10 najnebezpečnejších druhov hmyzu na svete

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama a neslúži ako návod na nákup. Pred nákupom je potrebná konzultácia s odborníkom.

Hmyz – najpočetnejšia a najrozmanitejšia trieda živočíchov, podľa vedcov existujú približne dva milióny druhov týchto tvorov, z ktorých je dôkladne preskúmaných len niečo vyše šesťsto tisíc druhov. Vyskytujú sa po celej planéte, často v blízkosti ľudí alebo dokonca v budovách či domoch. Niektoré z týchto druhov hmyzu sú neškodné, iné sú však veľmi nebezpečné, pretože sú silnými jedmi alebo prenášajú smrteľné choroby. Tu je desať členov tejto triedy, s ktorými nie je dobré sa stretávať.

Prehľad najnebezpečnejšieho hmyzu na svete

NomináciamiestoNázovhodnotenie
Rebríček najnebezpečnejšieho hmyzu na svete10Guľka mravca4.1
9Potkan blcha4.2
8Triatómový chrobák4.3
7Africká včela4.4
6Húsenica moľa4.5
5Obrovský ázijský sršeň4.6
4Červený mravec ohnivý4.7
3Lonomia4.8
2Mucha Tsetse4.9
1Malarické komáre5.0

Guľka mravca

Hodnotenie: 4.1

Bullet Ant

Najväčší mravec, paraponera clavata, žije v Južnej a Strednej Amerike od Nikaraguy po Paraguaj. Najčastejšie sa vyskytuje vo vlhkých dažďových pralesoch. Žijú v kolóniách po niekoľkých stovkách mravcov. Okrem mravenísk, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v blízkosti stromov, si niekedy robia hniezda aj na konároch. Názov hmyzu presne vystihuje pocit po uhryznutí, ktorý je svojou intenzitou porovnateľný so šokom po strelnej rane. Podľa Schmidtovej stupnice je mravec guľový na prvom mieste, pokiaľ ide o bodavú silu. Nazýva sa aj denný mravec, miesto uhryznutia je bolestivé najmenej jeden deň, niekedy sprevádzané dočasným ochrnutím končatiny. Tento účinok spôsobuje neuralyptický poneratoxín, jed, ktorý sa vstrekuje pri útoku. Zaujímavé je, že v niektorých brazílskych indiánskych kmeňoch musia mladí členovia kmeňa počas iniciačných obradov vždy desať minút nosiť rukavice s žihadlami týchto mravcov, až potom budú považovaní za dospelých mužov.

Potkan blcha

Hodnotenie: 4.2

Potkan blcha

Zo všetkých druhov sú najnebezpečnejšie krysy, pretože prenášajú bacil moru a prenášajú ho z jedného zvieraťa na druhé. Hmyz zohral v histórii niekoľkokrát strašnú úlohu a prispel k rozsiahlemu rozšíreniu patogénnych baktérií počas justiniánskeho moru v 12. storočí, ktorý zabil približne 100 miliónov ľudí, a čiernej smrti, ktorá vypukla v polovici 14. storočia a zabila takmer tretinu európskej populácie. Okrem bacilov moru prenášajú aj škodlivé baktérie, ktoré spôsobujú encefalitídu, tularémiu a iné nebezpečné choroby. Uštipnutie blchou potkanovou so sebou prináša nielen riziko infekcie, ale sprevádza ho aj dlhodobé bolestivé svrbenie, bolesti hlavy a zvýšenie telesnej teploty.

Triatómový chrobák

Hodnotenie: 4.3

Chyba Triatom

Hlavným biotopom triatomín je Južná a Stredná Amerika, ale v dôsledku rastúcej popularity cestovného ruchu a emigrácie sa rozšíril aj do niektorých štátov USA. Tento druh hmyzu sa niekedy vyskytuje v horúcich oblastiach Európy, Afriky a Ázie. Keďže sa živia krvou, najradšej sa usádzajú v blízkosti ľudských obydlí, najmä ak ide o ľahko priechodné príbytky, ako sú slamené alebo hlinené chatrče. Druhý zvučný názov „bozkávajúce sa chrobáky“ dostali pre svoj zvyk hrýzť spiaceho človeka do pier, ktoré sa ľahšie bodajú ako koža. Hmyz priťahuje k perám aj teplo, ktoré vyžaruje pri dýchaní. Samotné uhryznutie nie je nebezpečné, spôsobuje len opuch a dočasnú bolesť, ale triatomína je prenášačom parazitického jednobunkového organizmu

Koryfejská včela je veľmi silným nástrojom pri výrobe medu. U infikovaných osôb sa postupne vyvinie Chagasova choroba, ktorá najčastejšie vedie k zlyhaniu srdca a nezvratnému poškodeniu vnútorných orgánov. Podľa lekárskych štatistík toto ochorenie každoročne zabije najmenej 12 000 ľudí.

Africká včela

Poradie: 4.4

Africká včela

Africké včely sa považujú za jeden z najagresívnejších druhov hmyzu na svete. Vznikli v dôsledku chyby brazílskych genetikov, ktorí sa zaoberali krížením bežných a afrických včiel. Nový, zatiaľ nepreskúmaný druh bol náhodne vypustený a v nasledujúcich rokoch sa rozšíril do Brazílie, susedných juhoamerických krajín, Mexika a v súčasnosti sa dostal do niekoľkých juhoamerických štátov. Nielenže obsadzujú nové územia, ale aj preberajú úle miestnych včiel, zabíjajú kráľovnú a nahrádzajú ju svojou matkou. Preto sa im hovorí „včely zabijačky“ . Africké včely tiež často útočia na ľudí a zvieratá; na ich vyprovokovanie stačí priblížiť sa k úľu na menej ako päť metrov. Útočia v húfoch a svoju korisť dokážu prenasledovať až na vzdialenosť jedného kilometra. Obyvatelia pobrežnej oblasti v Riu de Janeiro utrpeli najväčšie škody od včelích zabijakov v roku 1967 – po tom, čo sa v uliciach objavil roj, zomrelo na následky bodnutí asi 150 ľudí. V priebehu nasledujúcich 60 rokov sa obeťou tohto umelého druhu stalo ďalších viac ako 200 ľudí.

Húsenica moľa tuponosého

Hodnotenie: 4.5

Húsenica motýľa

Larva hmyzu megalopyge operc

  aris, nazývaná aj koketná moľa, sa zdá byť úplne neškodná. Tento chlpatý tvor žije prevažne v listnatých lesoch v USA, Mexiku a na severe Strednej Ameriky. Živia sa listami stromov a niektorých rastlín, napríklad brečtanu a psej ruže. Roztomilý vzhľad húsenice je klamlivý – pod ním sa skrýva mohutná obrana v podobe jedovatých tŕňov, ktorých bodnutie je nebezpečné nielen pre dravce, ale dokonca aj pre zdravé dospelé jedince. Po kontakte s kožou silná pulzujúca bolesť postupne sa šíriaca do celej končatiny, zväčšené lymfatické uzliny, bolesti hlavy, vracanie. Ak sa nelieči, môže sa dostať do šoku a spôsobiť zlyhanie dýchania.

  Obrovský ázijský sršeň (Vespa mandarinia)

  Hodnotenie: 4.6

  Obrovský ázijský sršeň (Vespa mandarinia)

  Tento obrovský sršeň dostal meno vespa mandarinia, pretože predná časť jeho oranžovej hlavy pripomína šupku mandarínky. Tento hmyz sa vyskytuje v niektorých ázijských krajinách a v Slovenskom Primorskom kraji a nedávno sa rozšíril do USA, Mexika a na karibské ostrovy. Potravu obrovského ázijského sršňa tvoria najmä larvy včiel. Proti dospelým včelám, ktoré bránia svoje úle, sú dravce vyzbrojené silnými čeľusťami, ktoré im umožňujú ľahko rozhrýzť chitínový obal včely na polovicu. Sršne ázijské najčastejšie útočia na ľudí po vyprovokovaní, ale sú mimoriadne agresívne. Obr má telo dlhé viac ako päť centimetrov a rozpätie krídel sedem a pol centimetra, jeho žihadlo je jedovaté a meria šesť milimetrov. Svedkovia uvádzajú, že pocit po jednom bodnutí (a žihadlo sršňa sa môže použiť viackrát) je porovnateľný s bodnutím rozpáleného klinca do tela. Jed obsahuje aj látky, ktoré priťahujú ďalšie sršne v okolí, a útok viacerých jedincov môže viesť k smrti, aj keď nie sú alergickí. Každý rok sa jej obeťou stane 40 až 70 ľudí. Vespa mandarínska sa považuje za jedno z najnebezpečnejších zvierat v Japonsku.

  červený mravec ohnivý

  Hodnotenie: 4.7

  Červený mravec ohnivák

  Väčšina mravcov tohto druhu obýva juhoamerické trópy, ale ich súčasný areál zahŕňa aj niektoré štáty USA, Mexiko a karibské ostrovy. Hmyz je malý, dva až šesť milimetrov dlhý, ale často zabíja veľkú korisť, ako sú húsenice, hmyz, obojživelníky a dokonca aj niektoré cicavce. Mravce ohnivé sú najagresívnejšie, keď bránia mravenisko – keď sa k nemu priblíži človek, zaútočia desiatky až stovky mravcov ohnivých. Každý mravec ohnivák nevystrelí len jeden výstrel, ale sériu výstrelov, pričom vstrekne jed obsahujúci alkaloid solenopsín. Na bodnutých miestach vzniká opuch a pľuzgiere, ktoré sa dajú prirovnať k tepelným popáleninám. Žihadlá niekedy zanechávajú na koži obete jazvy a v prípade viacnásobného bodnutia mnohými mravcami je riziko úmrtia na anafylaktický šok vysoké.

  Lonomia

  Hodnotenie: 4.8

  Lonomia

  Najnebezpečnejšia húsenica na svete sa vyskytuje v tropickej Južnej Amerike, najčastejšie v Brazílii, Paraguaji a Argentíne. Okrem tropických dažďových pralesov začal tento druh osídľovať aj ovocné stromy, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť stretnutia s človekom. Húsenica motýľa priadky morušovej je prezývaná „lenivý klaun“, ale tí, ktorí sa jej nechtiac dotknú, nebudú na smiech. Jedovaté tŕne pokrývajúce jeho telo produkujú botulotoxín, ktorý má vlastnosť ničiť bielkoviny zodpovedné za zrážanie krvi. Množstvo vstreknutého jedu je len jedna tisícina dávky, ktorú bežne vstrekujú jedovaté hady, ale aj to stačí na to, aby obeť utrpela vážne následky. V lepšom prípade obeť utrpí masívne pomliaždeniny, v horšom prípade je možné vnútorné krvácanie, porucha funkcie obličiek a krvácanie do mozgu. Lonomia jed je považovaný za jeden z najsilnejších prírodných toxínov na svete. Každý rok zomrie po kontakte s takýmito húsenicami až 30 ľudí a podobný počet utrpí vážne zranenia súvisiace so zdravotným postihnutím.

  Mucha Tsetse

  Hodnotenie: 4.9

  Mucha tsetse

  Mucha tse-tse žije v tropických a subtropických zemepisných šírkach afrického kontinentu, najmä vo vlhkých lesoch a pri brehoch riek. V Afrike sa vyskytuje asi dvadsať rôznych druhov a od bežných múch sa dajú rozoznať podľa spôsobu, akým skladajú krídla, a podľa dlhého, dopredu smerujúceho, prenikavého chobota, ktorý používajú na sanie krvi cicavcov. Mucha nie je jedovatá, ale jej uhryznutie prenáša parazitický organizmus trypanozómy, pôvodcu spavej choroby. Môže trvať celé mesiace, pričom najprv ničí imunitný systém a potom napáda nervový systém. Odhaduje sa, že spavá choroba zabila v Afrike už viac ako pol milióna ľudí.

  Malarické komáre

  Hodnotenie: 5.0

  Malarické komáre

  Malarické komáre sú najnebezpečnejším hmyzom na našej planéte. Každý rok sa maláriou nakazí približne 300 miliónov ľudí a viac ako 750 000 z nich na maláriu zomrie. Takmer všetky infekcie sa vyskytujú v subsaharskej Afrike. Zvlášť ohrozené sú deti mladšie ako päť rokov, pričom Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že v priemere každú minútu zomrie na maláriu jedno africké dieťa. Po preniknutí do tela prostredníctvom slinných žliaz komára sa vírus začne aktívne množiť v pečeni. Inkubačná doba trvá niekoľko týždňov, potom plazmódie malárie preniknú do červených krviniek a rozšíria sa do celého tela, čo spôsobí ťažkú anémiu. Smrť nastáva v dôsledku zlyhania vnútorných orgánov alebo zničenia mozgových ciev. Okrem malárie tieto komáre prenášajú aj ďalšie smrteľné choroby: encefalitídu, horúčku dengue, žltú zimnicu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: