10 najlepších výplňových materiálov

*Prehľad najlepších náplní od redaktora. Aké sú kritériá výberu?. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nepredstavuje odporúčanie na nákup. Pred nákupom sa poraďte s odborníkom.

Púzdrové bundy otvorili novú éru a priniesli maximálne pohodlie ľuďom všetkých vekových kategórií, pretože nahradili ťažké kožuchy a oblečenie s viacvrstvovými výplňami. A hoci nie sú vyvinuté na masové použitie, stali sa takými populárnymi, že sa nosia všade a vždy, nielen pri športe alebo outdoorových aktivitách.

Husie páperie sa používa od 15. storočia. V tom čase to však bola rarita a popularita ľahkého zimného oblečenia dosiahla vrchol v 70. rokoch 20. storočia, keď renomovaní návrhári zamerali svoju pozornosť na neuveriteľne pohodlné bundy pre polárnikov a horolezcov. Prvé modely boli veľmi objemné a nie úplne pohodlné. Dnes je táto nevýhoda vyriešená a môžete si kúpiť akúkoľvek páperovú bundu s tradičným strihom aj originálnym. Niektoré sú majstrovskými dielami dizajnérskeho umenia, ktoré sa „nosia“ pri špeciálnych príležitostiach.

Sortiment vrchného oblečenia sa každoročne rozširuje o nové materiály. Tradičné páperie je nahradené syntetickým ekvivalentom, ktorý má niekoľkonásobne vyšší výkon. Ale ani milovníci klasiky sa nemusia báť. Návrhári nezabúdajú ani na zimné oblečenie len s organickým páperím alebo na rôzne kombinácie s inými páperovými výplňami.

Náš zoznam zahŕňa najobľúbenejšie moderné výplňové materiály. Najlepšie materiály, ktoré sú dnes k dispozícii pre pohodlie, teplo, dlhotrvajúce nosenie a jednoduchú údržbu.

Poradie najlepších plnív do páperových búnd

NomináciamiestonázovHodnotenie
3 Najlepšie výplne z prírodného páperia1Dole5.0
2Púchové perie4.9
3Vlna4.8
Najlepšie syntetické výplne do páperových búnd1Thermofin5.0
2Tinsulate4.9
3Topsil4.8
4Isosoft4.7
5Primaloft4.6
6Syntepuch4.5
7Hollofiber4.4

Najlepšie výplne z prírodného páperia

Fluff

Hodnotenie: 5.0

Dole

Je to surovina, z ktorej sa začalo vyrábať najvšestrannejšie zimné oblečenie. Puch chráni vodné vtáctvo v extrémnych podmienkach. Vďaka jeho jedinečným vlastnostiam získavame bundy a kombinézy, ktoré maximálne chránia pred nízkymi teplotami, vetrom, vlhkosťou. Najdrahší materiál je eiderdown. Jeho vlastnosti zaručujú teplo aj v arktických mrazoch. Ale náklady na výrobky, resp. vysoké.

Druhý najlepší: husacie páperie. Oblečenie už patrí do strednej cenovej kategórie. Najdostupnejšia zo všetkých je kačica. Používa sa pri výrobe oblečenia ekonomickej triedy. Napriek kategórii poskytujú výplne pohodlie dospelým aj deťom. Bundy sú ľahké, neobmedzujú pohyb počas aktívnych hier a športov. Vnútorná vlhkosť je dobre odvetrávaná smerom von, vonkajšia vlhkosť nepreniká pod oblečenie. Telo môže dýchať a nevytvára skleníkový efekt.

Kvalitná páperová bunda by mala vydržať 10 rokov. Nehromadí sa, neriedi sa. Púzdrové oblečenie sa po stlačení niekoľkonásobne zmenší, takže nevyžaduje príliš veľa miesta na skladovanie a prepravu. Po vyprázdnení sa vráti do svojej objemnej podoby.

Výhody

 • ľahké a mäkké výrobky;
 • Vysoká tepelná izolácia;
 • optimálna absorpcia vlhkosti;
 • dlhá prevádzka.

Nevýhody

 • môže spôsobiť podráždenie.

Puch / perie

Hodnotenie: 4.9

Púch/perie

Na druhom mieste je prírodná tkanina, ktorá je najobľúbenejším výplňovým materiálom. Zmiešaním dvoch rôznych surovín sa znižuje cena výrobku. Preto je pánske, dámske a detské oblečenie medzi zákazníkmi také žiadané. Suroviny, ktoré sa používajú, sú páperie a perie z voľne žijúcich a domácich vtákov, ako sú husi, kačice, volavky. Perie sa klasifikuje podľa týchto percentuálnych podielov: 95/5% prémiové, 70/30% prémiové, 50/50% prémiové, 30/70% prémiové – druhá trieda.

Surovina prechádza približne 20 krokmi spracovania. Je potiahnutá vodoodpudivou zmesou, ktorá predlžuje životnosť páperovej bundy. Je tiež dezinfikovaný, aby sa odstránil zápach a znížilo riziko podráždenia citlivých osôb. Púzdro je možné prať v práčke. Čas schnutia je priemerný.

Mnohí ľudia sa už stretli s kvalitou páperia/peří v oblečení z páperia/peří. Je ľahký, vzdušný, dobre hreje v chladnom počasí, chráni pred vetrom a vlhkosťou. Púzdro poskytuje správnu mikroklímu vo všetkých situáciách: pri vysokej pohyblivosti a odpočinku. Oblečenie vhodné na zimu v rôznych klimatických podmienkach.

Výhody

 • Bežný materiál;
 • Po stlačení si zachováva svoj tvar;
 • jednoduchá údržba v automatickom režime;
 • cenovo dostupné produkty.

Nevýhody

 • Môže spôsobiť alergie.

Vlna

Hodnotenie: 4.8

Vlna

Na treťom mieste je výplň, ktorá je vyrobená z ovčej alebo ťavej vlny. Napriek absencii páperia sa oblečenie s ním stále klasifikuje ako páperové bundy. Materiál sa osvedčil v praxi. Výborne udržiava teplo, chráni pred nárazmi vetra, umožňuje telu dýchať a nehromadí nadmernú vlhkosť.

Hmotnosť výrobkov z vlny je o niečo vyššia, ale pri ich nosení sa nevyskytuje vážne nepohodlie. Zároveň znižuje objem. V procese výroby sa často pridávajú syntetické vlákna, aby sa zvýšila výkonnosť odevu. Tým sa zabráni rozvoju mikroorganizmov, minimalizuje sa zmršťovanie pri praní a zachováva sa nezmenený tvar odevu.

Jedinečné liečivé vlastnosti vlny sú nespornou výhodou. Nielenže vás zahreje, ale aj zlepší kondíciu vášho tela, zvýši krvný obeh, stimuluje regeneračné procesy po zápaloch a zraneniach a zmierňuje príznaky bolesti. Ak nemáte žiadne podráždené reakcie na prírodnú tepelnú izoláciu, potom je oblečenie s vlnou skvelou voľbou pre drsné zimy.

Výhody

 • dobré tepelné retenčné vlastnosti;
 • výrazný terapeutický účinok
 • Materiál je pohodlný pre telo;
 • cenovo dostupné páperové bundy.

Nevýhody

 • nie je vhodný pre alergikov.

Najlepšie syntetické výplne do páperových búnd

Thermofin

Hodnotenie: 5.0

Thermofin

Popredný umelý výplňový materiál, ktorý dokáže chrániť pri teplotách do -50° a nižších. Vyvinuli ho vedci Zo Slovenska a Fínska, a keďže sa vyrába v našej krajine, ceny oblečenia príjemne prekvapujú. Thermofin je schválený pre dojčatá, čo potvrdzujú certifikáty. Jeho jedinečné vlastnosti sú zabezpečené použitím dvoch druhov surovín a špeciálnych technologických podmienok. Štandardné vlákna a vlákna z biokomponentov sa pod vplyvom tepla zmršťujú odlišne, čo vedie k zvýšenému vrásneniu vlákien.

Termovlákno je mäkké a poddajné a vytvára optimálny objem v páperových bundách. Nespôsobuje podráždenie, je dobre znášaná alergikmi, pretože nepriťahuje prach a nevytvára podmienky pre rast baktérií. Odev sa môže skladovať a prepravovať v stlačenej forme. Okamžite sa narovná a neobjavia sa žiadne chyby v podobe vrypov, zhrubnutí alebo medzier. Rovnaké vlastnosti si zachováva aj po opakovanom praní a odstreďovaní.

Izolačný materiál odpudzuje vonkajšiu vlhkosť. Aj po úplnom nasiaknutí si výrobok zachováva teplo a zmršťuje sa o menej ako 0,02 %. Vysoký stupeň hygroskopicity zabraňuje skleníkovému efektu.

Výhody

 • Certifikát najvyššej bezpečnostnej triedy;
 • Objemné, ľahké páperové bundy;
 • Zachovanie tvaru po deformácii;
 • vhodné pre obzvlášť tuhé zimy.

Nevýhody

 • Neidentifikované.

Tinsulate

Hodnotenie: 4.9

Tinsulate

Striebro – syntetický ekvivalent labutieho páperia. Vymysleli ho americkí vedci, ktorí vytvorili vlákno pre vybavenie astronautov a polárnikov. Jedinečné vlastnosti tohto materiálu mu umožnili rýchlo dobyť trh a dnes si oblečenie s tinsulátom nezadá v popularite s výrobkami z drahého organického páperia. Je ľahký a beztiažový, na tele ho takmer necítiť. Je to preto, že vlákna sú niekoľkokrát jemnejšie ako ľudské vlasy a niekedy stačí na ochranu v extrémne chladných podmienkach jediná vrstva Tinsulate.

Hypoalergénny je ďalším nesporným plusom. Izolačný materiál vás udrží príjemne svieže počas celej životnosti odevu. Nepriťahuje prach, neumožňuje množenie baktérií, je odolný voči plesniam a hubám. Tinsulate odpudzuje vlhkosť z atmosféry a prenáša ju von. Široko sa používa na oblečenie pre športovcov, lyžiarov, používa sa aj pri výrobe detského oblečenia.

Výrobok sa po umytí nedeformuje. ľahko sa stláčajú, bez drvenia a valcovania. Možno prať ručne alebo v práčke. Sušenie je pomerne rýchle.

Výhody

 • Najľahšia náplň;
 • Vlastnosti labutieho peria;
 • vhodné pre drsné zimy;
 • Bezpečné pre alergikov.

Nevýhody

 • neidentifikované.

Topsil

Hodnotenie: 4.8

Topsil

v tretej polohe je materiál, ktorý sa dokáže sám regulovať, aby udržal teplo v rôznych poveternostných podmienkach. Čím nižšia je teplota, tým viac vlákno napučiava a vytvára pórovité komory, v ktorých sa udržiava vzduch. Vývojári na základe vlastností vlny arktických zvierat. Syntetické vlákno si plne zachovalo vlastnosti prírodnej kožušiny a zároveň maximalizuje výkon.

Topsil je nielen ľahký, ale aj odolný. Na rozdiel od prírodných surovín sa v ňom nehromadia baktérie ani prach, čo je ideálne pre alergikov a deti. Materiál je priepustný pre vzduch, reguluje teplotu, eliminuje potenie, chladenie a prechladnutie.

Náplň sa nedeformuje po skladovaní v kompresii alebo umývaní. Obnovuje sa okamžite, čo bolo dokázané mnohými testami. Počas životnosti výrobku je strata použiteľných vlastností len 1 % zo 100. ľahká starostlivosť je ďalším plusom pre topsilts.

Výhody

 • samoregulácia zadržiavania tepla;
 • vysoký odvod vlhkosti;
 • šetrné k životnému prostrediu;
 • zachovanie všetkých jeho vlastností.

Nevýhody

 • neidentifikované.

Isosoft

Hodnotenie: 4.7

Isosoft

Na štvrtom mieste sa umiestnila inovatívna náplň, ktorej vývoj patrí belgickým vedcom. Vytvorili materiál, ktorý dokonale spája vlastnosti organickej a umelej suroviny. Vďaka optimálnym rozmerom vlákien a vzduchových dutín sa teplo udrží aj pri extrémne nízkych teplotách a silných nárazoch vetra. Keď vonkajšia tkanina navlhne, isosoft neprepustí vlhkosť dovnútra, takže zostane pohodlný za všetkých poveternostných podmienok.

Univerzálna výplň používaná na výrobu páperových búnd, ako aj pracovného, lyžiarskeho a expedičného oblečenia. V závislosti od kategórie sa použije jedna alebo viac vrstiev s rôznou hustotou. Materiál umožňuje telu dýchať a nevytvára skleníkový efekt. Prešiel dermatologickým testovaním, ktoré preukázalo, že je absolútne bezpečný pre alergikov.

Oblečenie neabsorbuje prach ani pachy. Môže byť podrobený mnohonásobnému praniu bez rizika straty spotrebiteľských vlastností. Púzdrové bundy s izosoftom sú rýchloschnúce. Možno ich kompaktne zložiť bez záhybov, znížiť alebo zvýšiť hustotu tepelnej izolácie.

Výhody

 • Vhodné pre rôzne typy oblečenia;
 • Minimálny prepravný objem;
 • Vysoká úspora tepla;
 • ľahko sa čistí vo všetkých smeroch.

Nevýhody

 • neidentifikované.

Primaloft

Hodnotenie: 4.6

Primaloft

Piatu pozíciu zaberá ultrajemná výplň, ktorá sa pri skladaní dobre stlačí a okamžite sa vráti do pôvodného tvaru. Bol vyvinutý pre americkú armádu, ale postupne sa stal populárnym aj v sériovej výrobe. Polyesterové vlákna sú ľahké. Vodotesné a vetruvzdorné. za základ boli vzaté vlastnosti husieho páperia.

Výrobky Primaloft sú vhodné na outdoorové aktivity a zimné športy. Zachovávajú normálnu mikroklímu a prenášajú vlhkosť do vonkajšieho prostredia, takže človek nepociťuje chlad a nie je vystavený podchladeniu. Primaloft je bezpečný pre malé deti a alergikov. Nevypúšťa žiadne toxické látky, nepriťahuje prach a je málo horľavý.

Výplň je obľúbená u výrobcov modelárskeho oblečenia. Umožňuje návrhárom vytvárať zoštíhľujúce bundy, ktoré dokonale priliehajú k telu. Zo všetkých materiálov vyniká svojimi vlastnosťami práve materiál Primaloft. Mnohé jeho ekvivalenty sú niekoľkokrát hrubšie ako on. Výrobky sa môžu umývať bežným spôsobom. Vysušenie za niekoľko hodín.

Výhody

 • vysoká tepelná účinnosť;
 • Povlak odpudzujúci vlhkosť;
 • odolnosť proti deformácii;
 • antistatický účinok.

Nevýhody

 • neboli identifikované.

Syntepuch

Hodnotenie: 4.5

Syntetické rúno

Šiesty kandidát je umelou náhradou prírodného páperia. Kvalitou sa mu približuje, ale jeho výkonnostné vlastnosti sú niekoľkonásobne vyššie. Netkaná izolácia vyrobená z polyesteru. Drobné vlákna zabezpečujú mäkkosť, pružnosť a zachovávajú pôvodný tvar odevu po mnohých praniach a skladovaní v kompresii. Je to vďaka silikónovej impregnácii, ktorá ich oddeľuje a zabraňuje ich zamotávaniu a zhlukovaniu.

Drobné duté priestory zabraňujú prenikaniu vlhkosti, ale umožňujú únik prirodzených tekutých pár smerom von. Púzdrová bunda je príjemná v pohybe aj v pokoji. oblečenie môžu nosiť alergici. Eliminuje výskyt svrbenia, vyrážky, pretože v izolácii sa nehromadia nečistoty, prach, huby, plesne, mikróby.

Hlavnou vlastnosťou tejto bundy je, že zostáva suchá v daždi alebo snehu, ale udrží vás v teple, aj keď je mokrá. Čistenie nie je také náročné ako pri organickom páperí. Odev je možné prať v práčke. Po rozložení uschne za niekoľko hodín.

Výhody

 • Syntetický ekvivalent páperia
 • vysoká tepelná izolácia;
 • hypoalergénne a bezpečné;
 • žiadny statický efekt.

Nevýhody

 • žiadne.

Hollofiber

Hodnotenie: 4.4

Hollofiber

Siedme miesto pre výplň, ktorá má okrem vysokých tepelných retenčných vlastností aj rozumnú cenu. Je vyrobená z polyesteru, ktorý je stočený do špirálovitých vlákien. Duté dutiny udržujú teplo, a preto si odev udržiava teplo pri silnom vetre, nízkych teplotách a počas zrážok. Hollofiber je ľahký. Zabezpečuje správnu cirkuláciu vzduchu, čím vytvára pohodlie počas dlhých pokojných prechádzok a aktívnych hier.

Vlákna sú ošetrené silikónom, aby si po praní a stlačení zachovali svoj tvar. Oblečenie možno bezpečne čistiť v automatických práčkach so všetkými druhmi pracích prostriedkov bez obáv z deformácie výrobku. Púzdrové bundy rýchlo schnú bez zmeny tvaru a zanechávajú vnútornú izolačnú vrstvu rovnomerne rozloženú.

Lacné oblečenie s chollovláknom je vhodné na nosenie pre ľudí trpiacich alergickými ochoreniami. nehromadí prach a zápach, nevypúšťa toxické látky a neslúži ako živná pôda pre mikroorganizmy a plesne. Zaručujú dlhú životnosť. Spomedzi ekonomických možností sa najlepšou voľbou stáva páperová bunda s chollovláknom.

Výhody

 • hypoalergénne zloženie;
 • žiadny skleníkový efekt;
 • odolnosť a dlhá životnosť;
 • čistenie všetkými prostriedkami.

Nevýhody

 • neidentifikované.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: