Top 10 atrakcií v Lappeenrante

*Editor’s Best Country Review. Výberové kritériá. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama a neslúži ako návod na nákup. Pred nákupom by ste mali požiadať o odborné poradenstvo.

Lappeenranta je „ruské“ mesto vo Fínsku. Je vždy plný turistov, ktorí si vychutnávajú jeho úžasnú krásu, históriu a kultúru. Ak chcete zažiť nezabudnuteľný výlet do Lappeenranty, pozrite si náš zoznam najlepších pamiatok s tipmi a trikmi na návštevu mesta.

Najlepšie atrakcie v Lappeenranta

NomináciaUmiestnenie:NázovHodnotenie
Najlepšie kultúrne pamiatky v Lappeenrante1Juhokrajinské múzeum5.0
2Radnica v Lappeenrante4.9
3Kanál Saimaa4.8
4Múzeum kanála Saimaa4.7
5Pevnosť Lappeenranta4.6
6Múzeum Kupecký dom I. Volkov4.5
7Múzeum umenia Lappeenranta4.4
Najlepšie kostoly v Lappeenrante1Kostol v Lappeenrante5.0
2Kostol Panny Márie4.9
3Kostol na príhovor Panny Márie4.8

Najlepšie kultúrne pamiatky v Lappeenrante

Juhokrajinské múzeum

Hodnotenie stránky: 5.

Juhokrajinské múzeum

Pri návšteve Lappeenranty určite navštívte hlavné mestské múzeum, Juhokarelské múzeum. Sídli v neoklasicistickej budove z 19. storočia so zaoblenými oblúkmi. V múzeu sú vystavené diela populárnych fínskych umelcov od polovice 19. storočia až po súčasnosť.

Zvláštnosťou expozície je pôsobivá maketa mesta Viborg, ktorá zobrazuje jeden z jeho bežných dní 2. septembra 1939. Rozloženie je doplnené o domčeky na hranie, zvieratká, ľudí a dokonca aj lode. Dispozícia má celkovú plochu 24 m2. Okrem toho múzeum každoročne organizuje 3-4 dočasné výstavy na rôzne témy.

Pri vchode je malý obchod, kde si turisti môžu kúpiť knihy, pohľadnice a iné pekné suveníry za prijateľné ceny. Múzeum je otvorené od utorka do nedele (od 11:00 do 17:00). Pondelok je voľný deň. Neexistujú žiadne fronty. Vstupné je 9 EUR. Bezplatne pre deti do 18 rokov.

Adresa: ul. Kristiinankatu, 15

Radnica mesta Lappeenranta

Hodnotenie atrakcie: 4.8

Radnica mesta Lappeenranta

Najstaršia drevená radnica vo Fínsku, nielen v Lappeenrante. Je to malá jednoposchodová budova postavená v roku 1827. Radnica v Lappeenrante bola postavená počas návštevy generálneho guvernéra Zakrevského, ktorého prekvapila absencia riadnej radnice.

Hodinová veža na radnici v Lappeenrante sa objavila až v roku 1845. Konečnú podobu a dodnes zachovaný pôdorys získala budova v roku 1891, v čase návštevy cisára Alexandra III. V radnici bola vybudovaná hudobná sála a jedáleň so svetlými stenami, ako aj kvalitný nábytok.

V roku 2020 sa mestská hala využíva na bankety a koncerty vážnej hudby. Dni otvorených dverí vo Fínsku a Deň mesta Lappeenranta. Turisti však chodia na radnicu a trhové námestie pred ňou, aby si urobili krásne fotografie. Cena vstupenky je 5 EUR.

Adresa: Raastuvankatu, 7

Kanál Saimaa

Hodnotenie vyhliadkovej atrakcie: 4.7

Kanál Saimaa

Jednou z hlavných atrakcií v Lappeenrante je kanál Saimaa. Najlepšími kultúrnymi pamiatkami v Lappeenrante je plavebná dráha medzi jazerom Saimaa vo Fínsku a Vyborským zálivom v Rusku. Prvýkrát bol otvorený v roku 1856, rekonštruovaný bol až v rokoch 1963-1968. Kanál je dlhý 57,3 km.

Dnes sa kanál využíva na nákladnú a osobnú dopravu. Po príchode do Lappeenranty sa nezabudnite prihlásiť na plavbu loďou. Počas plavby loďou alebo člnom môžete obdivovať nádherné výhľady a karelský les tiahnuci sa pozdĺž pobrežia. Podľa turistov je tam dokonca vzduch plný vône borovice a sviežosti.

Pozdĺž brehov kanála vedie cyklotrasa, takže si môžete požičať bicykle na prechádzku. Všetky brány a historické budovy v oblasti sú označené žulovými stĺpmi. Každý objekt je doplnený podrobným popisom, ktorý je ľahko čitateľný aj z lode.

Múzeum kanála Saimaa

Hodnotenie atrakcií: 4.6

Múzeum kanála Saimaa

Po skončení prechádzky pozdĺž kanála Saimaa určite navštívte Múzeum kanála Saimaa. Tu sa dozviete o histórii hlavnej dopravnej tepny južného Fínska. Zaujímavé miesto pre dospelých aj deti. Pri vchode do múzea si môžete pozrieť figurínu z kanála na fotografiu na pamiatku.

Čo tu vidieť? Pôvodné plány tratí, plány stavadiel, dokumenty a mapy, predmety dennej potreby, oblečenie a náradie robotníkov. Náčelníkova pracovňa s koženou pohovkou a dokonale zrekonštruovaným portrétom panovníka je jednou z najzaujímavejších expozícií.

Veľkou výhodou sú prehliadky so sprievodcom. Pravidelne sa tu konajú cyklistické podujatia v niekoľkých jazykoch (fínsky, anglický a Slovenská), takže je to jednoduché a zaujímavé pre všetkých turistov. V múzeu sa nachádza kaviareň, kde môžete ochutnať vynikajúce muffiny a džem. Vstupné je 3 EUR na osobu. Otvorené od 8. júna do 9. augusta (od 11:00 do 18:00).

Adresa: S

  Pevnosť Linntus sa nachádza v blízkosti centra mesta, na ulici Kuvartijankatu 16

  Pevnosť Lappeenranta

  Hodnotenie pohľadu: 4.5

  Pevnosť Lappeenranta

  Lappeenranta je známa starobylou pevnosťou Linnoitus, ktorá sa nachádza v blízkosti centra mesta. Pevnosť sa začala stavať v roku 1721 na ochranu hraníc. Do roku 2020 boli všetky steny obnovené do pôvodného stavu. Po výstupe na hradby sa vám naskytne jeden z najlepších panoramatických výhľadov na jazero Saimaa.

  Odporúčame vám stráviť prechádzkou po pevnosti aspoň 3-4 hodiny. Ak sa ponáhľate, nestihnete si pozrieť všetky pozoruhodné budovy a miesta. Patrí k nim najstarší fínsky pravoslávny kostol, Juhokrajinské múzeum, početné obchody s remeselnými výrobkami a suvenírmi a chutné kaviarne s prijateľnými cenami.

  Dnes sa v starej pevnosti pravidelne konajú mestské podujatia a tematické festivaly, pretože je akýmsi symbolom Lappeenranty. Vstup je bezplatný, ale na návštevu múzeí si musíte kúpiť vstupenku (pri vstupe do každého múzea sú pokladnice). Dostanete sa sem pohodlne autom aj verejnou dopravou.

  Adresa: Lappeenranta str. Kristiinankatu, 16

  Múzeum Kupecký dom I. Volkova

  Hodnotenie atrakcií: 4.4

  Dom-muzeum obchodníka I. Volkova

  Najstaršia drevená budova v Lappeenrante z roku 1826. Kupec Volkov a jeho potomkovia tu žili v rokoch 1872 až 1983. Dom bol odovzdaný mestu a o 10 rokov neskôr sa z neho stalo múzeum, ktoré je veľmi obľúbené u turistov.

  Jeho hlavná hodnota spočíva v zachovaných pamiatkach a veciach. V kupeckom dome bolo obnovených niekoľko miestností vrátane spálne, jedálne a pracovne. Na Veľkú noc a Vianoce sa tu pripravuje občerstvenie, ktoré sa potom podáva ako tradičné jedlo v štýle Volkov.

  Audio sprievodcovia sú k dispozícii v angličtine a ruštine. Vstupný poplatok 9 €. Múzeum je otvorené od pondelka do piatka (od 10.00 do 18.00) a od soboty do nedele (od 11.00 do 17.00). Toto miesto je v januári a februári zatvorené.

  Adresa: Kauppakatu, 26

  Múzeum umenia Lappeenranta

  Hodnotenie atrakcie: 4.3

  Múzeum umenia Lappeenranta

  Návštevu kultúrnych pamiatok mesta ukončite v Múzeu umenia. V jej zbierke sa nachádza množstvo umeleckých diel fínskych majstrov, ktoré pochádzajú zo začiatku 18. storočia.

  Pozrite si staré maľby a kresby, zaujímavú zbierku drevených sôch a putovné výstavy. Výstavy sa aktualizujú 3 – 4 krát ročne, preto sa sem mnohí turisti opakovane vracajú.

  Múzeum je otvorené od roku 1965 a nachádza sa v pevnosti Lappeenranta (bývalých delostreleckých kasárňach). Otvorené od pondelka do nedele (od 11:00 do 17:00). Cena vstupenky je 10 €. Vstup je bezplatný do 18 rokov.

  Adresa: Kristiinankatu, 8-10

  Najlepšie kostoly v Lappeenrante

  Kostol v Lappeenrante

  Hodnotenie: 5.0

  Kostol v Lappeenrante

  Toto je hlavný kostol mesta Lappeenranta, dokončený v roku 1913. Tento kostol bol pôvodne postavený pre ruskú armádu, ale v roku 1924 bol prestavaný a vysvätený. Odvtedy patrí kostol luteránskemu zboru. Kostol je pevná budova z červených tehál s piatimi kupolami rôznych veľkostí.

  Stojí na malom kopci (reduta sv. Mikuláša). Interiér kostola môže pôsobiť trochu asketicky, ale vďaka absencii dekorácií je vždy svetlý a vzdušný. Nič, čo by odvádzalo pozornosť od modlitby. Na prvom poschodí sa nachádza modlitebňa s freskami „Ježiša na kríži“ nad oltárom.

  Kostol je stále v prevádzke. Dajú sa tu robiť fotografie, takže môžete zhotoviť skvelé snímky. Otvorené denne od 9:00 do 18:00. Podľa turistov je tu zvláštna atmosféra samoty, pokoja a ticha. Mnohí obyvatelia sem chodia na súkromné chvíle oddychu.

  Adresa: ul. Mannerheiminkatu 1

  Kostol Sedembolestnej Panny Márie

  Hodnotenie atrakcie: 4.9

  Kostol Panny Márie

  Tento kostol sa nachádza v centre mesta, takže ho uvidíte počas prechádzky po pamiatkach. Kostol bol postavený v roku 1792 a čiastočne osvetlený v roku 1794. Kostol láka turistov svojou nezvyčajnou architektúrou. Bol postavený na zalesnenom území, takže je celý z dreva.

  V interiéri kostola prevládajú pastelové farby a na jednej zo stien je zaujímavý portrét Martina Luthera. Krištáľový luster je najdrahším predmetom v kostole. Kostol bol privezený z Petrohradu v roku 1929. Zvonica sa nachádza v značnej vzdialenosti od kostola, takže nie je hneď jasné, či sú tieto dve stavby prepojené.

  Mnohí turisti tvrdia, že atmosféra je skôr strohá ako pompézna. Jednoduché lavičky, organ a ikony. V súčasnosti je cirkev aktívna. Počas Vianoc a iných festivalov sa často konajú koncerty organovej hudby s voľným vstupom. Veľmi atmosférické miesto, ktoré odporúčame v Lappeenrante.

  Adresa: ul. Valtakatu, 35

  Kostol na príhovor Panny Márie

  Hodnotenie pamiatok: 4.8

  Chrám na príhovor Bohorodičky

  Je to najstarší fínsky kostol, ktorý bol postavený v roku 1785. Navštívil ju Slovenská veliteľ A.. Suvorov, ako aj ruskí cári Alexander I. a Alexander II. Toto miesto láka nielen úžasnými ikonami, ale aj príjemnou atmosférou.

  Kostol je stále v prevádzke. Bohoslužby sa konajú 2-krát týždenne. Žiadosti je možné podávať bezplatne v ruštine. Všetci členovia cirkvi hovoria po rusky. Po každej bohoslužbe nasleduje tradičný čajový večierok. V kostole je knižnica, kde si môžete požičať knihy.

  Nachádza sa v starej Lappeenrante, v oblasti pevnosti. V lete je kostol otvorený od utorka do nedele (od 11:00 do 15:00). Vstup v zime je možný len po dohode.

  Adresa: Kristinankatu, 3

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: