Ako sa zotaviť z mora: revitalizačné zásady a 5 prostriedkov

Pomôže vám stráviť nezabudnuteľné dni na pláži, vychutnávať si teplo slnka a šumenie príboja, ktoré vás nabije energiou a pozitívnym prístupom. Kým však naše telo a duša odpočívajú, naša pokožka je vystavená agresívnemu UV žiareniu, slanej vode a piesočnému vetru. Tieto vonkajšie faktory narúšajú prirodzenú lipidovú bariéru epidermy, spôsobujú vysušenie a olupovanie a spúšťajú fotostarnutie. To však neznamená, že sa musíte navždy vzdať dovolenky na pláži. Ak budete venovať dostatočnú pozornosť omladzovaniu pokožky po pobyte pri mori, môžete minimalizovať nepriaznivé účinky a udržať si mladší vzhľad a pocit mladosti.

Ako slnko a morská voda ovplyvňujú epidermis?

Prečo vás svrbí tvár?

Naša pokožka potrebuje slnečné žiarenie, ktoré nám pomáha produkovať vitamín D, ktorý sa podieľa na tvorbe kostí a vývoji kostry. Opaľovanie na slnku má však aj svoju odvrátenú stranu. Ide o škodlivé UVA a UVB žiarenie. Spôsob, akým UV žiarenie pôsobí na pokožku, závisí od jej typu.

 1. Krátkovlnné ultrafialové žiarenie (povrchový účinok na pokožku). Tento typ UV žiarenia na slnku spôsobuje pri dlhodobom vystavení spálenie a sčervenanie kožného tkaniva. Silné spálenie môže viesť k tvorbe pľuzgierov a systémovému toxickému poškodeniu. Vystavovanie sa slnku odčerpáva esenciálne mastné kyseliny, čím sa pokožka zbavuje svojej prirodzenej ochrannej bariéry. Na tomto pozadí sa proces obnovy kožných buniek spomaľuje, čo vedie k hromadeniu odumretých kožných buniek na jej povrchu.

 2. Dlhovlnné UV žiarenie (pôsobí na pokožku do hĺbky). Tieto UV vlny môžu preniknúť hlboko do epidermy a spôsobiť vážne poškodenie vlákien DNA. To často vedie k narušeniu produkcie najdôležitejších faktorov mladosti – kolagénu, elastínu a kyseliny hyalurónovej. Takéto vnútorné procesy majú negatívny vplyv na vzhľad pokožky tváre a tela a vedú k predčasnému starnutiu pokožky.

Funkciu ochrany pred poškodením slnkom v našej pokožke plní špeciálny farebný pigment nazývaný melanín. V reakcii na opaľovanie začne pokožka produkovať viac melanínu, aby sa ochránila pred vyššie uvedenými negatívnymi účinkami. Práve tento mechanizmus vytvára tak vyhľadávané opálenie. Ani veľké množstvo melanínu však vždy nezabráni poškodeniu tkaniva. Dlhodobé vystavenie sa slnku počas dovolenky, ako aj pobyt v horúcich oblastiach,môže spôsobiť takéto nežiaduce účinky:

 1. Suchosť a šupinatosť;

 2. spálenie od slnka;

 3. aktinické keratózy;

 4. Poškodenie cievnych stien (výskyt príznakov kuperózy);

 5. hyperpigmentácia.

Na rozdiel od slnka má morská voda, ktorá je bohatá na prospešné stopové prvky, zvyčajne mimoriadne pozitívny vplyv na epidermálne tkanivo. Vďaka svojim antibakteriálnym a protizápalovým vlastnostiam pomáha kúpeľ zmierniť začervenanie, upokojiť a posilniť epidermis. Ľudia s citlivou a suchou pokožkou však môžu mať po pobyte pri mori problémy. To má často za následok nadmernú suchosť a alergické reakcie na rozpustné zložky morskej vody.

Aby ste pomohli svojej pokožke zotaviť sa z vysokej „plážovej“ záťaže, mali by ste zvážiť, či sa budete snažiť urobiť všetko pre to, aby ste doma a hneď po dovolenke pri mori dostali profesionálnu starostlivosť.

Základy regenerácie pokožky po dovolenke na pláži

Po návrate z dovolenky by ste mali dodržiavať tieto zásady starostlivosti:

 1. Aktívna hydratácia tkaniva. Po dovolenke je najdôležitejšie obnoviť hydrolipidickú rovnováhu pokožky. Najdôležitejšie je piť veľa čistej vody. Podporuje hydratáciu zvnútra. Povrchová hydratácia tkanív zahŕňa používanie hydratačných kozmetických výrobkov. Pri výbere vhodného hydratačného krému je dôležité venovať pozornosť zložkám. Uprednostňujte výrobky obsahujúce glycerín, kyselinu hyalurónovú, močovinu, kyselinu mliečnu, peptidy a alfa-hydroxykyseliny.
 2. Ochrana pred slnkom. Ešte pred odchodom na dovolenku myslite na stav svojej pokožky a jej ochranu. Najlepšou ochranou pokožky v každom veku je širokospektrálny opaľovací krém (UVA/UVB) s SPF najmenej 30. Tieto produkty účinne blokujú väčšinu lúčov, ktoré spôsobujú spálenie a fotostarnutie. Je dôležité používať opaľovací krém, aj keď sa vrátite z dovolenky a vyjdete von počas dňa.
 3. Mierne čistenie epidermy. V snahe udržať si dlhšie opálenie mnohí ľudia po návrate z dovolenky zanedbávajú kompletné čistenie tkanív. Zároveň je matná pokožka po dlhom pobyte na slnku zvyčajne spôsobená nahromadením veľkého množstva zrohovatených buniek, ktoré sa nedajú odstrániť z povrchu epidermy. Na odstránenie týchto škvŕn je potrebné zvoliť jemný, ale účinný čistiaci prostriedok. Neodporúča sa používať drsné peelingy a aktívne kyslé prípravky, ale jemný peeling pomôže zlepšiť vzhľad vašej pokožky a zachovať vaše opálenie.
 4. Vyhladzuje tón pleti.Nadmerná produkcia melanínu zvyšuje riziko hyperpigmentácie. Tento stav zanecháva na koži tmavohnedé alebo sivasté škvrny rôznych veľkostí a tvarov. Na obnovenie rovnomerného tónu pleti a zníženie výskytu stareckých škvŕn by sa mali používať prípravky obsahujúce arbutín, kyselinu kojovú, vitamín C a antioxidanty.
 5. Žiadne horúce alebo parné kúpele.Po vystavení sa slnku trpí epidermis nedostatkom kožného mazu. Horúca voda pôsobí na pokožku agresívne, zmýva hydrolipidickú bariéru a zhoršuje „dehydratáciu“. Niekoľko týždňov po dovolenke odborníci odporúčajú sprchovať sa vlažnou alebo studenou vodou a vyhýbať sa parným podmienkam.

Vyvážená strava, dostatočný odpočinok a absencia stresu môžu tiež pomôcť urýchliť regeneračné procesy epidermálneho tkaniva.

5 produktov na revitalizačnú kúru po mori

NomináciaUmiestnenieNázovCena
5 produktov na omladenie po mori1La Roche Posay POSTHE After Sunscreen na tvár a telo
 • OS
 • 1 205 €
  2Avene Krémový gél po opaľovaní950 €
  3Hyalurónový balzam po opaľovaní
 • EDERM
  onzeada
 • 623 €
  4Osviežujúci gél po opaľovaní na tvár a telo L’Oreal Paris Sub
 • ja Sun
 • 745 €
  5Kozmetický krém V.i.Kozmetika po opaľovaní Cherry & Coffee327 €

  La Roche Posay POSTHE After Tan Remedy na tvár a telo
 • OS
 • Hodnotenie: 4.9

  La Roche Posay POSTHE<li></div><p>OS“ src=“/wp-content/uploads/2023/03/2616666195331-36ka.jpg“ height=“400″ title=“La Roche Posay POSTHE</p><li>OS“><p>La Roche Posay POSTHE hydratačný balzam na tvár a telo</p><li>OS je špeciálne vyvinutý na aktívnu regeneráciu podráždenej a dehydrovanej pokožky po vystavení priamemu slnečnému žiareniu. Obsahuje bisabolol, alantoín, termálnu vodu, bambucké maslo a vitamín E. Toto zloženie poskytuje dve kľúčové výhody balzamu – silnú hydratáciu tkaniva a zmiernenie zápalu. účinnosť výrobku bola potvrdená dermatologickými testami.<p>Používatelia tvrdia, že má hustú textúru, ale ľahko sa rozotiera a rýchlo sa vstrebáva. Zjemňujúci a hydratačný účinok sa prejavuje takmer okamžite. Vďaka svojim protizápalovým a upokojujúcim vlastnostiam sa môže používať na aplikáciu na pokožku po spálení slnkom. Prostriedok pomáha znižovať bolesť a upokojuje začervenanie.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>bezpečné a účinné zloženie;</li><li>výrazné zvlhčenie tkaniva;</li><li>upokojujúci účinok po spálení slnkom;</li><li>Univerzálny (možno ho použiť na tvár aj telo).</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>nebola odhalená.</li></ul><h3> Avene Krémový gél po opaľovaní</h3><p>Hodnotenie: 4.8</p><div style=Avene Krémový gél po opaľovaní

  Avene Sun Care After-Sun Repair Cream Gel pomáha zmierniť negatívne účinky opaľovania na pokožku a obnoviť stratenú vlhkosť epidermy. Vďaka svojmu zloženiu plnému liečivých zložiek patrí do kategórie lekárenskej kozmetiky. Kyselina glycyrretínová a pretokoferyl účinne bojujú proti príznakom fotostarnutia, ktoré sa objavujú pri dlhodobom pobyte na slnku. Svetlicový olej pomáha obnoviť lipidovú bariéru epidermy a extrakt zo sójových semien zvyšuje tonus tkaniva.

  Krémový gél má príjemne tekutú konzistenciu a pripomína skôr balzam. Rýchlo sa vstrebáva a nezanecháva na pokožke nepríjemný lepkavý film. Účinok je viditeľný už po prvej aplikácii. Pokožka je jemná a pružná, zápal a začervenanie miznú.

  Výhody

  • Rýchla obnova lipidovej bariéry pokožky;
  • zloženie je bohaté na užitočné liečivé zložky;
  • odstránenie začervenania;
  • príjemná vôňa.

  Nevýhody

  • príliš riedka konzistencia;
  • vysoká spotreba.

  Hyalurónový balzam po opaľovaní
 • EDERM
  onzeada
 • Hodnotenie: 4.8

  <li></div><p>EDERM <br />onzeada“ src=“/wp-content/uploads/2023/03/47216666195331-69ka.jpg“ height=“400″ title=“Hyalurónový balzam po spálení</p><li>EDERM <br />onzeada“><p>Ľahký topiaci balzam</p><li>EDERM <br />onzeada pomáha nielen regenerovať, hydratovať a upokojovať pokožku po dlhých hodinách pobytu na slnku, ale aj udržať výsledné opálenie čo najdlhšie. Zloženie obsahuje panthenol, kyselinu hyalurónovú, inozitol a glycerín. Tieto zložky pomáhajú riešiť problém nadmernej suchosti pokožky a upokojujú tkanivo poškodené UV žiarením. Obsahuje aj inovatívne semená rohovníka (carob), patentovanú zložku<li>EDERM. Táto „tajná“ zložka stimuluje produkciu melatonínu o 62,5 %, čím sa vaše opálenie udrží naozaj dlho.<p>Balzam sa môže používať na tvár a telo. Jeho ľahká a roztápajúca sa textúra pripomína mlieko, takže je ideálny pre pokožku poškodenú slnkom. Výrobok má príjemnú vôňu, rýchlo sa vstrebáva a nezanecháva mastné stopy na tele ani na oblečení.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>ľahká textúra a príjemná vôňa;</li><li>praktická fľaša s dávkovačom;</li><li>dlhodobé zachovanie opálenia, čo potvrdili aj dermatológovia;</li><li>Univerzálnosť (možno použiť na tvár aj telo).</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>Krátkodobý hydratačný účinok.</li></ul><h3> Osviežujúci gél po opaľovaní na tvár a telo L’Oreal Paris Sub<li>ja Sun</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=    L'Oreal Paris Sub<li></div><p>me Sun“ src=“/wp-content/uploads/2023/03/77716666195331-87ka.jpg“ height=“350″ title=“L’Oreal Paris Sub osviežujúci gél po opaľovaní na tvár a telo</p><li>me Sun“><p>Osviežujúci gél po opaľovaní L’Oreal Paris Sub</p><li>me Sun je ideálny na ošetrenie pokožky spálenej od slnka. Výrobca zaručuje chladivý účinok a rýchle sčervenanie tkaniva. Prírodné výťažky z aloe vera a zeleného čaju pomáhajú zmierniť vysušenie pokožky. Glycerín pomáha zmäkčovať tkanivá a odstraňovať odlupovanie. Obsahuje aktívny antioxidant, vitamín E. Táto zložka spolu s pentylénglykolom pomáha udržiavať vlhkosť v epidermálnych bunkách.<p>Jemná gélová textúra zaručuje pohodlné nanášanie na pokožku poškodenú slnkom. Používatelia uvádzajú okamžitý chladivý účinok, ktorý rýchlo zmierňuje nepohodlie a bolesť. Môže sa použiť nielen na telo, ale aj na tvár. Intenzívny hydratačný účinok trvá približne 48 hodín.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>na zmiernenie bolesti a nepohodlia spôsobeného spálením od slnka;</li><li>protizápalový účinok;</li><li>chladiaci účinok;</li><li>prijateľná cena.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>žiadne zistiteľné účinky.</li></ul><h3> Kozmetický krém V.i.Kozmetika po spálení „Vtáčia čerešňa a káva“</h3><p>Hodnotenie: 4.6</p><div style=V.i.Cosmetics krém po opaľovaní Cherry & Coffee

  Spomedzi cenovo výhodných prípravkov na starostlivosť o pleť po pobyte na pláži nemožno opomenúť prírodný kozmetický krém V.i.Kozmetika „Vtáčia čerešňa a káva“. Zloženie s výťažkami zo zeleného čaju a aloe účinne upokojuje pokožku po opaľovaní a zmierňuje zápaly. Olej z lieskových orieškov pomáha obnoviť lipidovú bariéru a pomáha udržať vlhkosť. D-panthenol v kombinácii s bylinnými nálevmi intenzívne hydratuje kožné tkanivá a pomáha odstraňovať šupinky a praskliny.

  Textúra výrobku je ľahká, jemná a krémová. Jemná vôňa kávy nedráždi ani tých, ktorí sú citliví na pachy. Rýchlo sa vstrebáva a zanecháva silný hydratačný, upokojujúci a upokojujúci účinok.

  Výhody

  • úplne prírodné zloženie;
  • protizápalový účinok;
  • prijateľná cena.

  Nedostatky

  • Nevhodné pre pokožku s popáleninami od slnka.

  Dovolenka na pláži je pre našu pleť skutočnou výzvou. Aby ste sa vyhli nepríjemným následkom a pomohli svojej pokožke vyrovnať sa s vysokým tlakom, je dôležité nezanedbávať regeneračnú starostlivosť a byť opatrný pri výbere kozmetiky na tvár a telo.

  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: