9 najlepších hypoalergénnych krmív pre mačky

*Prehľad najlepších od redaktora. Výberové kritériá. Tento materiál je len subjektívny a nie je určený ako reklama alebo sprievodca nákupom. Konzultácia s odborníkom pred nákupom.

Hypoalergénne krmivá sú potrebné pre mačky so špecifickou potravinovou intoleranciou. Takáto potravina obsahuje minimálne množstvo starostlivo vybraných zložiek a spĺňa niekoľko požiadaviek: je výživná, neobsahuje alergické zložky, je ľahko znášanlivá, kvalitná.

PríčinyPotravinové alergie u mačiek neboli úplne preskúmané. Je však známe, že dlhodobá konzumácia niektorých bielkovín v potravinách spôsobuje alergie. Bielkoviny z kuracieho, bravčového alebo hovädzieho mäsa, kukurice a sóje často spôsobujú nepriaznivú reakciu. Je to spôsobené nízkou kvalitou výrobku, ktorý obsahuje hormóny, antibiotiká, steroidy, modifikované gény.

Ekonomické krmivo môže spôsobiť alergie aj u chlpatých domácich zvierat. Preto je pri výbere správneho krmiva pre mačky dôležité vedieť, čo rozrušuje tráviaci systém zvierat. Zviera je preto štyri mesiace držané na prísnej diéte, ktorá vylučuje prídavné látky, sladkosti, bravčové mäso, arómy, lieky a vonné látky.

Mačky najčastejšie trpia neznášanlivosťou týchto látok:

 1. Živočíšne bielkoviny. Obsahuje bravčové, hovädzie a kuracie mäso. Mali by sa vyberať potraviny s králičím, kačacím, jahňacím, sleďovým alebo lososím mäsom, pretože sú dobre tolerované. Existujú aj monoproteínové potraviny, ktoré obsahujú len jeden typ bielkovín.
 2. Bez lepku. Pre mačky, ktoré sú alergické na rastlinné bielkoviny, boli vyvinuté najlepšie krmivá pre mačky bez obilnín. Hypoalergénne krmivá niekedy obsahujú hnedú alebo bielu ryžu, proso alebo ovos, u ktorých je menej pravdepodobné, že u vašej mačky vyvolajú negatívnu reakciu.
 3. Kvasnice, vajcia, mliečne výrobky. Majitelia domácich zvierat, ktorí takéto výrobky neznášajú, by si mali vyberať najlepšie krmivá, ktoré majú na obale napísané „obmedzené zložky“.
 4. Ak chcete zistiť, ktoré z hypoalergénnych krmív je pre vašu mačku najlepšie, môžete si kúpiť malé porcie každého krmiva a sledovať jej reakciu na každé z nich. Ak mačka s chuťou konzumuje ponúkané krmivo a nezvracia ani netrpí hnačkou, znamená to, že krmivo nemôže mačke uškodiť a je vhodné na každodenné kŕmenie.

Rebríček najlepších hypoalergénnych krmív pre mačky

Nomináciamiestonázov výrobkucena za kg.
Najlepšie hypoalergénne krmivo pre mačky1Savarra Ad
  t Cat Lamb
800€
2Celozrnná múka pre mačky Landor527€
3Hill’s Prescription Diet z/d Potravinová citlivosť1 000€
4NOW FRESH Grain Free Fish Ad
  t Recept CF
900€
5Royal Canin „Mladý samec“545€
6AATU CAT LOSOSOVÝ SLEĎ1 633 €
7Acana Wild Prairie Cat1 306€
8GO! Fit + Free Recept pre mačky s kuracím mäsom, morčacím mäsom a kačacím mäsom bez obilnín990 €
9Orijen Mačky a mačiatka800€

Savarra Ad
  t Cat Lamb

Hodnotenie: 4.9

<img width="400" alt="SAVARRA AD

  T CAT LAMB“ src=“/wp-content/uploads/2023/02/6321666197721-409-.jpg“ height=“400″ title=“SAVARRA AD

   T CAT LAMB“>

   Na vrchole ponuky najlepších hypoalergénnych potravín je Savarra Ad

    t Cat Lamb. Vyrába sa v Anglicku, ale značka je registrovaná v Rusku. Ad
     t Mačacie jahňacie mäso je charakteristické svojím jednozložkovým zložením. Základnými zložkami tohto hypoalergénneho krmiva pre mačky sú ryža a jahňacie mäso (71 %).Potravina obsahuje aj čučoriedky, morské riasy, brusnice, mrkvu, paradajky, taurín, metionín, junca. Každá zložka potraviny patrí do kategórie holistických, t. j. ide o vysokokvalitné suroviny, čo potvrdzuje dobrý obsah popola.

     Zdravé zloženie hypoalergénneho Ad

      t Mačka Jahňacie krmivo pre mačky podporuje metabolizmus mačiek, normalizuje činnosť tráviaceho traktu, zlepšuje lesk srsti, posilňuje väzy a kĺby, srdce a cievy. Majitelia mačiek však upozorňujú, že Savarra má vysoký obsah bielkovín. Preto počas kŕmenia môžu mať sterilizované alebo neaktívne domáce zvieratá problémy s obličkami, pečeňou, hmotnosťou a močovými cestami.

      Savarra balená vo vreciach po 400 g, 2 kg alebo 15 kg. Cena sa pohybuje od 400 Euro do 1300 Euro.

      Výživa pre mačky s kontrolou hrudiek a hmotnosti, Landor Lamb so sladkými zemiakmi

      Hodnotenie: 4.8

      Druhá úroveň najlepších hypoalergénnych krmív pre mačky je multifunkčné krmivo bez obilnín. Jeho špeciálnou funkciou je zabrániť tvorbe chlpových guľôčok v žalúdku mačky.

      Hlavnou zložkou lieku Landor je dehydrované jahňacie mäso. Ďalšie prospešné hypoalergénne živiny: vitamíny (E, B12, A, K, D3), stopové prvky, bobuľoviny, extrakt z juky, lososový olej, pivovarské kvasnice, turín, probiotiká. Bez konzervačných látok, pšenice, chemikálií, farbív, sóje, kukurice, kuracieho mäsa.

      Landor sa vyrába v Španielsku. Majitelia domácich zvierat sa vyjadrili, že krmivo je vhodné v balení so zipsom alebo jazdcom. Výhody Landoru – normalizácia rovnováhy fosforu, vápnika a mastných kyselín v tele, posilnenie pohybového aparátu. Hypoalergénne krmivo zlepšuje črevnú mikroflóru, stav vlasov a pokožky.

      Aby sa predišlo zdravotným problémom spojeným s používaním Landoru, mačky musia mať stály prístup k pitnej vode. Potraviny by sa mali uchovávať na chladnom a suchom mieste. Cena najlepšieho hypoalergénneho krmiva pre mačky Landor – 1 229 Euro.

      Hill’s Prescription Diet z/d Potravinová citlivosť

      Hodnotenie: 4.7

      HILL'S RECEPT DIET Z/D CITLIVOSŤ NA POTRAVINY

      Hill’s je na treťom mieste v zozname najlepších prémiových hypoalergénnych krmív pre mačky. Vyvážený doplnok stravy vyvinul Marc Maurice v roku 1939. Lekár po niekoľkých štúdiách zistil, že je možné obnoviť zdravie mačky prostredníctvom hypoalergénneho kŕmenia.

      Terapeutická diéta z/d je terapeutická diéta, ktorá znižuje výskyt nežiaducich reakcií na koži a v gastrointestinálnom trakte po jedle. Najlepší doplnok stravy obsahuje ryžu a živočíšne bielkoviny. Ten v procese výroby podlieha hydrolýze, ktorá znižuje imunitnú odpoveď organizmu na alergén.

      Ďalšie zložky Hill’s best food – minerály, rastlinné zložky, oleje, živočíšne peptidy. Aj diéta na predpis z/d pri potravinovej citlivosti obsahuje omega-6 a omega-3 mastné kyseliny. Zlepšuje to stav srsti a kože a normalizuje stolicu mačky.

      Nevýhodou tejto potraviny je jej vysoká cena, nepríjemný zápach a prítomnosť kuracieho mäsa, ktoré často spôsobuje alergie. Mačka vážiaca menej ako 2 kg by mala mať 30-45 g potravy, mačka vážiaca 6 kg by mala mať 74-100 g. Odporúčaný čas diétnej liečby: 3 až 8 týždňov. Približná cena 2 kg suchého krmiva – 2000 Euro. Cena mokrého krmiva (plechovka 156 gr) – 150 Euro.

      NOW FRESH Grain Free Fish Ad
       t Recept CF

      Hodnotenie: 4.7

      <img width="400" alt="NOW FRESH Grain Free Fish Ad

       t Recept CF“ src=“/wp-content/uploads/2023/02/291666197721-779-.jpg“ height=“400″ title=“NOW FRESH Grain Free Fish Ad

        t Recept CF“>

        Štvrté miesto v našom hodnotení patrí hypoalergénnemu krmivu Grain Free Fish Ad

         Recept CF. Obsahuje lososa, pstruha a sleďa z vôd Britskej Kolumbie. Kanadská spoločnosť NOW FRESH špeciálne vyvinula doplnok pre mačky s tráviacimi problémami. Je to najlepšie krmivo, ktoré nespôsobuje alergie ani poruchy príjmu potravy a je vhodné pre kastrované mačky.

         Krmivo pre mačky NOW sa vyrába len z kvalitných čerstvých rýb. Hypoalergénne krmivo obsahuje zeleninu, ovocie, bobuľoviny, lucernové klíčky, špenát, morské riasy, rasový alebo kokosový olej. Maximálna rovnováha všetkých zložiek. Najlepšie potraviny neobsahujú žiadne škodlivé zložky na báze hormónov alebo bielkovín vyvolávajúcich alergie.

         Hypoalergénny NOW FRESH je bohatý na mastné kyseliny, ktoré pomáhajú zlepšovať kvalitu vlasov a pokožky. Repkový a orechový olej pomáhajú udržiavať normálnu hladinu cholesterolu, podporujú metabolizmus lipidov a majú protizápalové a regeneračné účinky. Obsahuje aj ryby bez obilnín Ad

          t Recept CF obsahuje pre a probiotiká na zlepšenie funkcie tráviaceho traktu. Doplnok je plný antioxidantov, ktoré spomaľujú starnutie, a vitamínov, ktoré pomáhajú zlepšovať oči a srdcový systém.

          Majitelia mačiek tvrdia, že najlepšie krmivo pre mačky NOW FRESH má nízky obsah fluoridu a fosforu. Napriek jeho priaznivému zloženiu sa však u niektorých mačiek po jeho dlhodobom používaní vyskytlo vypadávanie srsti, matnenie srsti, riedka stolica a lupiny. Balenia NOW nie sú vzduchotesné. Niektoré mačky po jedle zvracajú. Kalorický obsah v jednej porcii – 439 kcal. Balenie suchých potravín s hmotnosťou 3.63 kg stojí približne 2500 Euro.

          Royal Canin „Mladý samec“

          Hodnotenie: 4.6

          ROYAL CANIN MLADÝ PES

          Piate miesto v hodnotení patrí hypoalergénnemu krmivu známej francúzskej spoločnosti Royal Canin. Prémiový doplnok vhodný pre všetky plemená vrátane sterilizovaných mačiek do 7 rokov.

          Receptúra Young Male je obohatená o bielkoviny. Pomáha normalizovať svalovú hmotu mačky, zlepšuje chuť a umožňuje rýchle nasýtenie. A levokarnitín v doplnku zvyšuje transport mastných kyselín.

          Royal Canin zvyšuje vylučovanie moču, takže v moči je menej minerálov. To vytvára nepriaznivé prostredie pre tvorbu kameňov v močovom systéme.

          Young Male má nízky obsah kalórií a vysoký obsah bielkovín. Tým sa predchádza riziku vzniku cukrovky u kastrovaných mačiek. Nízky obsah škrobu znižuje pravdepodobnosť vzniku inzulinémie.

          Royal Canin obsahuje dehydrovanú hydinu, ryžu, izolát rastlinných bielkovín, vlákninu, minerálne látky. Obsahuje tiež živiny, výťažky zo sladkej ďateliny, skorocelu a čakanky, fruktooligosacharidy, sójový olej a rybí olej. Priemerná cena 3,5 kg mladého muža je 1880 Euro.

          AATU CAT LOSOSOVÝ SLEĎ

          Hodnotenie: 4.5

          AATU CAT LOSOSOVÝ SLEĎ

          Šieste miesto v rebríčku patrí najlepšiemu doplnku od novej britskej firmy Pet Food UK, ktorá vyrába prvotriedne hypoalergénne krmivo v kategórii „holistické“. Je to najlepšie krmivo pre dospelé mačky bez obilnín so sleďom a lososom. Jedlo obsahuje 85 % mäsových výrobkov a 15 % byliniek a zeleniny. AATU CAT SALMON HERRING – prvé krmivo pre mačky vyrobené podľa receptúry osmičiek. Obsahuje 8 druhov korenín, zeleniny, byliniek a ovocia.

          Zdrojom bielkovín sú hypoalergénne ryby. Produkty AATU CAT obsahujú minimum sacharidov pre maximálny úžitok a lepšiu absorpciu. Prípravok obsahuje probiotiká a taurín na zlepšenie funkcie tráviaceho traktu. SALMON HERRING neobsahuje žiadne arómy, obilniny, zemiaky ani umelé farbivá.

          Nevýhody výrobkov AATU – nedávne uvedenie na trh, vysoká cena, žiadne prísady pre mačiatka. Medzi plusy patrí rozšírená receptúra bez obilnín, kvalita. Obsah kalórií v sto gramovej porcii je 370 kcal. Cena za 200 gramov suchého krmiva – od 400 Euro, 1 kg – 1600 Euro, 3 kg – od 2800 Euro.

          Acana Wild Prairie Cat

          Hodnotenie: 4.4

          Acana Wild Prairie Cat

          Siedmu priečku v rebríčku najlepších krmív pre mačky obsadila Acana. Hypoalergénny, neobsahuje žiadne bielkoviny z hrachu alebo zemiakov. Obsahuje živočíšne bielkoviny, ktoré mačkám poskytujú výživu a pomáhajú im udržiavať svalovú hmotu.

          Wild Prairie Cat sa vyznačuje špeciálnym zložením. Potravina obsahuje 5 rôznych druhov mäsa vrátane chrupaviek a orgánov. Hlavné zložky Akany: kuracie mäso, morčacie mäso, sleď, strukoviny, pstruh, vajcia, šťuka, lucerna, tekvica, morské riasy, špenát, repa, jablko, mrkva. Z prídavných látok stojí za zmienku meď, zinok, cholín, vitamíny, tiamín, pyrodoxín.

          Kanadské superprémiové krmivo pre mačky strednej a veľkej veľkosti. Acana obsahuje minimálne množstvo mäsa, takže je vhodnejšia pre zvieratá s tráviacimi problémami a môže byť prechodným krmivom.

          120 g doplnku obsahuje približne 500 kcal. Jedna porcia obsahuje 42 % tuku, 22 % ovocia a zeleniny, 36 % energie. Divoká prériová mačka by sa mala podávať dvakrát denne. Mačka by mala mať neobmedzený prístup k vode. Približné náklady na 1 kg suchého krmiva – do 800 Euro.

          GO! Fit + Free Recept pre mačky s kuracím mäsom, morčacím mäsom a kačacím mäsom bez obilnín

          Hodnotenie: 4.3

          GO! FIT + RECEPTÚRA PRE MAČKY S KURACÍM, MORČACÍM A KAČACÍM MÄSOM BEZ OBILNÍN

          Na ôsmom mieste v našom rebríčku sa umiestnili hypoalergénne potraviny s nízkym obsahom obilnín kanadskej značky Go! Petcurean sa na veterinárnom trhu objavil v roku 1999. Spoločnosť založili v Britskej Kolumbii dvaja milovníci zvierat.

          Slogan produktu GO! – Používanie najkvalitnejších produktov označených ako Human Grade (môžu byť konzumované ľuďmi). Pri výrobe sa používajú len čerstvé suroviny, ktoré sa nakupujú z ekologicky čistých fariem nachádzajúcich sa v blízkosti závodu, čo vylučuje konzerváciu a prepravu výrobkov.

          Pre mačky s potravinovými alergiami ponúka Petcurean receptúru Duck Cat Recipe, Turkey, Fit + Free Grain Free Chicken. Ide o holistickú stravu, ktorá okrem ovocia, mäsa (kuracie, kačacie), byliniek, rýb a zeleniny obsahuje aj taurín, probiotiká, zdravé tuky a kyseliny. Najlepšie krmivo bez obilnín spoznáte podľa fialového pruhu na obale.

          Domácim zvieratám so sklonom k alergiám by sa však malo podávať krmivo GO! s opatrnosťou. Obsahuje 48 % bielkovín živočíšneho pôvodu. Citlivý organizmus niektorých zvierat nemusí zvládnuť veľké množstvo mäsa. Ak mačka potrebuje zmeniť stravu, malo by sa to robiť postupne, miešaním starého krmiva s novým.

          GO Meal Plus! – malé pelety. Mačky rýchlo a ľahko rozhryzú krokety. To však môže byť dôvodom na odmietnutie novej potraviny. Približná cena Fit + Free Grain Free Chicken, Turkey, Duck Cat Recipe – 450 Euro za 1 kg.

          Orijen Mačky a mačiatka

          Hodnotenie: 4.2

          ORIJEN MAČKA A MAČIATKO

          V neposlednom rade je najlepšia hypoalergénna holistická, ktorá je čo najbližšie k prírodným potravinám. Orijen sa vyznačuje jedinečným zložením, v ktorom sú všetky zložky označené ako „vhodné na ľudskú spotrebu“.

          Orijen je vylepšená náhrada za Acanu. 85% čerstvých rýb alebo mäsa, 15% byliniek, zeleniny a ovocia. Žiadne zemiaky, žiadna kukurica, žiadne obilniny.

          Cat and Kitten neobsahuje sacharidy s vysokým glykemickým indexom, syntetické zložky, rastlinné bielkoviny. Potraviny sú vyrobené špeciálnou technológiou, ktorá zachováva maximálne množstvo užitočných látok.

          Orijen je založený na vajciach z voľných chovov, morčacích a kuracích. Obsahuje aj voľne ulovené kanadské ryby. Hypoalergénne krmivo obsahuje vitamíny, chondrotin, glukosamín, fytokomponenty, fosfor, mastné kyseliny OMEGA-3, vápnik atď.

          Zvláštnosť Orijenu – spoločnosť nevyrába špeciálne terapeutické prísady. Veterinári pracujúci pre spoločnosť sa domnievajú, že je potrebné správne kŕmiť mačky od detstva a potom nepotrebujú hypoalergénne krmivo.

          Možné nevýhody výrobku – môže zhoršiť tráviacu funkciu domácich zvierat, ktorých strava predtým pozostávala z rozpočtového krmiva. Priemerná cena za 1 kg suchých potravín je 800 RUR.

   Hodnotiť článok
   ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
   Pridať komentáre

   ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: