10 najpopulárnejších programovacích jazykov

Vývoj IT je jedným z najsľubnejších a najrýchlejšie rastúcich odvetví. Ešte pred 40 – 50 rokmi existovalo len niekoľko vysokoúrovňových programovacích jazykov, ale dnes sa odhaduje, že ich je až dva a pol stovky. Je to spôsobené jednak veľkou rozmanitosťou úloh, ktorým programátori čelia, a jednak nevyhnutným zastarávaním vývojových nástrojov. Zo širokej ponuky moderných a relevantných programovacích jazykov môžeme vyzdvihnúť desať najuniverzálnejších, používateľsky najprívetivejších a najžiadanejších jazykov v roku 2019.

10 najpopulárnejších programovacích jazykov v roku 2019

Nomináciamiestonázov výrobkuhodnotenie
10 najpopulárnejších programovacích jazykov v roku 20191JavaScript5.0
2

ython

4.9
3C++4.8
4Java4.7
5C#4.6
6Swift4.5
7Kot

 • n
 • 4.4
  8

  HP

  4.3
  9SQL4.2
  10Prejsť na stránku4.1

  JavaScript

  Hodnotenie: 5.0

  JavaScript

  Ide o veľmi rozšírený jazyk, v ktorom sa dnes mnohí budúci programátori začínajú učiť svet programovania. Zo skriptovacieho jazyka založeného na prehliadači, ktorý vytvoril spoluzakladateľ Mozilla Coropration, sa stal neuveriteľne všestranný dynamický nástroj. JavaScript sa najčastejšie používa v oblasti vývoja webových stránok, najmä pri tvorbe interaktívnych prvkov a animácií. S jeho pomocou je možné ľahko vytvárať webové aplikácie založené na prehliadači akejkoľvek zložitosti. Aj vďaka softvérovej platforme Node.js a jeho prídavné moduly, ktoré používajú vývojári back-endu pri práci so serverovou časťou webových stránok. Tento programovací jazyk však samozrejme dokáže oveľa viac. JavaScript sa už používa na vytváranie mobilných aplikácií, správu internetu vecí a experimentovanie so strojovým učením. Funkčnosť jazyka je ďalej rozšírená používaním mnohých rámcov, knižníc a programovacích rozhraní tretích strán.

  JavaScript sa považuje za ideálny pre začiatočníkov vďaka svojej nízkej zložitosti a veľkému počtu dostupných výukových materiálov, ako sú knihy, videokurzy a blogy. Na trhu práce sú však žiadaní najmä odborníci s hlbokými znalosťami tohto jazyka, a to vzhľadom na veľký počet ponúk od začiatočníkov v oblasti vývoja JS.

  ython

  Hodnotenie: 4.9

  Python

  Tento univerzálny programovací jazyk sa v minulom roku umiestnil na prvom mieste v rebríčku TIOBE. Najčastejšie sa zaraďuje do univerzitných učebných osnov a je nesporným lídrom v oblasti analýzy údajov a strojového učenia. Podľa odborníkov je Python jedným z najsľubnejších jazykov pre vývoj webových stránok, a to tak pre programátorov front-endu, ako aj pre vývojárov serverového softvéru. Z konkrétnych príkladov možno uviesť, že sa použil pri vytváraní internetových gigantov, ako sú Instagram, YouTube a Pinterest. V poslednom čase sa čoraz častejšie hovorí o tom, že Python sa stane hlavným programovacím jazykom pre vedecké aplikácie. Je obľúbený aj medzi vývojármi hier.

  ython je výkonný nástroj, ktorý je napriek svojmu veľkému potenciálu mimoriadne priateľský k začiatočníkom. Jeho výhodou je vynikajúca čitateľnosť kódu, prehľadná štruktúra a flexibilita vďaka širokej škále zásuvných knižníc a modulov. A ak vezmeme do úvahy rastúci záujem o oblasť programovania umelej inteligencie, je jasné, prečo si mnohí programátori vyberajú Python.

  C++

  Hodnotenie: 4.8

  C++

  Programovací jazyk C++ vznikol v roku 1983 ako aktualizovaná verzia jazyka C. Vzhľadom na premenlivosť sveta IT umožňuje dopyt po tomto jazyku už mnoho rokov s istotou hovoriť o ňom ako o jednom z najefektívnejších na svete. Tento univerzálny objektovo orientovaný programovací nástroj sa používa na vytváranie. Aplikácie napísané v jazyku C++ možno nájsť vo finančnom sektore, komerčných produktoch a samozrejme v prostredí pre vývoj hier. Produkty spoločnosti Adobe, prehliadač Chrome a samotný operačný systém Microsoft Windows sú len niekoľkými príkladmi toho, ako jazyk. Vysoká rýchlosť je charakteristickou vlastnosťou jazyka C++, vďaka ktorej je nepostrádateľný pre herné a grafické motory a nástroje rozšírenej reality, ktoré sú v súčasnosti na vrchole popularity.

  Jazyk C++ má niekoľko nesporných výhod: je flexibilný, univerzálny a veľmi spoľahlivý. Dobrá znalosť tohto jazyka umožňuje programátorovi riešiť širokú škálu úloh a otvára mu veľké perspektívy vrátane tých, ktoré sa týkajú kariérneho rastu. Nie každý sa však môže stať hardcore vývojárom v jazyku C++, pretože jeho osvojenie si vyžaduje veľa času a trpezlivosti.

  Java

  Skóre : 4.7

  Java

  Objektovo orientovaný jazyk Java bol vyvinutý pod heslom „Write once, run anywhere“ (Napíš raz, spusti kdekoľvek) a v plnom súlade s ním je univerzálnym, platformovo nezávislým jazykom. Vďaka JVM možno aplikácie napísané v jazyku Java spúšťať takmer všade. Tento jazyk bol pôvodne vynájdený pre inteligentné domáce spotrebiče, ale po tom, čo sa presvedčili o jeho pohodlnosti a flexibilite, chceli mnohé veľké spoločnosti používať Javu vo svojich produktoch. Používa sa na vývoj serverového softvéru, desktopových aplikácií a, samozrejme, zariadení so systémom Android. Prakticky všetky programy v dnešných smartfónoch sú vyvinuté v jazyku Java s použitím rozhraní API tretích strán. Používa sa aj v softvéri pre rôzne inteligentné spotrebné zariadenia a dokonca aj pre elektromobily Tesla. V roku 2009 švédsky programátor predstavil prvú veľkú hru napísanú v jazyku Java s použitím grafických knižníc – bola to hra Minecraft.

  Podľa indexu TIOBE a rebríčka Stack Overflow si programovací jazyk Java dlhodobo udržiava vedúce postavenie. Talentovaní vývojári so znalosťou tohto nástroja môžu počítať s veľmi zaujímavou a dobre platenou prácou.

  C#

  Hodnotenie: 4.6

  C#

  Jazyk C# vytvorili začiatkom roku 2000 inžinieri spoločnosti Microsoft ako vývojový nástroj pre softvérovú platformu .NET Framefork. Spoločnosť ho aktívne propagovala ako jednu z najdôležitejších súčastí svojej vývojovej stratégie, vďaka čomu sa tento jazyk stal známym vďaka svojmu širokému využitiu, ktoré presiahlo rámec produktov spoločnosti Microsoft. V súčasnosti sa na ňom dá napísať takmer všetko: mobilné a desktopové aplikácie, nástroje na elektronické obchodovanie, multiplatformové služby a hlavné webové služby. Na vytvorenie vyhľadávača Bing bol použitý jazyk C#. Je pomerne obľúbený aj medzi programátormi, ktorí píšu aplikácie pre Mac a

 • nux. Má tiež mnoho vývojových nástrojov na vytváranie cloudových platforiem. Hlavným dôvodom, prečo je tento jazyk v komunite vývojárov hier dobre známy, je jeho multiplatformové vývojové prostredie Unity 3D.

  Jazyk C# možno bezpochyby označiť za moderný a konkurencieschopný programovací jazyk. Naučiť sa ho je o niečo jednoduchšie ako jazyk C++, ale jeho systém vetvenia s každým rokom pribúdajúcimi špecifickými funkciami môže byť pre nováčikov spočiatku mätúci. Programátori ovládajúci tento jazyk sú žiadaní vo veľkých spoločnostiach aj v malých ambicióznych projektoch.

  Swift

  Hodnotenie: 4.5

  Tento jazyk bol zavedený v roku 2004 a za krátky čas sa stal známym a obľúbeným. Vytvorila ho spoločnosť Apple ako pohodlný a aktuálny nástroj na vývoj aplikácií pre systémy MacOS a iOS. Dá sa použiť na písanie programov pre stolové počítače, mobilné zariadenia, inteligentné televízory a hodinky Apple Watch. Používajú ho aj programátori na vytváranie serverového softvéru založeného na

 • nux. Swift je podobný jazyku Objective-C, ale je ľahší, funkčnejší a má stručnú syntax. Jednou z hlavných výhod tohto jazyka je jeho rýchlosť – je oveľa rýchlejší ako Python a Objective-C, druhý v poradí za etablovaným lídrom C++. Podľa ubezpečení jeho vývojárov sa však čoskoro stane najrýchlejším programovacím jazykom. Druhou dôležitou výhodou je bezpečnosť. Swift má vylepšenú prácu s pamäťou, čo umožňuje minimálnu manipuláciu a spracovanie chýb, ktoré vedú k pádom. Praktické prostredie Playground slúži ako pieskovisko, ktoré vám umožní vidieť výsledky vášho programovania v reálnom čase. Vývojári aplikácií a hier v AppStore si pochvaľujú Swift.

  Spoločnosť Apple predstavuje významný segment trhu s počítačmi a mobilnými zariadeniami. Preto napriek úzkemu zameraniu jazyka Swift bude na trhu práce vždy veľký počet voľných pracovných miest pre odborníkov v tejto oblasti.

  Kot
 • n
 • Hodnotenie: 4.4

  Mladý programovací jazyk vydaný v roku 2016 Slovenskou spoločnosťou Jet
  ains. Je jednoduchý, používateľsky prívetivý a stručný a podporuje objektovo orientované aj procedurálne programovanie. V súčasnosti sa používa najmä na vývoj aplikácií pre Android. V roku 2017 ho spoločnosť Google označila za jeden z najlepších jazykov pre mobilné programovanie spolu s Javou. Kot

 • n sa môže pochváliť vysokou úrovňou výkonu, pretože umožňuje napísať menšie množstvo kódu na dokončenie úlohy, má tiež vynikajúci mechanizmus na zabránenie chybám.

  Podľa niektorých analytikov má tento jazyk veľkú šancu vytlačiť Javu z pozície lídra vo svete Androidu, podobne ako Swift pomaly nahrádza Objective C, ktorý sa predtým zdal nenahraditeľný. Záujemcovia o kariéru v oblasti mobilného vývoja by mali určite zvážiť Kot

 • n. Hoci ešte nie je hlavným prúdom, odborníci, ktorí ovládajú tento jazyk, sú na trhu práce veľmi cenení.

  HP

  Hodnotenie: 4.3

  PHP

  Skriptovací jazyk, ktorý existuje od roku 1995 a stále sa aktívne používa v oblasti vývoja webových stránok. Je nepostrádateľný pri vytváraní webových stránok a pluginov pre populárny systém správy obsahu WordPress. PHP sa používa na vytvorenie viac ako polovice súčasných webových stránok vrátane veľkých webových portálov, ako je Wikipedia, a sociálnych sietí (napr. Facebook používa upravenú verziu PHP s názvom Hack). Rozsah jazyka je veľmi široký: od malých blogov až po veľké online obchody a mediálne stránky. PHP je tiež bežné medzi platformami s otvoreným zdrojovým kódom, ako je MediaWiki.

  Napriek všetkým dostupným alternatívam sa zdá, že jej vedúce postavenie v oblasti vývoja webových stránok bude ešte dlho pretrvávať. Podporujú ho takmer všetci poskytovatelia hostingu a jeho výhodou je flexibilita a ľahko naučiteľná syntax. Vývojári PHP sa podieľajú na vytváraní nových zdrojov aj na údržbe existujúcich.

  SQL

  Hodnotenie: 4.2

  SQL

  Napriek svojmu úctyhodnému veku bol tento jazyk vytvorený v 60. rokoch minulého storočia a stále je hlavným nástrojom na programovanie databáz. Pôvodne bola navrhnutá ako jednoduchá, štandardizovaná metóda kontroly, ale odvtedy sa stala všadeprítomnou vo vývoji. Umožňuje vytvárať, upravovať a vykonávať akékoľvek iné operácie v systémoch, ako sú Oracle, Microsoft SQL a podobne. Stojí za zmienku, že jazyk SQL síce nie je považovaný za úplný Turingov jazyk v čistej podobe, ale existuje niekoľko procedurálnych rozšírení, ktoré po implementácii zvyšujú jeho funkčnosť na úroveň Turingových úplných jazykov.

  SQL nebude čoskoro nahradený, pretože v tejto oblasti programovania nie sú žiadni iní jasní lídri. A tak tento jazyk možno právom označiť za populárny a relevantný, hoci práca s databázami nie je taká populárna ako tvorba aplikácií alebo webových stránok.

  Prejsť na stránku

  Hodnotenie: 4.1

  Prejsť na stránku

  Tento jazyk s otvoreným zdrojovým kódom predstavila spoločnosť Google Corporation v roku 2009. Jeho hlavným cieľom bolo zvýšiť výkonnosť programovania s multiprocesorom. Jazyk Go sa vyznačuje jednoznačným kódom a jednoduchou, minimalistickou syntaxou. Zatiaľ sa používa najmä v oblasti vývoja webových stránok a programovania na strane servera, ale vzhľadom na jeho rastúcu popularitu môžeme predpokladať rozšírenie pôsobnosti tohto programovacieho jazyka.

  Go sa svojou efektivitou približuje jazyku C++, ale je jednoduchšie a modernejšie. Existujú aj kompilátory schopné prekladať kód do jazyka JavaScript, vďaka čomu je ešte univerzálnejší pri webovom programovaní. Go je dnes určite jedným z najsľubnejších jazykov.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: