15 najlepších kníh pre deti vo veku 12 rokov

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nie je predajnou ponukou. Konzultácia s odborníkom pred kúpou.

Rodičia začínajú oboznamovať deti s beletriou, keď ešte nevedia čítať. Potom sa už sami učia niečo nové a zaujímavé a priťahujú ich rôzne žánre: fantasy, dobrodružstvo, sci-fi. 12 rokov je obdobie, keď ste na prahu dospelosti, ale stále ste dieťa. Vznikajú nové pohľady na svet a s nimi aj zvedavosť na všetko neprebádané. Kniha pomôže uspokojiť záujem a čítanie bude skvelou zábavou vo voľnom čase od školy.

Naši odborníci zostavili rebríček najlepších kníh pre deti vo veku 12 rokov. Obsahuje knihy, ktoré sú podľa psychológov a pedagógov najvhodnejšie pre túto vekovú skupinu.

Hodnotenie najlepších kníh pre deti od 12 rokov

NomináciaMiesto konaniakus práceHodnotenie
Najlepšie knihy pre deti vo veku 12 rokov1Martin Eden, Jack London4.9
2Dobrodružstvo Olivera Twista, Charles Dickens4.8
3Kapitán Nemo, Jules Verne4.8
4Olesya, Kuprin4.7
5Tajomstvo koktavého papagája a iné príbehy, Alfred Hitchcock4.7
6Atramentové srdce, Cornelia Funke4.7
7Hrdina našej doby, autor M. Lermontov..4.6
8Kráčajúci hrad od Diany Jonesovej4.6
9Neviditeľný muž, Herbert Wells4.6
10Letopisy Narnie: Lev, čarodejnica a skriňa, autor Clive Lewis4.5
11Chlapec a tma, Sergej Lukjanenko4.5
12Klub nenapraviteľných optimistov, Jean-Michel Genasseur4.5
13Pravdivý príbeh o Otcovi Vianoc, autor Eugenia Pasternak4.4.
14Tajný život včiel, Sue Monk Kidd4.4
15Anya z farmy Zelená strecha, Lucy Maude Montgomery4.4

Martin Eden, Jack London

Hodnotenie: 4.9

MARTIN IDEN JACK LONDON.webp

Už viac ako 100 rokov vzbudzuje bestseller Jacka Londona predstavivosť tínedžerov a fanúšikov tohto veľkého amerického spisovateľa, ktorý vedel do detailov zachytiť emócie, udalosti a realitu svojich postáv. Dej sa odohráva na začiatku dvadsiateho storočia v Spojených štátoch.

Martin Eden je jednoduchý chlapec z chudobnej rodiny. Stretnutie s Ruth Morseovou mu obráti život naruby. Je to dievča z vyššej triedy, ktoré nevie, čo je chudoba. Martin sa rozhodne všetkými prostriedkami získať priazeň dievčaťa a vyrovnať jej postavenie. Začína sa sebavzdelávať. V krátkom čase sa Martin plne naučí čítať a písať, začne veľa čítať, opraví si výslovnosť.

Ale po tom, čo chlapec veľa dosiahol, je vo všetkom sklamaný. Uvedomuje si, že sa zamiloval do Ruth, stratil záujem o literatúru a hlavne zistil, že vyššia buržoázna spoločnosť vôbec nie je svetom, v ktorom by chcel spisovateľ existovať. Odborníci odporúčajú túto knihu ako východiskový bod pre Jacka Londona. Je to zrozumiteľné a prístupné dielo pre deti od 12 rokov, ktoré im pomôže zamilovať si diela veľkého spisovateľa, ktorý sa stal súčasťou svetovej klasiky.

Dobrodružstvo Olivera Twista, Charles Dickens

Hodnotenie: 4.8

PRAKTIKA OLYVER TWIST CHARLES DICKENS.webp

Druhý najpredávanejší román klasika svetovej literatúry Charlesa Dickensa, vydaný v roku 1838. Ide o prvú knihu vydanú v Anglicku, ktorej hlavným hrdinom je dieťa. Spisovateľ poukazuje na sociálne problémy, ktoré v tom čase existovali. Je to konflikt medzi aristokratickou spoločnosťou s jej neustálymi slávnosťami a robotníckou triedou, ktorá je nútená pracovať dňom i nocou, len aby neumrela hladom.

Oliver Twist je sirota, ktorá sa ocitne v sirotinci po tom, čo mu pri pôrode zomrie matka. Pre jeho tvrdohlavú povahu ho pošlú za pomocníka k hrobárovi, kde sa jeho život nezlepší. Oliver utečie do Londýna, kde sa zapletie s notorickým zlodejom. Chlapca chce naučiť umenie vreckových krádeží. Život Olivera Twista bude plný udalostí a dobrodružstiev, ale ako v mnohých Dickensových románoch, aj tu sa čitateľ dočká šťastného konca.

Knihu čítalo mnoho generácií mladých ľudí a je klasikou svetovej literatúry. Rodičom odporúčame, aby túto knihu darovali dieťaťu vo veku 12 rokov, ak ju ešte nemá v domácej knižnici, a umožnili mu zažiť to nové a neprebádané, čo sa odohrávalo v inom storočí s chlapcami ako oni.

Kapitán Nemo, Jules Verne

Hodnotenie: 4.8

Kapitán Nemo Jules Verne.webp

Na treťom mieste je veľké dielo Julesa Verna, francúzskeho spisovateľa, ktorý bol priekopníkom žánru science fiction. Jeho knihy sú po Agathe Christie druhé najprekladanejšie do iných jazykov. Hlavný hrdina, kapitán Nemo, sa objavuje vo viacerých autorových románoch. Podľa legendy viedol v Indii povstanie proti zotročeniu Britániou.

Jeho manželka a deti boli zabité v zajatí. Hrdina je rozčarovaný životom a stáva sa kapitánom Nikto. Spolu so spriaznenými dušami postaví fantastickú ponorku Nautilus a vypláva na more, pričom nikdy neje suchozemskú stravu a nikdy nevystúpi na breh. Iba na mori mohol kapitán nájsť pokoj a žiť slobodný život.

Podivuhodné dobrodružstvá na podmorskej lodi nenechajú žiadneho tínedžera ľahostajným. Opisy morského života vás akoby vtiahnu do ich tajomného sveta. Nemo sa stáva príkladom statočnosti a odvahy, zachráni nejeden život a napriek stratám nestráca svoje ľudské vlastnosti, preto každý milovník dobrodružstva chce byť ako táto postava. Psychológovia odporúčajú, aby ste po prečítaní tohto diela pokračovali v čítaní ďalších autorových kníh.

Olesya, Kuprin

Hodnotenie: 4.7

OLESE KUPRIN.webp

Na štvrtom mieste je veľký Slovenská prozaik, ktorý tvoril v rôznych žánroch, a jeho dielo Olesja, vydané v roku 1898. Stala sa jedným z jeho prvých úspešných diel a obľúbenou knihou autora. Príbeh je založený na vzťahu medzi statkárom a jednoduchým dievčaťom. Mladý muž sa ocitne v odľahlej dedine, kde ho začne nudiť nečinnosť. Jeho jedinou zábavou je lov a učenie sluhu čítať a písať.

Ivan Timofejevič sa uprostred ničoho stretáva s dievčaťom nevídanej krásy, ktoré je nútené žiť v lese, pretože všetci v dedine ju považujú za čarodejnicu. Na prvý pohľad sa zamiluje do Olesye a postupne uvažuje o tom, že sa s ňou ožení. Dievča však nechce mladému mužovi pokaziť život a ponuku odmietne. Milostný príbeh je dojemný a smutný, núti vás premýšľať o mnohých veciach.

Olesja nie je čitateľom predstavená ako čarodejnica, hoci miestni obyvatelia ju za ňu považujú a trestajú ju za to, že sa objavila v dedine. Je to jemná, milá, citlivá, ušľachtilá dievčina, nezávislá od vôle iných ľudí, ktorá vzbudzuje obdiv. Pozoruhodný je autorov opis ruskej prírody. Všetko ožíva a vy sa ocitáte v pestrom svete zvierat a vtákov.

Tajomstvo koktavého papagája a iné príbehy, Alfred Hitchcock

Hodnotenie: 4.7

TAJOMSTVO PUPPUAGAN ZAIKI A INÉ PRÍBEHY by ALFRED HITCHCOCK.webp

Piate miesto získal Alfred Hitchcock. Dospelí čitatelia si už desaťročia radi čítajú detektívky tohto skvelého autora. Záhada koktavého papagája a iné príbehy sa bude páčiť deťom od 12 rokov. Hlavnými postavami sú traja chlapci, ktorí sa priatelia od detstva. Kniha predstavuje štyri príbehy, z ktorých každý sa začína slovom „tajomstvo“.

Bob Andrews, Pete Crenshaw a Jupiter Jones žijú v malom americkom mestečku pri Tichom oceáne. Považujú sa za skutočných detektívov a sú ochotní odhaliť všetky možné tajomstvá. Na tento účel majú vlastné sídlo v malom prívese a vlastné forenzné laboratórium. Mladí detektívi budú musieť vyriešiť záhadu siedmich papagájov, odhaliť gang podvodníkov, vyriešiť zmiznutie sochy psa a nájsť tajomného obyvateľa zrkadla.

Kniha zvolená za jedno z najlepších diel pre tínedžerov. Osloví nielen 12-ročných chlapcov, ale aj dospelých, ktorí uprednostňujú detektívny žáner a Hitchcockovu tvorbu ešte nepoznajú. Odborníci odporúčajú kúpiť túto knihu dieťaťu, ktoré miluje všetko tajomné a záhadné a nevadí mu riešiť hádanky a rébusy spolu s hlavnými hrdinami.

Atramentové srdce by Cornelia Funke

Hodnotenie: 4.7

ČIERNE SRDCE CORNELIE FUNKE.webp

Nemecká autorka Cornelia Funke vytvorila trilógiu fantasy románov a Inkheart je prvou knihou série, ktorá vyšla v roku 2003. Hlavnými postavami sú otec a jeho dvanásťročná dcéra. Mortimer a Maggie milujú čítanie. Majú zvláštny dar, ktorý ich odlišuje od ostatných ľudí. Po prečítaní knihy postavy ožijú a na ich mieste sa objaví skutočná osoba, ktorú okolie považuje za nezvestnú.

Takže v našom svete sa objavujú zloduchovia a matka dievčaťa sa ocitne v rozprávke. Maggie a jej otec majú veľa práce, aby dali veci do pôvodného stavu. Čaká ich vzrušujúce a nebezpečné dobrodružstvo, ale nezastavia sa pred ničím, aby prekonali všetky ťažkosti. Príbeh sa tým nekončí, ale pokračuje v dvoch nasledujúcich dielach.

Knihu s chuťou čítajú dievčatá aj chlapci. Aj mnohí dospelí potvrdili svoj záujem o fantasy zápletku, ktorá im nedovolí nudiť sa a núti ich vcítiť sa do postáv. Trilógia „Atrament“ si získala lásku čitateľov na všetkých kontinentoch, preto aj filmová adaptácia diela zaznamenala celosvetový úspech. Knihu určite odporúčame pre deti od 12 rokov.

Hrdina našej doby, Lermontov M..

Hodnotenie: 4.6

Hrdina našej doby LERMONTOV M.Y..webp

Ďalej je v hodnotení klasika ruskej literatúry – román Hrdina našej doby. Lermontov dlho pestoval myšlienku napísať dielo, ale vždy vedel, že dej sa sústredí na mladého šľachtica, ktorý zosobňuje svoju generáciu, a na jeho príklade budú zobrazené skúsenosti a boje rebelujúcich jednotlivcov, ktorí stratili staré ideály a ešte nenašli nové. Mnohé časti románu boli publikované samostatne. V roku 1840 bola publikovaná úplná verzia.

Hlavným hrdinom je Pečorin, ktorý je podľa spisovateľovho vlastného vyjadrenia vytvorený z necností, ktoré sú vlastné celej „stratenej“ generácii. Nechronologická štruktúra kapitol je charakteristickou črtou diela. Lermontov chcel ukázať, že žiadna udalosť alebo sled udalostí nemá vplyv na osud človeka. Závisí to od skutkov, životného štýlu a správania človeka.

Dielo sa považuje za psychologický a sociálny román. Dej je trochu komplikovaný, ale postupne sa odhaľuje celý autorov zámer a vo finále pochopíte, čo chcel čitateľovi odovzdať. „Hrdina našej doby“ je kniha, ktorá je kultúrnym pokladom našej krajiny a mala by byť v domácej knižnici každého z nás. Nie nadarmo je v školských osnovách literatúry.

Kráčajúci hrad, Diana Jones

Hodnotenie: 4.6

THE WALKING LOCK OF DIANA JONES.webp

Diana Jonesová je britská spisovateľka známa svojou fantasy tvorbou. „Kráčajúci hrad bol vydaný v roku 1986. Postavy sú také živé a farebné, že po prenesení na filmové plátno sa stali ešte populárnejšími. Animovaný film zaznamenal v Japonsku kasový rekord a jeho tvorca Hayao Miyazaki získal Zlatého leva na filmovom festivale v Benátkach.

Hlavnou postavou je Sophie. Žije v meste, kde je mágia bežná. Dievča sa zaoberá zdobením klobúkov a obdarúva ich dušou. Je presvedčená, že nikdy nenájde svoj osud a do konca života bude viesť nudnú existenciu… Bažinná čarodejnica ju však omylom premení na starú ženu a pomýli si ju s mladšou sestrou, do ktorej je zamilovaný princ Justin. Je nútená opustiť ich domov a potom sa ocitne na hrade arogantného a nečestného Howla – požierača sŕdc mladých, príťažlivých dievčat. Postupom času si však Sophie uvedomí, že v skutočnosti nie je tým, za koho ho považujú. Howl je milý a má čarovný dar.

Sophie čaká veľa dobrodružstiev a nájde lásku. Kniha sa bude páčiť dievčatám aj chlapcom, ktorí uprednostňujú žáner fantasy. Má dve pokračovania, ktoré vyšli v rokoch 1990 a 2008, takže po prečítaní Kráčajúceho hradu môžete pokračovať v zoznamovaní sa s dielom Diany Wynne Jonesovej.

Neviditeľný muž, Herbert Wells

Hodnotenie: 4.6

HERBERT WELLS' THE INVISIBLE MAN.webp

Ďalšou v poradí je kniha H. G. Wellsa, ktorá uzrela svetlo sveta v roku 1897. Je to najslávnejšie dielo veľkého anglického spisovateľa, ktoré sa stalo klasikou svetovej literatúry. Spája v sebe niekoľko žánrov: sci-fi, kriminálnu záhadu a psychologický román. Tragický a záhadný príbeh talentovaného vedca je napínavý od prvých strán. Griffith vytvorí stroj, ktorý urobí človeka úplne neviditeľným.

Vedec neurobí svoj úžasný objav hneď, ale čaká na správny čas. Finančné ťažkosti ho však prinútia používať auto, stať sa neviditeľným a začať nový život. Zničením prístrojov vytvoril nemožné podmienky existencie, pretože oblečenie a potraviny boli stále viditeľné. Bol nútený chodiť nahý v daždi aj snehu a jesť na tajných miestach.

Koniec je tragický. Neviditeľný muž je jedným z najznámejších zloduchov a obľúbených postáv svetovej klasiky. Knihu čítajú ľudia všetkých vekových kategórií, ale je zaujímavá najmä pre mladšiu generáciu, ktorá túži po dobrodružstve a zaujíma sa o záhady a hádanky. Odborníci odporúčajú túto knihu deťom vo veku 12 rokov a všetkým, ktorí sa zaujímajú o fantasy.

Letopisy Narnie: Lev, čarodejnica a šatník Clive Lewis

Hodnotenie: 4.5

KRONIKA NARNIE, DIVOKEJ ČARODEJNICE A PLATEROVHO KLOBÚKA od CLIVE LEWIS.webp

Mnohí ľudia sa prvýkrát zoznámili s adaptáciou Clivea Lewisa, ktorá vyšla v roku 2005. Farebné fantasy podobenstvo nenechalo ľahostajnými ani deti, ani dospelých, a preto sa mnohí rozhodli prečítať si aj o tajomnej krajine Narnia a jej obyvateľoch. Prístup k nemu bol cez portál, ktorý sa nachádzal v obyčajnej skrini. Hrdinami sú obyčajné deti – dvaja bratia a dve sestry, ktorí boli evakuovaní počas druhej svetovej vojny.

Po vstupe do Narnie budú musieť bojovať proti zlej kráľovnej, ktorá si podmanila celú krajinu, a zároveň sa stretnú s mnohými dobrodružstvami, zaujímavými ľuďmi a novými postavami. Na zasneženom mieste je stále noc a v šere sa potulujú podivné bytosti, ale deti sa nebojí ťažkostí a urobia všetko, čo je v ich silách, aby sa Narnia stala nezávislou od čarodejnice a priniesla späť večné leto a prosperitu.

„Letopisy Narnie: Lev, čarodejnica a skriňa“ sú na zozname najlepších detských kníh svetovej literatúry. Prenesie deti do čarovného rozprávkového sveta. Kniha je často porovnávaná s Harrym Potterom a Pánom prsteňov, ale je to samostatný príbeh, ktorý si zaslúži osobitnú pozornosť. Vytvorenie K. Lewis bude stolová kniha pre deti vo veku 12 rokov, ktoré majú radi fantasy žáner.

Chlapec a tma, autor: Sergej Lukjanenko

Hodnotenie: 4.5

BABY AND THE DARKNESS by SERGEI LUKYANENKO.webp

V rebríčku sa nachádza kniha ruského spisovateľa vedeckej fantastiky, ktorá vyšla v roku 1997. Je napísaná v žánri fantasy a bude skvelým darčekom pre jeho fanúšikov. Náš svet má špeciálne portály, ktoré prenášajú do paralelných realít. Magické dvere otvárajú mnohé tajomstvá a záhady. Mačiatko premenené zo slnečného zajačika zavedie hlavného hrdinu do takéhoto sveta.

Vládne v nej večná Temnota. Cesta späť neexistuje, a tak je chlapec Danka nútený hľadať iné cesty. Počas svojej cesty bude musieť čeliť Lietajúcim a Okrídleným, ktorí vedú krutú vojnu, stretávať priateľov a nepriateľov, zúčastňovať sa bitiek a podávať výkony. Sunny Kitten čoskoro nájde tajné dvere, cez ktoré sa Danka a jej nový priateľ Lan môžu vrátiť do chlapcovho skutočného sveta.

Kniha je jedným z najlepších diel literatúry pre dospievajúcich. Nie je to všetko o dobrodružstve. Obsahuje filozofický význam a kladie večné otázky, na ktoré ľudstvo hľadá odpoveď už viac ako tisícročie. Mladšiu generáciu poteší pestrý dej a hlavní hrdinovia, ktorí musia čeliť ťažkým okolnostiam a zachrániť svet pred katastrofou.

Klub nenapraviteľných optimistov, Jean-Michel Genasse

Hodnotenie: 4.5

KLUB NEZÁVISLÝCH OPTIMISTOV od Jean-Michel Genasseur.webp

Spisovateľ alžírskeho pôvodu Jean-Michel Genassia sa preslávil hneď po vydaní svojej prvej knihy v roku 2009. „Klub nenapraviteľných optimistov“ sa stal okamžitým bestsellerom, ktorý ocenili čitatelia aj kritici, a oprávnene získal Goncourtovu cenu. Dielo sa odporúča pre 12-ročné deti, pretože jeho hlavný hrdina je v rovnakom veku, takže je blízky moderným dievčatám a chlapcom. Dej sa odohráva v Paríži v 60. rokoch.

Michel Marini je obyčajný chlapec, ktorý sa ničím nelíši od svojich rovesníkov. Ťažkosti dospievania, škola, komunikácia s rodičmi. Jediné, čo ho odlišuje od tisícov iných detí, ako je on, je jeho vášeň pre fotografovanie a láska k čítaniu. Michel má svoj vlastný kútik, kam sa môže uchýliť do súkromia. Toto miesto je malá obslužná miestnosť v bistre. Zhromažďuje ľudí, ktorí prišli z iných krajín do slobodnejšieho sveta. Trávia čas hraním šachu a hádkami o mnohých témach, ktorým chlapec nie vždy rozumie. Táto miestnosť je Klubom nenapraviteľných optimistov.

Kniha je fascinujúcou výpoveďou o minulej ére, pričom realita je videná očami obyčajného dieťaťa, ktoré sa ocitlo v kolobehu týchto udalostí.

Pravdivý príbeh o Otcovi Vianoc, autor: Evgenia Pasternak

Hodnotenie: 4.4

Pravdivý príbeh dedka Mráza by evgeny pasternak.webp

Kniha, ktorej spoluautormi sú Jevgenija Pasternaková a Andrej Žvalevskij, zaujíma dôstojné miesto v rebríčku. Je určená deťom, ktoré ešte stále veria na silvestrovské zázraky a na dedka Vianoce, ale ktoré už čaká dospelosť s množstvom veselých aj smutných objavov. Príbeh sa začína v roku 1912, keď sa manželia vyberú na Štedrý večer na prechádzku do Petrohradu a ocitnú sa pod zázračným snežením.

Na polstoročie sa z nich stali Otec Vianoc a Snehulienka, ktorí prichádzajú k deťom na Silvestra a darujú im zázrak. Trvá im dlho, kým si zvyknú na svoje nové postavenie, a celý čas si myslia, že kúzla, ktoré predvádzajú, sú len náhoda. Čoskoro si však manželia začnú uvedomovať svoju pravú identitu. Ich pomocníkmi na Silvestra sú malí ľudia – ogli a pterki.

Kniha, v ktorej sa mieša fantázia s realitou, sa bude páčiť deťom vo veku 12 rokov. Dej zaujme od prvej minúty čítania a nepustí až do konca rozprávania. Odborníci odporúčajú kúpiť túto prácu a dať svojmu dieťaťu magickú minútovú rozprávku, ktorá sa môže dozvedieť o skutočných udalostiach, ktoré sa odohrali v Rusku na začiatku dvadsiateho storočia, a ponoriť sa do histórie tej doby.

Tajný život včiel, Sue Monk Kidd

Hodnotenie: 4.4

Tajný život včiel by Sue Monk Kidd.webp

„Tajný život včiel je dramatický príbeh štrnásťročného dievčaťa, ktoré pri strašnej tragédii stratí matku. Lily je zavraždená vo veku 4 rokov, ale z nehody si nič nepamätá a snaží sa odpovedať na otázky, ktoré ju celý čas trápia. Žije so svojím otcom, ale nedostáva od neho lásku a teplo, takže je hlboko osamelá a nešťastná. Rosaline, slúžka tmavej pleti, sa pre dievča stane jediným členom rodiny.

Kniha nastoľuje mnohé problémy dospievania. Na tomto pozadí sa odohrávajú udalosti rasových nepokojov v Amerike v 60. rokoch 20. storočia. Autor udržiava napätie až do samého konca, udržiava čitateľa v napätí a úplnej nevedomosti. Popri hlavných postavách sú nepodstatnými postavami včely, ktoré predstavujú Lilyinu vieru v život a ľudí.

Dielo osloví nielen tínedžerov, ale aj dospelé publikum. Rozpráva príbeh o problematickom vzťahu s rodičmi a odhaľuje mnohé sociálne problémy. Kniha Sue Monk Kiddovej je ľahkým čítaním a je napísaná zrozumiteľne a prístupne. Je to odporúčané čítanie a bol by to dobrý darček pre dieťa vo veku 12 rokov.

Anya z farmy Zelená strecha, Lucy Maude Montgomery

Hodnotenie: 4.4

ANYA Z FARMY Grécke strechy LUCY MOD MONTGOMERY.webp

Zoznam dopĺňa kniha vydaná v roku 1908. Kanadská autorka sa vďaka nemu stala svetoznámou a jej dielo patrí k najpopulárnejším a najvýznamnejším dielam svetovej detskej literatúry. Kniha je preložená do niekoľkých desiatok jazykov, vychádza v mnohých krajinách sveta a Ostrov princa Eduarda, kde sa udalosti odohrávajú a kde spisovateľka skutočne žila, sa stal pamiatkou, ktorú každoročne navštevujú fanúšikovia jej diela.

Kniha je autobiografická. Vychádza zo spomienok autora na detstvo. Mladá hrdinka, podobne ako Lucy Maude Montgomeryová, zostala v ranom veku bez rodičov a skončila v sirotinci. Brat a sestra sa rozhodnú prijať osirelého chlapca, aby im spestril život a pomohol v domácnosti. Aké však bolo ich prekvapenie, keď sa na prahu dverí objavila červenovlasá dievčina Anya.

Po vydaní dostala spisovateľka tisíce listov so žiadosťou o pokračovanie príbehu a Mark Twain označil hrdinku za najfascinujúcejšie dieťa detskej literatúry na svete… Dobrý príbeh na pozadí tragickej udalosti mnohým dnešným tínedžerom pripomenie, že svoj osud môžu vždy zmeniť k lepšiemu, ak to naozaj chcú a usilujú sa o to.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: