25 najlepších kníh klasickej literatúry

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Kritériá výberu. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama a neslúži ako návod na nákup. Konzultácia s odborníkom pred kúpou.

Svet literatúry je hrdý na svojich predstaviteľov, ktorí majú napriek rozdielnosti epoch jedno spoločné: talent a odhodlanie. Veľkí spisovatelia neoceniteľne prispeli k jej rozvoju, odrážajúc osobitosti svojich krajín a doby. Ich diela sú nadčasové a každá generácia s nadšením číta poviedky a romány, novely a eseje autorov, ktorých mená sú všetkým známe a netreba ich predstavovať.

Odborníci z nášho časopisu vybrali 20 diel klasickej literatúry, z ktorých mnohé sú zahrnuté v školských osnovách a niektoré jednoducho odporúčame na čítanie.

Hodnotenie najlepších klasických kníh

NomináciaUmiestnenieNázovHodnotenie
Najlepšie knihy ruskej klasickej literatúry1„Vojna a mier“ od Leva Tolstého5.0
2„Majster a Margarita“ od Michaila Bulgakova4.9
3„Mŕtve duše“ od Nikolaja Gogoľa4.8
4„Zločin a trest“ od Fiodora Dostojevského4.7
5„Doktor Živago“ Boris Pasternak4.6
6„Eugen Onegin“ od Alexandra Puškina4.5
7„Hrdina našej doby“, Michail Lermontov4.5
8„Otcovia a synovia“ od Ivana Turgeneva4.5
9„Beda z rozumu“ od Alexandra Gribojedova4.5
10„Višňový sad“ od Antona Čechova4.5
11„Oblomov“ od Ivana Gončarova4.5
12„Osud človeka“ od Michaila Šolochova4.4
13„Náramok z granátového jablka“ od Alexandra Kuprina4.3
Najlepšie knihy zahraničnej klasickej literatúry1„Romeo a Júlia“ William Shakespeare5.0
2„Don Quijote“ by Miguel Cervantes4.9
3„Gróf Monte Christo“ Alexandre Dumas4.8
4„Faust“ by Johann Wolfgang von Goethe4.8
5„Odviate vetrom“ od Margaret Mitchellovej4.7
6„Martin Eden“ by Jack London4.7
7„Bezhlavý jazdec“ od Mein Reid4.7
8„Les Miserables Victora Huga4.7
9„Traja kamaráti“ by Erich Maria Remarque4.7
10„Starec a more“ od Ernesta Hemingwaya4.7
11„Malý princ“ Antoine de Saint-Exupéry4.6
12„Tajomný ostrov, Jules Verne4.5

Najlepšie knihy ruskej klasickej literatúry

„Vojna a mier“ od Leva Tolstého

Hodnotenie: 5.0

Vojna a mier leo Tolstoj.webp

Na čele zoznamu je román ruského spisovateľa Leva Tolstého, ktorý sa považuje za jednu z najväčších klasík. Zahŕňa obdobie rokov 1805-1812. Epický román pozostáva zo 4 zväzkov. Prvý sa odohráva v rokoch 1805-1807. Druhý zväzok sa zaoberá pokojným životom ruskej spoločnosti v rokoch 1806-1812. Posledná kniha sa začína inváziou Napoleonovej armády do krajiny.

Vojna a mier predstavuje mnoho kapitol a častí, z ktorých niektoré majú dejovú úplnosť. Autor posúva čitateľa v priestore a čase, ale je to tak filigránske, že to čitateľa nemýli, ale skôr umocňuje dojem a dodáva mu to na zaujímavosti. Hlavná myšlienka knihy je odhalená až do konca: Slovenská ľud je neporaziteľný, čo opäť dokazuje úplná porážka Napoleonovej armády.

Mnohí z nás si knihu v mladosti prečítali znovu a vybrali si najzaujímavejšie momenty. Chlapcov fascinovali vojenské akcie, dievčatá opisy šiat, kočov a palácov. Mnohí z nich sa chceli podobať Nataši Rostovej a Andrejovi Bolkonskému. Starší ľudia by mohli oceniť zložitosť a komplexnosť vzťahov postáv. Autor nezanedbáva ani vedľajšie postavy. Celkovo ich je v diele 550. Epochálna kniha nenechá nikoho ľahostajným, mnohí ju čítajú viackrát.

„Majster a Margarita“ od Michaila Bulgakova

Hodnotenie: 4.9

MASTER A MARGARET MIKHAIL BULGAKOV.webp

Na druhom mieste je mystický román Michaila Bulgakova Majster a Margaréta, ktorý sa považuje za najzáhadnejšie dielo ruskej klasickej literatúry. Od roku 1966 bola vydaná trikrát a jej názov sa menil. Kniha patrí k autorovým nedokončeným dielam. Náčrty zostavovala Bulgakovova vdova. Konečná verzia bola čitateľom predstavená v roku 1990.

Dej knihy sa začína v slnečný májový deň, keď spisovateľ Michail Berlioz a básnik Ivan Bezdomný na prechádzke po Patriarchových rybníkoch stretnú zvláštneho muža, ktorý vyzerá ako cudzinec. Ani jeden z nich netuší, že je to sám diabol – Woland. Jeho proroctvá o Berliozovej smrti sa naplnia, literáta zrazí električka a odreže mu hlavu. Satan a jeho služobníci organizujú v Bratislave rôzne žartíky a podvody.

Príbeh Majstra a Margarity zachytáva podstatu doby. Skončí v psychiatrickej liečebni, pretože jeho román je nepochopený, odmietajú ho vydať a novinári ho obťažujú. Je ochotná položiť dušu diablovi, len aby zistila, kde je jej milovaný muž. Knihu si môžete prečítať viackrát a zakaždým bude zaujímavejšia ako predtým.

„Mŕtve duše“ od Nikolaja Gogoľa

Hodnotenie: 4.8

mŕtve duše nikolai gogol.webp

Veľký Slovenská klasik Nikolaj Vasilievič Gogoľ a jeho nesmrteľné dielo – na treťom mieste. Oboznámenie sa s ním začína v školských rokoch. Keď vyrastiete, zostáva aktuálna a pri jej opätovnom čítaní v zrelšom veku sa objavia nové detaily, ktoré ste si v mladosti nevšimli. Dielo malo vyjsť v troch zväzkoch. Ak však prvá kniha vyšla v roku 1842, z druhej sa zachovalo len niekoľko pracovných kapitol a tretia sa nikdy nezačala písať.

Hlavná postava – Pavel Ivanovič Čičikov. Bývalý kolegiálny radca prichádza do mesta N, kde sa šikovne vydáva za majiteľa pôdy. Sebavedomo sa vmieša do miestnych obyvateľov, ktorí netušia, že pravým cieľom dobrodruha je zbohatnúť akýmikoľvek prostriedkami. Podvod spočíva v registrácii zosnulých roľníkov, ktorí sú stále nažive, na ich vlastné meno, čím sa zlepší ich sociálny status.

Gogoľ humornou formou opisuje obyvateľov mesta, ich zvyky a neresti. Mnohé názvy sa stali všeobecnými podstatnými menami. Manilovščina je neaktívny postoj ku všetkému okolo nás. Pľuškin sa stal príkladom chamtivosti a hrabivosti. Klasické dielo, ktoré sa pozerá na život v ruskej provincii cez prizmu autorovej satiry a má zaujímavý, osobitý štýl, aký nemá obdobu.

„Zločin a trest od Fiodora Dostojevského

Hodnotenie: 4.7

PRISAHANIE A TREST, FEDOR Dostojevskij.jpeg

Toto sociálne a psychologické dielo vyšlo prvýkrát v časopiseckej verzii v roku 1866. Kniha, ktorá vyšla o rok neskôr, bola pozmenená a autor v nej urobil niekoľko opráv. Napriek uplynulým rokom je príbeh stále aktuálny, pretože sa dotýka skôr ľudského myslenia a emócií než konkrétnych časových úsekov.

Fiodor Michajlovič Dostojevskij jemne opísal váhanie hlavného hrdinu pred zločinom a jeho citové rozpoloženie po vražde starého úžerníka. Bývalý študent Rodion Raskoľnikov, ktorý bol nútený opustiť univerzitu kvôli neschopnosti platiť za štúdium, sa stáva závislým od svojich myšlienok. Sám mal jasné rozdelenie ľudí na „trasúce sa tvory“ a „oprávnené“. Keď sa rozhodol, že môže urobiť čokoľvek, spácha zločin, pričom sa ospravedlňuje dobrými úmyslami. To mu však neprináša žiadnu úľavu.

Na konci diela hrdina nájde jediné správne východisko a odovzdá sa spravodlivosti. V epilógu sa Raskoľnikov nachádza v zajateckom tábore, kde ho navštívi Sonečka Marmeladová, ktorá sa musela predať, aby zachránila svojich blízkych. Kniha sa končí pozitívne. Čitateľ je uistený, že znovuzrodenie týchto dvoch mužov je možné vďaka láske, súcitu a sebaobetovaniu.

„Doktor Živago“ od Borisa Pasternaka

Hodnotenie: 4.6

DOKTOR ŽIVAGO BORIS PASTERNAK.webp

„Doktor Živago je nesporne ruská klasika. Najlepšie hodnotený román vznikol v priebehu desiatich rokov a je vrcholom tvorby ruského spisovateľa a básnika, nositeľa Nobelovej ceny z roku 1958. Autor považoval túto knihu za svoje životné dielo. Pasternak v ňom zobrazuje skúšky a útrapy inteligencie, ktoré sa začínajú v roku 1900 a končia Veľkou vlasteneckou vojnou.

Dielo bolo zakázané kvôli autorovmu ideologickému nesúhlasu s postojom úradov k mnohým významným udalostiam v krajine. Po vydaní románu v zahraničí bol Pasternak obvinený z protisovietskej propagandy a vystavený prenasledovaniu. Román vyšiel v autorovej vlasti až o tridsať rokov neskôr, čo mu prinieslo uznanie a slávu nielen v zahraničí, ale aj doma.

Opis života hlavného hrdinu sa začína v detstve, keď mu nečakane zomrie matka a on je nútený presťahovať sa od jedného príbuzného k druhému. Po dospievaní sa u mladého muža prejaví talent na poéziu. Dramatický príbeh života Jurija Živaga – akýsi životopis autora, len neskutočný, ktorý by však Boris Pasternak rád prežil sám. Kedysi zakázaná kniha prepísaná rukou. Dnes si môžete vychutnať autorovo dielo a nájsť vlastné odpovede na otázky, ktoré sa v románe objavujú.

„Eugen Onegin“ od Alexandra Puškina

Hodnotenie: 4.5

EVGENY ONEGIN ALEXANDER PUSHKIN.webp

V našej krajine niet človeka, ktorý by nepoznal geniálne dielo Alexandra Sergejeviča Puškina. Veršovaný román je považovaný za najvýznamnejšie dielo ruskej literatúry. Ovplyvnila jeho ďalší vývoj. Jej napísanie trvalo sedem rokov a autor opisuje prácu na nej ako „výkon“. Puškin začal písať svoje dielo vo vyhnanstve v Kišiňove. Okamžite odmietol romantizmus v prospech realizmu.

Čitateľ sa zoznámi so životom šľachty na začiatku devätnásteho storočia. Kniha zahŕňa udalosti po Napoleonovej porážke vo vlasteneckej vojne od roku 1819 až po povstanie dekabristov na Senátnom námestí. Príbeh rozpráva anonymný rozprávač, ktorý bol Oneginovým dobrým priateľom.

Dielo A. . Puškin je súčasťou školských osnov a je národným dedičstvom Ruska. Nie nadarmo sa V.. Belinskij ju nazval „encyklopédiou ruského života“. Naši odborníci nemohli túto báseň ignorovať a zaradili ju do nášho rebríčka najlepších svetových klasikov a odporúčajú ju na čítanie pre starší vek.

„Hrdina našej doby“ Michail Lermontov

Hodnotenie: 4.5

Hrdina našej doby - Michail LERMONTOV.webp

Kniha „Hrdina našej doby“ vyšla v roku 1840 a zaujala vtedajších ľudí. Ani po takmer 180 rokoch dielo nestratilo na svojej novosti, s radosťou ho čítajú školáci aj starší ľudia. Je považovaný za prvý lyricko-psychologický román v dejinách a získal si slávu nie menšiu ako básnické diela.

Prvé zoznámenie s Pechorinom spôsobuje úplnú nechuť, ale postupne, keď sa odhalia neznáme stránky jeho duše, začnete ho chápať a dokonca s ním sympatizovať. . Lermontov nastoľuje niekoľko problémov, ktoré sa môžu vzťahovať na reálny čas: šťastie, hľadanie zmyslu života, nemorálnosť. Pečorina však neodsudzuje, ale priznáva, že ho k tomu prinútili okolnosti.

„Otcovia a deti“ Ivan Turgenev

Hodnotenie: 4.5

OTEC A DETI TURGENEV.webp

Ivan Vasilievič Turgenev – publicista, prozaik, básnik, jeden z najjasnejších predstaviteľov klasickej literatúry 19. storočia. Po zverejnení bol obraz Bazarova vnímaný mladými ľuďmi ako symbol doby a príklad na nasledovanie. Toto hodnotiace dielo rozpráva o konflikte dvoch generácií a o večnej konfrontácii medzi otcami a deťmi. Tento problém je aktuálny v každom čase a ten náš nie je výnimkou. Mladí ľudia chcú napredovať, nedbajú na konvencie a zvyky. Staršia generácia je konzervatívnejšia a nechce nič meniť.

Na príklade hlavného hrdinu chcel spisovateľ ukázať záhadnú dušu ruského intelektuála. Jevgenij Bazarov je študent, revolučný demokrat, ktorý neuznáva ani liberálne, ani konzervatívne názory. Ale jeho nihilistické zásady sa rozpadajú a zlyhávajú v skúške lásky. Bazarov si uvedomí, že nie je rebel a rebelka, ktorá všetko popiera, ale otvorený romantik.

„Beda z Dôvtipu“ od Alexandra Gribojedova

Hodnotenie: 4.5

GORE OD SVEDKA ALEXANDRA GRIBOEDOVA.webp

V rebríčku najlepších kníh ruskej klasiky zaujíma dôstojné miesto najväčší produkt Alexandra Sergejeviča Gribojedova a apoteóza jeho tvorby – známa komédia „Beda z rozumu“. Veršovaná hra sa stala jednou z mála, ktoré sa pravidelne hrajú v divadlách v Rusku i v zahraničí. Mnohé citáty a výrazy majú už dávno svoj vlastný, samostatný život. Dej sa odohráva 10 rokov po drvivom víťazstve ruskej armády nad Napoleonom.

Kniha opisuje život svetskej moskovskej spoločnosti. Ukazuje všetky neresti aristokracie a prítomnosť satiry v opise hrdinov je skutočne zaujímavá. Hlavná myšlienka, ktorú chcel spisovateľ čitateľovi sprostredkovať: protest slobodného jednotlivca proti realite. Nie nadarmo sa dielo stretlo s nadšeným prijatím medzi dekabristami.

Alexander Čatskij je múdry, vzdelaný mladý muž, ktorý sa teší zo slobody a bratstva. Po návrate zo zahraničia do Moskvy si uvedomuje, že vietor zmien sa spoločnosti nedotkol a že ignorancia a pokrytectvo sú rovnako rozšírené. A aj láska vedie k sklamaniu. Dielo osloví mladých ľudí aj ľudí v strednom veku.

„Anton Čechov Višňový sad

Hodnotenie: 4.5

VIRGINSKÁ ZÁHRADA ANTONA ČECHOVA.webp

Na konci zoznamu desiatich najlepších Slovenskách klasických diel je brilantné dielo Antona Čechova z roku 1903. Bolo to spisovateľovo posledné dielo, ktoré dokončil v predvečer svojej predčasnej smrti. O rok neskôr bola hra uvedená v Moskovskom umeleckom divadle. Publikum ho prijalo s nadšením. O sto rokov neskôr sa Višňový sad dostal do repertoáru nielen Slovenskách, ale aj zahraničných divadiel.

Dej sa odohráva na panstve statkárky Ranevskej, ktorá sa vrátila z Francúzska späť do Ruska. Nemá už žiadne peniaze a dom s nádherným čerešňovým sadom môže byť čoskoro predaný pre dlhy. Dielo má hlboké filozofické posolstvo. Veľmi plasticky odhaľuje charaktery, a to nielen hlavných, ale aj vedľajších postáv. Hoci sa začína ako komédia, končí ako tragikomédia.

Višňový sad bol autorovým nápadom – symbolom ruskej šľachty. Stromy sú vyrúbané – klanové hniezda sú rozpustené, prichádza čas zmien. Autor predvídal mnohé udalosti, ale nikdy ich nemohol vidieť v súvislosti so svojou smrťou. Je pozoruhodné, že najväčšia herečka 20. storočia, Faina Raněvská, dostala svoj pseudonym podľa tohto diela na počesť svojej statkárky Ľubov Andrejevny.

„Oblomov“ od Ivana Gončarova

Hodnotenie: 4.5

Gončarovov román „Oblomov“ je povinným čítaním v škole. V tomto diele sa pravdepodobne nájde mnoho ľudí – väčšina z nich v osobe Iľju Iľjiča, hlavného hrdinu, alebo medzi ostatnými protagonistami, ktorých je veľa. Oblomov je typický domased, zvyknutý snívať. Ale okolo vás sa deje toľko života, a ak budete len fantazírovať a usilovne utekať pred všetkými životnými výzvami, čo z toho bude?

Román bol napísaný v polovici 19. storočia, v rokoch 1847-1859, a podľa niektorých kritikov odráža spoločenskú a politickú situáciu tej doby. Súčasníci však v diele vidia unikátny spoločenský fenomén nazývaný „oblomovština“ – ľudia sa stávajú čoraz viac inertnými. Možno preto, aby sa predišlo podobnej zaujatosti, sa kniha číta ešte v škole. Určite odporúčame prečítať a osviežiť si pamäť.

„Osud človeka“ od Michaila Šolochova

Hodnotenie: 4.4

Zbierka poviedok vydaná v roku 1957 bola jednou z najnovších kníh v našom rebríčku. Poviedky opisujú osudy vojakov, ktorí prešli Veľkou vlasteneckou vojnou. Vodič Andrej Sokolov ide na front, osud ho vedie cez boje, fašistické zajatie, stratu rodiny, ale dokáže si zachovať vôľu žiť. Michailovi Šolochovovi sa podarilo vytvoriť dielo, ktoré preniká do jadra – pre mnohých moderných ľudí je jednoducho ťažké čítať príbehy zbierky bez sĺz – toľko bolesti v riadkoch opisujúcich tie hrozné udalosti, ktoré vyjadrujú pocity dospelých a detí. „Osud človeka nie je o hrdinstve. Ide o vôľu žiť napriek všetkému.

„Náramok z granátového jablka“ od Alexandra Kuprina

Hodnotenie: 4.4

Náramok z granátového jablka je tiež klasikou ruskej literatúry. Skromný úradník Georgij Želtkov, tajne zamilovaný do princeznej Viery Nikolajevny Šejnovej, jej každé prázdniny píše list a raz jej ako darček pošle zlatý náramok so vzácnymi granátmi. Hrdinkin manžel nájde Želtkova a vráti mu šperk. Stane sa zlomovým bodom v živote úradníka aj princeznej.

Niekedy si ľudia uvedomia, že im v živote niečo dôležité chýba, až vďaka ťažkostiam a niekedy aj osudovým skúškam. Vera Nikolajevna to pochopila príliš neskoro. Mohlo by však toto dielo mať šťastný koniec?

Najlepšie knihy zahraničnej klasickej literatúry

„Romeo a Júlia“ od Williama Shakespeara

Hodnotenie: 5.0

ROMEO A JULIETTA by William Shakespeare.webp

Láska Rómea a Júlie v mladosti stále vzrušuje mladých a núti zrelú generáciu uvažovať. Prvé miesto v rebríčku kníh klasickej zahraničnej literatúry nepochybne patrí nesmrteľnému dielu Williama Shakespeara, najslávnejšieho svetového dramatika. Tragický príbeh, ktorý sa odohráva v roku 1595, nenechá nikoho ľahostajným. Bola inscenovaná v divadlách, adaptovaná do filmu, zhudobnená.

Hra sa stala jednou z najčastejšie kopírovaných v literárnej histórii. Citát je pevne zakotvený v hovorovom jazyku. Do Verony, kde sa odohrávajú udalosti spred polstoročia, prichádzajú páry z celého sveta, aby si sľúbili večnú lásku a vernosť. Dej sa odohráva na pozadí stáročia trvajúceho talianskeho klanového sporu medzi Montekovcami a Kapuletovcami. Zakázaná láska Rómea a Júlie vedie k tragickému finále. Hoci milenci vedeli, že im nie je súdené byť spolu, nedokázali odolať pocitu, ktorý si niesli až do smrti.

„Na svete niet smutnejšieho príbehu…“. Je to pravda. Symbolika diela však spočíva v tom, že pravá láska prekonáva všetky prekážky napriek veku, tabu a predsudkom.

„Don Quijote“ by Miguel Cervantes

Hodnotenie: 4.9

DON QUIET MIGUEL SERVANTES.webp

Druhý najpredávanejší román španielskeho spisovateľa vychádza v dvoch zväzkoch: Don Quijote de la Mancha, geniálny hidalgo a Druhá časť Dona Quijota de la Mancha, ktoré boli vydané v roku 1605, resp. 1615. Stala sa jedným z najpopulárnejších diel svetovej literatúry a bola preložená do všetkých európskych jazykov. Inšpirované románom, ktorý zosmiešňuje farmára, ktorý sa zbláznil po prečítaní mnohých príbehov o rytieroch.

Hlavným hrdinom je schudobnený šľachtic. Je presvedčený, že cieľom rytierov je chrániť znevýhodnených a slabých. Don Quichotte sa rozhodne zopakovať svoje činy a venuje ich krásnej Dulcinei. V priebehu príbehu sa dostáva do rôznych komických a absurdných situácií. Verný páža, sedliak a teraz sluha Sancho Panza, je vždy po jeho boku. Don Quichotte si čoskoro uvedomí, že bol všetkým na posmech, a navždy sa vzdá imidžu potulného rytiera.

Kniha bude vynikajúcou a zábavnou zábavou. Čitateľ sa bude smiať aj plakať, keď bude bojovať s veternými mlynmi v domnienke, že sú to obludní obri, alebo sa stretne so stádom oviec v domnienke, že sú to čarodejníci, ktorí sa zmenili na armádu.

„Gróf Monte Christo“, Alexandre Dumas

Hodnotenie: 4.8

GRAF MONTE CRISTO ALEXANDER DUMA.webp

Román francúzskeho autora sa dostal do klenotnice svetovej literatúry a v našom rebríčku obsadil tretie miesto. Kniha vyšla v roku 1844 a okamžite zaznamenala úspech, ktorý prekonal všetky ostatné autorove diela. Alexandre Dumas si pred písaním preštudoval policajné archívy a narazil na prípad obuvníka Françoisa Pica, ktorý sa stal predobrazom hlavného hrdinu. Počas cestovania po Stredozemnom mori uvidel ostrov Montecristo a objavil legendu o jeho skrytom bohatstve.

Edmond Dantes, námorník z Marseille, je uväznený na hrade If za ohováranie a urážku na cti. Po dlhom pobyte na samotke sa rozhodne zomrieť, ale stretnutie s opátom Fariom zmení celý jeho život. Prisahá pomstu svojim zradcom a pripravuje útek, čo sa mu aj podarí. Po 14 rokoch strávených na ostrove sa po nájdení pokladu vracia domov a štedro odmeňuje všetkých, ktorí k nemu boli láskaví, dokonca aj pašerákov, ktorí ho zachránili, a pomstí sa svojim nepriateľom. Čoskoro si uvedomí, že sa sám stáva zločincom, a zastaví sa pri vedomí toho, čo urobil.

Román sa dočkal viacerých adaptácií a na jeho motívy boli naštudované muzikály a divadelné hry. Neuveriteľne fascinujúci príbeh si užijú všetky generácie čitateľov. Kniha je dosková a možno ju čítať viackrát.

„Faust“ by Johann Wolfgang von Goethe

Hodnotenie: 4.8

FAUST JOHANN WOLFGANG von Goethe

„Faust“, filozofické dielo nemeckého básnika a mysliteľa Goetheho, na ktorom pracoval takmer celý svoj život počas 60 rokov. Stala sa najbližším priblížením skutočného príbehu alchymistu, kováča Johanna Fausta zo 16. storočia. Mnohé legendy a neuveriteľné príbehy inšpirovali spisovateľov v rôznych obdobiach, aby o ňom vytvorili knihy, ale len Goethe sa dokázal dostať do takých výšin a vstúpiť do zlatého fondu svetovej klasiky.

Goetheho kniha odráža nielen legendy, ale aj staroveké mýty, príbehy z Biblie, filozofické myšlienky a folklór. Nejednu generáciu ľudstva prinútila zamyslieť sa nad zmyslom života. Moderným ľuďom sa ponúka úžasné a vzrušujúce čítanie, ktoré je vždy aktuálne, teší sa novosti a rozhodne nenudí.

„Odviate vetrom“ od Margaret Mitchellovej

Hodnotenie: 4.7

Dej románu sa odohráva počas americkej občianskej vojny na pozadí všetkých ostrých politických a spoločenských javov a hodnôt založených na tovarovo-peněžných vzťahoch. Scarlett je veľmi vetroplachý človek, egoista, pred problémami vonkajšieho sveta ju chráni jej vlastný pancier ľahostajnosti voči okoliu a, napodiv, obyčajná hlúposť. Bezstarostné detstvo v rodine bohatého statkára sa náhle končí príchodom vojny, smrťou matky a chorobou otca – to všetko v rovnakom čase.

Jedného dňa sa Scarlett zamiluje do Ashleyho, ale tvárou v tvár neopätovaným citom sa uzavrie do seba a nedokáže sa zmieriť s tým, že udalosti sa nemusia vyvíjať podľa jej vlastného vymysleného scenára. Časom sa dievča úplne stratí vo svojich pocitoch, dokonca sa zdá, že v Rhetovi Butlerovi vidí svoj osud, ale chýba jej.

Kniha Gone with the Wind bola taká úspešná, že sa dočkala filmového spracovania s Clarkom Gableom a Vivien Leighovou v hlavných úlohách. Film získal osem Oscarov v rôznych kategóriách. Samotná kniha sa číta jedným dychom a nikdy neomrzí – zaujala publikum v minulom storočí aj dnes.

„martin eden“ jack london

Hodnotenie: 4.7

martin eden jack london.webp

Dielo Jacka Londona, vydané v roku 1909, má v rebríčku zaslúžené miesto. Je stále populárna a dnes patrí medzi 100 najčítanejších kníh klasickej literatúry na svete. Dej sa odohráva na začiatku dvadsiateho storočia. Hlavnou postavou je obyčajný pracujúci muž z chudobnej vrstvy. Náhodné stretnutie s dievčaťom z bohatej rodiny prerastie do lásky.

Bezhraničná spoločenská priepasť Martina Edena nezastaví a chce sa za každú cenu stať hodným svojej vyvolenej a súčasťou vyššej spoločnosti. Začal sa samovzdelávať a po tom, čo sa dozvedel o honorároch, ktoré autorom vypláca tlač, sa chce stať spisovateľom. Ruth mu v tom aktívne pomáha. Mladý muž sa učí správne hláskovať a vyslovovať slová a čítať knihy.

Krátko po neúspešných pokusoch predať svoje poviedky, eseje a básne časopisom, jedno vydavateľstvo súhlasí s uverejnením jeho diela. Úspech však nevedie k šťastiu. Martin, sklamaný zo všetkého, dokonca aj z lásky, odchádza z mesta na lodi, aby žil v ústraní na malom ostrove v oceáne. Vôľa žiť ho však opúšťa a on skáče do vody. Dielo je veľmi dynamické, tragické, ale po jeho prečítaní sa začnete zamýšľať nad tým, čo je v tomto živote dôležité: dobre živená, bohatá existencia alebo pokojný život v súlade so svojím svedomím.

„Bezhlavý jazdec“ od Mein Reed

Hodnotenie: 4.7

Bezhlavý väzeň od mine reid.webp

Záhadný príbeh, ktorý napísal Mein Ried v roku 1865, sa radí na ďalšie miesto. Vychádzala z autorových vlastných dobrodružstiev v Amerike. Dej sa odohráva v polovici 19. storočia, keď USA vtrhli do Texasu a začali dobývať jeho rozsiahle územie. Kedysi bohatý, ale zruinovaný plantážnik a jeho rodina sa presťahujú do nového domova v divokých prériách juhozápadu.

Stretnutie s fúzatým Mauriceom Geraldom vedie k citom medzi ním a Louisou, dcérou osadníka Woodleyho Poindextera. Jeho synovec má s dievčaťom tiež plány, najmä preto, že jeho strýko má voči nemu veľký peňažný dlh. Calhoun, ktorý je zbabelý a arogantný a ovládajú ho záchvaty žiarlivosti, sa rozhodne zničiť svojho protivníka tým, že vymyslí rafinovaný plán. Jeho osud je však pohnutý a onedlho sa ocitne na lavici obžalovaných za vraždu brata Louise Henryovej.

Príbeh sa končí šťastne. Maurice dostane veľké dedičstvo, ožení sa so svojou milou a zaplatí všetky rodinné dlhy. Napínavé čítanie od prvej strany. Kniha sa bude páčiť ľuďom každého pohlavia a veku. Chlapci a dievčatá, ich mamy, otcovia a starí rodičia si s potešením prečítali román o láske a nenávisti, priateľstve a zrade.

„Les Miserables“ od Victora Huga

Hodnotenie: 4.7

VICTOR HUGO'S DENIED.webp

Najväčší román všetkých čias bol napísaný v roku 1862. Okamžite získala uznanie kritikov a nadšené recenzie čitateľov. Kniha kladie otázky o dobre a zle, morálke a nemorálnosti, bezcitnosti a vnímavosti. Spravodlivý človek a rebel sú predstavení ako dve protikladné črty toho istého jedinca.

Jean Valjean je príkladom cesty morálneho očistenia. Bývalý trestanec sa stal spravodlivým priemyselníkom, stará sa o svojich zamestnancov. Ostatné postavy sú naturalistické a presne reprodukujú vtedajšiu spoločnosť: chlapec z ulice Gavroche, gangstri z komunity Hodina kohútov, obyvatelia na samom dne rodiny Tenardierovcov. Hugo dokázal v Bídníkoch vytvoriť nielen psychologické portréty postáv, ale aj detailne opísať domy, uličky a krajinu mesta…

„Traja kamaráti“ by Erich Maria Remarque

Hodnotenie: 4.7

TRI PRÍTELIA ERICHA MARIEHO REMARK.webp

„Traja kamaráti je kniha, ktorá si zaslúži miesto medzi najlepšími zahraničnými klasikami. Je to tragický román o priateľstve a láske, o komplikovaných ľudských vzťahoch. Bola vydaná v roku 1936., a o 22 rokov neskôr bola preložená do ruštiny a okamžite si získala lásku domácich čitateľov. Dnes milióny ľudí na celom svete považujú tento román za jedno z najlepších diel 20. storočia, ktoré sa dočkalo desiatok adaptácií a divadelných hier, čím sa jeho popularita ešte zvýšila.

Dej sa začína v povojnovom Nemecku v roku 1928. Traja priatelia Robert, Otto a Gottfried si otvoria opravovňu. Všetci sú veľmi zanietení pre autá. Robby na výlete stretne očarujúce dievča a na prvý pohľad sa do nej zamiluje. Sú veľmi odlišní a napriek sociálnej nerovnosti medzi nimi vznikne dojemný a nežný románik.

Hrozné spomienky trápia protagonistov, ozveny vojny ich nenechávajú na pokoji. Kniha ukazuje problém „stratenej“ generácie veľmi hlbokým spôsobom. Mladí ľudia nedokázali zabudnúť na všetky hrôzy vojnového obdobia, ktoré na každom z nich zanechali svoju stopu, a nedokázali sa prispôsobiť civilnému životu, stali sa nepotrebnými členmi spoločnosti.

„Starec a more“ od Ernesta Hemingwaya

Hodnotenie: 4.7

Starec a more by Ernest Hemingway.webp

Posledné dielo, ktoré vydal ešte počas svojho života, vyšlo v roku 1952. O rok neskôr získava americký spisovateľ a novinár Ernest Hemingway Pulitzerovu cenu a o dva roky neskôr Nobelovu cenu za schopnosti, ktoré preukázal v románe Starec a more. V centre príbehu je kubánsky rybár Santiago. Už takmer tri mesiace nemá žiadny úlovok. Ľudia okolo neho si myslia, že má smolu, a on si to začína myslieť tiež.

Jediným priateľom a oporou starého muža zostáva chlapec Manolin, ktorý má zakázané so Santiagom loviť ryby, ale pomáha mu so všetkým: nosí náčinie, varí, rozpráva. Starý muž sa jedného dňa vyberie na more a má šťastie, pretože chytí obrovského marlina dlhého viac ako päť metrov. Dva dni a dve noci sa snaží dostať rybu na breh. Rozpráva sa s ňou, chápe jej bolesť a bezmocnosť, volá ju bratom. Na tretí deň krv marlina priláka žraloky. Starý muž zabije päť z nich, ale ostatné úplne zožerú mŕtvolu ryby.

Santiago sa vydá na breh a je presvedčený, že má naozaj smolu. Pozornosť miestnych obyvateľov priťahuje kostra, ktorú za sebou zanechala loď. Dielo bolo adaptované do filmov a televíznych seriálov, kreslených filmov a divadelných hier. Čitateľa dojme až do hĺbky a núti ho čítať ju znova a znova.

„Malý princ“ Antoine de Saint-Exupery

Hodnotenie: 4.6

MALÝ PRINCEZNÝ ANTOIN DE SAINT EXUPERIY.webp

Obľúbené dielo miliónov ľudí na celom svete dopĺňa náš zoznam. „Malý princ“ je najznámejšia kniha francúzskeho spisovateľa, ktorá vyšla v roku 1943.Inšpiroval ho redaktor Kurt Hitchcock, ktorý videl Antoina zdobiť reštauráciu a nakreslil na stôl figúrku malého chlapca. Ukázalo sa, že spisovateľ si predstavoval priateľa, ktorého si uchovával v srdci. Návrh redakcie na rozprávku pre deti. Výsledkom bolo podobenstvo, ktoré zaujalo aj dospelých.

Všetky ilustrácie sú dielom samotného Antoina de Saint-Exuperyho a sú súčasťou diela. Tento filozofický príbeh rozpráva o záhadnom chlapcovi z inej planéty, ktorý sa stretáva s pilotom, ktorý núdzovo pristáva na rozpálenej Sahare.

Malý princ rozpráva o svojich dobrodružstvách. Vydal sa preskúmať galaxiu a na svojej ceste stretol rôzne postavy: geografa, kráľa, opilca, lampára. Prototypom princa bol sám autor ako dieťa. Rád sa pozeral na hviezdy, za čo dostal prezývku „Mesačný chodec“. Hlavná myšlienka spisovateľa: „Všetci dospelí boli deťmi, len málokto si to pamätá“.

„Tajomný ostrov, Jules Verne

Hodnotenie: 4.5

V čase, keď v USA zúri občianska vojna, utekajú štyria muži a jeden mladík zo Severu zo zajatia v teplovzdušnom balóne, ale náhla búrka zmení ich trasu a dostanú sa na neobývané ostrovy. Priatelia nie sú zmätení a začnú skúmať divoké pobrežie. Všetko išlo dobre, kým sa neobjavilo nebezpečenstvo pirátskeho útoku.

„Tajomný ostrov je dojímavé dielo, ktoré sa považuje za jedno z najlepších diel Julesa Verna.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: