9 pevných diskov s najvyššou kapacitou

Kedysi stačil na uloženie dát pevný disk s kapacitou 80 GB. Prečo sa naháňať za objemom, keď filmy a hry vážia len po 700 MB? A najčastejšie boli uložené na optických diskoch, nie na HDD. Teraz sa všetko zmenilo. Aj päťminútové video natočené v rozlíšení 4K bude vážiť niekoľko gigabajtov. Stručne povedané, v súčasnosti sa čoraz viac vyžadujú pevné disky, ktoré dokážu pojať obrovské množstvo dát. Preto sme sa rozhodli odhaliť to najlepšie z týchto zariadení. Boli by ste prekvapení, aké veľké úložisko dát poskytujú pevné disky s najvyššou kapacitou, ktoré sú k dispozícii bežnému spotrebiteľovi.

Rebríček pevných diskov s najvyššou kapacitou

Nomináciapriestornázov výrobkucena
Pevný disk s najvyššou kapacitou pre stolové počítače a servery1Seagate ST14000DM00139 415€
2Western Digital WD Gold 12 TB (WD121KRYZ)33 549€
3HGST HUH721010ALE60419 922€
4Western Digital WD Red 6 TB (WD60EFRX)13 431€
Externý pevný disk s najvyššou kapacitou1Lacie STFK60000400325 796€
2Western Digital My Cloud Pro Series PR4100 32 TB (WDBNFA0320KBK)126 635€
3Seagate STEL800020012 700€
4Western Digital WD Elements Desktop 6 TB (WDBWLG0060HBK-EESN)11 186€
5Lacie STFD500040011 390€

Pevné disky pre stolové počítače a servery s najvyššou kapacitou

Seagate ST14000DM001

Hodnotenie: 4.9

Seagate ST14000DM001

Ako možno tušíte z názvu, tento pevný disk má kapacitu 14 TB! Obrovská kapacita! Takáto veľkokapacitná jednotka môže byť potrebná pre server, na ktorom je umiestnených viacero lokalít. Pokiaľ ide o priemerného používateľa, prichádzajú do úvahy len videoblogeri, ktorí sa snažia takmer každý deň potešiť svojich odberateľov novými videami. A nebolo by v takom prípade lepšie kúpiť nejaké menšie pevné disky?? Tento model stojí do 40k. Euro. V prípade zlyhania HDD by vám bolo ľúto investovaných peňazí. Dlhá záruka a pevná konštrukcia však robia svoje – ťažko sa môžete obávať poruchy.

Na rozdiel od menej objemných bratov má disk Seagate ST14000DM001 256 MB vyrovnávacej pamäte. Pri bežnom dizajne by bol prístup k tým či oným informáciám časovo veľmi náročný. Z tohto dôvodu výrobca zabudoval 16 hláv. Človek sa musí čudovať, ako sa ich toľko zmestilo do tradičného 3,5″ formátu. Rýchlosť otáčania je 7200 otáčok za minútu. To je maximum pre stabilnú prevádzku moderného pevného disku – nikto sa zatiaľ neodváži tento parameter prekročiť, pretože by to jedného dňa mohlo spôsobiť fyzické prasknutie magnetickej platne.

Produkt sa pripája k počítaču prostredníctvom 6-gigabitového konektora SATA. Údaje možno čítať maximálnou rýchlosťou 600 MB/s. Takýto parameter sa nám podarilo dosiahnuť vďaka väčšiemu počtu hláv. Takže pri čítaní je pevný disk porovnateľný s priemerným rozpočtovým SSD!

Ďalej upozorňuje, že tento model si vyžaduje dobre chladený počítač alebo serverovú skriňu. Ak jeho teplota dosiahne 60 °C, môže sa vypnúť. Inak je to typický HDD. Počas prevádzky je hlučný, ale nie príliš – príslušné merania ukázali, že nie je hlučný viac ako 28 dB. Odolnosť voči nárazom je tu pomerne vysoká, hoci zariadenie je aj v tomto ohľade horšie ako SSD. Pokiaľ ide o priemernú latenciu, dosahuje len 4,16 ms.

Výhody

 • Mimoriadne vysoká kapacita;
 • Dostatok vyrovnávacej pamäte;
 • Schopnosť NCQ;
 • Nie veľmi vysoká latencia;
 • Veľmi vysoká rýchlosť čítania;
 • Vysoká spoľahlivosť.

Nevýhody

 • Cena za HDD je astronomická.

Western Digital WD Gold 12 TB (WD121KRYZ)

Hodnotenie: 4.8

Western Digital WD Gold 12 TB (WD121KRYZ)

O niečo menšia kapacita, ale stále drahý pevný disk. Ponúka úložnú kapacitu približne 12 TB. Výrobca však odporúča inštalovať jeho výtvor výlučne do servera. Pravdepodobne to súvisí s vysokou hlučnosťou, ktorá dosahuje až 36 dB. Ak má váš počítač napájací zdroj, ktorý zapína „rozbočovač“ len pri veľkom zaťažení, a nejaký druh vodného chladenia pre procesor, potom bude pevný disk v čase čítania a zápisu údajov naozaj počuť. Počas nečinnosti však hladina hluku klesá na tradičných 20 dB. Pokiaľ ide o spôsob pripojenia, využíva štandardný konektor SATA, ktorý podporuje rýchlosť 6 Gb/s.

Maximálna rýchlosť čítania a zápisu je 255 MB/s. Menší počet dostupných čítacích hláv. Vyššie uvedená rýchlosť je však pre väčšinu používateľov dostatočná. Ešte jedna vec, ktorú treba poznamenať, je, že používa 256 MB vyrovnávacej pamäte. Platne sa točia rýchlosťou 7200 otáčok za minútu – ako je uvedené vyššie, je to maximálna rýchlosť, pri ktorej sa môžu ukladať.

Výrobca tvrdí, že jeho pevný disk možno používať 2,5 milióna hodín – až po uplynutí tejto doby sa s ním niečo stane. Zdá sa, že práve pre tieto údaje si kupujete drahý pevný disk, pretože dlhá životnosť je dôležitejšia ako vysoká rýchlosť čítania alebo zápisu.

Zostáva dodať, že zariadenie je vysoko odolné voči nárazom a spotreba energie pevného disku nepresahuje 6,9 W.

Všimnite si, že tento model je o niečo dlhší ako štandardný pevný disk. Vďaka väčšiemu priestoru vo vnútri pevného disku je zariadenie chladnejšie – nezahrieva sa, ani keď ho intenzívne používate celé hodiny. Z tohto dôvodu však možno budete potrebovať nový inštalačný vozík na montáž HDD.

Výhody

 • Minimálne vykurovanie;
 • Primerane vysoká rýchlosť čítania a zápisu;
 • Predĺžená životnosť;
 • Veľmi vysoká kapacita;
 • Pridaná podpora pre NCQ.

Nevýhody

 • Veľmi vysoké náklady;
 • Hladina hluku – vyššia ako zvyčajne.

HGST HUH721010ALE604

Hodnotenie: 4.7

HGST HUH721010ALE604

Musí to byť jeden z najobľúbenejších pevných diskov v našom hodnotení, ak hovoríme len o modeloch určených na inštaláciu do servera alebo domácej počítačovej systémovej jednotky (ďalej budeme brať do úvahy aj externý HDD). Kapacita tohto zariadenia nepresahuje 10 TB. Stále je to kapacita, ktorú by nikto nepovažoval za nedostatočnú. Pre bežného používateľa by to bolo príliš veľa – preto výrobca ponúka tento model len pre majiteľov serverov.

Disk patrí do tradičného 3,5″ formátu. Ako to má byť, produkt má vyrovnávaciu pamäť a jej veľkosť je až 256 MB. Pod kovovým krytom sa magnetické platne môžu otáčať rýchlosťou 7200 otáčok za minútu. Výrobca neuvádza žiadne konkrétne údaje o výslednej rýchlosti čítania a zápisu. Recenzie HGST HUH721010ALE604 však naznačujú, že by mohol ľahko dosiahnuť 237-249 MB/s. Nie je to zlý výsledok, ktorý by sa nedal dosiahnuť menej kapacitnými a lacnejšími HDD. Samozrejme, na používanie súborov pri týchto rýchlostiach potrebujete pripojenie k najnovšej generácii konektorov SATA.

Jediná výčitka, ktorú možno vzniesť na pevný disk, je priemerný prístupový čas, ktorý je 8,6 ms pri zápise. Rýchlejšie sú však len modely s platňami s nízkou hustotou. Hlučnosť okolo 36 dB je sotva na sťažnosť, najmä ak chcete mať v serveri naozaj pevný disk.

MTBF je údajne 2,5 milióna hodín. Toto tvrdenie zatiaľ nikto nemohol skontrolovať, pretože HDD bol vyrobený relatívne nedávno. Zostáva dodať, že zariadenie má štandardnú spotrebu energie maximálne 6,8 W.

Výhody

 • vysoká kapacita;
 • Primeraná cena za takúto kapacitu;
 • Slušné množstvo vyrovnávacej pamäte;
 • Vysoké rýchlosti čítania a zápisu;
 • Veľmi dlhá MTBF;
 • Takmer žiadne teplo.

Nevýhody

 • Hladina hluku je pravdepodobne príliš vysoká.

Western Digital WD Red 6 TB (WD60EFRX)

Hodnotenie: 4.6

Western Digital WD Red 6 TB (WD60EFRX)

Spoločnosť Western Digital je známa tým, že všetky svoje pevné disky rozdeľuje do niekoľkých produktových radov. Červený rad pozostáva z najodolnejších riešení. Tieto „pevné disky“ majú vysokú rýchlosť vretena, ale nie záznamu – výrobca sa snaží zabezpečiť, aby sa magnetickým doskám nič nestalo. Napríklad disky tohto modelu sa otáčajú rýchlosťou 5400 otáčok za minútu. Kapacita až do 6 TB. Je zrejmé, že pri tejto kapacite nepotrebujete veľké množstvo vyrovnávacej pamäte, stačí 64 Mb. Všimnite si, že hladina hluku pri čítaní alebo zápise je 28 dB – len o 3 dB viac ako pri nečinnosti. To nám umožňuje odporučiť disk na inštaláciu do domáceho alebo kancelárskeho NAS. Dokonca ho môžete zapojiť do systémového boxu – použitý konektor SATA vám vôbec neprekáža. Jeho vnútorné časti však musia byť veľmi dobre chladené, pretože pevný disk sa pri pravidelnom používaní veľmi zahrieva. Recenzie však ukazujú, že dosiahnutie teploty, pri ktorej sa HDD náhle vypne, si vyžaduje veľa úsilia.

Z hľadiska ďalších funkcií ide o typický pevný disk, ktorý vás pravdepodobne ničím neprekvapí. Je pomerne odolný voči nárazom, ale stále má ďaleko od výkonu polovodičového disku. MTBF je len 1 milión hodín. Avšak aj toto „všetko“ je pre väčšinu kupujúcich dosť dobré. Spotreba energie sa tu znížila na 5,3 W.

Výhody

 • Pomerne vysoká rýchlosť čítania a zápisu;
 • Nie je veľmi hlučný;
 • Slušná životnosť;
 • Podporujú NCQ;
 • Kapacita určite poteší bežného používateľa;
 • Cena nie je astronomická.

Nevýhody

 • Niektoré kópie sú hlučnejšie ako iné;
 • Rýchlosť taniera stále nebude vyhovovať každému.

Externé pevné disky s najvyššou kapacitou

Lacie STFK60000400

Hodnotenie: 4.9

Lacie STFK60000400

Ako veľký môže byť moderný externý disk? Naše hodnotenie ukazuje, že je takmer nekonečne dlhá. Model s názvom Lacie STFK60000400 pojme až 60 TB dát! Samozrejme, dosiahli sme to kombináciou viacerých HDD. V skutočnosti za 320 až 330 tisíc. Roubles. získate kompletné úložisko NAS so šiestimi 3,5″ pevnými diskami. Zariadenie je sivej farby, pričom jeho činnosť indikuje modrá LED dióda. Každý pevný disk je umiestnený v posuvnom zásobníku. Pevný disk sa dá v prípade potreby rýchlo a jednoducho vymeniť. Celá sada diskov dokáže pracovať v režime RAID 0, RAID 5 alebo RAID 6. To znamená, že budete môcť duplikovať informácie zápisom na dva pevné disky súčasne. V nepravdepodobnom prípade zlyhania disku zostane druhý disk pripojený. V tomto režime používania sa 60 TB nezdá byť príliš veľa, však??

Za určitých prevádzkových podmienok dosahuje rýchlosť čítania a zápisu až 1400 MB/s. To je niečo a niečo! Tento výsledok prekonávajú len disky SSD pripojené pomocou M.2, o ktorom budeme hovoriť neskôr!

Na zadnej strane tejto „krabice“ sa nachádza nielen napájací konektor, ale aj dve rozhrania Thunderbolt 3. Prostredníctvom týchto portov je možné prenášať a prijímať dáta najvyššou rýchlosťou. Ak však váš počítač nemá uvedený konektor, je k dispozícii pripojenie USB-C kompatibilné s USB 3.1. Teoretická rýchlosť takéhoto portu je až 10 Gbit/s, takže by nemali nastať žiadne problémy. Pripojovací kábel je súčasťou balenia. A bolo by zvláštne, keby sa na to vzhľadom na cenu zabudlo… Súčasťou externého pevného disku (ak sa to vôbec dá nazvať pevným diskom) je aj napájací adaptér.

Výhody

 • Množstvo ultra vysokorýchlostných konektorov;
 • Rýchlosti čítania a zápisu sú tiež nezvyčajne vysoké;
 • Obrovská kapacita;
 • Viacero režimov prevádzky;
 • Všetko, čo potrebujete, je súčasťou balenia;
 • Pevné disky sa dajú ľahko vymeniť.

Nevýhody

 • Astronomické náklady;
 • Prakticky len statické použitie.

Western Digital My Cloud Pro Series PR4100 32 TB (WDBNFA0320KBK)

Hodnotenie: 4.8

Western Digital My Cloud Pro Series PR4100 32 TB (WDBNFA0320KBK)

Rad My Cloud obsahuje dve rôzne kategórie externých pevných diskov. Prvá kategória zahŕňa typické prenosné zariadenia, ktoré obsahujú len jeden disk. Druhá kategória je však našou novinkou v rebríčku. V skutočnosti ide o kompletné úložisko NAS s pevnými diskami v špeciálnych posuvných priehradkách. Je v ňom dokonca štvorjadrový procesor Intel Pentium, ktorý je zodpovedný za správne prerozdelenie informácií medzi disky a niekoľko ďalších úloh.

Zariadenie je pomerne veľká čierna skrinka. Zmestia sa sem celkom štyri 3,5-palcové pevné disky. Aj tento model má displej s pekným podsvietením. Známe tlačidlo spustenia pevného disku sa nachádza tesne nad priehradkami na disky. Obsahuje zásuvku USB 3.0. Ak hovoríme konkrétne o tomto porte, slúži výlučne na pripojenie iného disku – napríklad tradičného flash disku. Pokiaľ ide o prenos informácií z pevných diskov, na zadnom paneli by ste mali hľadať ďalšie rozhrania.

Sieťová jednotka musí poskytovať prístup k informáciám prostredníctvom konektorov Ethernet. Sú presne dve. Môže byť pripojený k routeru alebo priamo k počítaču. V druhom prípade je však jednoduchšie použiť porty USB 3.0, z ktorých sú dva na zadnom paneli.

Tento dizajn možno použiť na zálohovanie (je tu dokonca príslušné tlačidlo), ako FTP-server a na prístup k mediálnym údajom prostredníctvom DLNA. Interné pevné disky môžu mať akýkoľvek moderný systém súborov – firmvér je v poriadku. Môžu byť nakonfigurované aj na prácu s RAID 0, RAID 1, RAID 5 alebo RAID 10. Predvolená kapacita nainštalovaných diskov je 32 TB.

Takýto sieťový disk sa určite bude hodiť kdekoľvek vo veľkej kancelárii. Ľahko sa k nemu dá pristupovať z viacerých počítačov súčasne. A pomerne vysoké rýchlosti čítania a zápisu by mali potešiť videoblogerov. Nezabudnite, že akýkoľvek pevný disk môžete vymeniť za rýchlejší, napríklad za vyššie uvedený.

Výhody

 • Vysokorýchlostné konektory sú prítomné;
 • K dispozícii je tlačidlo zálohovania;
 • Veľká kapacita;
 • K dispozícii je šifrovanie údajov;
 • Využíva 4 GB pamäte RAM a výkonný procesor;
 • Mnoho režimov prevádzky;
 • Môžete pripojiť ďalší externý disk;
 • Dobrý vzhľad.

Nevýhody

 • Veľmi vysoká cena;
 • Nie veľmi tichá prevádzka.

Seagate STEL8000200

Hodnotenie: 4.7

Seagate STEL8000200

Samozrejme, že naše hodnotenie nemohlo byť obmedzené tradičnými externými pevnými diskami, ktoré by sa v žiadnom prípade nemali považovať za sieťové úložisko. Tieto disky majú zvyčajne kapacitu 3 až 4 TB, ale existujú aj výnimky z pravidla – Seagate STEL8000200 dokáže uložiť až 8 TB dát. Toto zariadenie patrí do 3,5-palcového formátu. Z toho vyplýva jeho hlavná nevýhoda – externý pevný disk vyžaduje ďalšie napájanie, jednoducho nemá dostatok energie z USB.

Ako je ľahké uhádnuť, externý disk sa k počítaču alebo inému zariadeniu pripája prostredníctvom rozhrania USB 3.0. Zároveň sú na tele zariadenia dva ďalšie porty USB, ku ktorým možno pripojiť kartu flash alebo niečo iné, ak sa dané zariadenie používa ako rozbočovač.

Tento model sa ukázal byť pomerne ťažký – jeho hmotnosť je 1 kg. Ale s dostatočne veľkým pevným diskom vo vnútri by ste ani nič iné neočakávali. Bohužiaľ, nie je to najrýchlejší disk. Ako viete, USB 3.0 podporuje prenos dát rýchlosťou až 500 MB/s. Ale nemôžete to dosiahnuť. Tento externý HDD však nie je obzvlášť pomalý.

Kúpim si Seagate STEL8000200200 za 14 tisíc?. Euro.? Ako sa hovorí, je to na vás. Ak je pre vás dôležitá rýchlosť prenosu dát, možno sa budete chcieť poobzerať po inom modeli. Ak hľadáte veľkokapacitný externý pevný disk na zálohovanie, nemusí to byť zlý nápad. Na domáce použitie nie je tento disk vhodný, pretože sa veľmi zahrieva a vydáva veľký hluk.

Výhody

 • Veľká kapacita;
 • Rozmery nemožno označiť za obzvlášť veľké;
 • Dodáva sa so všetkými základnými prvkami;
 • K dispozícii je rozbočovač USB;
 • Nie príliš vysoká cena.

Nevýhody

 • Nie je to najrýchlejšie čítanie a zápis;
 • Potrebuje napájanie;
 • Zvýšená teplota;
 • Hladina hluku.

Western Digital WD Elements Desktop 6 TB (WDBWLG0060HBK-EESN)

Hodnotenie: 4.7

Western Digital WD Elements Desktop 6 TB (WDBWLG0060HBK-EESN)

Ide o známy externý disk, ktorý patrí do 3,5″ formátu. Neexistuje žiadny rozbočovač USB ani žiadne ďalšie „funkcie“. Výrobca sa snažil odstrániť všetky nepotrebné položky, aby zmenšil veľkosť svojho výrobku. Výsledkom je externý disk, ktorý je len o niečo väčší ako ktorýkoľvek z jeho interných náprotivkov.

Podobne ako iné externé pevné disky podobného tvaru, aj tento model vyžaduje pripojenie k elektrickej sieti. Kapacita tohto disku je až 6 TB. Na domáce použitie je to tak akurát. Na pevný disk si budete môcť nahrať 40-80 GB videa v rozlíšení 4K. Pripojenie k počítaču alebo smerovaču cez USB 3.0. Samozrejme, nemôže dosiahnuť svoju maximálnu priepustnosť, nie je to najrýchlejší „pevný disk“. S cenou približne 12 tisíc USD je však disk ľahký, čo z neho robí najľahší pevný disk pre stolové počítače na trhu. Euro., HDD rozhodne ospravedlňuje.

Výhody

 • Nie veľmi vysoké náklady;
 • Pevný disk nie je najhlučnejší;
 • Primeraná kapacita;
 • Nie príliš veľká veľkosť.

Nevýhody

 • Plášť sa môže ľahko poškodiť;
 • Vyžaduje pripojenie napájacieho adaptéra;
 • Nie príliš vysoká rýchlosť čítania a zápisu.

Lacie STFD5000400

Hodnotenie: 4.6

Lacie STFD5000400

Bohužiaľ je ťažké vyrobiť kompaktný pevný disk s vysokou kapacitou. Ako ste si možno všimli, náš rebríček zahŕňa len modely patriace do veľkosti 3,5″. A iba jeden externý pevný disk v sebe skrýva 2,5-palcový „pevný disk“ – Lacie STFD5000400. Tento strieborný krásavec má kapacitu 5 TB. Myslíte si, že takýto pevný disk by stačil na sťahovanie filmov v rozlíšení 4K z internetu?. A ak ho používate na ukladanie fotografií zo smartfónu, miesto vám dôjde približne na desať rokov.

Zariadenie je veľmi ľahké – všetky ostatné v našom výbere sú minimálne trikrát ťažšie. Prenos údajov sa uskutočňuje cez USB 3.1 typ C. To je pravdepodobne hlavný rozdiel medzi týmto modelom a lacnejším vreckovým externým HDD – zvyčajne je tu úplne iný konektor

Stojí to za tých 13k?. Euro., za ktoré môžete zaplatiť? Odpoveď na túto otázku je veľmi zložitá. 3,5-palcové disky majú o niečo vyššie rýchlosti čítania a zápisu. Vyžaduje si však dodatočný výkon, čo spôsobuje určité obmedzenia pri jeho používaní. Tu je všetko čo najjednoduchšie: pripojíte pevný disk napríklad k televízoru a začnete sledovať súbory, ktoré obsahuje.

Výhody

 • Roztomilé strieborné puzdro;
 • Cena nie je príliš vysoká;
 • Malé rozmery a hmotnosť;
 • Používa sa zásuvka USB typu C;
 • Obrovský objem na takýto rozmer;
 • Nie je potrebné pripájať napájací zdroj.

Nevýhody

 • Existujú otázky týkajúce sa spoľahlivosti;
 • Pomalé rýchlosti čítania a zápisu.

Záver

Teraz viete, aké sú dnes najvyššie kapacity pevných diskov. Myslím, že článok bude relevantný aspoň dva alebo tri roky – až do aktívnej popularizácie videotechniky, schopnej natáčať v rozlíšení 8K. Hlavní výrobcovia OEM počítačov zatiaľ investovali do vývoja polovodičových diskov, nie HDD. To je však téma na inú diskusiu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: