13 najpomalších živočíchov na planéte

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Kritériá výberu. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama a neslúži ako návod na nákup. Pred kúpou obrazu by ste mali požiadať o odborné poradenstvo.

Nie každé zviera na tomto svete sa riadi rýchlosťou. Niektorí naopak žijú veľmi pomalým tempom a zdá sa, že ich to vôbec netrápi. Pozrime sa na druhú stranu mince a spoznajme ľudí, ktorí sú pokojní a nikdy sa neponáhľajú.

13 najpomalších živočíchov na planéte

NomináciamiestoNázovhodnotenie
13 najpomalších živočíchov na planéte13Tasmánsky diabol3.8
12Had3.9
11Svišť americký4.0
10Virginia possum4.1
9Manatee4.2
8Krtko4.3
7Grónsky polárny žralok4.4
6Arizonský jedovatý had4.5
5Korytnačka obrovská4.6
4Trojprstý leňochod4.7
3Hviezdica4.8
2hroznový slimák4.9
1Morský koník5.0

Tasmánsky diabol

Hodnotenie: 3.8

Tasmánsky diabol

Hroznový slimák je pomerne malý, nepriateľský a pomaly sa pohybujúci mäsožravec z čeľade mútnych, ktorý žije na ostrove Tasmánia, hoci ešte pred 400 rokmi ho bolo možné nájsť na rozsiahlych územiach Austrálie. Tento nemotorný dravec s neúmerne veľkými čeľusťami, podobný psovi, svojím agresívnym správaním a odpudzujúcim zápachom odrádza ostatných dravcov od toho, aby sa s ním púšťali do súbojov.

Agresivita však nie je jedinou zbraňou vačkovcov. Lebka tohto zvieraťa je mohutná a doplnená neuveriteľne silnou čeľusťou, ktorá mu umožňuje zahryznúť sa do kostí koristi. Sila jeho uhryznutia v pomere k telesnej hmotnosti sa považuje za najväčšiu na svete (medzi cicavcami). Zviera sa pohybuje pomaly a zriedkavo ho možno vidieť bežať ako laň. Možno je to všetko o tom, že tasmánsky diabol nemusí loviť, pretože je to mrchožrút.

Rýchlosť – 13 km/h

Had

Hodnotenie: 3.9

Had

Každý, kto aspoň raz v živote videl hada, by prisahal, že tento plaz sa po zemi pohybuje veľmi rýchlo. Nie tak celkom. Áno, telo hada sa skutočne krúti veľmi rýchlo, ale zároveň vzdialenosť, ktorú je schopný prekonať za určitý čas, nie je taká veľká. Jeho priemerná rýchlosť je porovnateľná s rýchlym ľudským tempom.

Nie všetky druhy hadov sú však tak pomalé: niektoré uprednostňujú rýchlosť pred vražednými reakciami. Hovoríme o smrtiacom druhu hada – čiernej mambe. Tento plaz sa vyznačuje neuveriteľne veľkou „zásobou“ jedu pri jedinom uhryznutí (čím nedáva šancu viac ako 95 % tých, ktorí sa s ním stretnú). Tento had je ešte nebezpečnejší svojou rýchlosťou, ktorá je vyššia ako u jeho druhov – približne 15 km/h. Je pozoruhodné, že všetky druhy hadov bez výnimky sú mäsožravé a často sa živia predmetmi väčšími, ako sú ich vlastné rozmery.

Rýchlosť – 10-12 km/h

Svišť americký

Hodnotenie: 4.0

Svišť americký

Do rebríčka najpomalších zvierat na svete sa prekvapivo dostal aj vták. Bolo by asi príliš jednoduché nazvať ho typickým opereným tvorom. Je to skutočne úžasné zviera. Svišť americký totiž nerád lieta a krídla používa len v období párenia.

Zdá sa to nelogické: vták potrebuje krídla, aby našiel potravu, ale tento nie. Malý pustovník uprednostňuje tichý, nočný život a svoj čas trávi pokojným hľadaním svojej obľúbenej potravy – dážďoviek. Vďaka netypicky veľkým očiam a predĺženému zobáku je „lov“ u pózu virginského jednoduchý a mimoriadne efektívny.

Krtko má veľmi pestré operenie, ktoré mu poskytuje ideálne maskovanie v kríkoch a podraste. Vďaka štruktúre a veľkosti očí má svišť americký jedno z najväčších zorných polí na svete: 360 v horizontálnej rovine a 180 – vertikálne.

Rýchlosť je 8 km/h

Virginia possum

Hodnotenie: 4.1

Virginia possum

Tento potkanovi podobný tvor nepotrebuje k bezpečnému a pohodlnému životu veľkú rýchlosť. V prípade nebezpečenstva by severoamerický obyvateľ radšej hral mŕtveho, než by utekal. Nie je to prekvapujúce: vačice vypúšťajú cez svoje análne žľazy taký odporný zápach, keď padnú na zem v „polohe mŕtveho zvieraťa“, že to ešte nikto nebol ochotný vyskúšať.

Virgínska vačica je mohutný tvor, ktorý je veľkosťou porovnateľný s mačkou domácou. Tento vačkovec uprednostňuje málo zarastené, vlhké oblasti, ale veľmi rád sa prispôsobí ľudskej spoločnosti (aj v mestských oblastiach). V porovnaní s inými cicavcami vyzerá vačica panenská veľmi nemotorne a pomaly, pohybuje sa pomerne pomaly. Napriek tomu, že toto zviera predstiera, že je mŕtve, môže sa správať agresívne, čo nepriateľa zmätie.

Rýchlosť – 7 km/h

Manatee

Hodnotenie: 4.2

Manatee

Tento pomaly sa pohybujúci morský tvor impozantnej veľkosti bol dlho považovaný za morskú pannu (áno, až do 20. storočia). V súčasnosti je známa pod iným, rovnako výrazným prívlastkom – „morská krava“. A to nie je náhoda, pretože kapustňáky sú veľkí jedáci: jeden jedinec potrebuje denne zjesť približne 30-50 kg potravy. Kapustňák strávi hľadaním a konzumáciou nájdenej potravy celkovo približne 7 hodín denne.

Toto zviera sa vyznačuje značnou hmotnosťou (niektoré z nich môžu dosiahnuť až 1,8 tony) a vysokou citlivosťou na chlad, preto často žije v blízkosti tepelných elektrární, zvyčajne vo veľkých mestách. Napriek značnej hrúbke tuku (asi 5 cm) kapustňáky reagujú na zmeny teploty vody: boli zaznamenané prípady úhynu týchto zvierat pri teplote vody okolo +18 . Kapustňák je v porovnaní s väčšinou morských obyvateľov veľmi pomalý a z hľadiska letargie je na tom možno lepšie ako mnohé suchozemské zvieratá.

Rýchlosť je 5-8 km/h

Krtko

Hodnotenie: 4.3

Krtko

Krtko je malý, ale zavalitý a má silné predné končatiny s dobre naostrenými pazúrmi. Keďže ide o hmyzožravého živočícha, ktorý trávi väčšinu života pod zemou, jeho zrakové orgány sú prakticky nevyvinuté. Krtko má však vynikajúci hmat a čuch. Vďaka svojej srsti, ktorá rastie rovno, a preto leží na koži rovne vo všetkých smeroch, sa žralok krtkovitý ľahko pohybuje v tuneloch, ktoré si vyhĺbil.

„Podzemný obyvateľ“ má veľký apetít – každý deň zje porciu potravy rovnajúcu sa jeho vlastnej hmotnosti. Považuje sa za samotárskeho žraloka. Krt je užitočný živočích, pretože kyprí pôdu, stimuluje jej vlhkosť a cirkuláciu vzduchu. Hoci je užitočný, môže spôsobiť aj škody, pretože poškodzuje korene záhradných plodín.

5-7 km/h

Grónsky polárny žralok

Hodnotenie: 4.4

Grónsky polárny žralok

Toto mohutné dravé zviera uprednostňuje studené arktické vody a veľmi dobre sa orientuje v tme. S hmotnosťou 500 kg a priemernou dĺžkou 5 m by žralok polárny mohol dosiahnuť na svoj druh slušnú rýchlosť, ale nie. Vysvetlenie je jednoduché: aby sa šetrila energia a teplo, musia byť pohyby ich tela čo najjemnejšie a najpomalšie. Žralok grónsky to robí veľmi úspešne: len pohyb chvosta mu trvá približne 6 sekúnd (!).

Považuje sa za najchladnejšieho, najpomalšieho a najdlhšie žijúceho žraloka (priemerný vek – 270 rokov). Hlavným biotopom týchto vrcholových predátorov je severný Atlantický oceán. Žralok harpunový je gurmán: medzi jeho obľúbenú potravu patria raje, hlavátky, tresky, platesy a dokonca aj malé žraloky. Niekedy sa žralok nehanbí mrchožrať (niekedy sa v žalúdkoch chytených žralokov našli pozostatky ľadového medveďa). V zime sa radšej živí tuleňmi. Vedcov táto skutočnosť dlho mátala, pretože tulene sú dvakrát rýchlejšie ako „lenivé“ žraloky. Vysvetlenie je veľmi jednoduché: dravec útočí na spiace jedince.

Rýchlosť – 1,5 km/h

Arizonský jašterkožrút

Hodnotenie: 4.5

Arizonský svišť (halibut)

Tento skromný milovník hlodavcov vyvrátil doterajší predpoklad, že najjedovatejšími plazmi na svete sú hady. Arizonský jedovatý sumec, ktorý pripomína skôr malého draka ako jaštera, dostal svoje meno podľa jedu, ktorý mu často steká po zuboch. Hovorí sa, že jediné uhryznutie tohto plaza stačí na spôsobenie pekelnej bolesti a niekoľko kvapiek jedu stačí na zabitie veľkého psa.

Arizonský svišť má vo zvyku kradnúť cudzie vajcia, a to nie na ušľachtilé účely, ale zje ich. Hmotnosť potravy, ktorú je dospelý jedinec schopný skonzumovať, je približne 1/3 jeho hmotnosti (priemerná hmotnosť zmije je 2 kg). Zaujímavosť: pri dobrej strave sa psovi postupne hromadí tuk, a to nie kdekoľvek, ale v chvoste. Ťažko však tohto plaza nazvať žravcom, pretože sa naje maximálne 10-krát za rok. Hoci nie je ohrozená, jej populácia občas klesá v dôsledku poškodenia jej biotopu človekom. Preto bol tento živočích zaradený do Červeného zoznamu IUCN.

Rýchlosť – 1-1,5 km/h

Korytnačka obrovská

Hodnotenie: 4.6

Korytnačka obrovská

Korytnačky sa stále nesprávne považujú za pomalé zvieratá. Nie nadarmo sa hovorí „plaziť sa ako korytnačka“. V skutočnosti sú mnohé z nich pomerne rýchle, najmä na vode. A na súši dokážu predbehnúť kráčajúceho človeka. Uvedené však neplatí pre suchozemské a morské korytnačky obrovských rozmerov. Ich stavba im neumožňuje vyvinúť dostatočnú rýchlosť, takže musia chodiť ako korytnačka.

Ak ste niekedy videli nemotorného a neuveriteľne pomalého plaza s pancierom, videli ste jedného z týchto obrov. Či už sú vo vode alebo na súši, tieto korytnačky sa zriedka pohybujú rýchlejšie ako 1 km/h. Čo je logické vzhľadom na jeho hmotnosť a veľkosť: s dĺžkou karapaxu (zadného štítu) približne 100 cm váži približne 120 kg.

Rýchlosť – 900 m/h

Trojprstý leňochod

Hodnotenie: 4.7

Leňochod trojprstý

Názov hovorí sám za seba. Trojprstý leňochod nie je len pomalé, ale aj lenivé zviera, ktoré uprednostňuje minimum pohybu a maximum odpočinku. Toto jedinečné zviera je také pomalé, že sa ani v prípade nebezpečenstva zvyčajne nepokúša o útek.

Pred zraneniami a zásahmi do života zachraňuje leňocha najmä nočný spôsob života, odolnosť voči mnohým jedom a schopnosť neuveriteľne rýchlej regenerácie poškodených tkanív. Leňochod väčšinou najradšej odpočíva na konároch stromov. A aby sa dostal dole, ani sa nepokúša skočiť: jednoducho uvoľní konár, schúli sa a klesne na zem.

Je pozoruhodné, že trojprstý žralok sa kvôli veľkej dĺžke pazúrov nedokáže plne pohybovať po súši na 4 končatinách. Jeho typickým spôsobom pohybu je vytiahnutie sa nahor uchopením povrchu prednými labkami. V skutočnosti sa musí plaziť po bruchu. Nie je prekvapujúce, že sa leňochod nemôže pochváliť veľkou rýchlosťou.

Rýchlosť – 150 m/h

Hviezdice

Hodnotenie: 4.8

Hviezdica

Jeden z najvýnimočnejších tvorov na našej planéte. Odborníci sa domnievajú, že morské hviezdy sa vyvinuli v prvohorách. Tento morský živočích sa vyskytuje takmer všade na svete. Uprednostňujú samotu a veľké hĺbky: niektoré exempláre hviezdice boli nájdené v hĺbkach menších ako 8 km. Sú to skutočné čističe morského dna, ktoré dôkladne odstraňujú živé organizmy a iné nečistoty z morského dna. Veľkosť tela sa pohybuje od niekoľkých centimetrov do 1 m.

Na hviezdici je všetko nezvyčajné, počnúc jej hviezdicovým tvarom a končiac schopnosťou meniť pohlavie. Toto zviera nemá mozog, čo mu však nebráni úspešne viesť plnohodnotný život dravca. Hviezdice dávajú prednosť mäkkýšom, morským kačiciam a iným druhom. Tento bezstavovec sa na morskom dne pohybuje neuveriteľne pomaly: jeho rýchlosť zriedkavo presahuje 15 cm/min.

Rýchlosť – 9 m/h

Hroznový slimák

Hodnotenie: 4.9

Hroznový slimák

Tento suchozemský mäkkýš je právom považovaný za jedného z najpomalších živočíchov na svete. Hoci je tento slimák malý (jeho ulita je dlhá približne 3 – 4 cm), je to najväčší slimák v Starom svete. Hroznový slimák je veľmi pomalý, čo vyplýva z jeho štruktúry.

Zaujímavosť: slimák pri pohybe vylučuje hlien, ale používa ho len na zvislom povrchu. Pri vodorovnom pohybe používa ako hnaciu páku len svoju „nohu“ a občas ohne niektoré svoje časti, aby minimalizoval trenie. To však neznamená, že je rýchlejší.

V dávnych dobách sa ulitník používal ako zdravá a plnohodnotná potrava a mohli si ho dovoliť ľudia všetkých vrstiev. Dnes sa slimáky považujú za pochúťku a v niektorých krajinách (Francúzsko, Taliansko, Španielsko) sa konzumujú. V krajinách, ako je Nemecko a Švajčiarsko, je však chránený zákonom, pretože sa považuje za vzácneho.

Rýchlosť – 3,6 m/h

Morský koník

Hodnotenie: 5.0

Morský koník

Pôvodná ryba, ktorá pripomína šachovú figúrku, má jedinečnú štruktúru (chýba jej žalúdok a zuby) a netradičný sexuálny vzťah. Skutočnosť je taká, že o ich priazeň sa uchádzajú samce, ktoré nosia potomstvo, a samice.

Morský koník je určite najpomalším členom podmorského sveta. Tieto „zázraky“ žijú prevažne v tropickom pásme, kde sa najradšej živia krevetami a kôrovcami. Bohužiaľ, masový lov tejto nezvyčajnej ryby počas dlhého obdobia ju priviedol na pokraj vyhynutia. Ich nezvyčajný vzhľad ich vlastne odsúdil na smrť: z morských koníkov sa často vyrábajú suveníry.

Malá rybka uprednostňuje sedavý spôsob života: chvostom sa drží rastliny a zriedka ju opúšťa. Ak sa musíte neustále pohybovať, morský koník je nepochybne pomalý, čo z neho robí najlepšieho hráča v našom rebríčku.

Rýchlosť – 1,5 m/h

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: