Porovnanie letovísk – GOA a Thajsko | Určenie toho najlepšieho

Dovolenka v trópoch je vážna záležitosť a vyžaduje si seriózny prístup. Aby ste si nepokazili zážitok z návštevy krajiny, je potrebné správne si vybrať destináciu. Thajsko je známe ako destinácia, ktorá ponúka všetky druhy aktivít: výlety, prírodné krásy, pamiatky, nočný život. Hoci sa Goa nemôže pochváliť niektorými vlastnosťami, ktoré má Thajsko, nie je menej populárna ako turistický štát v Indii. Ktorá destinácia je lepšia – Goa alebo Thajsko?? Naši odborníci vám odpovedia na túto otázku.

Dovolenka

Visa

Ak chcete navštíviť Goa, musíte si vybaviť národné vízum, ktoré vám umožní zostať v krajine až šesť mesiacov. Je možné ho získať na konzuláte aj na špecializovanom online. Čas potrebný na otvorenie víza – od 1 do 7 dní (hovoríme o pracovných dňoch).

Na návštevu Thajska na pobyt kratší ako 1 mesiac nepotrebujete víza. Stačí, ak si hneď po príchode do krajiny necháte opečiatkovať pas. Vydáva sa po predložení dvoch dokumentov: vyplneného formulára žiadosti o migráciu a notársky overeného výpisu z bankového účtu v angličtine, ktorý sa predkladá súdu.

Postoje k turistom

Obe turistické destinácie sa považujú za pomerne priateľské k turistom. Napriek tomu je potrebné túto otázku objasniť. Ľudia v Indii sa zdajú byť veľmi spoločenskí, jednoduchí, pripravení potešiť. Nikdy však nezabúdajte, že sa za tým môže skrývať a často aj skrýva obyčajný vlastný záujem a niekedy aj nečestnosť. Preto si pri ceste do Goa vždy dávajte pozor na miestnych obyvateľov.

Thajčania sú oprávnene považovaní za najusmievavejší národ spomedzi väčšiny turistických krajín. V skutočnosti sú dosť uzavreté a v prípade akýchkoľvek problémov radšej zavolajú sanitku, než aby poskytli okamžitú pomoc.

POZNÁMKA.Goa aj Thajsko sú pomerne citlivé na narúšanie súkromia, preto na nikoho nemierte objektívom fotoaparátu, ak si na to vopred nevyžiadate povolenie. A keď ho získate, môžete si dokonca urobiť spoločnú pamätnú snímku.

Podnebie a príroda

Klimatické podmienky v oboch strediskách sú dosť podobné, ale možno pozorovať aj výrazné rozdiely. Indická Goa má typické tropické podnebie s jasným sezónnym členením. Mimo sezóny (máj – október) sa často vyskytujú hurikány, hrozia cunami a záplavy. Počas hlavnej sezóny (november-apríl) teplota zriedka klesne pod +27 °C C a dažde sú krátke a zriedkavé (zvyčajne v noci).

Thajsko sa tiahne od severu na juh, takže na niektorých miestach (najmä na niektorých ostrovoch) je bližšie k rovníkovej zóne s vysokou vlhkosťou a množstvom dažďa. Dovolenkové obdobie v krajine sa oficiálne začína v novembri a končí v apríli. Veľa prší, ale prší len krátko a nikdy vám nepokazí odpočinok.

POZNÁMKA.Mimo sezóny odporúčame Thajsko, pretože Goa nie je tak nebezpečná ako vietor a silné vlny – len skúsení surferi si môžu dovoliť byť na mori.

O potravinách

Pri výbere vhodnej krajiny na dovolenku sa vždy zohľadňujú stravovacie návyky. Keď hovoríme o Thajsku a Goa, je ťažké urobiť nejaký rozdiel, pretože obe kuchyne sú známe množstvom korenín a horúcich prísad vo svojich jedlách. Thajská strava je síce vegetariánska, ale hinduistická strava je kalorická (dokonca aj večer).

Stravovacie služby (najmä v hoteloch) sú však veľmi odlišné. Mnohé hotely v Goa majú vlastné reštaurácie. Mimochodom, kategória hotela priamo určuje rozmanitosť a kvalitu podávaných jedál: čím vyššia kategória, tým vyššia úroveň jedál vrátane morských špecialít atď., tým vyššia je aj cena. V miestnych kaviarňach sa podávajú jedlá prevažne etnickej kuchyne.

V Thajsku je vhodnejšie stravovať sa mimo hotelov (s výnimkou hotelov vyššej kategórie). Mimochodom, jedlá v Thajsku sú ostrejšie ako v Goa a kari omáčku nájdete takmer v každom jedle. Môžete si však dopriať nádheru ovocnej odrody.

Úroveň služieb v hoteloch

Existuje mylná predstava, že Goa nemôže ponúknuť kvalitné hotelové služby, pretože služby jednoducho nie sú k dispozícii kvôli neznalosti personálu. Nie je to tak. Otázkou je cena: za služby sa platí a Indovia toto pravidlo používajú všeobecne. Ďalšia nepríjemná vec: falošná prívetivosť personálu, ktorá maskuje samoúčelnú posadnutosť.

Personál hotelov v Thajsku pracuje bez toho, aby bol dotieravý, možno niekedy až príliš. Na druhej strane, požiadavky turistov sú vždy striktne splnené (aj keď niekedy s oneskorením). Mimochodom, čo sa týka čistoty, Thajsko jednoznačne poráža Indiu.

Zaujímavosti

Ktorá z týchto dvoch krajín sa môže pochváliť väčším počtom pamiatok? Odpoveď je zrejmá – Thajsko, pretože Goa je len malou časťou Indie a nemá významný počet starovekých náboženských pamiatok a jej architektonické pamiatky ponúkajú najmä koloniálne budovy z obdobia britskej nadvlády. Pokiaľ ide o prírodné atrakcie, tie sú tu už dlho a sú vhodné len na aktívnu dovolenku.

Thajsko je v tomto smere gigantom. Nachádza sa tu množstvo umelých a prírodných pamiatok, podujatí: stredoveké zrúcaniny, takmer nedotknuté zelené plochy, pestré zábavné parky, festivaly atď.

Nakupovanie

Príjemné nakupovanie vás čaká v oboch krajinách, ak si určíte účel nakupovania a vyberiete si miesto, kde sa budete dobre baviť. Goa sa môže pochváliť napríklad množstvom miestnych trhov s rôznymi výrobkami – od bežných suvenírov až po drahé fajčiarske zmesi, kokosovú vodku a obrovské stánky s korením. Vyjednávanie je prijateľné vždy a všade.

Nákupné centrá v Goa však nie sú veľmi pôsobivé: sú to skôr skromne zariadené obchodné domy s malým výberom tovaru. A čo Thajsko: tu môžete stráviť dni nakupovaním v nákupných centrách, pretože v letoviskách sa každoročne objavuje čoraz viac výškových komplexov s rôznymi butikmi.

Pokiaľ ide o thajské trhy, tie už dávno prekonali túto predstavu: dokážu spojiť malé obchody, kaviarne, masážne salóny a dokonca aj koncertné sály. Mimochodom, je lepšie tu príliš nezjednávať: Thajčania ceny nadsadzujú, ale nie až tak veľmi.

Dovolenka s deťmi

Môžete cestovať do Thajska alebo Goa s deťmi?? Táto otázka naozaj znepokojuje mnohých turistov a nie nadarmo. Zatiaľ čo niektorí vás ubezpečujú, že problém vyrieši prvotriedny hotel a pomoc kvalifikovanej opatrovateľky, veci sú trochu zložitejšie.

Napríklad Goa nie je vhodná pre dieťa so slabým imunitným systémom, pretože hrozí riziko nákazy tropickou chorobou, slnko je príliš nebezpečné pre jemnú detskú pokožku a voda je plná silných prúdov. Pokiaľ ide o hotelovú infraštruktúru indického letoviska, je pomerne rozvinutá a môže ponúknuť všetko, čo potrebujete pre pohodlný pobyt s dieťaťom.

POZNÁMKA.Deti by nikdy nemali piť vodu z vodovodu (to platí aj pre dospelých). Optimálnou voľbou je balená voda.

Thajsko je vo všeobecnosti pohodlnejšie a bezpečnejšie (aspoň čo sa týka prírodných podmienok). Ani stravovanie nie je problém: detské menu nájdete v každej kaviarni a krytej kaviarni. Dostatok thajských stredísk a zábavy pre deti: všetky druhy parkov, zábavných atrakcií, zelených zákutí, kde môžete vidieť a dokonca kŕmiť zvieratá.

Rýchle zhrnutie

No a nakoniec je čas zhrnúť si trochu zo všetkého vyššie uvedeného. Ktorá destinácia je lepšia – Thajsko alebo Goa??

Kritérium hodnotenia

Thajsko

Goa

Turistická sezóna

november až apríl

November-apríl

Hotelová základňa

Vynikajúca infraštruktúra, vysoká úroveň služieb

Priemerná infraštruktúra, slabá úroveň služieb v 3* hoteloch a niektorých 4* hoteloch

Visa

+

Zaujímavosti

Široká ponuka kultúrnych, historických a prírodných zaujímavostí

Nedostatok atrakcií vo všeobecnosti

Dovolenka s deťmi

Dobrá infraštruktúra pre dobrú dovolenku pre deti (vrátane stravy)

Nie zle rozvinutá infraštruktúra pre oddych detí

Nakupovanie

Rozmanitosť, vysoká úroveň služieb

Rozmanité

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: