9 najlepších kníh Raya Bradburyho

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Kritériá výberu. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a neslúži ako návod na nákup. Pred nákupom je najlepšie poradiť sa s odborníkom.

Raya Bradburyho pozná každý, aj ten, kto jeho dielo nečítal. Jeho meno už dávno prekročilo hranice žánru science fiction. Dnes je uznávanou legendou zahraničnej literatúry. Ray kedysi nemohol vstúpiť do armády kvôli zlému zraku, ťažko znášal studenú vojnu, ale napriek tomu dokázal prekonať ťažkosti a vybudovať si skvelú kariéru, ktorá trvala viac ako sedemdesiat rokov. Spod pera spisovateľa zostalo veľké množstvo príbehov, hier a románov, z ktorých niektoré sú zaradené do zoznamu kníh, ktoré si musíte prečítať.

Bradbury videl rastúcu fascináciu modernej spoločnosti rôznymi prístrojmi a technológiami, takže sa úprimne obával, že to v určitom okamihu povedie k hrozným následkom. Autor sa venoval dystopiám a bol proti elektronickej tlači svojich diel.

Naši odborníci zostavili rebríček deviatich kníh Raya Bradburyho, ktoré by si mal prečítať každý.

Hodnotenie najlepších kníh Raya Bradburyho

Nomináciamiestonázov prácehodnotenie
Rebríček najlepších kníh Raya Bradburyho1„451 stupňov Fahrenheita5.0
2„Púpavové víno4.9
3„Marťanské kroniky4.8
4„Midsummer Morning, Midsummer Night.“4.7
5„A prišiel hrom.“4.6
6„Človek v obrazoch4.5
7„Celé leto za jeden deň“4.4
8„Blížia sa problémy.“4.3
9„Smrť je osamelá záležitosť.“4.2

„451 stupňov Fahrenheita.“

Hodnotenie: 5.0

Popredný futuristický román, jeden z najznámejších spisovateľových diel. Práca je súčasťou učebných osnov strednej školy. Kniha bola napísaná za deväť dní, začiatkom päťdesiatych rokov, ale jej význam sa časom nestratil, ale naopak vzrástol. Ray bol zástancom knižníc a papierových kníh. Obával sa, že ľudia úplne prestanú čítať literatúru. Bradbury zobrazuje svoje obavy a vízie budúcnosti v.

Čitateľovi je predstavený svet plný bezduchej zábavy, v ktorom je pohľad všetkých upretý na televíziu. Ľudia sa medzi sebou nerozprávajú, nerozmýšľajú a nepotrebujú literatúru. Hasiči už nie sú potrební na hasenie plameňov, ale na pálenie kníh, ktoré sa stali anachronickými. V rozhovore pre agentúru Associated Press začiatkom roka 2000 spisovateľ povedal, že román je založený na skutočných faktoch a nenávisti, ktorú cítil voči tým, ktorí pálili knihy. Názov má osobitný význam, pretože 451 stupňov Fahrenheita je teplota, pri ktorej horí papier.

Antiutópia je o vláde, ktorá nielenže zakazuje ľuďom čítať, ale aj uchovávať akékoľvek diela, a to údajne pre dobro. Hlavný hrdina Guy Montag raz stretne mladú ženu, ktorá mu znovu objaví svet a prinúti ho pozrieť sa na známe veci z iného uhla. Práca pre totalitný štát ako hasič privedie Montaga do jedného z domov, kde boli objavené knihy, ale namiesto toho, aby všetko spálil, si hrdina vezme niektoré diela domov, pretože pociťuje nevysvetliteľnú túžbu a záujem. Chlapík schováva literatúru za vetraciu mriežku. Keď vidí, ako sa žena na jednej zo zmien upáli, rozhodne sa dať výpoveď, ale na začiatok si vezme len jeden deň choroby, ktorý chce stráviť premýšľaním o tom, čo sa deje, a štúdiom kníh, ktoré má v dome. Douglas požiada o pomoc starca Fabera, ktorý sa náhodou nachádza v parku. Po diskusii sa dohodnú, že knihy zachránia. A tak sa Gaius pridáva k táboru odporu. Zapojením sa do tejto nebezpečnej hry sa stáva odpadlíkom a po udaní susedov má jeho dom vyhorieť. Ako sa hrdina dostane zo situácie? Vzdá sa pod tlakom úradov alebo bude pokračovať v boji?

„Púpavové víno“

Hodnotenie: 4.9

Druhé miesto patrí čiastočne autobiografickému románu, ktorý sa odohráva koncom dvadsiatych rokov vo fiktívnom mestečku Green Town. Miesto má predlohu – autorovo rodné mesto Waukegan v štáte Illinois. Čitateľ prežije jedno leto spolu s dvanásťročným chlapcom Douglasom a jeho desaťročným kamarátom. Zo stránok sa každý dozvie, aké udalosti sa môžu stať počas troch slnečných mesiacov.

Rozprávanie sa začína opisom rutiny amerického vidieka. Je len málo iných pôžitkov ako výroba vína z lupienkov púpavy. Tento proces sa stáva ústredným dejom príbehu. Víno sa stáva nielen nádobou na tekutinu, ale metaforickou fľašou na uskladnenie letných radostí. Aj napriek absencii fantasy motívu, ktorý poznajú mnohí čitatelia Bradburyho kníh, je kúzlo bežných životných situácií, ktoré sa točia okolo chlapca a jeho kamaráta, fascinujúce. Takéto pocity a emócie už v inom veku nie je možné zažiť, preto chlapci dúfajú, že pozitívne emócie sú teraz ukryté v deväťdesiatich fľašiach spolu s púpavovým vínom.

Skladá sa z niekoľkých krátkych minipríbehov, ktoré spájajú rôzne postavy. V mnohých recenziách sa uvádza, že čitatelia sú ohromení tým, ako presne autor zachytil letnú atmosféru. Napríklad scéna hojdačky, pri ktorej sa pri západe slnka zhromaždí celá rodina, pozoruje zapadajúce slnko a počúva cvrčky a cikády. Dielo netreba preberať, pretože keď ho ochutnáte stránku po stránke ako dúšok po dúšku, každý si spomenie na svoje vlastné detstvo plné nevysvetliteľného kúzla. Vhodné pre širokú čitateľskú verejnosť.

„Marťanské kroniky“

Hodnotenie: 4.8

Tretie miesto patrí románu, ktorý debutoval v päťdesiatych rokoch. Je to kniha, vďaka ktorej je Bradbury všeobecne uznávaný. Príbeh je o ľuďoch, ktorí bojovne kolonizujú utopický marťanský národ. Dielo sa skladá z reťazca navzájom prepojených príbehov a každý z nich sa vysmieva spoločenským problémom, ktoré boli v tom čase aktuálne a sú aktuálne dodnes – boj veľmocí o planétu, kapitalizmus, rasizmus atď. .

Od prvých strán je jasné, že nejde o Mars, ale o Zem, ktorú ničia samotní ľudia. Dej sa začína koncom deväťdesiatych rokov, keď je postavená obrovská raketa, ktorá by mohla preletieť šesťdesiat miliónov svetelných rokov a dosiahnuť červenú planétu. V zime organizuje expedíciu skupina odvážlivcov, ktorí sa odvážia ako prví vydať na nebezpečnú cestu. Autor paralelne zoznamuje čitateľa s obyvateľkou Marsu, pani K. Už niekoľko nocí sa jej zdajú zvláštne sny o mimozemšťanoch. Keď sa žena delí o svoje obavy s manželom, spomenie meno cudzinca Nathaniela Yorka, ktorý je medzi útočníkmi. Pán K sa smeje rozmarom druhej polovice, pretože ľudia s bledou pokožkou a bledomodrými očami nemôžu existovať a na Zemi nie je život kvôli nezlučiteľnosti atmosféry. Na Zemi medzitým pokračujú vojny, ktoré ničia čoraz viac miest. Amerika je každú chvíľu bombardovaná a Austrália sa takmer ocitla pod vodou kvôli neustálemu bombardovaniu. Ľudia utekajú na Mars, aby sa zachránili, ale nachádzajú záhubu. Výprava za výpravou je porazená podivnými okolnosťami. Čitateľ sa dozvie, či ľudia môžu kolonizovať červenú planétu a s akými ťažkosťami sa stretnú.

Kniha je napísaná zaujímavým, prístupným jazykom, a preto sa ľahko číta. Osloví všetkých fanúšikov vesmírneho cestovania, ako aj ľudí, ktorí sa chcú pozrieť na súčasný svet prostredníctvom metafor Raya Bradburyho.

„Letné ráno, letná noc“

Hodnotenie: 4.7

Na štvrtom mieste je prekvapujúce dielo, o ktorom jeden kritik povedal, že je opojné ako „púpavové víno“, osviežujúce ako jablko a marhuľa, ako voda, ktorú začnete popíjať smädom, keď sa uprostred noci zobudíte z chladnej plechovej naberačky. Čitatelia sa ponoria do jedinečnej atmosféry Greentownu, kde sa leto nikdy nekončí. Kniha je zbierkou poviedok, celkovo dvadsaťsedem, ktoré nesú hlboký zmysel a náladu teplých dní.

Každý príbeh je plný jednoduchosti a ľahkosti, hoci má aj odvrátenú stranu, inak by nebol taký zaujímavý. Príbehy spája autorov štýl písania. Keď sa ponoríte do knihy, spoznáte osudy postáv, ktoré sa prelínajú so zelenou prírodou, láskou a smrťou. Recenzie poukazujú na to, že najzaujímavejšie sú poviedky „Výkrik z podzemia“, „Celé leto za jednu noc“, „Svetlušky“, „Stane sa čokoľvek“, „Slečna Bidwellová“, „Sedem riek“, „Jesenný deň“, „V júni, v tmavej noci“, „Tam a späť“, „Letná prechádzka“ a „Na konci leta“. Poviedky v tejto antológii spolu vyzerajú ako jedna, hoci rozprávajú o rôznych ľuďoch a udalostiach. V jednej z nich je krásna alegória o zaľúbení a vzplanutí mladého dievčaťa, v ďalšej ide o úprimný príbeh lásky, ktorému neprekáža vekový rozdiel, práve naopak, v ďalšej sa prejavuje citová vášeň a v ďalšej dojemnosť citov a skúseností. Rôzne konce, osudy, dôležité životné etapy. Niektorí hrdinovia sa zmietajú v šialenom tanci, zatiaľ čo iní ticho a rozvážne načúvajú ozvenám minulosti.

Sú to skutočné pocity a emócie, ktoré čitateľ prežíva, občas pociťuje súcit a solidaritu, občas strach a obavy. Na stránkach tejto zbierky sa stretnete so známymi postavami z Púpavového vína. Kniha je skvelá pre tých, ktorí si obľúbili román. Odporúčame čítať v zamračený, chladný deň, aby ste si zlepšili náladu a pocítili letný vánok s vôňou byliniek a kvetov.

„A zahrmelo.“

Hodnotenie: 4.6

Piaty diel je príbehom o vášnivom lovcovi, ktorého omrzelo safari, a tak sa vráti v čase, aby ulovil dinosaura. Pravidlá sú prísne a povoľujú zabitie len jedného zvieraťa. Jadrom príbehu je teória nazývaná motýlí efekt, ktorá hovorí, že aj malé zmeny v minulosti môžu mať katastrofálne dôsledky pre budúcnosť. V čase, keď bol príbeh napísaný, tento pojem neexistoval, takže dielo sa používalo na označenie teórie chaosu. Na začiatku 20. rokov vznikla rovnomenná filmová adaptácia…

Amatérsky lovec Eckels je svojím nadriadeným Travisom oboznámený s pravidlami – nesmie zísť zo špeciálnej antigravitačnej dráhy, pretože aj šliapnutie na steblo trávy môže v budúcnosti spustiť reťaz nenapraviteľných zmien; zabije tyranosaura, ktorý čoskoro zomrie prirodzenou smrťou; na konci musí odstrániť stopy po svojom pobyte v minulosti vrátane nábojov. Spočiatku išlo všetko podľa plánu, kým sa neobjavil dinosaurus. Eckels nečakal, že uvidí takú obrovskú šelmu. Hlavný hrdina, ktorý je veľmi vystrašený, opustí stopu a uteká ako o život. Zatiaľ čo zvyšok skupiny bojuje s dinosaurom, on nasadne do stroja času. Po návrate z cesty lovci zistia globálnu zmenu. Zlý prezident, jazyk, dokonca aj človek a zemská atmosféra. Eckels si všimne, že na jednej z jeho topánok je rozdrvený motýľ, ktorého omylom rozdrvil, keď zišiel z chodníka. Keď si Eckels uvedomí celú tú hrôzu, rozhodne sa vrátiť a všetko napraviť, ale Travis mu zbraň vezme.

„A hrom zaburácal“ je neúprosné, časozberné, drsné dielo, ktoré ukazuje, že niektoré činy a chyby by sa nemali robiť, pretože sa potom nedajú vrátiť späť a znovu prežiť. Príbeh poučný a podnetný na zamyslenie o ľudskej túžbe po prázdnej a niekedy hlúpej a nebezpečnej zábave.

„Človek v obrazoch.“

Hodnotenie: 4.5

Šieste miesto patrí zbierke osemnástich populárno-vedeckých príbehov napísaných začiatkom päťdesiatych rokov. Autor sa snaží nahliadnuť do ľudského stavu, aby pochopil a opísal dôvody určitých činov. Boj medzi psychológiou a technológiou sa len vyostruje a zároveň sa čitateľ zoznamuje so životom potetovaného tuláka – inými slovami, muža na obrázkoch. Bradbury túto postavu prevzal z predchádzajúcej zbierky s názvom Dark Carnival.

Kritici zhodne vyhlasujú, že Človek v obrazoch je zbierkou spisovateľovho tvorivého výkvetu. Témy, ktoré sa na týchto stránkach objavujú, sa neskôr stanú základom Rayovej filozofie fantázie. Príbehy spája spoločný motív o pomaľovanom mužovi, ktorého maľba na tele v noci ožíva a čitateľovi odhaľuje striedavo prekvapivé, desivé a hrôzostrašné predpovede budúcnosti. Všetky príbehy sú náčrty z tela tuláka. Pred našimi očami sa objaví: desivý Veldt; mesto, ktoré obývajú ľudia; mrazivé bábky, ktoré snívajú o tom, že zaujmú miesto originálov; príchod Ježiša na Mars; dážď večnej Venuše; spisovatelia sa presťahujú na červenú planétu spolu s postavami svojich diel. Stane sa ešte veľa fantastických, krásnych a zároveň desivých vecí.

Zbierka je plná kúziel vesmíru a ľudských nerestí. V recenziách čitatelia spomínajú najmä šesť poviedok: „Iné časy“, „Veld“, „Hodina problémov“, „Betónový miešač“, „Kočky a myši“ a „Kozmonaut“. Túto knihu si užijú aj tí, ktorí sa o fantasy nezaujímajú, alebo sa k tomuto žánru stavajú skôr ticho.

„Celé leto za jeden deň.“

Hodnotenie: 4.4

Siedmy riadok patrí príbehu o zneužívaní detí. Príbeh zobrazuje situáciu, ktorá sa netýka len detí – čierna závisť a túžba podvádzať iných je prítomná u ľudí všetkých vekových kategórií.

Jednoduchý dej sa točí okolo dievčaťa, ktoré sa stane vyvrheľom v triede. Opísaná škola sa nachádza na Venuši, kde nikdy neprestáva pršať a obloha je pokrytá tmavými, ťažkými modrými mrakmi, ktoré visia nízko nad okoloidúcimi. Slnko tu vyjde len raz za sedem rokov a len na niekoľko hodín. Zo všetkých študentov iba Margot videla slnko. Dievčatko malo zlý život na daždivej planéte, najmä pri spomienkach na teplo vyžarované veľkým žltým diskom; na biele bezváhové oblaky plávajúce na jemnej modrej oblohe; na nežné teplé lúče dotýkajúce sa pokožky; na hru na tagy na čerstvom vzduchu namiesto vo vlhkých podzemných chodbách. Závisť a nenávisť sa usadili v srdciach detí, ktorým ublížilo, že na oblohe nevideli vytúženú hviezdu. Takýto sentiment tlačí na krutý čin voči Margot. V čitateľovi to môže vyvolať odsúdenie, ale Bradbury ukazuje, že nie všetko je také jednoznačné a možno za iných okolností sa žiaci nedopustili takého. Pravda však zostáva neochvejná – situácia sa stala. Pokánie prichádza až vtedy, keď slnko zasvieti na tmavé a mokré ulice, ale nič sa nedá vrátiť späť.

Hoci je príbeh krátky, dlho vám potrvá, kým sa zbavíte svojich starostí… Recenzie a kritici tvrdia, že každý riadok je tu plný významu, nad ktorým by ste mohli premýšľať celé hodiny. Vhodné pre širokú čitateľskú verejnosť.

„Blížia sa problémy.“

Hodnotenie: 4.3

Ôsmy sa stáva ďalším krátkym príbehom-príbehom. Na rozdiel od predchádzajúceho dielu je o zlovestných, desivých udalostiach. Strašidelný kolotoč sa roztočí, keď prví návštevníci vstúpia do zrkadlového bludiska. Slávnostný karneval sa zmení na tragédiu a malé mestečko, miesto konania, je vydané napospas zlým silám. Iba ľudia s čistým srdcom a dušou môžu zachrániť seba a pomôcť zabrániť ostatným, aby sa stali strašnými zombie.

Čitatelia sa stretnú s mužom v obrazoch a starou čarodejnicou so zašitými viečkami, ako aj s množstvom ďalších čudákov, ktorí žijú v pojazdnom zábavnom parku. Zdanlivo obyčajná plachta je čiernymi krídlami dávneho vtáka, klietky páchnu po divokých krvilačných šelmách, kolotoč sa točí dozadu a zrkadlové bludisko vás láka a udrží. Prísľuby voľných vstupeniek a zábavy ohurujú obyvateľov mesta, ktorí žijú v očakávaní blížiaceho sa podujatia. Nebyť dvoch chlapcov, kamarátov, ktorí sa navzájom sledujú, kamkoľvek a kedykoľvek idú, mohlo sa to skončiť veľmi zle. Kamaráti, z ktorých jeden má vlasy biele ako pierko a druhý čierne ako bodliak, odhalia strašné tajomstvo karnevalu a zlo, ktoré prináša. Autor od prvých strán postupne buduje strach a pripravuje čitateľa na niečo, čo sa určite stane.

Je to príbeh o večnom boji medzi dobrom ako svetlom a zlom ako temnotou. Bradbury naplnil príbeh symbolikou, napríklad chlapci Willie Hallway a Jim Knitschel sú svetlom a tieňom, a teda ťažkou voľbou v živote každého človeka. Hlavný záporný hrdina, pán Darke, ohnisko nešťastia a katastrofy, ktorého možno poraziť len poznaním, láskavosťou, milosrdenstvom a úsmevom, lebo „nenechaj smútok priľnúť k tvojim slzám, to ťa rozosmeje“. Odporúčané čítanie pre všetkých, najmä pre tínedžerov.

„Smrť je osamelá záležitosť“

Hodnotenie: 4.2

Uzatváranie rebríčkov je detektívny román, ktorý sa odohráva v Kalifornii na konci štyridsiatych rokov v mestečku Venice. Dochádza k sérii brutálnych vrážd, ktoré spolu jednoznačne súvisia. Upútajú pozornosť mladého začínajúceho spisovateľa (prototyp Bradburyho). Spolu s detektívom Elmom Crumleym sa spisovateľ snaží zistiť, čo sa stalo. Kniha je založená na skutočných vraždách spáchaných v Los Angeles od štyridsiatych druhých do päťdesiatych rokov. Bradbury tam vtedy žil a sledoval tento príbeh s neskrývaným záujmom.

Udalosti sa začínajú odvíjať v daždivý večer, keď spisovateľ cestuje električkou a počuje krik: „Smrť je mladá vec!“. Potom objaví v kanáli mŕtvolu muža. Keď na miesto činu dorazí policajt, snaží sa dokázať, že smrť nebola náhodná. Vyšetrovateľ je však spočiatku skeptický a až keď sa mŕtvoly objavujú jedna po druhej, odhodlá sa sériu vyšetriť. Hlavný hrdina ako tvorivá osobnosť je tak trochu mimo tohto sveta, jeho vnímanie okolia je úplne iné, odohráva sa na inej úrovni. Crumley je tiež neobyčajný detektív, takže im to spolu od začiatku klape. Postavy sú si veľmi podobné, potrebujú sa navzájom, aby veci dotiahli do úspešného konca. Pravda, to nevylučuje polemiku a nesúhlas. Dialógy postáv sú plné iskrivých vtipov a duchaplných replík, takže ich čítanie je mimoriadne zaujímavé.

Kniha je plná jemného humoru a dokonca aj uprostred tragickej povahy toho, čo sa deje, je niečo, na čom sa dá usmiať alebo zasmiať. Ako hovoria mnohí čitatelia, autor napísal dielo noirového štýlu. A vrcholom textu je atmosféra a zaujímavé porovnania. Detektívna zápletka sa odvíja pomaly, ale s každým ďalším krokom vyostruje intrigy a udržiava pozornosť. Odporúčame pre fanúšikov detektívneho žánru.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: