7 najlepších smartfónov pre starších ľudí

*Preskúmanie ocenenia Editor’s Choice Awards. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a neslúži ako návod na nákup. Pred nákupom by ste mali požiadať o odborné poradenstvo.

Mobilné telefóny pre starších ľudí tvorili v určitom čase dokonca trhovú medzeru s vlastnými charakteristickými znakmi. Majú dokonca poloseriózny, ale zaužívaný názov: „babičkine telefóny“. To však platí len pre tlačidlové telefóny, ktorých funkčnosť je čoraz menej dostačujúca aj pre tie najzákladnejšie moderné štandardy. Samotný čas si teda vyžaduje postupný prechod starších ľudí na smartfóny. A pre túto sociálnu skupinu sa oplatí vybrať správne modely.

Redakcia časopisu Expertology uskutočnila vlastný výskum a naši odborníci vybrali najlepšie modely smartfónov, ktoré sú najvhodnejšie pre starších ľudí.

Ako vybrať smartfón pre staršie osoby

Pozrime sa najprv na kritériá, ktoré treba zohľadniť pri výbere smartfónu pre staršie osoby. Niektoré z týchto vecí sa nezdajú byť zrejmé, kým sa s nimi ľudia nestretnú v praxi.

Technická úroveň vo všeobecnosti a náklady

Telefóny pre babičky posilnili názor, že mobilný telefón pre starších ľudí je a priori lacný. Takéto modely sú najčastejšie navrhnuté pre základné funkcie, a preto z definície nemôžu byť drahé. Táto logika sa môže zdať protichodná aj v prípade smartfónov pre starých rodičov. V tomto prípade to však neplatí z dôvodov, ktoré sú vysvetlené neskôr.

Hneď na začiatku je potrebné si uvedomiť, že ušetriť peniaze na „smartfóne po babičke“ pravdepodobne nebude možné. A nielen to, môže sa ukázať, že minimálny vhodný smartfón pre babičku môže byť drahší ako ten, ktorý by potreboval jej vnuk.

Výkon

A okamžite odhalí hlavný dôvod tohto opačného vzoru. Rozhranie smartfónu pre staršie osoby by nemalo byť oneskorené, dotykový displej by mal reagovať čo najrýchlejšie.

Dôvody sú jasné – ak na pevnej linke môžete stále pomaly a dôsledne stláčať klávesy a sledovať pomalý pohyb kurzora, na smartfóne je ovládanie iné. Starší ľudia si na ovládanie potiahnutím prstom nezvyknú ľahko. A ak sa smartfón „spomalí“ na najjednoduchšie akcie, bude to skutočná frustrácia až úplné opustenie.

dôležitá je aj citlivosť a odozva dotykovej obrazovky, pretože elektronika musí zachytiť nie vždy obratné pohyby prstov starších ľudí so všetkými ich fyziologickými vlastnosťami spojenými so zmenami súvisiacimi s vekom.

To všetko si vyžaduje procesor, ktorý nie je najslabší, čo znamená, že smartfón určite nebude najlacnejší.

Prípad

Druhý bod súvisí so zvláštnosťami používania. Dá sa očakávať, že starším ľuďom môže telefón vykĺznuť z rúk, spadnúť, a to aj do tekutín. Z toho vyplýva ďalšia potreba ochrany proti vlhkosti. Ak nestabilné alebo klzké sklenené puzdro môže byť stále vybavené puzdrom a problém odolnosti voči nárazom je vyriešený, potom bez vodotesnosti je náhodné ponorenie do vody takmer zaručené zničenie zariadenia.

Na druhej strane, starší ľudia sú často veľmi šetrní a svoj smartfón majú častejšie uložený v skrini, zabalený v troch vrstvách mäkkej látky. V tomto prípade je teda potrebné zohľadniť individuálne charakteristiky budúceho používateľa.

Kapacita pamäte

Ďalší cenový faktor. Zdá sa, že tu by sme mohli zanedbať gigabajty internej pamäte. V niektorých prípadoch áno. Ak babička alebo dedko zavolajú len svojim vnúčatám a urobia vzácne fotografie, potom nie je problém. „Pokročilejší“ dôchodcovia však často ovládajú komunikátory, ako je WhatsApp, a začínajú si aktívne vymieňať obrázky a videá. Naučiť sa vymazať dočasné súbory aplikácií je často nad rámec „technologickej výnimočnosti“ aj pre mladého človeka, nieto ešte pre staršieho.

Preto má zmysel kúpiť si telefón s veľkou vnútornou pamäťou, aby ste nemuseli smartfón „servisovať“ každé dva alebo tri dni pre obzvlášť spoločenských príbuzných.

Batéria

To isté tu. Je nerozumné dať smartfón staršej osobe, ak ho musí nabíjať dvakrát denne. Obzvlášť nepríjemné v porovnaní s jeho tlačidlovým predchodcom, ktorý fungoval na jedno nabitie celé týždne.

Nezameriavajte sa len na kapacitu batérie, pretože životnosť batérie nie je závislá len od kapacity. Musíte sa pozrieť na recenzie, spätnú väzbu, závery odborníkov – ako je analýza, ktorú pre vás pripravili odborníci z Expertology.

Obrazovka

Tu máme určité uvoľnenie v normách. Obrazovka musí byť veľká, ale nie nevyhnutne drahá. Matrica OLED môže byť zlou voľbou kvôli blikaniu PWM, ktoré zdravý človek nemusí zaznamenať, ale starší človek pocíti záťaž očí. Matica OLED bez PWM je možnosťou, ale IPS bude stále stačiť.

A vysoké rozlíšenie v tomto prípade už nehrá osobitnú úlohu. Naopak, nižšie rozlíšenie bude ešte výhodnejšie – takmer všetko sa zobrazí väčšie a osoba so zrakovým postihnutím lepšie rozpozná text, uvidí viac detailov na fotografii.

Opäť to neznamená, že musíte úplne vylúčiť displeje OLED z vášho výberu. Musíte len zvážiť možný faktor blikania, a ak určitý model nemá tento problém, potom OLED bude naopak lepší ako IPS zo zrejmých dôvodov.

Reproduktory

Ďalším bodom, ktorý väčšina mladých ľudí môže ľahko zanedbať, je, že uprednostňujú slúchadlá a ani nevedia, ako znejú reproduktory smartfónu, pretože nepoužívajú. Na druhej strane, starší ľudia si slúchadlá s počítačmi príliš nespájajú

ue bezdrôtové pripojenie.

Dôchodca môže jednoducho chcieť počúvať smartfón ako rádio. Preto potrebujete dobrý reproduktor s dostatočnou hlasitosťou, aby zvuk pri vysokej hlasitosti neprehlušoval. A keď už hovoríme o rádiu, prítomnosť FM rádia vo funkcii smartfónu by bola výhodou. Táto funkcia je k dispozícii v takmer všetkých moderných smartfónoch, ale nie každý môže prijímať rozhlasovú stanicu bez externej antény, v ktorej úlohe sú presne slúchadlá. Stojí za to zvážiť pri výbere, či je pre človeka dôležitý príjem rádia.

Kvalita fotoaparátu

A čo môžete určite ušetriť, sú megapixely fotoaparátu. Samozrejme, v rámci konkrétneho modelu smartfónu si nemôžete vybrať fotoaparát a musíte sa uspokojiť s tým, čo je k dispozícii. Ak si však môžete vybrať medzi drahším a lacnejším smartfónom a jediným rozdielom medzi nimi je fotoaparát, má zmysel vybrať si lacnejšiu možnosť.

Toto odporúčanie samozrejme neplatí, ak starší človek vedome túži po kvalitných fotografiách, venuje sa fotografovaniu vo všeobecnosti.

7 najlepších smartfónov pre starých ľudí

NomináciaMiestoNázovCena
Najlepšie lacné smartfóny pre seniorov4Xiaomi Redmi 9A 2/32GB RU7 667 €
3Samsung Galaxy A12 (SM-A127) 4/64GB RU, modrá12 490 €
2realme C25S 4/128GB, vodná modrá13 809 €
1OPPO A54 4/128 GB, čierna13 999 €
Najlepšie smartfóny strednej triedy pre starších ľudí3Xiaomi Redmi Note 10S NFC 6/128GB RU, onyxovo šedá19 085 €
2Xiaomi 11
 • te 5G NE 8/128GB RU, marmeládovo modrá
 • 23 978 €
  1Samsung Galaxy M52 5G 6/128 GB, čierna29 001 €

  Najlepšie výhodné smartfóny pre seniorov

  Hoci zastávame názor, že dať starším ľuďom najlacnejší smartfón je zlý nápad, neznamená to, že sa musíte zamerať len na drahý segment. Existuje veľa rozpočtových modelov, ktoré dobre vyvažujú dôležité parametre. K zníženiu výkonu dochádza len v najnáročnejších aplikáciách, ktoré starší ľudia väčšinou nepotrebujú.

  Xiaomi Redmi 9A 2/32GB RU

  Hodnotenie: 4.5

  Xiaomi Redmi 9A 2/32GB RU

  Prehľad sa začína najlacnejšou možnosťou, ktorá je vhodná, ak vaši starí rodičia potrebujú smartfón naliehavo a rozpočet je obmedzený. Okamžite sa vám vybaví značka Xiaomi a rad lacnej elektroniky Redmi. Model Redmi 9A v minimálnom balení je mimoriadne dostupná možnosť, na začiatku roka 2022 stojí menej ako 8k. Euro.

  Tento smartfón je často umiestnený na trhoch v používateľských recenziách a recenziách nezávislých testerov ako najlepší pre staršiu generáciu. Takéto závery sú opodstatnené, pretože tu vidíme kombináciu funkcií dôležitých pre túto cieľovú skupinu a zároveň tu prakticky nie sú žiadne zbytočnosti, ktoré by výrazne ovplyvnili cenu a boli by pre staršieho používateľa nepoužiteľné.

  Prvá z dôležitých vecí – naozaj veľká obrazovka 6.53 palcov. Matrica je konvenčná IPS a rozlíšenie je nízke – 1600×720. Nezabudnite však, že rozlíšenie v tomto kontexte nehrá veľkú úlohu.

  Druhou je výkonná batéria s kapacitou 5000 mAh. Od roku 2021 výrobcovia smartfónov konečne urobili túto kapacitu takmer nevysloveným štandardom, ale stále existujú modely so slabými batériami a tu s týmto úplným poradím.

  Telo je samozrejme plastové, bez akejkoľvek ochrany proti prachu a vlhkosti. Vďaka špeciálnej textúre zadného krytu sa však dobre drží v ruke aj bez puzdra. Pre tento model, ako aj pre všetky ostatné modely v prehľade, by bolo žiaduce puzdro alebo nárazník.

  Pokiaľ ide o výkon, už teraz sa objavujú problémy. Tu stojí rozpočet MTK On

 • o G25 a iba 2 GB RAM. Existujú verzie s 3 GB. Aby smartfón pracoval rýchlo a nefrustroval ľudí, nepreťažujte ho aplikáciami. Tento variant je vhodný len na komunikáciu, prezeranie fotografií/videí, ale nič viac.

  Ďalšia vec – ide o globálnu, plne lokalizovanú verziu, takže s prvkami rozhrania v čínštine nebudú žiadne ťažkosti a prekvapenia, a to je tiež plus.

  Z recenzie používateľa služby Yandex.Trh so statusom „Inšpektor úrovne 5 gadgets“: „Kúpil som ho pre môjho otca, pretože veľká obrazovka je tak akurát, batéria vydrží dlho, nič navyše na funkcie nepotrebujem, je tam internet pre Vyber a Whatsapp. To znamená, že pre človeka vo veku je najvhodnejší telefón z hľadiska veľkosti, kvality a ceny.“.

  Výhody

  • veľká obrazovka;
  • duálne reproduktory;
  • FM rádio;
  • horáka;
  • Kapacita batérie 5 mAh;
  • podpora pamäťových kariet;
  • super prijateľná cena.

  Nevýhody

  • obmedzený výkon.

  Samsung Galaxy A12 (SM-A127) 4/64GB RU, modrá

  Hodnotenie: 4.6

  SAMSUNG GALAXY A12 (SM-A127) 4/64GB RU, MODRÁ

  Drahší a pokročilejší model od spoločnosti Samsung – vo svojej dobe celkom senzačný A12. Na začiatku roka 2022 bude stáť približne 12 tisíc eur. Dodávaná verzia so 4 GB RAM a 64 GB internej pamäte. Existujú aj modifikácie rovnakého modelu s väčším úložným priestorom za vyššiu cenu.

  Aj tu vidíme vyvážený pomer typu matice veľkosti obrazovky a rozlíšenia. Vyvážené smerom k minimalizácii nákladov s prijateľnými špecifikáciami. Takže uhlopriečka obrazovky v tomto modeli je 6.5 palcov a rozlíšenie 1600×720. Úplne postačujúce pre staršie osoby, navyše takmer zaručené žiadne mikroskopické textové prípady. Technológia snímača je PLS. Ide o vylepšenú verziu IPS s rovnakými maximálnymi pozorovacími uhlami.

  O výkon sa stará špičkový a veľmi výkonný 8-jadrový procesor Samsung Exynos 850 s frekvenciou 2 GHz. Vstavanú pamäť možno rozšíriť pamäťovou kartou a tu musíme výrobcu pochváliť – slot podporuje veľké karty až do veľkosti 1024 GB a je tiež samostatný a nie je spárovaný s druhým slotom na kartu SIM.

  Batéria v tomto modeli je tiež dobrá – rovnaká ako v predchádzajúcom smartfóne, kapacita batérie 5000 mAh. Vyše 30 hodín hovoru a viac ako 100 hodín v pohotovostnom režime.

  Nabíjanie batérie, ako aj pripojenie smartfónu k počítaču sa uskutočňuje prostredníctvom rozhrania USB typu C. To je veľká výhoda, pretože do lacných modelov výrobcovia často inštalujú zastarané micro-USB.

  Ďalšou „vlajkovou loďou“ tohto lacného modelu je prítomnosť technológie NFC. Je to veľká výhoda aj pre starších ľudí, pretože v obchode s bezkontaktným bankovým terminálom môžete ľahko platiť telefónom pri pokladni.

  Výhody

  • veľká obrazovka;
  • veľká rezerva jasu;
  • v tejto triede nie je zlý procesor;
  • USB typu C;
  • NFC;
  • vyhradený slot na pamäťovú kartu;
  • Podpora veľkých kariet s kapacitou až 1 TB;
  • Hodnota za peniaze.

  Nevýhody

  • Neboli zistené žiadne závažné nevýhody.

  realme C25S 4/128GB, vodná modrá

  Hodnotenie: 4.7

  realme C25S 4/128GB, vodná modrá

  Ďalší produkt Xiaomi, ktorý bol vydaný ako súčasť akejsi „experimentálnej“ línie realme. Model sa ukázal byť úspešný v najlepších tradíciách čínskeho technologického giganta – slušné funkcie za prijateľnú cenu – približne 14 tisíc. V iných vlastnostiach vyzerá tento smartfón ešte atraktívnejšie.

  Z hľadiska kľúčových vlastností má tento model veľa spoločného s predchádzajúcim modelom – veľký displej 6.5 palcov uhlopriečne, matica so skromným rozlíšením 1600×720, nie je zlé vo svojej triede 8-jadrový procesor (tu je MediaTek On

 • o G85 s 2GHz). Má aj modul NFC na bezkontaktné platby. Podporuje externé pamäťové karty v samostatnom slote, ale menšie do 256 GB. Rovnaké množstvo pamäte RAM – 4 GB a dokonca dvakrát viac zabudovanej pamäte – 128 GB.

  V iných charakteristikách tento smartfón už vyzerá ešte atraktívnejšie. Napríklad batéria. Tu vidíme zvýšenú kapacitu 6000 mAh – to je veľa aj na vysoké štandardy roku 2022. Na jedno nabitie pri miernom používaní vydrží zariadenie niekoľko dní – presne to, čo potrebujete pre staršie osoby. Nabíjanie cez USB typu C, čo je tiež potešujúce.

  Tu je to, čo zariadenie už príjemne prekvapí, je to zadný fotoaparát jednotka. Tu je skupina troch snímačov, ktoré vedú k 48Mpix. Takže pre tých rodičov alebo babičky, ktorí aspoň trochu ovládajú fotografovanie, to bude dobrá správa. Treba si však uvedomiť, že neporovnávame s vlajkovými loďami, ale s najlacnejšími variantmi. Zďaleka nie je špičkový, je len oveľa zaujímavejší ako najzákladnejšie a najlacnejšie riešenia.

  Pokiaľ ide o komunikáciu, aj tu je situácia celkom dobrá. Kvalita mobilného príjmu je celkom slušná a dvojpásmová Wi-Fi poskytuje rýchly internet. Takže môžete bez problémov viesť videochat so svojimi príbuznými vo vysokej kvalite.

  Z recenzie používateľa služby Yandex.Trh so statusom „Level 4 Gadget Inspector“: „Dobre drží základňové stanice aj na chate, veľmi rýchly internet. Robí slušné fotografie, obrazovka je viditeľná aj za slnečného počasia vonku, atď.. Veľmi slušné zariadenie za tieto peniaze.

  Výhody

  • Vo svojej triede to nie je zlý procesor;
  • veľká obrazovka;
  • vyhradený slot na pamäťovú kartu;
  • NFC;
  • luetooth 5.0;
  • vysokokapacitná batéria;
  • USB typu C;
  • relatívne dobrý fotoaparát;
  • Pomer ceny a kvality.

  Nevýhody

  • neboli zistené žiadne zjavné nedostatky.

  OPPO A54 4/128 GB, čierna

  Hodnotenie: 4.8

  OPPO A54 4/128GB, ČIERNA

  Dokončenie výberu najlepších lacných smartfónov pre starší model ďalšej čínskej značky – OPPO, ktorá rýchlo získava popularitu. Za rovnakú cenu ako predchádzajúci model má tento smartfón niekoľko zaujímavých funkcií, ktoré môžu rozhodnúť v jeho prospech.

  Z hľadiska základných funkcií je tu všetko takmer rovnaké ako v prípade predchádzajúcich dvoch smartfónov. Veľká obrazovka 6.51 palcov, skromné rozlíšenie matice 1600×720, o niečo výkonnejší procesor MediaTek

 • o P35 (MT6765) s ôsmimi jadrami taktovanými na 2.3 GHz. Má tiež NFC, dvojpásmové Wi-Fi, rýchle Bluetooth. Kapacita batérie je tiež chvályhodná – 5000 mA⋅h, nabíjanie cez USB typu C. Kapacita pamäte je na „rozpočtový telefón“ celkom bežná – 4 GB RAM, 128 GB vstavaná pamäť, vyhradený slot na externé pamäťové karty.

  Okrem vyššie uvedených funkcií má tento model niektoré odlišnosti, ktoré môžu mať pre staršie osoby význam. Po prvé, je tu špeciálny režim „starostlivosť o zrak“, ktorý podľa technológie Sun

 • ght Screen automaticky prostredníctvom „inteligentných“ algoritmov dynamicky koriguje odtiene prehrávaného obrazu, vyberá optimálne pomery, odstraňuje škodlivú časť modrého spektra.

  Už aj tak vysokokapacitná batéria je navyše vybavená superúsporným režimom. Aj keď zostáva menej ako 10 % batérie, nemusíte sa obávať náhleho vypnutia miniaplikácie. Obzvlášť dôležité je to v núdzových situáciách, keď starší človek potrebuje naliehavú pomoc.

  Z recenzie používateľa služby Yandex.Trh so statusom „Level 2 Gadget Inspector“: „Vzal som telefón pre babičku ako darček. Obľúbený sklenený zadný panel, kompletný ochranný obal (fólia, puzdro). Veľká batéria v kombinácii s nie príliš výkonným procesorom vám poskytne obrovský čas používania.“.

  Výhody

  • veľká obrazovka;
  • nie je to zlý procesor;
  • vysokokapacitná batéria;
  • USB typu C;
  • Vyhradený slot na pamäťovú kartu;
  • NFC;
  • režim super šetrenia batérie;
  • režim starostlivosti o oči;
  • silikónový nárazník v balení.

  Nevýhody

  • nie je zásadný.

  Najlepšie smartfóny strednej triedy pre starších ľudí

  V druhom výbere sa pozrieme na drahšie smartfóny s rozšírenými funkciami, ktoré budú slúžiť staršej osobe nielen ako prostriedok komunikácie, ale aj ako dobrý nástroj na trávenie voľného času. Navyše majú niektoré ďalšie užitočné vlastnosti a funkcie, ktoré nie sú dostupné v cenovo dostupnom segmente.

  Xiaomi Redmi Note 10S NFC 6/128GB RU, onyxovo šedá

  Hodnotenie: 4.7

  Xiaomi Redmi Note 10S NFC 6/128GB RU, onyxovo šedá

  Ako prvého v tejto kategórii máme zástupcu radu Redmi Note. Redmi je rozpočtová séria, ale cenovka 20k. Začiatkom roka 2022 sa predsa len dostane na úroveň podmienečného smartfónu strednej triedy.

  Tento model sa líši od všetkých vyššie uvedených už v najdôležitejšom – obrazovka. Je o niečo menší, ale nie o veľa – 6.43. Snímač je AMOLED, čo znamená lepšiu kvalitu obrazu a najmä vynikajúcu viditeľnosť za denného svetla. Rozlíšenie je tiež o stupeň vyššie – F

   lHD+ 2400×1080.

   Vizuálne efekty dopĺňa veľmi slušná sada zadných fotoaparátov – hlavný širokouhlý 64Mpix, „superširoký“ 8Mpix, makro a hĺbkový senzor po 2Mpix. Predný fotoaparát je tiež pomerne výkonný – 13 Mpx.

   Výkon je lepší ako pri všetkých vyššie uvedených možnostiach: 8-jadrový MediaTek He

  • o G95 2.05GHz je doplnená o 6 GB pamäte RAM. Používateľské rozhranie je rýchle, bez oneskorenia, dotykový displej reaguje, používanie smartfónu je celkom pohodlné. Starších ľudí poteší zvuk tohto modelu – zabudované pomerne hlasné stereo reproduktory.

   Výdrž batérie je tiež v poriadku – 5 000 mAh batéria je doplnená funkciou rýchleho nabíjania Mi Turbo Charge. Rozhranie je USB typu C.

   Ďalší dôležitý bod – tento smartfón už má síce základnú, ale ochranu na úrovni IP53. Znamená úplnú ochranu proti prachu v prípade pádu na zem, piesku, ako aj ochranu pred striekajúcou vodou bez tlaku pri naklonení do 60 stupňov.

   Používatelia nemajú takmer žiadne závažné sťažnosti na zariadenie, pripomienky sú väčšinou subjektívne. Jediná systematická poznámka sa týka firmvéru MIUI. Je známy niektorými nepríjemnými momentmi, množstvom predinštalovaných nepotrebných aplikácií, reklamami.

   Výhody

   • veľká obrazovka;
   • Matica AMOLED;
   • rozlíšenie F
     lHD+;
    • Nie je to zlá jednotka zadnej kamery;
    • NFC;
    • infračervený port;
    • Výkon;
    • Objemná batéria a rýchle nabíjanie;
    • podpora pamäťových kariet.

    Chyby

    • Firmvér MIUI so všetkými známymi chybami.

    Xiaomi 11
   • te 5G NE 8/128GB RU, marmeládovo modrá
   • Hodnotenie: 4.8

    XIAOMI 11<li></div><p>TE 5G NE 8/128GB RU, MARMELAD BLUE“ src=“/wp-content/uploads/2023/04/670166195891-17-.jpg“ height=“426″ title=“XIAOMI 11</p><li>TE 5G NE 8/128G, MARMELÁDOVO MODRÁ<p>Ďalší Xiaomi a bude to jeden z najnovších a technologicky najvyspelejších modelov, pričom nie je najdrahší vo svojej triede. Cena na začiatku roka 2022 okolo 27k. Euro.</p><p>Stojí za to povedať, že tento model je takmer úplným náprotivkom predchádzajúcej generácie Mi 11</p><li>te 5G. V skutočnosti tu pribudlo len sfarbenie tela, mierne zhoršené sklo na displeji (Corning Gorilla Glass 5 vs. 6) a mierne zhoršený čipset, potom sa z ponuky odstránila prípona Mi, pribudlo NE (New Edition) a zvýšila sa cena. Stále však existujú niektoré funkcie, ktoré fungujú lepšie ako u jeho predchodcu, a samotná verzia Mi 11<li>5G už prakticky nie je k dispozícii, takže nie je z čoho vyberať.<p>Vo svojej najčistejšej podobe však máme do činenia s jednou z najlepších kombinácií ceny, výkonu, funkčnosti a kvality v strednej triede. Veľká obrazovka 6.55-palcová obrazovka AMOLED s F</p><ul>lHD+ 2400×1080 pri 90 Hz. Frekvencia je obzvlášť dôležitá, pretože už pri 90 Hz sú pohyblivé obrázky oveľa plynulejšie a príjemnejšie pre oko. Zhoršený zrak staršej osoby s touto obrazovkou bude menej unavený.<p>Výkon tu zabezpečuje vylepšený 8-jadrový procesor Qualcomm Snapdragon 778G a poskytuje správne. Rozhranie je rýchle a plynulé, aplikácie sa spúšťajú rýchlo, interakcia so smartfónom nie je problém. S 8 GB pamäte RAM je k dispozícii veľká rezerva pre bežnú prevádzku aj veľmi náročných aplikácií.</p><p>Kapacita batérie 4 250 mA⋅h môže byť v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi trochu frustrujúca. Obavy sú však neopodstatnené, pretože hardvér a softvér tohto modelu je veľmi dobre optimalizovaný a výdrž batérie je porovnateľná so smartfónmi vybavenými batériami s vyššou kapacitou. K dispozícii je funkcia rýchleho nabíjania, rozhranie je USB typu C, hoci podporuje len štandard USB 2.0, nie vyššia.</p><p>Príjemne prekvapujúce bezdrôtové rozhrania a komunikačné štandardy. Všetko je skutočne špičkové: modul Wi-Fi šiestej generácie 802.11ax, Bluetooth najnovšej generácie 5.2, mobilné pripojenie podporuje aj 5G.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>veľká obrazovka;</li><li>Kvalitná matica AMOLED;</li><li>Frekvencia obrazovky 90 Hz;</li><li>výkonný procesor;</li><li>8 GB pamäte RAM;</li><li>rýchle nabíjanie;</li><li>NFC;</li><li>Šiesta generácia Wi-Fi a Bluetooth 5.2.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>neboli zistené žiadne zásadné nedostatky.</li></ul><h3>Samsung Galaxy M52 5G 6/128 GB, čierna</h3><p>Hodnotenie: 4.9</p><div style=Samsung Galaxy M52 5G 6/128 GB, čierna

    Ako tretie a posledné číslo vo výbere zvážte pomerne výkonný a všeobecne zaujímavý smartfón Galaxy M52 od spoločnosti Samsung. Je to solídna stredná trieda za cenu okolo 30 tisíc. na začiatku roka 2022. Nebude však vyhovovať každému staršiemu človeku kvôli niektorým zvláštnostiam.

    Z hľadiska použiteľnosti je tento model určite na vrchole. Veľká obrazovka 6.7-palcová, vysokokvalitná obrazovka Super AMOLED Plus s F

     l HD+ 2400×1080, vynikajúca reprodukcia farieb, viac ako dostatočná rezerva jasu. A to všetko pri obnovovacej frekvencii až 120 Hz, aby bol obraz čo najplynulejší, najdynamickejší a najpríťažlivejší.

     Na pozadí všetkých týchto výhod v recenziách používateľov sú však zriedkavé, ale existujú pripomienky o rýchlej únave interakcie s týmto smartfónom. Blikanie PWM nie je možné vidieť voľným okom, ale podľa recenzií ho majú super citliví ľudia. Je to do značnej miery subjektívny bod, ktorý sa vyskytuje veľmi zriedkavo, ale pri výbere sa oplatí zvážiť.

     Celkovo možno tento model odporučiť tým starším používateľom, ktorí chcú maximálny výkon za rozumnú cenu a navyše jasný v každom zmysle slova vizuál. Musíte sa zmieriť s niekoľkými obmedzeniami, aby ste mohli robiť kvalitné fotografie, natáčať pomerne dobré video a využívať plynulo fungujúce rozhranie.

     Spomedzi týchto obmedzení, ktoré by mohli staršie osoby rozrušiť, je najvýraznejším nedostatok rádia FM. Ďalšou nevýhodou je absencia štandardného konektora pre slúchadlá 3.5 mm „mini-jack“. Slúchadlá je možné pripojiť len cez hlavnú zásuvku USB typu C a nabíjanie v tom čase nebude k dispozícii. Zvuk v slúchadlách vás však skutočne poteší kvalitou a všetkými výhodami Dolby Atmos.

     Výdrž batérie je aj tu v poriadku – má 5000 mAh batériu. Je pravda, že existuje mierne negatívna spätná väzba od používateľov a testerov, ktorí lamentujú nad skutočnosťou, že predchádzajúca generácia tohto radu bola takmer bezprecedentná batéria s kapacitou 7000 mAh. Nespokojnosť Galaxy M52 v tomto bode je teda len v porovnaní s.

     Výhody

     • vysoký výkon;
     • veľká obrazovka;
     • Obnovovacia frekvencia 129 Hz
     • Snímač Super AMOLED Plus;
     • výkonný procesor;
     • špičková komunikácia;
     • vysokokapacitná batéria;
     • rýchle nabíjanie.

     Nevýhody

     • žiadny konektor 3.5 minikonektorov pre slúchadlá;
     • žiadne FM rádio.
 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: