16 najlepších psov do bytu

Domáce zvieratá sú nielen obrovskou zábavou a vzrušením, ale treba sa o ne aj starať a vychovávať ich. Výber psa by mal byť preto vyvážený a nemal by sa zakladať na individuálnom „ja chcem“ – niekedy potenciálni majitelia často podceňujú rozsah problémov svojho budúceho psa a psy sa im zdajú byť neznesiteľnou „hračkou“. Odborníci z časopisu EXPERTOLOGY zistili, ktoré psy sú najvhodnejšie do mestského bytu, a zostavili rebríček plemien so stručným popisom ich zvykov a starostlivosti, ktorú potrebujú.

Ako si vybrať psa

Je ťažké dať jednoznačnú radu pri výbere plemena, ale je potrebné zvážiť niekoľko nuáns:

 1. Veľkosť psaČím menšie je vaše domáce zviera, tým pohodlnejšie sa bude cítiť vo vašej domácnosti. Veľkým psom sa ťažko žije v malom jedno- alebo dvojizbovom byte, potrebujú priestor na pohyb (dom, voliéru).
 2. Dĺžka srsti a sklon k líhaniuDôležité je aj to, že hoci sú psy menej alergénne ako mačky, psy s dlhou srsťou a podsadou majú tendenciu častejšie línať. To však neznamená, že krátka srsť je jednoduchšia: tiež vypadáva, ale ťažšie sa zbiera z koberca.
 3. Aktivita a temperamentČasto závisí od plemena. Aktívne psy potrebujú priestor na hranie a dostatok pozornosti od svojich majiteľov, pričom je potrebné zohľadniť architektúru domu (počuteľnosť medzi bytmi a poschodiami), aby nedochádzalo k rušeniu susedov. Veľmi túžite po štvornohom priateľovi, ale nemáte veľa času? Mal by sa získať pes s pokojnou povahou.
 4. SlintanieRôzne plemená sa líšia od žiadnych až po hojné: buldogy, mastify, boxery a niektoré ďalšie slintajú takmer neustále a mali by ste byť pripravení na slintanie na všetkých povrchoch prístupných vášmu psovi vrátane kobercov, postelí, nábytku, topánok. Poznámka: Psy v rebríčku sú „neslintavé“ plemená.
 5. To však neznamená, že malý pes je nevyhnutne ľahší na chov a starostlivosť ako stredne veľký alebo veľký pes. Taktiež by sa nemal zamieňať temperament a povaha: zatiaľ čo prvé je dané plemenom geneticky, druhé závisí najmä od výchovy. Takže aj pokojný pes sa môže stať agresívnym a nebezpečným, ak sa s ním nezaobchádza správne.

Hodnotenie najlepších psov pre byt

Nomináciamiestonázov výrobkuHodnotenie
Najmenší psi pre byt1Jorkšírsky teriér4.9
2Shih Tzu4.8
3Čivava4.8
4Slovenská hračkár4.7
5Pomeranský špic4.6
Najlepšie malé psy do bytu1Welsh Corgi Pembroke4.9
2Sharpay4.8
3Basenji4.8
4Beagle4.8
5Francúzsky buldog4.7
6Mops4.6
7Pekinský palácový psík4.5
8Pygmejský pudel4.5
Najlepšie stredne veľké psy do bytu1Labradorský retriever4.9
2Pudel4.8
3Collie4.7

Najmenší psi pre byt

Takéto psy sú často menšie ako mačky, čo je pre ich majiteľov výhodné: nepotrebujú veľa priestoru, majú minimum srsti, málo jedia a dajú sa vziať do ruky, najmä na prechádzky.

Jorkšírsky teriér

Hodnotenie: 4.9

Jorkšírsky teriér

Na prvom mieste je yorkshirský teriér (Anglicko) alebo jednoducho yorkshire, ktorý môže dorásť do 20 cm. V posledných rokoch je najvyhľadávanejším a najžiadanejším miniatúrnym plemenom: so svojou dlhou srsťou takmer nelína, pomerne málo žerie, je fyzicky mierne aktívny a nevyžaduje dlhé prechádzky. Toto plemeno má hladkú srsť podobnú ľudskej, ktorá nezachytáva alergény, a preto si jorkšírov často chovajú alergici.

Teriéri majú pokojnú povahu, sú učenliví, priateľskí k majiteľom a ich priateľom, poslušní a učenliví, ale nemali by sa vodiť s deťmi mladšími ako 7 rokov, pretože existuje veľké riziko náhodného poškodenia krehkého psa.

Charakteristickým znakom temperamentu je takzvaný „napoleonský syndróm“, čo znamená, že jorkšír môže šteknúť na zviera väčšie ako on sám.

Hlavným problémom pri chove jorkšíra je jeho dlhá srsť: musí sa každý deň česať a upravovať, potrebuje tiež časté kúpanie, čistenie uší a očí, obliekanie v chladnom počasí pred odchodom na prechádzku. Pozornosť treba venovať strave: zatiaľ čo vyvážená suchá strava je vítaná, „prírodná“ strava si vyžaduje precíznosť – akákoľvek odchýlka ovplyvní najmä vzhľad a kvalitu srsti psíka.

Výhody

 • Pokojný temperament;
 • Dá sa prenášať;
 • Ľahko sa učí a trénuje;
 • „Hypoalergénny pes;

Nevýhody

 • Náročná starostlivosť;
 • Typickými problémami jorkšírov sú zubné kazy a vykĺbenia v dôsledku krehkosti kostry;
 • „Napoleonov efekt;

Shih Tzu

Hodnotenie: 4.8

Shih Tzu

Druhým najmenším mini psom je dlhosrstý shih tzu, plemeno pochádzajúce z Tibetu. Väčší ako jorkšír, meria až 27 cm na výšku a váži 8 kg. Srsť týchto psov je v pomere k veľkosti tela najdlhšia a vyžaduje si náležitú starostlivosť: kefovanie, strihanie a dokonca aj styling pred výstavami, stačí psa kúpať 1 až 2 razy mesačne. Je možné zjednodušiť postupy s krátkym strihom. Shih tzu nie je náchylný na línanie, srsť vypadáva v malom množstve, stačí ju vyčesať krátkou zubnou kefkou. Psíkom je tiež potrebné raz týždenne vyčistiť oči a nechty a vyčistiť ústa zubným práškom.

Toto plemeno má pokojnú povahu, je inteligentné, ľahko sa správa k majiteľom a ich priateľom a stará sa o seba. Rozumejú si s deťmi, pretože hravosť je jednou z povahových čŕt Shih Tzu.

Za láskou k ľuďom je problém: psy sa v neprítomnosti majiteľa veľmi nudia, môžu kňučať celý deň, ale takmer nikdy nešteknú, s výnimkou niektorých jedincov, ktorí prejavujú svoj hlas v ranom veku.

Toto plemeno sa dá plne domestikovať bez prechádzok, je dobre zvyknuté na podstielku a nepotrebuje spoločnosť svojich „kamarátov“.

Výhody

 • Malý dlhosrstý pes s pokojnou povahou;
 • Nešteká, keď je majiteľ preč;
 • Dokáže žiť bez prechádzok;
 • Nepotrebuje časté kúpanie;

Nevýhody

 • Zubný kameň a ochorenia ďasien sú pre psov problémom, preto je potrebná pravidelná ústna hygiena;
 • Dlhá srsť sa musí poškriabať každý deň, nie je to vždy jednoduché.

Čivava

Hodnotenie: 4.8

Čivava

Mexické plemeno čivavy je veľmi obľúbené u milovníkov malých, stredne veľkých, štekajúcich domácich zvierat. Pes je veľmi kompaktný, váži do 3 kg, často menej ako 2 kg, takže ho môžete vziať všade so sebou, schovať ho do vrecka, kabelky alebo na bedrovú jamku.

Temperament čivavy je mierumilovný: s ľuďmi vychádza dobre, ale silné strážne inštinkty sa prejavujú, keď hrozí nebezpečenstvo pre majiteľa alebo dom – „škodnú“ omráčia zvonením a hlasným štekaním s pokusom o uhryznutie! Aby k takýmto situáciám nedochádzalo pod falošnou zámienkou, treba s výcvikom začať včas a psy sa dajú vycvičiť jednoducho: reakcia na meno, jednoduché povely naučia psa disciplíne.

Čivavy sa dobre znášajú s deťmi, ale nemali by sa brať so sebou kvôli riziku poranenia zvieratka, ktoré vyplýva z ich malej veľkosti a krehkej kostry. Nemusia byť cvičené každý deň, chodia do záchoda a môžu behať po byte, aby boli aktívne.

Úprava je jednoduchá: každý týždeň a pol sa kúpu silne znečistené kožušiny, potom sa upravujú a česajú a dvakrát mesačne sa im strihajú nechty a čistia uši. Na zimné prechádzky je potrebné oblečenie a obuv.

Výhody

 • Stredná srsť, jednoduchá starostlivosť;
 • Vďaka kompaktným rozmerom ho možno vziať so sebou;
 • Pokojná povaha s inštinktom strážcu (skôr alarm);

Chyby

 • Syndróm krtka – pes sa zahrabáva pod koberce, do postelí atď. .
 • Svojvoľné a nekontrolovateľné, ak nie sú vzdelané a vyškolené.

Slovenská hračkár

Hodnotenie: 4.7

Slovenská hračkár

Štvrté miesto v hodnotení plemena domácich chovateľov Slovenská toy teriér (moderný variant: Russian Toy). Je to malý pes s výškou pri chôdzi od 20 do 28 cm a jeho hmotnosť nepresahuje 3 kg.

Ruská toya má dva typy srsti: krátku po celom tele a kombinovanú s dlhou srsťou okolo veľkých uší a končekov labiek v rôznych farbách. Psík je harmonicky stavaný a aktívny.

Slovenská toyterer je mierny a pokojný a môžu ho rozrušiť ostré zvuky a niektoré situácie, ale celkovo je netrpklivý, neagresívny a potrebuje výcvik od útleho veku. Vzhľadom na svoju veľkosť a charakter nie je vhodný pre rodiny s malými deťmi.

Starostlivosť o psa je jednoduchá: nie je potrebné chodiť každý deň – chodí do koša, stačí dieťa okúpať, vyčistiť a ostrihať mu nechty. Líšenie teriérov je sezónne, takže počas roka nie sú problémy so srsťou na koberci. Psy sa dajú ľahko kŕmiť, ale rovnako ako všetci ostatní by mali mať vyváženú stravu.

Výhody

 • Malé rozmery – ľahko sa nosia so sebou;
 • Vnímavý na tréning;
 • Hravá povaha;
 • Ľahko sa ošetruje, najmä u krátkosrstých teriérov;

Nevýhody

 • Oblečenie na prechádzky v chladnom počasí;
 • náchylnosť na stres v ranom veku a slabý tréning.

Pomeranský špic

Hodnotenie: 4.6

Pomeranský špic

Dlhosrstý pes vyšľachtený v Nemecku sa umiestnil na piatom mieste v kategórii miniatúrnych plemien domácich zvierat. Pomeranský špic je malý, meria približne 22 cm a váži 3,5 kg, ale vyzerá oveľa väčší vďaka hustejšej a dlhšej srsti, ktorá mu opticky dodáva objem. Na jednej strane je to krásne, ale na druhej strane je to nepohodlné: Pomeranče sú odolné voči teplu a je veľmi náročné starať sa o ich srsť, od kúpania až po česanie.

Temperament špica je kontroverzný: pes je inteligentný a cvičiteľný, ale poslušnosť je často problémom kvôli tendencii jedincov dominovať ľuďom. Pomeranče radi štekajú s dôvodom alebo bez neho a sú agresívne voči iným psom a cudzím ľuďom.

Starostlivosť o pomeranského špica by mala byť organizovaná komplexne: každodenné kefovanie a rozbíjanie hrudiek, kontrola čistoty kože, čistenie očí a uší raz týždenne (v prípade potreby častejšie), strihanie nechtov.

Výhody

 • Esteticky príjemný exteriér;
 • Hravosť;
 • Dobrý chov, pokojná povaha;

Nevýhody

 • Tvrdohlavý jedinec a tendencia dominovať;
 • Komplikovaná starostlivosť o dlhú a hustú srsť.

Najlepšie malé psy pre byty

V tejto hodnotiacej kategórii sú o niečo väčšie plemená psov. Vhodné pre rodinu s deťmi za predpokladu, že sú dobrým mixom vlastností.

Welsh Corgi Pembroke

Hodnotenie: 5.0

Pembroke Welsh Corgi

Robustný, zavalitý corgi je veľmi žiadaný od 10. storočia, keď bol vyšľachtený vo Walese zo švédskeho waleského alebo islandského psa. Pôvodne sa v mnohých krajinách používal ako pomocník pastierov, dnes je to dekoratívne domáce zviera, veľmi mierumilovné, spoločenské a inteligentné, ľahko vychádzajúce s dospelými a deťmi, ako aj s inými druhmi zvierat. Inteligentné a učenlivé corgi sa rýchlo učia povely.

Welsh Corgi Pembroke je stredne srstnaté plemeno s hustou podsadou, ktorú treba často česať. Farby sa môžu líšiť, pričom ochrannou známkou sú svetlejšie odtieňované značky na chrbte. Jedinci si môžu nechať ostrihať chvosty už v šteňacom veku, zástancovia prirodzenej krásy tento postup zanedbávajú, čo však nebráni tomu, aby zviera zostalo v rámci štandardu.

Úprava krátkosrstého corgiho by mala byť každodenná, ale nie je zdĺhavá: po prechádzke by sa mali v prípade potreby umyť labky a brucho, 2-3-krát týždenne by sa mala kefovať podsada, ostrihať nechty a vyčistiť oči. Výživa je slabou stránkou psa: Corgis je náchylný na prejedanie sa, takže jeho režim kŕmenia musí byť časovo a kvantitatívne prispôsobený.

Výhody

 • Výnimočne priateľský pes;
 • Jednoduchá starostlivosť;
 • Trénovateľné;

Chyby

 • Tlapy a brucho by sa mali umývať po každej prechádzke po zemi.

Sharpay

Hodnotenie: 4.9

Sharpay

Druhým najlepším psom je jedno z najstarších plemien psov, ktoré bolo vyšľachtené v Číne stovky rokov pred Kristom, Shar-Pei. Dá sa ľahko rozpoznať podľa modročierneho jazyka a hlbokých kožných záhybov, najmä na papuli. Krátka srsť bez podsady vo farbe od sivej po tmavohnedú, takmer nelína a vyžaduje len pravidelné kúpanie.

Napriek bojovému, loveckému a strážnemu pôvodu je šarpeja veľmi mierumilovný pes. Sú neaktívne, spoločenské a pokojné, nasledujú správanie a temperament svojho pána, takže sú ideálne na život so seniormi a osamelými ľuďmi a dobre vychádzajú s deťmi. Treba poznamenať: napriek tomu, že sú to mierumilovné psy, prejavujú aktívne strážne vlastnosti, ale nehlasujú často bez dôvodu.

Starostlivosť o Sharpieho zahŕňa občasné kúpanie a strihanie nechtov, ale inak je pes nenáročný a majiteľom nerobí starosti. Nenáročný na jedlo.

Nevýhoda plemena – sklon k dedičným chorobám, takže aj pri správnej a starostlivej starostlivosti sa dožívajú v priemere 10-12 rokov, veľmi zriedka prekročia hranicu 14 rokov.

Výhody

 • Pokojná nálada;
 • Vhodné pre jednotlivcov a starších ľudí;
 • Krátke vlasy a jednoduchá starostlivosť;
 • Nevyžaduje intenzívne cvičenie;
 • Strážne vlastnosti;

Chyby

 • Tendencia k dedičným chorobám a krátkej dĺžke života.

Basenji

Hodnotenie: 4.8

Basenji

Basenji sa nazýva mačka v psom tele. Toto porovnanie vychádza z podobných zvykov – psík rád lezie po kopcoch, ako jeden z mála v rodine nemá rád vodu, ale je čistotný, veľmi zvedavý a svojhlavý. Malá veľkosť basenji s výškou do 43 cm a hmotnosťou do 12 kg mu umožňuje cítiť sa pohodlne v malom mestskom byte.

Ich temperament je priateľský a hravý a dobre sa znášajú s deťmi aj dospelými; iné zvieratá prijímajú vo svojom teritóriu len vtedy, ak spolu žijú od detstva. Potrebujú výcvik a výchovu – podobne ako mačky sú hrdé a tvrdohlavé a rozhodujú sa samy, často proti vôli majiteľa. Majitelia psov začiatočníci nemusia byť schopní zvládnuť basenji.

Údržba tohto plemena je jednoduchá: po prechádzke mu umyte nohy, raz týždenne ho vykartáčujte a raz za mesiac vykúpte. Basenji je vo všeobecnosti čistotný, stará sa o seba, vyhýba sa blatu a kalužiam. Namáhavé cvičenie, regulácia stravovania, teplé oblečenie v chladných obdobiach.

Výhody

 • Čistý pes;
 • Jednoduchá starostlivosť;
 • Krátka srsť;
 • Toto plemeno je priateľské, ale svojhlavé;

Nevýhody

 • Vyžaduje si odbornú pozornosť a školenie.

Beagle

Hodnotenie: 4.8

Beagle

Malý pes vyšľachtený v polovici 15. storočia v Spojenom kráľovstve, ideálny do mesta. Bígl je krátkosrstý a dvojfarebný, ale potrebuje časté česanie – aktívne lína, takže stačí kúpanie raz za mesiac.

Pôvodne boli bígle šľachtené na lov a pastierstvo, čo si vyžadovalo ich odolnosť a celodennú aktivitu. Táto potreba pretrvala dodnes: psy potrebujú pohyb a dlhé, pravidelné prechádzky. Ale bezpečnosť je problém – pes so zaujímavým cieľom by sa mohol nechať uniesť, keď je na vôdzke a na voľno, a utiecť maximálnou rýchlosťou. Beagle je dokonalý spoločník pre bežca.

Bígle nie sú vždy učenlivé, sú nepokojné a často svojhlavé, takže ich výchova môže byť náročná. Je dôležité zachovať v tejto veci pokoj, rozvahu a pragmatickosť, pretože agresívny prístup a používanie biča spôsobí, že bígl bude agresívny, čo nie je tomuto plemenu vlastné.

Dôležitá je dôsledná strava: toto plemeno má veľký apetít, ktorý môže viesť k obezite. Medzi zdravotné problémy bígla patrí epilepsia, hypotyreóza, problémy s očami v dôsledku veku a infekcie uší spôsobené zlou ventiláciou.

Výhody

 • Vysoká úroveň aktivity;
 • Relatívne jednoduchá starostlivosť;
 • Strážne vlastnosti;
 • Priateľský a kompatibilný s malými deťmi;

Nevýhody

 • Tendencia k obezite;
 • Svojvoľný a tvrdohlavý;
 • Potreba pravidelných, dlhých prechádzok;

Francúzsky buldog

Hodnotenie: 4.7

Francúzsky buldog

Francúzsky buldog je podľa odborníkov piatym najmenším psom, ktorý je rozpoznateľný pre svoju hrubú a mohutnú stavbu tela, krátky ňufák s rozštiepeným nosom a kožným záhybom. Uši a chvost sa šteniatkam strihajú už ako bábätkám. Vlasy sú krátke a husto osrstené len v tigrovanej, tigrovanej bielej, bledej, bielej bledej, (strakatej) farbe, všetky ostatné sa považujú za manželstvo. Psa by ste mali kúpať raz alebo dvakrát týždenne.

Buldog bol v skutočnosti vyšľachtený vo Veľkej Británii na vábenie býkov, ale exteriér psa rýchlo ocenili členovia francúzskej komunity a svorky sa častejšie objavovali na podujatiach; jeho agresivitu milovníci plemena postupne odstránili a teraz sa kupuje ako aktívny a šťastný štvornohý priateľ. Vďaka svojej malej veľkosti a výške do 33 centimetrov sa buldog cíti dobre v byte, ale stále potrebuje chodiť na prechádzky. Sú to inteligentné a cvičiteľné psy vhodné pre celú rodinu, vyžadujú si zvýšenú pozornosť majiteľa, majú strážne vlastnosti a neznášajú konkurenciu v podobe iných domácich zvierat.

Medzi zdravotné problémy francúzskeho buldoga patria problémy s očami a dýchaním vrátane chrápania.

Výhody

 • Aktívne zvieratá;
 • Dá sa vycvičiť;
 • Výnimočne verný pes pre celú rodinu;
 • Dobré strážne vlastnosti;
 • Veselá povaha a hravosť;

Nevýhody

 • Buldog chrápe;
 • Tvár (oči, nos) potrebuje starostlivú starostlivosť.

Mops

Hodnotenie: 4.6

Mops

Jedno z najstarších plemien okrasných psov vyšľachtených v starovekej Číne, ktoré sa v takmer nezmenenej podobe zachovalo dodnes. Mopslíci majú hustú stavbu tela až do výšky 32 cm a musia byť zaťažení dobrou výživou – hmotnosť menej ako 8 g. Malé psy majú tendenciu zanechávať krátke chlpy po celom dome, ako keby boli veľké, preto je potrebné časté kefovanie, aby sa predišlo tomuto problému. Takýto kožuch neposkytuje dostatočnú termoreguláciu a zvieratá na rozdiel od chladných ročných období ťažko trpia.

Povaha je tvárna, mops je prirodzene učenlivý a neagresívny, ale prispôsobuje sa životnému štýlu majiteľa. Ideálne pre rodinu s deťmi.

Väčšina mopsov je svetlej farby s tmavým plochým ňufákom, o ktorý sa treba starať. Pozornosť potrebná pre oči a zle vetrané uši, labky po prechádzke. Problémy s dýchaním a charakteristické chrápanie psov s plochým, pokrčeným ňufákom s pribúdajúcim vekom.

Výhody

 • Kľudný a neagresívny pes;
 • Hravá povaha;
 • Vhodné pre rodinu s deťmi;

Nevýhody

 • Problémy s obezitou, očnými a dýchacími ochoreniami;
 • Musí sa často česať.

Pekinský palácový psík

Hodnotenie: 4.5

Pekinský palácový psík

Pes čínskych cisárov, pekinéz (od slova „posvätný“), uzrel svetlo sveta pred dvetisíc rokmi a bol určený pre cisársky dvor; dnes je k dispozícii všetkým chovateľom psov a v hodnotení sa nachádza na siedmom mieste.

Mopslíci sú nezameniteľní: sú asi 25 cm vysokí, majú plochý ňufák, dlhú hrubú srsť a veľké strapaté uši. Vďaka svojmu chrapľavému nosu a iskrivým očiam vyzerajú pekinské psy rozkošne, ale ich zdanlivý pôvab skrýva zlý temperament a náročné správanie plemena. Psy nemajú radi aktívnu fyzickú aktivitu, nie sú obzvlášť hravé a chodia na krátke prechádzky. Pekinský palácový psík je najvhodnejší pre estétov, ktorí si dokážu zachovať chladnú hlavu pri výcviku, rodiny s deťmi by si mopslíka nekúpili.

Dlhá, hustá srsť vyžaduje starostlivosť: časté škrabanie (psy pravidelne línajú) alebo strihanie. Plochý ňufák je potrebné čistiť kefou a časom môže spôsobiť problémy s dýchaním.

Výhody

 • Nevyžaduje dlhé prechádzky;
 • Nie je vyberavý v jedle a nemá sklony k obezite;
 • Relatívne pokojná povaha;

Nevýhody

 • Časté čistenie a starostlivosť;
 • Nevhodné pre rodiny s deťmi alebo inými zvieratami;
 • Kvôli hustej srsti zle znáša teplo;
 • Svojvôľa a vzdor ako znaky kráľovského aristokrata;

Pudel trpasličí

Hodnotenie: 4.5

Pygmejský pudel

Prvú osmičku uzatvára pudel, jedno z najinteligentnejších plemien na svete. Vyniká dĺžkou 35 cm a hmotnosťou 6 kg a je známy svojou vlnitou alebo hustou srsťou čiernej, bielej, marhuľovej, hnedej alebo sivej (striebornej) farby, ktorá si vyžaduje primeranú starostlivosť. Pudli si môžu nechať urobiť vlasy – poslušne sedia a užívajú si tento proces.

Trpasličí pudel je inteligentný, dobre vycvičený, hravý a veľmi aktívny, potrebuje pohyb, prispôsobuje sa náladám svojich majiteľov a dokonca aj životnému rytmu, je žiarlivý na ostatné zvieratá a niekedy aj na členov domácnosti. Dobré pre deti, vhodné pre rodiny a osamelých ľudí, ale nie pre seniorov. Opatrný s cudzincami, ale ako strážca sa neukazuje: šteká, ale v strachu. Mimochodom, štekaniu sa nevyhnete ani pri hraní, ani pri iných príležitostiach, preto by mal byť byt dobre odhlučnený.

Starostlivosť vzhľadom na povahu srsti: starostlivosť, kúpanie, strihanie musí byť pravidelné, po prechádzkach treba umyť labky a odstrániť lístie a nečistoty z kučier. Slabé miesto plemena – choroby uší, očí, ako aj veľká kytica „plemenných“ ochorení od hluchoty až po osteochondrózu. Pygmejský pudel je jedným z najbolestivejších okrasných psov.

Výhody

 • Hravý pes;
 • Priateľskosť;
 • Dobre vycvičený a školiteľný;

Nevýhody

 • Potreba dobrej starostlivosti o srsť;
 • Časté a hlasné štekanie
 • Široká škála „plemenných“ chorôb;

Najlepšie stredne veľké psy do bytu

Kategória zahŕňa stredne veľké psy, ktoré sú vhodné do menších domácností.

Labradorský retriever

Hodnotenie: 4.9

Labradorský retriever

Labradorský retriever, plemeno loveckého psa, bol vyšľachtený v Kanade v polovici 19. storočia. Robustná postava s výškou do 56 cm a hmotnosťou do 40 kg, dlhá srsť, úhľadný vzpriamený ňufák, veľké strapaté uši, labradora si nemožno pomýliť so žiadnym iným psom. Farebná monotónnosť od bledožltej a zlatej až po sýtočiernu alebo čokoládovú – norma umožňuje rôzne farby. Mimochodom, labrador lína len veľmi málo, ale na prevenciu je potrebné ho česať.

Retrieveri sú dobromyseľné psy, dobrí spoločníci a skutoční priatelia pre dospelých, deti, starších a osamelých ľudí. Labradory sú jemné a možno im dôverovať pri starostlivosti o deti. Žiadna agresivita alebo zlosť, napriek loveckému účelu týchto psov – potreba dlhých prechádzok a fyzickej aktivity (hra, beh) je zachovaná.

Jedným z problémov tohto plemena je, že má sklon k prejedaniu, a preto sa jeho strava musí starostlivo kontrolovať.

Výhody

 • Výnimočne milý a láskavý pes;
 • Kompatibilný s deťmi a dokonca aj s inými domácimi zvieratami;
 • Dlhá srsť nepotrebuje veľa starostlivosti a línania

Nevýhody

 • Potrebné každodenné niekoľkohodinové prechádzky.

Pudel

Hodnotenie: 4.8

Pudle

Stredne veľký plochý pudel je dobrá voľba, jeden z najbežnejších v súčasnosti. Podobne ako jeho menší súrodenec miluje hru a aktivitu, ale nechce sa pripútať, prispôsobuje sa tempu života svojho pána. Musí ísť na prechádzku, ale môže štekať na neznámych ľudí na ulici, ktorých nemá rád.

O kučeravú alebo šnúrovitú srsť sa ťažko stará – nečistoty a uvoľnené vlasy sa neustále zamotávajú do srsti a hromadia sa. Pes by sa mal často škrabať a pravidelne šampónovať. Aby pes netĺstol, je potrebná dôkladná kontrola výživy. Stredne veľký pudel má celý rad chorôb typických pre toto plemeno, rovnako ako jeho menší súrodenec.

Treba poznamenať, že pes sa ľahko učí, je veľmi inteligentný a pri správnom výcviku bude vynikajúcim spoločníkom pre každého, kto má viac ako 7 rokov.

Výhody

 • Esteticky príjemný pes;
 • Predispozícia k tréningu;
 • Nedostatok agresivity;
 • Priateľská a hravá povaha;

Nevýhody

 • Náročná starostlivosť o srsť;
 • Široká škála chorôb u tohto plemena;
 • Má sklon k štekaniu;

Collie

Hodnotenie: 4.7

Collie

Škótsky ovčiak z čeľade ovčiakov sa radí na tretie miesto v hodnotiacej kategórii stredne veľkých plochých psov. Toto plemeno nemá absolútne žiadny gén agresivity, takže je úplne bezpečné pre rodinu a ostatných, ale všade sa postará o „svojich“ a možno mu dôverovať pri starostlivosti o deti. Sú inteligentné a pohotové, potrebujú byť aktívne a chodiť na dlhé prechádzky a budú mať radi agility (šport pre psov, ktorý zahŕňa prekonávanie prekážok bez fyzického kontaktu s majiteľom).

Kolie majú dlhú srsť, zriedkavo aj krátkosrstú a hustú podsadu, ale tá je najvhodnejšia do prostredia voliér. V každom prípade je potrebné preventívne kefovanie s včasným odstrihnutím zapletených vlasov. Nie je potrebná žiadna ďalšia špeciálna starostlivosť.

Zo zdravotných problémov kolie odborníci zaznamenávajú len genetické mutácie, kvôli ktorým niektorí jedinci netolerujú množstvo liekov. Identifikujú sa povinnými genetickými testami, aby sa zabránilo ďalšiemu rozmnožovaniu.

Výhody

 • Úplná absencia génu agresivity;
 • Vhodné na spoločenské stretnutia a zábavu malých detí;
 • Inteligencia a stráženie svojej svorky (rodiny);
 • Pokojný a priateľský pes;

Nevýhody

 • Genetické ochorenia u niektorých kólií;
 • Srsť psa je potrebné pravidelne česať;
 • Vyžaduje dlhé prechádzky a pohyb;
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: