25 najlepších pamiatok Samarkandu

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. O výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama a neslúži ako návod na nákup. Pred kúpou by ste sa mali poradiť s odborníkom.

Samarkand je jedným z najstarších miest nielen v Uzbekistane, ale aj na svete. Bola domovom mnohých národov, z ktorých takmer všetky zaspali v pieskoch času. Zlatý vek mesta nastal za vlády Timúra, ktorý z neho urobil hlavné mesto obrovskej ríše. V tomto období vzniklo v regióne mnoho pamiatok. Naši odborníci ich zoradili tak, aby bol váš pobyt v meste nezabudnuteľný. Nižšie je uvedených 25 najzaujímavejších pamiatok v Samarkande.

Najlepšie pamiatky Samarkandu

NomináciamiestonázovHodnotenie
Najlepšie architektonické pamiatky Samarkandu1Registan5.0
2Shahi Zinda4.9
3Ishrathona4.8
4Pamätník Al Bukhari4.7
5Khoja Ahrar4.6
6Pamätník Temuru4.5
Najlepšie mauzóleá v Samarkande1Mauzóleum Gur-Emir5.0
2Mauzóleum Bibi-Khanum4.9
3Mauzóleum Khoja Donier4.8
4Mauzóleum Ruhabad4.7
5Mauzóleum Mansúra Maturidiho4.6
6Mauzóleum Aksaray4.5
Najlepšie náboženské miesta v Samarkande1Mešita Hanim5.0
2Mešita Khazret4.9
3Moskovská katedrála Alexeja4.8
4Tilla Madrassah4.7
5Šerdor Madrassah4.6
6Ulugbekovo vzdelávacie zariadenie4.5
7Madrasah Ruhabad4.4
Najlepšie kultúrne pamiatky v Samarkande1Afrasiab5.0
2Trhovisko Siabi4.9
3Múzeum histórie Samarkandu4.8
4Manufaktúra na výrobu kobercov Khujum4.7
5Múzeum Sadriddína Ainiho4.6
6Observatórium Ulugbek4.5

Najlepšie architektonické pamiatky Samarkandu

Registan

Hodnotenie: 5.0

Registan

K zaujímavostiam mesta aj Strednej Ázie patrí Registan. Hlavné námestie je krásne a historicky významné miesto v krajine, ktoré je zastavané množstvom starobylých pamiatok. Celá oblasť je obklopená mešitami, minaretmi a veľkými portálmi, ktoré zdobia zdobené mozaiky v tradičnom miestnom štýle. Niektoré z nich sú pokryté pozlátením.

Na námestí sa nachádzajú 3 medresy postavené v úplne odlišných obdobiach, takže každá z nich je jedinečná. Veľkoleposť tohto miesta je cítiť v každom dome na námestí. Medzi miestnymi obyvateľmi sa traduje legenda, že od 15. do 19. storočia sa tu vykonávali verejné popravy a aby sa zbavili krvi, posypali ju pieskom. Odtiaľ pochádza názov námestia. V preklade znamená „miesto pokryté pieskom“.

Shahi Zinda

Hodnotenie: 4.9

Shahi Zinda

Druhú pozíciu medzi architektonickými pamiatkami zaujíma pamiatka stredovekej architektúry Samarkand, ktorá zahŕňa obrovské množstvo mauzóleí šľachty od obdobia Karachanidov po Timuridov na území Uzbekistanu. V komplexe sa nachádza 11 starobylých šľachtických hrobiek, ktoré pochádzajú zo 14. až 15. storočia. Počas vykopávok na východnom svahu historickej lokality Afrasiab sa však našli staršie pozostatky.

Táto samarkandská pamiatka bola v roku 2001 oficiálne zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Šahi Zinda bola založená dynastiou turkických panovníkov Karakhanidov a neskôr sa formovala v priebehu 900 rokov, čo viedlo k výstavbe takmer 20 nových mauzóleí. Môže byť známa pod mnohými názvami, vrátane Shah’s Mazar.

Ishrathon

Hodnotenie: 4.8

Ishrathona

Bronzová kategória patrí architektonickej pamiatke, ktorá bola postavená počas vlády šacha Timuridskej dynastie Abu Seyida v rokoch 1451 až 1469. Budova mala slúžiť ako miesto odpočinku vznešených dám patriacich k vládnucej rodine. V súčasnosti je už budova takmer úplne zničená, z veľkej časti pri silnom zemetrasení v roku 1903.

Podľa legendy a historických záznamov nariadila manželka timuridského vládcu Habiba Sultan stavbu s kupolou nad hrobom svojej mŕtvej dcéry. Komplex bol neskôr podstatne rozšírený o tradičnú klenutú galériu na juhu a veľkú mešitu na severe. Od roku 1869 bolo toto miesto populárne známe ako „Dom zábavy“.

Pamätník Al Bukhari

Hodnotenie: 4.7

Pamätník Al Buhari

Pamätný komplex venovaný imámovi al-Buchárímu, ktorý sa nachádza neďaleko Samarkandu, predstavuje rozsiahlu škálu budov, ktoré zohrávali významnú úlohu v duchovných a vzdelávacích aktivitách. Bol postavený v roku 1998 na hrobe známeho moslimského svätca imáma Abdulláha ibn Ismaila al-Buchárího a pripomína 1225. výročie narodenia tejto náboženskej osobnosti.

V roku 870 bol imám vyhnaný z Buchary a miesto svojho odpočinku našiel na malom cintoríne neďaleko Samarkandu. Po jeho smrti sa jedno z jeho diel stalo veľmi známym a o 200 rokov neskôr si získal mnoho obdivovateľov medzi sunnitmi. V 16. storočí bolo rozhodnuté postaviť na jeho hrobe malý pamätný komplex, ktorý stál až do roku 1950, keď pre nedostatočnú údržbu v dôsledku náboženskej politiky ZSSR schátral. V roku 1997 bol teológovi postavený úplne nový pamätník.

Khoja-Ahrar

Hodnotenie: 4.6

Khoja Ahrar

Súbor Chodža Ahrár je známou pamiatkou na území Samarkandu. Je to náboženská, vzdelávacia a kultúrna časť krajiny. Komplex sa nachádza na okraji starobylej svätyne na okraji uzbeckého hlavného mesta. Postavený na počesť jedného z miestnych panovníkov v 17. storočí. Neskôr, v 19. a 20. storočí, bolo zloženie súboru niekoľkokrát upravené.

Komplex bol postavený na počesť výročia narodenia náboženskej osobnosti Chodžu Ahrára, ktorá je v Strednej Ázii veľmi známa. V jednom z mauzóleí súboru je jeho hrob, ktorý je uctievanou svätyňou islamu. Samotný teológ začal v 15. storočí na tomto mieste neďaleko Samarkandu stavať náboženskú budovu, ktorá mala slúžiť na vzdelávanie a kázanie v priľahlých krajinách. Ako prvá sa na tomto mieste objavila khanaka, po nej nasledovali medresy a iné stavby.

Pamätník Temuru

Hodnotenie: 4.5

Pamätník Temuru

Pamätník Amira Tamerlána je kamenný a kovový pamätník jedného zo zakladateľov štátu Uzbekistan. Vojvodca, ktorý založil vlastnú dynastiu, ktorá vládla týmto krajinám dlhé roky a urobila zo Samarkandu svoje hlavné mesto, je v týchto krajinách veľmi známou osobnosťou. Preto sa na počesť 682. výročia jeho narodenia rozhodlo otvoriť v meste pamätník.

Majestátny pamätník sa nachádza na univerzitnom bulvári a je na ňom zobrazený Amir Tamerlán opierajúci sa o meč. Na hlave nosí tradičnú korunu miestnych vládcov a jeho pokojná tvár pozoruje vlastnú krajinu. Plocha pre budovu vznikla v 19. storočí a neskôr bola doplnená o množstvo fontán, vrátane tých s osvetlením. V blízkosti sa nachádza veľké množstvo budov v európskom štýle.

Najlepšie mauzóleá v Samarkande

Mauzóleum Gur Emir

Hodnotenie: 5.0

Mauzóleum Gur Emir

Tamerlánova starobylá hrobka je na čele zoznamu atrakcií Samarkandu v tejto časti. Názov komplexu sa z turkického jazyka prekladá ako „hrobka vládcu“. Budova bola postavená na pamiatku najväčšieho dobyvateľa starovekej Ázie, ktorému sa podarilo dobyť rozsiahle územie. Timuridská ríša sa v čase svojho najväčšieho rozmachu rozprestierala od Indie až po západnú Áziu.

Preto je pomník na jeho počesť mohutný a veľkolepý. Hlavnou výraznou časťou je veľká kupola na streche mauzólea. Povrchy stien a triumfálny oblúk sú však zdobené len minimálne. Na výzdobu boli použité len tradičné béžové a modré dlaždice, ktorých kombinácia vytvára jedinečný dojem pamiatky na území Samarkandu.

Mauzóleum Bibi-Khanum

Hodnotenie: 4.9

Mauzóleum Bibi Khanum

Striebornú medailu v tejto sekcii získava jedna z hlavných architektonických pamiatok uzbeckého hlavného mesta, ktorá pochádza z konca 14. storočia. Mauzóleum stálo takmer 500 rokov, ale čas a počasie urobili svoje. Koncom dvadsiateho storočia bol preto kompletne prestavaný. Pamätník sa nachádza v centre mesta, na jednej z hlavných ulíc.

Komplex mauzólea venovaný Bibi Chánum sa nachádza oproti mešite emira Timura. Bol postavený najmä pre odpočinok panovníkovej matky, manželky a dcéry, ako aj ďalších žien z dynastie. Ako prvý bol pochovaný Bibi Chánum. Pri vykopávkach v roku 1941 sa našlo mnoho hrobov a preskúmali sa pozostatky zosnulých. Pamätník bol obnovený v roku 2000. Je súčasťou súboru mauzóleí v Samarkande.

Mauzóleum Khoja Donier

Hodnotenie: 4.8

Mauzóleum Khoja Donier

Tretie miesto na piedestáli najlepších mauzóleí v Samarkande patrí slávnej pamiatke, ktorá je zasvätená biblickému prorokovi Danielovi alebo Daniyarovi, ako ho miestni nazývajú. Pozostatky svätca priniesol do hlavného mesta Timuridskej ríše prvý vládca štátu. Stavba bola postavená na začiatku dvadsiateho storočia.

Mauzóleum sa nachádza v severovýchodnej časti Samarkandu, v časti Afrasiab, neďaleko rieky Darja. Podľa historických dokumentov bol prorok Daniyar jedným z asistentov legendárnej postavy arabského sveta Kusáma ibn Abbása, ktorý hlásal islam v Samarkande a jeho okolí, čo viedlo k zmene náboženstva v celej krajine. Daniel je jedným z najväčších prorokov a autorom Starého zákona.

Mauzóleum Ruhabad

Hodnotenie: 4.7

Mauzóleum Ruhabad

Spomedzi zaujímavostí Samarkandu by naši odborníci radi vyzdvihli pamätnú stavbu zo 14. storočia. Je tu pochovaný jeden z najznámejších kazateľov, teológov a učencov. Postavil ho Tamerlán v roku 1380 na hrobe islamského predstaviteľa, ktorý pochádzal z mesta Sagarj a preslávil sa šírením svojho náboženstva medzi obyvateľmi Turkestanu.

Po jeho vybudovaní sa mauzóleum v Rughabade stalo jednou z najnavštevovanejších a najštudovanejších stavieb v meste. Keď napríklad Tamerlán prechádzal okolo, ponáhľal sa preč. Neskôr v mene svojho vnuka postavil medresu a chanaku, ktoré boli spojené s pohrebiskom Burhaneddína Sagardžiho. V hrobke boli okrem samotného Osvietiteľa pochovaní aj členovia jeho rodiny.

Mauzóleum Mansúra Maturidiho

Hodnotenie: 4.6

Mauzóleum Mansura Maturidiho

Veľký komplex mauzólea, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti námestia Registan, sa dostáva na vrchol najlepších pamätných stavieb. Bol postavený na údajnom mieste, kde bol pochovaný jeden z najznámejších teológov islamu, odborník na právnu vedu, vykladač svätých kníh a zakladateľ dogmatickej školy sunnitského islamu.

Telo zosnulého údajne leží na cintoríne v Samarkande, kde podľa legiend a historických dokumentov žilo až 3000 teológov. Hrobka bola bohužiaľ zničená v 40. rokoch 20. storočia. V roku 2000 sa rozhodlo o vybudovaní komplexu mauzólea s rozlohou 4 ha. Hrobka teológa sa nachádza v centrálnej časti komplexu a je mladou, ale napriek tomu krásnou pamiatkou.

Mauzóleum Aksaray

Hodnotenie: 4.5

Mauzóleum Aksaray

Poslednú pozíciu v rebríčku samarkandských mauzóleí obsadilo mauzóleum z 15. storočia, v ktorom odpočívajú Timuridovci. Nachádza sa v blízkosti komplexu Gur-Emir. Presný dátum výstavby nie je známy, ale údajne bola postavená v 70. rokoch 20. storočia. Podľa historikov bol komplex pohrebiskom a rodinnou hrobkou synov a vnukov sultána Abu Saida.

Do dvadsiateho storočia sa táto kultúrna a architektonická pamiatka takmer nezachovala. V roku 1924 však miestne úrady vykonali na stavbe konzervačné práce, ktoré umožnili jej zachovanie až do rekonštrukcie v roku 2007. Finančné prostriedky na obnovu komplexu získali obyvatelia zo súkromných zdrojov. V porovnaní s inými mauzóleami je Aksaray chudobnejšie zdobený, ale stále je uznávanou pamiatkou v meste.

Najlepšie náboženské pamiatky Samarkandu

Mešita Hanim

Hodnotenie: 5.0

Mešita Khanim

Hlavným kandidátom na prvé miesto v rebríčku náboženských pamiatok v Samarkande je podľa našich odborníkov mešita zasvätená staršej princeznej. Tento architektonický komplex, ktorý pochádza z konca 14. storočia, je veľkolepou katedrálou, bohato zdobenou mramorom, keramikou a maľovanými tabuľami. Bohužiaľ sa do dnešných dní nezachovala, takže turisti môžu navštíviť len zrekonštruovanú mešitu.

Náboženská inštitúcia bola postavená na počesť najstaršej princeznej a hlavnej manželky panovníka po úspešnej výprave amira Timura do Indie. Stavba mešity sa začala v roku 1399, keď sa skončilo víťazné ťaženie na juhovýchod, ktoré viedlo k rozšíreniu ríše. Miesto vybral osobne veliteľ. V roku 1404 bola mešita takmer úplne dokončená a zmestilo sa do nej viac ako 10 000 veriacich.

Mešita Khazret

Hodnotenie: 4.9

Mešita Khazret

Strieborná medaila patrí kultovej budove islamu, ktorá sa nachádza v južnej časti historickej osady Afrasiab. Meno Hazret Khyzr súvisí s jedným z legendárnych moslimských prorokov, ktorý je patrónom pútnikov a má tiež prístup k studni živej vody. Tento obrovský komplex sa nachádza na križovatke dvoch hlavných ulíc uzbeckého hlavného mesta. Táto pamiatka bola aj miestom odpočinku prvého prezidenta krajiny v roku 2018.

Mešita Chazret sa spomína už počas arabského dobývania regiónu, ktoré sa datuje do 8. storočia nášho letopočtu. Po dobytí Samarkandu chorasánskym guvernérom sa vojská pokúsili pevnosť zaplaviť vytvorením umelej priehrady. Podľa legendy sa z neba spustil biely vták a zničil ho. Jeden z veliteľov Kutaiby sa rozhodol postaviť na počesť tejto udalosti mešitu, pomenovanú po slávnom prorokovi a teológovi. Nakoniec však bolo zničené počas mongolského dobývania. Súčasná mešita bola postavená v roku 1854.

Moskovská katedrála Alexeja

Hodnotenie: 4.8

Alexandra Moskovského

Katedrála svätého Alexeja Moskovského, založená v roku 1911, je jednou z mála pravoslávnych pamiatok na území Samarkandu. Náboženské ustanovenie bolo požehnané v roku 1912. Hlavným cieľom stavby bolo vytvoriť kostol pre vojenské mesto ruskej armády na území Uzbekistanu. Architektom bol Fiodor Veržbickij, ktorému pomáhal inžinier F. Chorošinskij. Smirnov.

Slávnostné položenie základného kameňa katedrály sa uskutočnilo až v roku 1909. Dokončená bola v roku 1911. Hlavným prvkom je katedrála halového typu, ktorá má takmer monolitickú štruktúru. Oltár je starobylý a veľmi hlboký, čo je pre túto oblasť nezvyčajné. Katedrála je postavená v novoSlovenskom štýle s minimálnou výzdobou.

Tilla Madrasah

Hodnotenie: 4.7

Tilla Madrassah

Obrovská a zaujímavá medresa, ktorej názov v preklade znamená „pozlátená“, je vzdelávacou inštitúciou, ktorá pochádza zo 17. storočia. Nachádza sa na hlavnom námestí mesta, Registan. Spomedzi všetkých inštitúcií tohto typu je najnovšia, ale je farebnejšia, čo tvorí architektonický súbor. V roku 2001. Madrasa zapísaná do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.

Stavba sa začala v roku 1646 na príkaz hakima, ktorý patril k šľachtickému rodu Alchinovcov, na mieste jedného zo starých karavanserajov, ktoré čas prakticky zničil. Časť základov starovekej budovy bola použitá pri výstavbe, aby sa ušetrili peniaze a urýchlila výstavba. V dvadsiatom storočí sa podarilo dosiahnuť rekordnú rýchlosť inštalácie nového zariadenia.

Šerdorská madrasa

Hodnotenie: 4.6

Šerdorská madrasa

Vzdelávacia inštitúcia, ktorej názov sa z miestneho jazyka prekladá ako medresa s levmi, sa tiež dostala na zoznam atrakcií. Predstavuje renomovanú inštitúciu vyššieho vzdelávania v arabskom svete. Nachádza sa prakticky v centre mesta a bol postavený v 15. storočí. Spomedzi medres, ktoré sa nachádzajú na území Registanu a tvoria architektonický celok, je Šerdor jednou z najdokonalejších z hľadiska výzdoby.

Hlavným architektom stavby bol architekt z tohto regiónu, Abduljabbor. Stavba sa uskutočnila v rokoch 1635-1636 na príkaz údelného vládcu zo šľachtického rodu, ktorý bol v Uzbekistane dobre známy. Výzdoba medresy vyrobená a použitá pod vedením Muhammada Abbása. Na výstavbu bola vybraná centrálna časť Registanu.

Ulugbekova vzdelávacia inštitúcia

Hodnotenie: 4.5

Vzdelávacia inštitúcia Ulugbek

Na predposlednom mieste v rebríčku náboženských pamiatok sa nachádza najstaršia medresa v architektonických súboroch na námestí Registan. Bola postavená v Samarkande v 15. storočí za aktívnej účasti Ulugbega. V roku 2001 sa celý súbor a niektoré ďalšie pamiatky hlavného mesta Uzbekistanu dostali na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Na námestí Registan sa nachádzalo množstvo obchodov, karavanserajov a iných prevádzok.

Ulugbek bol synom Tamerlána, ktorý výrazne zmenil centrum mesta. Napríklad začal prestavbu námestia výstavbou obrovskej univerzity, najväčšej v celej Strednej Ázii. Historické kroniky bohužiaľ neuvádzajú dátum výstavby medresy. Na vstupnom portáli je signatúra s rokom 1417 alebo 820 podľa lunárneho kalendára.

Rukhabad Madrassah

Hodnotenie: 4.4

Ruhabad Madrasah

Neaktívna medresa, ktorá sa nachádza v centre Samarkandu, je v rebríčku náboženských atrakcií na poslednom mieste. V súčasnosti sa v ňom nachádza veľké množstvo obchodov, dielní a predajní. Medresa sa nachádza v blízkosti mauzóleí Ruhabad a Gur Emir a susedí s mešitou s rovnakým názvom. Výstavbu uskutočnil jeden z panovníkov v roku 1861, ešte pred definitívnym prevzatím moci Slovenskám impériom.

Počas výstavby sa plánovalo zušľachtiť pozemok okolo mauzólea v Rughabade. Počas projektu bola zrekonštruovaná mešita. Všetky nové stavby sa nachádzajú na ľavej strane známej dláždenej Šachovskej cesty, ktorá sa začínala od hlavnej hrobky mesta. V sovietskych časoch sa mu mohlo hovoriť Červený úsvit. Madrasa Ruhabad je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Najlepšie kultúrne pamiatky Samarkandu

Afrasiab

Hodnotenie: 5.0

Afrasiab

Hlavnou kultúrnou atrakciou regiónu a krajiny je starobylé mesto nachádzajúce sa v severnej časti Samarkandu. Celková rozloha osady je približne 200 hektárov a má veľa zalesnených kopcov. V minulosti bol Afrasiab hlavným mestom Soghdiany. Názov dostal podľa jednej z najznámejších literárnych postáv, Turana zo Šahnámy.

Vykopávky sa začali koncom 19. storočia po dobytí Uzbekistanu Slovenskou ríšou. Archeologický výskum potvrdil, že Samarkand bol desaťročia pred Kristom dôležitým obchodným a kultúrnym centrom Ázie. Afrasiab, známy aj ako Markanda, bol výborne chránenou pevnosťou, chránenou prírodnými prvkami.

Bazár Siabi

Hodnotenie: 4.9

Bazár Siabi

Mnohé arabské krajiny sú známe predovšetkým svojimi tradičnými bazármi. Samarkand ako hlavné mesto Uzbekistanu nie je výnimkou. Celková plocha určená na obchod je viac ako 7 hektárov. Bazár Siyab je vďaka veľkému množstvu tovaru jednou z najnavštevovanejších atrakcií v Samarkande pre turistov, ktorí si chcú kúpiť suveníry a spomienkové predmety.

Trh sa nachádza v rovnomennej štvrti, ktorá dostala svoj názov podľa rieky tečúcej v tejto oblasti. Nachádza sa v starom meste, na križovatke hlavných ulíc. Okrem toho sa v blízkosti nachádzajú takmer všetky hlavné pamätné miesta v regióne, ako napríklad mešita Bibi Khanum a mauzóleum na jej počesť. Takmer každý sprievodca pri prehliadke starobylého mesta navrhuje návštevu bazáru.

Múzeum histórie Samarkandu

Hodnotenie: 4.8

Múzeum histórie Samarkandu

Múzeum histórie je atrakciou, ktorá sa nachádza na území Samarkandu. Venuje sa najmä histórii mesta a jeho okolia, ku ktorému patrí aj starobylá osada Afrasiab. Komplex múzea sa preto nachádza v tesnej blízkosti oblasti, ktorá patrí k najvýznamnejším archeologickým náleziskám na svete.

Budova bola postavená na pamiatku 2500 rokov od založenia Samarkandu a v jej vnútri sa nachádza obrovské množstvo exponátov o histórii mesta, ako aj artefakty nájdené v Afrasiabe. Múzeum bolo dokončené v roku 1970. Exponáty zahŕňajú veľké množstvo zbraní v zbierke. Zoznam pozoruhodných exponátov zahŕňa dokonale zachované fresky z paláca Ikhšidov.

Manufaktúra na výrobu kobercov Hujum

Hodnotenie: 4.7

Samarkandská továreň na koberce je mnohými turistami označovaná za jednu z najkrajších pamiatok v regióne. Jeho hlavnou črtou je práca jeho zamestnancov, ktorí robia všetko pre to, aby uspokojili zákazníkov. V dávnych dobách bol koberec dôležitým predmetom, ktorý miestni obyvatelia používali na vyhrievanie svojich domovov.

Časom sa začal používať ako dekoratívny predmet alebo darček. Továrne na výrobu kobercov sa preto stali mimoriadne dôležitou súčasťou moslimských miest. V súčasnosti sa takmer všetky preorientovali na strojovú výrobu, ale v Samarkande existuje aj niekoľko ručných remeselných mlynov. Medzi nimi je Khujum v Samarkande ako jeden z najstarších a najväčších bazárov s kompletnými službami.

Múzeum Sadriddína Ainiho

Hodnotenie: 4.6

Múzeum Sadriddin Ayni

Domové múzeum, ktoré je v zozname turistických atrakcií na predposlednom mieste, je historický komplex venovaný životu spisovateľa, prekladateľa a literáta, ktorý v tejto budove žil v rokoch 1917 až 1950. Múzeum je otvorené počas všetkých víkendov a prakticky celý deň, takže si jeho prehliadku môžete vychutnať kedykoľvek. V dome sa zachovali kancelárie a obytné priestory, v ktorých Sadriddin Aini vyrastal a vykonával svoje povolanie.

Nachádza sa na ulici Registan, najznámejšej ulici v regióne, v blízkosti historického komplexu a mauzólea venovaného emírovi Tamerlánovi. V roku 1967 bol z iniciatívy hlavy Uzbekistanu v budove otvorený dom-muzeum na počesť slávneho spisovateľa. Je tu možné vidieť predrevolučný nábytok a ďalšie predmety typické pre Uzbekistan.

Observatórium Ulugbek

Hodnotenie: 4.5

Ulugbekovo observatórium

V neposlednom rade je v našom zozname zaujímavostí observatórium Ulughbega, Tamerlánovho vnuka, objavené v blízkosti Samarkandu v roku 1428. Pozostatky výskumného komplexu boli objavené v roku 1908. počas archeologických vykopávok v oblasti. Pomocou nájdených historických dokumentov bola lokalizovaná približná poloha observatória.

Po rekonštrukcii získalo observatórium charakteristický vzhľad valcovitej budovy s výškou 30,5 metra a priemerom 47 metrov. Na mieste sa nachádza sextant s polomerom takmer 40 m. V súčasnosti je takmer kompletne zrekonštruovaný. Ulugbekovo observatórium bolo postavené na prírodnej skale na okraji Samarkandu. Pôsobili tu mnohí slávni astronómovia stredoveku.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: