12 najlepších čajov na dojčenie

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Kritériá výberu. Tento materiál je subjektívny a nepredstavuje reklamu ani predajnú ponuku. Pred nákupom je potrebná konzultácia s odborníkom.

Prolaktín a oxytocín sú hlavné hormóny, ktoré regulujú laktáciu. Prvý je zodpovedný za tvorbu materského mlieka a druhý podporuje jeho vylučovanie. Keď sa vaše dieťa prisáva, tieto hormóny sa zvyšujú. Ale nie každý má tento proces dobre zavedený.

Ak máte málo materského mlieka, odporúčajú piť počas dňa veľa vlažných tekutín. Zlepšuje krvný obeh v tele ženy. Príliš veľa tekutín však samo o sebe nezvyšuje sekréciu mliečnej žľazy, takže v ideálnom prípade by čaje mali obsahovať laktogénne zložky.

Mladé začínajúce matky stoja pri návšteve drogérie pred dilemou: aký výrobok si vybrať?. Aby sme im pomohli, naši odborníci na dojčenie urobili výskum a zoradili najlepšie dojčiace čaje od zahraničných a domácich výrobcov.

Hodnotenie najlepších čajov na dojčenie

Hodnoteniemiestonázov výrobkucena
Najlepšie dovážané čaje na dojčenie1Hipp Natal300€
2Humana247€
3Weleda Stilltee650€
4Bebivita190€
5Fleur Alpine230€
6Leros130€
Najlepšie domáce čaje na dojčenie1Lactafitol161€
2Mliečna dráha380€
3Lactomma Evalar140€
4Babičkina Loekoshka63€
5Mamičkino zdravie138€
6Lactavit70€

Najlepšie dovážané čaje na dojčenie

Dovezení výrobcovia pristupujú k výrobe dojčenských čajov veľmi zodpovedne. Používajú len prírodné zložky a ich výrobky spĺňajú vysoké normy kvality.

Hipp Natal

Hodnotenie: 4.9

Hipp Natal

Na čele zoznamu je nemecký čaj na podporu laktácie Hipp Natal. Obsahuje výťažky z medovky, žihľavy, feniklu, rasce a anízu. Zloženie je doplnené dextrózou (hroznovým cukrom). Môže sa užívať od prvého dňa kŕmenia. Odporúčaná denná dávka – 2 šálky.

Je k dispozícii vo forme suchých granúl, ktoré sa pomerne rýchlo rozpúšťajú vo vode. Chuťový profil čaju je dobrý. Nie je príliš sladká a má bylinný účinok. Užite 8 g (2 čajové lyžičky) granúl Hipp Natal na 200 ml prevarenej, teplej alebo vychladenej vody. Obsah otvoreného balenia sa odporúča spotrebovať do 12 týždňov.

Podľa recenzií dojčiacich žien je účinok používania čaju Hipp pozorovaný už nasledujúci deň. Páči sa im, že pelety sa dajú riediť aj studenou vodou (veľmi praktické na cestách). Tvrdí sa tiež, že sa ľahko otvára jednou rukou. Hipp Natal je zaslúžene na prvom mieste, pretože účinne stimuluje tvorbu materského mlieka a má príjemnú chuť.

Výhody

 • obsahuje bylinné výťažky;
 • Môže sa rozpustiť v studenej vode;
 • chutí dobre;
 • Posilňuje laktáciu;
 • praktická nádoba.

Nevýhody

 • Možná alergická reakcia.

Humana

Hodnotenie: 4.8

Humana

Druhé miesto v rebríčku obsadila spoločnosť Humana tea z Nemecka. Tento výrobok obsahuje výťažky z ibišteka, feniklu, rooibosu, byliniek verbeny, malín, senovky gréckej, galeny, ako aj vitamín C a feniklový olej. Bez cukru alebo maltodextrínu (melasa je rýchly sacharid).

Humana je granulát malinovej farby. Jedna plná čajová lyžička tohto výrobku sa ponorí do 100 ml teplej prevarenej vody a dôkladne sa premieša, kým sa granule nerozpustia. Do instantného nápoja by sa nemal pridávať žiadny cukor, pretože je tam už prítomný. Čaj sa pije teplý krátko pred kŕmením dieťaťa 2-3 krát denne.

Ženy sa vyjadrili, že nielen zlepšuje laktáciu, ale aj normalizuje trávenie, funkciu čriev a posilňuje imunitu. Ak sa rozpustí podľa pokynov, balenie vystačí na 17 šálok. Avšak kvôli malinám a pomerne veľkému množstvu cukru v prípravku sa niektorým deťom po ňom objavujú vyrážky. A napriek tomu sa ocitol v najvyššom rebríčku, pretože je väčšinou dobre znášaný a mlieko s ním zostáva veľmi rýchlo.

Výhody

 • Výrazne zvyšuje laktáciu;
 • zlepšuje funkciu tráviaceho traktu;
 • chutné;
 • jednoduché používanie.

Nevýhody

 • Spôsobuje vyrážky u niektorých detí.

Weleda Stilltee

Hodnotenie: 4.7

Weleda Stilltee

Tretie miesto v hodnotení patrí ďalšiemu nemeckému čaju Weleda Stilltee. Obsahuje: semená senovky gréckej, plody anízu, feniklu, rasce, listy citrónovej verbeny. A výrobca tvrdí, že všetky rastliny použité na výrobu tohto čaju boli vypestované bez pesticídov a syntetických hnojív a boli špeciálne testované.

Weleda Stilltee sa dodáva v 2g filtračných baleniach. Balenie obsahuje 20 týchto dávok. Pohár vriacej vody sa napustí 1 vrecúškom. Pod pokrievkou sa lúhuje 5 minút. Denná dávka tohto laktogénneho produktu sú 3 šálky. Čaj má príjemnú bylinkovú chuť. Nápoj je číry so zelenožltým odtieňom.

Recenzie dojčiacich matiek o čaji Weleda Stilltee boli väčšinou pozitívne. Ženy si všimli, že po dvoch šálkach ráno a na obed je mlieko večer výrazne zatuchnuté. Organický čaj Weleda Stilltee sa zaslúžene objavil v rebríčku najlepších, pretože má príjemnú chuť a takmer žiadne alergické reakcie.

Výhody

 • dobré zloženie
 • výrazne zvyšuje množstvo mlieka;
 • príjemná chuť;
 • praktické balenie.

Nevýhody

 • je potrebné objednať online.

Bebivita

Hodnotenie: 4.6

Bebivita

Čaj na dojčenie Bebivita vyrábaný vo Švajčiarsku je štvrtým najobľúbenejším produktom. Je obohatený o bylinné výťažky a pridané sladidlá. Na druhej strane výrobok neobsahuje lepok, farbivá ani konzervačné látky.

Bebivita sú suché granule. Rozpustite 4 čajové lyžičky výrobku v pohári mierne vychladnutej vriacej vody. Denne si môžete dopriať až 3 šálky. Výrobca odporúča začať s jeho používaním počas posledného trimestra a pokračovať v ňom aj počas dojčenia. Obsah otvorenej nádoby je vhodný na 3 mesiace.

Z recenzií dojčiacich žien je zrejmé, že čaj Bebivita je chutný spôsob, ako zvýšiť množstvo mlieka. Mamičky tvrdia, že granule sa veľmi rýchlo rozpúšťajú vo vode a nezanechávajú žiadne zvyšky. Tento čaj bol v najvyššom rebríčku, pretože pri absencii výrazných problémov dobre podporuje laktáciu a počas krízy poskytuje potrebné množstvo mlieka.

Výhody

 • prírodné zloženie;
 • Posilňuje laktáciu;
 • jednoduchá príprava;
 • príjemná chuť a vôňa.

Nevýhody

 • rýchla spotreba.

Fleur Alpine

Hodnotenie: 4.6

Fleur Alpine

Piate miesto patrí čaju na dojčenie Fleur Alpine. Vyrába sa v Českej republike. Certifikovaný ekologický výrobok. Obsahuje plody feniklu, medovky, mäty piepornej, listy žihľavy a bylinu mäty piepornej. Je kontraindikovaný počas tehotenstva a v prípade individuálnej neznášanlivosti jednotlivých zložiek.

Fleur Alpine je k dispozícii v jednotlivých filtračných baleniach po 1,5 g na varenie. 1 vrecko sa ponorí do 200 ml vriacej vody a lúhuje sa 10 minút. Môže sa používať 2-3 po sebe nasledujúce týždne, 3 šálky denne teplé s jedlom. Ak je to potrebné, pred obnovením liečby urobte dvojtýždňovú prestávku.

Fleur Alpine je veľmi uznávaná. Novopečené matky milujú chuť a vôňu tohto nápoja. Poukazujú na to, že tento laktačný čaj skutočne poskytuje prílev materského mlieka, ale nedochádza k nemu po každej porcii, ale skôr kumulatívne. Fleur Alpine si zaslúži byť na prvom mieste, pretože prešla všetkými zložitými medzinárodnými certifikačnými postupmi. Je účinný a dobre znášaný dojčiacimi matkami a deťmi.

Výhody

 • čisto bylinné zloženie;
 • Poskytuje príval mlieka;
 • Má príjemnú chuť;
 • Vo vreciach je nasekaná surovina, nie prach.

Nevýhody

 • Účinok nie je okamžitý.

Leros

Hodnotenie: 4.5

Leros

Na konci rebríčka najlepších dovážaných čajov na dojčenie – Leros. Vyrobené v Českej republike. Obsahuje bylinu galega, plod rasce, plod feniklu, bylinu medovky, bylinu zlatej ruže, listy skorocelu. Čaj Leros účinne stimuluje tvorbu materského mlieka.

Dodáva sa v jednoduchých baleniach filtrov, ktoré nie sú nijako dodatočne balené. V kartónovom balení je 20 kusov. Jedno vrecko zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte ho 10 minút namočené pod pokrievkou. Nápoj pite ihneď po príprave 2-3 krát denne pred dojčením.

Podľa recenzií je čaj Leros účinný pri riešení problému nedostatku materského mlieka. Uvarený čaj má príjemnú chuť bez horkosti a bylinnej príchute, nie je veľmi silný. Jediné, čo sa mnohým ženám nepáči, sú obyčajné filtračné obaly bez štítku. A napriek tomu Leros odvádza dobrú prácu.

Výhody

 • dobré zloženie;
 • Čajový nápoj je lahodný a voňavý;
 • Podporuje laktáciu v potrebnom množstve.

Nevýhody

 • Žiadne štítky na baleniach filtrov.

Najlepšie domáce čaje na dojčenie

Ruskí výrobcovia nezaostávajú a ponúkajú širokú škálu čajov, ktoré pomáhajú ženám normalizovať laktáciu.

Lactafitol

Hodnotenie: 4.9

Lactafitol

Na prvom mieste je fytočaj Lactafitol. Vyrába ho spoločnosť Krasnogorsklexmedia. Čaj obsahuje: plody feniklu, anízu, rasce. Tieto zložky dopĺňajú listy žihľavy. Zloženie čaju je celkom bezpečné, pokiaľ neexistuje individuálna citlivosť na určité zložky.

Filtračné čajové vrecúška sú ďalej balené. V krabici je ich 20. 1-2 čajové vrecúška zalejte pohárom vriacej vody. Nechajte ho vylúhovať štvrť hodiny a pite ho po pol šálke ráno a večer počas hlavných jedál. Tento čaj môžete používať až 1 mesiac. Pred použitím sa odporúča poradiť sa s odborníkom na dojčenie.

Ženy chvália čaj Lactafitol v recenziách. Páči sa im príjemná chuť nápoja. Mamičky si všimli, že mlieko začína aktívne prúdiť už na druhý deň po použití. Lactafitol patrí medzi najlepšie, pretože pomáha nielen ženám s problémami s dojčením, ale zmierňuje aj nadúvanie bruška dieťaťa. Ako bonus sa k čaju dodáva malá brožúra s užitočnými informáciami o dojčení.

Výhody

 • Výrazne zvyšuje množstvo mlieka;
 • príjemná chuť;
 • Odstraňuje koliku u detí;
 • Súčasťou je leták s užitočnými informáciami;
 • kvalitné balenia filtrov.

Nevýhody

 • možné alergické reakcie.

Mliečna dráha

Hodnotenie: 4.8

Mliečna dráha

Druhé miesto v rebríčku obsadil nápoj Milky Way. Výrobca LLC „Vitaprom“. Zloženie veľmi bohatého nástroja. Okrem extraktu z byliny galega a instantnej čakanky obsahuje veľký komplex vitamínov, odstredené mlieko a čistený sójový proteín.

Tento laktogénny doplnok je balený v kvalitnej plechovke s priehľadným kaprónovým viečkom. Dodáva sa s odmerkou. Jedna čajová lyžička bez vrchnej časti zriedená v 100 ml teplej prevarenej vody (džús, kefír, mlieko). Hotový výrobok sa odporúča skonzumovať do jednej hodiny. Na obnovenie primeranej laktácie sa prípravok používa 2-4 krát denne počas 14 dní.

Recenzie nápoja Milky Way sú prevažne pozitívne. Dojčiace ženy ho pijú namiesto čaju, ale jeho chuť si nemôžu vynachváliť. Mladým matkám sa páči, ako normalizuje laktáciu, preto odporúčajú mať ho vždy po ruke. Napriek tomu, že mliečna cesta je zle rozpustná a pomerne horká, stále patrí medzi najlepšie, pretože dobre zvláda laktačné krízy.

Výhody

 • Bohaté viaczložkové zloženie;
 • Pomáha pri laktačných krízach;
 • Praktická nádoba a lyžica sú súčasťou balenia.

Nevýhody

 • sa dobre nerozpúšťa;
 • horká chuť.

Lactomma Evalar

Hodnotenie: 4.7

Lactomma Evalar

Na treťom mieste v rebríčku je čaj Lactomma od ruskej farmaceutickej spoločnosti Evalar. Obsahuje bylinu oregano, medovku, listy žihľavy, plody feniklu. Tento komplex rastlín aktívne pomáha zlepšovať laktáciu. Neodporúča sa však používať počas tehotenstva a v prípade individuálnej neznášanlivosti niektorých zložiek.

Lactomama sa predáva v jednotlivých vrecúškach (každé váži 1,5 gramu). V krabici je 20 kusov. Filtračné obaly sú dvojité, takže pri varení sa čaj získava bez úlomkov bylín. Jedno vrecúško sa zaleje pohárom vriacej vody a lúhuje sa 5-10 minút. Nápoj je priesvitný, svetlozelenej farby. Užívajte ho po 200 ml počas raňajok a večere. Povolená doba používania – 1 mesiac.

V recenziách ženy poznamenávajú, že účinok čaju Lactomma sa nevyvíja okamžite, ale pri systematickom používaní výrazne zlepšuje laktáciu. Svoje miesto v rebríčku najlepších si zaslúžil, pretože sa ľahko pije, dobre sa znáša so ženami, je dobre balený. Okrem toho tento čaj zlepšuje funkciu tráviaceho traktu a zlepšuje náladu.

Výhody

 • nie preťažené zloženie;
 • príjemná chuť;
 • Zlepšuje laktáciu;
 • Reguluje tráviaci trakt;
 • zlepšuje náladu.

Nevýhody

 • Účinok sa vyvíja v priebehu času.

Babuškino Lukoško

Hodnotenie: 4.6

Babuškino Lukoško

Štvrté miesto v rebríčku obsadil čaj Babushkino Luokoshko. Jeho výrobca – spoločnosť „Imperial tea“ Ltd. Obsahuje plody anízu, feniklu a rasce s listami žihľavy. Babushkino Lukoshko zároveň neobsahuje farbivá, konzervačné látky ani arómy, ktoré sú škodlivé pre zdravie matky alebo dieťaťa.

Je balená, takže sa ľahko varí. Jedno čajové vrecúško zalejte 200 ml horúcej prevarenej vody a nechajte pôsobiť 3-5 minút. Nápoj má tmavú, sýtu farbu a charakteristickú bylinkovú vôňu. Pite ho ihneď po príprave v horúcej forme 20-30 minút pred kŕmením.

Podľa recenzií ženy pijú tento čaj s potešením. Dokáže nielen spestriť jedálny lístok dojčiacej ženy, ale aj podporiť laktáciu na správnej úrovni. Babushkino Lukoshko je zaradený do hodnotenia najlepších, pretože má bezchybné zloženie. A aj keď z nejakého dôvodu nezvýši množstvo mlieka, určite matke neublíži.

Výhody

 • dokonalé zloženie;
 • rýchlo sa varí;
 • udržuje laktáciu na správnej úrovni.

Nevýhody

 • Etikety na vrecúškach sú často odtrhnuté.

Maminino zdravie

Hodnotenie: 4.4

Mamičkino zdravie

Na piatom mieste v rebríčku sa umiestnil čaj Mamino Health. Tento Slovenská výrobok obsahuje: plody anízu, kôpru, feniklu, oregana. Táto rastlinná surovina však nie je zabalená najlepším spôsobom. Vrecúška obsahujú aj veľa bylinného prachu, ktorý sa pri varení usadzuje.

Dojčiacim ženám sa odporúča používať 1 vrecúško ráno a večer počas jedla. Predvarí sa s pohárom vriacej vody a nechá sa 5 minút lúhovať. Má príjemnú trávnatú chuť, ktorá nie je nepríjemná. Samotný proces varenia však nie je veľmi pohodlný.

V recenziách ženy poznamenávajú, že čaj Mamino Health účinne pomáha pri problémoch s laktáciou. Sťažujú sa však na nepohodlné vrecká bez šnúrok a na to, že pri varení sa na dne šálky usadzuje veľa prachu. Čaj Mamino Health je však stále v horných radoch najlepších, pretože má bezpečné zloženie, príjemnú chuť a odôvodňuje všetky sľuby výrobcu.

Výhody

 • Nepreťažené zloženie;
 • Varí sa rýchlo;
 • príjemná chuť a vôňa;
 • Zlepšuje laktáciu.

Nevýhody

 • nepríjemné vrecúška;
 • prach na dne šálky pri varení.

Lactavit

Hodnotenie: 4.4

Lactavit

Zaokrúhľovanie top fyto čaju Lactavit. Má presne rovnakého výrobcu ako Lactafitol. Tento čaj je však cenovo dostupnejší. Obsahuje fenikel, aníz, rascu a listy žihľavy. Tento čaj by sa nemal piť počas tehotenstva alebo ak ste alergickí na niektoré zložky zloženia.

Čajové vrecúška (1-2) zaliať 200 ml vriacej vody. Trvajte pod vekom 15 minút. Užívajte 100 ml ráno a večer s jedlom. Po uvarení získate príjemný bylinný nápoj s charakteristickou žltozelenou farbou. Vôňa môže byť po otvorení balenia príliš silná, ale po namočení do vriacej vody je jemnejšia.

Ženy sa vyjadrili, že nevidia dôvod preplácať za drahšie čaje, pretože Lactavit nemá nižšiu účinnosť. Balenia filtrov bez označenia sú trochu nepríjemné, ale dá sa na ne zvyknúť. Vďaka svojim prírodným zložkám a skutočným mliečnym výplachom je to veľmi obľúbený čaj.

Výhody

 • skvelá zostava;
 • príjemná chuť, vôňa;
 • Udržuje laktáciu pod kontrolou.

Chyby

 • Vrecká bez označenia.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: