20 najlepších pamiatok v Bordeaux

Bordeaux – jedinečný región na juhozápade Francúzska. Je svetoznáme ako centrum francúzskeho vinárskeho priemyslu. Jej rovnomenná značka vína je medzi znalcami známa. Okrem vinárstiev sa v meste Bordeaux, ktoré je centrom regiónu, nachádza aj niekoľko úžasných pamiatok. Niektoré z nich sú dôležité ako historické pamiatky, iné pripomínajú architektúru minulých storočí. Do Bordeaux sa najlepšie dostanete vysokorýchlostným vlakom z Paríža, ale na miestne letisko môžete využiť aj priame lety. Preskúmali sme región a vybrali 20 najzaujímavejších pamiatok.

Najlepšie atrakcie v Bordeaux

Nomináciaumiestnenienázov výrobkuHodnotenie
Najlepšie vinárstva a vinice v Bordeaux1Chateau Pape Clement5.0
2Chateau Haut-Marbuzet – Henri Duboscq4.9
3Nahý vinohradník4.8
4Chateau Canon la Gaffe
 • tu
 • 4.7
  5Chateau Les Carmes Haut
  ión
  4.6
  Najlepšie kultúrne pamiatky v Bordeaux1

  Čipka de la Bourse

  5.0
  2Vodné zrkadlo4.9
  3Múzeum mesta vína4.8
  4Grosse Cloche de Bordeaux4.7
  5Monument aux Girondins4.6
  6Skatepark Le Hangar Darwin4.5
  7

  Čipkový parlament

  4.4
  8

  Cailhau

  4.3
  9Quinconces Esplanade4.2
  Najlepšie architektonické pamiatky v Bordeaux1

  Mesiac

  5.0
  2Veľké divadlo4.9
  3Hotel de Ville (radnica)4.8
  4Kostol Notre Dame4.7
  5Katedrála Saint-André de Bordeaux4.6
  6Le Pont Jacques Chaban Delmas4.5

  Najlepšie vinice a vinárstva v Bordeaux

  Chateau Pape Clement

  Hodnotenie: 5.0

  Chateau Pape Clement

  Jedným z najznámejších vinárstiev v tomto jedinečnom regióne je Chateau Pap Clément. Bertrand de Gaulle, ktorý sa v roku 1299 stal arcibiskupom v Bordeaux, dostal tento mimoriadne krásny majetok v regióne Pessac. Neskôr sa stal pápežom a dostal meno Clementeus V., a panstvo dostalo svoj súčasný názov. Vinohrad bol úplne zničený hurikánom v roku 1937 a jeho obnova trvala mnoho rokov. Už 40 rokov je Bernard Magra na čele Château Pap Clement a od roku 1959 je miestne víno na vrchole vín z Bordeaux.

  Vinárstvo bolo postavené v podobe starého zámku a má obrovské zelené plochy. Turistov dnes láka nielen architektonická krása, ale aj slávne vína. V súčasnosti sa tu konajú prehliadky so sprievodcom, počas ktorých môžu návštevníci ochutnať najobľúbenejšie odrody. V zámockých pivniciach sa nachádza obrovské množstvo zrejúcich fliaš. Turisti sú ohromení krásnym výhľadom, nádherným areálom a lahodnými vínami od samotného Bernarda Magreta.

  Chateau Haut-Marbuzet – Henri Duboscq

  Hodnotenie: 4.9

  Chateau Haut-Marbuzet - Henri Duboscq

  Striebornú medailu získalo obľúbené Château Haut-Marbuse v regióne Médoc. Je považovaný za jeden z najlepších v oblasti a bol založený v 18. storočí. Vinárstvo sa stalo známym až v roku 1952 získaním Hervé Duboscq. Pred kúpou to bol nevýrazný, opustený vinohrad s rozlohou 7 hektárov. Hervemu sa podarilo oživiť toto miesto a zvýšiť predaj. Po ňom nastúpil jeho syn, ktorý zaviedol inovácie do receptúry a ponúkol zákazníkom víno s jemnými trieslovinami.

  Jedinečná chuť vína sa dosahuje zberom hrozna bližšie k fáze dozrievania, zrením v dubových sudoch po dobu najmenej 5 rokov. Výsledkom je korenistý nápoj, ktorý znalci oceňujú pre jeho ovocnú jemnosť. Château Haut-Marbuse sa nachádza na vidieku ďaleko od mesta Bardot. Ale stojí to za to. Cestovatelia milujú atmosféru tradičného zámku a lahodné miestne vína.

  Nahý vinohradník

  Hodnotenie: 4.8

  Nahý vinohradník

  Ďalšie vinárstvo z Bordeaux získalo v rebríčku úctyhodné tretie miesto. Prichádzajú sem návštevníci z okolitých miest a iných krajín. Naked Vigneron ponúka jedinečné nápoje a neuveriteľnú atmosféru. Toto miesto je síce ďaleko od mesta, ale stojí za to sa sem vydať. Návštevníkom ponúkame celodennú exkurziu s obedom v areáli vinárstva. Navštívite obrovské vinice, ochutnáte najlepšie vína a navečeriate sa priamo na nádvorí tejto jedinečnej pamiatky.

  Na rozdiel od lídra kategórie sa tu nenachádza žiadny honosný zámok, ale malá budova, ktorá však nie je o nič menej zaujímavá. Turisti si pochutnávajú aj na gurmánskych jedlách, ktoré pripravuje šéfkuchárka Amanda a ktoré sa prekvapivo dobre kombinujú s miestnym vínom. Hlavnou atrakciou tohto miesta sú však majitelia vinárstva. Práve oni sa stretávajú so svojimi hosťami a sprevádzajú ich, čo je pre turistické miesta veľmi netypické. Vinárstvo Naked Vigneron sa odporúča.

  Chateau Canon la Gaffe
 • tu
 • Hodnotenie: 4.7

  Chateau Canon la Gaffe<li></div><p>ere“ src=“/wp-content/uploads/2023/03/24316666193311-5120.jpg“ height=“400″ title=“Chateau Canon la Gaffe</p><li>ere“><p>Ďalšie vinárstvo, ktoré sa nachádza na južnom svahu Saint-Emilion, patrí rodine Malé Roquefort, ktorej história siaha až k stredovekým rytierom. Ich vinice vybudovali Rimania v dávnych dobách. Vo 4. storočí n. l.. Kedysi tu bola krásna vínna pivnica, ktorá bola postavená na mieste dnešného vinárstva, kde majitelia vyrábali víno od dávnych čias. Ale späť do modernej doby. V roku 1990 bola postavená nová pivnica, ktorú navrhol Philippe Mazières, a bola prvým precedensom v regióne.</p><p>Majitelia pravidelne zavádzajú nový vývoj a budovy a v roku 2013 napríklad pribudla nerezová vaňa, vertikálny lis a optický triediaci stroj. Víno Chateu La Gaffe</p><li>Ide o zmes dvoch odrôd, merlotu a cabernet franc. Zreje 1,5 roka v dubových sudoch. Návšteva viníc je pre turistov výnimočným zážitkom a ochutnávka kvalitných vín je niečo, na čo sa dlho spomína.<h3>Chateau Les Carmes Haut <br />ión</h3><p>Hodnotenie: 4.6</p><div style=Chateau Les Carmes Haut</div><p>ion“ src=“/wp-content/uploads/2023/03/56316666193311-4520.jpg“ height=“400″ title=“Chateau Les Carmes Haut <br />História rodiny siaha až k stredovekým rytierom</p><p>Ďalšie úžasne krásne vinárstvo sa nachádza priamo v meste, čo je pre takéto miesto nezvyčajné. Nachádza sa v pomerne veľkom areáli, ktorý zahŕňa vinice, vínne pivnice a starý zámok. Je to charakteristický znak tejto atrakcie. Turistom sa páči kombinácia krásnej architektúry a moderného vinárskeho zariadenia. Ohromujú ich aj pivnice, v ktorých sa vína skladujú. Vyrábajú sa v podobe obrátených lodičiek.</p><p>Naša hostiteľka vám odpovie na všetky otázky o procese výroby vína, pestovaní hrozna atď.. Navrhol ho slávny francúzsky dizajnér Philippe Starck. Turisti môžu ochutnať lahodné nápoje a preskúmať obsah pivníc a vinárstva. Zanechávajú príjemný dojem z priestorov tohto miesta.</p><h2>Najlepšie kultúrne pamiatky Bordeaux</h2><h3><p>Burza</h3><p>Hodnotenie: 5.0</p><div style=Place de la Bourse

  Slávne burzové námestie je na čele zoznamu najlepších kultúrnych atrakcií Bordeaux. Pôvodne známy ako Kráľovské námestie, postavil ho v rokoch 1730 až 1755 Gabrielov syn a otec. Prvé skice nakreslil starosta Bordeaux Claude Pellot. Toto historické miesto priamo v centre mesta je obľúbeným lákadlom pre návštevníkov, ale aj pre obyvateľov Bordeaux. V súčasnosti je námestie významnou pamiatkou francúzskeho klasicizmu.

  Je to historický komplex s niektorými z najkrajších architektonických budov na nábreží Garonne. Patrí k nim Hôtel de Fermes, budova burzy, Colné múzeum a Fontána troch grácií. Na ňom sú vyobrazené tri bohyne: Venuša, Juno a Minerva a je vyrobený z mramoru. Fontána Vodné zrkadlo je najpôsobivejším prvkom námestia; je to štvorec s rozmermi 130 x 42 metrov, ktorého celý povrch je pokrytý sivými žulovými doskami.

  Vodné zrkadlo

  Hodnotenie: 4.9

  Vodné zrkadlo

  Druhé miesto patrí úžasnej budove, ak sa to tak dá nazvať. Fontána Vodné zrkadlo, ako už bolo spomenuté, sa nachádza na Burzovom námestí. Inšpirovali sa ním francúzski krajinári, ktorí ho svetu predstavili v roku 2006. Zaberá pomerne veľkú časť nábrežia Garonny (130 x 42 metrov). Všade sú hladké leštené dosky zo sivej žuly a medzi nimi sú trysky.

  Päť minút vypúšťali paru a vytvárali dvojmetrovú hmlu nad celou fontánou. Odtiaľto začnú stúpať vodné prúdy a fontána nadobudne podobu zrkadla, v ktorom sa odráža všetka krása okolo. A večer, keď sú všetky budovy osvetlené, vyzerá toto miesto nezabudnuteľne. Turisti túto atrakciu milujú a odporúčajú ju ako miesto, ktoré treba vidieť cez deň aj v noci.

  Múzeum mesta vína

  Hodnotenie: 4.8

  Múzeum mesta vína

  Bolo by prekvapujúce, keby hlavné mesto vinárov nemalo múzeum venované tomuto remeslu. Toto jedinečné múzeum sa nachádza v zákrute rieky Garonne. Táto budova zaujme svojím neobvyklým architektonickým riešením, pretože má tvar špirály. Je tiež úplne zasklená a spodná časť fasády je vyrobená z hliníkových panelov. Námestie má rozlohu 13 tisíc m2. štvorcový. metre. Návštevníci aj obyvatelia vnímajú tvar budovy ako vínny prúd alebo karafu. Architekti uviedli, že stavba má pripomínať víno víriace v pohári.

  Vo vnútri sa návštevníci môžu vydať na fascinujúcu cestu 20 tematickými oblasťami, ktoré skúmajú hystériu obchodu s vínom, trendy v modernej výrobe vína a zložitosti pestovania hrozna a výroby samotného nápoja. Zvláštnosťou múzea je multimediálny sprievodca, ktorý hovorí 8 jazykmi. Výstupom na jedno z poschodí si návštevníci môžu vychutnať výhľad na mesto z výšky 35 metrov. Exponáty sú veľmi nezvyčajné a zaujímavé, ako poznamenávajú turisti.

  Grosse Cloche de Bordeaux

  Hodnotenie: 4.7

  Grosse Cloche de Bordeaux

  Veľký zvon z Bordeaux sa nachádza v srdci Bordeaux a vznáša sa ako brána do kostola. Táto budova je príkladom dobre zachovanej stredovekej občianskej architektúry. je na zozname historických pamiatok vo Francúzsku už približne 150 rokov. Brána bola postavená približne v 12. storočí a bola potrebná najmä pre pútnikov, ktorí prichádzali do Santiaga de Compostela na trase Santiago de Compostela. Pôsobivá 40 metrov vysoká stavba, ktorá s veľkou gráciou dominuje centru mesta.

  Grosse Cloche de Bordeaux pozostáva z dvoch veží spojených zvonicou. Má kužeľovitú kupolu zdobenú meteorologickou ratolesťou v tvare leoparda. Samotná zvonica pochádza z 15. storočia. Signalizoval začiatok zberu úrody a upozorňoval obyvateľov na požiare alebo iné núdzové situácie. Má aj hodinovú vežu, ktorá je tiež na zozname historických pamiatok.

  Monument aux Girondins

  Skóre : 4.6

  Monument aux Girondins

  Slávny pamätník Girondins v Bordeaux je veľmi majestátny. Girondisti, obyvatelia Gironde, ktorí boli zvolení do zákonodarného zhromaždenia. Tento názov dostala strana, ktorá zastupovala obchodníkov a priemyselníkov Francúzskej revolúcie. V roku 1881 sa na základe nápadu Julienne Guadetovej, ktorá bola potomkom jedného z prvých girondistov, konala súťaž organizovaná miestnou radnicou. Súťažili traja renomovaní architekti, a tak sa úrady rozhodli, že všetky tri nápady zakomponujú do jedného pamätníka.

  Bol dokončený v roku 1902. Fontána s 50-metrovým stĺpom uprostred. Na jeho vrchole sa nachádza bronzová socha Slobody, ktorá sa pretrhla z reťazí. Pri päte stĺpa sa nachádzajú sochy Triumf republiky a Triumf svornosti, ako aj vyobrazenia Výrečnosti a Histórie. Voda vo fontáne má jemný modrastý odtieň, ktorý ju robí mimoriadne krásnou. Turisti sa fotia na pozadí a vychutnávajú si nádherný výhľad pri pohľade na každý detail.

  Skatepark Le Hangar Darwin

  Hodnotenie: 4.5

  Hangár Le Darwin

  Jeden z najväčších skate parkov v Európe sa nachádza v Bordeaux. Centrum Darwinu sa nachádza na pravom brehu rieky Garonne a je zasadené do bývalých vojenských kasární. Budovy v areáli sú veľmi nezvyčajné, líšia sa jedna od druhej a vytvárajú okolo seba jedinečnú atmosféru. Tento park je obrovský priestor, ktorého každá časť je vyzdobená iným umelcom a plná pouličného umenia. Každou stenou a každým rohom preniká kreativita, odvaha a talent.

  K dispozícii je aj reštaurácia s jedinečnými ekologickými nápojmi. Turisti sú ohromení obrovským počtom skateboardistov a zdá sa, akoby sa v parku zišlo celé mesto. V parku sa navyše konajú rôzne kultúrne podujatia, ktoré priťahujú veľké davy návštevníkov. Skatepark Le Hangar Darwin je označovaný za príklad Bordeaux pre novú generáciu. Atrakcia, ktorú musíte vidieť v meste.

  Le Parlement

  Hodnotenie: 4.4

  Miesto Parlement

  Neďaleko námestia Exchange sa nachádza Parlamentné námestie, jedna z najnavštevovanejších atrakcií Bordeaux. Bol postavený v roku 1760 a v roku 1952 bol vyhlásený za historickú pamiatku. Pôvodne bolo toto miesto známe ako Place du Royal Market, ale neskôr bolo počas Francúzskej revolúcie premenované na Place de la Libération a koncom 18. storočia dostalo svoj súčasný názov. V jeho strede sa nachádza krásna malá fontána v novorenesančnom štýle. Na jeho základni sú vápencové pozlátené dosky.

  Okolo námestia sa nachádzajú nádherné reprezentačné domy z prvej polovice 18. storočia. Neuveriteľné fasády so štukami a maskáčmi vyzerajú úžasne. Prakticky v centre mesta a nie je príliš ťažké sa k nemu dostať. Večer vyzerá nádherne a pripomína jednu z útulných tradičných európskych ulíc, ktoré sa často nachádzajú v Paríži. Turisti toto miesto milujú a je veľmi obľúbené na prechádzky a spomienkové fotografie.

  Cailhau

  Hodnotenie: 4.3

  Porte Cailhau

  Bordeaux má vlastný triumfálny oblúk Porte de Coelho. Boli postavené už v roku 1496 na pamiatku víťazstva Karola VIII. nad vojskami Benátskej ligy. Tvoria tiež súčasť obranného opevnenia mesta. Budova je príkladom spojenia dvoch architektonických štýlov, gotiky a renesancie. Na vrchole brány sú špicaté kužeľovité veže, z ktorých hlavná dosahuje výšku 35 metrov.

  V roku 1822 bola obnovená a niektoré časti brány boli premiestnené do Akvitánskeho múzea. Od roku 1833 je zapísaný na zozname historických pamiatok vo Francúzsku. Port de Calleau býval hlavným vstupom do mesta. V súčasnosti majú historickú hodnotu a často ich navštevujú turisti. Po obvode veže sú baldachýny a nástenné strieľne, ako aj arkády. Pod veľkým oknom sa nachádza basreliéf zobrazujúci dvoch anjelov.

  Quinconces Esplanade

  Hodnotenie: 4.2

  Quinconces Esplanade

  Námestie Kenkons Esplanade sa považuje za jedno z najväčších v Európe. Zdobí ho nádherný pamätník Girondins s fontánou. Toto námestie, ktoré sa často nazýva hlavným námestím Bordeaux, pochádza zo začiatku 19. storočia. V minulosti tu stál majestátny hrad Trompette. Názov námestia je odvodený od obvodu stromov, ktoré sú vysadené v určitom poradí, francúzsky en quinconces znamená „v šachovnici“.

  Esplanáda Cencons klesá k promenáde Garonne a pri vode ju zdobia dva stĺpy venované námorníctvu a obchodu. Každý detail pamätníka Girondistes, ktorý zdobí slávny galský kohút a jedinečné sochy, si môžete prezerať celé hodiny. Na námestí môžete obdivovať aj sochy Montesquieua a Montaigna, ktoré sú z bieleho mramoru. Filozof aj spisovateľ boli obyvateľmi Bordeaux. Úrady si ho často vyberajú ako miesto konania festivalov, karnevalov a koncertov.

  Najlepšie architektonické pamiatky v Bordeaux

  Brána na Mesiac

  Hodnotenie: 5.0

  Prístav Mesiaca

  Prístav s krásnym názvom Harbour of the Moon je pútavou atrakciou. Ohyb rieky Garonne dostal svoj názov podľa svojho polmesiacovitého zakrivenia. Významný obchodný prístav a hlavné obchodné centrum mesta od 16. storočia. Neskôr, v 20. storočí, bol presunutý po prúde rieky. V roku 2007 sa lokalita dokonca stala súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Prístav je zapísaný ako historicky obývané, jedinečné mesto a architektonický súbor z obdobia osvietenstva.

  Všetky budovy v okolí prístavu boli postavené v klasickom a neoklasicistickom štýle. V blízkosti sa nachádza väčšina hlavných atrakcií mesta: Burzové námestie, Grand Theatre, Porte du Callot a ďalšie. Krátky pohľad do histórie prezrádza, že Rimania tu založili osadu Haronne Port na sútoku Atlantického oceánu a rieky Garonne. Tento jedinečný architektonický komplex stojí za to vidieť.

  Veľké divadlo

  Hodnotenie: 4.9

  Veľké divadlo

  Neuveriteľne krásna a majestátna budova divadla v Bordeaux obsadila v tejto kategórii zaslúžené druhé miesto. V polovici 18. storočia bolo jediné mestské divadlo úplne zničené požiarom; na jeho mieste bola neskôr postavená nová budova, ktorá bola dokončená v roku 1780. Z architektonického hľadiska je divadlo cenné ako ukážka neoklasicistickej architektúry s korintským ornamentom. Má obdĺžnikový tvar, obklopený stĺpmi, a frontón hlavnej fasády tiež podopiera 12 masívnych stĺpov.

  Nad nimi sa týči 12 kamenných sôch bohyň Mineiry, Venuše a Junony, ako aj deväť múz. Po vstupe do budovy ohromí návštevníkov svojou krásou a veľkoleposťou. Hlavná hala je ladená do svetlomodrej a bielej farby, veľmi esteticky a slávnostne. Divadlo dosahuje výšku 88 metrov. V súčasnosti tu sídli Národný balet a Opera de Bordeaux. Veľké divadlo sa určite oplatí navštíviť kvôli niektorému z tradičných koncertov, alebo aspoň ochutnať jeho výzdobu.

  Hotel de Ville (radnica)

  Hodnotenie: 4.8

  Hotel de Ville (radnica)

  Priamo v centre Bordeaux sa nachádza jedinečná budova, v ktorej dnes sídli radnica. Veľké divadlo je starobylý rohanský palác z roku 1784. Architektom bol populárny Victor Louis. Exteriér budovy je úžasný, s prísnymi, nenápadnými líniami a symetrickou fasádou. Plán počíta s hlavnou budovou a dvoma krídlami po stranách. Vo vnútri je zariadený v obľúbenom štýle Ľudovíta XVI.

  Počas druhej svetovej vojny bol značne poškodený, ale po nej bol obnovený. Dostať sa do nej nie je také jednoduché ako do iných atrakcií. Keďže ide o kanceláriu súčasného starostu, budovu môžete navštíviť len v určité dni a s rezerváciou. Nenechajte sa však odradiť, pretože palác je zvonku nádherný a môžete ho obdivovať celé hodiny.

  Kostol Notre Dame

  Hodnotenie: 4.7

  Kostol Notre Dame

  Kostol Panny Márie v Bordeaux, ktorý má podobný názov ako neslávne známa parížska katedrála, je jednou z najobľúbenejších pamiatok v meste. Môže byť zaujímavá najmä pre milovníkov architektúry a náboženských pamiatok. Prvá verzia bola dokončená v roku 1707. História vzniku tejto stavby je pomerne zaujímavá. Ľudovít XV. chcel potlačiť ľudové povstania, ktoré boli dôsledkom zvýšenia daní v 17. storočí. Rozhodol sa zbúrať kláštor, ktorý stál na jeho mieste, aby uvoľnil miesto pre nové prístavby hradu Trompette.

  O desať rokov neskôr začali dominikánski mnísi sami stavať nový kostol, ktorý dostal svoj dnešný názov. V roku 1908 získal štatút historickej pamiatky. Stavba bola postavená v barokovom štýle a je zdobená korintskými stĺpmi, vitrážovými oknami zobrazujúcimi Pannu Máriu a krásnou reliéfnou výzdobou. Vnútri je oltár z rôznych mramorov. Chór zdobia basreliéfy zobrazujúce výjavy nanebovstúpenia Ježiša Krista a Panny Márie. Skvelé miesto na počúvanie živej organovej hudby.

  Katedrála Saint-André de Bordeaux

  Hodnotenie: 4.6

  Katedrála Saint-André de Bordeaux

  Katedrála svätého Andreja je jedným z najkrajších kostolov nielen v Bordeaux, ale aj v celej Akvitánii. Odkedy sa v tomto regióne objavilo kresťanstvo, na tomto mieste sa v rôznych obdobiach nachádzalo niekoľko kostolov. Historici sa domnievajú, že prvý chrám tu bol postavený v 3. storočí a najstaršia zmienka o tomto mieste sa nachádza v záznamoch z roku 814. V XI. storočí sa na počesť svadby Ľudovíta VII. a Eleonóry Akvitánskej začal stavať nový chrám. V roku 1096 bola katedrála vysvätená.

  V priebehu rokov sa časti budovy rozpadali a museli sa prestavať. Dnešnú podobu získala katedrála po niekoľkých rekonštrukciách. Neskôr, v 19. storočí, sa uskutočnila rozsiahla rekonštrukcia, ktorá zahŕňala výmenu podlahy, okien a dverí. V dôsledku toho stavba trvala niekoľko storočí. Dnes katedrála pôsobí impozantne, so špicatými vežami na oboch stranách, ktoré dosahujú výšku až 80 metrov. Považuje sa za jedno z najdôležitejších miest na pútnickej ceste svätého Jakuba.

  Le Pont Jacques Chaban Delmas

  Hodnotenie: 4.5

  Le Pont Jacques Chaban Delmas

  Most pomenovaný po Jacquesovi Chabanovi-Delmasovi je jedinečnou stavbou a v rebríčku sa umiestnil na ďalšom mieste. Tento zvislý, priečny most je vysoký 77 metrov a jeho výstavba stála 156 miliónov eur. Nie je to len most, ale aj pamiatka UNESCO. Jacques Chaban-Delmas bol starostom mesta Bordeaux v rokoch 1947 až 1995, keď sa preslávil zrušením štátneho mediálneho monopolu a zvýšením sociálnej starostlivosti pre svojich obyvateľov.

  Budova je jedinečná tým, že je príkladom modernej konštrukcie, ktorá nahradila padacie mosty. Keď sa k nemu priblíži veľké plavidlo, časť mosta sa jednoducho zdvihne nahor, podobne ako pri výťahu. Vyzerá to pôsobivo. Okrem samotnej konštrukcie priťahuje most pozornosť aj svojou architektúrou. Vyzerá veľmi elegantne, takže spolu s ďalšími zaujímavými miestami v meste priťahuje turistov.

  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: