16 najlepších kníh Harukiho Murakamiho

Tokijská postmodernistická spisovateľka Haruko Murakami je jednou z najpopulárnejších a najvyhľadávanejších autoriek modernej literatúry, jej knihy boli preložené do 50 jazykov a predávajú sa vo veľkých nákladoch po celom svete. Online magazín EXPERTOLOGY prináša rebríček 16 najlepších kníh Harukiho Murakamiho – určite si ich zaraďte do svojho zoznamu čítania a oceníte veľkosť zážitku!

Hodnotenie najlepších kníh Harukiho Murakamiho

Nomináciamiestonázov produktuhodnotenie
Hodnotenie najlepších kníh Harukiho Murakamiho1Krajina zázrakov bez bŕzd a koniec sveta (1985)4.9
2Lov oviec (1982).)4.8
3Hodinové kroniky (1995).)4.8
4Nórsky les (1987).)4.8
5Počúvaj pieseň vetra (1979, 1983).)4.7
6Tanec, tanec, tanec (1988).)4.7
7O čom hovorím, keď hovorím o behu (2007).)4.6
8Pinball 1973 (1980).)4.6
9Na juh od hraníc, na západ od slnka (1992).)4.5
10Môj obľúbený sputnik (1999).)4.5
11Dobrý deň pre klokana (1986).)4.5
12Underground (1997).)4.5
13Kafka na pláži (2002).)4.5
14Bezfarebný Tzkuru Tazaki a roky jeho putovania (2013).)4.4
15Následky (2004-2005)4.4
16Tokijské legendy4.4.

Krajina zázrakov bez bŕzd a koniec sveta (1985)

Hodnotenie: 4.9

Krajina zázrakov bez bŕzd a koniec sveta

Divácky obľúbený je román Krajina zázrakov bez bŕzd a Koniec sveta. Haruki Murakami použil nezvyčajnú techniku striedania kapitol s paralelnými dejovými líniami: párne kapitoly sú o Krajine zázrakov bez brzd, zatiaľ čo nepárne o konci sveta. Podľa autora boli tieto príbehy napísané prácou rôznych mozgových hemisfér, ktoré text naplnili veľmi odlišnými hlbokými myšlienkami a úvahami.

V krajine zázrakov ide o muža s technikou práce s podvedomím. Príbeh „Koniec sveta“ vychádza z už skôr napísaného príbehu zameraného na vedomie, „Mesto so stenou duchov“, o tajomnom, opevnenom meste, v ktorom všetkým jeho obyvateľom chýbajú tiene. Hrdina tohto mesta dostane prácu v knižnici, kde musí čítať sny do lebiek mŕtvych jednorožcov. Zdanlivo absurdné, Murakami majstrovsky usmerňuje všetky opisy, udržiava čitateľa v zaujatí a na konci prepletá obe línie.

Hlavným cieľom románu je viesť špekulácie o podvedomí a vedomí, o tom, či existuje duša, čo je to osobný koncept. Rozprávanie je plné zaujímavých opisov, ktoré čitateľa úplne prenesú do paralelného knižného sveta.

Lov na ovce (1982).)

Hodnotenie: 4.8

Lov na ovce (1982)

Druhý najvyššie hodnotený román je Lov na ovce, tretí z trilógie o potkanoch. Autor opäť vtiahne čitateľa do rozpravy o duši, jej účele a možnostiach.

Zápletka vychádza zo starej japonskej legendy o ovci, ktorej duša sa sťahuje do ľudí a v ich podobe sa snaží nastoliť na Zemi chaos, neporiadok a anarchiu. V románe je obeťou najprv profesor, potom osamelý, uzavretý muž so sklonom k sebaobviňovaniu. Ako sa môže takýto človek pokúsiť zvrátiť zavedený poriadok?? Ovčia duša je obdarená neobmedzenými schopnosťami, takže potomok chudobného roľníka sa stane vedúcim veľkej organizácie. Keď z neho však Duša vyžmýkala všetky šťavy, našla si tretiu obeť – muža, ktorý si uvedomil, čo sa s ním stane a odkiaľ „fúka vietor“. V knihe je mystickosť a nezvyčajný vzťah, ktorému mnohí ťažko uveria.

Lov na ovce“ sa dá ľahko vnímať ako samostatný román s oddeleným dejom, hoci patrí do trilógie. Predstavivosť autora, ktorý mimochodom tvrdí, že netuší, o čom kniha je, a ponecháva špekulácie a závery na čitateľa.

Kronika vtáka s hodinami (1995).)

Hodnotenie: 4.8

Kronika vtáka s hodinami (1995)

Kronika vtáka s hodinami je príbehom muža menom Toru Okada. Vedie odmeraný život a potom odíde z práce, po ktorej žije z úspor a zárobkov svojej manželky Kumiko. Jedného dňa sa hlavnému hrdinovi začnú diať nešťastia: zmizne mu mačka, potom manželka – ktorá sa mimochodom dostala pod vplyv zvrhlého brata, ktorý v románe stelesňuje zlo. V priebehu príbehu sa Toru stretáva s jasnovidcom, ktorý najprv pomáha hlavnému hrdinovi hľadať mačku a potom mu odhaľuje tajomstvá jasnovidectva.

Román je napísaný zaujímavým jazykom, typickým pre Murakamiho, autor použil veľa psychiky v rozprávaní, dej je zaujímavý a fascinujúci. Tento mystický literárny triler zobrazuje realitu života moderného muža vo svete, kde sex zohráva hlavnú úlohu. Zápletka sa prelína s históriou Japonska na začiatku 20. storočia.

Haruki Murakami má záľubu vo fantasy vo svojom vlastnom štýle, čo sa v rámci dobrého príbehu zdá niektorým čitateľom zvláštne. A práve preto si ju obľúbili fanúšikovia literatúry na celom svete.

Nórsky les (1987).)

Hodnotenie: 4.8

Nórsky les (1987)

Je nezvyčajné čítať o nórskych lesoch v románe Japonca, ale román Harukiho Murakamiho neobsahuje takmer žiadne opisy prírody. Jadrom príbehu je autobiografia, ktorú spisovateľ ani nepotvrdzuje, ani nepopiera.

Príbeh sa zameriava na Japonca Watanabeho, ktorý sa presťahoval do Hamburgu. Pri piesňach The Beatles spomína na svoje študentské časy a priateľov, z ktorých jeden po smrti mení pohľad hlavného hrdinu na svet, rovnako ako jeho priateľka Naoko. Časom sa mladí ľudia veľmi zblížia, ale zložitá povaha dievčaťa Watanabeho zastaví a on si nájde novú priateľku. To mu však nebráni v tom, aby sa stretával so svojou starou láskou a bavil sa so svojím priateľom. Tu si hrdina uvedomuje, že sa niečo deje v jeho duši, ale naďalej ho priťahujú nové priateľky.

Listen to the Wind (1979, 1983).)

Hodnotenie: 4.7

) Počúvaj pieseň vetra (1979, 1983)

Počúvaj pieseň vetra je prvý román z trilógie o potkanoch. Murakami ju napísal v roku 1979, potom ju znovu vydal s úpravami v roku 1983, táto verzia je veľmi populárna.

Ťažko určiť dejovú líniu – rozprávanie je plné úvah, opisov rôznych príbehov, je tu položený obraz hlavného hrdinu Potkana a pozadie vývoja deja v ďalších románoch – druhej časti s názvom Ponball 1973 a tretej, už spomínanej knihe Lov na ovce.

Prečo čitatelia milujú román Počúvajte hudbu vetra? Autor má ľahký sylabus a jednoduchý prednes – to bol jeden z predpokladov knihy – keď si Murakami uvedomil, že je schopný vytvoriť „dokonalý“ text. Niekomu sa môže zdať, že rozprávanie je nudné, ale celkovo sa človek môže uvoľniť a ponoriť sa do vlastných úvah o živote.

Tanec, tanec, tanec (1988).)

Hodnotenie: 4.7

Tanec, tanec, tanec

Trilógiu o potkanoch sme už spomínali, ale v sérii sú štyri romány, z ktorých posledný je Tanec – tanec – tanec. Kniha rozpráva o udalostiach, ktoré sa odohrali niekoľko rokov po udalosti v knihe Lov na ovce. Dej sa sústreďuje na nulového muža, ktorý sa po predtým opísaných životných manévroch snaží znovu nájsť sám seba vo svete plnom myšlienok kapitalizmu. „Tancuj, tancuj, tancuj“ je rada Ovčáka, snaha vložiť hrdinovi do hlavy niečo, čo ešte nebolo úplne vymazané z jeho podvedomia. V druhej polovici románu sa hrdina nanovo učí interpretovať znamenia osudu a analyzovať udalosti okolo seba.

O čom hovorím, keď hovorím o behu (2007.)

Hodnotenie: 4.6

O čom hovorím, keď hovorím o behu

V centre knihy „O čom hovorím, keď hovorím o behu“ je beh a autorove myšlienky o ňom. Sú to memoáre, takmer životopis Harukiho Murakamiho, opis skutočných pretekov na krátke a dlhé vzdialenosti, maratónov a ultramaratónov. Spisovateľovi sa podarilo porovnať beh a literárne dielo, a to majstrovsky a nečakane zrozumiteľne.

Kniha nie je o zdravom životnom štýle, ale o tréningu na súťaže a prekonávaní rôznych vzdialeností. Každá kapitola sa odohráva v inom čase, sú to samostatné príbehy, takmer nesúvisiace v jednom príbehu. Podľa Murakamiho je kniha venovaná bežcom všetkých čias.

Román je populárny v mnohých krajinách. Je zvláštne, že ju Haruki nenapísal skôr, pretože počas ďalšieho behu si uvedomil, že sa chystá ukončiť kariéru manažéra a stať sa spisovateľom.

Pinball 1973 (1980).)

Hodnotenie: 4.6

Pinball

Druhý román trilógie o potkanoch, Pinball 1973. – je dielom raného Harukiho Murakamiho. V centre deja je hlavný hrdina, Krysa, ktorý opustil metropolu. Jeho dom obývajú dvojčatá, ktoré sa venujú paintballu a neskôr touto láskou nakazia aj hlavného hrdinu románu.

Hrdina sa vydá na cestu, aby našiel a kúpil starožitný raketomet (automat), a nájde ho u zberateľa paintballových automatov.

Dej je zaujímavý a pútavý, ako všetky autorove diela, sú tu živé opisy ľudí a predmetov, javov. Murakami upozorňuje na netradičnú štruktúru sveta a vecí. Napríklad vieme, že všetko má vstup a výstup, tak sú veci okolo usporiadané, ale nie pasca na myši..

Na juh od hraníc, na západ od slnka (1992).)

Hodnotenie: 4.5

Na juh od hraníc, na západ od slnka

Deviaty hodnotený román Na juh od hraníc, na západ od slnka recenzenti označujú za jedno z najdojemnejších diel Harukiho Murakamiho.

V centre pozornosti je Hadžime, ktorý vyrastal ako jedináčik v rodine, a to, čím sa líšil od svojich rovesníkov – rodiny v Japonsku boli známe ako veľké. Mal predsudky a cítil ich. Až do chvíle, keď do jeho života vstúpi Šimamoto, dievča rovnako odlišné od ostatných. Bolo to šťastné priateľstvo, ktoré nakoniec prerástlo do mladíckej lásky. Život sa však zvrtne a postavy sa rozídu, teraz žijú v rôznych mestách a strácajú kontakt. Hadžime sa stane úspešným podnikateľom, založí si rodinu a jeho život plynie hladko. Potom však osud opäť spojí hrdinu s kedysi milovaným a stále nezabudnutým Šimamotom. Nie je prekvapením, že plamene opäť vzplanú, ale dokážu sa postavy pri tomto ohni zohriať a udržať ho??

Na juh od hraníc, na západ od slnka je dojemný román, ktorého zápletka je fascinujúca, pretože koniec sa jednoducho nedá predvídať. Dielo získalo mnoho pochvál od čitateľov a recenzentov.

Môj obľúbený sputnik (1999).)

Hodnotenie: 4.5

Môj obľúbený sputnik

Moja obľúbená kniha je podľa autora o neobyčajných veciach, ktoré sa stávajú normálnym ľuďom.

Príbeh sa točí okolo Surime, učiteľky zo základnej školy, ktorá je do nej zaľúbená a padne jej do oka iná žena, Muuu, ktorá je podstatne staršia ako Surime. Miluje mladý talent, ale sexuálne ju nepriťahuje, čo mladého spisovateľa zraňuje, a ten chce zasa úplne splynúť s objektom svojho obdivu.

Počas výletu na grécky ostrov s Muyuom sa Surime stratí. K hľadaniu sa pripája K. (bez mena), stretáva sa so svetom vízií a dokonca s „rozdeleným“ Muu. Surime sa vráti, podarí sa jej nájsť.

Sputnik je jemná metafora, ktorá predstavuje človeka, ktorý akoby zotrvačne letel svojím životom a neustále sa zdržiava v blízkosti objektu svojej túžby a lásky. V tomto románe je veľa neopätovaného, postavy neustále čelia slepým uličkám citov a snažia sa z nich dostať.

Dobrý deň pre klokana (1986).)

Hodnotenie: 4.5

Dobrý deň pre klokana

Dobrý deň pre klokana“, naša vôbec prvá zbierka poviedok, osloví najmä fanúšikov krátkych príbehov vhodných na čítanie na cestách alebo počas krátkeho víkendu. V Murakamiho zbierke je tento formát stále výnimkou, ale veľmi úspešnou.

Táto kniha obsahuje príbehy o takých postavách, ako je klokan skladník, v ďalšom diele autor opisuje príbeh stopercentného dievčaťa, zaujímavého upíra v taxíku, už známeho hrdinu Muža ovce a ďalšie úplné samostatné príbehy, ktoré možno nepriamo vysledovať v románoch Harukiho Murakamiho. Japonský spisovateľ vytvoril túto antológiu na samom začiatku svojej kariéry, no diela v nej obsiahnuté sú rovnako úprimné a zaujímavé ako jeho neskoršie romány, ktoré v človeku zanechávajú stopu úvah o zmysle života a niektorých jeho aspektoch.

Underground (1997).)

Hodnotenie: 4.5

Underground (1997)

„Underground“ je dokumentárny román založený na tragédii v tokijskom metre z roku 1995, ktorú si objednala teroristická skupina alebo sekta Aum Šinrikjó. Autor opisuje životné príbehy 62 očitých svedkov útoku sarínom.

História románu je zaujímavá. Autor a jeho tím sa rozprávali s očitými svedkami teroristického útoku, ktorí reagovali v priebehu roka 1996 od januára do decembra. Všetky dialógy z rozhovorov boli zaznamenané na pásku a následne štruktúrované a vytlačené. Posledná kapitola je opisom Murakamiho vlastných zážitkov, pocitov a emócií, vysvetľuje, kde sa v tom čase nachádzal a aká bola povaha sekty Aum Šinrikjó – mnohí Japonci jednoducho nechápali nebezpečenstvo tejto organizácie.

Umelecké spracovanie skutočných udalostí a názory očitých svedkov oslovia čitateľov, ktorí sympatizujú s dokumentárnym žánrom. „Underground“ je jedno z mála diel Harukiho Murakamiho, ktoré nie je popretkávané fantáziou a nejednoznačnými špekuláciami a domnienkami.

Kafka na pláži (2002).)

Hodnotenie: 4.5

Kafka na pláži

Murakamiho deviaty román Kafka na pláži sa stal medzinárodným bestsellerom, v roku 2005 ho americký denník The New York Times zaradil medzi desať najlepších románov na svete a udelil mu Svetovú cenu fantasy.

Príbeh sa točí okolo dvoch postáv, Kafku Tamuru a starca Nakatu. Osudy oboch výrazne ovplyvňujú proroctvá, predstavitelia nadpozemského paralelného sveta – a pritom sa dej odohráva v druhej polovici 20. storočia.

Pätnásťročný chlapec uteká z domu kvôli neustálym nezhodám s otcom. Dôvodom je otcova veštba, podobná mýtu o Epidemii, podľa ktorej bude dedič žiť s matkou a zabije svojho otca. Mladý muž sa presťahuje do mesta Takamatsu a prijme pseudonym Kafka. Stretáva Saeki-san a zamiluje sa do nej, hoci ju považuje za svoju matku a Sakuru berie ako svoju sestru.

Starý muž menom Nakata sa v mladosti stane svedkom pristátia mimozemskej vesmírnej lode, po ktorom zistí, že má paranormálne schopnosti, ale zároveň je v porovnaní so svojimi rovesníkmi mentálne postihnutý. Teraz dokáže komunikovať s mačkami, čo mu pomáha zarábať si na živobytie tým, že pomáha vystopovať štvornohé tvory na uliciach. Osudy postáv sa pretínajú nečakaným spôsobom: Nakata zabije Kafkovho otca, ale ten má po tejto udalosti na tričku otcovu krv. Takže proroctvo sa predsa len naplnilo.

V románe sa realita prelína s paralelnými svetmi, mestom bez času, kde žijú mŕtvi ľudia, autor znovu otvára otázku hľadania cesty a čítania znamení.

Bezfarebný Tzkuru Tazaki a jeho roky putovania (2013).)

Hodnotenie: 4.4

Bezfarebný Tzkuru Tazaki a jeho roky putovania

Takuru Tazaki bol kedysi bezstarostný študent, obklopený priateľmi s „farebnými“ menami. V druhom ročníku na univerzite sa jeho najbližší kamaráti zrazu k hrdinovi otočia chrbtom bez akéhokoľvek vysvetlenia. Tskuru sa náhle uzavrie do seba, stane sa „bezfarebným“ a verí, že je odsúdený na samotu.

Uplynulo šestnásť rokov. Tzaku Tazaki je úspešný inžinier, ale románom sa tiahne stopa smútku, nostalgie a odstupu od priateľov. Nová priateľka Sara navrhne, aby Tskur našla práve týchto priateľov a zistila, čo sa stalo vtedy, v druhom ročníku? Od tohto momentu sa začína cesta hlavnej postavy do Nagoje vo Fínsku. Nájde tú, ktorú hľadá?? Budú jej otázky zodpovedané??

Poslemrak (2004-2005)

Hodnotenie: 4.4

Následky

Predposledným románom v rebríčku je The Aftermath. Príbeh sa odvíja medzi snom a realitou, pričom dej diela sa zmestí do rámca jednej noci. Marie, 19-ročná študentka vysokej školy, číta večer v kaviarni knihu. Takahashi hrá na trombóne. Pozná Eri, Mariinu sestru, ktorá je v kóme (hlbokom spánku). Osud Marie sa točí okolo života recepčnej v hoteli lásky, ktorú bije a okráda čínska prostitútka a sadistický počítačový expert. Všetky osudy sa prelínajú, niektoré majú ciele, iné žijú zotrvačne.

„The Aftermath“ je vizuálny sprievodca tým, ako vedľa seba žijú veľmi odlišní ľudia.

Tokijské legendy

Hodnotenie: 4.4

Tokijské legendy

Rebríček uzatvára ďalšia zbierka poviedok Harukiho Murakamiho Tokijské legendy. Toto je skutočne zbierka mestských japonských legiend, ktoré autor na stránkach knihy pestro odhaľuje. Mŕtvy surfer so žralokom, ktorý sa potuluje po plážach, otec rodiny, ktorý zmizol medzi 26. a 24. poschodím, nezvyčajný kameň v tvare obličky s vlastnými zámermi, opica, ktorá loví mená cudzích ľudí.

V diele Haruko už aj tak strašidelné legendy doslova ožívajú a čitateľovi behá mráz po chrbte. „Tokijské legendy“ ocenia fanúšikovia mystiky.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: