Ako rozpoznať svoj typ pleti | 5 spôsobov od odborníka

V snahe získať zamatovú, matnú pleť a dokonalý vzhľad používajú dievčatá aktívne hydratačnú a dekoratívnu kozmetiku. Nie každý však vie, ktoré produkty sú potrebné. Po preskúmaní publikácií popredných svetových dermatológov sa naši reportéri dozvedeli, ako určiť typ vašej pleti, aby pre vás mohli vybrať ten správny make-up.

Neprofesionálne spôsoby

Neprofesionálny spôsob

Techniky na určenie typu pleti v domácich podmienkach sú jednoduché na použitie, nevyžadujú finančné náklady ani špecifické vybavenie. Medzi nevýhody neprofesionálnych metód patrí pochybná spoľahlivosť výsledkov. Nezohľadňujú fototyp dievčaťa, životný štýl, stravovacie návyky, menštruačný cyklus ani reakciu epidermy na nesprávne zvolenú kozmetiku.

Test utieraním

Zahŕňa niekoľko krokov:

 1. Príprava. Tvár sa očistí od make-upu a kožného mazu a nechá sa 3-4 hodiny odpočívať. Počas tohto obdobia by ste nemali byť fyzicky aktívni, chodiť von, opaľovať sa alebo používať akúkoľvek kozmetiku.

 2. Test. Potrebujete 4 papierové uteráky. Uprednostňujú sa dvojvrstvové výrobky. Impregnujú rýchlejšie, a preto poskytujú objektívnejší výsledok ako trojvrstvové analógy alebo kozmetické obrúsky. Priložte po jednom hárku na čelo, líca a bradu a mierne pritlačte, aby papier pevne priľnul k pokožke. Nechajte utierky pôsobiť 15-20 minút.

 3. Hodnotenie. Suchá pokožka tváre nezanecháva na obrúskoch žiadny maz. Mastné škvrny v T-zóne svedčia o zmiešanom type pleti. Škvrny na väčšine povrchov látok sú bežné na mastnej epiderme.

Metóda vykazuje najobjektívnejšie výsledky u mladých dievčat do 25 rokov. Test nie je schopný správne určiť typ vašej pokožky, pretože nezohľadňuje zmeny v štruktúre epidermy a prestavby tkaniva súvisiace s vekom.

Vizuálne hodnotenie

Metóda spočíva v pozorovaní zmien na koži počas 2 až 4 dní. Čím dlhší je test, tým presnejšie sú výsledky. Pomocou zväčšovacieho zrkadla sa epidermis skúma trikrát denne (ráno, popoludní, večer). Svetlo by malo smerovať do stredu tváre.

Všetky vlastnosti epidermy, jej reakcie na vietor, slnečné žiarenie, zmeny teploty sa zaznamenávajú do zápisníka. Najčastejšie sa vyskytujúce charakteristiky sa potom identifikujú a použijú na definovanie typu pokožky:

 1. Suché. Tenká, úzko kapilárne lemovaná dermis. Po umývaní, pobyte v chlade alebo na horúcom slnku je pokožka napnutá a lesklá. Časté olupovanie, začervenanie.

 2. Normálne. vyznačuje sa príjemným, rovnomerným odtieňom bez mastného lesku. Normálna pokožka nie je náchylná na zápaly a k podráždeniu dochádza len po peelingu alebo kontakte s alergénmi.

 3. Kombinácia. Činnosť mazových žliaz je počas ovulácie aktívnejšia na brade, čele, nose a v jeho blízkosti. Podobné reakcie sa objavujú na tvári po konzumácii mastných jedál, cvičení, pobyte na slnku. Líca sú vždy suché, a ak sú popraskané, môžu sa odlupovať.

 4. Mastný. Táto epidermis sa vyznačuje množstvom rozšírených pórov, permanentným mazom, ložiskovými zápalmi v podobe čiernych bodiek, komedónov a pupienkov.

Vizuálne hodnotenie sa nevzťahuje na problematickú, zrelú alebo citlivú pokožku. V tomto prípade je potrebné konzultovať s profesionálnym kozmetológom podrobnú typológiu tváre.

Dotazník

Odpovede na otázky vypracované skúsenými dermatológmi poskytujú vysoké percento istoty pri správnom určení typu pleti. Dotazník obsahuje 6 bodov:

Ako sa cítite po umytí tváre gélom/penou/mydlom?? a) napätie; b) hladká pokožka, žiadne nepríjemné pocity; c) svrbenie, túžba rýchlo použiť tonikum alebo hydratačný krém; d) tvár je jemná a príjemná na dotyk; e) ťažko povedať, po každom umytí je pocit iný.

Ako môžete opísať stav vašej pleti po použití micelárnej vody, kozmetického mlieka? a) jemný; b) len čistý; c) miestami príjemný, miestami svrbiaci; d) mastný; e) čiastočne mastný, čiastočne hladký.

Ako vyzerá tvár popoludní? a) podráždené, šupinaté alebo červené miesta; b) svieže, dobre upravené; c) v závislosti od druhu činnosti buď suché alebo začervenané; d) lesklé a mastné; e) lesklé na nose, čele a brade, matné na lícach.

Ako často sa vyskytujú pupienky?? a) veľmi zriedkavo; b) pred menštruáciou alebo bezprostredne počas menštruácie; c) občas, bez akéhokoľvek vzoru; d) pravidelne; e) vždy v T-zóne.

Ako by ste opísali svoju reakciu na používanie tonika alebo iného hydratačného krému?? a) pocit pálenia, b) príjemný mäkký pocit, c) svrbenie, nutkanie umyť sa, d) sviežosť, e) rôzne, v závislosti od zloženia krému.

Aký je to pocit, keď použijete výživný nočný krém?? a) veľmi príjemný, b) pokožka je nasýtená vlhkosťou, c) ťažko identifikovateľný, vždy iný, d) tvár je príliš mastná, e) na lícach – všetko dobré, ale na čelo, nos a bradu by bolo lepšie krém nepoužívať.

Prevláda písmeno „A“, ktoré označuje suchú pokožku. Väčšina verzií pod „B“ označuje normálny typ epidermy. Ak je najčastejšia odpoveď „B“, ide o citlivú pokožku. Verzia „D“ označuje mastnú epidermis, zatiaľ čo „D“ označuje kombináciu oboch. Rovnomerné rozloženie odpovedí naznačuje zmiešaný typ pokožky, ktorý si vyžaduje špecifickú starostlivosť.

Profesionálne určenie typu pleti

Neprofesionálne spôsoby

Dermatoskopia je druh lekárskeho vyšetrenia topografie a štruktúry kožného tkaniva pomocou polarizovaného svetla. Táto technológia poskytuje podrobný obraz jemných anatomických štruktúr dermy, čo je dôležitá podmienka pre hodnotenie účinnosti kozmetického výrobku.

Dermatoskopia je indikovaná v prípadoch pochybných výsledkov domácich metód určovania typu kože. Napríklad lesk, rozšírené póry a akné naznačujú mastnú alebo problematickú pleť, ale dievča po umývaní alebo pobyte v chlade trpí napätou, napnutou tvárou. To je prípad suchej, starnúcej pleti s nepravidelne udržiavanými mazovými žľazami. V tomto prípade je potrebné odborné ošetrenie a nekontrolované experimentovanie s kozmetikou problém len zhorší.

Typy dermatoskopie:

 1. Kontaktné ponorenie. Epitel je potiahnutý špeciálnou tekutinou, vďaka ktorej šošovka dermatoskopu pevnejšie priľne k tvári. Optická refrakcia umožňuje prenikanie svetla do vnútrokožných štruktúr. Lekár pomocou spektra odrazeného svetla určí štruktúru a aktuálny stav dermy.

 2. Polarizácia. Zahŕňa použitie prístrojov s polarizačnými filtrami a jednosmernými generátormi elektromagnetických vĺn. Táto technika poskytuje presnejšie výsledky ako ponorná technológia.

Dermatoskopia nám umožňuje správne určiť typ pokožky tváre s prihliadnutím na vekové, fyziologické alebo hormonálne faktory.

Fototyp Fitzpatrick

Fototyp Fitzpatrick

Okrem klasifikácie kože podľa stupňa aktivity mazových žliaz existuje aj klasifikácia podľa Fitzpatrickovej stupnice (fototyp). Systematizácia je založená na stupni náchylnosti pokožky na UV žiarenie u ľudí s rôznou farbou pleti:

 1. Keltská. Ľudia v tejto kategórii majú bledú, takmer modrú pokožku, ktorá sa pri vystavení slnku neopáli, ale skôr sa spáli, čo si vyžaduje používanie krémov s najvyšším ochranným faktorom SPF 80 alebo 100.

 2. Nordické (árijské). Prevaha svetlého melanínu spôsobuje, že koža je menej náchylná na opálenie, čo vedie k vysokému riziku spálenia. Tvár musí byť ošetrená opaľovacím krémom s SPF 70-80, aby sa zabránilo poškodeniu pokožky.

 3. Tmavý Európan. Fototyp, ktorý má prirodzene dobre opálenú béžovú pokožku. Ochranné krémy kategórie SPF 30-50 sú pre ňu dostatočné.

 4. Stredomorie. Ľudia so svetlohnedým tónom epidermy. Stredomorský fototyp je odolný voči veľkým dávkam UV žiarenia, takže pravdepodobnosť spálenia je minimálna. Odporúčajú sa výrobky s faktorom SPF 30-50.

 5. Indonézsky. Charakteristické pre obyvateľov južnej a strednej Ázie. Ľudia s prirodzene hnedou pokožkou sa takmer nikdy nespália, takže im stačí ochranný faktor SPF 15.

 6. Afroameričan. Skupina s najtmavšou pleťou. Nespáľte sa na slnku.

Pri výbere kozmetiky by sa mal zohľadniť fototyp spolu s klasifikáciou lipidovej rovnováhy pokožky. Iba tak bude pokožka správne ošetrená a chránená pred UV žiarením, čo je dôležité pre zachovanie jej pevnosti a mladosti.

Znalosť správneho určenia typu pleti vám pomôže vybrať kozmetiku, ktorá do najmenších detailov spĺňa potreby vašej epidermy. Používajte produkty zodpovedajúce vášmu veku a aktuálnemu stavu vašej pokožky, potom bude vaša tvár vyzerať bezchybne za všetkých podmienok.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: