15 najlepších kníh Howarda Phillipsa Lovecrafta

Známy spisovateľ Howard Lovecraft je obľúbený pre jedinečnú atmosféru svojich diel a svoj výnimočný pohľad na vesmír. Veľmi prispel k rozvoju hororového žánru. Nebolo pre nás ľahké zostaviť rebríček najlepších diel autora, pretože každé z nich je svojím spôsobom krásne. K úspechu príbehu prispeli názory mnohých čitateľov.

Hodnotenie najlepších kníh Howarda Lovecrafta

Nomináciaumiestnenieprácahodnotenie
Najlepšie knihy Howarda Lovecrafta v rebríčku1Volanie Cthulhu4.9
2Hmla nad Innsmouthom4.8
3Hrebene šialenstva4.8
4Šepkanie v tme4.7
5Dagon4.7
6Chrám4.7
7Príbeh Charlesa Dextera Warda4.6
8Za hranicami času4.6
9Číhajúca hrôza4.5
10Outcast4.5
11Teror v múzeu4.5
12Dunwichský horor4.5
13Sny v dome čarodejníc4.5
14Farba z iných svetov4.4
15Kočky z Ultaru4.4

Volanie Cthulhu

Hodnotenie: 4.9

Volanie KTULHU.webp

Na čele rebríčka je dielo, ktoré je v porovnaní s ostatnými Lovecraftovými knihami na internete stále najpopulárnejšie. V príbehu Francis Thurston vyšetruje záhadný kult Cthulhu a skúma materiály, ktoré zozbieral jeho príbuzný. Nájde dôkazy o existencii desivej sekty, ktorej cieľom je uctievať morského boha z dna oceánu.

Dielo je podmanivé svojou atmosférou. Dalo by sa to nazvať štandardom lovecraftovského hororu. Čitatelia si obľúbia pútavé zápletky, tajomstvo, záhady a živé opisy. Je to ideálna voľba pre všetkých fanúšikov hororu a fanúšikov spisovateľa.

Hmla nad Innsmouthom

Hodnotenie: 4.8

Hmla nad Innsmouthom

Nasledujúca rozprávka má hneď niekoľko názvov v iných prekladoch, napr. Shadow over Innsmouth. Bola publikovaná až päť rokov po jej napísaní. Kniha je o malom prístavnom meste Innsmouth, ktorého obyvatelia nemajú radi cudzincov. Zrazu sem prichádza mladý muž, ktorý objaví strašné tajomstvo, po ktorom sa jeho život úplne zmení. Príbeh sa zameriava na rasu hlbinných tvorov – morských bytostí.

Inšpiroval scenáre, piesne a dokonca aj videohry. Čitatelia hovoria, že na nich kniha urobila hlboký dojem. Nemá veľmi strašidelné momenty, ale udrží vás v napätí až do samého konca. Zbierku odporúčame všetkým milovníkom mystiky.

Hrebene šialenstva

Hodnotenie: 4.8

CREBTS OF FAITH.webp

Do rebríčka sme nemohli nezaradiť rozprávku „Hrebene šialenstva“, ktorá bola svetu predstavená v roku 1936. Ide o jedno z autorových najhodnotnejších diel, ktoré kombinuje horor a sci-fi s prvkami vedy. Podobne ako v iných autorových dielach, aj tu je rozprávanie vedené z pohľadu samotného hrdinu. Opisuje opustené mesto Starz, neuveriteľne vysoké hrebene. Pri čítaní o histórii starovekej civilizácie sa nevedomky prenesiete na miesto, kde.

Rovnomenná antológia obsahuje 18 príbehov, ktoré vyvolávajú mrazivú hrôzu a strach. Zaujímavé a inteligentné písanie. Práca je svetom neznámych možností. Fanúšikovia hororu a fantasy ocenia autorovu tvorbu. Táto kniha im bude slúžiť ako príručka.

Šepot v tme

Hodnotenie: 4.7

Šepot v tme

Nasleduje príbeh, ktorý napísal G. . Lovecraft v roku 1930. Dielo sa líši tým, že predstavuje novú mimozemskú rasu, Mi-Go. Podľa zápletky si hlavný hrdina, odborník na folklór v Amerike, začne dopisovať s Henrym Elym, ktorý žije v horách vo Vermonte. Ten tvrdí, že toto miesto je domovom bytostí s krídlami a je pripravený poskytnúť dôkaz. Nakoniec sa hrdina knihy rozhodne navštíviť pustovníka a v osamelom dome objaví to, čo sa ukáže byť oveľa desivejšie ako podivné bytosti.

Čitatelia milujú atmosférický príbeh. Nemôžete si pomôcť, ale stať sa fanúšikom autora vesmírneho hororu. Preto sa publikácia v našom rebríčku umiestnila na slušnom štvrtom mieste.

Dagon

Hodnotenie: 4.7

DAGON.webp

Ďalšou v poradí je poviedka „Dagon“, ktorá je ideálna ako úvod do spisovateľovej tvorby. Dielo je pomenované podľa boha podmorských hlbín oceánu. V príbehu počas búrky stroskotá loď. Ospalý mladý muž sa stretáva s Dogonom. Či sa mu podarí nezblázniť z toho, čo vidí?

Čítanie príbehu nemožno nazvať rekreačnou zábavou. Ide o temné a špecifické dielo, ktoré osloví všetkých fanúšikov spisovateľovej tvorby. Čitatelia sú nadšení zlovestnou a tiesnivou atmosférou. Pôsobivé postavy sú veľmi znepokojené a dokonca vystrašené. Napriek tomu, že príbeh je rozprávaný v osobe zosnulého, nebráni to časti nevyjadriteľných emócií.

Chrám

Hodnotenie: 4.7

CREAM.webp

Kniha „Chrám“ je o niečo rozsiahlejšia a vážnejšia ako „Dagon“. Je tu úplne iná úroveň fantázie, napriek tomu, že medzi ich vytvorením uplynuli asi dva roky. Chrám je tiež rozprávaný z pohľadu zosnulej postavy. Spisovateľ dáva príležitosť preskúmať príbeh, ktorý pred svojou smrťou vyrozprával kapitán ponorky. Podľa denníka Nemci potopili americkú loď a potom náhodou vylovili jedného z mŕtvych mužov a našli tam sošku v tvare mladého chlapca. To, čo sa stalo potom, je desivé a šokujúce.

Čitatelia dostali dávku vzrušenia po prečítaní. Knihu odporúčajú všetkým milovníkom Bulgakova a Kingových diel.

Príbeh Charlesa Dextera Warda

Hodnotenie: 4.6

Príbeh CHARLESA DEXTERA WARDA.webp

Román je obľúbený medzi mnohými fanúšikmi diela tohto geniálneho spisovateľa. Ide o jedno z najväčších diel populárneho básnika, spolu s Hrebienkami šialenstva. Kniha vyšla v roku 1941, hoci bola napísaná v roku 1927. Toto dielo má všetko – zradných mágov, temné studne s príšerami, cestovanie do iného času, tajomné kobky.

Čitatelia si všímajú krikľavý a trochu zložitý jazyk diela, ktorý dokonale vystihuje atmosféru. 10 skvelých poviedok z hororového a fantasy žánru vám prinášame naraz. Kniha sa odporúča pre tých, ktorí nepoznajú Lovecraftovo dielo.

Za hranicami času

Hodnotenie: 4.6

beyond the times.webp

Ďalšou v poradí je kniha z neskoršej spisovateľovej tvorby. Môžete sa stretnúť aj s ďalšími titulmi, ako napríklad A Shadow from Timelessness. Poviedka bola uverejnená v americkom časopise v roku 1936. V príbehu má vedec Peasley výpadok pamäti a dlho si neuvedomuje, kto je. Hrdina však naďalej viedol aktívny život, cestoval a študoval knihy. Čoskoro sa vylieči z amnézie a začne si pamätať veci, ktoré nemohol vedieť. Presne si uvedomuje, že pred mnohými miliónmi rokov bola planéta obývaná Veľkou rasou Yeatov. Vedec sa snaží prísť na koreň pravde, ktorá každého šokuje.

Znalci vesmírnych hororov sa o Lovecraftovom diele vyjadrujú s nadšením a odporúčajú ho na čítanie všetkým fanúšikom záhad. Niektorí čitatelia považovali záver za trochu sklamanie, ale páčil sa im neustály pocit tajomstva a atmosféry, ktorý sa im podarilo sprostredkovať.

Číhajúca hrôza

Hodnotenie: 4.5

Číhajúca hrôza

Tí, ktorí majú radi horor a milujú filmy, knihy podobného žánru, by si mali prečítať nasledujúce dielo. Fanúšikovia všetkého paranormálneho a neobvyklého ocenia zbierku príbehov „Číhajúca hrôza“. Neznámo vyvoláva strach, núti vás dotknúť sa majestátneho a tajomného. Túto knihu odporúčame prečítať tým, ktorí sú unavení zo všedného života a chcú sa ponoriť do úžasného a fascinujúceho sveta, ktorý vytvoril veľký spisovateľ.

Čitateľ sa stretne so silami prírody, priblíži sa k úžasným. Súdiac podľa recenzií, príbeh „číhajúcej hrôzy“ sa chce vrátiť znova a znova.

Outcast

Hodnotenie: 4.5

SOURCE.webp

Ďalšia v poradí je brilantná kniha „The Outcast“. Je to napínavé od začiatku do konca. Dielo sa číta jedným dychom a má veľa vecí na zamyslenie. Fanúšikovia diela sú nadšení originálnym jazykom a slovnými obratmi. Príbeh kombinuje gotickú fikciu, horor a mystiku. Téma osamelosti a života po smrti. Príbeh je vyrozprávaný v mene postavy, ktorá žije v zrúcaninách hradu a už dlho nie je v kontakte s ľuďmi. Všetky svoje vedomosti o svete získava z kníh. Jedného dňa nájde priechod do iného sveta, kde sa stretne s desivou príšerou.

Dielo získalo mnoho uznaní od kritikov a historikov hororu. Mnohí čitatelia ho považujú za jeden z najlepších spisovateľových príbehov. Toto je voľba pre tých, ktorí chcú odhaliť tajomstvo posmrtného života na psychologickej úrovni.

Horor v múzeu

Hodnotenie: 4.5

ZLOČIN V MÚZEU.webp

„Horor v múzeu“ je od prvých strán taký očarujúci, že sa od neho nemôžete odtrhnúť. Príbeh s rovnakým názvom je o strážcovi múzea voskových figurín. Neustále počuje kroky a šuchot. Sedí sám v polotme medzi voskovými mužmi. Jeho psychika, rovnako ako čitateľove emócie, už nedokáže vydržať..

Príbeh je pre čitateľov fascinujúci, pútavý a tajomný. Záver vyvoláva emócie. Pri čítaní vám naskočí husia koža. Najlepší výber pre niekoho, kto má rád šteklenie nervov a miluje lovecraftovské príbehy. Fanúšikovia diela Stephena Kinga si ho zamilujú. Je potrebné vziať do úvahy, že v texte sú neznáme slová a je potrebné prečítať si poznámky pod čiarou. Nie je to prekvapujúce, pretože pre Lovecrafta je to norma.

Teror v Dunwichi

Hodnotenie: 4.5

DANVICH Terror.webp

Jedným z najpamätnejších diel je slávna kniha The Dunwich Horror, ktorá vyšla v roku 1928. Dunwich je osada so zlou povesťou. Jeho obyvateľka Lavinia, priezviskom Whateley, porodila syna, o ktorého otcovi sa vie len málo. Chlapec rýchlo vyrástol a siahol po okultných vedách. Čoskoro otvorí dvere k Veľkým starcom a potom tragicky zomrie. V Dunwichi sa začal útok desivého stvorenia..

Román má originálny a pútavý dej. Je tu niekoľko dobrých rozuzlení, zdĺhavých momentov, desivá atmosféra. Toto je kniha pre tých, ktorí sa chcú ponoriť do temnoty. Povinné čítanie pre všetkých fanúšikov spisovateľovho diela. Vydanie netrvá dlho a ponorí vás do nezabudnuteľného dobrodružstva, kde je priestor pre hrôzu a beznádej.

Sny v dome čarodejníc

Hodnotenie: 4.5

Sny v dome čarodejníc

Mladý študent je umiestnený do miestnosti, o ktorej sa rozprávajú desivé príbehy. Začína mať sny, ktoré sa menia na skutočnosť. Príbeh sa môže zdať banálny, ale stojí za to vziať do úvahy, že bol napísaný na začiatku 20. storočia. Text je desivý a napínavý. Je to celý svet, z ktorého sa nedá uniknúť.

Tento príbeh sa stal predlohou mnohých filmov. Americký film z roku 2013 na jej motívy. Dokonale vystihuje ducha doby. Je to skvelá voľba pre fanúšikov záhad. Z recenzií vyplýva, že „Sny v dome čarodejníc“ si chcete prečítať znova a znova. Zaujímavejšie je čítať v poradí uvedenom v zbierke.

Farba z iných svetov

Hodnotenie: 4.4

Farba z iných svetov

V malom americkom mestečku sa objaví meteorit. Čoskoro sa pánovi krajiny, do ktorej sa dostal, začnú diať nepredstaviteľné veci. Príbeh je napínavý od prvých strán. Trochu pripomína Kingove vydania. Čitatelia sú nadšení štýlom a jazykom písania.

Spisovateľ zručne sprostredkoval všetku hrôzu, ktorá preniká do každodenného života. Niektorí považujú vedecké a logické pozadie príbehu za veľmi slabé. Je to skvelé pre fanúšikov tohto žánru. Príbeh je naozaj schopný vyvolať silné pocity a zostať v pamäti na dlhú dobu. Prekvapí teda tých, ktorí už Lovecraftovo dielo poznajú.

Kočky z Ultaru

Hodnotenie: 4.4

ULTÁRNE KOČKY.webp

1920 uzrela svetlo sveta nová poviedka zo série Dreams, ktorá uzatvára náš rebríček. Jeho udalosti sa odohrávajú v meste Ultar. V meste žil starý pár, ktorý nenávidel mačky a zabíjal ich. Jedného dňa prišla na toto miesto karavána, v ktorej bol chlapec s čiernym mačiatkom. Čoskoro jeho chlpatý maznáčik zmizol a jeho majiteľ požiadal Boha o pomstu na vinníkovi.

Toto je pomerne krátky príbeh, ktorý nás učí úcte k menším bratom. Môžete ju nazvať rozprávkou pre dospelých a čítať ju pred spaním. Nie je sa čoho báť. Pri čítaní si predstavivosť sama dotvára všetky detaily, preniknuté súcitom k hrdým a huňatým tvorom. Toto je poučná, ale krutá lekcia o tom, ako neubližovať slabým.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: