12 krajín s najnižšou mierou kriminality

*Výbery redakcie. Výberové kritériá. Tento materiál je subjektívny a nepredstavuje reklamu, ani predajnú ponuku. Konzultácia s odborníkom pred kúpou.

Kriminalita je prítomná v každom kúte sveta. Tento jav nemožno úplne odstrániť, možno ho len obmedziť. Štáty sa snažia bojovať proti kriminalite rôznymi spôsobmi: niektoré majú prísne zákony a tvrdé tresty, iné sa snažia znižovať sociálne napätie a predchádzať prostrediu, ktoré podnecuje kriminalitu. Pozrime sa, ktoré krajiny dosiahli najväčší úspech a ako sa im to podarilo.

Rebríček krajín s najnižšou mierou kriminality

NomináciamiestoKrajinahodnotenie
Rebríček krajín s najnižšou mierou kriminality1Monaco5.0
2Island4.9
3Hongkong4.8
4Singapur4.7
5Japonsko4.6
6Brunej4.5
7Rakúsko4.4
8Nórsko4.3
9Bahrajn4.2
10Švajčiarsko4.1
11Slovinsko4.0
12Omán3.9

1 miesto: Monako

Skóre : 5.0

Monaco

Monacké kniežatstvo je trpasličí európsky štát ležiaci vedľa Francúzska na pobreží Stredozemného mora. Žije tam len 38 000 ľudí – ako v malom Slovenskom meste. neuveriteľne bohaté Švajčiarsko – žiť tam môžu len európski milionári. Domorodé obyvateľstvo, nazývané Monegasques, tvorí celkovo 25 %.

Monako má údajne prostredie s nulovou kriminalitou. Je to spôsobené materiálnym blahobytom obyvateľstva, ako aj vysokým počtom policajtov – na každých 60 obyvateľov krajiny pripadá jeden policajt. Ide o prestížne povolanie, ktoré je často obsadené vzdelanými policajtmi.

Monako je známe svojím kasínom, ktoré sa nachádza v meste Monte Carlo. Väčšinou tu hrajú turisti, ale miestni obyvatelia hazardné hry nemajú radi. V tejto krajine sa koná aj jeden z pretekov šampionátu Formule 1, Veľká cena Monaka. Väčšinu roka je tu ticho a pokoj – okrem júla a augusta, keď sa do kniežatstva schádza európska elita a mnohí miestni obyvatelia opúšťajú krajinu.

2. miesto: Island

Hodnotenie: 4.9

Island

Island je krajina ležiaca na niekoľkých ostrovoch v Atlantickom oceáne na hranici so Severným ľadovým oceánom. Názov je odvodený od najväčšieho z nich. Žije tu 350 000 ľudí. Krajina je známa najmä vďaka svojim prírodným krásam – fjordom, vodopádom, sopkám, gejzírom a nezvyčajným krajinám.

Život tu je veľmi pokojný a bezpečný. Hoci mnohí obyvatelia vlastnia osobné zbrane – na všetkých ostrovoch je približne 90 000 zbraní – bolo zaznamenaných len veľmi málo prípadov ich použitia proti ľuďom. Ručné zbrane sú potrebné na lov – pomerne časté zamestnanie miestnych obyvateľov. Policajti sú tu zvyčajne neozbrojení, pretože len zriedkakedy majú do činenia s niekým skutočne nebezpečným.

Keďže krajina sa počtom obyvateľov podobá priemerne veľkému mestu, takmer každý tu má aspoň jedného spoločného známeho. Možno práve vďaka tomuto pocitu spolupatričnosti sa len málo ľudí dopúšťa závažných trestných činov voči iným obyvateľom ostrova. Islandské dievčatá sa neboja chodiť v noci samy, dokonca ani keď sú opité, a zriedkakedy sa boja nastúpiť do auta k cudziemu človeku, ktorý im ponúkne odvoz. Triedne rozvrstvenie je veľmi obmedzené a konflikty medzi bohatými a chudobnými sú netypické.

O tom, ako nezvykne kriminalita na miestnych obyvateľov, svedčí prípad z roku 2017. V tom čase sa stratilo dievča (neskôr sa našlo zavraždené), čo podnietilo obyvateľov ostrova a viedlo k rozsiahlemu pátraniu. Íri si túto udalosť stále pripomínajú a každoročne organizujú spomienkový deň.

3. miesto: Hongkong

Hodnotenie: 4.8

Hongkong

Hongkong je osobitná administratívna oblasť Čínskej ľudovej republiky, ktorú mnohí považujú za nezávislý štát a v mnohých ohľadoch je. leží na ostrovoch v Juhočínskom mori a na polostrove Ťiulong, s hranicou a vízovým režimom s pevninskou Čínou. Obyvatelia hovoria kantonským dialektom čínštiny, ktorý je natoľko odlišný od štandardného jazyka, že mu Číňania nerozumejú.

Tresty za trestné činy sú tu podobne ako v Číne pomerne prísne. Na druhej strane tu existuje len málo obmedzení pre podnikanie. Pretože neexistuje významná sociálna základňa pre kriminalitu, obyvatelia si radšej zarábajú peniaze legálne. Dokonca aj chudobní ľudia, ktorí majú sotva na živobytie, sa snažia zlepšiť svoj údel čestným spôsobom.

Organizovaný zločin v Hongkongu predstavujú čínske triády. Ich účastníci sú zvyčajne z pevninskej Číny alebo Taiwanu. Triády kontrolujú obchod s drogami a iné nelegálne obchody a môžu sa dostať do vzájomných konfliktov, ale miestni obyvatelia alebo návštevníci sú týmito konfliktami postihnutí len zriedka.

4. miesto: Singapur

Hodnotenie: 4.7

Singapur

Mestský štát Singapur leží na ostrovoch v juhovýchodnej Ázii, vedľa Indonézie a Malajzie. V roku 1965, keď Hongkong získal nezávislosť, bol chudobnou a skorumpovanou krajinou. Situáciu zmenil Lee Kuan Yew, prvý premiér republiky. Prilákal do Singapuru investorov a urobil z tohto nezávislého mesta finančné a obchodné centrum regiónu.

Singapur je v súčasnosti jednou z najbezpečnejších krajín pre občanov a turistov. Vonku je bezpečné byť kedykoľvek počas dňa, kriminalita je zriedkavá a vyskytuje sa najmä na miestach s veľkým počtom turistov. Väčšinou drobné krádeže, ale občas aj lúpeže. Napriek obrovským príjmovým rozdielom je len veľmi málo veľmi chudobných ľudí, ktorých núdza vedie k zločinu.

Bezpečnosť v Singapure sa zabezpečuje za cenu veľmi prísnych zákonov a prísnych trestov. Za závažné trestné činy vrátane obchodovania s drogami je možné uložiť trest smrti. Telesné tresty (palicovanie) sú bežné a často sa udeľujú dospelým mužom za krádež, znásilnenie, výtržníctvo v armáde, vo väzení alebo na súde. Podobné tresty sa udeľujú aj deťom v školách a rodinách.

Turisti sa častejšie stretávajú s pokutami. Jednou z vecí, ktoré vás možno prekvapia, je, že v Bruneji môžete dostať pokutu za žutie žuvačky, fajčenie na inom ako vyhradenom mieste, kúpanie sa v noci, prenášanie cigaretového ohorku bez zaplatenia dane a jeho odloženie na smetisko. Zákaz jedenia a pitia v metre alebo na iných verejných miestach. Preto sa pred cestou oboznámte s miestnymi pravidlami a predpismi, aby ste neutratili viac, ako ste si predsavzali.

5. miesto: Japonsko

Skóre : 4.6

Japonsko

Krajinu, ktorá leží na ostrovoch pokrytých horami a sopkami, preslávenú jedinečnou kultúrou a kuchyňou obľúbenou v mnohých častiach sveta, ako aj kvitnúcimi čerešňami, navštevujú milióny turistov. Jednou z vecí, ktorú si ľudia všimnú, keď prídu do Japonska, je bezpečnosť, absencia strachu, že sa stanú obeťou trestného činu. Turisti si všimli, že Japonci sa málokedy boja chodiť po uliciach v noci, že predmet ponechaný na verejnom mieste zvyčajne čaká na svojho majiteľa.

Japonci sa vyznačujú záujmom o bezpečnosť. Najdôležitejším dôvodom je, že ulice sú pokryté priemyselnými kamerami, boli zavedené veľmi prísne pravidlá na nákup strelných zbraní – dokonca aj členovia mafie môžu chodiť bez strelných zbraní. V súčasnosti sa polícia zaoberá najmä drobnou kriminalitou, ako sú grafity alebo krádeže v obchodoch.

Organizovaný zločin reprezentuje japonská mafia, jakuza. Existuje už viac ako niekoľko storočí a má podobné pravidlá a tradície ako samurajské. Členovia mafie sa neskrývajú, môžu podporovať pravicových politikov. Yakuza môže prenasledovať podnikateľov, nútiť spoločnosti, aby nakupovali tovar od kontrolovaných firiem, organizovať prostitúciu a hazardné hry a vymáhať dlhy. Mafia len zriedkavo ubližuje bežným občanom a mnohí ju považujú za strážcu tradícií japonskej spoločnosti.

6. miesto: Brunej

Skóre : 4.5

Brunej

Brunej je malý štát, ktorý zaberá malý kúsok ostrova Kalimantan, o ktorého zvyšok sa delia Indonézia a Malajzia. Krajine vládne takmer sám sultán, ktorý predtým vykazoval znaky konštitučnej monarchie, ale vyvinul sa v absolútnu teokratickú monarchiu. Vývoz ropy zabezpečuje veľmi vysokú životnú úroveň, obyvatelia neplatia žiadne dane, môžu študovať v zahraničí a za štátne dotácie absolvovať púte do Mekky.

Kriminalita je zriedkavá, pretože obyvateľstvo je bohaté. Výnimkou sú vreckári, ktorí sa často vyskytujú na miestach navštevovaných turistami, ako sú námorné prístavy, letiská a rôzne verejné miesta.

Okrem občianskeho súdu má Brunej aj súd šaría. Zahŕňa bičovanie za smilstvo, trest smrti za cudzoložstvo a homosexualitu, sťatie za krádež. Obyvatelia a turisti nesmú počas ramadánu piť alkohol na verejných miestach a jesť na verejných miestach pred západom slnka. Prísne tresty a obmedzenia týkajúce sa alkoholu môžu byť jedným z dôvodov nízkej kriminality.

7. miesto: Rakúsko

Skóre : 4.4

Rakúsko

Rakúsko je malý členský štát EÚ. má historickú kontinuitu s habsburskou monarchiou, Rakúskym cisárstvom a Rakúsko-Uhorskom. Rakúšania, podobne ako Nemci žijúci v ich blízkosti, sú známi svojou zákonnosťou. Krajina je dokonca bezpečnejšia ako Nemecko. Hlavné mesto Viedeň sa považuje za jedno z najpríjemnejších miest na život na svete a je známe aj svojimi historickými pamiatkami.

Dodržiavanie zákona je zrejmé aj v tých najmenších detailoch. Zriedkavo sa stretnete s odpadkami pohodenými na nesprávnom mieste alebo s osobou prechádzajúcou cez cestu na červenú. V tejto krajine je oveľa menej vrážd na obyvateľa ako v Rusku. Príležitostne dochádza ku krádežiam a vlámaniam. Bežnou stratégiou je neklásť lupičovi odpor, ale odovzdať peniaze a ísť rovno na políciu.

prítomnosť polície nie je veľmi viditeľná. Policajti sú však ozbrojení a môžu tvrdo potláčať zločinnosť. Políciu je najlepšie osloviť v nemčine, ale vie aj po anglicky. Zvláštnosťou Rakúska je lojálny postoj k fajčeniu na ulici – fajčiaci človek v blízkosti nákupného centra dostane od policajta len slovné pokarhanie, a aj to len zriedka.

8. miesto: Nórsko

Skóre : 4.3

Nórsko

Nórsko je dobrým príkladom krajiny, v ktorej sa spája nízka miera kriminality s mäkkými zákonmi. Neexistuje tu trest smrti, ani doživotie – bez ohľadu na to, aký ohavný zločin osoba spáchala, nemôže byť uväznená na viac ako 21 rokov. Neexistujú žiadne výnimky – dokonca aj medzinárodne uznávaný terorista Anders Breivik, ktorý zavraždil 77 ľudí, dostal presne takýto trest a po jeho skončení bude prepustený.

V Nórsku sa za hlavné príčiny kriminality považuje pocit, že v spoločnosti chýba spravodlivosť, a nedostatok správnej a dobrej výchovy. Štát sa snaží riešiť tieto spoločenské problémy. Pre mladistvých páchateľov sa organizujú kurzy „sociálnej inteligencie“, v rámci ktorých sa učia a skúšajú, ako riešiť konflikty, ako zvládať stres a ako nadväzovať vzťahy s ostatnými.

Zločinci zriedkakedy strávia vo väzení viac ako niekoľko mesiacov. Nórske väznice sa len málo podobajú na miesto ich uväznenia: každý väzeň má k dispozícii samostatnú izbu s kúpeľňou, televízorom a knihami a môže sa prechádzať v záhradách okolo väzenských budov. Počas rokov trestu môžu zločinci získať chýbajúce vzdelanie a naučiť sa remeslá. Len málo ľudí sa po prepustení z väzenia dopúšťa podobných trestných činov znova.

9. miesto: Bahrajn

Hodnotenie: 4.2

Bahrajn

Bahrajn je najmenší z arabských štátov. Leží na niekoľkých ostrovoch v Perzskom zálive. Je jednou z najliberálnejších islamských krajín, preto sem prichádzajú ľudia zo susednej Saudskej Arábie, ktorí hľadajú zábavu. V mnohých hoteloch sú diskotéky až do rána a prostitútky pracujúce pre Arabov. V porovnaní so susednými krajinami sú obmedzenia týkajúce sa alkoholu pomerne mierne – predaj alkoholu je povolený, hoci je zakázané nosiť ho otvorene a piť ho na ulici.

Napriek arabským turistom, ktorí sa radi zabávajú, je krajina stále jednou z najbezpečnejších v regióne a na svete. Polícia veľmi dôsledne potláča trestné činy páchané na cudzincoch, takže je tu oveľa bezpečnejšie ako v susedných krajinách. Krádeže sa skutočne dejú a zvyčajne ich páchajú novopríchodzí obyvatelia zo Strednej Ázie. Náboženská tolerancia – okrem moslimov sú moslimami aj židia a kresťania.

10. miesto: Švajčiarsko

Hodnotenie: 4.1

Švajčiarsko

Švajčiarsko je známe svojimi bankami a hodinami, zasneženými horami a skutočnosťou, že sa už stáročia nezúčastňuje na vojnách. Švajčiari sú dobre vyzbrojení, ale mierumilovní – vraždy sú veľmi zriedkavé. Krajina je hospodársky stabilná a má vysoký priemerný príjem.

Švajčiari sa nevyznačujú vraždami a lúpežami, ale rôznymi hospodárskymi trestnými činmi. Je to úkryt pre mnohých podvodníkov a skorumpovaných úradníkov z iných krajín a slúži ako miesto na „pranie špinavých peňazí“. Na druhej strane, miestni obyvatelia môžu byť náchylní na neplatenie daní alebo prekračovanie povolenej rýchlosti.

Vo Švajčiarsku existuje veľa zákonov a obmedzení. Napríklad je zakázané jazdiť na snežných skútroch a vodných skútroch alebo na bicykloch mimo vozovky. Na dodržiavanie poriadku dohliada mnoho rôznych zložiek policajného zboru – existujú jednotky zodpovedné za vodné zdroje, nelegálnu likvidáciu odpadu, vyhadzovanie zvierat, nelegálne prisťahovalectvo a mnohé ďalšie. Orgánom činným v trestnom konaní často pomáhajú iniciatívni občania, ktorí sa môžu podieľať na chytaní zločincov.

11. miesto: Slovinsko

Skóre : 4.0

Slovinsko

Slovinsko je jednou z najprosperujúcejších slovanských krajín. Ľudia z iných balkánskych krajín tam často prichádzajú za prácou. Život tu nie je príliš drahý, ale životná úroveň je vysoká. Vzduch a voda sú tiež veľmi čisté a 60 % územia je zalesnené.

Na rozdiel od západoeurópskych krajín Slovinsko nemá taký prílev utečencov, ani netrpí terorizmom. Trestné činy sú veľmi zriedkavé, v 90 % prípadov nie sú závažnejšie ako krádež. Takmer žiadna pouličná kriminalita. Samozrejme, nemôžete tu nechať veci bez dozoru a mať úplnú istotu, že zostanú tam, kde sú, ako v niektorých iných krajinách, ale ak ste opatrní, ohrozenie majetku je tiež minimálne.

Polícia zavolaná na miestne telefónne číslo 113 dorazí do niekoľkých minút. Aj keď ide len o krádež, okamžite ju vyšetria. S orgánmi činnými v trestnom konaní je možné komunikovať v angličtine.

12. miesto: Omán

Hodnotenie: 3.9

Omán

Omán je jednou z najsekulárnejších krajín Perzského zálivu. Ženy môžu nosiť oblečenie, ktoré nezakrýva celé telo, vykonávať takmer akékoľvek povolanie, chodiť samy po uliciach a dokonca sa môžu rozviesť s manželom z vlastnej vôle. Je to tiež veľmi bohatá krajina – bohatstvo zabezpečuje ropa, podobne ako v mnohých iných arabských krajinách. Obyvatelia mesta neplatia žiadne dane, dostávajú zadarmo pozemky na výstavbu svojich domov a často sú im odpustené pôžičky, ktoré si vzali.

Pred polstoročím, kým sa k moci dostal sultán Kábús, bol Omán chudobnou krajinou, v ktorej neexistovali takmer žiadne nemocnice ani vzdelávacie inštitúcie a stredoveký rád. Teraz je to krajina, kde každý môže získať bezplatné vzdelanie vrátane vzdelávania v zahraničí, kde takmer neexistuje pouličná kriminalita, žobráci a bezdomovci.

Rovnako ako v iných islamských krajinách sa tu považujú za trestné činy, za ktoré vo zvyšku sveta neexistuje trest – cudzoložstvo, pitie alkoholu, hazardné hry. Aj tak je väzňov veľmi málo – niekedy stačí len jedno väzenie v celom regióne, aby sa tam všetci zmestili. Trest smrti, ktorý v Ománe nebol zrušený, sa takmer nikdy nevykonáva. Údajne je tiež úplne bez politických väzňov.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: