Top 15 pôdopokryvných ruží

*Hodnotenie najlepších podľa redakcie. O výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny a nepredstavuje reklamu, ani nie je určený ako návod na nákup. Pred nákupom sa opýtajte odborníka.

Dnešný sortiment ruží je veľmi všestranný. Odrody pôdokryvných rastlín sú obzvlášť obľúbené u záhradkárov a krajinárov. Sú výsledkom úspešného experimentu kríženia popínavých ruží Wichuraiana a miniatúrnych odrôd. Pôdny kryt je nielen popínavá odroda, ale aj oblúkovitý ker vysoký až 80 cm.

Dôležitou vlastnosťou týchto ruží je, že ich výška je vždy menšia ako šírka. Ďalšie spoločné vlastnosti týchto rastlín:

 1. malé, ale početné kvety;
 2. silný rast počas vegetačného obdobia;
 3. jednoduchá starostlivosť;
 4. Odolné voči chorobám a škodcom;
 5. ľahko sa množia odrezkami, štepmi;
 6. odolný voči mrazu.

V rámci tejto skupiny ruží sa rozdeľujú do samostatných kategórií podľa typu výhonkov a výšky a šírky kríkov, ktoré tvoria. V tomto zozname sme vybrali nízke, miniatúrne a veľké, šikmé pôdopokryvné ruže.

Hodnotenie najlepších pôdokryvných ruží

Nomináciaumiestnenienázov výrobkuHodnotenie
Najlepšie nízko rastúce pôdopokryvné ruže1Bessy5.0
2Amber Sun4.9
3Slnečná ruža4.8
4Schneeflocke4.7
5Kastelruther Spatzen4.6
6

Dážď

4.5
7Topo

 • na
 • 4.4
  8Snowfield4.3
  Najlepšie veľké pôdopokryvné ruže s vädnúcimi výhonkami1Candela5.0
  2Nemo4.9
  3Candia Meillandecor4.8
  4Fiona4.7
  5Ce
 • na adrese
 • 4.6
  6Rody4.5
  7
 • palica

 • 4.4

  Najlepšie nízke prízemné ruže

  Nízke pôdopokryvné ruže, ktorých výška nepresahuje 40-60 cm. Sú odolné, nenáročné a všestranne použiteľné.

  Bessy

  Hodnotenie: 5.0

  Bessy

  Bessy bola vydaná v roku 1998 v Holandsku. Rozšírené kríky dosahujú výšku 40-60 cm a šírku viac ako 70 cm. Formálne je veľmi pekná. Stonky tejto pôdopokryvnej ruže sú veľmi pevné a majú početné stonky kvetov. Lesklé tmavozelené listy odolné voči chorobám. Odroda je samoopelivá a znovu kvitnúca.

  Kvetenstvo Bessie vytvára guľovité púčiky. Kvety s priemerom 7 cm. Väčšinou sú polokveté alebo purpurové (priemerný počet okvetných lístkov je 16 až 30). Majú rôznu farbu od zlatej marhuľovej po oranžovú. Okvetné lístky sú reliéfne. Kvety sú ploché a majú tvar ružice. Až 5-7 púčikov na každom stonku. Jeho vôňa nie je veľmi silná.

  Fanúšikovia Bessy v recenziách poznamenávajú, že je to veľmi nenáročný v pestovaní groundcover rose. Má vysokú odolnosť voči chorobám a krásne prezimuje. Krík dobre znáša dážď, ale jednotlivé kvetenstvo môže byť poškodené. Okvetné lístky veľmi krásne horia. A nakoniec sú svetlé a vyblednuté kvety veľmi harmonické. Skúsení pestovatelia ruží však poznamenávajú, že opakované kvitnutie v Bessy už nie je také atraktívne ako prvé kvitnutie.

  Výhody

  Nevýhody

  Amber Sun

  Hodnotenie: 4.9

  Amber Sun

  Nemecká pôdopokryvná ruža Amber Sun je obľúbená u záhradkárov. Krík je rozvetvený, rastie silno do šírky a dobre pokrýva zem. Výška rastliny max. 50 cm. Výhonky sú dlhé a rozpadávajú sa do rôznych smerov. Listy sú tmavozelené, veľmi lesklé a husté. Pre túto pôdopokryvnú ružu je charakteristické opakované, stabilné kvitnutie.

  Púčiky Amber Sun sú malé, špicaté, oranžovo-žlté. Semi-maximum, medeno-žlté kvety. Nádherná farba okvetných lístkov jantárovej slnečnej ruže sa počas sezóny mení a v dôsledku blednutia sa stáva svetlejšou. Kvetenstvo má až 5-8 kvetov. Vôňa ruže Amber Sun je pomerne slabá.

  Podľa recenzií pestovateľov má Amber Sun svoje miesto v posteli. Očarujúce krémovo žlté kvety sa dobre kombinujú s peknými zelenými listami. Kvitne nepretržite až do mrazov. Táto odroda nemá prakticky žiadne problémy s čiernou škvrnitosťou alebo múčnatkou. Rastlina však zle znáša dážď. Taktiež sa trochu nepríjemne zbavujú okvetných lístkov.

  Výhody

  Nevýhody

  Slnečná ruža

  Hodnotenie: 4.8

  Slnečná ruža

  Film Slnečná ruža bol vydaný v roku 2001 v Nemecku. Široké, popínavé kríky, ktoré môžu pokrývať veľkú plochu zeme. Sú ploché s oblúkovitými výhonkami, ktoré dosahujú dĺžku 1,5 m. Listy sú malé, tmavozelené, kompaktné a lesklé. Odroda je veľmi odolná a bohato sfarbená.

  Púčiky Sunny Rose sú malé a zaoblené. Kvety sú svetložlté a dosahujú priemer 3-4 cm. Sú polokveté a majú súkvetia zložené až z 3 – 5 ružíc. Ich vôňa je slabo alebo úplne neprítomná. Kvety v júni. Ruže si dobre držia farbu a nepokazí ich ani slabý dážď.

  Krajinní dizajnéri si túto pôdopokryvnú ružu veľmi pochvaľujú. Hodí sa na skupinovú alebo hromadnú výsadbu, ako aj do záhonov alebo na čelo kvetinových záhonov. Slnečná ruža kvitne vo výrazných vlnách. Táto odroda pôdneho krytu má dobrú odolnosť voči chorobám. Ruža nie je príliš náročná na starostlivosť. Nevydrží však silné lejaky.

  Výhody

  Nevýhody

  Schneeflocke

  Hodnotenie: 4.7

  Schneeflocke

  Vďaka nemeckému hybridizátorovi Noackovi vznikla odroda pôdopokryvnej ruže Schneeflocke. Krík je široký, ale kompaktný. Má veľké množstvo konárov pokrytých lesklými tmavozelenými listami. Výška 40-70 cm, šírka 100-120 cm. Túto ružu možno použiť nielen ako pôdopokryvnú ružu. Nachádza svoje miesto v komplikovaných kvetinových záhradách alebo sa pestuje v nádobách. Schneeflocke je veľmi voňavý.

  Kvety sú poloplané, veľké (6 cm v priemere). Pôdopokryvné ruže Schneeflocke majú čistú, žiarivo bielu farbu so zväzkom zlatých tyčiniek. Na vonkajších okvetných lístkoch je mierne zvlnenie. Púčiky sa objavujú v skupinách po 3-15. Má jedno z najdlhších období kvitnutia, ktoré trvá od mája až do mrazov. Oranžové, zaoblené plody sa tvoria na mieste kvitnúcich ruží.

  Podľa správ sa nové púčiky otvárajú po odkvitnutých, čím sa vytvára nepretržitý kvetný dopravník. Schneeflocke veľmi dobre znáša dážď a je odolný voči hlavným chorobám plodín. Dobre rastie v mestských oblastiach a nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Ruža nemá prakticky žiadne slabiny, ale niekedy červená susedné rastliny, pretože intenzívne rozširuje svoje dlhé výhonky.

  Výhody

  Nevýhody

  Kastelruther Spatzen

  Hodnotenie: 4.6

  Kastelruther Spatzen

  Nemecká pôdopokryvná ruža Kastelruther Spatzen bola vydaná v roku 2012. Kríky sú malé a kompaktné, dosahujú výšku 40-60 cm. V treťom roku dosahujú priemer 80 cm. Má veľký počet výhonkov. Spodné vetvy ležia rovnomerne na zemi v kruhu. Listy sú odolné voči chorobám, lesklé, tmavozelené.

  Kvety sú husté, čisto biele, neukazujú sa v strede. Dosahujú priemer 6-7 cm. V priebehu času sa menia z hlbokých miskovitých na rozetovité v plnom kvete. Kríky sú pichľavé. Pestovateľ uvádza, že Kastelruther Spatzen by mal mať ľahkú fialovú vôňu, ale v skutočnosti ruže takmer vôbec nevonia.

  Kastelruther Spatzen je obzvlášť nápadný v posteli, ale musí sa udržiavať v čistote, aby si zachoval svoje dekoratívne vlastnosti. V opačnom prípade zoschnuté kvety zhnednú a zhnijú, ale naďalej visia, čím kazia celkový vzhľad. Táto rastlina dôstojne znáša silné dažde a je veľmi odolná voči chorobám.

  Výhody

  Nevýhody

  Purpurový dážď

  Hodnotenie: 4.5

  Purpurový dážď

  Odroda Purple Rain bola v Nemecku predstavená v roku 2009. Krík dosahuje výšku 45-50 cm a šírku približne 70-150 cm. Listy sú malé tmavozelené. V prvom roku života tohto pôdneho krytu sa výhonky vyvíjajú veľmi dynamicky. Široko sa rozvetvujú a dosahujú dĺžku viac ako 1 m. Purpurový dážď vyzerá krásne ako solitérna výsadba aj v skupinách.

  Názov tejto pôdopokryvnej ruže znamená „fialový dážď“. Veľmi vhodné pre túto odrodu, pretože kríky veľmi bohato kvitnú. Fialové karmínové ruže s perleťou. Majú miskovitý tvar a hustý kvet (80-85 okvetných lístkov). Dosahujú priemer 4-5 cm a sú zhromaždené v zhlukoch po 5-10 kvetov. Purple Rain má ľahkú vôňu.

  Kvetinárstva uvádzajú, že netrpí dažďom, má dobrú imunitu a je veľmi odolná voči zime. Purpurový dážď je obľúbený pre svoje nepretržité a dlhotrvajúce kvitnutie. na horúcom slnku okvetné lístky mierne zosvetľujú alebo majú biele škvrny. Krík v pozadí je menej atraktívny.

  Výhody

  Nevýhody

  Topo
 • na
 • Hodnotenie: 4.4

  Topo<li></div><p>na“ src=“/wp-content/uploads/2023/03/68816666197431-815.jpg“ height=“362″ title=“Topo</p><li>na“><p>Klasická pôdopokryvná ruža Topo</p><li>na kríky sú nízke, ploché, veľmi kompaktné. Rastú maximálne do výšky 40 cm a do šírky 50 cm. Listy sú lesklé, tmavozelené a nie sú náchylné na choroby. Odporúča sa do parkov a iných rekreačných oblastí, ako aj do kvetinových záhonov, skaliek a oporných múrov v súkromných záhradách.<p>Kvety sú jednoduché, malé (priemer 3-4 cm), ružové so žltým stredom, veľmi dobre samočistiace. Jeden stonok obsahuje 5 až 10 ruží. Priťahujú nielen ľudí, ale aj včely a čmeliaky. Veľmi pekné okvetné lístky zblízka v noci. Topo má túto vôňu</p><li>na nízka expresia.<p>Podľa komentárov, pôdopokryvné kríky Topo</p><li>Zvyčajne netrpia žiadnymi chorobami. Jednoduchý vzhľad vďaka nekvitnúcim kvetom, ale atraktívny. Táto rastlina je pomerne mrazuvzdorná a prežije zimu. Topo<li>je samočistiaca. Je to nepretržite kvitnúca odroda, ale jednotlivé kvietky po niekoľkých dňoch vyblednú a opadajú.<h4>Výhody</h4><ul><li>kríky sú nízke a kompaktné;</li><li>Kvety sú jednoduché, ale atraktívne;</li><li>dobrá odolnosť voči chorobám;</li><li>Vytrvalo kvitne.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>Jednotlivé kvetenstvo veľmi rýchlo bledne.</li></ul><h3>Snowfield</h3><p>Hodnotenie: 4.3</p><div style=Snowfield

  Pôdopokryvná ruža Snowfield je veľmi nenáročná odroda. Rozšírený krík do výšky 30-50 cm, dlhý až 1-1,5 m. Listy sú tmavozelené, matné. Na niektorých kríkoch ich nie je vidieť pod bohatým kvitnutím. Snowfield sa používa ako solitérna výsadba aj v kompozíciách s inými okrasnými rastlinami.

  Kvety Snowfield sú stredne veľké (priemer 3-5 cm), guľovitého tvaru a mierne voňajúce. Majú froté tvar a biele okvetné lístky so šalátovým stredom. Kvitne hojne a nepretržite počas celého vegetačného obdobia. Snehové pole nie je samočistiace, preto je potrebné opotrebované kvetenstvo prerezávať.

  Kvetinárstva si veľmi pochvaľujú pôdokryvnú ružu Snowfield. Páči sa im, že táto rastlina je odolná voči rôznym faktorom prostredia a má dobrú imunitu. Upozorňujú však, že ak sa má orezávať, musí byť cez zimu zakrytý.

  Výhody

  Nevýhody

  Najlepšie veľké pôdopokryvné ruže s padajúcimi výhonkami

  Veľké pôdopokryvné ruže s vlečnými výhonkami vyzerajú veľmi atraktívne na samotke. Používa sa aj na zónovanie a v skupinových usporiadaniach.

  Candela

  Hodnotenie: 5.0

  Candela

  Nemecká pôdopokryvná ruža Candela dosahuje výšku 50-80 cm a šírku 60-70 cm. Sú rozľahlé a vyzerajú veľmi harmonicky. Výhonky rastú najprv vertikálne a potom sa oblúkom vyklenú smerom nahor. Listy sú lesklé a veľmi odolné voči chorobám. Candela sa dá použiť na výsadbu parkov a okrajov ciest.

  Ruža je medovo žltý kvet s červenkastým okrajom, ktorý sa objavuje v obrovských kvetenstvách počas celého vegetačného obdobia (od júna do mrazov). Sú froté (17-25 okvetných lístkov) a dosahujú priemer 4-6 cm. Majú dobré samočistiace vlastnosti a vynikajúcu farebnú stálosť.

  Záhradníci ho vo svojich recenziách veľmi chvália. Páči sa im, že Candela je odolná voči chorobám a škodcom, nebojí sa dažďa a veľmi dobre znáša mráz. Farba okvetných lístkov nevybledne ani na plnom slnku. Silne kvitnúca pôdopokryvná ruža s veľkou silou a zdravím bude skutočným vrcholom v krajinnej architektúre.

  Výhody

  Chyby

  Nemo

  Hodnotenie: 4.9

  Nemo

  Nemecký šľachtiteľ Noack vyvinul v roku 2001 pôdopokryvnú ružu Nemo. Môže dorásť do výšky 80-100 cm a do šírky až 120 cm. Kríky sú veľké, ale vyzerajú pomerne kompaktne. Jeho listy sú stredne zelené, lesklé a kompaktné. Často sa Nemo vysádza ako živý plot.

  Kvety sú čisto biele so žltooranžovými tyčinkami. Sú veľké asi 3 až 4 cm. Sú buď kalichovité, alebo ploché a usporiadané v metlinovitých kvetenstvách. Púčiky sú pred kvitnutím jemne ružové. Jeden kvitnúci stonok môže obsahovať 5-10 okvetných lístkov ruží; – Jeden kvitnúci stonok môže obsahovať 5-10 okvetných lístkov ruží; – Jeden kvitnúci stonok môže obsahovať až dva okvetné lístky ruží. Kvitne veľmi hojne, nepretržite od júna do októbra. Nemo nemá vôňu. Najlepší je ručný zber kvetenstiev.

  Kvetinárstva poznamenávajú, že Nemo má vynikajúcu odolnosť voči chorobám a je veľmi odolný voči zime. Táto ruža kvitne vo vlnách, ale nikdy nie je úplne bez kvetov. Tieto pôdopokryvné ruže sa neboja priameho slnečného svetla a zachovávajú si dôstojný vzhľad aj počas silných dažďov. Krása na pestovanie aj pre začínajúcich pestovateľov ruží.

  Výhody

  Nevýhody

  Candia Meillandecor

  Hodnotenie: 4.8

  Candia Meillandecor

  Francúzska ruža Candia Meillandecor je krásny vysoký (70-80 cm) ker s oblúkovitými, klesajúcimi výhonkami. Stonky sú pokryté pôsobivým množstvom lesklých listov. Rýchlo rastie. Vyzerá skvele na svahoch alebo v listnatých hájoch. Na konci sezóny je ker posiaty červenými plodmi.

  Candia Meillandecor kvety sú jasne červené s bledou spodnou stranou. Aj tyčinky týchto ruží vyzerajú veľmi dekoratívne. Ich priemer je 4-6 cm. Vyzerajú ako hviezdičky. A žlté tyčinky sú skutočným lákadlom pre oči. Táto pôdopokryvná ruža nemá vôňu. Kvety sú veľmi bohaté, časté a pokračujú do mrazu.

  Candia Meillandecor bola veľmi dobre hodnotená amatérskymi záhradkármi. Majú radi fenomenálne rýchlo rastúce kríky, ktoré sú veľmi odolné voči chorobám a mrazu (môžu byť zimované bez silného zakrytia). Neustále rastúce nové výhonky, ktoré sú zakončené kvetenstvom ruže. Táto odroda pôdneho krytu je veľmi samočistiaca.

  Výhody

  Nevýhody

  Fiona

  Hodnotenie: 4.7

  Fiona

  Francúzska pôdopokryvná ruža Fiona je už desaťročia veľkým hitom záhradkárov na celom svete. Výška rastliny 80-100 cm, šírka 200 cm. Krík sa rozširuje a má veľké množstvo ihlíc. Rastie hlavne na šírku. Vyzerá organickejšie tam, kde môže voľne prúdiť v zemi. Konáre sú posiate veľkým množstvom malých, tmavých, lesklých listov.

  Kvety Fiony tvoria veľké úbory s jemnou vôňou. Sú polokveté, jasne červené alebo šarlátové a ľahko ich zbadáte z diaľky. Biela škvrna na báze púčika zvýrazňuje jasnú farbu okvetných lístkov. Ruže sa dodávajú v trsoch po 5-15 kusoch. Rozprestierajú sa po celom povrchu rastliny. Za nimi dozrievajú šarlátové plody.

  Pestovatelia rastlín uvádzajú, že táto ruža sa ľahko pestuje a ľahko vychováva. Fiona je veľmi odolná voči chorobám. Príležitostne však môže byť za nepriaznivých podmienok postihnutá čiernou škvrnitosťou. Avšak nespôsobuje žiadne veľké škody na pôdopokryvných rastlinách. Rosa Fiona dobre zapadá do okolitej zelene.

  Výhody

  Nevýhody

  Ce
 • na
 • Hodnotenie: 4.6

  Ce<li></div><p>na“ src=“/wp-content/uploads/2023/03/55116666197431-5915.jpg“ height=“420″ title=“Ce</p><li>na“><p>Nemecká ruža Ce</p><li>bola vydaná v roku 1998. Krík je kompaktný: výška 70-80 cm, šírka 80 cm. Listy sú pekné a lesklé a je na nich málo tŕňov. Ruža je odolná voči tieni, ale lepšie kvitne na slnečných, dobre osvetlených miestach. Ce<li>Vyzerá atraktívne v hromadných výsadbách a dobre spolupracuje s inými rastlinami v záhonoch.<p>Táto pôdopokryvná ruža má žlté púčiky a citrónovo-kvetinové poloplné alebo veľké kvety, ktoré blednú do krémova. Každé kvetenstvo má až 10-25 ruží. Každý z nich vydrží asi 3-4 dni a potom okvetné lístky čisto odpadnú. Prinášajú malé plody. Prvá vlna kvetov veľmi životaschopná. Neskôr kvitne menej ruží, ale ker stále vyzerá veľmi pekne.</p><p>Pestovatelia ruží si veľmi pochvaľujú Ce</p><li>na. Páči sa im jej nepretržité kvitnutie, odolnosť voči teplu a skutočnosť, že aj keď vyhorí, kvety sú stále veľmi atraktívne a rastlina si zachováva svoju vitalitu. Táto pôdopokryvná ruža má tiež dobrú odolnosť voči chorobám. Ale počas dažďov a vlhkosti strácajú okvetné lístky svoju príťažlivosť.<h4>Výhody</h4><ul><li>Kompaktný ker s niekoľkými hrotmi;</li><li>krásne, zdravé listy;</li><li>nepretržité kvitnutie;</li><li>Veľmi dobre sa čistí;</li><li>Nebojí sa tepla ani chladu.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>slabá odolnosť voči dažďu.</li></ul><h3>Rody</h3><p>Hodnotenie: 4.5</p><div style=Rody

  Pôdopokryvná ruža Rody je obľúbenou rastlinou pestovateľov od roku 1994. Krík vyzerá husto, pretože má veľa listnatých výhonkov. Jeho tvar je rozľahlý – 125-200 cm široký. Krík dosahuje výšku 60-70 cm. Výhonky sú krátke, oblúkovité, pod ťarchou kvetov opadávajú. Počas sezóny sa neustále rozvetvujú.

  Kvety sú sýto jahodovo červené. Sú polomahagónové, ale okvetné lístky sú usporiadané tak, že ruža vyzerá ako čisto mahagónová ruža. Objavujú sa v skupinách po 3-12. Veľkosť kvetu malá, asi 5 cm. Ruže kvitnú v skupinách po 3-12. V období bohatého kvitnutia je ker tak posiaty ružami, že listy sú takmer neviditeľné.

  Kvetinárstvo v recenziách poznamenáva, že Rody je zimovzdorná, silne rastúca odroda odolná voči chorobám. Táto pôdopokryvná rastlina bohato kvitne, a preto vyzerá na záhone krásne. Vytvára maximálny dekoratívny efekt. Ale vôňa tejto krásy je veľmi slabá a tiež nereaguje dobre na silný dážď. Príležitostne sa môže vyskytnúť čierna škvrna.

  Výhody

  Nevýhody

 • palica

 • Hodnotenie: 4.4

  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: