5 najlepších objektívov na portrétovanie

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou ani návodom na nákup. Pred kúpou je nevyhnutné odborné poradenstvo.

Pri hľadaní najlepšieho fotoaparátu na portréty sa začínajúci fotografi často dopúšťajú zásadnej chyby. Faktom je, že neexistuje žiadny konkrétny najlepší fotoaparát na portréty. A v zásade neexistuje najlepší fotoaparát. A vo všeobecnosti, napodiv, nie je to fotoaparát, na ktorý by ste sa mali pozerať v prvom rade, pretože objektív hrá vo fotografickom umení vždy prvé husle.

Ako si vybrať objektív na portréty

Existuje celá trieda objektívov od rôznych výrobcov, ktoré sú určené na portrétovanie. Dodávajú sa s vymeniteľnými ohniskovými vzdialenosťami a pevnými ohniskovými vzdialenosťami.

Dnes sa budeme venovať objektívom s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, pretože sú najčastejšie používané. Zvyčajne musia mať dlhú ohniskovú vzdialenosť a byť rýchle. V odbornom žargóne sa tieto objektívy nazývajú „fixné“ objektívy. Výhodou týchto modelov je, že nemajú ďalší prvok objektívu zodpovedný za zoom, vďaka čomu je objektív nielen ľahší a kompaktnejší, ale k snímaču sa dostane aj viac svetla.

Popredné spoločnosti (Canon, Nikon a Sony) ponúkajú celý rad profesionálnych objektívov pre tento rozsah fotografovania. Existuje niekoľko obľúbených portrétnych objektívov s ohniskovou vzdialenosťou: 50 mm, 35 mm, 85 mm, 100 mm a 105 mm. Vyberieme si klasický 50 mm objektív alebo „polliter“, ako sa mu hovorí medzi fotografmi. Z prieskumu trhu spoločnosti Expertology vyplýva, že ide o jeden z najobľúbenejších modelov medzi používateľmi vďaka kombinácii veľmi atraktívnej ceny a úžasne presnej reprodukcie skutočnej veľkosti obrazu.

50 mm objektívy majú rôzne clony (f), ako napr:

 1. 50 mm f/1.8;
 2. 50 mm f/1.4;
 3. 50 mm f/1.2.

Čím menšia clona, tým drahší objektív. Preto je medzi uvedenými modelmi jedna amatérska možnosť (f/1.8) a dva profesionálne (f/1.4, f/1.2). Lacné objektívy bývajú menej rýchle a majú jednoduchý dizajn.

Zvláštnosti Polentinika

Mnohí fotografi považujú 50 mm objektív za objektív s rovnakým uhlom záberu ako ľudské oko. V skutočnosti to tak nie je. Človek číta dvoma očami – t. j. stereoskopicky. Potom tieto dva obrázky skombinuje do panorámy. 50 mm nedokáže tento vizuálny efekt plne sprostredkovať, takže stále dochádza k miernemu skresleniu. Nie je však tak silný ako napríklad objektív s ohniskovou vzdialenosťou 35 mm.

Chceli by sme upozorniť, že je to dôležité, ak objektív používate v kombinácii s fotoaparátom, ktorý má full-frame FF (F

  l Rám). Ak používate poloprofesionálny fotoaparát, vynásobte všetky hodnoty objektívu orezaným faktorom.

  V skutočnosti je to len malá nevýhoda a stále sa považuje za jeden z najlepších medzi ostatnými základnými objektívmi.

  Hodnotenie najlepších portrétnych objektívov

  NomináciaUmiestnenieNázovCena
  Najlepšie portrétne objektívy Canon3Canon EF 50mm f/1.8 STM10 150 €
  2Canon EF 50mm f/1.4 USM32 000 €
  1Canon EF 50mm f/1.2L USM120 000 €
  Najlepšie portrétne objektívy Nikon2Nikon 50 mm f/1.8G AF-S Nikkor17 300 €
  1Nikon 50 mm f/1.4G AF-S Nikkor30 000 €

  Naše najlepšie portrétne objektívy

  Trh s fotografickým vybavením je obrovský a existujú desiatky alebo dokonca stovky kvalitných objektívov rôznych tried. Dnešná recenzia Expertology obsahuje iba najhorúcejšie predávané objektívy Canon a Nikon a našimi najpredávanejšími portrétnymi objektívmi sú 50 mm objektívy.

  Canon EF 50mm f/1.8 STM

  Hodnotenie: 4.7

  Canon EF 50mm f/1.8 STM

  50 mm pri clone 1.8 – Ide o cenovo najdostupnejší model spomedzi rýchlych objektívov. Priemerná cena tohto objektívu na svetovom trhu nepresahuje 125 USD.

  Objektív má celkom pevnú konštrukciu. Telo je vyrobené z plastu, rovnako ako štandardný kitový objektív na poloprofesionálnom fotoaparáte. Na rozdiel od svojho predchodcu Canon EF 50mm f/1 je však držiak v kovovom prevedení.8 II. Bajonet série EF – umožňuje použitie objektívu s fotoaparátmi, ktoré majú bajonet série EFS. To znamená, že daný model sa hodí do amatérskych aj profesionálnych digitálnych zrkadloviek.

  Objektív má drážky na upevnenie krytu objektívu, ktorý umožňuje chrániť jednotku objektívu. Ďalšou novinkou je tichý krokový motor STM, ktorý pri zaostrovaní nevydáva žiadne bzučiace zvuky. Počet šošoviek v rýchlom objektíve šesť v piatich skupinách. Preto je tak kompaktný a váži len 160 g.

  Canon EF 50mm f/1.8 STM obsahuje dva kryty – predný a zadný. Kryt objektívu nie je súčasťou balenia. Vonkajšia zaostrovacia šošovka je odnímateľná, ale pri automatickom zaostrovaní sa neotáča. Je to príjemný bonus, pretože môžete používať filtre, ktoré nevyžadujú rotáciu. Priemer závitu svetelného filtra je 49 mm a na tento závit sa zmestí veľa filtrov.

  Kvalita obrazu, ktorá zodpovedá cene a je dokonca o niečo lepšia. Samozrejme, mnohí používatelia môžu byť v tomto smere rozdelení, pričom niektorí sa sťažujú na slabú hĺbku ostrosti pri otvorenej clone 1.8. Musíte si však uvedomiť, že ide stále o rozpočtovú verziu. Z objektívu je možné získať dobrú kvalitu obrazu, ale je potrebné mierne zanedbať výrobné špecifikácie objektívu.

  Aby ste zabránili rozostreniu záberu, nemali by ste fotografovať pri maximálnej clone 1.8 a mierne ju uzavrite na 2.5. Potom by sa ostrosť zvýšila a zaostrenie by sa nestratilo.

  Pri správnom prístupe vám tento objektív poskytne dobrý obraz. Jemne rozmazáva pozadie. Vďaka siedmim lamelám clony je bokeh menej hranatý a príjemnejší pre oko. Tento model je vhodný pre začínajúcich fotografov a amatérov.

  Výhody

  • kompaktný a ľahký;
  • kovový držiak;
  • Tichý krokový motor
  • Uchytenie EF;
  • závit pre clonu objektívu;
  • Dobrá kvalita obrazu;
  • Minimálne skreslenie obrazu;
  • krásny bokeh.

  Nevýhody

  • pri f/1.8 nedostatočná hĺbka ostrosti.

  Canon EF 50mm f/1.4 USM

  Skóre : 4.8

  Canon EF 50mm f/1.4 USM

  Portrétny fotoaparát s clonou 1.4 sa považuje za jasnejší, preto je kvalita obrazu lepšia. Cena takéhoto objektívu začína v priemere od 340 USD.

  Existujú určité podobnosti v dizajne s objektívom Canon EF 50mm f/1.8 STM. Telo je tiež vyrobené z plastu a držiak je kovový. Oba modely majú prednú šošovku zapustenú do tela. Chráni ju pred náhodným poškodením a nežiaducim vzplanutím, rovnako ako prírodnú kapotu. Zadný objektív je blízko okraja, preto buďte pri odstraňovaní krytu opatrní, aby ste ho nepoškodili.

  Napriek miernym rozdielom v konštrukcii je 50 mm f/1.4 takmer trojnásobok ceny predchádzajúceho modelu, ktorý sme preskúmali. Dôvodom je veľký priemer objektívu 50 mm f/1.4, ktorého výroba je podstatne drahšia. Vďaka nim váži o 130 g viac ako 50 mm f/1.8. Aj pri hmotnosti 290 g je však na dnešnú fotografickú optiku stále ľahký. Z rovnakého dôvodu je tento model o 1 cm dlhší a má o 5 mm väčší priemer.

  Má bajonetovú clonu objektívu pripevnenú k telu namiesto závitu na objektíve. Môže sa to zdať ako maličkosť, ale v rýchlosti bude táto funkcia príjemným bonusom. Chráni tiež výsuvný mechanizmus pred náhodným poškodením.

  Typ pohonu automatického zaostrovania tohto objektívu je ultrazvukový motor Micro USM. Pomerne rýchle a bezhlučné. Je tiež celkom ergonomický. Krokový aktuátor pre automatické zaostrovanie je plynulý a presný. Dokáže sa zastaviť v bode automatického zaostrovania bez toho, aby ste sa museli báť. Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje ergonómiu, je široký pogumovaný zaostrovací prstenec, ktorý je mierne vyvýšený nad telom. Má tiež limity rozsahu zaostrovania. Všetky tieto body výrazne uľahčujú prácu fotografa.

  Objektív má osem lamiel clony, vďaka ktorým je bokeh zaoblenejší. Nemá stabilizáciu, čo sa môže zdať zvláštne, ale nie je to vôbec prekvapujúce. Stabilizovaný je iba rad L, 50 mm f/1.4 sa považuje za nižšiu triedu. Ochrana proti prachu a vlhkosti je k dispozícii len s optikou série L. Jeho rýchlosť automatického zaostrovania je však vynikajúca, pretože prenosná hmotnosť skla je podstatne menšia ako u profesionálnych modelov.

  Podľa Expertology si tento rýchly objektív zaslúži svoje miesto medzi širokou škálou amatérov a dokonca aj profesionálov. Portrétny fotoaparát v tejto cenovej triede ponúka skutočne ostré a kvalitné snímky.

  Výhody

  • vysoká kvalita obrazu;
  • ľahký a kompaktný;
  • bajonetový kryt;
  • Ultrazvukový motor Micro USM;
  • ergonomické;
  • objektív s veľkým priemerom;
  • Zaoblenejší bokeh vďaka clone s 8 lamelami.

  Nevýhody

  • žiadna ochrana proti prachu a vlhkosti;
  • má miernu neostrosť pri f/1.4.

  Canon EF 50mm f/1.2L USM

  Hodnotenie: 4.9

  CANON EF 50MM F/1.2L USM

  EF 50mm f/1.2L USM je profesionálna optika radu L. Spoločnosť Canon označuje svoje top modely písmenom „L“ (luxus). Optika radu L v sebe spája to najlepšie z oboch svetov – vysoký výkon, inovatívnu optickú technológiu a robustnú konštrukciu. Ďalším výrazným označením je červená čiara na tubuse objektívu, ktorá označuje vysokú kvalitu obrazu. Priemerná cena tohto modelu je 1299 USD.

  50 mm f/1.Objektív 2L je výrazne drahší ako jeho predchodca 50 mm f/1.4. Nie je to len preto, že má tretinovú clonu a „červený pás“, ale aj preto, že má množstvo ďalších výhod – pozrime sa, aké to sú.

  Okrem vyššie uvedeného extrémne rýchleho objektívu sa výrazne líši aj konštrukciou a optickým dizajnom. „50 mm f/1.2L má jednu asférickú šošovku, ostatné šošovky majú väčšinou väčší priemer a navyše má kovové telo. To všetko sú skvelé výhody, ktoré sa však nevyhnutne premietajú aj do takmer štvornásobného nárastu ceny v porovnaní s 50 mm f/1.4 a dvojnásobné zvýšenie hmotnosti (545 g).

  Uchytenie tela portrétneho objektívu je tiež kovové a má vodotesné tesnenie. 50 mm f/1.2L Pri zaostrovaní sa predný „kufor“ so sústavou zaostrovacích šošoviek neposúva dopredu mimo tela, ale pohybuje sa v ňom. To znamená, že objektív nebude nasávať vzduch ako piest a s ním aj prach. Ak nainštalujete aj špeciálny filter, ochrana proti prachu je dokonalá.

  Vizuálne a hmatovo vyzerá a pôsobí v každom ohľade ťažšie ako jeho predchodcovia z nižšej triedy. Objektív je spoľahlivý a praktický. Vekom sa toho veľa nezmení, okrem toho, že šošovka trochu zdrsnie, ale namiesto vyblednutia sa leskne. Z hľadiska jazdných vlastností nie je ovplyvnená časom.

  Typ pohonu automatického zaostrovania tohto rýchleho základného objektívu je prstencovým ultrazvukovým motorom a je to najrýchlejší a najtichší typ automatického zaostrovania spoločnosti Canon. Prstencový pohon umožňuje rýchly pohyb tubusu objektívu. Keď však vezmete do úvahy, že 50 mm f/1.2L má masívnejšie sklo, potom je tu moment zotrvačnosti. Takže tvrdiť, že tento model je rýchlejší ako jeho najbližšia rozpočtová alternatíva, nie je možné.

  Výhody

  • tretí stupeň clony;
  • Je odolný voči prachu a vode
  • Objektívy sú najvyššej kvality;
  • Umelecké rozmazanie pozadia;
  • kovové telo;
  • prstencového ultrazvukového motora (USM);
  • minimálne opotrebovanie;
  • ergonómia.

  Nevýhody

  • žiadne veľké nevýhody.

  Najlepšie portrétne objektívy Nikon

  Nikon je jedným z hlavných konkurentov spoločnosti Canon. Každá značka sa snaží v niečom prekonať tú druhú. Napriek dlhoročnému konkurenčnému tlaku spoločnosti Canon však Nikon vyrába aj dobrú a niekedy dokonca vynikajúcu portrétnu optiku. Tu je niekoľko príkladov takýchto dobrých riešení.

  Nikon 50 mm f/1.8G AF-S Nikkor

  Hodnotenie: 4.8

  Nikon 50mm f/1.8G AF-S Nikkor

  Ako prvý vám predstavíme cenovo dostupný a veľmi obľúbený model Nikon 50 mm f/1.8G AF-S. Cena tohto objektívu začína v priemere na 210 USD.

  Ak porovnáte balenie amatérskeho modelu Canon EF 50MM f/1.8 STM s Nikonom, potom uvidíme, že tento objektív je veľmi dobre zabalený. Pri kúpe tohto portrétneho objektívu dostanete: dve krytky objektívu, tašku na prenášanie s kartónovým dnom a slnečnú clonu (HB-47).

  Telo objektívu je plastové a dobre zostavené, rozhodne pevnejšie ako kitový objektív. Žiadne vŕzganie alebo škrípanie. Uchytenie je kovové, na rozdiel od modelu 50 mm f/1 od spoločnosti Canon.8. Tento 50 mm objekt je kompaktný a ľahký, váži len 185 g. Zaostrovací krúžok je pogumovaný a otáča sa hladko bez zbytočného hluku.

  Zostava objektívu sa pri zaostrovaní úplne pohybuje. To znamená, že keď sa pohybuje predný objektív, pohybuje sa aj zadný objektív, a to nie je dobré. Ide o to, že pri takomto aktívnom objektíve sa môže prach dostať do objektívu a dokonca „presiaknuť“ priamo na snímač samotného fotoaparátu, čo je vlastne deštruktívne.

  Rýchlosť pohybu celej ohniskovej vzdialenosti je pomerne vysoká, čo znamená, že objektív dokáže zaostriť už za 0.7 sekúnd. Vďaka ultrazvukovému motoru je nielen rýchly, ale dalo by sa povedať aj tichý pri zaostrovaní.

  Ak hovoríme o výkonnostných vlastnostiach portrétneho objektívu, v prvom rade môžeme vyzdvihnúť dobrú optickú schému. Má 7 optických prvkov v 6 skupinách vrátane jedného asférického prvku, vďaka čomu sa dosiahne ostrejší obraz v celom poli záberu.

  Clona tohto objektívu má 7 lamiel, pri maximálne otvorenej clone f/1.8, získate trochu oválneho bokehu v zábere. 50 mm f/1.8 sa vyznačuje dobrou odolnosťou voči podsvieteniu vďaka polarizačnej antireflexnej vrstve.

  Na portréty je tento polliter celkom dobrý, aj keď ho budete používať na fotoaparáte s orezom. To znamená, že hlavný objekt bude pri portrétovaní zachytený v detailnom zábere. Tento objektív ospravedlňuje svoju cenu a má všetky predpoklady stať sa jedným z najobľúbenejších medzi optickým „parkom“ fotografa, ktorý sa od objektívu neodpúta celé mesiace.

  Výhody

  • dobrá kvalita vyhotovenia;
  • Má asférický prvok;
  • ultrazvukový motor;
  • kompletný balík;
  • Vysoká rýchlosť zaostrovania;
  • Dobrá odolnosť voči podsvieteniu.

  Nevýhody

  • Silná vinetácia;
  • pozdĺžna chromatická aberácia.

  Nikon 50 mm f/1.4G AF-S Nikkor

  Hodnotenie: 4.9

  NIKON 50MM F/1.4G AF-S NIKKOR

  Objektív 50 mm f/1.4 sa považuje za rádovo vyššiu ako jej predchodca vďaka svojmu clonovému číslu. Ide pravdepodobne o najlepší poltopánkový fotoaparát radu G od spoločnosti Nikon a bohužiaľ spoločnosť zatiaľ nevydala model s vyššou svetelnosťou. Cena takéhoto objektívu sa začína na približne 400 USD.

  Telo portrétu je vyrobené z plastu, ale napriek materiálu už váži viac ako predchádzajúci model – 280 g. Trochu „nabobtnala“ na veľkosti – predná časť tela, na ktorej je filter namontovaný, sa zväčšila na 58 mm. Počas zaostrovania sa vreteno objektívu pohybuje v tele, čo uľahčuje používanie filtrov a umožňuje vyhnúť sa otáčaniu prvku.

  50 mm f/1.4 má veľmi praktický režim MA – je to automatické zaostrovanie s manuálnou prioritou. To znamená, že akonáhle začnete otáčať zaostrovacím krúžkom rukou, automatické zaostrovanie sa okamžite deaktivuje a vy pokračujete v manuálnej práci. Žiadnej inej sekundárnej značke (Sigma, Tamron, YongNuo atď.) sa zatiaľ nepodarilo tento trik zopakovať.

  Optická konštrukcia pozostáva z 8 prvkov v 7 skupinách. Tri prvky objektívu sú vyrobené zo skla s mimoriadne nízkym rozptylom, čo pomáha účinnejšie bojovať proti chromatickej aberácii. Konštrukcia obsahuje aj patentovanú povrchovú úpravu skla (superintegrovaná povrchová úprava), ktorá zabraňuje sekundárnym „bludným“ odrazom od povrchu šošoviek a eliminuje oslnenie.

  Pohon je zabezpečený pomocou motora SWM (Silent Wave Motor), ktorý pracuje bleskovo a takmer nehlučne pre rýchle a presné automatické zaostrovanie. Clonu tvorí 9 lamiel so zaoblenými okrajmi, pri stredných až nízkych rýchlostiach uzávierky (f/1.4 a f/5.0), štruktúra rozostrenia pozadia je veľmi úspešná.

  Objektív má vernú reprodukciu farieb a reprodukuje všetky farby bez zbytočných akcentov. Aj pri maximálnej clone poskytuje dobré detaily v strede záberu a viac-menej prijateľné bližšie k okrajom. Plynulé tónové prechody sú zachované na vysokej úrovni.

  Tento portrétny objektív je považovaný za špičku medzi ostatnými portrétnymi objektívmi Nikon a s veľkým náskokom ňou naozaj je. Objektív je všestranný, nielen na portréty, ale aj na reportáže, objekty a niekedy aj na krajiny. Samozrejme, má niektoré nevýhody, ale tie sa dajú odpustiť pri takej vysokej kvalite obrazu.

  Výhody

  • Clonový pomer f/1.4;
  • vlnový motor SWM;
  • Režim MA;
  • nízka chromatická aberácia;
  • kompaktný a ľahký;
  • Objektív má patentovanú superintegrovanú povrchovú úpravu;
  • vysoké podanie farieb.

  Slabé stránky

  • pomalé automatické zaostrovanie.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: