6 najlepších smartfónov Nokia

Stephen Elop svojho času takmer zničil mobilnú divíziu spoločnosti Nokia. Spoločnosť sa teraz špecializuje výlučne na telekomunikačné zariadenia pre telekomunikačných operátorov. Smartfóny Nokia sú však stále k dispozícii v obchodoch, ktoré predávajú podobné zariadenia. Ako je to možné? Práva na značku boli totiž predané spoločnosti HMD Global. A nemôžete si nevšimnúť, že sa pod ňou snaží vyrábať nezabudnuteľné produkty. Pohľad na šesť najlepších smartfónov Nokia za posledné dva roky.

Nokia na vrchole rebríčka smartfónov

Nominovalmiestonázov výrobkucena
Nokia na vrchole rebríčka smartfónov1Nokia 8 Sirocco37 289€
2Nokia 7 Plus23 990€
3Nokia 8 Dual sim22 489€
4Nokia 6.1 64 GB15 890€
5Nokia 5.1 16 GB11 690€
6Nokia 3.1 16 GB8 749€

Nokia 8 Sirocco

Hodnotenie: 4.9

Nokia 8 Sirocco

Jeden z najlepších smartfónov v tomto rebríčku. Smartfón Nokia je ťažko prekonateľný a navyše vyzerá elegantne. Funkcie poskytuje systém Android 8.0 je najnovšia verzia operačného systému aj bez akéhokoľvek shellu. Spoločnosť HMD Global pridala niekoľko vlastných aplikácií a tým zmeny softvéru končia. Obrázky sa zobrazujú na 5,5″ displeji so zakrivenými stranami. Vyrobené s technológiou OLED, takže môžete očakávať brilantnú čiernu farbu a vynikajúcu energetickú účinnosť. Aj tu je namontovaná obrazovka s rozlíšením 2560×1440 pixelov, čo je celkom dobré. Pomer strán 16:9 sťažuje používanie dvoch aplikácií naraz, ale umožňuje pohodlnejšie sledovanie videí na YouTube.

Smartfón nemôže stáť 40k. trieť. Pre samotný displej. Vysoká cena je tu spôsobená aj inteligentne implementovanou ochranou vody. Mimochodom, je to dobrý dôvod na použitie duálneho fotoaparátu niekde na pláži – priamo v mori alebo v rieke. Pod objektívmi tohto fotoaparátu sa skrývajú 12 a 13MP snímače. Ohnisková vzdialenosť optiky je iná, takže majiteľ smartfónu môže využiť optický 2-násobný zoom. Dobrá príležitosť zblížiť sa s dievčaťom, ktoré sa vám páči! Hlavný objektív má svetelnosť f/1.7, takže môžete získať celkom dobré fotografie aj pri slabom osvetlení. Ale nehovorí nič o „čelnom“ – používa skromný 5-megapixelový modul. Fotografie a videá môžete posielať na internet pomocou siete LTE-A kategórie 12 alebo Wi-Fi 802.11ac. Rýchlosť prenosu dát bude skrátka obrovská.

Keď už hovoríme o bezdrôtovom pripojení, podpora ANT je nevyhnutnosťou!+. Pomocou tejto technológie možno k smartfónu pripojiť zdravotnícke zariadenie, napríklad monitor srdcového tepu. Snímače pedálov tiež prenášajú údaje prostredníctvom rovnakého štandardu. To znamená, že športovci budú mať z jeho podpory určite úžitok. A všetci ostatní ocenia Bluetooth 5.0, ktorý prenáša zvuk do bezdrôtového reproduktora alebo náhlavnej súpravy. K dispozícii je aj technológia NFC, ktorá urýchľuje párovanie a umožňuje nahradiť bankovú kartu smartfónu. Prevádzku všetkých týchto technológií a samotného operačného systému zabezpečuje špičkový procesor Snapdragon 835, ktorý pozostáva z ôsmich výkonných jadier a grafického akcelerátora Adreno 540. Zariadenie obsahuje aj 128 GB trvalej pamäte a 6 GB RAM. Pred kúpou venujte pozornosť skutočnosti, že existujú dve verzie zariadenia – s dvoma slotmi na SIM kartu a s jedným slotom na SIM kartu.

Používaná batéria má kapacitu 3 260 mAh, čo je pri podpore technológie rýchleho nabíjania viac než dosť. Mimochodom, pripojenie cez USB Type-C. Rovnaký konektor sa používa aj pre káblovú náhlavnú súpravu, ktorá je súčasťou balenia.

Výhody

 • Bola zavedená plnohodnotná ochrana vody;
 • Nechýba podpora bezdrôtového a rýchleho nabíjania;
 • Nezabudnite na snímač odtlačkov prstov;
 • Súčasťou balenia sú slúchadlá USB typu C;
 • Využíva veľké množstvo pamäte;
 • Je nainštalovaný výkonný procesor;
 • Je v ňom zabudovaný čip NFC;
 • K dispozícii je podpora vysokorýchlostných sietí a ANT+;
 • Vynikajúci fotoaparát s optickým zoomom a vysokou svetelnosťou;
 • Je nainštalovaný displej OLED s vysokým rozlíšením;
 • K dispozícii je čerstvá verzia operačného systému;

Nevýhody

 • Nie najlepší predný fotoaparát;
 • Nemá 3,5 mm audio konektor;
 • Veľmi drahé;

Nokia 7 Plus

Hodnotenie: 4.8

Nokia 7 Plus

Ďalšie zariadenie so zakrivenými bočnými hranami v našom rebríčku. Nie je to žiadna funkcia, ale 6-palcový displej vyzerá elegantnejšie. Displej je vytvorený technológiou IPS, preto je zariadenie lacnejšie ako vyššie uvedená jednotka. Používa tiež nižšie rozlíšenie 2160×1080 pixelov. Hustota pixelov sa však výrazne neznížila, dosahuje 402 PPI. Takže pixeláciu tu môžete spozorovať len s lupou. Nehovoriac o tom, že výrobca prešiel na pomer strán 18:9, takže súčasná práca s viacerými aplikáciami je pohodlnejšia.

Na prednom paneli sa nachádza nielen displej, ale aj objektív predného fotoaparátu so 16 megapixelmi. Myslím, že kvalita výsledných snímok by mala vyhovovať úplne každému kupujúcemu. Zadný fotoaparát s dvoma objektívmi by vás tiež mal potešiť. Pod jeho objektívmi, ktorých sklo dodáva známa spoločnosť ZEISS, sa skrývajú snímače s rozlíšením 12 a 13 megapixelov. Ohnisková vzdialenosť použitej optiky sa nelíši. To isté sa však nedá povedať o clone – má hodnotu f/1.75 a f/2.6. Druhý objektív teda plní pomocnú úlohu a snaží sa zabezpečiť pekný bokeh. Čo je frustrujúce, je absencia optickej stabilizácie – z tohto dôvodu sú v tme fotografie veľmi priemerné, ak nie odpadové.

Pod telom zariadenia sa nachádza osemjadrový procesor Snapdragon 660. Je to stredne rozpočtové riešenie so slušným výkonom spracovania. Je doplnený grafickým akcelerátorom Adreno 512, vďaka ktorému si používateľ môže vychutnať hranie hier. Niekde v blízkosti na základnej doske sa nachádza 4 GB pamäte RAM a 64 GB trvalej pamäte. Kapacitu druhého zariadenia môžete zvýšiť inštaláciou karty microSD, ale budete musieť obetovať druhú kartu SIM.

Keď už hovoríme o prenose dát, nemôžeme ignorovať prítomnosť podpory pre šiestu kategóriu LTE-A. Smartfón tiež nemá problém rozpoznať Wi-Fi 802.11ac. Určite oceníte čip NFC, ktorý môžete použiť na platbu za nákupy v supermarkete. K dispozícii je aj rozhranie Bluetooth 5.0. Nemusíte ho však používať na prenos zvuku – zariadenie nie je ochudobnené ani o tradičný 3,5 mm audio konektor. Nezmizol ani snímač odtlačkov prstov, ktorý chráni osobné údaje pred zvedavými pohľadmi. Funkcionalita zariadenia poskytuje systém Android 8.0.

Zariadenie sa ukázalo byť veľké. Váži tiež pekný peniaz – 186 g. Vo vnútri sa však našlo miesto pre batériu s kapacitou 3800 mAh. Nabíja sa cez USB typu C.

Výhody

 • Používa najnovšiu verziu operačného systému;
 • Displej s primerane vysokým rozlíšením;
 • Slušná „predná tvár“;
 • Je v ňom zabudovaný čip NFC;
 • Podporuje Wi-Fi 802.11ac a LTE-A;
 • K dispozícii je pomerne výkonný procesor, hoci nie špičkový;
 • Veľká kapacita pamäte;
 • K dispozícii je snímač odtlačkov prstov;
 • Batéria je dostatočne dlhá;

Nevýhody

 • Veľká veľkosť a hmotnosť;
 • Zadný fotoaparát nemá optický stabilizátor;
 • Cena sa nebude páčiť každému;

Nokia 8 Dual sim

Hodnotenie: 4.7

Nokia 8 Dual sim

Jeden z prvých smartfónov od HMD Global, ktorý dostal ochranné sklo so zakrivenými hranami. Pod sklom sa nachádza pomerne malý displej založený na technológii IPS. Maximálne pozorovacie uhly, dobré podanie farieb – to všetko kupujúceho určite poteší. Obrazovka má uhlopriečku 5,3 palca a rozlíšenie 2560×1440 pixelov. Posledná možnosť prispieva k vynikajúcemu zobrazeniu fotografií a videí 4K. Hustota pixelov dosahuje 554 PPI – viac by nepožadoval ani ten najnáročnejší zákazník. Mimochodom, pomer strán 16:9 je ideálny na sledovanie obsahu na YouTube. Obrázok je vykreslený operačným systémom Android 7.1, bez proprietárneho shellu a ďalších ozdôb, ktoré aktívne spotrebúvajú pamäť.

Ak chcete sledovať video online, môžete to urobiť, aj keď ste vonku. Vysokorýchlostný príjem dát je podporovaný sieťami LTE-A kategórie 9. Doma alebo v kancelárii môžete aktívne používať drahý router, pretože smartfón ľahko rozpozná siete Wi-Fi 802.11ac. Ak chcete k zariadeniu pripojiť bezdrôtovú náhlavnú súpravu alebo iné príslušenstvo, pomôže vám technológia Bluetooth 5.0. Čip NFC urýchľuje prvú synchronizáciu. A ANT+ je trochu neobvyklý – nie každý smartfón najvyššej triedy ho má.

Toto zariadenie si môžete kúpiť aj pre jeho fotoaparát. Je dvojitý a pod každým z objektívov sa skrýva 13-megapixelový snímač. Pri portrétoch sa to však nie vždy podarí – niekedy rozostrí pozadie a napríklad aj prameň vlasov. Má však optickú stabilizáciu obrazu. Dokonca aj s clonou f/2 umožňuje získať dobré fotografie v tme. Mimochodom, smartfón dokáže natáčať aj videá v rozlíšení 4K, a to pri 30 snímkach za sekundu. Pokiaľ ide o predný fotoaparát, má rozlíšenie 13 megapixelov, čo je najlepší ukazovateľ jeho schopností.

Zariadenie poháňa Snapdragon 835. Ide o špičkový procesor, ktorý obsahuje 8 procesorových jadier a videoakcelerátor Adreno 540. Pod telom sa nachádza aj 4 GB RAM a 64 GB trvalej pamäte. K dispozícii je aj slot na kartu microSD, ktorý je však kombinovaný s priestorom na druhú kartu SIM. Čo sa týka batérie, ani tu sa nie je na čo sťažovať. Má kapacitu 3090 mAh, dobíjanie prebieha cez symetrický, a teda veľmi pohodlný konektor USB typu C. K dispozícii je aj podpora rýchleho nabíjania Qualcomm Quick Charge 3.0. Výrobca smartfónov nezabudol ani na jednoduché veci, ako je skener odtlačkov prstov a 3,5 mm audio konektor. Neexistuje však žiadna ochrana vody. Presnejšie povedané, je, ale je to len ochrana proti striekajúcej vode v súlade s normou IP54.

Výhody

 • Poháňaný výkonným procesorom;
 • Veľkosť sa nedá nazvať zvlášť veľkou;
 • Dobrý predný fotoaparát;
 • Displej IPS s vysokým rozlíšením;
 • Pekný zadný fotoaparát s optickým stabilizátorom;
 • NFC a ANT+ sú prítomné;
 • Podporuje vysokorýchlostné siete;
 • Je v ňom zabudované veľké množstvo pamäte;
 • K dispozícii je snímač odtlačkov prstov;
 • Bola zavedená podpora technológie rýchleho nabíjania;

Nevýhody

 • Cena je pre väčšinu ľudí trochu vysoká;
 • Na prehrávanie hudby slúži iba jeden reproduktor;
 • Nie je to najdlhšia výdrž batérie;

Nokia 6.1 64 GB

Hodnotenie: 4.6

Nokia 6.1 64GB

Jeden z najlacnejších smartfónov Nokia medzi tými, ktorých obrazovky sa pýšia zakrivenými bočnými okrajmi. Je to tiež jedno z najnovších zariadení v našom rebríčku – oficiálne bolo uvedené na trh vo februári 2018. Operačný systém Android 8 poskytuje funkcie miniaplikácie.0, ktorá nezostarne ešte mnoho rokov. Na zadnej strane zariadenia sa nachádza skener odtlačkov prstov, ktorý zabráni neoprávnenej osobe používať smartfón. No niekde pod ním sa nachádza batéria s kapacitou 3000 mAh. Nie je to veľa, ale pri technológii rýchleho nabíjania to nie je až také dôležité. Sieťový adaptér sa tu pripája ku konektoru USB typu C. Aby sa nestávalo, že zástrčka zapadne až na tretíkrát.

Zariadenie patrí do stredne rozpočtového segmentu, takže nemohlo dostať dokonalý fotoaparát. Kupujúci čaká na jeden objektív, ktorý vyrába nemecká spoločnosť ZEISS. Pod ním sa nachádza snímač s rozlíšením 16 megapixelov. Svetlo naň dopadá cez clonu s hodnotou f/2. Niektorí budú s možnosťami fotoaparátu spokojní. Ak ste zvyknutí na vlajkové smartfóny, je lepšie kúpiť drahšiu jednotku – jeden z vyššie uvedených modelov.

Ak hovoríme o „čelnom“, jeho rozlíšenie je 8 megapixelov. Na použitom 5,5-palcovom displeji IPS vyzerajú obrázky celkom dobre. Rozlíšenie 1920×1080 pixelov umožňuje, aby sa procesor príliš nezaťažoval. Napriek tomu je to dosť na pohodlné sledovanie. A ako by to mohlo byť inak s hustotou pixelov 401 PPI? Škoda len, že použité ochranné sklo je Gorilla Glass 3, zatiaľ čo v čase písania tohto článku je k dispozícii piata generácia.

Na prenos dát sa tu používa LTE-A kategórie 4. Môžete sa tiež pripojiť k sieti Wi-Fi 802.11n. Žiaľ, vyšší rýchlostný štandard nie je podporovaný. Podporuje aj technológiu NFC, ktorá dokáže nahradiť bankovú kartu smartfónom. Na prenos zvuku sa používa technológia Bluetooth 5.0. A ak máte po ruke iba káblové slúchadlá, 3,5 mm audio konektor sa vám bude hodiť. Rádio FM, ktoré nikdy nie je zbytočné, je k dispozícii, keď si pripojíte slúchadlá.

Procesorom je tu osemjadrový Qualcomm Snapdragon 630. Ide o stredne rozpočtové riešenie, ktoré má k dispozícii grafický akcelerátor Adreno 508. Pod smartfónom sa nachádza aj 4 GB RAM a 64 GB trvalej pamäte. Nezabudlo sa ani na slot na kartu microSD, ktorý je opäť kombinovaný so slotom na druhú kartu SIM. Hmotnosť smartfónu s týmito komponentmi je 169 g.

Výhody

 • Veľké množstvo pamäte;
 • K dispozícii je snímač odtlačkov prstov;
 • Implementovaná podpora technológie rýchleho nabíjania;
 • Je nainštalovaný pomerne výkonný procesor;
 • Môžete prijímať dáta cez LTE;
 • Podpora NFC je prítomná;
 • K dispozícii je rádio FM;
 • Pekný zadný fotoaparát;
 • Displej má vysokú hustotu pixelov;
 • Nie je najdrahší;
 • Je nainštalovaná čerstvá verzia operačnej pamäte;

Nevýhody

 • Ochranné sklo nie je najnovšej generácie;
 • Snímač odtlačkov prstov je ťažké trafiť;
 • Nie je to najrýchlejšie Wi-Fi;

Nokia 5.1 16 GB

Hodnotenie: 4.5

Nokia 5.1 16GB

Ďalší nedávno vydaný smartfón. Patrí aj do segmentu strednej triedy. Ako sa od produktov HMD Global očakáva, zariadenie sa môže pochváliť operačným systémom Android, bez akéhokoľvek proprietárneho shellu. To zvyčajne zabezpečuje stabilnejšiu prevádzku. Mimochodom, používa sa tu ôsma verzia „zeleného robota“, ktorá bude zastaraná až o mnoho rokov. Má tiež dva sloty na kartu SIM a samostatný slot na kartu microSD. Budete potrebovať externý disk, pretože interná pamäť má len 16 GB.

Ak budeme pokračovať v rozprávaní o komponentoch, nemôžeme nespomenúť procesor. Používa sa tu MediaTek He

 • o P18. Ide o lacné osemjadrové riešenie s polovicou jadier taktovaných na 2 GHz. S takouto čipovou sadou možno smartfón používať na hranie hier, aj keď na nižšej grafickej úrovni. Hoci 2 GB pamäte RAM stále predstavujú určité obmedzenia.

  Obrázok je zobrazený na 5,5-palcovom displeji s pomerom strán 18:9. Bol vytvorený pomocou technológie IPS, takže si kupujúci užije maximálne pozorovacie uhly. Rozlíšenie obrazovky je 2160×1080 pixelov. Sotva sa niektorý z majiteľov zariadenia bude sťažovať na tento parameter. Ťažko sa sťažovať aj na zadnú kameru. Áno, pozostáva len z jedného objektívu. Áno, rozlíšenie 16 Mpx nie je na dnešné pomery úžasné. Ale môžete od zariadenia za 14 tisíc očakávať niečo viac?. Rouble.? Pokiaľ ide o predný panel, má polovičné rozlíšenie.

  Výrobca tohto zariadenia sa snažil zachrániť. Nešetril však ani na LTE a Wi-Fi 802.11ac. V našej realite je najdôležitejší vysokorýchlostný prenos údajov. Len máloktorý smartfón by bol žiadaný, keby nemal podporu pre vyššie uvedené štandardy. K dispozícii je aj Bluetooth 4.2, ktorá umožňuje prenášať zvuk do reproduktora alebo náhlavnej súpravy. Ak nemáte po ruke bezdrôtové príslušenstvo, stále môžete použiť káblové pripojenie – 3,5 mm audio konektor sa nikam nechystá. Mimochodom, FM rádio sa aktivuje len po pripojení káblových slúchadiel, ktoré slúžia ako anténa.

  Niektorí kupujúci budú sklamaní, že nemá NFC. Ukazuje sa, že za nákupy budete musieť naďalej platiť bankovou kartou. Výrobok však nie je ochudobnený o snímač odtlačkov prstov – vaše osobné údaje budú určite chránené pred zvedavými očami. Batéria s kapacitou 3000 mAh poskytuje výdrž pre všetky vyššie uvedené vychytávky. Batériu dobijete pripojením napájacieho adaptéra k portu micro-USB.

  Výhody

  • K dispozícii je samostatný slot na pamäťovú kartu;
  • Hmotnosť nie je vyššia ako 153 g.;
  • Čerstvá verzia operačného systému;
  • Displej sa môže pochváliť vysokou hustotou pixelov;
  • Pekný zadný fotoaparát;
  • Podporovaná je technológia Wi-Fi 802.11ac a LTE-A;
  • K dispozícii je rádio FM;
  • Rozumná cena;
  • Nie je to najhorší procesor;
  • Nezabudlo sa ani na snímač odtlačkov prstov;

  Nevýhody

  • Používa sa konektor micro-USB;
  • Staršia generácia ochranného skla;
  • Vysoký ohrev aj pri malom zaťažení;
  • Žiadne NFC;
  • Malé množstvo pamäte RAM a trvalej pamäte;

  Nokia 3.1 16 GB

  Hodnotenie: 4.4

  Nokia 3.1 16GB

  Najlacnejší smartfón v našom rebríčku. Môžete si ho kúpiť v Slovenskách obchodoch za 10-11 tisíc. Euro. Pochopiteľne, v takomto lacnom zariadení nemôžete očakávať špičkové komponenty. Spoločnosť HMD Global dala svojim výtvorom displej IPS s uhlopriečkou 5,2 palca a rozlíšením 1440×720 pixelov. Nie je to ideálne, ale od zariadenia za nízku cenu by ste ani nič iné neočakávali. Dôležitejšie je, že obrazovka má pomer strán 18:9. Výrobca teda ponúka spustenie viacerých aplikácií súčasne. A zariadenie na „plnenie“ to skutočne umožňuje. Má procesor MediaTek MT6750 s ôsmimi jadrami taktovanými na 1,5 GHz. Len 2 GB pamäte RAM spôsobuje určité ťažkosti – niektoré aplikácie nie je možné stabilne spárovať práve kvôli množstvu pamäte RAM.

  Použitý operačný systém je Android 8.0. Čerstvá verzia, žiadny proprietárny obal – čo viac si môžete priať? „Zelený robot skvele spracováva obrázky z 13Mpx fotoaparátu. Je potrebné poznamenať, že vysokokvalitná fotografia je možná len pri dobrom svetle. Za súmraku clona f/2 neumožňuje snímaču získať dostatok svetla, takže na fotografii je veľa digitálneho šumu. Nie je tu ani optická stabilizácia. Pokiaľ ide o predný fotoaparát, jeho rozlíšenie 8 megapixelov – nie je zlé pre rozpočet gadget. Prenos fotografií na sociálne siete je okamžitý, za čo vďačíme podpore sietí LTE-A. Ešte prekvapivejšia je však podpora siete Wi-Fi 802.11ac – niečo, čím sa nemôžu pochváliť niektoré oveľa drahšie smartfóny.

  Ak budeme ďalej hovoriť o bezdrôtových moduloch, nemôžeme ignorovať prítomnosť technológie Bluetooth 4.2. Všetky druhy náhlavných súprav a reproduktorov fungujú s týmto zariadením bez problémov. Môžete ich pripojiť aj káblovou metódou, pretože výrobca sa nezbavil 3,5 mm audio konektora. V záujme úspory neodstránila ani čip NFC. Ukázalo sa, že Nokia 3.1 – Ide o jeden z najlacnejších smartfónov spomedzi tých, ktoré umožňujú nahradiť bankovú kartu.

  Výrobca sa samozrejme vôbec nezaobišiel bez zjednodušení. Napríklad sa musel vzdať snímača odtlačkov prstov. To znamená, že prihlásenie do aplikácie na platbu kartou je trochu zložitejšie – musíte zadať svoj PIN. Má tiež základnú batériu s kapacitou maximálne 2990 mAh. Jeho nabíjanie prebieha, samozrejme, prostredníctvom zásuvky micro-USB.

  Výhody

  • Váži len 138 g;
  • K dispozícii sú moduly LTE a Wi-Fi 802.11ac.;
  • Podporovaná je technológia NFC;
  • Procesor nemožno označiť za mimoriadne slabý;
  • Nízke náklady;
  • Pomerne dobré fotoaparáty;
  • Obrazovka má pomer strán 18:9;
  • Čerstvá verzia systému Android;

  Nevýhody

  • Žiadny snímač odtlačkov prstov;
  • Navigačný čip je nestabilný;
  • Používa konektor micro-USB;
  • Nízka kapacita batérie;
  • Malé množstvo pamäte;

  Záver

  Tu je zoznam najlepších smartfónov, ktoré sa v súčasnosti predávajú pod značkou Nokia. Sú prakticky na nerozoznanie od svojich čínskych náprotivkov a údajne fínske zariadenia sú o niečo drahšie. Napriek tomu je nemožné ich nemilovať. Pamätáme si, aké dobré boli vlajkové smartfóny Nokia v čase rozkvetu systému Symbian. To nás núti siahnuť po bankovej karte, aby sme zaplatili za ďalší nový produkt tejto značky.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: