20 najlepších pamiatok Železnovodska

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a neslúži ako návod na nákup. Pred nákupom sa poraďte s odborníkom.

Železnovodsk je hojne navštevované mesto na severnom Kaukaze. Napriek svojej relatívne malej rozlohe je to rýchlo sa rozvíjajúce stredisko v regióne. Ľudia sem často prichádzajú, aby si oddýchli a zlepšili svoje zdravie. A hlavnou atrakciou je minerálna voda. Väčšina z nich je sústredená v oblasti Iron Mountain. Naši odborníci vyhodnotili najlepšie architektonické, kultúrne, prírodné a náboženské zaujímavosti Železnovodska.

Rebríček najlepších pamiatok Železnovodska

NomináciamiestoNázovHodnotenie:
Najlepšie architektonické pamiatky Železnovodska1Kaskádové schody5.0
2Palác bucharského emira4.9
3Jar venovaná Lermontovovi4.8
4Slavjanský prameň4.7
5Smirnov Spring4.6
6Kúpele Ostrovskij4.5
7Poštová stanica dostavníkov4.4
8Železničná stanica4.3
Najlepšie prírodné atrakcie Železnovodska1Pohorie Železnaja5.0
23 hory4.9
3Grotta „Permafrost“4.8
4Kúpeľné jazero4.7
Najlepšie náboženské atrakcie Železnovodska1Kostol príhovoru4.6
2Kostol princeznej Oľgy4.5
3Kostol svätého Jána Krstiteľa4.4
Najlepšie kultúrne pamiatky v Železnovodsku1Puškinova galéria5.0
2Socha „Orol4.9
3Socha „Znamenia zverokruhu4.8
4Pamätník M. . Lermontov4.7
5Múzeum miestnej histórie4.6

Železnovodsk najlepšie architektonické pamiatky

Kaskádové schodisko

Hodnotenie: 5.0

Kaskádové schody

Táto architektonická pamiatka sa zaslúžene umiestnila na prvom mieste v rebríčku pamiatok Železnovodska. Je mimoriadne zaujímavá, pretože z plošiny s krásnou podsvietenou fontánou pri prameni liečivej vody zostupuje k malému okrasnému jazierku. Pozdĺž a vedľa schodov vedie niekoľko vodných kanálov. Výsledkom je jedinečný dojem.

Medzi viaceré ozdobné prvky patria žaby a sochy nýmf a symbolom mesta je dravý vták roztrhaný hadom. Kaskádové schodisko pochádza zo Stalinových čias, z rokov 1931-36, keď sa intenzívne rekonštruovalo letovisko Železnovodsk. Hlavným architektom bol N.. Papkov.

Palác bucharského emira

Hodnotenie: 4.9

Palác bucharského emira

Na druhom mieste je sídlo vládcu Bucharského emirátu, ktoré je jednou z mnohých atrakcií Želieznovodska. Táto stavba sa nachádza na úpätí miestneho pohoria. Tento palác bol postavený ako letná rezidencia pre veľmi slávnu osobu – bucharského emira, ktorý často prichádzal do Železnovodska na liečenie. Z tohto dôvodu sa rozhodol postaviť si vlastný dom.

Po návšteve mesta panovníka natoľko zaujala miestna krásna panoráma, že sa rozhodol postaviť si tu svoje sídlo. Autorom návrhu je architekt Semenov, ktorý pôsobil v tejto oblasti. Ako dekorácie sa používali tradičné stredoázijské dekoratívne prvky. Jedna z najkrajších pamiatok Železnovodska.

Prameň venovaný Lermontovovi

Hodnotenie: 4.8

Zdroj venovaný Lermontovovi

Lermontovova byreta je prvým z liečivých prameňov, ktoré boli otvorené v Želieznovodsku. Táto pamiatka sa považuje za mimoriadne dôležitú a zaujímavú a nachádza sa na svahu Železnej hory na ulici venovanej spisovateľovi. Objavil ho Gaaz F.. v roku 1810. Moskovskému lekárovi pomáhal knieža Izmael.

Prameň bol pomenovaný jednoducho ako prvý. Pôvodne bol pomenovaný po Konštantínovi Veľkom, jednom z byzantských cisárov, ktorý konvertoval na kresťanstvo. Veľká pitná fontána bola postavená v roku 1916. Prameň postavil inžinier Kuznecov. Prameň bol pomenovaný po slávnom spisovateľovi a priľahlá budova počas jeho jubilea.

Slavyanovský prameň

Hodnotenie: 4.7

Slavyanovský prameň

Ďalšia čerpacia stanica sa nachádza na východnom svahu hory Iron. Je to jedna z hlavných atrakcií mesta. Výstavba pokračovala až do roku 1914. Od okamihu otvorenia sa tu získava a ponúka na pitie jedna z najlepších minerálnych vôd. Často sem prichádzajú turisti z okolia. Voda z tejto oblasti dostala meno po svojom objaviteľovi Nikolajovi Nikolajevičovi Slavjanovovi. Práve tento geológ dlho skúmal okolité hory.

V rokoch 1912 až 1955 sa pri skúmaní Železného prameňa rozhodol vyniesť minerálnu vodu na povrch vyvŕtaním nového prameňa. Na tento účel bola vybraná parcela č. 4, ktorú predtým navrhol inžinier Jules Francois. Vŕtanie do hĺbky 120 metrov viedlo k získaniu horúcej minerálnej vody, ktorá dosahuje 56 stupňov. Potom bol s pomocou miestnych architektov vybudovaný tradičný cársky Slovenská bulvár.

Smirnov Spring

Hodnotenie: 4.6

Smirnov Spring

Štvrtú pozíciu obsadila jedna z najstarších čerpacích staníc v Želieznovodsku. V polovici 19. storočia Dr. Smirnov zistil, že obyvatelia mesta a okolitých dedín využívajú horúcu vodu z prameňa Gryaznushka. Po preskúmaní jej chemického zloženia bolo nariadené jej vyčistenie. Výsledkom bolo objavenie takmer 15 prameňov s čistou vodou a parou.

Po ďalších vykopávkach sa našli drevené kade, ktoré používali horali. Bola postavená nová čerpacia stanica, pomenovaná po objaviteľovi Smirnovovi. Rovnaký názov má aj minerálna voda. Ak sa ho rozhodnete piť, pripravte sa na nezvyčajný zápach. Vodu sa však oplatí piť hneď po jej naliatí. V opačnom prípade sa podľa viery liečivé vlastnosti vody vyparia.

Kúpele Ostrovskij

Hodnotenie: 4.5

Kúpele Ostrovsky

Ostrovské kúpele – najväčšia historická balneologická stavba v Železnogorsku – sa umiestnili na piatom mieste v regionálnom hodnotení. Tento podnik bol postavený v roku 1893. Stavba sa riadila tradičnými orientálnymi architektonickými štýlmi. Výsledkom je, že toto miesto veľmi pripomína palác šejka. Hlavným architektom bol P. Kozlovski.. Suzor.

Výstavbu financovala rodina Ostrovských. Mladší brat slávneho dramatika bol osobne zapojený, rovnako ako minister Ruského impéria. Preto bolo rozhodnuté pomenovať prameň po ňom. Miesto je mimoriadne zaujímavé, pretože sa tu liečili mnohí slávni umelci tých čias. Neprepadla úpadku a v súčasnosti úspešne lieči aj archaické choroby.

Poštová stanica dostavníkov

Hodnotenie: 4.4

Stanica poštového dostavníka

Je to ďalšie zaujímavé miesto, ktoré možno pokojne nazvať historickou pamiatkou. Stanica bola postavená v roku 1875 pri východnom vstupe do mesta. Ešte pred príchodom železnice sem konské dostavníky často privážali rôzne potraviny a potreby. Na tento účel sa používali obrovské vozy pre viacero cestujúcich ťahané šiestimi koňmi.

Okrem toho je táto dostavníková stanica jedinou svojho druhu, ktorá sa v Kaukazských minerálnych vodách zachovala. Spolu s dvorom je považovaný za súčasť Regionálneho múzea. Nedávno bol zrekonštruovaný do pôvodnej pôvabnej podoby. A od roku 2016 v tejto oblasti nájdete výstavu, ktorá je venovaná slávnemu ruskému spisovateľovi Levovi Tolstému.

Železničná stanica

Hodnotenie: 4.3

Železničná stanica

Budova železničnej stanice je významnou historickou pamiatkou miestnej krajiny. Bol postavený v 19. storočí. V súčasnosti je stanica chránenou pamiatkou. Na staromódnom nástupišti sa nachádza množstvo obchodov a iných zaujímavých miest.

Hlavná železničná trať obchádza toto mesto a je tu len jedna trať pre prístup. Cez túto stanicu viedli železničné trate do ostatných severokaukazských miest, takmer bez toho, aby zasiahli Železnovodsk. Následne bola úplne uzavretá. Zachovala sa však jedna z najzaujímavejších budov – železničná stanica.

Najlepšie prírodné pamiatky Želieznovodska

Mount Iron

Hodnotenie: 5.0

Železná hora

Železná hora, jedna z najzaujímavejších prírodných atrakcií na celom Severnom Kaukaze, je na čele zoznamu regiónu. Nachádza sa severne od mesta Beshtau na okraji letoviska Železnovodsk. Dosahuje výšku približne 850 metrov a jeho územie má rozlohu viac ako 190 hektárov. Vyznačuje sa nezvyčajným kužeľovitým tvarom.

Svoj názov dostala atrakcia podľa obrovského množstva síranových a dusitanových usadenín v minerálnej vode, ktoré sa menia na farbu železa. Na svahu sa nachádza aj veľký kúpeľný park založený v roku 1825. Hora jasne vystupuje z okolitej krajiny a je viditeľná takmer z každého miesta v meste.

Tri hory

Hodnotenie: 4.9

Tri hory

Spomedzi všetkých atrakcií Severného Kaukazu sú najdôležitejšie hory. V blízkosti Železnovodska sa nachádza celá škála rôznych kopcov, ale naši odborníci by radi vyzdvihli triádu, ktorá je veľmi blízko mesta. Sú to pohoria Kabanka, Medovaja a Razvalka. Líšia sa výškou, pričom prvá z nich je vysoká až 760 metrov.

Druhá, Medovaja, je o niečo nižšia. Jeho výška je len 720 m. Názov dostal podľa zvláštnej, zlatistej skaly, na ktorej sa nachádza veľa dier. Razvalka je najväčšia z trojice, jej výška dosahuje 926 metrov a nachádza sa 1,5 km od Želieznovodska. Všetky jeho svahy sú ako hromada sutiny. Hory sú navyše prírodnými pamiatkami, pretože na ich území sa našli archeologické artefakty.

Blato „Permafrost“

Hodnotenie: 4.8

Večne zamrznutá jaskyňa

Táto pamiatka sa nachádza na území predchádzajúcej, na vrchu Razvalki. Je to lakolit, sopka, ktorá sa neprebudila asi 1,5 km od mesta. Krajinné prírodné dedičstvo od roku 1961. Pri výstupe na ňu nájdete mimoriadne zaujímavú jaskyňu, ktorá zaujme mnohých turistov. Jeho charakteristickou vlastnosťou je, že má konštantne nízku teplotu – približne 0 stupňov Celzia.

Ide o jedinečnú atrakciu Železnovodska, takže pre mnohých turistov bude mimoriadne zaujímavé ju navštíviť, a to nielen na zoznámenie a prehliadku, ale aj na ochladenie od miestneho tepla. Jaskyňa bola objavená na začiatku 20. storočia a odvtedy sa teplota v nej veľmi nezmenila. Bola tu však malá štola dlhá asi 400 metrov, ktorá je však v súčasnosti zablokovaná.

Rezortné jazero

Hodnotenie: 4.7

Kúpeľné jazero

Na poslednom mieste v tejto časti rebríčka sa nachádza veľké jazero, nazývané kúpele. Je to umelá vodná plocha, ktorá vznikla v roku 1954 s pomocou miestnych obyvateľov, ktorí sa dobrovoľne podieľali na budovaní parku. Bola vyhĺbená jama, ktorá bola naplnená vodou z potoka prostredníctvom systému kanálov. V roku 1980. jeho brehy boli dodatočne spevnené.

V tom čase dostalo jazero druhý názov – „Okrasné jazero“. Nachádza sa prakticky na úpätí Železnej hory, neďaleko hlavnej ulice mesta. V súčasnosti je krásne upravená a breh je lemovaný pestrofarebnými kamennými doskami. V jeho strede sa nachádza umelý ostrovček, na ktorý sa dá ľahko dostať po malom mostíku. Na jazere sa môžete plaviť loďou.

Najlepšie náboženské atrakcie Železnovodska

Kostol príhovoru

Hodnotenie: 5.0

Kostol príhovoru

Hlavnou náboženskou atrakciou Želieznovodska je kostol Príhovoru. Tento farský kostol v Mineralovode bol postavený v roku 1917 a v roku 1930 bol zničený. bol zbúraný po odstránení kupol a zvonov. Predtým sa priestor istý čas využíval ako kino. V roku 1988 bol postavený malý kostol, v ktorom sa konali bohoslužby.

V roku 1993 bola zriadená pravoslávna farnosť a v roku 1996 vznikla farnosť. Chrám bol daný do budovy starej architektonickej pamiatky, ktorú postavil architekt Kuznecov v roku 1912. Túto oblasť kedysi obývali ľudia, ktorí prichádzali do Železnovodska na liečenie. V roku 2002 bola na Kostole príhovoru nainštalovaná nová kupola a v roku 2006 bol znovu otvorený. bol zasvätený. Od roku 2008. Začal sa obchod s cirkevnými predmetmi.

Kostol princeznej Oľgy

Hodnotenie: 4.9

Kostol princeznej Olgy

Na druhom mieste je kostol zasvätený rovnomennej apoštolke Oľge, ktorý sa nachádza na západnom okraji Železnovodska na ulici Karla Marxa. Obklopuje ju malý park a budova vyniká na pozadí okolitých budov. Hlavne vďaka množstvu kupol a vyvýšenej polohe je kostol mimoriadne atraktívny. V roku 1900 tu stála malá modlitebňa, ktorá bola v roku 1940 prestavaná.

V budúcnosti sa plánovalo budovu rozobrať a zmodernizovať, pretože aj tak nevyhovovala všetkým veriacim. Budova bola dokončená v roku 1989 a financovaná z darov miestnych farníkov. Pri jeho výstavbe sa vyskytlo mnoho komplikácií. Takmer hneď po dokončení bol vysvätený na počesť princeznej Oľgy. Cirkev sa v roku 2006 pripojila k Ruskej pravoslávnej cirkvi. V súčasnosti je to jedno z najzaujímavejších miest v meste.

Kostol svätého Jána Krstiteľa

Hodnotenie: 4.8

Kostol svätého Jána Krstiteľa

Jeho celý názov je „Kostol sťatia Jána Krstiteľa v Inozemci“. Je to jeden z najznámejších chrámov v oblasti, ale nachádza sa v určitej vzdialenosti od mesta. .. Inozemcevo je mimoriadne dôležitou osobou v regióne. Na stanici Karras postavil obrovské sídlo, v ktorom dnes sídli Učiteľská fakulta.

V roku 1908 sa tam s rodinou presťahoval z Rostova. Potom zomrel na chorobu v moskovskej nemocnici. Bol znovu pochovaný v kaplnke na tom istom mieste. V dôsledku toho bolo premenované na Inozemcevo. Budova bola potom prestavaná na kostol, ktorý je jednou z hlavných atrakcií Železnogorska.

Najlepšie kultúrne atrakcie Železnovodska

Puškinova galéria

Hodnotenie: 5.0

Puškinova galéria

Táto pamiatka si zaslúži titul kultúrnej aj architektonickej pamiatky. Malá ažurová stavba, takmer celá z kovu a skla, je významnou pamiatkou v regióne. Otvorili ho v roku 1902 v jednom z areálov kúpeľného parku.

Od svojho otvorenia sa táto galéria stala jednou z najdôležitejších pamiatok mesta. Jedna časť budovy sa často využíva ako aréna na vystúpenia a druhá časť ako výstavná sieň pre miestnych a zahraničných umelcov. V centrálnej časti sa nachádza ďalšia pamiatka – pamätník Alexandra Puškina. Táto galéria je spolu s pamätníkom významnou pamiatkou v meste, ktorú často navštevujú turisti.

Socha orla

Hodnotenie: 4.9

Socha

Orol je hlavným symbolom kúpeľov a tieto vtáky sa považujú aj za pánov horskej oblasti, v ktorej sa Železnovodsk nachádza. Nie je teda vôbec prekvapujúce, že v tomto regióne ľahko nájdete pamätníky hrdých kráľov neba. Hlavným z nich je orol s otvorenými krídlami, ktorý sa nachádza neďaleko už spomínaného prameňa Smirnov. Had, ktorý je symbolom oblasti, je uškrtený svojimi pazúrmi.

Takúto sochu nájdete takmer v každom meste v regióne. V Železnovodsku je orol vyrobený z bronzu a výrazne vyniká. Takmer analogický podstavec bol postavený aj pri jazere Kurotnoje. Je to jedna z najvýznamnejších pamiatok v krajine a stojí za návštevu. Nie je zriedkavé, že vás sem privedú sprievodcovia.

Socha „Znamenia zverokruhu“

Hodnotenie: 4.8

Socha

Druhou významnou sochou je pamätník znamení zverokruhu, ktorý bol vytvorený v roku 2000. Samotný pamätník má obdĺžnikový rám; po jeho obvode sú masívne znamenia zverokruhu a niekoľko zvieracích symbolov súvisiacich s čínskym kalendárom. Je skvelým príkladom modernej atrakcie v Železnovodsku. Je relatívne nový a už sa stal obľúbeným cieľom obyvateľov a turistov.

Vnútro zaberá obrovská konštrukcia v tvare vajca, ktorú podopierajú polonahé dievčatá. Druhý názov tohto miesta je Vajíčko prianí. A v skutočnosti sú to moderné slnečné hodiny. Túto pamiatku vytvoril v roku 2000 sochár Kureghian. Podľa legendy miestnych obyvateľov, ak si niečo želáte a otočíte vajce, sen sa vám splní. Otáčanie je však veľmi náročné, takže budete musieť vynaložiť veľa úsilia.

Pomník M. . Lermontov

Hodnotenie: 4.7

Pomník M. Lermontova

V Železnovodsku sa nachádza veľká verejná záhrada venovaná Lermontovovi s prameňom liečivej vody a rovnomennou pumpovňou. Práve tu sa nachádza obrovský pamätník Michaila Jurieviča. Masívna bronzová socha bola inštalovaná v roku 1988, 150 rokov po narodení prozaika a klasika ruskej literatúry.

Socha básnika je umiestnená na veľkej žulovej doske a vedie pozdĺž kaukazských hôr, ktoré počas svojho života miloval. V blízkosti sa nachádza malý park a okolie lemujú kvetinové záhony. Vedľa nej nájdete staré jedle a množstvo lavičiek pre turistov. Výsledkom je nádherná atmosféra na oddych od mestského života.

Múzeum miestnej histórie

Hodnotenie: 4.6

Múzeum miestnej histórie

Posledná pamiatka v tomto hodnotení sa nachádza neďaleko veľkého prameňa venovaného Michailovi Lermontovovi. Toto múzeum miestnych povestí víta turistov a miestnych obyvateľov od roku 1988. Je rozdelená do niekoľkých sál, ktoré sú venované rôznym témam. Na území múzea je možné vidieť množstvo zbierok, ktoré hovoria o historických medzníkoch vo vývoji Severného Kaukazu.

Napríklad tu môžete ľahko nájsť zbierku archeologických artefaktov nájdených pri vykopávkach v okolí mesta. Nachádza sa tu aj numizmatické oddelenie s rôznymi mincami z obdobia pred Slovenskám impériom. Miestnosť s vecami prvých obyvateľov Železnovodska, ako aj s mnohými fotografiami politických a verejných činiteľov. Hlavná expozícia je venovaná vojnovým časom.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: