10 najdlhších miest na svete a v Európe

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a neslúži ako návod na nákup. Pred nákupom sa poraďte s odborníkom.

Mnohé mestá sú ako stvorené na dlhé, pokojné prechádzky. Dláždené uličky s výhľadom na mesto, staré a starobylé domy, vysoké stromy pamätajúce cisárov a kráľov, malé útulné kaviarničky s lahodným kapučínom s čerstvým farmárskym mliekom… Sú to mestá, ktoré by ste nikdy nechceli opustiť a prechádzať sa po nich celé veky, kým sa nezotmie a nevyjde slnko…

Prechádzky sú vhodné aj pre ľudí, ktorí chcú spoznať skutočný život cudzincov. Jedna vec je túlať sa po turistických trasách, kde je každý meter štvorcový okolia zladený. Tu nájdete historickú udalosť, tam ďalšiu a hneď vedľa je obchod so suvenírmi. Ale vyjsť z vychodených ciest a prejsť sa mestom, ktoré si žije vlastným životom, je niečo celkom iné. Budú tam smejúce sa deti, zamilované páry a nie príliš spokojní turisti – bude to mať jedinečnú atmosféru.

Pre turistov a cyklistov sme zostavili rebríček 10 najdlhších miest na svete a v Európe.

Rebríček najdlhších miest na svete a v Európe

NomináciamiestoMestoDĺžka
Najdlhšie mestá na svete7Nové Dillí54,9 KM
6São Paulo72,5 KM
5Melbourne77 KM
4New York89,1 KM
3Tokio92 KM
2Peking107 KM
1Mexiko City200 KM
Najdlhšie mestá Európy3Londýn60 KM
2Krivoj Rog126 KM
11. miesto: Soči145 KM

Najdlhšie mestá na svete

7. miesto: Naí Dillí (54,9 km)

Hodnotenie: 4.4

7. miesto: Naí Dillí (54,9 km)

Naí Dillí je hlavné mesto a zároveň jedno z najznámejších miest Indie. Práve tu sa môžete ponoriť do histórie a koloritu tohto ázijského národa tak živo ako nikdy predtým. Dillí bolo osídlené pred 5 000 rokmi a odvtedy je hlavným mestom, obchodným, podnikateľským a náboženským centrom krajiny.

V meste sa dnes nachádza obrovské množstvo historických pamiatok. Nájdete tu starobylé budhistické chrámy aj modernejšie koloniálne stavby. V Naí Dillí sa nachádzajú stopy všetkých epoch, ktoré India prežila, moslimské radnice vedľa kresťanských kostolov a kultúrne pamiatky, ktoré dopĺňa bohaté Naí Dillí so svojimi sídlami, superautami a luxusnými reštauráciami.

Naí Dillí s predmestiami má rozlohu 54,9 km. A keď sa prechádzate po meste, cítite celú indickú príchuť – živú, kozmopolitnú, záhadnú a svojím spôsobom zvláštnu.

6. miesto: Sao Paulo (72,5 km)

Poradie: 4.5

6. miesto: Sao Paulo (72,5 km)

Sao Paulo je významným obchodným centrom Brazílie. Je úplne iné ako ostatné mestá v krajine. Malé farebné domčeky nahradili obrovské mrakodrapy, ktoré pripomínajú New York. Namiesto uvoľnených turistov tu vládne ruch a zhon obchodníkov. Namiesto brazílskej dovolenkovej atmosféry tu vládne pracovná atmosféra.

Ale toto je centrum Sao Paula. Mimo obchodnej štvrte sa mesto ukazuje v celej svojej brazílskej kráse. São Paulo nie je miestom pre hľadačov ticha, je hlučné – výkriky v rôznych jazykoch prerušuje zvuk gitár. Cez deň aj v noci je tu rušno a nájdete tu množstvo klubov, od jednoduchých až po luxusné. Sú tu chudobné štvrte, po ktorých nasledujú palmové sídla, ktoré vyzerajú, akoby boli natočené na filmovom plátne.

V São Paule, ktoré sa hrdo týči na náhornej plošine a je dlhé 72,5 kilometra, je toho veľa k videniu a robeniu. Nájdete tu moderné umenie vrátane street artu, tropické parky a dokonca aj hadiu rezerváciu.

5. miesto: Melbourne (77 km)

Hodnotenie: 4.6

5. miesto: Melbourne (77 km)

Melbourne je druhé najväčšie mesto v Austrálii a je domovom mnohých austrálskych kultúrnych centier. Ak ste niekedy v playliste videli indie-rockovú kapelu Klokan, pravdepodobne práve tu začínali. Hudba však nie je to jediné, čím je Melbourne známe.

Toto mesto je považované za najpohodlnejšie miesto pre život. Nechcete opustiť New York. Je tu čo robiť: milovníci histórie sa budú prechádzať starými uličkami plnými spomienok na časy, keď Austrália prestala byť krajinou vyhnancov a trestancov; dovolenkári tu nájdu stovky klubov a nočných podnikov; milovníci nakupovania si najmú nosiča, ktorý im odnesie obrovské tašky z módnych butikov… Počasie v Melbourne je vždy príjemné, bez páliaceho slnka alebo mrazivého chladu. A je to mesto, v ktorom chcete žiť.

Melbourne sa rozprestiera na 77 km. Obklopuje polkruhom záliv Port Phillip, takže má veľmi dlhé pobrežie! Oceán môžete vidieť takmer z každého miesta v Melbourne – pokiaľ ho nezakrývajú mrakodrapy a storočné sekvoje.

4. miesto: New York (89,1 km)

Hodnotenie: 4.7

4. miesto: New York (89,1 km)

New York, hlavné mesto obchodu Spojených štátov. Tu sa nachádza väčšina sídiel firiem a niekedy za tými vysokými mrakodrapmi ani nevidíte panorámu mesta. Je to tiež miesto, kam prichádzajú turisti z celého sveta, aby si pozreli Ameriku, a preto miestni obyvatelia často začínajú rozhovor s cudzincami otázkou: „Odkiaľ ste??“. Aj človek, ktorý navštívi USA po prvýkrát, tu nájde každú uličku, ktorá mu je známa – pretože sa objavila v niektorom filme alebo televíznom seriáli.

New York je vzorová metropola. Je rýchla, dynamická, živá, nikdy sa nezastaví. Nebudete si môcť oddýchnuť (pokiaľ sa pred ruchom neschováte v kaviarni alebo v luxusnej hotelovej izbe), pretože davy ľudí sa ponáhľajú a každá budova má svoju oblasť záujmu.

A pre turistov Zo Slovenska môžete ísť aj na Brighton Beach. Je domovom najväčšej komunity sovietskych emigrantov v Amerike. V miestnych supermarketoch sa predávajú slnečnicové semienka a údené klobásy, v kaviarňach sa podávajú knedle a boršč. Pôsobí ako „kúsok vlasti“ – ale stačí prejsť pár staníc metrom a ste v Queense, kde je čínska štvrť a indická komunita. Ešte pár zastávok a je tu Manhattan, najamerickejšia štvrť. New York je možno svet v miniatúre.

Ak teda chcete spoznať chuť mnohých krajín, môžete sa plaviť okolo sveta – alebo jednoducho navštíviť New York. Mesto, ktorému sa právom hovorí „Veľké jablko“, je dlhé 89,1 kilometra – a každý z týchto kilometrov ponúka jedinečný zážitok.

3. miesto: Tokio (92 km)

Hodnotenie: 4.8

3. miesto: Tokio (92 km)

Tokio stelesňuje všetko, čo Japonsko predstavuje. Je to ultramoderná metropola, ktorá si ctí kultúru. Je to miesto konformity a práce pre obrovské množstvo úradníkov, kde môžete prejaviť svoju individualitu. Betónová džungľa neónových drôtov, kde sa môžete každú chvíľu zastaviť a obdivovať nežné čerešňové kvety.

Tokio je úžasné mesto. Je to pôsobivé a šokujúce hneď pri príchode. Z letiska do centra mesta premáva – alebo skôr letí – vlak bez kolies, ktorý sa vďaka technológii magnetickej levitácie vznáša nad železnicou. Samotné mesto má spletité štvrte s bláznivým usporiadaním, nezávislé linky metra, závratnú škálu pamiatok a jednoducho zaujímavých miest, nočných klubov v Šibuja a futuristických budov v Odaiba, bohémskych barov v Šindžuku a starobylých chrámov v Haradžuku. Po príchode do Tokia by ste si mali pripraviť zoznam miest, ktoré by ste chceli vidieť. Jednoducho na to nie je dosť času.

Takáto pestrofarebná, preplnená metropola jednoducho nemôže byť malá. Tokio sa tiahne v dĺžke 92 km, čo z neho robí jedno z najdlhších miest na svete.

2. miesto: Peking (107 km)

Poradie: 4.9

2. miesto: Peking (107 km)

Nie je prekvapením, že jedno z najdlhších miest na svete sa nachádza v krajine s najväčším počtom obyvateľov. Peking, hlavné mesto a obchodné centrum Číny. Zároveň nevyzerá ako tradičná metropola.

Peking je prekvapivo harmonické mesto. Je rozdelená na symetrické štvrte, ktorých geometria je vymedzená osovými čiarami prechádzajúcimi stredom. Turistov môže prekvapiť zvláštna zmes architektúry… Nachádzajú sa tu tradičné cisárske paláce obklopené záhradami a parkami a tradičné sovietske výškové budovy, ktoré by v inej krajine nemali čo hľadať. A práve architektonické pamiatky dokážu ohromiť a zapôsobiť svojou krásou.

Prejdite sa po rovných, ale nekonečne dlhých uliciach a zastavte sa na neformálne jedlo v niektorej z miestnych reštaurácií. Pekinská kuchyňa sa líši od bežnej čínskej kuchyne a dokáže prekvapiť nielen slávnou kačicou pečenou na mede, ale aj ďalšími nezvyčajnými jedlami. Číňania pristupujú k jedlám delikátne a menia ich na malý obrad.

Mesto, v ktorom sa harmonicky snúbi cisárska minulosť s komunistickou súčasnosťou, je dlhé 107 km.

1. miesto: Mexico City (200 km)

Hodnotenie: 5.0

1. miesto: Mexico City (200 km)

Mexico City je najdlhšie mesto na svete a jedno z najväčších na planéte. Jeho prekonanie, dokonca aj vlastným autom, nie je jednoduchá úloha, ktorá vám môže trvať niekoľko hodín. Mesto je dlhé 200 km!

Hlavné mesto Mexika je miestom, kde môžete spoznať krajinu v jej najlepšej podobe. Staroveké pyramídy Aztékov tu stoja vedľa moderných obchodných veží zo skla a betónu. Od nádherných palácov sa dostanete do chudobnej, chudobnej a nebezpečnej štvrte. Obrovské množstvo archeologických nálezísk a múzeí sa dokonale snúbi s nočnými klubmi a barmi, kde vám určite nalejú pravú mexickú tequilu.

Pre tých, ktorí chcú pohodlie spojené s kultúrnym ponorom, je Zona Rosa tým správnym miestom. Tu je otvorená väčšina zábavy. A milovníci koloniálnej architektúry sa môžu vybrať na Námestie ústavy, kde sa nachádzajú najdôležitejšie pamiatky tých čias. Alameda a Chapultek sú oblasti, ktoré ponúkajú oddych od ruchu mesta s množstvom zelených plôch a významných múzeí.

Najdlhšie mestá Európy

3. miesto: Londýn (60 km)

Skóre : 4.8

3. miesto: Londýn (60 km)

Londýn je viac než len hlavné mesto Veľkej Británie. Kedysi bolo jedným z najvýznamnejších a najvplyvnejších miest na svete. Do roku 1919, keď britské impérium kolonizovalo a dobývalo desiatky a stovky území, bol Londýn jeho srdcom. A tak je rozsiahla, pestrá a rozmanitá.

Londýn dnes spája kultúrnu modernitu s úctou k tradíciám. Mnohé z dnešných skutočností môžu byť pre turistu šokom. Ako môžete mať avantgardné sochy po celom meste, indie-rock v každej druhej krčme a mrakodrap Mary X v tvare uhorky namiesto toho, čo by ste si mysleli, keď kráľovná stále žije?? A prekvapivo, všetka táto modernosť, kontrakultúra a avantgardizmus sa spájajú s úctou k tradícii.

Existujú tri historické centrá. Je tu mesto, moderné a biznisové, ale aj ponuré a veľkolepé, v ktorom sa mrakodrapy snúbia s gotickými katedrálami. Westminster – neudržiavaný, ale plný parkov a významných historických pamiatok. Nachádza sa tu Belgravia, Kensington, Trafalgarské námestie, Buckinghamský palác a samotný Big Ben. Pravdaže, pri východe z Kráľovskej opery v Covent Garden hrozí riziko, že zakopnete o spiaceho bezdomovca. A je tu Camden – oblasť, kde Londýn pôsobí úctyhodne a vznešene.

Londýn bol vždy veľký. Existuje dokonca viac ako jedno historické centrum! Nie je teda prekvapením, že z predmestia na okraj Londýna je to 60 kilometrov.

2. miesto: Krivoj Rog (126 km)

Hodnotenie: 4.9

2. miesto: Krivoj Rog (126 km)

Krivoj Rog je najdlhšie mesto na Ukrajine. Leží na brehoch dvoch riek – Saxaghan a Ingulets – a má charakteristický pretiahnutý tvar. Dnes je Krivoj Rog jedným z najväčších priemyselných centier v Dnepropetrovskej oblasti a v celej krajine.

Krivoj Rog preto môže prilákať turistov len vďaka histórii priemyslu. Ale aj tu vás môže niečím prekvapiť. Neďaleko sa nachádza lom na železnú rudu Southern Iron Ore, ktorý je však teraz len turistickým miestom s vyhliadkovou plošinou, odkiaľ je pôsobivý výhľad. Po samotnom Krivom Rogu môžete cestovať metrom, čo je jedinečná forma dopravy. Neďaleko Soči sa nachádza aj takmer marťanské jazero – soľ a železo mu dodali úžasnú ružovo-červenú farbu.

Kryvyj Rig však nie je známy len vďaka priemyslu. Je to tiež kreatívne mesto! Práve tu začalo svoju činnosť Štúdio Kvartal-95, združenie, ktoré produkuje komediálne i celkom vážne programy, seriály a filmy. A práve jeho absolvent Volodymyr Zelenskyj sa v roku 2019 stane prezidentom Ukrajiny.

Krivoj Rog je dlhý 126 km.

1. miesto: Soči (145 km)

Hodnotenie: 5.0

1. miesto: Soči (145 km)

Soči, jedno z najznámejších a najobľúbenejších letovísk v Rusku, leží 145 kilometrov pozdĺž pobrežia Čierneho mora. 145 kilometrov pláží, jemné a príjemné kamienky, láskavý príboj a bezstarostný oddych na žeravom južnom slnku!

Soči je pohostinné. Nebudete môcť odísť bez toho, aby ste neochutnali pravý šašlik pripravený priamo pred vami na grile a nenapili sa domáceho vína. Dokonca aj miestny fast food prevzatý z gréckej kuchyne, souvlaki, je mäso na špíze. Pre tých, ktorí nemôžu piť víno, ponúka Soči liečivú minerálnu vodu a je tu takmer toľko liečební a kúpeľov ako hotelov a reštaurácií. Pre tých, ktorí sem prichádzajú za nočným životom, ponúka Soči obrovské množstvo klubov a nekonečné párty. Pre milovníkov histórie je tu množstvo múzeí, ktoré rozprávajú o fascinujúcich udalostiach života v tomto prímorskom meste. Pre milovníkov zdravia sú olympijské areály a lyžiarske strediská.

Ráno na pláži, popoludní na lyžiarskom svahu a večer v nočnom klube. A to všetko v jednom meste.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: