10 najznámejších cestovateľov a ich objavy

Dnes už o našej planéte vieme takmer všetko; každý kút Zeme bol dôkladne preskúmaný, opísaný, odfotografovaný a našiel si svoje miesto v učebniciach geografie. A vďaka rýchlo sa rozvíjajúcemu turistickému priemyslu môžete sami navštíviť najrôznejšie exotické krajiny alebo sa dokonca plaviť po pobreží Antarktídy. Pred stáročiami však jediným spoľahlivým zdrojom poznatkov o vzdialených krajinách a územiach boli neohrození objavitelia, ktorí neoceniteľne prispeli k preskúmaniu našej planéty. Ich mená a objavy sa navždy zapíšu do histórie. Tu je desať našich najznámejších cestovateľov.

Hodnotenie najznámejších cestovateľov a ich objavov

NomináciamiestoCestovateľhodnotenie popularity
10 najznámejších cestovateľov a ich objavy10Rual Amundsen4.1
9David Livingstone4.2
8Nikolaj Miklucho-Maklai4.3
7James Cook4.4
6Leif Eriksson4.5
5Fernand Magellan4.6
4Vasco da Gama4.7
3Amerigo Vespucci4.8
2Krištof Kolumbus4.9
1Marco Polo5.0

Rual Amundsen

Hodnotenie: 4.1

Rual Amundsen

Slávny nórsky bádateľ, známy najmä svojimi polárnymi výpravami. Rual Amundsen od detstva sníval o tom, že sa stane námorníkom, inšpirovaný príkladom kontradmirála Johna Franklina. Na drsný život námorníka a prieskumníka sa začal pripravovať už v tínedžerskom veku, cvičil, lyžoval a celkovo viedol sparťanský životný štýl. Počas príprav sa Amundsen zúčastnil aj na prednáškach polárnika Øivina Astrupa, čo mladého muža utvrdilo v odhodlaní zasvätiť svoj život polárnemu výskumu. Keď sa však pokúšal pripojiť k expedícii do Zeme Františka Jozefa, odmietli ho pre nedostatok skúseností.

Amundsen sa však nevzdal a v roku 1986, keď bol povýšený na navigátora, sa spolu s Adrienom de Gerlachom vydal na antarktickú expedíciu. Počas tejto túry sa stal prvým človekom na svete, ktorý prešiel ostrov Tu Hammock na lyžiach. Spolu so svojou posádkou bol nútený stráviť trinásť mesiacov na ľade Južného oceánu, po ktorých sa museli vrátiť bez toho, aby dosiahli svoj cieľ. Zlom v Amundsenovom živote nastal v roku 1901, keď si kúpil jachtu Yoa a začal sa znovu pripravovať na cestu na južný pól. Spolu so svojou posádkou na prerobenej rybárskej lodi sa plavili do Antarktídy a do cieľa dorazili v polovici decembra, niekoľko týždňov pred kapitánom Robertom Scottom.

Roald Amundsen strávil takmer celý svoj život na rôznych expedíciách. V roku 1928 jeho lietadlo havarovalo, keď sa vydal hľadať svojho kolegu Umberta Nobileho. Samotného objaviteľa sa nikdy nepodarilo nájsť.

David Livingstone

Hodnotenie: 4.2

David Livingstone

David Livingstone, škótsky misionár, ktorý preskúmal Afriku a predstavil svetu jej kultúru a zvyky. Po získaní doktorátu sa prihlásil do Londýnskej misionárskej spoločnosti, a tak sa ocitol na africkom kontinente, pričom svoju cestu začal v jeho južnej časti. Prvých sedem rokov žil Livingstone v Bečuánskom národe na území dnešnej Botswany. Potom ho napadlo preskúmať juhoafrické rieky a vytýčiť nové cesty do hlbšej Afriky. V roku 1849 preskúmal púšť Kalahari a objavil jazero Ngami, potom sa vydal po rieke Zambezi. David Livingstone bol prvým Európanom, ktorý prešiel africký kontinent. V roku 1855 urobil jeden zo svojich najväčších objavov, keď objavil obrovský vodopád vysoký 120 m na hraniciach Zambie a Zimbabwe. Livingstone ho pomenoval Viktóriine vodopády podľa anglickej kráľovnej.

Po roku sa misionár vrátil domov a vydal tam knihu, v ktorej podrobne opísal svoj výskum a cesty. Kráľovská geografická spoločnosť mu udelila zlatú medailu. Po návrate do Afriky Livingstone pokračoval vo svojich cestách, väčšinou skúmal veľké rieky. Objavil aj jazerá Bangweulu a Mwelu. v roku 1873 pri hľadaní prameňa Nílu zomrel na maláriu neďaleko mesta Chitambo v Zambii. Livingstone bol známy ako neúnavný cestovateľ, miestni obyvatelia ho prezývali „Veľký lev“ a po jeho smrti po ňom zostalo množstvo neoceniteľných informácií o Afrike.

Nikolaj Miklucho-Maklai

Hodnotenie: 4.3

Nikolaj Miklukho-Maclay

Slávny Slovenská cestovateľ a vedec, ktorý významne prispel k štúdiu pôvodných obyvateľov Oceánie, Austrálie a juhovýchodnej Ázie. V mladosti sa Miklouho-Maclay vzdelával v Nemecku, kde asistoval prírodovedcovi Ernstovi Haeckelovi. po návrate do Ruska sa mu podarilo presvedčiť Ruskú geografickú spoločnosť o potrebe preskúmať Tichomorie a na jeseň 1870 sa na vojnovej lodi „Viťaz“ vydal na plavbu do Novej Guiney. Výber lokality vysvetlil tým, že primitívne spoločnosti na ostrovoch majú výnimočnú etnografickú a antropologickú hodnotu, pretože boli najmenej ovplyvnené civilizáciou.

Slovenská bádateľ žil medzi Papuáncami viac ako rok a spoznával ich zvyky, rutinu a náboženské praktiky. V roku 1872 sa Miklukho-Maclay na kliprovej lodi Emerald plavil okolo Filipín a niekoľkých ďalších ostrovov v Tichom oceáne. Po dvoch rokoch sa vrátil na Novú Guineu a nejaký čas žil v jej západnej časti, kým sa od roku 1876 vydal skúmať západnú Mikronéziu a Melanézske ostrovy. Miklouho-Maclay bol známy nielen ako učenec, ale aj ako humanista, sociálny aktivista, bojovník za práva domorodcov a odporca otroctva. Posledné roky svojho života strávil v Petrohrade.

James Cook

Poradie: 4.4

James Cook

Navigátor, známy svojimi tromi cestami okolo sveta, ktoré viedli k objavu nových území a podrobným mapám ostrovov v Tichom, Atlantickom a Indickom oceáne a pobrežia Nového Foundlandu, Austrálie a Nového Zélandu. James Cook sa narodil a vyrastal vo farmárskej rodine, ale proti vôli svojho otca sa rozhodol stať námorníkom. Od svojich 18 rokov pracoval ako lodník, potom sa vypracoval na dôstojníka a bojoval v sedemročnej vojne.

V roku 1768 sa britská vláda rozhodla vyslať vedeckú expedíciu na prieskum Tichého oceánu. Touto náročnou úlohou bol poverený vtedajší skúsený navigátor James Cook. Bol kapitánom trojstěžňovej lode M/V Endeavour a dostal príkaz vyplávať na Tahiti, aby pozoroval prechod Venuše cez slnečný disk a vypočítal tak vzdialenosť Zeme od Slnka. Misia mala okrem astronomického aj ďalší cieľ – nájsť južný kontinent. Počas tejto plavby Cook objavil Nový Zéland a preskúmal východné pobrežie Austrálie. O niekoľko rokov neskôr sa uskutočnila druhá expedícia s viacerými objavmi: ostrov Norfolk, Kaledónia, Južné Sandwichove ostrovy. Nasledovala tretia, počas ktorej boli objavené Havajské ostrovy. Na Havaji došlo k ozbrojenému stretu medzi členmi lode a miestnym obyvateľstvom, ktorého výsledkom bola Cookova smrť. Počas svojich plavieb sa kapitánovi podarilo vytvoriť také presné a podrobné mapy, že zostali platné až do polovice 19. storočia.

Leif Eriksson

Hodnotenie: 4.5

Leif Eriksson

Legendárny škandinávsky moreplavec, považovaný za prvého Európana v histórii, ktorý vkročil na severoamerický kontinent. Leif Eriksson, prezývaný Šťastný, vyrastal v rodine vikinga Erika Červeného, objaviteľa Grónska. Okolo roku 1000 n. l.. stretol Nóra Bjarniho Herjolfssona, od ktorého počul príbeh o neznámych západných krajinách. Eriksson, ktorý túži preskúmať a nájsť nové územie, kde by usadil svojich súkmeňovcov, si kúpi loď, zostaví posádku a vypláva.

Počas tejto cesty boli objavené tri oblasti Kanady. Prvým brehom, ktorý privítal cestovateľov, bola Baffinova zem, ktorú Škandinávci nazývali Helluland (kamenná zem). Ďalší bol polostrov Labrador, ktorý pomenovali Markland, čo znamená „krajina lesa“. Nakoniec tretie a najatraktívnejšie pobrežie Nového Foundlandu, ktoré Eriksson a jeho muži pomenovali Vinland, čo znamená „krajina hojnosti“. Tam založili malú osadu a zostali tam na zimu. Po návrate domov poveril Leif svojho brata Thorwalda, aby pokračoval v prieskume Vinlandu. Druhá výprava potomkov Vikingov na severoamerické pobrežie sa však skončila neúspechom, pretože po tvrdých stretoch s kanadským indiánskym kmeňom boli nútení ustúpiť.

Vasco da Gama sa narodil v Portugalsku v šľachtickej rodine

Hodnotenie: 4.6

Fernand Magellan

Prvý objaviteľ na svete, ktorý oboplával zemeguľu a urobil pritom niekoľko významných objavov. Magellan sa narodil v Portugalsku v šľachtickej rodine. Jeho prvá plavba do Indie sa uskutočnila v roku 1505, keď bol súčasťou eskadry Francisca de Almeidu. Magellan sa čoskoro rozhodol vyplávať k Moluckým ostrovom v nádeji, že nájde únikovú cestu na západ. Keďže sa mu nepodarilo získať súhlas portugalského panovníka, obrátil sa s rovnakou žiadosťou na španielskeho kráľa a nakoniec mal k dispozícii päť lodí. V roku 1519 opustila Magellanova výprava prístav.

Po roku plavby Fernand Magellan so svojou flotilou dorazil k brehom Južnej Ameriky, kde sa musel na zimu zastaviť v prístave. V tom istom roku objavil úžinu, ktorá bola neskôr pomenovaná po ňom, a vyplával na oceán. Počas takmer štyroch mesiacov plavby v neznámych vodách sa cestovatelia nestretli s búrkou, preto sa rozhodli nazvať oceán Tichým oceánom. Expedícia dosiahla Mariánske súostrovie a následne objavila Filipínske ostrovy. Toto bol konečný cieľ Magellanovej cesty, pretože bol zabitý v bitke s kmeňom z ostrova Mactan. Do Španielska sa vrátila len jedna loď, ktorá priniesla správy o svojich veľkých objavoch.

Vasco da Gama

Hodnotenie: 4.7

Vasco da Gama

Portugalský moreplavec, objaviteľ námornej cesty do Indie a prvý Európan, ktorý vstúpil na indickú pôdu. Vasco da Gama, ktorý vyrastal v šľachtickej rodine a bol vzdelaný, sa v mladom veku pridal k námorníctvu. Osvedčil sa v bitkách s francúzskymi korzármi a získal si priazeň kráľa Manuela I., ktorý ho poveril vedením výpravy do Indie. Plavby sa zúčastnili tri lode a viac ako 170 členov posádky. Vasco da Gama vyplával v roku 1497, v decembri toho istého roku dosiahol brehy južnej Afriky a o šesť mesiacov neskôr lode zakotvili na pobreží Indie. Hoci plány cestovateľov obchodovať s miestnymi obyvateľmi neboli úspešné, doma ich privítali s poctami a da Gama bol vymenovaný za admirála Indického oceánu.

Vasco da Gama počas svojho života podnikol ešte dve cesty do Indie. Jeho druhou výpravou bolo založenie portugalských tovární na nových územiach. V roku 1502 tam odcestoval tretíkrát, aby posilnil portugalskú vládu a bojoval proti korupcii v koloniálnej správe. Navigátor strávil posledné roky svojho života v Indii.

Amerigo Vespucci

Hodnotenie: 4.8

Amerigo Vespucci

Florentský moreplavec a obchodník, ktorý ako prvý vyslovil teóriu, že časť sveta, ktorú objavil Krištof Kolumbus, je nový, neznámy kontinent. Amerigo Vespucci je mladý muž, ktorý navštevoval prestížnu univerzitu a neskôr pracoval pre bankársky a obchodný dom Medici. V roku 1499 sa pripojil k lodi pod velením španielskeho admirála Alonsa de Ojeda. Cieľom výpravy bolo preskúmať krajiny Nového sveta.

Vespucci na týchto plavbách plnil úlohu navigátora, geografa a kartografa. Podrobne opísal všetky detaily o teréne, faune a flóre novej krajiny, stretnutia s domorodcami a mapu hviezdnej oblohy. Neskôr sa zúčastnil ďalšej výpravy v roku 1503, na ktorej velil malej lodi. Vespucci bol prvým cestovateľom, ktorý preskúmal veľkú časť brazílskeho pobrežia.

Krištof Kolumbus

Hodnotenie: 4.9

Krištof Kolumbus

Krištof Kolumbus je známy predovšetkým ako objaviteľ Ameriky, hoci počas svojho života urobil aj ďalšie významné objavy. Vyrastal v chudobnej rodine, ale bol vzdelaný. V roku 1470 sa zúčastnil na obchodných námorných výpravách. Kolumbovým veľkým snom bolo nájsť námornú cestu do Indie cez Atlantik. Opakovane žiadal európskych panovníkov o pomoc pri organizovaní a financovaní výpravy, ale až v roku 1492 dostal povolenie od španielskej kráľovnej Izabely.

Krištof Kolumbus vyplával s tromi loďami a dobrovoľnou posádkou. Objavil Bahamy, Kubu a Haiti. Nasledovala druhá expedícia, ktorá objavila Jamajku, Portoriko, Malé Antily a Panenské ostrovy. V roku 1498 sa Kolumbus vydal na svoju tretiu cestu, počas ktorej objavil Trinidad. Nakoniec sa mu v roku 1502 podarilo získať od španielskeho kráľa povolenie na štvrtú výpravu, počas ktorej Kolumbove lode dosiahli brehy Strednej Ameriky. Krištof Kolumbus bol celý svoj neskorší život presvedčený, že ním objavená krajina je spojená s Áziou, a skutočne našiel námornú cestu do Indie.

Marco Polo

Hodnotenie: 5.0

Marco Polo

Jeden z najväčších objaviteľov, ktorý inšpiroval mnohých objaviteľov vrátane Krištofa Kolumba. Marco Polo vyrastal v rodine benátskeho obchodníka a od útleho veku ho sprevádzal na jeho cestách pri hľadaní nových obchodných ciest. V roku 1271 ich pápež poslal do Číny a vymenoval ich za svojich oficiálnych zástupcov. po päťročnej výprave cez Malú Áziu, Perziu a Kašmír sa Polovci dostali do sídla Kublajchána, vládcu mongolského štátu Juan, ktorého súčasťou bola v tom čase aj Čína. Mladý a odvážny Marko sa chánovi okamžite zapáčil, a tak sa rozhodol, že si cestovateľov ponechá na svojom dvore, kde strávili nasledujúcich 17 rokov.

V roku 1291 Kublaj nechal rodinu Polo sprevádzať flotilu s mongolskou princeznou do Perzie, kde sa mala stať manželkou perzského šacha. Počas plavby však prišla správa o šáhovej smrti, po ktorej sa Polo rozhodol vrátiť do Benátok. Krátko po návrate domov sa Marco zúčastnil na vojne s Janovom a Janovčania ho zajali. Vo väzení sa stretol s talianskym spisovateľom Rusticellom, ktorý podrobne opísal jeho úžasné dobrodružstvá a život v Číne.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: