Porovnanie Grécka a Turecka: Kam je najlepšie ísť?

Grécko a Turecko patria medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie v Stredomorí. Aby ste boli úspešní pri hľadaní správnej možnosti, musíte jasne definovať svoje očakávania od cesty a porovnať ich s faktami o krajinách, ktoré pohostinne otvárajú svoje dvere turistom. Naši odborníci našli odpoveď na jednoduchú otázku: Čo je lepšie – Grécko alebo Turecko??

Grécko

Spôsob

Pokiaľ ide o cestovanie Zo Slovenska, vzdialenosť do Grécka a Turecka je vo všeobecnosti takmer rovnaká a turisti sa tam dostanú letecky. Napríklad let na grécku pevninu trvá 3,5 hodiny (rovnako ako do letoviska v Turecku), zatiaľ čo let na ostrovné časti Grécka trvá približne 4 hodiny. Nezabudnite na cestu do hotela: cesta z letiska do tureckého hotela trvá približne 1-1,5 hodiny. Dostať sa do gréckych letovísk je tiež niekedy ťažké. Najvzdialenejšími bodmi sú letovisko Paleochora (ostrov. Kréta) – asi 3 hodiny cesty, južne od Chalkidík – asi 2,5 hodiny cesty.

Počasie

Stredomorské podnebie je spoločné pre Grécko aj Turecko. To znamená, že v lete takmer neprší a teploty výrazne stúpajú. Okrem toho sú niektoré letoviská (grécke aj turecké) pomerne vlhké, čo trochu sťažuje zvládanie horúčav. V Turecku sú to všetky stredomorské letoviská (aj keď v Kemeri je stupeň tepla trochu znížený blízkosťou hôr), v Turecku sú to Chalkidiki a o. Korfu.

Mimochodom, plážová sezóna v Turecku je dlhšia – začína sa začiatkom mája a končí v novembri. Na druhej strane, v Grécku začínajú prví turisti prichádzať v júni a opúšťajú letoviská v októbri (najmä na. Kréta a o. Rhodos).

VAROVANIE. Zimná dovolenka v Turecku stojí za samostatnú zmienku. Od decembra do februára si môžete užívať zjazdovky a kvalitnú dovolenku v slušnom päťhviezdičkovom stredisku, a to všetko za nízke ceny.

Pláže

Grécko obmýva 7 morí, vďaka ktorým sú jeho pláže jedny z najúžasnejších a najnavštevovanejších na svete. Niektoré ostrovy (Itaka, Korfu, Zakynthos) obmýva Iónske more. Najvyššia teplota vody počas hlavnej sezóny je približne +26 . Stredozemné more je slanšie, teplejšie a má prekvapivo sýto modrú farbu. Letoviská, ktoré sa v ňom nachádzajú, patria medzi najobľúbenejšie turistické destinácie. Teplota vody aj v októbri zriedkavo klesá pod +23 .

Egejské more má krištáľovo čistú vodu a pobrežie, ktoré obklopuje, je najkrajšie upravené. Voda je dostatočne teplá už od mája a zostáva príjemne teplá až do novembra. Raj pre potápačov: morské dno je neuveriteľne krásne aj v malých hĺbkach a početné miestne jaskyne lákajú svojou tajomnosťou.

Turecko obmývajú 4 moria, z ktorých najplytšie a najteplejšie je Marmarské more. Pobrežie je celé z jemného piesku a vstup do vody je plytký. Najlepšie miesto na dovolenku s deťmi. Egejské more je pomerne hlboké, Čierne more – chladné, a pláže – pevné kamienky, tu a tam, dokonca aj kamene (dno, mimochodom, kamenisté). Turecká čiernomorská oblasť je však obľúbeným miestom pre horolezcov, pretože sa tu nachádza niekoľko neuveriteľne krásnych hôr.

Pobrežie Stredozemného mora s jemným pieskom a hladkými kamienkami je bezkonkurenčné. Voda sa rýchlo zohreje a zostáva teplá až do októbra. Pokiaľ ide o čistotu pláží, Grécko je víťazom. Je známa tým, že má najviac pláží ocenených Modrou vlajkou v krajine, je najčistejšia a najkrajšia.

Infraštruktúra

Najobľúbenejšie hotely v Grécku sú 3* hotely: sú lacné a dostatočne pohodlné, s dobrou polohou a hlavne za nízku cenu. Štvorhviezdičkové hotely majú zvyčajne oveľa väčšiu ponuku. Mimochodom, takmer všetky pláže v Grécku sú mestské, čo znamená, že každý si môže vychutnať krásu ktorejkoľvek z nich.

Tí, ktorí si cenia kvalitnú rodinnú dovolenku, si užijú výlet na Chalkidiki, zatiaľ čo tí, ktorí uprednostňujú väčšie pohodlie, ocenia kvalitné služby 4* a 5* hotelov na Kréte a Rodose. A o. Napríklad Korfu ponúka len dovolenky Deluxe.

Väčšina hotelov v Turecku sa nachádza v prvej (v extrémnych prípadoch v druhej línii), čo znamená, že vzdialenosť od obľúbenej pláže je menej ako 500 m. Všetky pláže sú súkromné. Krajina ponúka kvalitnú rekreáciu v hoteloch od 3* do 5*. Typická črta Turecka – nie vždy kvalita služieb v hoteli zodpovedá deklarovanej kategórii.

Kvalitná „štvorka“ môže byť často lepšia ako niektoré „päťky“. Samostatná téma – apartmánové hotely, ktoré nemajú prakticky žiadne územie, nefungujú na báze all inclusive, ale ponúkajú vysoko kvalitné služby a izby s jedinečným dizajnom.

Kuchyňa

Turecká kuchyňa

Kuchyňa v Grécku prekvapuje turistov rozmanitosťou a kvalitou jedál. Obľúbené sú morské plody, čerstvé šaláty, rôzne druhy ovocia, olivy a samozrejme slávne grécke vína. V ponuke večere dominujú cestoviny, jahňacie mäso, dusená zelenina. Nie je možné si všimnúť rozmanitosť a neuveriteľnú chuť sladkostí, z ktorých sa často tešia nielen deti, ale aj dospelí.

Väčšina hotelov v Grécku neponúka stravovanie all inclusive (ubytovanie v takýchto hoteloch je drahé) – hosťom sa ponúkajú najmä raňajky, dve a tri jedlá denne. A to nie je zlé, pretože grécka kuchyňa je veľmi rozmanitá a jej spoznávanie je tiež potešením.

V Turecku prevládajú mäsité jedlá, bežné sú aj najrôznejšie šaláty a turecké sladkosti. Pokiaľ ide o hotelový stravovací systém, prevláda „all inclusive“ alebo „ultra all inclusive“. Oba systémy zahŕňajú viacchodové jedlo formou bufetu, ako aj nápoje, sladkosti, množstvo ovocia a alkoholu. Rozdiel medzi prvým a druhým je v prevahe alkoholu (rozšírený stravovací systém ponúka viac ako len miestne jedlá) a dostupnosti občerstvenia počas celého dňa (aj v hotelových baroch).

Zaujímavosti

V tejto kategórii je ťažké vybrať len jednu krajinu, pretože každá z nich má dlhú a rozmanitú históriu. Turecko je súčasťou starovekej Byzancie a môže sa pochváliť bohatým antickým dedičstvom s najrôznejšími zrúcaninami, starovekými pevnosťami atď. Napríklad slávna Trója sa nachádza na území dnešného Turecka, rovnako ako antické mesto Efez.

Grécko je známe svojimi starovekými pamiatkami a jedinečnými mestami. Slávna Akropola, Parthenón, hora Olymp. Samostatná téma na rozhovor – mnohé grécke ostrovy, ktoré zaujmú nádhernými prírodnými scenériami a neuveriteľnou atmosférou.

Dovolenka s deťmi

V Turecku aj v Grécku môžete so svojím dieťaťom prežiť pestrú a pôsobivú dovolenku. Otázkou s priateľom je, ako veľmi chcú byť rodičia „zaneprázdnení“ s dieťaťom? Turecké hotely ponúkajú rôzne animačné programy pre deti, tobogány, minikluby. Okrem toho miestny potravinový systém častejšie poskytuje detské menu, takže sa vôbec nemusíte obávať.

V Grécku, ako už vieme, je „all inclusive“ raritou a s dieťaťom bude musieť cestovať za nezávislými návštevami pamiatok. Úroveň pláží je v oboch krajinách dobrá, otázkou je cena a počasie. Turecko je teplejšie, Grécko ponúka najčistejšiu vodu a príjemný vánok.

Ak to zhrnieme

Čo je lepšie: Grécko alebo Turecko?? Snažili sme sa tomu prísť na koreň. Dostali ste? Pokúsme sa zhodnotiť výsledky a vykonať porovnávaciu analýzu oboch krajín.

Kritérium hodnotenia

Turecko

Grécko

Turistická sezóna

Máj-november

Jún – október

Hotelová základňa

Dobre rozvinutá infraštruktúra, 4* a 5* hotely, niekedy hotely nezodpovedajúce deklarovanej kategórii

Dobre rozvinutá infraštruktúra, prevaha hotelov strednej a vysokej triedy (3*, 4* a 5*)

Pláže

Piesočnaté, kamienkové pláže

Prevažne piesočnaté pláže

Zaujímavosti

Veľké množstvo kultúrnych, historických a prírodných pamiatok

Veľké množstvo kultúrnych, historických a prírodných pamiatok

Rekreácia s deťmi

Pestrá animácia, detské jedlá a zábava

Nedostatok animácií vo väčšine hotelov, detská výživa v hoteloch nie je bežná

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: