24 najlepších pamiatok v Kolomne

Kolomna je zaujímavé staré mesto, v ktorom sa nachádza množstvo zaujímavých miest. Najfascinujúcejšou časťou je starobylý Kremeľ, ktorý je považovaný za architektonickú pamiatku. Obklopený fragmentmi hradieb a vežových stavieb. Nachádza sa tu aj katedrála Uspenia a napravo je najhlasnejšia zvonica v Ruskej federácii. Naši odborníci upozornili na najzaujímavejšie pamiatky v Kolomne.

Najlepšie atrakcie v Kolomne

NomináciamiestonázovHodnotenie
Najlepšie architektonické pamiatky Kolomny1Kolomenský Kremeľ5.0
2Katedrálne námestie4.9
3Majetok Lazhechnikov4.8
4Park mieru4.7
Najlepšie náboženské pamiatky v Kolomne1Zjavenie Pána Starý kláštor Golutvin5.0
2Kláštor Narodenia Panny Márie4.9
3Kostol svätého Jána Krstiteľa4.8
4Kláštor Najsvätejšej Trojice v Novogolutve4.7
5Kláštor Nanebovzatia Panny Márie Brusen4.6
6Katedrála Nanebovzatia Panny Márie v Kremli4.5
7Kostol Vzkriesenia4.4
8Chrám ikony Panny Márie Tichvinskej4.3
9Kostol Zjavenia Pána4.2
10Kostol Nanebovstúpenia Pána4.1
11Kostol Jána Evanjelistu4.0
12Kostol svätého Michala Archanjela4.0
Kolomna Najlepšie kultúrne pamiatky1Múzeum miestnej histórie5.0
2Múzeum vojenskej slávy v Kolomne4.9
3Dom Ozerov4.8
4Samovar House4.7
5Múzeum pôvodu4.6
6Múzeum Pastila4.5
7Múzeum „Forge Sloboda4.4
8Múzeum Kalachnaya4.3

Najlepšie architektonické pamiatky Kolomny

Kolomenský Kremeľ

Hodnotenie: 5.0

Kolomenský Kremeľ

Kremeľ je hlavnou architektonickou atrakciou Kolomny. Toto mohutné opevnenie, ktoré bolo podľa historikov postavené na začiatku 15. storočia, je vo výbornom stave a umožňuje študovať typické príklady architektúry tohto obdobia. Na jeho území sa nachádza mnoho zaujímavých objektov, napríklad katedrála, kláštory a kostol Povýšenia kríža.

Najlepší spôsob, ako navštíviť Kolomenský Kremeľ, je zaobstarať si sprievodcu. Dozviete sa v nej všetko o pôvode miesta alebo o ďalších zaujímavých miestach. Náklady na sprievodcu pre skupinu niekoľkých osôb nie sú príliš vysoké. Na námestí si môžete požičať skúter alebo bicykel. Kremeľ sa nachádza na ulici Lazhechnikov.

Katedrálne námestie

Hodnotenie: 4.9

Katedrálne námestie

Druhú pozíciu v rebríčku architektonických pamiatok Kolomny obsadilo Sobornaja námestie. Prvé budovy v tejto oblasti pochádzajú zo 14. storočia a patrí k nim aj kostol zasvätený svätému Mikulášovi, ktorý bol postavený v roku 1501 na ubytovanie mestských hostí. A dominantou je katedrála Nanebovzatia Panny Márie. Bol postavený na pamiatku úspechov kniežaťa Dmitrija Donského.

V severnej časti námestia sa nachádza Kostol vzkriesenia. Bol postavený na mieste kostola, kde sa zosobášili knieža Dmitrij a jeho manželka. Súbor tohto námestia bol vytvorený na veľmi dlhý čas. Po revolúcii však boli všetky kostoly zatvorené a časť majetku skonfiškovaná. Oživenie na konci rozpadu Sovietskeho zväzu ešte nebolo dokončené.

Lazhechnikov Estate

Hodnotenie: 4.8

Majetok Lazhechnikov

Na treťom mieste v rebríčku architektonických zaujímavostí Kolomny sa nachádza malý kaštieľ, ktorý patril kupcom Lažičnikovcom. Rezidencia sa nachádza prakticky v centre historickej časti Kolomny. V jeho sálach sa nachádzajú najmä expozície miestneho historického múzea. Samotná budova pochádza z polovice 18. storočia. Vtedy si kupci postavili vlastné sídlo v meste, v tesnej blízkosti Kremľa. A základom stavby je vidiecka chata.

V 19. storočí bol areál podstatne rozšírený, pribudlo niekoľko krídel a v 20. storočí sa stal súčasťou Sovietskeho zväzu. Až v roku 1981 bol komplex vyhlásený za architektonickú pamiatku a boli v ňom umiestnené časti zbierok Kolomenského múzea.

Park mieru

Hodnotenie: 4.7

Na štvrtom mieste v rebríčku architektonických atrakcií sa nachádza Park mieru na Leninovej ulici. Ide o najväčšiu rekreačnú oblasť v meste, ktorá má aj zaujímavú históriu. V roku 2013 napríklad oblasť oslávila 65 rokov od svojho založenia. Park vznikol takmer okamžite po vojne.

Na výzdobe sa podieľali takmer všetci obyvatelia mesta. A v súčasnosti predstavuje srdce Kolomny s obrovským množstvom stromov, ktoré boli do oblasti dovezené z rôznych regiónov. V strede sa nachádza najväčšia fontána s priemerom približne 35 metrov a výška trysiek môže byť až 27 metrov.

Najlepšie náboženské atrakcie v Kolomne

Starý golutvinský kláštor Zjavenia Pána

Hodnotenie: 5.0

Starý golutvinský kláštor Zjavenia Pána

Hlavnou náboženskou atrakciou Kolomny sa stal malý Bogojavlenský kláštor. Patrí k najnavštevovanejším v meste. Predpokladá sa, že bol postavený na príkaz Sergia Radonežského, ktorý dohliadal na výstavbu zariadenia. Presný dátum jeho výstavby nie je známy. Podľa niektorých správ bol kláštor založený v XIV. storočí.

Počas tohto obdobia bol niekoľkokrát zrekonštruovaný a dnes je jedným z najkrajších miest v Kolomne. Každý, kto navštívi kláštor, môže vidieť niekoľko zaujímavých komplexov. Kláštor naďalej funguje a priťahuje pútnikov. Dostanete sa tam autobusovou linkou č. 3 alebo 5.

Kláštor Narodenia Matky Božej

Hodnotenie: 4.9

Kláštor Narodenia Panny Márie

Druhú pozíciu v hodnotení náboženských atrakcií zaujíma mužský kláštor Kolomna, známy aj ako Bobrenovský kláštor, ktorý je komorným a veľmi tichým kláštorom. Nachádza sa v tesnej blízkosti mesta. Jeho história je spojená so Sergiom Radonežským a kniežaťom Dmitrijom Donským. Reverend napríklad požehnal stavbu kláštora na znak vďaky za víťazstvo nad chánom Mamaiom.

V priebehu 600 rokov bolo toto miesto niekoľkokrát takmer zničené. V súčasnosti sa kláštor obnovuje po prenasledovaní sovietskymi úradmi. A napriek prebiehajúcim reštaurátorským prácam nájdete hlavný kostol na počesť Narodenia Pána, ktorý má vynikajúcu akustiku.

Kostol svätého Jána Krstiteľa

Hodnotenie: 4.8

Kostol svätého Jána Krstiteľa

Na treťom mieste v rebríčku náboženských atrakcií Kolomny je kostol Jána Krstiteľa, ktorý sa považuje za jeden z najstarších v Moskovskej oblasti. Hoci sa historikom zatiaľ nepodarilo určiť presný dátum založenia chrámu, je známe, že prvý chrám bol postavený na začiatku 14. storočia. Odvtedy bola história pamiatky pomerne zložitá.

Napríklad v 30. rokoch 20. storočia bol kostol čiastočne vyrabovaný a zabednený. Znovu otvorený bol v roku 1993. Odvtedy sa tu konajú pravidelné bohoslužby. Zvony boli obnovené až v roku 2008, aby nahradili tie, ktoré sa roztavili počas Sovietskeho zväzu. Zatiaľ je to zrekonštruovaná pamiatka.

Novogolutvinský kláštor Najsvätejšej Trojice

Hodnotenie: 4.7

Novogolutvinský kláštor Najsvätejšej Trojice

Na štvrtom mieste v rebríčku náboženských atrakcií Kolomny sa nachádza takmer v historickom centre kláštora. Možno ho nazvať jedným z najkrajších na území Moskovskej oblasti. Hoci bola založená pomerne nedávno, v 19. storočí, odvtedy sa stala jednou z najzaujímavejších v celej Kolomne. Pozostáva z 2 kaplniek a 3 chrámov, ako aj z hospodárskych budov.

Turisti môžu navštíviť chovné centrum vzácnych psov a zoznámiť sa s ťavou, ktorá žije na území kláštora. Ďalšou zaujímavosťou zariadenia je vlastný spevácky zbor, ktorý pravidelne cestuje do zahraničia. Kostol sa nachádza na ulici Lazarev 9.

Kláštor Nanebovzatia Panny Márie Brusen

Hodnotenie: 4.6

Kláštor Nanebovzatia Panny Márie Brusenskej

Na piatom mieste je kláštor Uspenia Presvätej Bohorodičky Brusenskej, ktorý má veľmi dlhú históriu. Kronika kláštora sa začala písať v roku 1552. Predpokladá sa, že prvými mníchmi boli členovia výpravy Ivana Hrozného. Komplex mal veľmi dobrú polohu pri ceste, čo zvýšilo prosperitu lokality.

V nepokojných časoch bol kláštor premenený na kláštor a v roku 1698 takmer všetky drevené budovy zhoreli, ale boli obnovené. Kláštor sa v 19. storočí stal jedným z najbohatších v regióne. Ale v dvadsiatom storočí to bolo už v druhej polovici dvadsiateho storočia. začalo aktívne prenasledovanie. Nachádzajú sa tu 2 kostoly, ktoré patria k najvýznamnejším v Kremli.

Katedrála Nanebovzatia Panny Márie v Kremli

Hodnotenie: 4.5

Katedrála Nanebovzatia Panny Márie v Kremli

Miesto je príkladom starovekej architektúry. Môžete ho vidieť z diaľky. Kostol bol založený koncom 14. storočia na pamiatku víťazstva ruského vojska nad tatárskym kaganátom. Práve tu sa pred bitkou na Kulikovom poli modlil Dmitrij Donskoj. Kláštor v minulosti navštívilo mnoho ďalších slávnych ľudí. V 17. storočí bola budova takmer zničená a bola prestavaná.

V roku 1929 bol chrám zatvorený a budova bola odovzdaná úradom. Len pred rozpadom Sovietskeho zväzu patril chrám Usnutia Panny Márie Ruskej pravoslávnej cirkvi. Samotná budova je veľmi harmonická a z diaľky upúta pozornosť. V katedrále sa deje veľa aktivít.

Kostol Vzkriesenia

Hodnotenie: 4.4

Kostol Vzkriesenia

Chrám svätého Vzkriesenia je jedným z mála v Rusku, ktorý je zasvätený Veľkej noci. Sviatok vznikol v mene dokončenia stavby Chrámu Božieho hrobu v Jeruzaleme. Sviatok je však veľmi málo známy, preto existuje len niekoľko inštitúcií. Tento kostol Vzkriesenia vznikol v 14. storočí.

Počas takmer siedmich storočí bol opakovane modernizovaný a moderný vzhľad získal až v 19. storočí. V roku 1922 boli skonfiškované takmer všetky cennosti a opát bol zatknutý. Tento kostolík sa nachádza za múrmi katedrály Nanebovzatia Panny Márie. Rezby na apsidách by mohli byť zaujímavé pre turistov.

Chrám ikony Panny Márie Tichvinskej

Hodnotenie: 4.3

Chrám ikony Panny Márie Tichvinskej

Ďalší je súčasťou súboru Uspenského chrámu v Kremli. Predpokladá sa, že prvá stavba katedrály pochádza zo 16. storočia. Podľa dokumentov však kostol pochádza z roku 1776. V polovici 19. storočia bol objekt značne rozšírený, ale nebolo možné zachovať jeho vzhľad. Po revolúcii bol kostol zatvorený a časť výzdoby bola zničená.

Koncom 80. rokov sa pamiatka vrátila do rúk diecézy. Už takmer 20 rokov je reštaurovaný. Je to jednoposchodová budova z tehál, ktorá je zdobená pilastrami a platovými pásmi. Časť tohto materiálu sa používa na stavbu zvonice.

Kostol Zjavenia Pána

Hodnotenie: 4.2

Kostol Zjavenia Pána

Táto pamiatka si vyslúžila svoje miesto v rebríčku duchovných miest v Kolomne ako miesto, kde sa bohoslužby nikdy neprerušili, a to ani počas sovietskych čias. Kostol sa nachádza na území Honcharnaya Sloboda. Jeho história siaha do 15. storočia, keď bol postavený prvý drevený kostol. Manželka Ivana III. pomenovala tento kláštor „Zachačevská“.

Kostol však čoskoro vyhorel a na jeho mieste bola postavená kamenná bazilika. Vďaka nájdenej ikone Spasiteľa bola posvätená. O 150 rokov neskôr ho však pre jeho schátralý stav rozobrali a postavili nový kamenný chrám, ktorý sa zachoval dodnes. V priebehu času bol niekoľkokrát rozšírený.

Kostol Nanebovstúpenia Pána

Hodnotenie: 4.1

Kostol Nanebovstúpenia Pána

Svoje miesto v rebríčku si zaslúžila aj táto pomerne mladá kolomnianska pamiatka. Bol postavený na mieste starého kostola, ktorý bol zbúraný v 18. storočí. Odvtedy bol niekoľkokrát renovovaný. V roku 1922 bola časť cenností skonfiškovaná a budova bola premenená na sklad. V roku 1995 bol kostol posvätený na sviatok Spasiteľa. Bola vrátená ROC. Predpokladá sa, že autorom projektu bol Matvej Kazakov.

Hlavná budova je príkladom klasicistického štýlu. Možno ju prirovnať k tradičnej rotunde, ktorá je doplnená o barokové prvky. Hlavná kupola je zakončená kupolou. Nachádza sa tu aj malá zvonica. Kostol sa postupne rekonštruuje.

Kostol svätého Jána Archanjela

Hodnotenie: 4.0

Kostol svätého Jána Teológa

Centrálna časť Kolomny je pre turistov veľmi zaujímavým miestom. Takmer všade sú pamiatky a jednou z najzaujímavejších je Kostol svätého Jána Evanjelistu, ktorý sa nachádza v blízkosti Kremľa. Tento kostol pochádza z polovice 18. storočia a po vlasteneckej vojne v roku 1812 bol čiastočne zrekonštruovaný.

Cirkev v súčasnosti vykonáva celý rad obradov a členovia zboru stále vedú kurzy. Hoci objekt ešte nie je dokončený, počas reštaurovania bolo objavených niekoľko zaujímavých predmetov. Medzi nimi je obraz Božej Matky s dieťaťom a apoštolom.

Kostol archanjela Michala

Hodnotenie: 4.0

Kostol svätého Michala Archanjela

Nemenej zaujímavý je kostol svätého Michala Archanjela, ktorý je najväčším kostolom v Kolomne a okrese. Miesto je datované na začiatok 18. storočia, na mieste, kde predtým stál kostolík zo 14. storočia. V roku 1828 bol kompletne zrekonštruovaný. Kostol dostal tradičný neoklasicistický štýl.

V súčasnosti ide o obdĺžnikovú budovu, ktorá sa odlišuje od ostatných zaujímavých miest v meste. Nachádza sa tu niekoľko ďalších stavieb – zvonica a kaplnka. Prvý bol najstaršou časťou kostola, ale počas prenasledovania bol zničený. Pre novú zvonicu boli odliate zaujímavé nástroje.

Najlepšie kultúrne pamiatky v Kolomne

Múzeum miestnej histórie

Hodnotenie: 5.0

Múzeum miestnej histórie

Hlavnou kultúrnou atrakciou Kolomny je Miestne historické múzeum, ktoré sa nachádza v tesnej blízkosti Kremľa. Tento podnik má viac ako 80 rokov. V súčasnosti sa v ňom nachádza niekoľko zaujímavých inštitúcií vrátane Domu vojvodu a komplexu vojenskej slávy. V múzeu sa nachádza množstvo exponátov, ktoré rozprávajú príbeh mesta od staroveku.

Zbierka tejto inštitúcie obsahuje približne 30-tisíc rôznych predmetov a jej návštevnosť jej môžu závidieť mnohé svetové múzeá. Vstupné zostáva pre všetkých turistov na veľmi príjemnej úrovni. A pre deti sa vstupné znížilo na polovicu. Hlavná budova sa nachádza na Lazhechnikovej ulici.

Múzeum vojenskej slávy v Kolomne

Hodnotenie: 4.9

Múzeum vojenskej slávy v Kolomne

Múzeum vojenskej slávy v Kolomne, otvorené v roku 2010, je druhé v poradí. Je venovaný miestnym obyvateľom, ktorí prišli o život počas rôznych vojen. Predtým sa táto atrakcia nachádzala v areáli budovy Petra a Pavla, ktorá je na druhej strane mesta. Po odovzdaní kostola RPC však bolo potrebné postaviť novú budovu. Výsledkom je futuristická štruktúra.

Veľkú časť expozícií v tejto atrakcii tvoria predmety, ktoré darovali miestni obyvatelia. Samotná fasáda je vyrobená z červeného skla a pripomína tradičnú vlajku. Pred vchodom je oblúk so zvonom a niekoľkými nástrojmi. Sieň slávy, ktorej súčasťou je multimediálna výstava, sa nachádza na prízemí. Múzeum sa nachádza na ulici Invincible 1.

Dom Ozerov

Hodnotenie: 4.8

Dom Ozerov

Táto atrakcia má niekoľko funkcií súčasne. V budove, ktorá bola pôvodne sídlom bohatého obchodníka z Kolomny, sa dnes konajú výstavy. K dispozícii je aj malá zbierka fondov. Každý návštevník si môže pozrieť výstavu diel miestnych rezbárov. Existuje niekoľko obrazov od K. Vasilieva.

V tej istej budove sa nachádza múzeum M.. Abakumovova ulica, kde sa nachádzajú moderné obrazy ruského umelca. Všetky sa venujú prírode a tradičnému spôsobu života. Okrem toho sa takmer každý deň v dome Ozerov konajú predstavenia, koncerty a množstvo zaujímavých aktivít pre všetkých hostí. Takže sa oplatí pozrieť. Toto múzeum sa nachádza takmer v centre Kolomny, neďaleko Kremľa.

Samovar House

Hodnotenie: 4.7

Dom samovaru

Na štvrtom mieste v rebríčku atrakcií regiónu sa nachádza múzeum Dom Samovar. Je venovaný tradičnému riadu, v ktorom sa kedysi varil čaj. Vo vnútri sa nachádza viac ako 400 samovarov rôznych veľkostí. Samotné múzeum je súkromné. K dispozícii je aj malá zbierka predmetov dennej potreby vrátane oblečenia a doplnkov. V dome sa pravidelne kúri v peci.

Nachádza sa oproti múzeu Pastila. Každý turista bude mať možnosť ochutnať tradičné jedlá od najlepších kuchárov Kolomny. Samovary v múzeu patria do rôznych období a boli zozbierané z celého sveta. Sú tu dokonca aj predmety z Ázie a Číny.

Múzeum „Iznachalya“

Hodnotenie: 4.6

Múzeum Primrose

Ide o numizmatické múzeum so zvláštnym názvom. Sídli v Piatnickej veži Kolomenského Kremľa. Výstava predstavuje kovové a papierové peniaze zozbierané z celej krajiny. Predmety môžu byť datované od čias Rusa až po súčasnosť. Zbierka M. Amosov, zberateľ mincí a miestny historik.

Múzeum bolo otvorené v roku 2014 a odvtedy jeho popularita len rastie. Samotný objekt má 2 podlažia: prízemie a suterén. Turista sa bude môcť zoznámiť s technickými priestormi veže. V prvej miestnosti sa nachádza malý komplex venovaný starovekým minciam. Nachádza sa na ulici Zajcev v Kolomenskom Kremli.

Múzeum Pastila

Hodnotenie: 4.5

Múzeum Pastila

Veľmi zaujímavou kultúrnou atrakciou v Kolomne je múzeum venované Pastile. Nachádza sa pod strechou malého kaštieľa neďaleko Kremľa. Vo vnútri sa snažia oživiť stratené tradície výroby sladkostí a pridať v súčasnosti módne interaktívne prvky.

Pri návšteve sa dozviete, že pri výrobe sladkostí sa používajú len sladké alebo kyslé odrody jabĺk. Ovocie sa dodatočne upečie a potom sa odstráni prebytok. Hostia sa dozvedia o tradičných spôsoboch prípravy a posielania a bude im predstavené vybavenie. Je tu tiež možnosť ochutnať výrobky a vyskúšať rôzne recepty.

Múzeum kováčstva Sloboda

Hodnotenie: 4.4

Múzeum

Múzeum „Kováčska Sloboda“ je v rebríčku atrakcií Kolomny na predposlednom mieste. Ide o veľmi mladú inštitúciu, ktorá má len 10 rokov, ale za krátky čas sa jej majiteľom podarilo vytvoriť bohatú zbierku, ktorá oslovuje všetky vekové skupiny. Väčšina predmetov vo vnútri sa týka kováčskeho remesla; sú to nástroje, zbrane a ďalšie predmety.

V súčasnosti zbierka obsahuje približne 7 tisíc predmetov, z ktorých niektoré sú veľmi staré. Sú tu uložené tradičné brnenia a zbrane, ako aj množstvo predmetov, ktoré sa v každodennom živote už dávno nepoužívajú. Nachádza sa na ulici Graždanská. Najjednoduchšie sa tam dostanete električkou č. 1 alebo 3.

Múzeum Kalachnaya

Hodnotenie: 4.3

Múzeum Pastila

Na poslednom mieste v rebríčku kolomnských pamiatok je múzeum Kalachnaja. Toto miesto možno nazvať stravovacím zariadením a historickým komplexom. Každý turista si bude môcť kúpiť obrovské množstvo rôznych pochúťok pripravených na sporáku priamo v jeho priestoroch. Pekáreň sa nachádza v blízkosti Kolomenského Kremľa, takže sa do nej ľahko dostanete.

Múzeum je venované kalachu, pokrmu, ktorý pochádza zo 16. storočia a jeho výroba sa spomína aj v Domostroji. Pečenie vykonávali zruční remeselníci, ktorí absolvovali školenie v cechu. Pôvodne sa piekli len z pšenice, ale neskôr sa začali používať rôzne zmesi.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: