Stropné ventilátory: Typy, jemnosti voľby a prevádzky

Stropný ventilátor je považovaný za spoľahlivý, osvedčený nástroj pre efektívne chladenie vzduchu a je vynikajúcou alternatívou na drahé klimatizačné systémy. Napriek tomu, že zariadenia sú pomerne populárne a v dopyte po celom svete, v Rusku ešte nenašli široké použitie a práve začínajú vyhrať trh.

Zariadenie a princíp prevádzky

Prvý stropný ventilátor sa objavil v roku 1860 v Spojených štátoch a bolo dvojpodlažné zariadenie, ktoré bolo pripojené k stropu a bola skutočná záchrana z tepla. Dnes sú, stropné ventilátory sú k dispozícii v dvoch dizajnových verziách.

 • Prvá forma je reprezentovaná axiálnymi modelmi, princíp prevádzky sa znižuje na zabavenie vzduchových hmotností s pomocou obežného a ich ďalšiemu postupu pozdĺž osi otáčania. V tomto prípade je intenzita prietoku prietoku vzduchu zabezpečená pozitívnym uhlom útoku na falošné čepele.
 • Odstredivé modely fungujú inak. V takýchto zariadeniach sa vzduch zachytáva pomocou falošných nožov a pod pôsobením odstredivého sily sa vytlačí v radiálnom smere vzhľadom na osi.

Vo svojom funkčnom účele sú stropné ventilátory čepeľ a výfuku.

 • Bladed modely sa skladajú z elektrického motora, plastového alebo kovového puzdra a obežného kolesa, vrátane osi a čepelí. Fixácia ventilátora na strop sa vykonáva pomocou dosky, čo je dekoratívne obloženie a zatvorí upevňovací mechanizmus. Okrem toho sú mnohé modely vybavené funkciou diaľkového ovládania a vybavená diaľkovým ovládaním a prepínačmi.
 • Výfukové zariadenia tiež pozostávajú z obežného kolesa a elektromotora a sú dodatočne vybavené dekoratívnou mriežkou pokrývajúcou pracovnú časť zariadenia.

Princípy stropného ventilátora a klimatizácie sú v koreni od seba. A ak klimatizácia znižuje vnútornú teplotu vzduchu na zadanú hodnotu, potom, keď je ventilátor spustený, tento indikátor zostáva nezmenený. Funkcia chladenia zariadenia je spôsobená jeho schopnosťou vytvoriť kontinuálny prúd vzduchu, ktorý zaisťuje zvýšené odparovanie vlhkosti z ľudskej kože a nedovoľuje, aby telo prehriatie.

Zachovanie stabilného teplotného režimu je dosiahnuté v dôsledku miešania studených tokov po prúde s teplými hmotnosťmi, ktoré sa dostanú na strop. Pre schopnosť zmiešať multidrikčný vzduch prúdi v jednej miestnosti, stropné ventilátory dostali názov miešania. Avšak, aby sa miešalo pomerne impozantné objem vzduchu, je potrebná silná práca a veľa štiepok nožov, čo je dôvod, prečo sú mnohé zariadenia vybavené rozvíjajúcimi čepeľami.

Druhý typ stropných ventilátorov je reprezentovaný rozsiahlymi zariadeniami, princíp prevádzky je nasledovná: Zariadenie nainštalované vo ventilačnom kanáli zobrazuje výfukový vzduch smerom von. V dôsledku interiérov sa vytvorí znížená tlaková zóna, ktorá prispieva k aktívnemu prílevu masív čerstvého vzduchu do vypúšťaného priestoru miestnosti. Vzduch začína remízu cez okná, okná a prívodné kanály, vďaka ktorým je v krátkom časovom období úplná výmena celého objemu vzduchu miestnosti.

Niektoré modely high-tech sú vybavené obežným kolesom s nastaviteľným krokom pádla. Vďaka takejto konštruktívnej funkcii môžete synchrónne zmeniť uhol útoku na lopatky bez zastavenia elektromotora. To prispieva k výraznému zníženiu vnútorného hluku a umožňuje presnejšiu kontrolu nad intenzitou a smerom vzduchových trysiek. Okrem toho sa mnohé modely kombinujú do jedného bloku s osvetľovacími zariadeniami, čo výrazne zvyšuje funkčnosť stropných ventilátorov.

Práca stropných spotrebičov sa vykonáva v letných a zimných režimoch. V prvom prípade ventilátor slúži na chladenie ľudí v miestnosti, a v druhom pomáha rovnomernejšie rozdelenie horúceho vzduchu pri zahrievaní miestnosti konvektóznymi systémami. Zariadenia majú vysokú úroveň ochrany IP 65, ktorá vám umožní nainštalovať v kuchyniach, kúpeľniach, sprche a iných izbách s vysokou vlhkosťou. Okrem toho, na rozdiel od klimatizačných zariadení, pozastavené ventilátory môžu byť inštalované na otvorených terasách a ulici Veranda. Hladina hluku väčšiny modelov nepresahuje 30 dB.

Výhody a nevýhody

Pestovanie popularity stropných ventilátorov Kvôli množstvu nesporných výhod týchto zariadení.

 • Nízka, v porovnaní s klimatizáciou, cena vám umožní vybaviť miestnosť s účinným chladiacim zariadením, čo výrazne šetrí peniaze. Náklady na nástroje sa líšia od 4 do 18 tisíc rubľov a závisia od funkčnosti a výkonu zariadenia.
 • Plná neškodnosť pre zdravie ľudí tiež obsahuje stropné vzory z klimatizačných systémov. Pod ventilátorom je nemožné vyliezť a studené, čo vám umožňuje inštalovať zariadenia v detských izbách a spálňach.

 • Mnohé moderné modely sú vybavené automatickými a pohyblivými senzormi, ktoré vám umožňujú spustiť elektrický motor len vtedy, keď sa človek objaví v miestnosti. To vám umožní znížiť čas ventilátora ventilátora v dobrom a výrazne znížiť náklady na elektrinu.
 • Jednoduchá inštalácia umožňuje inštalovať zariadenie bez toho, aby sa uchýlili k používaniu špeciálnych zariadení a pozvaných špecialistov. Inštalácia okrem toho nevyžaduje povolenie v príslušných organizáciách.

 • SOCUPUTENČNOSTI Ventilátor a osvetľovacie zariadenie v jednom zariadení výrazne rozširuje rozsah využívania jednotky a zvyšuje jeho popularitu.
 • Široká škála modelov s veľkým množstvom možností dizajnu a farieb výrazne uľahčuje výber a umožňuje si kúpiť produkt pre akýkoľvek interiérový štýl.
 • Kvôli možnosti inštalácie ventilátorov na letných terákoch av kaviarni sa výrazne zvýši úroveň pohodlného pobytu v nich.

 • Stropné modely, na rozdiel od steny a vonku, neobsahujú veľa priestoru a harmonicky zmestia do interiéru. O takomto zariadení nie je možné zraniť, čo je obzvlášť dôležité, ak je v dome malé deti a domáce zvieratá.
 • Výfukové ventilátory sú schopní rýchlo nahradiť celé množstvo vzduchu v interiéri a uložiť ho od nepríjemnej vône Gary a vlhkosti.

Nevýhody stropných modelov zahŕňajú rýchle opotrebovanie obežného kolesa, ako aj potreba pravidelne vykonávať hygienické postupy na umývanie a čistenie čepelí z prachu, pet vlny a vlasov. Okrem toho sú niektoré modely publikované pri práci určitého hluku, ktorý je však čiastočne eliminovaný úpravou uhla útokových čepelí a vyváženia.

Názory

Jedným z hlavných kritérií pre klasifikáciu stropných ventilátorov je ich funkčným cieľom alebo inými slovami, umiestnenie inštalácie. Táto funkcia rozlišuje štyri typy zariadení.

 • Univerzálne modely sú navrhnuté tak, aby inštalovali v priestoroch akéhokoľvek miesta určenia, ako aj na otvorené verandy letných kaviarní a terasov. Produkty sú často vybavené diaľkovým ovládaním, osvetlením a môžu byť použité tak pre chladenie v letných mesiacoch a zabezpečiť teplý cirkuláciu vzduchu v zime.

 • Ventilátory pre domácnosť sú určené na inštaláciu v apartmánoch. Nástroje majú priemerný výkon, často kombinovaný s lustrami a produkujú malý šum. Okrem toho, modely domácností majú krásny dizajn a dokážu oživiť akýkoľvek interiér.

 • Modely ulíc sú vybavené zvýšenou ochranou proti vniknutiu vlhkosti a líšia vysokú odolnosť voči extrémnym teplotám. Takéto nástroje spolu s univerzálnymi sú navrhnuté tak, aby pracovali v pouličných podmienkach a mali sa líšiť v antikoróznom povlaku, vysokej energie a dlhej životnosti.

 • Priemyselné nástroje sa vyznačujú zvýšeným výkonom a veľkým pracovným zdrojom. Tento typ ventilátorov je inštalovaný v továrňových workshopoch, nákupných centrách a verejných miestach so súčasným pobytom veľkého počtu ľudí. Modely, spravidla nemajú dizajnérske pochúťky a sú vyrobené v laconickom štýle. Vo svojej výrobe sa osobitná pozornosť venuje funkčným vlastnostiam a dekoratívna zložka sa pohybuje do pozadia.

Ako si vybrať?

Hlavným kritériom pri výbere stropného ventilátora je jeho výkon. Je to z veľkosti tohto ukazovateľa, že množstvo vzduchu závisí, spracované každým velirátom na jednotku času. Aby ste presne vypočítali požadovaný výkon, mali by ste použiť univerzálny vzorec: p = sx2, kde R označuje výkon zariadenia vo wattoch a s je izbový priestor v metroch štvorcových.

Po určovaní požadovaného napájania môžete spustiť Sizzy, ktorý označuje swapps z čepelí a je uvedené v palcoch. Takže pre malú miestnosť s rozlohou 9 m2 bude 30-palcový ventilátor, ktorého čepele sú 762 mm. Stredne veľkosti ventilátorov s obežným kolesom 42 “ ‚alebo 1066 mm, určené pre priestranné izby a detské izby s rozlohou 16 m2. Vo veľkých miestnostiach, ktorej oblasť presahuje 32 m2, mali by ste si vybrať modely s lopatkami v 52 “, čo zodpovedá 1320 mm.

Nasledujúce kritérium výberu je prítomnosť ďalších funkcií. Najpohodlnejšie ovládať model s možnosťou regulovania intenzity dúchadla a môže hladko zmeniť rýchlosť otáčania kolesa. Takéto zariadenia majú často diaľkové ovládanie a vybavené diaľkovým ovládaním. Niektoré high-tech zariadenia sú vybavené elektronickými časovačmi, ktoré vám umožňujú naprogramovať prevádzku motora počas dňa a dokonca aj v týždni. Takže v horúcich denných hodinách bude ventilátor pracovať na maximálnej rýchlosti, večer – na strednej a v nočných hodinách sa automaticky prepne do pohotovostného režimu.

Senzory pohybu a vlhkosti sú tiež celkom pohodlné možnosti. Umožňujú vám ušetriť elektrinu, spustenie ventilátora len v prítomnosti ľudí, a tiež automaticky zapnúť zariadenie a zároveň zvýšiť úroveň vlhkosti nad nastavenou značkou. Okrem toho sú mnohé zariadenia vybavené zdrojmi ionizujúceho žiarenia a chuťou, nasýteným vzduchom v miestnosti s negatívnymi iónmi a príjemnou vôňou.

Obľúbené modely a komentáre

Moderný trh vetrania a výfuku predstavuje široký výber modelov. Väčšina zariadení spĺňa vysoké prevádzkové požiadavky a Má mnoho pozitívnej spätnej väzby, ale niektoré z nich chcú prideliť samostatne.

 • Nemecké fanúšikovia Helios Ventilátor Dobré známe domácim spotrebiteľom. Výrobky sa vyznačujú silou dizajnu a trvanlivosti mechanizmov, majú štýlový vzhľad a môžu byť použité v lete av zime. Okrem toho, agregáty konzumujú malú elektrinu, než je ziskové, sa líšia od iných známych analógov. Počas prevádzky sú nástroje prakticky žiadny hluk a nevručujú.

 • Talianske fanúšikovia Nordic majú len štyri lopatky a líšia sa vo vysokom výkone, tichej práci a veľkom pracovnom zdroji. Mnohé modely sú kombinované s lusterom a vybavené diaľkovým ovládaním.

 • Ruské stropné ventilátory olympijské hviezdy Vychutnajte si zaslúženú popularitu nielen v Rusku, ale aj v susedných krajinách. Modely sú charakterizované patinovaným krytom, ktorej farba sa podobá staršej pozlátení a čepele s textúrou z dreva. Zariadenia majú päť-špičkovú verziu a sú kombinované s lusterom pozostávajúcim z piatich stropov. A osvetlenie môže fungovať ako samostatne od ventilátora a zároveň s ním. Na všetkých vyrobených výrobkoch výrobca poskytuje záruku za jeden rok, avšak s riadnou inštaláciou a opatrnou prevádzkou sú zariadenia schopné trvať až 10 rokov.

 • Španielske mini eter modely Môže pracovať v šiestich vysokorýchlostných režimoch, sú vybavené diaľkovým ovládaním, v kombinácii s jedným svetlom a majú dvojročnú záruku. Vďaka malej hmotnosti dosahujú len 5.3 kg, zariadenia sú ľahko namontované a môžu byť inštalované na ľahkých stropoch otvorenej verandy a terasov.

 • Taliansky model Vortice Nordik Evolution 120 zatvára päť najlepších, stručných a dlhoročných životnosti. Napájací zdroj dosiahne 72 W, čo vám umožňuje nainštalovať v priestranných obývacích izbách a izbách až 35 štvorcov.

Vyššie uvedené modely sú najčastejšie uvedené v recenzie ruských spotrebiteľov. Existuje prijateľná hodnota nástrojov, ktorá sa pohybuje od 4 do 15 tisíc rubľov, atraktívny vzhľad a dlhá životnosť. Pozornosť je nakreslená k ďalším možnostiam, ako je diaľkové ovládanie, vstavané svietidlo a schopnosť meniť prevádzkové režimy. Medzi mínusmi existujú nízke dostupnosť náhradných dielov pre cudzie modely a veľkú hmotnosť niektorých zariadení. Napríklad ventilátor Vortice Nordic Evolution 120 váži 7 kg, čo ukladá určité požiadavky na posilnenie spojovacích materiálov pri inštalácii zariadení na stretch a zavesených stropných konštrukcií.

Montáž

Bezporuhodná a bezpečná prevádzka ventilátora vo veľkej miere závisí od príslušnej inštalácie. Je to spôsobené tým, že nesprávne pevné zariadenie vytvorí významné vibrácie a produkuje veľa hluku. Preto, pred inštaláciou zariadenia s vlastnými rukami, musíte sa oboznámiť s pokynmi a jasne sledovať schému pripojenia.

 • Je potrebné pochopiť, že pre montážne konzolové zariadenia by sa mali použiť žiadne menšie ako 4 montážne otvory, inak, vďaka vysokému dynamickému zaťaženiu, zariadenie rýchlo rozbije upevňovacie prvky a začne vibrovať tvrdo. Okrem toho by mal byť teleso zariadenia pripevnené k montážnej konzole pomocou pohyblivých zlúčenín závesu, pričom si ponecháva malé medzery.

 • Miesto inštalácie hrá veľkú úlohu. Pre jednotnejšie prerozdelenie vzduchových hmotností na miestnosti sa ventilátor odporúča inštalovať presne uprostred miestnosti av prípade jeho použitia na servis miestnej zóny by sa zariadenie malo vykonať v strede tohto časť. Osobitná pozornosť by sa mala venovať nadmorskej výške zariadenia. Ak chcete bezpečne ovládať ventilátor, vzdialenosť od podlahy do nožov by nemala byť nižšia ako 210 cm.

Zníženie odporúčanej vzdialenosti môže ovplyvniť nielen bezpečnosť používania zariadenia. Čím nižšia sú lopatky nad podlahou, tým nižším výkonom každého z nich a čím dlhšie je potrebné plne nahradiť objem vzduchu pri používaní výfukových modelov. Avšak, príliš blízko usporiadanie obežného kolesa na strop je tiež nežiaduci, to platí najmä na napínacie stropy tkaniva konštrukcie: Počas dlhotrvajúcich nožov, tkanina nevydrží konštantný vplyv vibrácií a rýchlo prestávok.

 • Pri inštalácii ventilátorov vo vysokých priestoroch alebo podkroví s šikmou strešnou strechou sa odporúča použiť zdĺhavý barbell a mať agregát s takýmto výpočtom, takže 2 môže byť získaný od obežného kolesa na strop.4-2.8 metrov.
 • Pri inštalácii vystužených betónových báz sa odporúča použiť hmoždinky a skrutky, pričom pri inštalácii na úsek alebo suspendovaných konštrukcií je potrebné použiť diaľkové dištančné vložky spájajúce montážne konzoly s prekrytím kapitálu.

 • Konečná fáza inštalácie bude pripojením terminálov ventilátorov do elektrickej siete. Na tento účel musí byť hnedý drôt pripojený k svorke L, drôtom modrej farby – s klipom n a pripojte žlto-zelený drôt na skrutku so znakom re, čo znamená ochranný prístroj. Po inštalácii ventilátora bude skončiť, je potrebné otestovať všetky prevádzkové režimy a skontrolovať prevádzku diaľkového ovládača. Ak sú všetky fázy inštalácie správne vykonané, nemali by existovať žiadne problémy so začiatkom skúšky.

Tipy pre starostlivosť a prevádzku

Ventilátor je komplexný elektrický spotrebič, takže jeho oprava by mala vykonávať špecialisti na servisné centrá. Avšak, rozšíriť životnosť zariadenia a zabezpečiť jeho stabilnú prevádzku na dlhú dobu je stále možná. Aby ste to urobili, je potrebné dodržiavať niekoľko odporúčaní, údajov o opravách vetracieho zariadenia a čas na udržanie zariadenia.

 • Jedným z najčastejších problémov vo ventilátore je silná vibrácia a vysoká hladina hluku. V niektorých prípadoch zariadenie začne bzučať a ohrozuje. Dôvodom tohto správania zariadenia je nevyváženosť nožnej jednotky. Takáto porucha si môžete odstrániť a prvým krokom bude nákup opravy vyrovnávacej súpravy, pozostávajúce zo samolepiaceho nákladu a váhových svoriek.

 • Ďalej je potrebné skontrolovať, ako spoľahlivé je spojenie medzi lopatkami a rotujúcim nábojom umiestneným na elektromotorovom hriadeli. Slabé vlákna by mali byť dotiahnuté skrutkovačom alebo hexagónom.
 • Ďalšia etapa bude merať vzdialenosť od konca každej z čepelí na strop. Keď sa detegujú odchýlky, má byť problémová čepeľ zarovnaná, po ktorej utiahnite montážne skrutky.
 • Potom je potrebné striedavo nosiť hnaciu svorku na každom čepeli a zapnite zariadenie. V prípade poklesu vibrácií by ste mali buď pripojiť inú svorku, alebo začať postupne presunúť prvý.

 • Presunúť klip je potrebný pozdĺž čepele v smere od stredu na konci chvosta. Manipulácia by sa mali pokračovať, kým vibrácie nezmizne. Potom musíte vytiahnuť váhové svorky a striktne na svojom mieste na lepidlo samolepiace kovové lode. Vyvažovanie ventilových blokov výfukových ventilátorov je vyrobené podľa toho istého princípu, okrem toho, že zaťaženie s klipmi by mali byť menšie.
 • Treba tiež pripomenúť, že nevyváženosť čepeľovej jednotky môže nastať ako nevyhnutná akumulácia tuku a prachu na povrchu čepelí. Preto je potrebné pravidelne čistiť ventilátor z nečistôt a sadzí pomocou akéhokoľvek čistiaceho prostriedku.

S príslušným výberom, správnou inštaláciou a opatrným používaním, stropný ventilátor je schopný slúžiť mnoho rokov, okrem svojich majiteľov.

Ako nainštalovať stropné ventilátory Urob si sám, pozrite si nasledujúce video.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: