15 najlepších pamiatok Svetlogorska

Svetlogorsk je najväčšie letovisko na území Kaliningradskej oblasti. Mesto sa nachádza na východnom pobreží a jeho hlavnými atrakciami sú promenáda, pláže a malé umelé jazero. Pred rokom 1947 sa Svetlogorsk nazýval Rauschen a bol súčasťou Pruska. Vďaka svojej výhodnej polohe je obľúbené medzi turistami a jeho mnohé atrakcie priťahujú tisíce návštevníkov. Naši odborníci zozbierali najzaujímavejšie miesta v meste.

Najlepšie pamiatky mesta Svetlogorsk

NomináciasedadloNázovHodnotenie
Najlepšie architektonické pamiatky Svetlogorska1Vodná veža Rauschen5.0
2Promenáda4.9
3Hoffmann House4.8
4Zodiakálne slnečné hodiny4.7
Najlepšie pamiatky mesta Svetlogorsk1Socha nymfy5.0
2Socha „Žabia princezná4.9
Najlepšie prírodné atrakcie Svitlogorska1Lanovka5.0
2Tiché jazero4.9
Najlepšie náboženské pamiatky Svetlogorska1Kostol Serafíma Sarovského5.0
2Kostol „Radosť všetkých, ktorí smútia4.9
Najlepšie kultúrne atrakcie v Svetlogorsku1Dom-muzeum Hermanna Bracherta5.0
2Model stredovekého Königsbergu4.8
3Múzeum kolesa histórie4.7
4Makarovova organová sieň4.6
5Divadlo Amber Hall4.5

Najlepšie architektonické pamiatky Svetlogorska

Vodná veža Rauschen

Hodnotenie: 5.0

Vodná veža Rauschen

Prvé miesto v rebríčku architektonických pamiatok Svetlogorska patrí vodárenskej veži. Bol postavený na začiatku 20. storočia ako súčasť sanatória. Vďaka úsiliu miestnych architektov je to veľmi rozpoznateľná inžinierska stavba. Vďaka svojmu krikľavému vzhľadu ho bolo ľahké spozorovať už z diaľky. Na zásobovanie nemocnice vodou bola postavená vodná veža.

Okrem toho komplex zahŕňal bahenné kúpele a ďalšie kúpele. Výška stavby dosahuje 25 metrov. Je to žiarivý príklad romantizmu v architektúre. Neskôr bola časť vyhliadkovej plošiny vybavená strechou, ktorá ponúka nádherný výhľad na more. Bohužiaľ, prístup je teraz uzavretý.

Promenáda

Hodnotenie: 4.9

Promenáda

Na druhom mieste je Svetlogorská promenáda, uznávaná pamiatka v Kaliningradskej oblasti. Je to skvelé miesto na prechádzky a spoznávanie Baltského mora. Súčasnú podobu získala pamiatka v roku 2012, keď starú promenádu zničila búrka. Promenáda bola veľmi rýchlo obnovená a teraz je veľkým lákadlom pre turistov.

Celková dĺžka Svetlogorskej promenády je 1 kilometer a s mestskou plážou ju spája pár schodov. Pozdĺž cesty sú originálne sochy, objekty a dokonca aj pohodlné lavičky. K dispozícii je veľa bezplatných zón Wi-Fi. Túto oblasť si obľúbili vtáky, ktoré sú zvyknuté na zvláštnu pozornosť ľudí.

Hoffmann House

Hodnotenie: 4.8

Hoffmann House

Tretie miesto v kategórii obsadil hotel s názvom Dom rozprávkara. Je to elegantná budova, ktorá bola pomenovaná po nemeckom spisovateľovi Theodorovi Hoffmannovi, ktorý strávil veľa času v Rauschene (Svetlogorsk). Je známy predovšetkým vďaka svojim rozprávkam, ktoré vytvárali atmosféru tajomstva a fantázie. A samotný dom-hotel je nádherným príkladom architektúry 18. a 19. storočia, typickej pre PSlovensko.

Nachádza sa v blízkosti mora v borovicovom lese. Príjemný čistý vzduch vytvára jedinečné miesto na oddych. A samotná budova je zariadená v štýle typickom pre PSlovensko. Vo vnútri sa môžete dozvedieť mnoho faktov a udalostí zo spisovateľovho života, sú tu izby v rôznych cenových kategóriách a dokonca aj miesto na varenie.

Slnečné hodiny „Zodiac“

Hodnotenie: 4.7

Slnečné hodiny

Na treťom mieste v rebríčku architektonických pamiatok Svetlogorska sa nachádzajú slnečné hodiny na promenáde, ktoré boli zapísané do Guinnessovej knihy rekordov. Ide o skutočný obraz vyrobený zo smaltu s priemerom až 10 metrov. Každé z hodín je namaľované znamením zverokruhu, a preto táto konštrukcia dostala svoj názov.

Centrálnu časť kompozície zaberá šípka ukazujúca na Polárku. Je naklonená pod uhlom 55°, čo plne zodpovedá zemepisnej šírke mesta. Na projekte sa podieľal najmä Nikolaj Frolov. Vznikla v roku 1974. Odvtedy sa stala jednou z najnavštevovanejších pamiatok.

Najlepšie pamiatky mesta Svetlogorsk

Socha nymfy

Hodnotenie: 5.0

Socha

Medzi zaujímavými pamiatkami a sochami Svetlogorska je na prvom mieste „Nymfa“, ktorú vytvoril už spomínaný Hermann Brachert. Nachádza sa na mestskej promenáde a je jednou z najlepších turistických atrakcií. Prototypom pre jeho stavbu bola Katie Cigan, miestna obyvateľka Svetlogorska. Socha bola odliata zo zliatiny bronzu. Na svetlogorskej promenáde bol inštalovaný v roku 1938.

Počas druhej svetovej vojny bol značne poškodený, ale neskôr bol zrekonštruovaný. V 80. rokoch 20. storočia bola táto časť doplnená o malú smaltovanú nádrž. Odvtedy pripomína Botticelliho Venušu. Je jedným z turistických symbolov mesta.

Socha „Žabia princezná

Hodnotenie: 4.9

Socha

Druhé miesto v rebríčku najlepších sôch mesta obsadila „Žabia princezná“ vo Svetlogorsku. Podľa starej rozprávky ju vytvoril jeden z najslávnejších umelcov. Socha zobrazuje princeznú pri premene z obojživelníka na človeka. Umelcovi sa podarilo dokonale zachytiť fyziológiu žaby.

Je to pomerne mladá pamiatka Svetlogorska. Vyšla v roku 2006. Odvtedy sa stal symbolom meniacej sa etapy života mesta. V okolí sochy sa nachádza veľa znamení a veštieb, o ktorých vám môže povedať miestny sprievodca. Nachádza sa na Leninovej ulici.

Najlepšie prírodné atrakcie Svetlogorska

Lanovka

Hodnotenie: 5.0

Lanovka

Najvyššiu pozíciu v hodnotení prírodných atrakcií Svetlogorska má lanovka, ktorá prechádza takmer celým mestom. Sú tu veľké prevýšenia až do 40 metrov, takže lanovka je dôležitým dopravným prostriedkom. A počas jazdy v kabíne si môžete prezrieť takmer všetky zaujímavé pamiatky mesta.

Prvá lanovka bola postavená v roku 1908 a obnovená v roku 1960 po skončení druhej svetovej vojny. Vtedy bol zavedený výťah. Prakticky počas celej letnej sezóny je v prevádzke lanová dráha. Je dlhá 175 metrov a má až 20 vozňov, v ktorých sa môžu prepravovať až 2 cestujúci.

Tiché jazero

Hodnotenie: 4.9

Jazero Tihoe

Druhú pozíciu v hodnotení svetlogorských prírodných atrakcií obsadilo jazero Tihoy. Nachádza sa na okraji mesta a za pruskej nadvlády bol známy ako Müllenteich. Vznikla v dôsledku akcie križiackych rytierov, ktorí prehradili tok rieky hrádzou, aby mohli postaviť vodný mlyn. Na breh jazera často prichádzali turisti, ktorí sa ubytovali v chatrčiach miestnych obyvateľov.

Časom sa návštevníci chodili kúpať k moru, ale jazero zostalo dôležitou dominantou mesta. Napriek malej hĺbke je príjemným miestom na výlet loďou alebo katamaránom či na bicykli. Na pobreží sa nachádza niekoľko detských ihrísk a promenád.

Najlepšie náboženské pamiatky Svetlogorska

Kostol Serafima Sarovského

Hodnotenie: 5.0

Kostol Serafíma Sarovského

Hlavnou náboženskou atrakciou Svetlogorska je kostol, ktorý bol luteránsky. Nachádza sa na malom kopci obklopenom borovicami. V súčasnosti je to mestský pravoslávny chrám. Budova pochádza z roku 1907 a je veľmi dobre zachovaná. Kostol nebol takmer vôbec poškodený ani počas druhej svetovej vojny. V roku 1992 bola táto pamiatka odovzdaná pravoslávnej arcidiecéze a v predchádzajúcom období sa využívala ako gymnázium.

Svetlogorský chrám na počesť Serafima Sarovského bol vysvätený. Má byť zaujímavá nielen pre veriacich, ale aj pre bežných ľudí. Veľmi zaujímavá výzdoba interiéru, ktorá šikovne kombinuje niekoľko štýlov naraz. Pre návštevníkov je zaujímavý najmä oltár, ktorý je pokrytý zložitými rezbami. Steny chrámu zdobí množstvo ikon.

Kostol „Radosť všetkých, ktorí smútia

Hodnotenie: 4.9

Kostol

Na druhom mieste v rebríčku duchovných atrakcií v meste Svetlogorsk sa nachádza kostol „Radosť všetkých, ktorí smútia“. Bol postavený na pamiatku tragickej udalosti havárie lietadla An-24 v roku 1972. Náboženské miesto venované mnohým dospelým a deťom, ktoré prišli o život. Na mieste, kde sa lietadlo zrútilo, bola postavená kaplnka na počesť ikony Radosť všetkých smútiacich.

Výstavba sa začala v deň 20. výročia tragédie vďaka dobrovoľným darom. Samotná kaplnka je natretá na bielo a je jednoduchá a asketická. Vnútri sú fotografie obetí a mnohé ikony. Okolo budovy bol vybudovaný tradičný zelený park s množstvom lavičiek.

Najlepšie kultúrne pamiatky v Svetlogorsku

Dom-muzeum Hermanna Bracherta

Hodnotenie: 5.0

Dom-muzeum Hermanna Bracherta

Na vrchole zoznamu kultúrnych atrakcií v meste Svetlogorsk je komplex venovaný majstrovi rezbárovi, ktorý v meste žil 11 rokov. Toto múzeum vystavuje dielo Hermanna Bracherta (1890-1972), zakladateľa múzea.), sochár, ktorého diela možno vidieť po celom Svetlogorsku. Jeho bronzová socha nymfy je v mozaikovej schránke na nábreží.

Jeho malý bývalý dom zdobia jeho vlastné diela a ďalšie diela súčasných sochárov. Remeselník žil vo Svetlogorsku 11 rokov. Zbierka obsahuje približne 700 predmetov, najmä diela Hermanna Bracherta a jeho manželky. Nachádzajú sa tu basreliéfy, mozaiky a rôzne maľby. Okrem toho sa zachovali obrazy domu manželov.

Model stredovekého Königsbergu

Hodnotenie: 4.9

Model stredovekého Königsbergu

Na druhom mieste je model Königsbergu zo začiatku 16. storočia. Ak ho chcete nájsť, musíte prejsť 200 metrov západne od Svetlogorského turistického informačného centra po Gorkého ulici. Uvidíte viac ako 500 starostlivo zrekonštruovaných budov vrátane Starého kráľovského hradu a katedrály. Nachádza sa pod stromami oproti Domu rozprávača.

Mierka exponátu je 1:120 a jeho rozmery sú 9 krát 12 metrov. V tejto replike nemeckého mesta zo 16. storočia, keď sa skončil vek rytierov a začal vek strelných zbraní. Miestni umelci starostlivo stvárnili nielen architektúru, ale aj topografiu mesta.

Múzeum „Kolo dejín“

Hodnotenie: 4.8

Múzeum

Na treťom mieste sa umiestnila výstava múzea s názvom „Kolo dejín“. Slúži ako komplex miestnej histórie Svetlogorska. Turisti sa môžu zoznámiť s rôznymi obdobiami histórie mesta, od jeho založenia a ovládania pSlovenskámi cisármi až po sovietsku a ruskú éru. Múzejný komplex bol otvorený v roku 2014 a odvtedy si rýchlo získal obľubu návštevníkov.

Napriek malému rozsahu výstavy je pravidelne dopĺňaná, a to aj samotnými občanmi. Expozícia sa zaoberá najmä každodenným životom a kultúrou obyvateľov. Jeho zbierky obsahujú množstvo predmetov týkajúcich sa hudby, domácich potrieb a každodenného života. A každý z exponátov má svoju vlastnú dlhú históriu. Niektorí môžu komunikovať s. Múzeum sa nachádza na Gorkého ulici.

Makarovova organová sieň

Hodnotenie: 4.7

Makarovova organová sieň

Štvrtú pozíciu v rebríčku kultúrnych atrakcií v meste Svetlogorsk obsadila organová sála. Hudobný nástroj pre tento priestor bol vyrobený v Nemecku. Samotná budova vznikla koncom 20. storočia na mieste, kde stála starobylá kaplnka. Vzhľad domu však pripomína hrázdený dom, tradičný štýl architektúry nemeckých stavieb. Korunuje ho elegantná vežička.

Na zlepšenie akustiky má vybudované vysoké stropy, ktoré dosahujú až 16 metrov. Turisti si môžu vypočuť organovú, zborovú a inú hudbu v podaní svetlogorských umelcov. Koncerty nie sú zďaleka jediným prvkom programu. Často sa tu konajú výstavy a prehliadky so sprievodcom, ako aj rôzne prednášky.

Varietné divadlo Amber Hall

Hodnotenie: 4.6

Varietné divadlo Amber Hall

Piate miesto v rebríčku obsadilo varietné divadlo s názvom „Amber Hall“. Bol postavený v roku 2015 a je veľmi zaujímavým príkladom miesta na koncerty, zábavu. Vo vnútri sa nachádza kino, múzeum a niekoľko stravovacích zariadení. Samotná sála pojme až 2 000 hostí.

Turisti sem každoročne prichádzajú na festival „The Voice of KiViN“. Nachádza sa tu aj časť Múzea svetového oceánu, ktorá rozpráva o etnografii rôznych pobrežných národov. V blízkosti parku sa nachádza park s názvom „The Seasons“. Turisti sa tu môžu previezť na bicykli alebo kolieskových korčuliach.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: