Aké sú rozmery a štandardy VESA na televízore, ktorá je indikovaná a pre to, čo sa používajú?

Väčšina modelov moderných plochých televízorov a plazmových panelov je vybavená otvormi pre držiak, čo vám umožní nainštalovať na stenu. Pre veľkosti týchto otvorov vyvinula medzinárodná organizácia VESA jediný štandard, ktorý dodržiava všetkých známych výrobcov domácich spotrebičov. Takže pripravte sa na akvizíciu a inštaláciu novej televízie, stojí za to zistiť, aké veľkosti a štandardy VESA na televízore sú uvedené a pre ktoré sa používajú.

Čo je veľkosť vesa?

Vesa bola založená v roku 1989 S účasťou 9 popredných globálnych výrobcov domácich spotrebičov a bol pôvodne zapojený do štandardizácie multimediálnych formátov. Postupne sa aktivity VESA rozšírené a začali pokryť všetky aspekty súvisiace s televíziou a multimédiami vrátane štandardov upevňovania.

Vytvorené VESA štandardné veľkosti otvorov pre spojovacie materiály v televízii sa nazýva FDMI (čo znamená „inštalačné rozhranie plochých obrazoviek“). Tento štandard definuje relaxáciu a priemer otvorov určených na upevnenie do TV puzdra špeciálneho držiaka. Počet otvorov skrutiek je vždy 4, a sú umiestnené v rohoch obdĺžnika, ktorých dĺžka bokov je určená VESA.

Zaujímavé je, že rovnaký štandard definuje nielen umiestnenie a priemer otvorov pre upevňovacie prvky, ale aj polohu konektorov na pripojenie rôznych káblov.

Toto sa robí tak, že všetky káble môžu byť voľne pripojené, keď je inštalovaná konzola kompatibilná s VESA.

Štandardy

V súčasnosti sa prijímajú tieto hlavné normy VESA FDMI.

 • MIS-B – Upevňovacie otvory pre skrutky M4 sú umiestnené v rohoch veľkosti obdĺžnika 50 × 20 mm. Štandard sa používa na televízor s uhlopriečkou menšou ako 7,9 „a s hmotnosťou menšou ako 2 kg.
 • MIS-C – sa líši od predchádzajúceho štandardu tým, že strany obdĺžnika sú 75 a 35 mm. Používa sa v televízoroch s hmotnosťou od 2 do 4,5 kg s uhlopriečkou od 8 do 11,9 „.
 • MIS-D 75 – otvory sú umiestnené v štvorcových rohoch s rozmermi 75 × 75 mm, používajú sa m4 upevňovače. Používa sa na zariadenia s uhlopriečkou od 12 do 22,9 „s hmotnosťou do 14 kg.
 • MIS-D 100 – sa líši od predchádzajúceho štandardu tým, že strana štvorca je 100 mm, a nie 75 mm. Používa sa na televíznych modeloch s uhlopriečkou od 12 do 22,9 „s hmotnosťou do 22,7 kg.
 • MIS-E – otvory pre upevňovacie prvky sú umiestnené v rohoch obdĺžnika s rozmermi 200 × 100 mm, používajú sa m4 upevňovacie prvky. Takéto pripojenie sa používa v technike uhlopriečky od 23 do 30,9 „s hmotnosťou nižšou ako 50 kg.

MIS-F – Tento štandard bol zavedený v roku 2006 pre televízne a plazmové panely s uhlopriečkou 31 až 90 „vážiacich až 113,6 kg a na rozdiel od predchádzajúcich možností je celá sada možných umiestnení montážnych otvorov. Strana obdĺžnika medzi nimi v rámci tohto štandardu môže byť:

 • 200 mm × 200 mm (Vesa MIS-F 200, 200);
 • 400 mm × 400 mm (MIS-F 400, 400);
 • 600 mm × 200 mm (MIS-F 600, 200);
 • 600 mm × 400 mm (MIS-F 600, 400);
 • 800 mm × 400 mm (MIS-F 800, 400);
 • 280 mm × 150 mm (MIS-F 280, 150).

Okrem toho je možné použiť upevnenie M6 alebo M8 na upevnenie, ktoré sa odráža aj v zázname montáže (napríklad VESA MIS-F 600, 200, 8).

Pre normy MIS-B – MIS-E sa aplikuje dodatočný identifikátor písmen, ktorý je zaznamenaný na samom konci kódu veľkosti a označuje umiestnenie upevňovacieho prostriedku voči stredu obrazovky:

 • S – v centre;
 • T – vyššie;
 • V – dno;
 • L – vľavo;
 • R – napravo;
 • T / B – hore a dole;
 • L / R – vľavo a vpravo.

Typy spojovacích materiálov

Podľa konštruktívneho vykonávania sú normy VESA izolované 3 typy nástenných držiakov.

 • Pevný – Takýto držiak vám umožňuje opraviť televízor na stene v jednej konštantnej polohe. Tieto návrhy sú charakterizované jednoduchosťou a nízkou cenou, ale získavajú ich, stojí za to zvážiť miesto umiestnenia vašej obrazovky vopred, pretože to bude takmer nemožné zmeniť uhol jeho preskúmania.
 • Naklonený – Táto možnosť vám umožňuje zmeniť uhol sklonu obrazovky, ale nie jeho polohu vertikálne a horizontálne. Dobre vhodné pre prípady, keď potrebujete poskytnúť dobrú viditeľnosť z pohovky s možnosťou nastaviť uhol pohľadu z iných miest.
 • Kontaktný – najťažšie, drahé a najmenej spoľahlivé zátvorky, ktoré vám umožňujú zmeniť polohu obrazovky vo vesmíre. Obvykle sú inštalované v prípadoch, keď je často potrebné konfigurovať polohu televízie pre pohodlné prezeranie z rôznych miest (napríklad v kuchyni z stola a sporáku).

Tipy na výber

poznač si to Normy VESA sú obmedzené súčasne a hmotnosťou a uhlopriečkou krepou do televízovej konzoly. To sa robí tak, že sústrené a šikmé možnosti zátvoriek si zachovávajú svoju plnú funkčnosť, pričom sú pripojené k televízoru s odporúčanou štandardnou uhlopriečkou. Zariadenie na televízor s uhlopriečkou je teda väčší ako odporúčaný štandard, môže obmedziť uhol otáčania a naklonenie konzoly, a tiež sťažiť pripojenie všetkých potrebných káblov. Preto je potrebné dodržiavať nákupné zátvorky, takže je to presne štandard uvedený v pase vášho televízora alebo plazmového panelu.

Ďalší dôležitý pri výbere parametra upevňovacieho systému – Minimálna prípustná vzdialenosť medzi TV a stenou. Zvyčajne je táto charakteristika indikovaná v dokumentoch pre držiak. Záleží na tom, môžete pripojiť všetky potrebné zástrčky zavesené na upevnenie. Preto pred zakúpením držiaka stojí za to merať dĺžku zástrčiek.

Ak váš televízor nevzťahuje na VESA-kompatibilný a má neštandardnú polohu montážnych otvorov, Stojí za to zakúpiť univerzálnu konzolu (Ľahko sa rozlišujú veľký počet montážnych otvorov).

Ako nainštalovať televízor na stene, môžete zistiť nižšie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: