6 najlepších tmelov pre akváriá

Mnohí nadšenci akváriových rýb vyrábajú sklenené nádrže vlastnými rukami. Na bezpečné spojenie jednotlivých prvkov sa v súčasnosti používajú špeciálne tmely. Nahradili tradičné lepiace zmesi. Polymérové výrobky po vytvrdnutí spoľahlivo spájajú nielen sklenené komponenty. Švy sú pružné a bezpečné pre obyvateľov akvária. Na Slovenskom trhu je k dispozícii široká škála špecializovaných tesniacich materiálov od rôznych výrobcov. S pomocou našich odborníkov si môžete vybrať najvhodnejší tmel.

Typ substrátu.Každý akvarijný tmel má základňu, ktorá zabezpečuje pevnosť lepeného spoja. Úlohu podkladu môžu zohrávať chemické látky, ako je akryl, polyuretán, bitúmen alebo silikón. Silikónové zmesi sa považujú za najšetrnejšie k životnému prostrediu. V závislosti od typu chemickej reakcie sa rozlišujú jednozložkové a dvojzložkové produkty.

 1. Jednozložkové tmely sú pohodlnejšie na použitie, používatelia musia naniesť tenkú vrstvu zmesi na lepené povrchy. Tieto výrobky majú dlhú trvanlivosť. proces vytvrdzovania prebieha na vzduchu.
 2. Dvojzložkový tmel má svoje výhody, hoci sa zdá byť komplikovanejší z hľadiska aplikácie. Tento výrobok má vyššiu pevnosť a hustotu.

Farba tmelu. Okrem lepiacej bázy pridávajú výrobcovia do zloženia aj farebné pigmenty. Odborníci však odporúčajú byť opatrní pri farebných tmeloch, pretože niektoré farbivá negatívne ovplyvňujú kvalitu vody.

 1. Vysoký dekoratívny efekt dodávajú akváriu čierne spoje.
 2. Nenápadný spoj sa dosiahne pomocou čírych alebo bielych tmelov.

Typ rozpúšťadla. Všetky akvarijné tmely možno rozdeliť do dvoch skupín podľa typu rozpúšťadla.

 1. Kyslé kompozície majú dobrú priľnavosť, vysokú pevnosť švov. Vzhľadom na obsah kyseliny octovej má však výrobok štipľavý zápach, ktorý po niekoľkých dňoch vyprchá. Okrem toho je po vytvrdnutí potrebné akvárium naplniť vodou a niekoľkokrát ju vymeniť.
 2. Neutrálne tmely sú bez zápachu a majú vynikajúce adhézne vlastnosti. Nevýhodou týchto výrobkov sú vysoké náklady.

V tomto prehľade sme vybrali 6 najlepších tmelov pre akvária. Tieto zlúčeniny je ľahké nájsť v Slovenskách obchodoch. Pri rozhodovaní o výbere pozície vychádzala redakcia časopisu Expertology z názorov odbornej komunity a zohľadnila spätnú väzbu od domácich používateľov.

Hodnotenie najlepších akvarijných tmelov

Nomináciamiestonázov výrobkucena
Hodnotenie najlepších tmelov pre akvária1

enosil AQ H1309

600€
2Akvárium TEGRA800€
3Silikónový tmel pre akvária a vitríny SOUDAL SILIRUB AQ530€
4Akfix 100AQ270€
5TYTAN PROFESSIONAL Silikónový tmel na akváriá a sklo, bezfarebný 310ml 64233730€
6KRASS Akváriový tmel bezfarebný300€

enosil AQ H1309

Hodnotenie: 4.9

Penosil AQ H1309

Vďaka vysokej kvalite a stabilite kĺbov sa estónsky Penosil AQ H1309 stal víťazom našej recenzie. Výrobok sa široko používa v domácich a priemyselných oblastiach. Okrem montáže akvárií sa táto zmes často používa na tesnenie švov vo vodných nádržiach, na inštaláciu umývadiel v potravinárskom priemysle, na konečnú úpravu sprchovacích kabín. Odborníci upozorňujú na kyslú bázu a čiernu farbu, čo je dôležité zohľadniť pri montážnych prácach. Pružnosť švov až do 25 % s maximálnym rozťahovaním 250 %. Tmel po aplikácii zaschne do 15 minút a má limitnú pracovnú teplotu +5 až +80 ºC. Výrobok nie je nebezpečný pre človeka ani pre zvieratá, dokonca je povolený aj kontakt potravín so zaschnutým tesnením.

Používatelia si pochvaľujú výrobok pre jeho spoľahlivosť a dobrú konzistenciu.

Výhody

 • vysoká kvalita;
 • spoľahlivosť;
 • široký rozsah použitia;
 • dobrá konzistencia.

Nevýhody

 • nenájdené.

Akvárium TEGRA

Hodnotenie: 4.8

TEGRA AQUARIUM

Široký sortiment výrobkov pre akváriové ryby vyrába pobaltská spoločnosť TEGRA (sídlo vo Vilniuse). Silikónový tmel Aquarium je k dispozícii aj v katalógu výrobcu. Transparentná farebná hmota na tesnenie škár v akváriách, teráriách, sklenených vitrínach a sprchových kútoch. Jednozložkový tmel po zaschnutí vytvára pružný spoj, ktorý je odolný voči slanej vode. Odborníkom sa páčila jednoduchosť práce, tmel nekĺže a nesteká, poskytuje vynikajúcu priľnavosť k sklu. Bezpečnosť výrobku pre ľudí a zvieratá by mala byť uvedená ako výhoda.

Slovenskám spotrebiteľom lichotí transparentnosť a pružnosť tesniaceho švu. Nevýhodou je vysoká cena výrobku.

Výhody

 • transparentnosť;
 • pružnosť;
 • jednoduchá manipulácia;
 • dobrá priľnavosť.

Nevýhody

 • vysoká cena.

Silikónový tmel pre akvária a vitríny SOUDAL Silirub AQ

Hodnotenie: 4.7

Silikónový tmel pre akvária a vitríny SOUDAL SILIRUB AQ

SOUDAL Sylirub AQ je spoľahlivý tmel pre sklenené konštrukcie. K dispozícii sú priehľadné aj čierne verzie a niekoľko možností balenia (310 až 600 ml). Odborníci chvália jeho farebnú stálosť, ktorá nevybledne ani na slnku. Tmel sa ľahko nanáša a po vytvrdnutí vytvára pružný spoj. Zloženie je neškodné pre ľudí a zvieratá, v zložení nie sú žiadne škodlivé prísady. Za zmienku stojí aj vynikajúca priľnavosť tmelu k rôznym materiálom. Výrobok sa stal bronzovým víťazom našej recenzie.

Používatelia sú spokojní s jednoduchou aplikáciou, rýchlym vytvrdzovaním a spoľahlivým tesnením. Belgický výrobca však neprikladá príručku v ruštine.

Výhody

 • spoľahlivosť;
 • Odolnosť voči UV žiareniu;
 • jednoduchá aplikácia;
 • krátky čas vytvrdzovania.

Nevýhody

 • žiadna príručka v Slovenskom jazyku.

Akfix 100AQ

Hodnotenie: 4.7

AKFIX 100AQ

Turecký silikónový tmel Akfix 100AQ určený na montáž a opravy akvárií. Silikónová hmota vytvrdzuje na vzduchu, čím vytvára trvalo tesniaci spoj. odborníci upozorňujú na vysokú priľnavosť výrobku k sklu, porcelánu a keramike. Pružnosť spoja sa zachováva v širokom rozsahu teplôt (-50 °C); -50 °C…+200ºC), čo umožňuje veľmi široké použitie. Tmel odoláva pôsobeniu vody, UV žiarenia a chemikálií. Výrobca dokáže ruskému spotrebiteľovi ponúknuť prijateľnú cenu. Výrobok sa zastaví na krok od pódia pre víťazov.

Domáci používatelia chvália zloženie pre jeho nákladovú efektívnosť, odolnosť voči negatívnym vplyvom, rýchle nastavenie. Ako nevýhodu uvádzajú silný zápach počas aplikácie.

Výhody

 • široký rozsah prevádzkových teplôt;
 • prijateľná cena;
 • dobrá priľnavosť;
 • rýchle schnutie.

nevýhody

 • silný zápach počas aplikácie.

Silikónový tmel na akváriá a sklo TYTAN PROFESSIONAL bezfarebný 310ml 64233

Hodnotenie: 4.6

Silikónový tmel na akvária a sklo TYTAN PROFESSIONAL bezfarebný 310ml 64233

Poľský akvarijný tmel TYTAN PROFESSIONAL je dostupný na Slovenskom trhu za rozumnú cenu. Zmes má kyslé prostredie a výbornú priľnavosť; ľahko sa aplikuje. Odborníci odporúčajú odmastiť spájané povrchy, či už ide o sklo alebo plexisklo. Po polymerizácii je spoj pružný a odolný. Tmel sa nebojí vlhkosti a slnečného žiarenia, okrem transparentného zloženia má výrobca aj výrobok v čiernej farbe. keďže zloženie neobsahuje žiadne organické rozpúšťadlá, výrobok sa považuje za šetrný k životnému prostrediu.

V Runete je poľský tmel chválený pre svoju dobrú priľnavosť, trvanlivosť a primeranú cenu. Nevýhodou je podľa nich štipľavý zápach a ťažkosti pri jeho vytláčaní.

Výhody

 • prijateľná cena;
 • dobrá priľnavosť;
 • trvanlivosť;
 • šetrnosť k životnému prostrediu.

Nevýhody

 • štipľavý zápach;
 • ťažko sa vytláča.

KRASS pre akváriá bezfarebný

Hodnotenie: 4.5

KRASS PRE AKVÁRIÁ BEZFAREBNÝ

Slovenská make-up KRASS pre akvária spĺňa všetky moderné požiadavky. Odborníci upozorňujú na úspornú spotrebu materiálu, jedna 300 ml trubica stačí na montáž veľkého akvária (400 litrov). Na rovnomerné nanesenie tenkej vrstvy tmelu by sa mala použiť striekacia pištoľ. Odborníci chválili nedostatočné zmrštenie tesniaceho spoja po úplnom vytvrdnutí. Je pružný, neutrálny voči čistiacim prostriedkom a má široký rozsah pracovných teplôt (-40…+80ºC). Tesnenie uzatvára prvú šestku v našom prehľade.

Jedinou nevýhodou výrobku je podľa domácich používateľov kyslé prostredie. Počas používania má štipľavý zápach, preto by sa mal montovať vonku alebo v interiéri s dobrým vetraním.

Výhody

 • úsporná spotreba;
 • nízka cena;
 • žiadne zmrštenie
 • pružnosť.

Nevýhody

 • štipľavý zápach.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: