25 najlepších atrakcií Nikózie

Cyprus je jednou z najobľúbenejších destinácií v našej krajine. Je to spôsobené tým, že napriek svojej európskej polohe ruskí občania nepotrebujú na vstup do krajiny schengenské víza, čo zvyčajne zaberá veľa času a úsilia. Na ostrove je veľa zaujímavých pamiatok a je mimoriadne bohatý na prírodné krásy a nábožensky cenné miesta. Má tiež fascinujúcu históriu, o ktorej rozprávajú sprievodcovia na prehliadkach. Naši odborníci zozbierali najúžasnejšie miesta v hlavnom meste Cypru Nikózii a jeho okolí.

Rebríček najlepších pamiatok v Nikózii

NomináciaMiestonázovHodnotenie
Najlepšie historické pamiatky Nikózie1Benátske steny5.0
2Buyuk-Khan4.9
3Brána Famagusta4.8
4Brána Kyrenia4.7
5Hrad svätého Hilariona4.6
6Štvrť Chrysaliniotissos4.5
7Dedina Fikardou4.4
8Konfrontačná línia4.3
9Starobylé mesto Thamassos4.2
10Hamam Omerje4.1
Najlepšie múzeá v Nikózii1Byzantské múzeum5.0
2CVAR Centrum vizuálnych umení a výskumu4.9
3Cyperské archeologické múzeum4.8
4Múzeum Leventis4.7
5Galéria umenia Byzantského múzea4.6
6Mestské centrum umenia4.5
7Dom Hadzigeorgakis Cornesios4.4
8Múzeum ľudového umenia4.3
9Múzeum histórie mincí na Cypre4.2
Najlepšie náboženské miesta v Nikózii1Kláštor Kykkos5.0
2Arcibiskupský palác4.9
3Mešita Selimiye4.8
4Stavropigijský kláštor Macheras4.7
5Kostol Panny Márie Faneromeni4.6
6Katedrála Jána Evanjelistu4.5

Najlepšie historické pamiatky v Nikózii

Benátske steny

Hodnotenie: 5.0

Benátske steny

Jednou z najzaujímavejších historických pamiatok v Nikózii sú benátske hradby. Doslova obklopujú Staré mesto a považujú sa za symbol cyperského hlavného mesta. Hradby sú dlhé takmer 5 km, vysoké 12 m a ohraničené obrovskou 30 m dlhou priekopou. Pôvodne bola navrhnutá ako obranná stavba proti delostreleckej paľbe. Boli potrebné počas benátskej nadvlády, keď si Osmanská ríša začala nárokovať susedné územia.

Boli postavené pod dohľadom talianskych vojenských inžinierov. Hradby boli doplnené 11 baštami a mali opevnené brány (Famagusta, Kyrenia a Pafos). Staré opevnenie je vo výbornom stave a brána je pútavou a pôsobivou stavbou. Famagusta má napríklad 45 metrov dlhý oblúk a 11 metrov vysokú kupolu. Stará budova bola niekoľkokrát zrekonštruovaná, takže ju môžete vidieť v celej jej kráse.

Büyük-Khan

Hodnotenie zraku: 4.9

Büyük-Khan

Pravdepodobne najkrajšou stavbou v celej Cyperskej republike je Büyük-Khan. Toto je karavanseraj, ktorý postavila Osmanská ríša v roku 1572 po dobytí Cypru. Ide o komplex 4 dvojpodlažných budov usporiadaných do tvaru štvorca. Fasády sú dlhé až 50 metrov. Zdobí ho kolonáda a krásne verandy. Vnútri nádvoria sa nachádza mešita a fontána na umývanie. Pôvodne to bola zastávka pre obchodné karavány.

Stodola sa teraz nachádza v tureckej časti Nikózie, takže ak si chcete pozrieť toto miesto, musíte prekročiť hranice. Po predložení pasu sa však vybaví rýchlo a jednoducho. Budovu nájdete ľahko, 200 metrov od kontrolného stanovišťa. V 19. storočí, keď bol ostrov pod britskou kontrolou, slúžila budova ako väzenie a neskôr v nej bol útulok pre chudobných. Turisti sa o tejto atrakcii vyjadrujú pozitívne a odporúčajú ju ako miesto, ktoré treba navštíviť.

Brána Famagusta

Hodnotenie atrakcií: 4.8

Brána Famagusta

Brána Famagusta je jednou z najvýraznejších a najmajestátnejších pamiatok Nikózie. Je súčasťou benátskeho opevneného komplexu a nachádza sa v Starom meste. Odtiaľto začína cesta do Famagusty, známeho mesta duchov, ktoré sa nachádza na území kontrolovanom Tureckom na Cypre. Jeho architektom bol Giulio Savorniano, po ktorom nesie aj ďalšie meno: Porto Giuliano. Má béžový odtieň, oblúk a kupolu.

Je pozoruhodné, že vo vnútri kupoly sa nachádza miestnosť. Vnútri sa nachádza 35 metrov dlhý tunel so salónikom na každom konci, ktorý pojme naraz až 200 ľudí. Používal sa na slávnostné ceremónie, koncerty, divadelné predstavenia, vedecké podujatia, umelecké výstavy a podobne. Napriek tomu, že brána bola postavená pred niekoľkými storočiami, je dobre zachovaná a je dôležitou historickou pamiatkou v Nikózii.

Brána Kyrenia

Hodnotenie atrakcií: 4.7

Brána Kyrenia

Štvrté čestné miesto patrí ďalšej zachovanej časti benátskych hradieb, Kyrenijskej bráne. Nachádza sa tiež v tureckej časti Nikózie. Brána bola postavená v roku 1567 a predtým niesla benátsky názov. Po dobytí oblasti Osmanmi bol doplnený o bránu. Ešte neskôr, v roku 1931, britská vláda zbúrala múry na oboch stranách, aby vytvorila priestor pre cesty.

Pôvodne sa názov brány dal preložiť ako „guvernérova brána“, pretože sa považovala za najčestnejší vstup do mesta. V skutočnosti ich samozrejme využívali najmä obyčajní roľníci, ktorí v nich obchodovali so svojím tovarom. Za zmienku stojí, že stavba je presnou kópiou pekinskej brány, len niekoľkokrát zmenšenou. Turisti si teraz môžu pozrieť oblúk a priestory a vystúpiť na prvé poschodie, aby sa pokochali výhľadom.

Hrad svätého Hilariona

Orientačné hodnotenie: 4.6

Hrad svätého Hilariona

Ďalšia má veľkú historickú hodnotu a nenachádza sa v samotnej Nikózii, ale na odľahlom mieste. Na hrad svätého Hilariona sa dostanete organizovanou prehliadkou alebo prenájmom auta. Nachádza sa na svahu pohoria Kyrenia. Začiatky hradu siahajú do konca 4. storočia, keď mních Hilarion založil na svahu pustovňu. Niekoľko desaťročí po jeho postavení bol premenený na kláštor a o niečo neskôr ho Byzantínci využívali ako obrannú stavbu proti arabským pirátskym nájazdom.

Počas vlády Lusignanovcov sa stal letnou kráľovskou rezidenciou a v rovnakom čase dosiahol svoj vrchol. Bola ako nedobytná pevnosť, ktorú nikto nedokázal prepadnúť. Benátčania, ktorí prišli po nich, si už staré budovy nevážili a hrad bol úplne opustený. Do dnešných dní sa zachovali len tie časti komplexu, ktoré dokázali samy od seba odolať prírodným silám. Napriek tomu vyzerajú zrúcaniny veľmi mohutne a krásne a výhľad z kopca je nádherný.

Štvrť Chrysaliniotissos

Hodnotenie atrakcie: 4.5

Ďalšou v poradí je jedinečná štvrť, ktorá je pomenovaná podľa kostola Panny Márie Chrysaliniotissa. Nachádza sa na okraji Starého mesta, blízko hranice s nárazníkovou zónou. Vzhľadom na blízkosť nepriateľského územia bola štvrť dlho opustená a zdevastovaná. Teraz je to však plnohodnotná obytná zóna, ktorá priťahuje turistov. Vyznačuje sa malými útulnými uličkami, domami s fasádami zo začiatku 20. storočia a osobitým štýlom.

Považuje sa za ideálny na spoznávanie Nikózie a miestnych zvykov. Môžete sa tu prejsť, posedieť si v niektorej z útulných kaviarní v okolí alebo si dopriať romantický oddych. Ulice sú vyzdobené kvetináčmi a v centre sa nachádza slávny kostol, ktorý určite stojí za pozretie, ak nie za návštevu. Pochádza z 18. a 20. storočia, keďže v tomto období prebiehala výstavba. V tejto oblasti sa nachádzajú domy, ktoré už boli zrekonštruované, popri opustených a schátraných domoch, čo dodáva tomuto miestu osobitý ráz.

Obec Ficardo

Hodnotenie atrakcie: 4.4

Dedina Fikardou

Čestné siedme miesto v kategórii patrí známej horskej dedine Fikardu. Nachádza sa 40 km juhozápadne od Nikózie a zaberá časť najväčšieho pohoria na ostrove, Troodos. Táto atrakcia je zaujímavá tým, že je to skôr múzeum ako skutočné miesto pobytu. Žije tu len 1 človek, pričom pred 100 rokmi tu žilo asi 120 obyvateľov. V dôsledku budovania miest sa ľudia postupne sťahovali a opúšťali svoje domovy.

Nikto ho nechcel obsadiť, a tak stojí nedotknutý, v pôvodnej podobe. Cyperské ministerstvo pre pamiatky uznalo dedinu za pamiatku staroveku a kompletne zrekonštruovalo všetky domy. Toto miesto je dnes jedinečné, pretože poskytuje pohľad na architektúru a životný štýl tej doby. V jednom z domov je múzeum, ktoré je otvorené počas obmedzených hodín. Samotná dedina je prístupná 24 hodín denne. K dispozícii je aj taverna s tradičnými cyperskými jedlami.

Línia konfrontácie

Hodnotenie atrakcie: 4.3

Všetci turisti, ktorí navštívili Cyprus a boli na exkurzii, vedia, že v roku 1964 bol Cyprus po konflikte medzi gréckou a tureckou stranou rozdelený na dve časti. Presnejšie povedané, turecká časť je okupovaným územím Cypru. Aspoň si to myslí cyperská strana. Kontroluje ju OSN, aby sa zachoval mier medzi oboma krajinami. Nárazníková zóna sa rozprestiera v dĺžke 180 km od západu Cypru na východ, južne od Famagusty. Z hľadiska šírky dosahuje trať maximum v obci Afyenou (7,4 km) a minimum 3,3 metra.

Mesto Nikózia má plochý kruhový tvar (časť Starého mesta) a takmer v strede je rozdelené tzv. Pravidelne na nej môžete vidieť špeciálne vojenské kontrolné stanovištia… Nárazníková zóna je plná schátraných domov, ktoré miestni obyvatelia v roku 1974 narýchlo opustili. Niektoré budovy sú teraz obývané Turkami a niektoré sú opustené. Najobľúbenejšou lokalitou s neutrálnou zónou je ulica Ledra, ktorou sa najpohodlnejšie dostanete z jednej časti kúpeľov do druhej.

Staroveké mesto Tamassos

Hodnotenie atrakcie: 4.2

Staroveké mesto Tamassos

Starobylé mesto Thamassos sa nachádza 21 km od hlavného mesta Cypru. Povinná návšteva pre každého milovníka histórie, ktorý sa zdržiava v Nikózii. Úžasným faktom je, že vedci nikdy nedokázali určiť presný čas vzniku mesta ani históriu jeho vzniku. Prvá zmienka o meste sa nachádza v Homérovej Odysei. Ale je to len domnienka, že dielo sa vzťahuje konkrétne na Tamassos. Predpokladá sa, že mesto vyrábalo vysokokvalitnú meď a obchodovalo s ňou.

Na tejto lokalite sa neuskutočnili žiadne kompletné archeologické vykopávky, pretože centrálna budova sa s najväčšou pravdepodobnosťou nachádza pod dnes obývanou oblasťou. Urobili sa však niektoré dôležité objavy. Napríklad Afroditin chrám, ktorý sa tu našiel, pochádza z rokov 600-475 pred n. l. Oltár, pohrebisko… V celej oblasti sa našli rôzne artefakty z dávneho života (hlinené nádoby, sošky, olejové lampy atď.). Turisti si môžu pozrieť ruiny akropoly Tamassos.

Hamam Omerje

Hodnotenie atrakcie: 4.1

Hamam Omerier

Jedinečným historickým miestom v starom meste Nikózie sú turecké kúpele Hamam Omerieh. Pochádzajú zo 70. rokov 15. storočia a sú prestavbou pravoslávneho chrámového komplexu, ktorý bol hlavnému mestu darovaný po jeho dobytí Osmanmi. Táto budova bola zasvätená kalifovi Omarovi a bola po ňom pomenovaná. Kupolovitá budova má vchod zo žltého kameňa orientovaný na juh. Keď vstúpite dovnútra, dostanete sa na nádvorie a potom do recepčnej haly s kúpeľmi.

Vnútorné prostredie je pôsobivé – klenuté stropy a polygonálne písmo vyzerajú úžasne. K dispozícii sú aj dve stredne teplé miestnosti a jeden parný kúpeľ. Kúpeľňa, ktorej história siaha približne 400 rokov dozadu, je prekvapivo stále funkčná. Miesto, ktoré sa oplatí aspoň raz navštíviť. Je obľúbený medzi miestnymi obyvateľmi aj turistami. Hostia sa môžu tešiť na lahodný čaj, orientálne pochúťky. Vnútri je kúpeľ rozdelený na dve zóny – jednu pre mužov a druhú pre ženy.

Najlepšie múzeá v Nikózii

Byzantské múzeum

Hodnotenie stránky: 5.0

Byzantské múzeum je jednou z hlavných kultúrnych atrakcií Nikózie. Nachádza sa v centre námestia arcibiskupa Cypriána. Toto miesto je jedinečné tým, že sa tu nachádza zbierka 150 rôznych ikon. Pohľad na ne odhaľuje míľniky vo vývoji ikonografie na ostrove a poskytuje pohľad na hlavné diela tohto umenia. Otvorený je v krásnej budove s pamätníkom arcibiskupa Makariosa III. vpredu.

Expozícia obsahuje mnoho cenných exponátov vrátane mozaiky, ktorá pochádza zo 6. storočia. Základnú zbierku tvorí 48 ikon, ktoré boli predtým vystavené v Paríži a iných európskych mestách. Vystavené sú aj cirkevné náčinie, mníšske rúcha a rôzne cenné relikvie. Všetky pochádzajú z rôznych období, pričom najstaršie sú staré viac ako 8 storočí. Ikonomaľba Byzantskej ríše má osobitnú náboženskú hodnotu a exponáty vystavené v tomto múzeu sú jedinečnými dielami vytvorenými majstrami tej doby.

CVAR Centrum pre vizuálne umenie a výskum

Hodnotenie zraku: 4.9

Ďalším členom v poradí je jedinečné Centrum pre vizuálne umenie a výskum CVAR. Toto úžasné miesto sa nachádza v blízkosti brán mesta Famagusta. Galéria prezentujúca bohaté kultúrne dedičstvo Cypru v priebehu vekov. Stálu expozíciu tvoria dobové kostýmy miestnych obyvateľov, unikátne obrazy, ako aj fotografie a iné predmety. Návštevníci sa môžu podrobne zoznámiť s dobovým oblečením, strihmi a použitými látkami.

Každé poschodie je venované inému obdobiu a pri postupe nahor sa mení obdobie, do ktorého exponáty patria. Na prvom poschodí si môžete pozrieť artefakty z britského koloniálneho obdobia a nad nimi sa nachádza miestnosť venovaná cyperskej kráľovnej Katerine Cornaro. Steny hál zdobia výhľady na mesto, obrázky miestnej prírody, plagáty a fotografie. Upozorňujeme, že vstupné je spoplatnené – 5 eur na osobu.

Cyperské archeologické múzeum

Hodnotenie atrakcií: 4.8

Cyperské archeologické múzeum

Ďalšou obľúbenou kultúrnou atrakciou v Nikózii je Archeologické múzeum Cypru. Jedno z najstarších a najväčších archeologických múzeí na ostrove. Nachádza sa tu najbohatšia zbierka starožitností na Cypre. Múzeum vzniklo v roku 1882, keď miestni obyvatelia požiadali britskú správu o zachovanie artefaktov nájdených počas vykopávok. Počas týchto rokov došlo k niekoľkým nelegálnym vykopávkam a prípadom nelegálneho vývozu cenných artefaktov do zahraničia.

Teraz sú na ostrove vystavené artefakty nájdené počas vykopávok, väčšinou z britských čias. Celkovo sa tu nachádza 14 sál, z ktorých každá predstavuje jedinečné exponáty staroveku v chronologickom poradí. Patria sem predmety z prehistorického obdobia, ako aj z obdobia rímskeho. Múzeum často zapožičiava artefakty iným cyperským múzeám, pretože proso nemôže pojať novo nájdené cenné starožitnosti.

Múzeum Leventis

Hodnotenie atrakcií: 4.7

Múzeum Leventis

Múzeum Leventis bolo otvorené pred viac ako 30 rokmi a po dvoch rokoch získalo titul „Múzeum roka“. Budova sa nachádza v časti Starého mesta. História múzea je veľmi nezvyčajná. Je pomenovaný po cyperskom podnikateľovi, ktorý časť svojich ziskov použil na vymáhanie ukradnutých cenností z ostrova. Priniesol ich späť do svojej vlasti a dokonca založil fond na pomoc kultúrno-vzdelávacím a charitatívnym projektom na Cypre. Spolu so starostom Nikózie zorganizoval v roku 1983 vytvorenie múzea v centre Nikózie, ktoré bolo o niekoľko rokov neskôr otvorené pre verejnosť.

V súčasnosti múzeum priťahuje na ostrov množstvo návštevníkov, ktorí si tu môžu pozrieť unikátne historické predmety, umelecké diela aj každodenný život z minulých čias. Na troch poschodiach sa nachádza zbierka artefaktov vyzdvihnutých z morského dna, základy domov, ktoré našli archeológovia, mušle staré milióny rokov. Vďaka svojej geografickej polohe je ostrov bohatý na archeologické nálezy, z ktorých niektoré sa nachádzajú v múroch múzea Leventis. Všetci turisti, ktorí toto miesto navštívili, si ho veľmi pochvaľujú.

Galéria umenia Byzantského múzea

Hodnotenie pohľadu: 4.6

Na obrázku hore: múzeum venované byzantskej ikonovej maľbe. V budove sa však nachádza nielen múzeum, ale aj umelecká galéria. Centrum priťahuje aj množstvo ctiteľov náboženských a kultúrnych pamiatok. Ľahko dostupný, priamo v centre mesta Nikózia. Milovníci umenia obdivujú diela vystavené v galérii.

Galéria umenia sa nachádza na najvyššom poschodí budovy a predstavuje výstavu obrazov z 15. až 19. storočia. Všetky obrazy sú od rôznych európskych umelcov a majú náboženský význam. Okrem stálej expozície si návštevníci môžu pravidelne pozrieť zaujímavé dočasné výstavy. Okrem toho sú tu vystavené aj obrazy gréckych a cyperských umelcov. Sú na nich zobrazené rôzne náboženské udalosti, javy a predmety.

Mestské centrum umenia

Hodnotenie pohľadu: 4.5

Mestské centrum umenia

Súčasné umenie nebolo v tejto kategórii vynechané. Mestské umelecké centrum, založené v roku 1994, sídli v budove, ktorá kedysi slúžila ako elektráreň. Je to v podstate kultúrne centrum pre miestnych obyvateľov aj návštevníkov. Pravidelne sa tu konajú výstavy a od jej otvorenia sa tu uskutočnilo celkovo približne 70 výstav. Niektoré z nich boli organizované v spolupráci so zahraničnými múzeami. Medzi najobľúbenejšie patria „Picasso the Gravure“, „Cyprus in Venice“ a ďalšie.

Okrem toho centrum často organizuje rôzne vzdelávacie podujatia pre dospelých aj deti. Tínedžeri môžu navštevovať kurzy výtvarnej výchovy, ako aj novootvorené kurzy filmovej tvorby a gravírovania. V budove sa často konajú vedecké podujatia, prednášky a okrúhle stoly. Miestni umelci sa môžu podieľať na inštaláciách v rámci individuálnych projektov.

Hadzigeorgakis Cornesios House

Hodnotenie atrakcie: 4.4

Dom Hadzigeorgakis Kornesios

Vedľa krásneho arcibiskupského paláca sa nachádza jedinečná budova, dom Hadzigeorgakisa Kornézia. Veľký dvojpodlažný kaštieľ s tromi krídlami. V strede sa nachádza lunetový oblúk s krásnym reliéfnym vzorom. Je to ukážkový príklad architektúry Nikózie z 18. storočia. Dom patril Hadzigeorgakisovi Cornesiovi, váženému mužovi tej doby, ktorý bol dragúnom, či skôr prekladateľom s diplomatickými funkciami.

Vnútri si môžete pozrieť dobový nábytok a náčinie, oblečenie a umelecké diela. Bola premenená na múzeum venované histórii Nikózie. Môžete tu vidieť rôzne mince, keramiku, kuchynské potreby a ikony. Budovu kedysi obklopovala svieža záhrada s fontánami a nachádza sa tu aj turecký hammam. Pozostáva z troch miestností a je pozoruhodné, že je stále funkčná. Táto lokalita dokonca získala v roku 1988 cenu Európskej organizácie pre kultúrne dedičstvo.

Múzeum ľudového umenia

Hodnotenie pamiatok: 4.3

V starom arcibiskupskom paláci sa nachádza jedno z najzaujímavejších múzeí v Nikózii. Otvorili ho v roku 1937. Oboznamuje návštevníkov so zvláštnosťami národnej kultúry a života na Cypre. Ešte pred vstupom do múzea sa môžete oboznámiť s históriou ostrova. Pred budovou stojí lis na olivový olej a starobylý hlinený hrniec. Múzeum je rozdelené na sály, v prvej z nich sú vystavené krosná. Každý z nich má jedinečný účel (napr. na šitie tašiek alebo pánskeho oblečenia).

Vzhľadom na popularitu rezbárstva na ostrove môžete na vystavených exponátoch nájsť tradičné vzory. V múzeu sa nachádzajú hlinené nádoby, rôzne dekoratívne predmety a predmety dennej potreby. Tie ponúkajú pohľad na to, ako sa život na Cypre menil od jednej éry k druhej. Nachádzajú sa tu aj zaujímavé exponáty z 20. storočia. Môžete si pozrieť napríklad uniformy Cyperčanov, ktorí bojovali v druhej svetovej vojne, alebo osobné veci utečencov, ktorí museli opustiť svoje domovy počas tureckej agresie.

Múzeum histórie cyperského mincovníctva

Hodnotenie atrakcie: 4.2

Vedľa kostola Panny Márie Phaneromeni v budove Cyperskej banky sa nachádza ďalšie zaujímavé múzeum, ktoré nemohlo chýbať v našom zozname. Múzeum mincí bolo otvorené pred 25 rokmi a obsahuje rozsiahlu zbierku viac ako 500 mincí. Je to jediné múzeum svojho druhu na Cypre. Výstava je vhodne rozdelená do 9 období v chronologickom poradí.

Mince sú uložené v špeciálnych vitrínach. Úžasné je, že si môžete pozrieť skutočné mince, ktoré sa používali od 6. storočia pred Kristom. Celkovo teda výstava pokrýva obdobie 2 500 rokov. Exponát číslo jeden je kovový ingot, ktorý sa použil na výrobu prvých mincí. Vtedy sa vyrezávali ručne. Vstup do múzea je úplne zadarmo. Toto miesto bude zaujímavé nielen pre numizmatikov, ale aj pre milovníkov histórie.

Najlepšie náboženské pamiatky v Nikózii

Kláštor Kykkos

Hodnotenie: 5.0

Kláštor Kykkos

Medzi náboženskými pamiatkami Nikózie vedie kláštor Kykkos, ktorý je azda najznámejším kláštorom na ostrove. Považuje sa tiež za najbohatší zo všetkých, pretože patrí cyperskej pravoslávnej cirkvi. Kláštor bol otvorený v 11. storočí, ale v roku 1365 bol po vážnom požiari úplne prestavaný a o niekoľko storočí neskôr sa zmenil z jednoloďového na trojloďový. Zvonicu tvorí šesť zvonov, z ktorých najväčší váži viac ako tonu (mimochodom, bol vyrobený v Rusku). Vnútri sa nachádza jedinečné múzeum s relikviami svätých a ďalšími dielami kresťanského umenia.

Slávu Kykkosu spôsobuje jeho náboženská hodnota, ako aj jeho architektonická hodnota. Má veľmi krásnu polohu v nadmorskej výške 1140 m, obklopený zeleným pásom a horským systémom Troodos. Je to mužský kláštor a má 15 obyvateľov. Komplex pozostáva z niekoľkých budov z rôznych období. Miestni obyvatelia si veľmi vážia ikonu Panny Márie, ktorá sa nachádza v kláštore, a dokonca tvrdia, že je príčinou mnohých zázrakov, ktoré sa na ostrove dejú.

Arcibiskupský palác

Hodnotenie pohľadu: 4.9

Arcibiskupský palác

Ďalšou budovou je oficiálna rezidencia cyperského arcibiskupa, kde sa nachádzajú všetky služby diecézy. Cyperčania sú na túto pamiatku hrdí, považuje sa za jedno z nábožensky najvýznamnejších miest na celom Cypre. Návštevníci si môžu pozrieť nádvorie a niektoré miestnosti na prízemí. V paláci sa nachádza niekoľko múzeí, ktoré sú otvorené každý deň a pred návštevou si radšej skontrolujte ich rozvrh. Okolo budovy sa nachádza socha Makariosa a busta arcibiskupa Cypriána, ktorého Turci obesili v roku 1820.

V Etnografickom múzeu je vystavená zbierka cyperského ľudového umenia z 19. a 20. storočia. Vstupné je primerané – 2 eurá pre dospelých a 1 euro pre deti. Byzantské múzeum je drahšie (4 € a 2 €), ale zaberá väčšiu plochu: tri celé sály v novej budove. Výstava zahŕňa rôzne náboženské predmety (ikony, litografie, fresky), ktoré pochádzajú z rôznych storočí. Ešte jedno miesto – knižnica arcibiskupstva. Za návštevu stojí aj Byzantské múzeum. Budova je postavená v benátskom štýle s vysokými oknami a krásnymi oblúkmi.

Mešita Selimiye

Hodnotenie atrakcie: 4.8

Mešita Selimiye

Jediný ďalší predstaviteľ islamu v tejto kategórii, mešita Selimiye, má dlhú históriu. Pôvodne bol postavený ako katolícka katedrála a bol pomenovaný po svätej Sofii. Budova bola postavená v rokoch 1209-1325 a je v gotickom štýle. V 15. storočí, po niekoľkých zemetraseniach a nájazdoch, bol kostol prestavaný francúzskymi remeselníkmi a dostal nový, modernejší štýl. V 16. storočí, keď Cyprus dobyli Turci, sa stala hlavnou mešitou na celom ostrove a dostala nový názov, ktorý nesie dodnes.

Po turecko-cyperskom konflikte v roku 1974 zostala mešita na tureckom území, ale stále je prístupná turistom. Musíte prejsť cez zelenú čiaru a predložiť pas na dvoch kontrolných stanovištiach. Minarety mešity, ktoré boli postavené po dobytí Osmanskou ríšou, hrdo dominujú ostatným budovám. Dá sa dostať aj dovnútra, ale pri vstupe si musíte vyzuť topánky. Stavbu môžete obdivovať aj z vyhliadkovej plošiny na cyperskom území.

Maheras Stavropigial Monastery pre mužov

Hodnotenie atrakcie: 4.7

Stavropigijský kláštor Macheras

Kláštor Maheras je zaujímavým miestom nielen pre milovníkov náboženských pamiatok, ale aj pre všetkých ostatných. Tento kláštor sa nachádza v horách a ponúka úchvatný výhľad na nedotknutú krásu ostrova. Je súčasťou cyperskej pravoslávnej cirkvi. Nachádza sa 40 km od Nikózie a dostanete sa k nemu organizovanými turistickými skupinami alebo prenajatým autom. Kláštor bol založený v 12. storočí.

Komplex pozostáva z niekoľkých budov, ktoré sú usporiadané okolo centrálneho kostola. Patria do byzantského štýlu. V súčasnosti tu žijú mnísi (asi 20-30 ľudí), ktorí sa zaoberajú poľnohospodárstvom, živia sa. Je to kláštor určený len pre mužov, ale turistky môžu do kostola vstúpiť, ak dodržiavajú štandardné pravidlá obliekania (uzavreté nohy, zakrytá hlava a ramená). Ikona Panny Márie je ústredným prvkom kláštorného kostola.

Kostol Panny Márie Faneromeni

Hodnotenie pohľadu: 4.6

Nikózia je bohatá na náboženské pamiatky a medzi nimi má osobitné miesto kostol Panny Márie z Faneromeni. Nachádza sa v oblasti Starého mesta a je to veľká budova z roku 1872. Ide o trojloďovú baziliku so zvonicou, ktorá bola pristavaná až v roku 1938. Je to najväčší kostol v oblasti Nikózie. Vyzerá nádherne zvonku aj zvnútra. Uprostred chrámovej sály sa nachádza veľký pozlátený drevený ikonostas z 18. a 19. storočia so 61 ikonami.

Interiér je bohato vyzdobený maľbami známeho cyperského umelca, kupola je zdobená freskami a okrem ikonostasu je tu aj vykladaný kríž zo striebra s rôznymi drahokamami. Kostol sa nachádza prakticky v nárazníkovej zóne, tzv. zelenej línii medzi tureckou a cyperskou časťou mesta. Hlavným pokladom kostola je ikona Panny Márie Faneromeni, ktorej kópiu si môžete pozrieť tu, zatiaľ čo originál je v Byzantskom múzeu v Nikózii. Pre návštevníkov Nikózie určite stojí za návštevu.

Katedrála Jána apoštola

Hodnotenie pohľadu: 4.5

Katedrála svätého Jána apoštola

Ďalším členom tejto kategórie je katedrála, ktorá tiež patrí cyperskej pravoslávnej cirkvi. Má výhodnú polohu v Starom meste a upúta pozornosť. Budova bola postavená v 14. storočí vo francúzsko-byzantskom štýle, je jednoloďová a nemá kupolu. O niekoľko storočí neskôr bola k chrámu pristavaná prístavba. Steny sú veľmi silné, podopierajú ich 12 oporných pilierov. Zvonica nebola pristavaná hneď. Bola umiestnená na južnej strane.

História katedrály nie je jednoduchá; bola zbúraná a prestavaná v 17. storočí, oficiálne otvorená v roku 1662. Strohý vzhľad v dôsledku požiadaviek vtedajších osmanských vládcov. V tých časoch kresťanské chrámy nemohli byť krajšie, vyššie ako moslimské mešity. Preto sa zvonice najčastejšie stavali oveľa neskôr, kvôli zákazu zvonenia v kresťanských kostoloch. Katedrála Jána Evanjelistu sa nachádza v centre Nikózie a pešo sa k nej dostanete veľmi ľahko.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: