12 najlepších odrôd hrozna pre strednú oblasť

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama a neslúži ako návod na nákup. Pred nákupom by ste mali požiadať o odborné poradenstvo.

Mnoho ľudí pestuje hrozno na účely výroby vína doma. Nie všetky odrody sú však vhodné na spracovanie a nie všetky dobre rastú v podmienkach strednej krajiny. Ak je vašou prioritou domáce víno, vyberte si správne technické (vínne) odrody. Zvyčajne vyzerajú menej atraktívne ako stolové rastliny, ale ich pestovanie je oveľa jednoduchšie.

Vysoký obsah šťavy (75-88 %) a vysoký obsah cukru. Dôležité údaje pre vinársky priemysel. Hoci sa hrozno bežne považuje za teplomilnú plodinu, môže sa pestovať aj uprostred sveta. V tomto prehľade bude predstavených 12 najlepších odrôd viniča vhodných na pestovanie v týchto podmienkach.

Rebríček najlepších odrôd hrozna pre Midlands

Nomináciamiestoodroda hroznahodnotenie
Najlepšie biele hrozno1Chardonnay5.0
2Bianca4.9
3Muškát biely4.8
4Sauvignon Blanc4.7
5Crystal4.6
6Louise Swensonová4.5
Najlepšie tmavé hrozno1Cabernet Sauvignon5.0
2Rulandské modré4.9
3Rondo4.8
4Grenache Noir4.7
5Expresné skoré4.6
6Olenev Black4.5

Najlepšie odrody bieleho vína

Na výrobu bieleho vína možno použiť červené a ružové odrody, ale prioritou je stále svetlá odroda hrozna.

Chardonnay

Hodnotenie: 5.0

Chardonnay

Jedným z najznámejších druhov bieleho vína je Chardonnay. Za jeho rodisko sa považuje Burgundsko vo Francúzsku. Vyrába sa z neho široká škála vín (suché, dezertné, šumivé, stolové). Krík Chardonnay rastie silno a rozširuje sa o polovicu. Púčiky sa objavujú veľmi skoro. Rastlina nevyžaduje intenzívne prerezávanie. Kvety na kríkoch Chardonnay sú oboch pohlaví.

Veľkosť strapcov nie je veľká: dĺžka 12-13 cm a šírka 9-10 cm. tvar podobný kužeľu. Ich štruktúra môže byť rôzna (od pevnej až po veľmi voľnú). Hrozno je okrúhle alebo oválne, zeleno-biele so zlatistým opálením na slnečnej strane. Dužina je šťavnatá, chutná a má charakteristickú vôňu. Obsah šťavy presahuje 74 % hmotnosti úrody.

Podľa spätnej väzby od vinohradníkov je obdobie dozrievania stredne neskoré. Suroviny sa väčšinou zbierajú v druhej polovici septembra. Kríky vydržia mrazy až do -20 °C bez zakrytia. Skúsení pestovatelia hrozna tiež upozorňujú, že ak je hrozno na viniči príliš dlho, začne praskať a hniť (najmä počas dažďov). Chardonnay je však odolné voči suchu. Jeho odolnosť voči chorobám je stredná.

Výhody

 • dobré opelenie vďaka opeľujúcim sa kvetom;
 • Odolný až do -20 °C;
 • Odolnosť voči suchu;
 • Vynikajúce chuťové vlastnosti;
 • intenzívna odrodová vôňa;
 • Vysoká výťažnosť šťavy.

Nevýhody

 • príliš dlho na viniči: bobule praskajú a hnijú.

Bianca

Hodnotenie: 4.9

Bianca

Víno z maďarskej odrody Bianca má bohatú chuť s výraznými vanilkovými a mandľovými tónmi. Na výrobu stolových a polosladkých vín sa kombinuje s hroznom iných odrôd, ktoré majú znížený obsah cukru. Vyhýba sa tak ľúbivosti typickej pre Bianku.

Odrody hrozna rastú mierne. Stonky rastú vzpriamene a vytvárajú elegantnú korunu. Kvety sú oboch pohlaví. Ovocie sa nelúpe. Tenké stonky dorastajú takmer do plnej dĺžky. Strapce sú malé, valcovitého tvaru. Priemerné telo hrozna má 100-120 g. Výťažok šťavy z celkového výťažku dosahuje 80 % výťažku. Táto odroda vína dozrieva približne 120 dní.

Výhody

 • Polygynné kvety, bez tendencie k hrachu;
 • Obchodovateľné výnosy zostávajú na viniči dlhý čas;
 • Odoláva mrazom až do -27 °C;
 • Má vysokú odolnosť voči rôznym chorobám;
 • Výťažok šťavy 80 % z celkového výťažku.

Nevýhody

 • Má kužeľovitý tvar, má tendenciu byť trochu horký.

Muškát biely

Hodnotenie: 4.8

Biely muškát

Jednou z najstarších odrôd hrozna je Muškát biely. Jeho charakteristickým znakom je hromadenie veľkého množstva cukru. Kríky sú stredne veľké. Kvety tejto odrody vína sú monoetum. V niektorých nepriaznivých rokoch však môže. Muškát biely je tiež náchylný na vylučovanie púčikov a vaječníkov.

Tvar štetca je podobný valcu alebo niekedy trochu okrídlený. Ich štruktúra je pomerne uzlovitá, čo môže viesť k deformácii príliš blízko seba umiestnených hrozien. Hmotnosť zväzkov sa môže pohybovať od 100 do 450 gramov. Dužina je mäsitá, šťavnatá, má príjemnú chuť a skvelú muškátovú vôňu.

Vinohradníci v recenziách poukazujú na to, že pestovanie tejto odrody v Stredozemí je dosť problematické, ale je možné. Zvyčajne sa zberajú v druhej polovici septembra a v prvej polovici októbra. Ak je určené na výrobu suchého vína, zberá sa o niečo skôr. Odolnosť bieleho muškátu voči mrazu je nízka. Ak na jeseň prší, hrozno je náchylné na sivú hnilobu.

Výhody

 • Ich predajné a chuťové vlastnosti sú špičkové;
 • Vysoký obsah cukru a dostatočná kyslosť;
 • Chuť je bohatá na muškátový oriešok.

Nevýhody

 • zle znáša nízke teploty a choroby.

Sauvignon Blanc

hodnotenie: 4.7

Sauvignon Blanc

Krížením odrôd Blanc Chenin a Taminer vznikla odroda Sauvignon Blanc. Medzinárodne obľúbený, pretože vďaka optimálnemu pomeru cukru a kyslosti výborne chutí. Aby bol Sauvignon Blanc radosťou na jedenie, je dôležité neodkladať zber. Prezreté bobule strácajú svoje vlastnosti a chuť, a preto už nie sú vhodné pre vinársky priemysel.

Kríky rastú so strednou intenzitou. Sauvignon Blanc má kvety oboch pohlaví. Dobre sa opeľujú z roka na rok. Malé až stredne veľké klastre. Ich tvar je valcovitý, niekedy s krídlom. Hrozno je vysadené veľmi husto. Priemerná hmotnosť zväzku je 70-125 g. Obsah šťavy je zvyčajne vyšší ako 77 %.

Podľa recenzií vinárov je z technologického hľadiska vynikajúci. Má veľmi výraznú arómu a dokonale dopĺňa ostatné odrody, čím umocňuje vína. Vinohradníci zasa upozorňujú, že zrelé bobule nesmú byť na kríkoch prezreté, pretože by rýchlo stratili kyslosť a nahromadili nadmerné množstvo cukru. Sauvignon Blanc znáša nízke teploty až do -21 °C. Má však nízku odolnosť voči chorobám.

Výhody

 • Stabilný, dobré opelenie;
 • Vynikajúce aromatické a chuťové vlastnosti;
 • Odolnosť voči mrazu až do -21 °C;
 • obsah šťavy – 77%.

Nevýhody

 • Prezreté bobule sa stávajú nechutnými.

Crystal

Hodnotenie: 4.6

Crystal

Odroda Crystal je kvalitný medzidruhový hybrid vyšľachtený v Maďarsku. Väčšinou sa používa na výrobu suchých stolových vín, šampanského a sherry. Cristall rastie stredne veľký. Kvety oboch pohlaví sa opeľujú veľmi dobre bez ohľadu na počasie. Cristal nie je náchylný na struky. Hrozno dozrieva pomerne skoro – za 110-115 dní.

Jeho zhluky sú pomerne veľké (200 gramov alebo viac). Jeho tvar je podobný kužeľu. Hustota hrozna je mierna. Jeho bobule sú stredne veľké a majú oválny tvar. V závislosti od svetla sú biele alebo žltozelené. Dužina je jemná, šťavnatá a sladká. Žiadne špecifické vône. Táto odroda vína sa však ťažko prepravuje na dlhé vzdialenosti a zle sa skladuje.

Recenzie odrody hrozna Crystal sú prevažne dobré. Vinohradníci poznamenávajú, že je vynikajúci pre Midlands. Nezakrytý vinič sa bez zakrytia nepoškodí, ani keď teploty klesnú na -29 °C. A ak použijete najjednoduchšie úkryty, môžu prežiť až do -40 °C. Spoločnosť Crystal má veľmi vysokú produktivitu. Ich pestovanie je pomerne jednoduché, pretože nie sú vyberavé.

Výhody

 • Polypofilné kvety sa dobre opeľujú za každého počasia;
 • Skoré dozrievanie hrozna;
 • Vynikajúce chuťové vlastnosti;
 • Vysoká odolnosť proti mrazu;
 • Nenáročná kultivácia;
 • vysoká produktivita.

Nevýhody

 • Nedá sa dobre prepravovať a skladovať.

Louisa Swensonová

hodnotenie: 4.5

Louise Swensonová

Výsledkom americkej selekcie bola odroda hrozna Louise Swenson. Považuje sa za neskorý. Púčiky Louise Swenson sa objavujú neskoro, takže netrpia jarnými mrazmi. Zber sa uskutočňuje v druhej polovici septembra. Dozrievajú 120-135 dní. Louise Swenson dosahuje stabilne vysoké výnosy.

Kríky rastú mierne. Strapce sú stredne veľké. vinič je husto porastený. Jeho bobule sú okrúhle a pomerne malé. Ich farba je zeleno-biela s belavou patinou vosku. Chuťové vlastnosti Louise Swenson sa hodnotia ako stredné. Je cítiť miernu kyslosť. Bobule málokedy opadávajú a môžu zostať na viniči aj dlho po tom, ako úplne dozrejú.

Hybrid Louise Swenson je údajne veľmi odolný voči hlavným chorobám a škodcom. S potešením sa pestuje v strednom Rusku a v chladnejších oblastiach. Dokonca ani nižšie teploty ako -40 °C im neškodia. Louise Swenson však zle reaguje na sucho, a preto si vyžaduje pravidelné zavlažovanie.

Výhody

 • vysoké výnosy;
 • Dobre držia na viniči;
 • odolnosť voči mrazu;
 • Je veľmi odolný voči rôznym škodcom a chorobám.

Nevýhody

 • Nadmerné sucho poškodzuje rastlinu.

Najlepšie tmavé odrody hrozna

Na výrobu červeného vína sa používa špeciálna technika, ktorá zabezpečuje prenos antokyánov zo šupky hrozna do muštu.

Cabernet Sauvignon

hodnotenie: 5.0

Cabernet Sauvignon

Krížením Sauvignonu a Cabernetu Franc vznikol Cabernet Sauvignon. Ide o neskorú odrodu plodiny. V Stredozemí sa zvyčajne zberá v prvej polovici októbra. Jednoduchá starostlivosť a pestovanie. Jeho sila je stabilná. Dokáže sa veľmi dobre prispôsobiť aj tým najnepriaznivejším podmienkam prostredia.

Hrozno Cabernet Sauvignon má tvar šišky. Dosahujú dĺžku 15 cm. Niekedy má bočné vetvy. Okrúhle bobule majú tmavomodrú farbu. Ich koža je veľmi hrubá a pokrytá voskom. Majú malý počet semien. Hrozno je veľmi šťavnaté a má príjemnú chuť.

Vinohradníci uvádzajú, že odroda Cabernet Sauvignon je odolná voči suchu. Počas daždivého leta a jesene takmer nehnijú. Nie je ovplyvnený jarnými mrazmi ani silnými zimnými mrazmi. Tieto vlastnosti sú veľmi dôležité pre stredne veľký pestovateľský región. Nie je tiež veľmi náchylný na najnebezpečnejšie choroby. Cabernet Sauvignon sa však vyznačuje vysokou trieštivosťou bobúľ a sklonom k tvorbe hrášku.

Výhody

 • Odroda je nenáročná na starostlivosť a pestovanie;
 • Vynikajúca vínna surovina;
 • odolnosť voči nepriaznivým podmienkam;
 • Dobrá odolnosť voči chorobám.

Nevýhody

 • Vysoký počet rozbitých bobúľ;
 • náchylné na olupovanie.

Rulandské modré

hodnotenie: 4.9

Rulandské modré

Hrozno Pinot Noir je dôstojným zástupcom západoeurópskej skupiny. Vyšľachtené vo Francúzsku (Burgundsko). Stredne rastúce kríky. Kvety sú oboch pohlaví. Skoré kvitnutie púčikov môže spôsobiť škody spôsobené neskorými jarnými mrazmi. Takmer všetky kefy dozrievajú na kríku. Chuť sa zintenzívňuje s dozrievaním hrozna.

Hrozno Rulandského modrého je podlhovasté. Bobule sú guľaté. Ich koža má hustú, tmavomodrú farbu. Dužina je veľmi jemná, šťavnatá a má bohatú a vyváženú chuť. Každé hrozno obsahuje až 75 % šťavy z celkovej hmotnosti. V nepriaznivých podmienkach prostredia sa zvyšuje zhlukovanie a znižuje počet strapcov. Toto hrozno zreje 141-151 dní.

Podľa recenzií pestovateľov hrozna sa Rulandskému modrému darí aj v podmienkach strednej krajiny. vinič odoláva teplotným výkyvom až do -30˚C. Je stredne odolná voči hlavným chorobám a veľmi odolná voči sivej hnilobe. Keďže kríky veľmi nerastú, starostlivosť o ne je jednoduchá a príjemná. Vďaka svojmu harmonickému pomeru cukor/kyselina je obľúbený u vinárov.

Výhody

 • Dobrá regenerácia viniča;
 • Jeho kvety sú jednoplodové;
 • Pomerne vysoké výnosy;
 • harmonická chuť;
 • vysoká mrazuvzdornosť;
 • Vysoká odolnosť proti sivej hnilobe.

Nevýhody

 • riedke zavlažovanie spôsobuje, že bobule sú menšie; – vysoká odolnosť voči mrazu.

Rondo

Hodnotenie: 4.8

Rondo

Hrozno Rondo dozrieva 125-135 dní (skoré až stredné dozrievanie). Z týchto odrôd sa získavajú kvalitné vína. Sýto sfarbené, vysoko kyslé a s chuťou podobnou Merlotu. Kríky rodu Rondo silne rastú. Tento vinič kvitne v polovici júna. Jeho špeciálna produktivita je na chernozem.

Hrozno Rondo má strednú veľkosť. Sú zaoblené, s tvrdou čiernou kožou. Jeho dužina je svetlá a šťavnatá, má čiernofialovú farbu. Hmotnosť každého strapca dosahuje približne 120 g a majú kužeľovitý tvar. Dôležité je zbierať úrodu v správnom čase. Bobule sú síce odolné voči hnilobe, ale pri oneskorení môžu vyschnúť a opadnúť.

Recenzie na Rondo sú prevažne pozitívne. Jeho vinári tvrdia, že sa hodí najmä uprostred vidieka. Je pomerne mrazuvzdorná, znáša teploty až do -24 °C. Má strednú odolnosť voči hlavným chorobám (s výnimkou chlorózy). Kríky aktívne rodia do dvoch až troch rokov.

Výhody

 • skoré dozrievanie;
 • dobrá odolnosť voči nízkym teplotám;
 • stredná odolnosť voči chorobám;
 • Chuťový profil vína je podobný ako u Merlotu.

Nevýhody

 • Oneskorený zber spôsobuje vysychanie a opadávanie hrozna.

Grenache Noir

Hodnotenie: 4.7

Grenache Noir

Grenache (Garnacha) je jednou z najobľúbenejších odrôd viniča na svete. Má silný kmeň s odolným viničom. Kríky grenache sa často pestujú ako voľne stojace. Vyrába sa z neho zrelé ružové alebo červené víno s vysokým obsahom cukru alebo alkoholu. Často sa mieša s inými odrodami hrozna.

Grenache Noir má mohutné kužeľovité strapce. Zaoblené bobule strednej veľkosti majú hustú šupku, sfarbenú do tmavomodra. Majú vynikajúcu schopnosť skladovať cukor a skvelú arómu. Z hľadiska pôdy sú kríky Grenache Noir nenáročné. Dobre znášajú aj sucho a iné nepriaznivé vplyvy prostredia.

Podľa recenzií má Grenache Noir dobré výnosy. Pestovatelia hrozna odporúčajú zber v druhej polovici septembra. Odoláva nízkym teplotám až do -18 °C. Jeho odolnosť voči hlavným chorobám je však nízka. Vo vinárskom priemysle sa Grenache ukázalo ako veľmi poddajná odroda.

Výhody

 • Odoláva veľmi dobre až do -18 °C;
 • Odolný voči suchu;
 • Má pomerne vysoký výnos;
 • veľmi poddajná odroda vo vinárskom priemysle.

Nevýhody

 • Jeho odolnosť voči hlavným chorobám je nízka.

Expresné skoré

Hodnotenie: 4.6

Expresné skoré

Vínne hrozno Expres sa považuje za skorú odrodu. V strednom pásme Ruska môže rásť bez zimného prístrešku. Odroda je nenáročná a dokonale sa prispôsobuje nepriaznivým podmienkam prostredia. Je veľmi obľúbený u začínajúcich vinárov. Jeho sladkú, špecifickú chuť oceňujú mnohí ľudia.

Jeho skoré expresné bobule sú pomerne malé a zaoblené. Zrnká môžu vážiť až 350 g. Majú tmavomodrú farbu s čiernym nádychom. Pri tvarovaní kríka treba mať na pamäti, že táto odroda vína sa vyznačuje vysokou úrodnosťou. Expresné skoré výnosy zabezpečujú dobrú úrodu, aj keď poveternostné podmienky nie sú priaznivé. Ak boli púčiky poškodené jarnými mrazmi, vinič sa dokonale zotaví a zachová si plodnosť.

Vinohradníci vo svojich recenziách veľmi chvália hrozno Express early. Táto odroda vydrží teploty až do -37 °C. Na zimu stačí kríky po prerezaní zviazať a ohnúť k zemi. S hrubou snehovou prikrývkou veľmi dobre prezimuje. Expresné skoré jedlo deti ochotne konzumujú čerstvé. Jeho chuťové vlastnosti sú veľmi podobné vlastnostiam Cabernetu Cortis.

Výhody

 • super skoré dozrievanie
 • chuťové vlastnosti;
 • odoláva teplotám až do -37 °C;
 • Jeho odolnosť voči chorobám je dobrá;
 • Dobre sa zotavuje z jarných mrazov.

Nevýhody

 • neidentifikované.

Olenev Black

Hodnotenie: 4.5

Olenevsky Black

Hrozno Olenevskiy Black wine nepotrebuje zimný prístrešok a veľmi dobre odoláva mrazu. Dozrieva za 125-130 dní. Jeho kvety sú vajcovité. Olenevskiy Black sa pestuje ako univerzálna odroda. Jeho plody sa dokonale konzumujú čerstvé. Vhodné aj na výrobu a konzervovanie vína. Kríky tohto vinohradníka sú mimoriadne životaschopné.

Zväzky majú tvar kužeľovitého valca. V priemere váži 200 g. Bobule sú veľmi husto zabalené. Koža je čierna a má intenzívny voskový nádych. Semená v hrozne sú malé. Jeho chuť je pomerne jednoduchá, ale harmonická. Dobrá rovnováha medzi obsahom cukru a kyslosťou. Nadpriemerné výnosy. Táto odroda môže na záhradnom pozemku bez problémov prežiť 10-20 rokov bez akejkoľvek starostlivosti.

V recenziách pestovatelia hrozna chvália Olenevsky Black pre jeho dobrú odolnosť voči mrazu. Kríky prežijú zimu bez potreby úkrytu. Vinič nie je nijako poškodený a kríky zostávajú plodné. Nie je potrebné časté zavlažovanie ani aplikácia veľkého množstva obväzov. Má priemernú odolnosť voči hlavným chorobám.

Výhody

 • Dobrá rovnováha sladkosti a kyslosti;
 • mrazuvzdornosť;
 • nevyžaduje komplexnú starostlivosť;
 • harmonická chuť;
 • Vhodné na čerstvú spotrebu.

Nevýhody

 • nízka odolnosť voči oidiu.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: