10 najlepších profesionálnych fotoaparátov

Konštruktéri profesionálnych fotografických zariadení sa dodnes snažia maximalizovať kvalitu obrazu a dosiahnuť, aby bol na nerozoznanie od priameho vnímania reality ľudským okom. Túto úroveň ešte nikto nedosiahol, ale každý rok sa poprední výrobcovia fotoaparátov a optiky každým krokom približujú k dosiahnutiu tohto cieľa. Samozrejme, len profesionálne fotoaparáty sú schopné dosiahnuť najvyššiu kvalitu. Naša ďalšia recenzia v tomto vydaní online časopisu Simpler

  e.

  Rebríček najlepších profesionálnych fotoaparátov

  NomináciaMiestoNázovCena
  5 najlepších digitálnych zrkadloviek5Nikon D75082 900 €
  4Canon EOS 6D Mark II92 200 €
  3

  entax K-1

  165 990 €
  2Canon EOS 5D Mark IV167 500 €
  1Nikon D850170 000 €
  5 najlepších bezzrkadloviek5Olympus OM-D E-M1 Mark II66 772 €
  4Fujifilm X-T4108 500€
  3

  anasonic Lumix DC-S1

  130 890 €
  2Nikon Z7169 800 €
  1Sony Alpha ILCE-7RM4209 190 €

  5 najlepších digitálnych zrkadloviek

  V roku 2020 budú existovať dva typy profesionálnych full-frame fotoaparátov – digitálne zrkadlovky a bezzrkadlovky (SLC). V našom prvom výbere sa pozrieme na najlepšie a najznámejšie digitálne zrkadlovky. Samozrejme, ich poslanie je rovnaké ako poslanie fotoaparátov SLC, teda vytvárať vysokokvalitné snímky. Existujú však významné rozdiely, ktoré ovplyvnili vnímanie používateľov.

  Ešte pred 5-7 rokmi sa fotografi väčšinou delili na tých, ktorí fotografovali pomocou zariadení Nikon, a tých, ktorí fotografovali len pomocou zariadení Canon. Teraz však táto otázka už nie je taká relevantná a objavila sa nová: fotografovať s digitálnymi zrkadlovkami alebo bezzrkadlovkami? Je ťažké odpovedať jednoznačne, pretože bezzrkadlovky a fotoaparáty bez zrkadla majú samozrejme svoje výhody a nevýhody. Pozrime sa však na výhody digitálnych zrkadloviek:

  1. optický hľadáčik, ktorý zobrazuje iný ako digitálny obraz;
  2. fázové zaostrovanie, čo je funkcia, ktorá sa nachádza len v digitálnych zrkadlovkách;
  3. monochromatický displej;
  4. obrovský vozový park optiky;
  5. Dlhšia výdrž batérie ako pri fotoaparáte bez zrkadla.

  Toto sú najvýraznejšie rozdiely medzi digitálnymi zrkadlovkami a fotoaparátmi SLC a tento zoznam nie je ani zďaleka úplný. V nasledujúcich prípadových štúdiách sa budeme venovať niektorým ďalším funkciám a technickým vlastnostiam týchto kamier.

  Nikon D750

  Hodnotenie: 4.6

  Nikon D750

  Začnime prvú časť tejto recenzie profesionálnou digitálnou zrkadlovkou Nikon. Tento model bol ohlásený v roku 2014 a dodnes sa teší veľkej obľube medzi používateľmi vďaka svojim jedinečným možnostiam. Priemerná cena takéhoto fotoaparátu je 1200 USD.

  Pokiaľ ide o ergonómiu fotoaparátu, prvá vec, ktorú si všimnete, je otočný displej LCD. Je to zriedkavé riešenie pre full-frame F

   l rámčekové digitálne zrkadlovky a mnohí to môžu považovať za kontroverzné. V tomto prípade je však takýto nápad vhodný, pretože je skutočným prínosom pre profesionálov, ktorí natáčajú video alebo robia makrofotografiu. Displej sa otáča o 90 stupňov smerom nahor aj nadol. Fotoaparát má dva sloty na pamäťové karty SD. Zábery môžete nahrávať na obe karty, ale v nastaveniach určíte, ako.

   Je to jedna z najľahších digitálnych zrkadloviek Nikon – váži 750 g bez batérií. Za všetko môže zaujímavá kompozitná konštrukcia karosérie. Tri časti – spodná, horná a zadná sú vyrobené z horčíkovej zliatiny. Predná strana má kovové výstuhy v oblasti bajonetového konektora. Kovu sa však nemôžete dotýkať rukami, pretože všetky kontaktné body sú pokryté gumovými podložkami. Okrem toho je telo fotoaparátu vybavené vysokou úrovňou ochrany proti prachu a vlhkosti.

   Nikon D750 má snímač CMOS s efektívnym počtom pixelov 24.3 milióny. Je to jeden z mála fotoaparátov Nikon, ktorý má „anti-moire“ filter, ktorý zabraňuje vzniku vlnoviek. S týmto snímačom je spojený výkonný procesor Expeed 4. Výkon tohto párovania je. Snímač filtra proti vlhkosti preberá časť práce procesora, čím ho „odbremeňuje“.

   Pokiaľ ide o citlivosť na svetlo, táto digitálna zrkadlovka vám pri slabom osvetlení umožní obávať sa „zrnitosti“ s nastaveniami ISO od 100 do 12800. Toto je štandardný výkon fotoaparátu. Žiadne vážne problémy v celom rozsahu citlivosti. Šum sa samozrejme objavuje od ISO 6400, ale obraz to kriticky nekazí.

   Výhody

   • vysoký výkon ISO;
   • pohodlná ergonómia;
   • rýchle a presné fázové automatické zaostrovanie;
   • Otočná obrazovka LCD;
   • kompaktný a ľahký;
   • Vysoká kapacita batérie.

   Nevýhody

   • Pomalé automatické zaostrovanie v režime snímania
   • Pohľad v.

   Canon EOS 6D Mark II

   Hodnotenie: 4.7

   Canon EOS 6D Mark II

   Profesionálny fotoaparát Canon bol ohlásený v roku 2017 a na používateľov urobil zmiešaný dojem. Fotoaparát skutočne získal pozoruhodné percento negatívnych a zdanlivo neopodstatnených recenzií. Aby sme vyvrátili niektoré z rozšírených názorov, pozrieme sa na aspekty, ktoré u niektorých fotografov vyvolali najväčšiu nevôľu, konkrétne na sťažnosti týkajúce sa citlivosti a ergonómie. Tento fotoaparát stojí približne 1450 USD.

   Dizajn a ergonómiu ovládania tohto fotoaparátu vyvinuli poprední inžinieri spoločnosti Canon za posledných 15 rokov. Ergonómia fotoaparátu Canon je vynikajúca, a ak sú nejaké nedostatky, nie sú dôležité. Konkrétne má výklopnú 3-palcovú obrazovku LCD, ktorá sa odkláňa od samotného tela a plne sa otáča okolo svojej osi. Okrem toho dotykový displej umožňuje ovládať nielen rýchle, ale aj základné nastavenia.

   Všetky tlačidlá na fotoaparáte sú pohodlne umiestnené, ako by mali byť Canon. Fotoaparát má vynikajúci úchop, ktorý prakticky eliminuje únavu rúk pri dlhom nepretržitom používaní. Má tiež zabudovanú pomocnú obrazovku, ktorá vám umožňuje ovládať všetky základné nastavenia bez toho, aby vás rozptyľoval hlavný displej. Fotoaparát má pomerne dlhú výdrž batérie, ktorá vystačí na 1200 záberov.

   Táto zrkadlovka má plnoformátový snímač CMOS (6240 x 4160) so 42-bitovou farebnou hĺbkou a nový procesor DIGIC 7. Čo sa týka citlivosti na svetlo, je to celkom dobré. Pri citlivosti ISO 6400 je možné bezpečne snímať obrázky vo formáte RAW. Šum, ktorý sa objaví, bude zanedbateľný a kriticky nepoškodí obraz. Fotoaparát odvádza dobrú prácu pri citlivosti ISO 12800, snímky s takouto citlivosťou možno vytlačiť aj na formát A3. A pri hodnote 25600 sa obrázky dajú ľahko zobraziť na sociálnych sieťach a ak sa pokúsite o postprocesing, je možné ich reprodukovať na papier, ale už vo formáte A4.

   Fázové automatické zaostrovanie fotoaparátu Canon EOS 6D Mark II je celkom dobré. Má 63 zaostrovacích bodov, z ktorých 45 je krížového typu. Režim zaostrenia na tvár je ostrý a pokrýva 70 % oblasti snímaného objektu, čo je dôležité pri natáčaní videa.

   Výhody

   • pohodlná ergonómia;
   • Kapacita batérie;
   • Snímač dobre zvláda vysokú citlivosť ISO;
   • jednoduchá obsluha;
   • rýchle automatické zaostrovanie;
   • Má modul GPS.

   Nevýhody

   • jeden slot na pamäťovú kartu.

   entax K-1

   Hodnotenie: 4.7

   PENTAX K-1

   Ide o prvý full-frame fotoaparát F

    l frame fotoaparát od spoločnosti Pentax, vydaný v roku 2016. fotoaparát okamžite urobil dobrý dojem na fotografov a je stále aktuálny. Pentax prekvapil konkurenciu plnoformátovou digitálnou zrkadlovkou od základu, bez predchádzajúceho modelového radu a vôbec bez plnoformátového fotoaparátu. Aj v roku 2016 získal Pentax K-1 najvyššie hodnotenie v súťaži TIPA World Awards ako fotoaparát expertnej triedy. Priemerná cena tohto fotoaparátu je 2100 USD.

    Tento profesionálny fotoaparát je vybavený snímačom CMOS a má 36.4 milióny pixelov. Snímač nemá filter proti losom, ale v prípade potreby môžete zapnúť jedinečný mechanizmus proti losom. Je založený na kruhových vibráciách snímača počas snímania 1 pixelu. Potom nasleduje proces ostrenia – o túto úlohu sa stará procesor. Posun snímača umožňuje režim s vysokým rozlíšením pri posunutí o 1 pixel v kruhu.

    Fotoaparát natáča video vo formáte F

     l HD pri 30 fps a rozlíšení 1080p. Nahrávanie 60 fps je tiež možné, ale v rozlíšení 720p. Rozšírenie dynamického rozsahu a kompenzácia svetiel sú k dispozícii v režime videa. Podporované je aj úplné manuálne ovládanie parametrov expozície a zabudovaná je dokonca aj vizuálna kontrola záznamu zvuku. Štandardná dĺžka videoklipu 29 minút a 30 sekúnd. Pentax K-1 natáča video s prenosovou rýchlosťou až 30 Mb/s, čo je na digitálnu zrkadlovku veľmi dobré.

     Tento plnoformátový fotoaparát má ďalšiu zaujímavú funkciu. Okrem jednoduchého intervalového snímania má fotoaparát režim Astrotracer (Astro Guide), ktorý pracuje s GPS. Je určený na fotografovanie hviezd. Postup práce s touto možnosťou je nasledovný. Kamera najprv automaticky zistí svoju polohu a smer objektívu a potom posúva snímač podľa rotácie Zeme, aby zachytila hviezdy v zábere čo najostrejšie. Stojí za zmienku, že fotoaparát má režim opačný k intervalovému časovaču, ktorý sa nazýva starburst. To znamená, že „časozberné snímky“ sa robia v extrémne krátkych intervaloch a zanechávajú tak za sebou stopu hviezd, akoby ich rozmazávali.

     Výhody

     • je tu modul GPS;
     • vysokokvalitné video pre digitálnu zrkadlovku;
     • Režim Astrotracer;
     • vysokokapacitná batéria;
     • pohodlná ergonómia;
     • vysokokvalitná matrica;
     • presné automatické zaostrovanie;
     • Dva sloty na pamäťové karty.

     Nevýhody

     • Nedostatočne rýchle sledovanie automatického zaostrovania.

     Canon EOS 5D Mark IV

     Hodnotenie: 4.8

     Canon EOS 5D Mark IV

     5D Mark IV je starostlivo vytvorený profesionálny plnoformátový fotoaparát, ktorý má len niekoľko hlavných nedostatkov. Tento fotoaparát sa považuje za špičkové hybridné foto-video zariadenie a je plne prispôsobený aj na najnáročnejšie tvorivé a pracovné úlohy v oblasti fotografie aj videa. K fotoaparátu Canon 5D Mark IV je k dispozícii nespočetné množstvo príslušenstva, ktoré premení digitálnu zrkadlovku na profesionálny filmový fotoaparát. Priemerná trhová cena takéhoto zariadenia je 2400 USD.

     Vysokokvalitný 30-megapixelový snímač CMOS nemožno prehliadnuť, už len preto, že väčšina full-frame fotoaparátov má zabudovaný snímač s 24 miliónmi pixelov. Samozrejme, viacpixelový snímač má značnú výhodu, pretože plocha každého pixelu snímača sa zväčší približne 2-krát za sekundu.5-krát. Dynamický rozsah je preto oveľa presnejší a farby sa pri zmene nastavení fotoaparátu nezhoršujú.

     Vlastný systém Dual Pixel pracujúci v režime

    • ve View a video, meranie a zaostrovanie na 80 % záberu. Dual Pixel – ide vlastne o rovnaké fázové automatické zaostrovanie, len fázový snímač obsahuje jeden snímací prvok a Dual Pixel, ako už názov napovedá, predstavuje druh diaľkomerného zaostrovania, pri tomto systéme pracujú všetky pixely snímača, ktoré tiež tvoria obrázky. Okrem toho je fotoaparát vybavený ďalšou zaujímavou technológiou zaostrovania Dual Pixel RAW. Je to šikovný systém, ktorý umožňuje upraviť zaostrenie a tvar bokehu po nasnímaní.

     Hoci Canon 5D Mark IV priniesol oproti ostatným modelom radu 5D Mark výrazné vylepšenia, ovládanie a dizajn zostávajú v podstate nezmenené a veľmi nekomplikované. A značke sa musí uznať, že väčšina fotografov sa v tomto fotoaparáte vždy bez problémov zorientuje, bez ohľadu na to, či už s touto spoločnosťou predtým spolupracovali alebo nie. Profesionálny fotoaparát má horčíkové telo so zvýšenou odolnosťou a vyššou triedou odolnosti voči prachu a vode v porovnaní s predchádzajúcim modelom Canon 5D Mark III. To je takmer horná hranica toho, čo znamená byť digitálnou zrkadlovkou.

     Výhody

     • Snímač funguje skvele pri vysokých nastaveniach ISO;
     • režim
     • Technológia Dual Pixel RAW;
     • presné vyváženie bielej;
     • Pohodlná obsluha a ergonómia;
     • dva sloty na pamäťové karty;
     • Vysoké rozlíšenie snímača 30 miliónov pixelov
     • dotykový displej.

     Nevýhody

     • Žiadne veľké nevýhody.

     Nikon D850

     Hodnotenie: 4.9

     NIKON D850

     Ďalšie „monštrum“ vo svete fotografie, profesionálna zrkadlovka od spoločnosti Nikon. Tento fotoaparát bol vydaný v roku 2018 a nielenže splnil očakávania mnohých používateľov, ale prekvapil svojou špičkovou technológiou. V tom istom roku 2018 bol fotoaparát Nikon D850 vyhlásený odborníkmi v súťaži TIPA World Awards za najlepšiu digitálnu zrkadlovku a my s týmto hodnotením plne súhlasíme. Cenové rozpätie tohto fotoaparátu je približne rovnaké ako u vyššie recenzovaného fotoaparátu Canon 5D Mark IV.

     Fotoaparát je vybavený kvalitným snímačom CMOS s vysokým počtom pixelov 45 miliónov. Fotoaparát bez problémov zvláda vysoké nastavenia ISO a za pracovné ISO môžete pokojne považovať 6400. Pri citlivosti ISO 12800 a ešte vyššej nebude degradácia farieb hrozivá.

     Fázové automatické zaostrovanie obsahuje 153 zaostrovacích bodov, z ktorých 99 je krížového typu. Senzory pokrývajú tri štvrtiny rámu v horizontálnom smere a viac ako polovicu vo vertikálnom smere. Full-frame fotoaparát má dobre navrhnutý systém zaostrovania pri fotografovaní v zle osvetlených oblastiach. Napríklad pri práci vo fotografickom štúdiu potrebujete väčšinou zachytiť zaostrenie v takmer úplnej tme. Inžinieri spoločnosti Nikon to predvídali a prispôsobili zaostrovací systém tak, aby dokázal zaostriť až na -4 stupne pri svetle, čo sa považuje za jeden z najvyšších.

     Fotoaparát má charakteristický dizajn, ktorý výrobca zdokonaľoval celé roky. Ergonómia fotoaparátu je dobre vyvážená a pohodlná. Nikon D850 má zabudovaný pomerne veľký hľadáčik so 100-percentným pokrytím zorného poľa a dobrým optickým dosahom. Tlačidlá a ovládacie prvky režimov sú sústredené na ľavej strane tela a sú podsvietené, čo sa považuje za výhodné pri práci v štúdiu alebo pri astrofotografii, kde sa často fotografuje s dlhými časmi uzávierky a zo statívu. Fotoaparát má dve obrazovky, jednu sekundárnu a jednu primárnu. 3-palcový dotykový displej LCD sa dá odkloniť od tela a otočiť do požadovanej polohy.

     Výhody

     • pohodlná ergonómia;
     • rýchle automatické zaostrovanie;
     • Veľmi detailné obrázky;
     • Snímač je vynikajúci pri vysokých rýchlostiach ISO;
     • otočná obrazovka;
     • podsvietenie tlačidiel;
     • vysoká rýchlosť uzávierky.

     Nevýhody

     • neboli zistené žiadne závažné problémy.

     5 najlepších bezzrkadloviek

     Na začiatku sme diskutovali o dvoch druhoch profesionálnych fotoaparátov a zistili sme, že väčšina fotografov sa pýta: Čo je lepšie mať zrkadlovku alebo fotoaparát bez zrkadla?. Mnohí používatelia veria, že SLC fotoaparáty sú budúcnosťou, a je ťažké nesúhlasiť, pretože majú jednu veľkú výhodu – kompaktnosť. Vďaka svojej zjednodušenej konštrukcii, ktorá na rozdiel od zrkadloviek neobsahuje zrkadlá, optický hľadáčik a fázové snímače. Digitálne zrkadlovky plnej veľkosti však nezaostávajú ani z hľadiska technológií. Takže je ťažké si medzi nimi vybrať a je to zbytočné.

     Pozrime sa na hlavné výhody profesionálnych bezzrkadloviek:

     1. kompaktnosť;
     2. Výroba fotoaparátu je lacnejšia vďaka malému počtu mechanických častí;
     3. Nie je to taký sofistikovaný fotoaparát ako digitálna zrkadlovka;
     4. Odolnosť sa zvyšuje vďaka menšiemu počtu pohyblivých častí.

     Fotoaparáty SLC môžu byť skvelé na prácu, najmä ak často chodíte na dlhé cesty. Naši odborníci zostavili malý výber najlepších prémiových kompaktov od známych výrobcov.

     Olympus OM-D E-M1 Mark II

     hodnotenie: 4.6

     Olympus OM-D E-M1 Mark II

     Ďalšiu časť recenzie začneme bezzrkadlovkou od spoločnosti Olympus. Nie je to plnoformátový fotoaparát, ale je to prvý profesionálny model navrhnutý inžiniermi spoločnosti Olympus. Tento fotoaparát určite stojí za pozornosť, pretože má niekoľko zaujímavých funkcií. Navyše je ideálny na testovanie po poloprofesionálnom vybavení. Priemerná cena takéhoto modelu je približne 1180 USD.

     Fotoaparát má zabudovaný snímač s 20 efektívnymi pixelmi.4 m a pri veľkosti 17.3 x 13 mm. Snímač je takmer štvorcový a má pomer strán 4/3 (Four Thirds). Ak chcete zo záberu vyťažiť čo najviac, zhotovte ho v pomere strán 4/3.

     Fotoaparát je vybavený 5-osovým maticovým stabilizátorom, rovnako ako predchádzajúce modely Olympus OM-D. Stabilizátor odvádza pri tomto fotoaparáte skvelú prácu, a to preto, že jeho účinnosť závisí od troch faktorov:

     1. 4-krát ľahší ako full frame;
     2. pomer výkonu stabilizátora k hmotnosti snímača;
     3. Rýchlosť a presnosť reakcie procesora na chvenie fotoaparátu.

     Zaujímavé však je, že tento fotoaparát má dva štvorjadrové procesory

     Obr. 7. To znamená, že senzor sa pohybuje v reálnom čase.

     Olympus OM-D Mark II je vybavený hybridnou formou zaostrovania, ktorá zahŕňa 121 bodov fázovej detekcie, z ktorých všetky sú krížového typu, a rovnaký počet zaostrovacích bodov, ktoré sa spúšťajú na základe kontrastu obrazu. Vďaka tomu sa systém veľmi rýchlo zameriava. AF je tiež veľmi rýchly až do -3 stupňov.

     Tento profesionálny fotoaparát bez zrkadla má elektronicko-mechanickú uzávierku, ktorá pracuje v rozsahu od 1 minúty do 1/8000 sekundy, v mechanickom režime. A od 1 minúty do 1/32000 sekundy v elektronickom režime. Fotoaparát má samozrejme režim intervalového snímania a režim vopred zaznamenanej série 14 snímok pred stlačením spúšte. Na oficiálnej webovej lokalite spoločnosti sa často vydáva firmvér, ktorý je možné nainštalovať úplne zadarmo. Jedným z nich je napríklad funkcia focus-stacking, ktorá umožňuje zväčšiť hĺbku ostrosti pri makro záberoch a funguje priamo vo fotoaparáte. Prispieva tiež k zachyteniu krajiny s nekonečnou hĺbkou ostrosti pri otvorenej clone.

     Výhody

     • Vysokokvalitný 5-osový stabilizátor;
     • dva štvorjadrové procesory
      Obr. 7;
     • rýchle automatické zaostrovanie;
     • Mechanicko-elektronická uzávierka je ideálna pre rýchle časy uzávierky;
     • Formát systému Four Thirds;
     • odolnosť voči prachu a vlhkosti;
     • otočný dotykový displej.

     Nevýhody

     • Nezvláda dostatočne vysoké hodnoty ISO.

     Fujifilm X-T4

     Hodnotenie: 4.7

     FUJIFILM X-T4

     Kompaktný profesionálny fotoaparát od spoločnosti Fujifilm vyniká nielen svojím pozoruhodným dizajnom inšpirovaným retro štýlom, ale je tiež považovaný za jeden z najlepších vo svojej triede. Model X-T4 bol ohlásený v roku 2020 a väčšina odborníkov ho takmer okamžite ocenila pre jeho jedinečné schopnosti. Približná cena tohto fotoaparátu je 1900 USD.

     Samotný fotoaparát je v štýle filmového fotoaparátu, ktorý vyvoláva hrejivé pocity a nostalgiu, hoci váži oveľa menej – 526 g. Má kovové telo a 3-palcový dotykový monitor. Naklápacia obrazovka LCD sa nakláňa doľava a môže sa úplne otáčať okolo svojej osi. Fotoaparát Fujifilm X-T4 je používateľsky veľmi prívetivý a má najkomplexnejšie ovládanie. Všetky základné a pomocné nastavenia fotoaparátu možno ovládať pomocou tlačidiel na tele fotoaparátu.

     V tejto digitálnej zrkadlovke je zabudovaný snímač X-Trans CMOS IV s 26 efektívnymi pixelmi.1 milión. Pokročilý štvorjadrový procesor X-Processor 4 pracujúci v tandeme. Fotoaparát nie je rýchlejší len vďaka kvalitnému snímaču alebo výkonnému procesoru, ale aj vďaka svojej „sile“. Nová batéria s kapacitou 2200 mAh je skvelá z hľadiska rýchlosti a výdrže batérie. Kapacita a výkon tejto batérie vám umožní robiť dlhé zábery (600 fotografií) a pracovať v režime Boost bez toho, aby ste pri pohľade do hľadáčika zaspali.

     Fujifilm X-T4 je vybavený maticovou stabilizáciou obrazu, ktorá údajne funguje až do 6.5 zastávok. Je to dosť veľký problém a táto kvalitná stabilizácia odvádza skvelú prácu. Musíte si však uvedomiť, že ide o stabilizátor fotografií, a keďže na jeho ovládanie sa používajú elektronické gyroskopy, pri snímaní panorám sa môže stať, že sa vám záber trochu „prilepí“, ako to robí väčšina fotoaparátov. Pri natáčaní videa má fotoaparát automaticky aj dodatočnú 3-osú stabilizáciu na snímači.

     Výhody

     • Pohodlná ergonómia a ovládanie;
     • Kvalitný stabilizátor;
     • vysokokapacitná batéria;
     • pokročilý procesor X-Processor 4;
     • pútavý dizajn;
     • vynikajúca reprodukcia farieb na obrázkoch;
     • dva sloty na pamäťové karty.

     Nevýhody

     • Fotoaparát sa pri natáčaní videa v rozlíšení 4K trochu zahrieva.

     Panasonic Lumix DC-S1

     Hodnotenie: 4.7

     Panasonic Lumix DC-S1

     Tento bezzrkadlový fotoaparát sa považuje za takmer najväčší fotoaparát v tomto segmente s hmotnosťou 899 g bez batérií. Takáto hmotnosť však nie je pre Panasonic Lumix DC- S1 náhodná, pretože ide nielen o full-frame fotoaparát, ale aj o multifunkčný a špičkový systém, ktorý zohľadňuje takmer všetko, od stabilizácie matrice až po ochranu proti prachu a vlhkosti. Z toho vyplýva značná hmotnosť a cena približne 2500 USD.

     Fotoaparát má dva pamäťové sloty – jeden pre pamäťovú kartu SDXC a druhý pre XQD. Tieto karty sú oveľa odolnejšie voči okolitému prostrediu ako predchádzajúce modely série DC vďaka kovovému puzdru, ktoré má kvalitnú ochranu proti prachu a vlhkosti. Okrem toho fotoaparát celkom dobre znáša kritické hodnoty teploty, jeho výkon zostáva rovnaký pri -10 stupňoch aj pri +40 stupňoch.

     Pokiaľ ide o napájanie, Panasonic Lumix DC-S1 má veľmi vysokokapacitnú 3050mAh batériu s priemerným nabitím až 1150 fotografií. Ak vám táto batéria nestačí, fotoaparát má špeciálny balík batérií, ktorý obsahuje ďalšiu rovnako veľkú batériu. Kontrastné automatické zaostrovanie zahŕňa 225 detekčných bodov, z ktorých všetky pokrývajú zaostrený objekt na 100 %. Automatické zaostrovanie sa veľmi dobre sleduje a je ideálne na zaostrovanie počas natáčania videa.

     Fotoaparát obsahuje full-frame snímač CMOS s efektívnym počtom pixelov 24.2 milióny eur, ktoré vyvinula a vyrába spoločnosť Panasonic. Snímač dokáže pohodlne pracovať s citlivosťou ISO až do 3200. Šum alebo takzvané zrno sa objavuje pri citlivosti ISO 6400, s malým alebo žiadnym zhoršením farieb.

     EVF full-frame fotoaparátu má maticu s 5750000 bodmi, ktorá pokrýva 100 % zorného poľa. A to je maximálny limit. Pre úplné pochopenie môžeme uviesť oveľa menšie rozlíšenie hľadáčikov 3260000 bodov, ktorých rozmerová reprodukcia je na nerozoznanie od reprodukcie kvalitného objektívu. Dizajn dotykovej obrazovky LCD s uhlopriečkou 3″.2-palcový dizajn je veľmi praktický, pretože umožňuje otáčať displej do ľubovoľného uhla a smeru, čo je pri natáčaní filmov nevyhnutná funkcia.

     Výhody

     • dva sloty na pamäťové karty;
     • ochrana proti prachu a vlhkosti;
     • veľká kapacita batérie;
     • rýchle automatické zaostrovanie;
     • Snímač funguje dobre pri vysokých nastaveniach ISO;
     • presný elektronický hľadáčik;
     • Pohodlná ergonómia.

     Chyby

     • Neboli zistené žiadne závažné nevýhody.

     Nikon Z7

     Hodnotenie: 4.8

     NIKON Z7

     Tento profesionálny fotoaparát bez zrkadla sa považuje za najkompaktnejší zo všetkých systémových fullframe fotoaparátov Nikon, pretože bez batérií váži len 585 g. Väčšina používateľov to ocenila a fotografi, ktorí fotografujú len s fotoaparátmi Nikon, najmä. Konkrétne preto, že majú možnosť používať celú dostupnú „flotilu“ optiky s adaptérom. Nie každý bezzrkadlový fotoaparát má takýto prechod medzi bajonetom a objektívmi. Priemerná cena tohto modelu je 3000 USD.

     Držiak Nikon Z7 je špeciálne navrhnutý pre nový systém fotoaparátov. To je pomerne veľká veľkosť otvoru pre fullframe. Držiak je taký veľký, že sa dokonca týči nad telom fotoaparátu. Konštruktéri sa rozhodli správne, keď navrhli taký veľký priemer, pretože to umožňuje plynulý pohyb snímača v 5 osiach stabilizácie. Adaptér FTZ od spoločnosti Nikon robí svoju prácu dobre. Fotografovanie s adaptérom pre zrkadlovky nemá žiadny význam, pretože rozdiel v zaostrení môže byť v zlomkoch sekundy.

     Vstavaný snímač CMOS s efektívnym počtom pixelov 45.7 miliónov a 42-bitová farebná hĺbka. Fotoaparát funguje dobre pri vysokých nastaveniach ISO. Mierne zhoršenie farieb a obrysov pri citlivosti na svetlo 12800. Rozsah ISO fotoaparátu končí na hodnote 25600, potom nasleduje rozšírená hodnota ISO. Neodporúča sa však pracovať s touto hodnotou, pretože kvalita obrazu bude „sklamaním“ a v akomkoľvek fotoaparáte možno ISO 25600 považovať za kritické.

     Nikon Z7 má výkonný procesor Expeed 6, ktorý rýchlo spracováva signál zo snímača. Monitor a hľadáčik fotoaparátu vyžadujú neustále vysoký výkon a tento procesor ho má. Bezzrkadlovka je vybavená 15A batériou EN-EL s priemernou kapacitou 330 snímok na jedno nabitie. Zvláštnosťou tejto batérie je, že sa dá nabíjať pomocou kábla USB vo fotoaparáte.

     Systém hybridného automatického zaostrovania v tomto full frame má 493 bodov a všetky pokrývajú zaostrený objekt na 100 %. Zaostrovanie na tvár je pomerne priľnavé a funguje oveľa lepšie ako pri Nikone Z6. Fotoaparát má aj automatické zaostrovanie v protisvetle, čo je dôležité pri fotografovaní v zle osvetlených oblastiach.

     Výhody

     • výkonný procesor Expeed 6;
     • Snímač odvádza skvelú prácu pri vysokých hodnotách ISO;
     • Možnosť nabíjania fotoaparátu pomocou kábla USB;
     • Rýchle automatické zaostrovanie;
     • 5 osí stabilizácie matrice;
     • Dotykový a otočný LCD displej;
     • Pohodlná ergonómia;
     • kompaktnosť.

     Nevýhody

     • jeden slot na pamäťovú kartu.

     Sony Alpha ILCE-7RM4

     hodnotenie: 4.9

     Sony Alpha ILCE-7RM4

     Náš prehľad uzatvára bezzrkadlový full frame fotoaparát od spoločnosti Sony. Vydaním nového modelu R4 výrobcovia tejto spoločnosti konečne vytvorili svoju siedmu sériu ako profesionálnu a vysokokvalitnú techniku. Sony Alpha ILCE-7RM4 je rozhodne dobré a pokročilé full frame riešenie. Tento fotoaparát je skvelý pre profesionálnych fotografov pracujúcich v spolupráci s reklamnými agentúrami a dizajnérskymi štúdiami. Umožňuje dizajnérom voľný orez v postprodukcii bez straty rozlíšenia. Priemerná cena full frame je približne 3700 USD.

     Fotoaparát má snímač Exmor R CMOS s rozlíšením 9504 x 6336 a veľkým počtom efektívnych pixelov, konkrétne 61 miliónov. Tento viacpixelový snímač vám umožní presnejšie spracovať snímky a získať z nich všetky požadované informácie vo formáte RAW. Pomocou funkcie Pixel Shift možno tiež zvýšiť počet pixelov zo 61 miliónov na 240 miliónov. Na dosiahnutie takého vysokého počtu pixelov fotoaparát najprv nasníma 16 snímok, pričom postupne posúva snímač. Pomocou softvéru na úpravu fotografií Sony Imaging Edge potom môžete tieto snímky „zošiť“ a vytvoriť jednu snímku s 240 miliónmi pixelov.

     Sony Alpha ILCE-7RM4 vyniká vysokou citlivosťou na svetlo. Funguje pri citlivosti ISO 6400, pri ktorej si takmer nevšimnete šum alebo zrnenie. Pri citlivosti ISO 8000 je viditeľná degradácia farieb a obrysov, ale na prácu je stále prijateľná. Pri citlivosti 12800 je hluk hlasnejší, ale nie kriticky. No a pri citlivosti ISO 25600 je obrázok vhodný len pre sociálne médiá a len ak nie je zväčšený.

     Hybridný systém automatického zaostrovania má 567 fázových zaostrovacích bodov a 425 kontrastných zaostrovacích bodov. Všetky pokrývajú 75 % zameranej tematickej oblasti. Konštrukcia automatického zaostrovania má režimy na detekciu ľudských a zvieracích očí v obraze v reálnom čase. Automatické zaostrovanie so sledovaním tváre funguje rýchlo a bez oneskorenia. Hľadáčik so 100 % zorným poľom verne reprodukuje objekt. A 2,95-palcový dotykový displej LCD uľahčuje snímanie videí z rôznych uhlov vďaka 176-stupňovému uhlu záberu a možnosti otáčania o 270 stupňov.95″ obrazovka uľahčuje natáčanie videa z viacerých uhlov naklonením o 176 stupňov od tela kamery a otočením o 270 stupňov.

     Výhody

     • Snímač CMOS Exmor R so 61 miliónmi pixelov;
     • Technológia Pixel Shift;
     • Snímač funguje skvele pri vysokých rýchlostiach ISO;
     • rýchle automatické zaostrovanie;
     • vysokokapacitná batéria;
     • otočná obrazovka LCD;
     • veľká vyrovnávacia pamäť.

     Nevýhody

     • vysoká cena.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: