10 najlepších telefónov pre starých ľudí

Každý rok sa v obchodoch objavuje čoraz viac nových smartfónov, ktoré dostávajú nejaké vylepšenie. Výrobcovia sa ich snažia vybaviť výkonným procesorom, farebným displejom a veľkým množstvom pamäte. Ako operačný systém sa bežne používa Android. Mnohí ľudia už nejaký čas poznajú „zeleného robota“, takže nie sú žiadne problémy. Existuje však samostatná kategória ľudí, ktorí sa boja používať moderný smartfón. Hovoríme, samozrejme, o starších ľuďoch – tí sú oveľa viac zvyknutí volať na tlačidlové zariadenie. Ak hľadáte telefón práve pre takúto osobu, odporúčame vám pozrieť si našu ponuku. Tento text sa zaoberá 10 najlepšími telefónmi určenými špeciálne pre starších ľudí. V krátkosti budeme hovoriť o takzvaných „babičkiných telefónoch“.

Najlepšie telefóny pre starších ľudí

Nomináciasedadlonázov výrobkucena
Hodnotenie najlepších telefónov pre starších ľudí1ONEXT Care-Phone 62 190€
2Sigma mobile Comfort 504 300€
3Nobby 240B1 430€
4VERTEX C3151 890€
5Q BQ-2441 Comfort1 560€
6VERTEX C3111 690€
7teXet TM-B2261 390 €
8MAXVI B2879€
9ONEXT Care-Phone 51 590€
10teXet TM-D429999€

ONEXT Care-Phone 6

Hodnotenie: 4.9

ONEXT Care-Phone 6

Zatiaľ čo smartfóny typu clamshell už takmer vymizli, mobilné telefóny pre starších ľudí sa občas objavujú v tomto tvarovom faktore. Samozrejme, počkajte na prídavnú obrazovku na hornom kryte – tento „čip“ navždy zostal v roku 2000. ONEXT Care-Phone 6 dostal namiesto toho červené SOS tlačidlo. Po jeho stlačení sa telefón začne správať podľa naprogramovaného algoritmu. Prvé nastavenie ponúka najmä možnosť nastaviť až päť čísel, ktoré sa potom použijú na odosielanie správ SMS a uskutočňovanie hovorov. Toto správanie tlačidla SOS nemôže pomôcť, ale poteší – je to oveľa užitočnejšie ako zvuk sirény. Sirénu však môžete zapnúť aj v nastaveniach – odplaší zlodeja alebo chuligána, ktorý sa odvážil napadnúť starú pani. V nastaveniach je tiež možné aktivovať funkciu „Automatické opakované vytáčanie“. To znamená, že po stlačení tlačidla SOS sa automaticky prijmú hovory z predinštalovaných čísel.

Mali by ste si uvedomiť, že nastavenia tlačidla SOS sú k dispozícii len v druhej revízii. Na krabici so zariadením hľadajte nálepku „rev 2″.0“.

Tento model sa môže pochváliť kvalitným hlasitým telefonovaním. To je to, čo sa aktivuje po automatickom vytáčaní. Na druhej strane, bežný reproduktor nie je najlepší – niektorým ľuďom sa bude zdať príliš tichý. Nemôžete zvýšiť hlasitosť – v ponuke takáto možnosť jednoducho nie je.

Inak je to typický „babičkin telefón“ s vnútornosťami vybrúsenými v plastovom kryte. Ako každý moderný telefón má aj tento model dva sloty na kartu SIM. K dispozícii je aj slot na pamäťovú kartu. Na ukladanie hudby vo formáte MP3, ktorá sa dá aj prehrávať, je potrebný externý disk. Myslíme si však, že majiteľ tohto zariadenia bude oveľa častejšie počúvať hudbu prostredníctvom rádia FM, ktoré ani nevyžaduje pripojenie slúchadiel – v telefóne je samostatná anténa. Na ukladanie fotografií sa môže hodiť aj pamäťová karta. Ale to je jeho účel je otázne, pretože vstavaný fotoaparát tu má rozlíšenie 0,1 megapixelov – urobiť na obrázku vôbec je takmer nemožné.

Obrázok je zobrazený na jednoduchom 2,4-palcovom displeji. Písmo menu je dostatočne veľké, aby ho mohli používať aj starší ľudia so zrakovým postihnutím. Produkt sa môže pochváliť aj modulom Bluetooth. Iná otázka je, či to „babička“ potrebuje. A majiteľ gadgetu určite nebude mať prístup na World Wide Web. Presnejšie povedané, je tu implementovaná podpora WiMAX, ale tieto siete sa u nás už dlho nepoužívajú.

Baterku možno považovať za užitočný bonus – bude sa hodiť v prípade, že vo vchode opäť praskla žiarovka. Nie je nič iné zaujímavé o zariadení nemá. Vstavaná pamäť je minimálna a kapacita batérie je menej ako 1000 mAh, vďaka čomu je zariadenie mimoriadne ľahké. Napodiv, aj takáto skromná batéria vydrží až 10 hodín hovoru. Alebo tvorcovia telefónu klamú, keď to tvrdia?

Výhody

 • Pohodlné vyhotovenie;
 • K dispozícii je tlačidlo SOS;
 • Správanie núdzového tlačidla je programovateľné;
 • K dispozícii sú dva sloty na kartu SIM;
 • Pekné zobrazenie;
 • Má rádio FM so zabudovanou anténou;
 • Slušná výdrž batérie;
 • Je tu baterka;
 • Automatická odpoveď po otvorení veka.

Nevýhody

 • Náklady sa môžu zdať trochu prehnané;
 • Zlý fotoaparát;
 • Tlačidlá sú stlačené pomerne pevne;
 • Nie je to najlepšie správanie prehrávača zvuku;
 • Tichý reproduktor.

Sigma mobile Comfort 50

Hodnotenie: 4.8

Sigma mobile Comfort 50

Tento zástupca nášho rebríčka je obvyklý monoblok. Veľmi ľahký a kompaktný monoblok, ktorý váži menej ako 98 g. Podobne ako mnohé iné „babičkovské telefóny“ má zariadenie tlačidlá, na ktorých sú čísla napísané veľmi veľkým písmom. Uhlopriečka tu namontovanej obrazovky nepresahuje 2,2 palca. Rozlíšenie je len 96×128 pixelov. Je sotva dostatočne veľký na zobrazenie čísel a nadpisov v menu. Zdá sa, že používanie kalkulačky nebude zábavné – prekážkou je nízke rozlíšenie. Na tomto pozadí je prekvapujúce, že výrobca neušetril ešte viac – neurobil displej monochromatický.

Mnohé telefóny pre starších ľudí majú FM-rádio. Tu je tiež prítomný. A toto je jediný spôsob, ako počúvať hudbu s hlasom. Skutočnosť, že zariadenie nepodporuje formát MP3. Nemusíte sa obávať, že tu nie je slot na pamäťovú kartu; na externý disk nie je vôbec čo ukladať. Zariadenie nie je schopné ani fotografovať – nemá ani ten najzákladnejší fotoaparát.

Samozrejme, takéto zariadenie nebude ponúkať online. Ide o najjednoduchší mobilný telefón, ktorý funguje výlučne v sieťach 2G. Prichádzajúci hovor je signalizovaný polyfonickým zvonením – rovnako ako na prelome tisícročí. Do telefónu možno vložiť iba jednu kartu SIM. Ale to vás nemusí znepokojovať. Prax ukazuje, že väčšina starších ľudí ich nepotrebuje viac. Oveľa viac ich zaujíma handsfree a telefonovanie s voľnými rukami, ktoré sú tu plne zastúpené. Baterka môže byť užitočná.

Telefón má na zadnom kryte pomerne veľké tlačidlo SOS. Ak zariadenie otočíte hore nohami, získate prístup k dvom špeciálnym tlačidlám, ktoré sú naprogramované v príslušnej časti nastavení. Odporúča sa na tieto tlačidlá zavolať tým ľuďom, s ktorými starší človek najčastejšie hovorí. Ak hovoríme o vybavení zariadenia, je pomerne chudobné. Jediná vec, ktorá vyniká, je dongle – toto príslušenstvo výrazne zjednodušuje pripojenie k napájaciemu adaptéru. Je to dôležité, pretože starší ľudia majú často problémy s používaním zástrčky micro-USB (je príliš tesná na to, aby sa zmestila do zásuvky).

Výhody

 • Veľmi nízke náklady;
 • K dispozícii je tlačidlo SOS;
 • K dispozícii je niekoľko programovateľných tlačidiel;
 • Súprava obsahuje kolísku a káblovú náhlavnú súpravu;
 • Zavedené je automatické vytáčanie;
 • Je v ňom zabudovaná baterka;
 • K dispozícii je rádio FM;
 • Dostatočne dlhý čas na prácu na plné nabitie;
 • Hmotnosť iba 98 g.

Nevýhody

 • Neexistuje podpora pre Bluetooth;
 • Displej s nízkym rozlíšením;
 • Neexistuje podpora pre hudbu MP3;
 • Len jeden slot na kartu SIM.

Nobby 240B

Hodnotenie: 4.7

Nobby 240B

Ďalší monoblok v našom rebríčku. Môže sa pochváliť aj kľúčmi, číslami napísanými obrovským písmom. Rozdiel oproti vyššie uvedenému modelu je v tom, že je tu menej tlačidiel. Ako ste si možno všimli, neexistujú dve programovateľné tlačidlá. Inak zariadenie nemá žiadne zásadné zjednodušenia a nedostatky. V Slovenskách obchodoch sa predáva za 1600-1700 rbl. Pre takéto zariadenie je veľmi slušná cenovka, takže výrobca sa nesnažil čo najviac ušetriť. Nevzdal sa najmä kvalitného 2,4-palcového farebného displeja s rozlíšením 320×240 pixelov. Ponuka je tu implementovaná čo najjednoduchšie, v jeho správe vo väčšine prípadov zapojené len dve tlačidlá.

Je pekné, že zariadenie má dva sloty na karty SIM. Pod plastovým krytom sa nachádza slot na pamäťovú kartu microSD. Firmvér podporuje maximálne 16 GB pamäte. Pamäťová karta sa používa najmä na ukladanie hudby MP3, ktorá je plne podporovaná. Do zabudovanej pamäte nie je možné umiestniť skladby, pretože jej kapacita je len 32 MB. A to nie je nevýhoda konkrétneho modelu – rovnaké množstvo pamäte majú takmer všetky „babičkové telefóny“. Mimochodom, k dispozícii je aj rádio FM. Umožní starším ľuďom počúvať hudbu a čítať správy.

Mnohí zástupcovia nášho ratingu majú veľmi skromnú batériu. Tu sa jeho kapacita zvyšuje na 1500 mAh. Bohužiaľ, výrobca vôbec neinformoval o životnosti batérie a recenziách tohto modelu – telefón sa začal predávať len mesiac pred napísaním tohto článku. Môžeme však predpokladať, že nabíjačku budete musieť použiť maximálne raz za tri alebo štyri dni. Obrazovka má najvyššiu spotrebu energie vďaka veľmi vysokému rozlíšeniu. Baterka tiež spotrebuje veľa energie, ale aktivuje sa pomerne zriedkavo. Nemôžete sa pochváliť ničím iným. Funguje len v sieťach 2G, nie je možné pristupovať na internet. Medzi bezdrôtovými modulmi je uvedené iba rozhranie Bluetooth 2.1. Je určený na pripojenie náhlavnej súpravy. Samozrejme, starší ľudia by túto funkciu nepoužívali často, pretože ju zvyčajne nepotrebujú. Výnimkou by boli ľudia s poruchami sluchu, ale pre nich je oveľa jednoduchšie používať káblové slúchadlá.

Výhody

 • Minimálne rozmery a nízka hmotnosť;
 • Displej s vysokým rozlíšením;
 • K dispozícii sú dva sloty na kartu SIM;
 • Nie je možné podporovať súbory MP3;
 • Je tu možnosť počúvať rádio FM;
 • Je tu slot na pamäťovú kartu;
 • Používa kapacitnú batériu;
 • Na pochodeň sa nezabúda;
 • Nie tak drahé;
 • K dispozícii je tlačidlo SOS.

Nevýhody

 • Nie príliš veľké písmo v ponuke;
 • Nechutný fotoaparát.

VERTEX C315

Hodnotenie: 4.7

VERTEX C315

Pravdepodobne hlavnou vlastnosťou tohto telefónu pre starších ľudí je jeho displej. Uhlopriečka obrazovky sa zväčšila na 2,31 palca a rozlíšenie je 320×240 pixelov. Všetky položky ponuky sú jasne viditeľné a písmo je pomerne veľké. Najdôležitejšie však je, že obraz je dobre viditeľný aj vonku, keď na telefón svieti slnko.

Inak ide o typického predstaviteľa nášho hodnotenia, vyrobeného vo forme monobloku. Avšak výrobok s plastovým krytom, ktorý sa predáva za 1 600 Euro., sa môže pochváliť ďalšou vlastnosťou. Realizuje sa nahrávanie hovorov! Samozrejme, musíte vložiť pamäťovú kartu, pretože množstvo interného úložiska je tradične dobré na nič, ale samotný fakt, že takáto funkcia nemôže mať radosť! Táto funkcia je užitočná, keď chcete nadiktovať svoju adresu alebo iné dôležité informácie a nemáte po ruke pero.

Kartu microSD budete potrebovať v prípade, že chcete prehrať skladbu MP3 ako zvonenie. Bez externej pamäťovej karty si môžete vybrať len z polyfonických melódií, ktoré sú málo zaujímavé. Telefón má aj rádio FM. Ako sa dá ľahko uhádnuť, funguje bez pripojenia slúchadiel – preto môžete kedykoľvek začať počúvať „Maják“, aj keď ste mimo domu. A ak by predsa len vznikla potreba použiť slúchadlá, možno ich aktivovať na pripojenie 3,5 mm jacku alebo Bluetooth 2.1.

Tento telefón samozrejme nepodporuje inštaláciu ďalších aplikácií, pretože nie je schopný poskytovať prístup na internet. Má však kameru. Jeho rozlíšenie je 0,3 megapixela, takže nemôžete dúfať, že získate nejaké pôsobivé fotografie. Má aj baterku – vďaka láskavej ruke spoločnosti Nokia ju majú takmer všetky tlačidlové telefóny určené pre starších ľudí.

Zostáva dodať, že pod zadným krytom mobilu sa skrýva batéria s kapacitou 1000 mAh. Približne 7-8 hodín hovoru. Dobíjanie sa vykonáva tradičným spôsobom – cez zásuvku micro-USB, čo nie je najpohodlnejšie.

Výhody

 • Vynikajúci displej LCD;
 • Pochodeň je prítomná;
 • Aspoň nejaká kamera je zabudovaná;
 • K dispozícii je bezdrôtové pripojenie náhlavnej súpravy;
 • Je tu slot na pamäťovú kartu;
 • K dispozícii je funkcia nahrávania hovorov;
 • K dispozícii je FM-rádio;
 • Na tlačidlo SOS sa nezabúda;
 • V telefóne sú zabudované dva sloty na kartu SIM;
 • Primeraná cena.

Nevýhody

 • Batéria mohla byť väčšia;
 • Nie je veľmi pohodlné volať z kontaktov (veľa zbytočných stlačení);
 • Vždy sa zobrazí správa „žiadna karta SIM“ (chyba softvéru);
 • Existuje pomerne veľký počet chybných kópií.

BQ BQ-2441 Comfort

Hodnotenie: 4.6

BQ BQ-2441 Comfort

Ďalší mobilný telefón, distribuovaný pod Slovenskou značkou. Tento zástupca nášho hodnotenia je tiež monoblok. Jediným významným rozdielom oproti vyššie uvedeným zariadeniam je väčší počet farebných variantov – v predaji nájdete nielen čiernu, ale aj napríklad červenú jednotku. Ako to má byť, približne polovicu predného panela zaberá klávesnica. Všetky tlačidlá sa stláčajú bez problémov a čísla na nich sú napísané veľmi veľkým písmom. Jediným problémom sú tlačidlá odpovede a odmietnutia – nie sú zvýraznené zelenou a červenou farbou. Starší človek si musí zapamätať, že „odpoveď“ je napravo a „prijímať“ je naľavo.

Produkt má najjednoduchšie menu, ktoré je organizované iba pomocou dvoch tlačidiel. Je príjemné, že všetky ikony sú dobre čitateľné – vďaka 2,4-palcovému displeju s rozlíšením 320×240 pixelov. Písmo sa môže zdať malé, ale možno ho ľahko zväčšiť. Napriek nízkej cene sa zariadenie môže pochváliť fotoaparátom a prehliadačom obrázkov. Skvelá fotografia – to však určite nie je o tomto telefóne. Pod objektívom sa skrýva základný snímač, ktorý produkuje viac šumu ako užitočných informácií. Má aj tlačidlo SOS. Pribalená kolíska tiež využíva silné stránky zariadenia. Je to kus plastu, ktorý slúži ako držiak, ale nič viac. Osoba musí v každom prípade zasunúť konektor USB do príslušného otvoru na hornej strane telefónu (nad tlačidlom zámku).

Zariadenie je pomerne malé a ľahké. Pod zadným krytom je však miesto na dve karty SIM. K dispozícii je aj slot na microSD. Výrobca tvrdí, že jeho výtvor dokáže rozpoznať aj 32-gigabajtový disk. Hoci najčastejšie sa tu inštaluje karta so štyrikrát menšou kapacitou – len aby bolo dosť miesta na niekoľko desiatok alebo dokonca stoviek skladieb MP3. K dispozícii je aj FM rádio, ktoré vám umožní počúvať hudbu aj bez použitia pamäťovej karty. Nezabudlo sa ani na najrôznejšie doplnkové funkcie – zariadenie možno napríklad používať ako budík.

Samozrejme, toto zariadenie vôbec nevie, ako pristupovať na internet. Má však k dispozícii modul Bluetooth. Je známe, že umožňuje používať zariadenie spárované s bezdrôtovou náhlavnou súpravou. Kupujúci však bude oveľa spokojnejší, ak bude mať vysokokapacitnú batériu. Plné nabitie by malo stačiť na tri až štyri dni výdrže batérie, a to pri pravidelných hovoroch.

Výhody

 • Dodáva sa s dokovacou stanicou;
 • Kapacita batérie dosahuje 1450 mAh;
 • Je tu slot na pamäťovú kartu;
 • Možno ho používať s dvoma kartami SIM;
 • Nezabudnite na Bluetooth;
 • FM rádio je zabudované;
 • K dispozícii je tlačidlo SOS;
 • Displej LCD je vynikajúci;
 • Malá veľkosť;
 • Hmotnosť nepresahuje 110 g;
 • K dispozícii sú tri farebné varianty;
 • Nie príliš vysoká cena.

Nevýhody

 • Žiadna baterka;
 • Niektorým ľuďom menu nevyhovuje;
 • Odpoveď a kľúč odpovedí nie sú farebne označené.

VERTEX C311

Hodnotenie: 4.5

VERTEX C311

Značka VERTEX je v našej krajine každým rokom populárnejšia. A ak smartfóny pod touto značkou inšpirujú strach, potom telefóny s tlačidlami nehovoria, že. Napríklad VERTEX C311 sa nehromadí na pultoch obchodov – dostatočne rýchlo si nájde svojich zákazníkov. Zariadenie zároveň zhromažďuje veľa pozitívnych recenzií. Ľuďom sa páči jeho malá veľkosť aj modrý alebo červený plastový kryt. Tlačidlá sú ľahko nahmatateľné aj v tme, čo je zriedkavý prípad, keď nie sú spojené do jednej súvislej klávesnice.

Podobne ako v mnohých iných „babičkiných telefónoch“ používa zjednodušenú ponuku, v ktorej sa naviguje len pomocou dvoch tlačidiel. Obraz sa zobrazuje na farebnej obrazovke s uhlopriečkou iba dva palce. Rozlíšenie displeja je 176×220 pixelov. Nie je to veľa, ale na zobrazenie ponuky a mena volajúceho to stačí. Zariadenie vám dokonca niečo ukáže, keď aktivujete fotoaparát. Ale len niečo, nepočítajte s kvalitným obrazom, pretože rozlíšenie snímača je len 0,3 megapixela.

Zariadenie s hmotnosťou 93 gramov obsahuje modul Bluetooth, ktorý slúži na pripojenie bezdrôtovej náhlavnej súpravy. Samozrejme, majiteľ telefónu takúto možnosť pravdepodobne nevyužije ani raz, pretože takéto slúchadlá stoja viac ako zariadenie. Napriek tomu je pekné, že aj takéto lacné mobilné telefóny dnes majú „modrý zub“ (v minulom desaťročí bola jeho podpora strašnou raritou). Pokiaľ ide o káblové slúchadlá, ich pripojenie je tiež možné, výrobca nezabudol na 3,5 mm audio jack. Na prehrávanie hudby MP3 budete potrebovať aj pamäťovú kartu, na ktorej budú uložené všetky vaše skladby. Môžete však počúvať nielen ich, ale aj FM-rádio.

Väčšina moderných telefónov má aspoň dva sloty na kartu SIM. VERTEX C311 nie je výnimkou. A má aj baterku, ktorá by mala majiteľovi pomôcť v prípade, že sa náhle ocitne v tme.

Inak ide o typický mobil postavený na procesore MediaTek MT6261, ktorý stojí sotva pár dolárov. Prístroj nie je nastavený na prístup na internet. Na plné nabitie však môže fungovať veľmi dlho. Zásluhu na tom má skôr batéria s kapacitou až 1400 mAh než inteligentná optimalizácia firmvéru.

Výhody

 • Súčasťou balenia je jednoduchá dokovacia stanica;
 • Zariadenie má baterku;
 • Batéria s veľmi vysokou kapacitou;
 • Nezabudlo sa na slot na pamäťovú kartu;
 • K dispozícii je modul Bluetooth;
 • FM-rádio je zabudované;
 • K dispozícii je snímanie fotografií;
 • Minimálne rozmery a hmotnosť;
 • Možno do nej vložiť dve karty SIM;
 • Primeraná cena;
 • K dispozícii je tlačidlo SOS.

Nevýhody

 • Ťažko sa odstraňuje zadný kryt;
 • Veľa chybných kópií;
 • Firmvér nie vždy zapisuje meno volajúceho;
 • Možnosť náhodného stlačenia tlačidla SOS;
 • Tichý reproduktor.

teXet TM-B226

Hodnotenie: 4.5

teXet TM-B226

Ďalší monoblok v našom rebríčku. Pri pohľade na jeho obrázky sa môže zdať, že zariadenie sa ukázalo byť extrémne malé. V skutočnosti to tak nie je. Nie nadarmo sa na prednom paneli našlo miesto pre displej, ktorého uhlopriečka dosahuje 2,31 palca! Tlačidlá sú tiež pomerne veľké, takže sa ľahko stláčajú. Čísla vidí aj slabozraký človek, ktorý si zabudol nasadiť okuliare. Je tiež pekné, že tlačidlá na prijímanie a volanie sú príslušne sfarbené.

Tu umiestnená obrazovka má rozlíšenie 320×240 pixelov. Stojí za zmienku, že žiadny z dnešných tlačidlových telefónov sa nemôže pochváliť vyšším parametrom, aj keď ide o pomerne pokročilé modely. Starší ľudia však ocenia nie rozlíšenie, ale veľké písmo použité pre všetky položky menu. Obrazovka má dobrý pozorovací uhol a slnko takmer nevybledne na displeji. Musí sa tiež páčiť dizajn zadného panelu. Nájdete tu nielen objektív fotoaparátu s LED bleskom, ktorý zároveň slúži ako baterka, ale aj tlačidlo SOS. Dôležitejšie je, že takmer nevyniká, zatiaľ čo v iných zariadeniach tohto druhu je tlačidlo sfarbené do červena, čo kazí vzhľad telefónu.

Tento model dokáže pracovať s dvoma kartami SIM. Pod zadným krytom sa nachádza aj samostatný slot na pamäťovú kartu. Maximálna kapacita externého disku je 16 GB. Pamäťová karta môže obsahovať nielen fotografie zhotovené vstavaným fotoaparátom, ale aj hudbu MP3. Bohužiaľ, telefón používa jednoduchý reproduktor, ktorý vôbec nechce počúvať. Problém sa rieši pripojením slúchadiel alebo externého reproduktora. Zaujímavé je, že nemusíte používať 3,5 mm audio jack – môžete používať aj Bluetooth. Telefón má aj FM rádio – zdá sa, že ho má každý „babičkin telefón“.

Je nemožné nepriznať, že zariadenie má niekoľko nevýhod. Odporúčame sa naň pozrieť len ako na poslednú možnosť, ak nemôžete nájsť vyššie uvedené mobilné telefóny. A to ani v batérii, ktorej kapacita by mohla byť o niečo vyššia. Problémom je, že zariadenie sa nemôže pochváliť vysokou kvalitou konštrukcie. Tak sa stalo, že väčšina recenzií tohto modelu opisuje nejaký druh zlyhania.

Výhody

 • Kapacita batérie dosahuje primeranú hodnotu 1250 mAh;
 • Je tu baterka;
 • Je možné fotografovať;
 • Je tu slot na pamäťovú kartu;
 • K dispozícii je technológia Bluetooth;
 • Používanie dvoch kariet SIM;
 • FM-rádio je zabudované;
 • Kompaktné rozmery a nízka hmotnosť;
 • Rozumná cena;
 • K dispozícii je tlačidlo SOS;
 • Displej s vysokým rozlíšením.

Nevýhody

 • Rýchlo zlyháva;
 • Indikátor batérie je takmer neviditeľný.

MAXVI B2

Hodnotenie: 4.4

MAXVI B2

Ďalší monoblok v našom rebríčku. A treba povedať, že jedným z najkompaktnejších! Výška zariadenia je len 112,5 mm. Veľkú časť predného panela zaberá, ako si môžete ľahko domyslieť, klávesnica. Čísla sú na tlačidlách vytlačené bielym a veľmi veľkým písmom. Zároveň môže byť pozadie v jednej zo štyroch dostupných farieb – v predaji nájdete dokonca červenú a žltú MAXVI B2. Trochu prekvapujúce je, že sa výrobca rozhodol presunúť tlačidlo SOS na prednú stranu – v skutočnosti jeho úlohu plní centrálne tlačidlo. Existuje podozrenie, že starší človek by si existenciu takéhoto tlačidla nepamätal, zatiaľ čo samostatný kľúč by ho vždy pripomenul. Náhodné stlačenie v taške je však takmer úplne eliminované a zadný panel teraz vyzerá oveľa elegantnejšie. Prísne vzaté, zadný kryt je útočiskom len pre objektív fotoaparátu, mriežku hudobného reproduktora a logo výrobcu.

Cena tohto modelu nepresahuje 1100 Euro. Je pochopiteľne hlúpe očakávať od takého lacného telefónu nejaké pôsobivé funkcie. Inžinieri zjednodušili takmer všetko, čo sa zjednodušiť dá. Rozhodli sa napríklad pre malý displej. Jeho uhlopriečka je 1,77 palca a rozlíšenie 128×160 pixelov. Takéto parametre sotva uspokoja osobu, ktorá má problémy so zrakom. Je príjemné, že obrazovka zostáva farebná a obraz je dobre viditeľný aj na priamom slnku.

Ďalšie zjednodušenie je vo fotoaparáte. Obsahuje snímač s rozlíšením 0,3 megapixela. Vytvára snímky s otrasnou kvalitou, ktoré ani na takomto malom displeji nevyzerajú najlepšie. Tretie zjednodušenie sa týka batérie – jej kapacita je len 1200 mAh. Náš rebríček však ukazuje, že niektoré telefóny pre babičky majú ešte skromnejšiu batériu.

Našťastie existujú niektoré aspekty telefónu, ktoré môžu byť pre potenciálneho kupujúceho stále zaujímavé. Zariadenie sa môže používať napríklad ako jednoduchý prehrávač MP3. Je potrebné nezabudnúť kúpiť pamäťovú kartu, pretože nie je takmer žiadne vstavané úložisko – dobre, nie počítať ako taký skromný 32 MB? Telefón má tiež zabudovanú anténu pre FM-rádio. To znamená, že ak chcete počúvať konkrétnu rozhlasovú stanicu, stačí v ponuke vybrať príslušnú ikonu a nemusíte pripájať slúchadlá. K dispozícii je aj hlasový záznamník, ktorý môže byť v niektorých prípadoch tiež užitočný. Výhodou je možno aj hmotnosť telefónu, ktorý neváži ani sto gramov.

Zaujímavosťou je, že výrobca implementoval modul GPRS. Keďže nemá zmysel navštevovať mobilné webové stránky s takýmto pomalým telefónom, odporúča sa okamžite vypnúť príslušný typ pripojenia.

Výhody

 • Štyri farebné varianty;
 • Dva sloty na kartu SIM;
 • Veľmi malé rozmery a hmotnosť;
 • Je možné fotografovať;
 • Môžete počúvať rádio FM;
 • Je tu slot na pamäťovú kartu;
 • Je tu baterka;
 • Súpravu dopĺňajú slúchadlá;
 • Je tu počuteľná indikácia času hovoru;
 • Veľmi nízke náklady;
 • Nie najslabšia batéria.

Nevýhody

 • Malý displej s minimálnym rozlíšením;
 • Tlačidlo SOS nie je samostatné;
 • Kľúče na odpovede a zamietnutie nie sú označené samostatnými farbami.

ONEXT Care-Phone 5

Hodnotenie: 4.3

ONEXT Care-Phone 5

V našom rebríčku sme už spomenuli telefón pre starších ľudí, ktorý je vybavený fotoaparátom s rozlíšením 0,1 megapixela. Je čas povedať vám o ďalšom z týchto zariadení. ONEXT Care-Phone 5 má úplne rovnaký fotoaparát. To znamená, že s ním nie je možné strieľať. Namiesto normálnej fotografie uvidíte len veľa šumu. Cena takéhoto modulu sa však počíta v centoch, nie v dolároch, takže odstránenie kamery by nemalo vplyv na konečnú cenu.

Na zadnej strane zariadenia nájdete nielen objektív, ale aj tlačidlo SOS, ktoré sa nachádza priamo pod objektívom. Jeho červená farba nedovolí starším ľuďom zabudnúť na prítomnosť takéhoto tlačidla. Na zadnej strane telefónu sa nachádza aj hudobný reproduktor. Najčastejšie sa používa na prehrávanie volania. Niektorí majitelia však môžu uvažovať aj o počúvaní skladieb MP3. Tu je takáto možnosť prítomná, ale s jednou výhradou: hudba musí byť uložená na pamäťovej karte. Ak sa s ním nechcete zaoberať, môžete aktivovať rádio FM. Anténa je už zabudovaná v telefóne, takže môžete počúvať rádio bez pripojenia slúchadiel. To je však tiež charakteristickým znakom mnohých „babičkiných telefónov“.

Samozrejme, hudbu môžete počúvať aj so slúchadlami a vychutnať si vyššiu kvalitu zvuku. Na ich pripojenie sa používa 3,5 mm audio konektor umiestnený na hornom konci. Ak máte bezdrôtové slúchadlá, hodí sa modul Bluetooth – je zázrak, že ho výrobca takého lacného telefónu nepoužil.

Obrázky sa tu zobrazujú na 1,8-palcovom farebnom displeji. Má nízke rozlíšenie, takže sa na obrazovku nezmestia všetky položky ponuky. Výrobok má aj baterku, ktorá dokáže osvetliť cestu niekde v tmavých zákutiach mesta. Ako zdroj energie je tu jednoduchá batéria s kapacitou 1200 mAh. Výrobca uvádza výdrž batérie 12 hodín hovoru. Treba povedať, že tomuto číslu je ťažké uveriť.

Zostáva dodať, že zariadenie dostalo dva sloty na SIM karty. A zatiaľ čo mnohé zo zariadení preskúmaných v tomto článku sa ukázali byť nadýchané, tento model váži 120 g.

Výhody

 • Karosériu možno nalakovať jednou zo štyroch farieb;
 • Dva sloty na kartu SIM;
 • Veľkosť sa nedá nazvať veľkou;
 • K dispozícii je technológia Bluetooth;
 • Na počúvanie je k dispozícii rádio FM;
 • Slot na pamäťovú kartu je prítomný;
 • Nezabudlo sa ani na tlačidlo SOS;
 • Je tu baterka;
 • Slušná výdrž batérie;
 • Nízke náklady.

Nevýhody

 • Malá obrazovka s nízkym rozlíšením;
 • Odporná kvalita obrazu;
 • Mnoho chybných kópií;
 • Nie je možné naprogramovať tlačidlá pre rýchlu voľbu;
 • Hudobný reproduktor s nízkou hlasitosťou.

teXet TM-D429

Hodnotenie: 4.3

teXet TM-D429

Telefóny pre starších ľudí majú najčastejšie jednoduché telo vyrobené z plastu. Prístroj sa dá ľahko poškodiť – stačí, keď ho pustíte niekde na chodník alebo dlažbu. Ale teXet TM-D429 nie je. Telo tohto zariadenia je tiež vyrobené z plastu, ale na jeho vrchnej strane sú početné gumové podložky. Vďaka tomu je používanie mobilného telefónu istejšie. Môžeme povedať, že je to jediný bezpečný telefón v našom hodnotení. Treba však priznať, že odolnosť voči vode chýba, takže pád do vody by bol pre zariadenie stále smrteľný.

Rovnako ako väčšina zástupcov tohto výberu má aj teXet TM-D429 dva sloty na SIM karty. Je pekné, že gumové podložky takmer neovplyvnili hmotnosť zariadenia. Na veľkú obrazovku však nebolo miesto – výrobca musel svojmu výtvoru dať 1,77-palcový displej s rozlíšením 160×128 pixelov. V opačnom prípade by museli byť tlačidlá veľmi malé a stláčanie takýchto tlačidiel je často nepohodlné aj pre mladého človeka. Ponuky tu môžete ovládať pomocou oranžového joysticku – je to jedno z najlepších riešení svojho druhu. Hoci je potrebné uznať, že intenzívne používanie môže viesť k zlyhaniu tohto konštrukčného prvku. Čo nemožno povedať o ďalšom ovládacom prvku, maľovanom na oranžovo – tlačidlo na aktiváciu baterky, umiestnené na bočnej strane.

Tento telefón umožňuje počúvať hudbu MP3. Na uloženie by bolo potrebné použiť pamäťovú kartu. Prostredníctvom tohto modelu môžete počúvať aj rádio FM. Výrobca nezabudol na 3,5 mm audio jack a pokročilejší používatelia môžu streamovať zvuk do slúchadiel cez Bluetooth. Príjemným bonusom je už spomínaná baterka – prax ukazuje, že sa starším ľuďom pravidelne hodí, a to aj v domácom byte.

Čím sú chránené telefóny známe? Pravdepodobne silnou batériou. Používa batériu s kapacitou 1500 mAh. Ako ste si možno všimli, ide o rekord. Aspoň pre tie „babushkophones“, ktoré boli preskúmané v tomto hodnotení.

Výhody

 • Veľmi nízke náklady;
 • Dlhá životnosť batérie;
 • K dispozícii sú dva sloty na kartu SIM;
 • Vystužený plášť;
 • Jednoduché ovládanie v menu;
 • K dispozícii je rádio FM;
 • Nezabudnite na baterku;
 • Je tu slot na pamäťovú kartu;
 • Bluetooth je k dispozícii.

Nevýhody

 • Rozmery sa môžu zdať príliš veľké;
 • Skromná výstava;
 • Joystick je problém;
 • Nechutný fotoaparát;
 • Žiadne tlačidlo SOS.

Záver

Ako ste si mohli všimnúť, zariadenia uvedené v našom článku neponúkajú žiadne široké funkcie. Vysvetľuje sa to tým, že v súčasnosti je pomerne nerentabilné vybaviť tlačidlový telefón pokročilým softvérom. A prečo by mal starší človek chcieť zariadenie, ktoré podporuje aplikácie Java a má kvalitný fotoaparát?? Skúsenosti ukázali, že dôchodcovia ho jednoducho nepotrebujú. Ale použiteľnosť a hlasný zvonček sú mimoriadne dôležité – zvyčajne sa tým chvália „babičkine telefóny“.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: