Ako skontrolovať dátum spotreby kozmetiky: 8 spôsobov, ako rozlúštiť čiarový kód

Mnohé ženy, ktoré dbajú o svoje zdravie, starostlivo sledujú trvanlivosť svojho make-upu. Niekedy je to však ťažké, pretože potrebné údaje o lieku z nejakého dôvodu chýbajú. V takejto situácii vám môže pomôcť poznanie a rozlúštenie označenia na obale alebo nádobke kozmetického výrobku.

čiarové kódy a kódy šarží – nie len tak hocijaké nejasné označenie na obale kozmetiky, ktoré vám pomôže zaplatiť za nákup pri pokladni. Je tiež bohatým zdrojom informácií o kozmetických výrobkoch. Novinári sa rozhodli zistiť, aké údaje sú zašifrované v čiarovom a náplasťovom kóde, ako ich dešifrovať a ako tieto informácie použiť na zistenie dátumu spotreby zakúpeného výrobku.

čiarový kód

Webové stránky, na ktorých môžete dešifrovať kód a získať prístup k informáciám o produkte

Naši odborníci zostavili krátky zoznam online zdrojov, kde môžete získať najúplnejšie informácie o produktoch rôznych kozmetických značiek:

 1. . Jazykom webovej stránky je angličtina, ale jej funkcie ľahko pochopíte aj bez jazykových znalostí. Vyhľadávacia obrazovka ponúka rýchly výber výrobcov a databáza výrobcov je rozsiahla – veľmi praktická. Kalkulačka určuje deň, mesiac a rok výroby výrobku. A zohľadňuje aj túto informáciu a vypočítava dátum, po ktorom sa kozmetický výrobok skončí. Používatelia môžu k zdroju pristupovať z počítačov aj mobilných telefónov (existuje špeciálna verzia webovej stránky). Informácie o kozmetike tak môžete získať kedykoľvek a kdekoľvek chcete.

 2. . Na tejto stránke sa používa aj anglický jazyk. Tento zdroj má však veľkú výhodu – keď si vyberiete značku, softvér presne ukáže, ako vyzerá kód šarže daného výrobcu. A tiež kde je kód, na ktorom mieste na obale. Je to veľmi výhodné, pretože mnohí používatelia jednoducho nevedia, kde tieto údaje hľadať, ako ich identifikovať medzi ostatnými štítkami, ktoré sú vytlačené na obale. Tento zdroj má malú nevýhodu – neexistuje rýchle vyhľadávanie podľa značky. Používateľ tak musí prechádzať rozsiahlym zoznamom, kým nájde požadovaného výrobcu.

 3. Pre tých, ktorí nerozumejú anglicky, je k dispozícii aj stránka v ruštineRecenzia make-upu. Funkčne je podobná zdroju, len na ruskej stránke nie je rýchle vyhľadávanie podľa značky. Všetky online služby, ktoré pomáhajú zistiť dátum exspirácie kozmetiky, sa líšia počtom výrobných spoločností, pre ktoré možno získať informácie. Preto ak na konkrétnej webovej stránke nenájdete hľadanú spoločnosť, skúste hľadať na iných webových stránkach.

Čo je čiarový kód, kde ho nájsť a na čo slúži

Čiarový kód (riadkový kód) je špecifická postupnosť riadkov rôznej hrúbky. V spodnej časti riadkov je 13 číslic. dekódovať čiarový kód a zistiť, v ktorej krajine bol výrobok vyrobený a ktorá spoločnosť ho vyrobila. Získajte tiež údaje o identite výrobku a o tom, či ide o originál alebo falzifikát. Čiarový kód je pripevnený na obale výrobku a niekedy aj na nádobe (fľaša, tuba, pohár), v ktorej je výrobok vydaný.

Ako skontrolovať originalitu tovaru pomocou čiarového kódu:

 1. Súčet všetkých párnych čísel, ktoré sú v riadkovom kóde produktu.

 2. Vynásobte súčet párneho čísla číslom 3.

 3. Súčet všetkých nepárnych čísel v kóde riadku okrem čísla 13.

 4. Súčet výsledkov z bodov 2 a 3.

 5. Mali by ste dostať dvojciferné číslo, z ktorého by sa mala odčítať prvá číslica.

 6. Odpočítajte číslo, ktoré ste dostali v kroku 5, od čísla 10.

 7. Výsledné číslo musí byť rovnaké ako posledná číslica čiarového kódu. Ak sa zhoduje, musí ísť o pôvodný výrobok.

Sú na čiarovom kóde dostupné aj iné informácie o výrobku, napr. dátum výroby a dátum spotreby?? Nie, nemôžete. Túto informáciu možno získať dešifrovaním ďalšieho označenia, kódu šarže.

Čo je to dávkový kód a ako ho dešifrovať pomocou online kalkulačky

Čo je to dávkový kód

Čiarový kód je spôsob prenosu informácií výlučne medzi výrobcom a predajcom výrobku. Zákazníkovi to teda nič nehovorí. Pre výrobcu je však užitočná, pretože eliminuje potrebu stiahnuť celý výrobok z predaja v prípade, že niektorá konkrétna šarža je chybná.

Ak sa čiarový kód dekóduje, môže byť užitočný aj pre kupujúceho. Pri kúpe kozmetiky sa často stáva, že používateľ nevie nájsť dátum výroby a/alebo dobu spotreby na obale alebo nevie správne interpretovať dostupné informácie.Môže k tomu dôjsť z viacerých dôvodov:

 1. Nezvyčajný formát označenia, ktorý je typický pre výrobky zakúpené na zahraničných webových stránkach alebo v zahraničí. Sme zvyknutí vidieť dátum výroby ako „dátum, mesiac, rok“. V iných krajinách to môže vyzerať ako „mesiac, dátum rok“. Možné sú aj iné varianty, preto vznikol zmätok.

 2. Mnohé zahraničné kozmetické značky vôbec neuvádzajú dátum výroby, aby informovali zákazníkov. Namiesto toho uvedú kód, ktorý je jasný len výrobnej spoločnosti a maloobchodníkovi. Platí to najmä pre výrobky vyrobené v Európe a Amerike s dobou trvanlivosti dlhšou ako 30 mesiacov.

 3. Etikety sa počas prepravy alebo skladovania kozmetiky jednoducho vymažú, pretože boli aplikované nekvalitným atramentom.

 4. Mesiac a rok výroby boli pôvodne uvedené na nálepke, ale chýbajú. Často sa to stáva, keď sa etiketa s informáciami neumiestňuje na samotnú fľaštičku, ale na krabičku kozmetiky, na vrchnú časť celofánovej fólie, ktorá sa po vybalení odstráni a okamžite sa stratí/vyhodí.

 5. Domáci distribútori sú povinní pri preklade pokynov a informácií na originálnom balení uvádzať mesiac a rok spotreby vo formáte, na ktorý sme zvyknutí, a v ruštine. Z nejakého dôvodu nie je doba platnosti uvedená distribútorom vždy presne rovnaká ako doba uvedená v továrenskom opravnom kóde.

 6. Vo väčšine prípadov sú však tieto informácie uvedené na obale, je jednoducho ťažké im porozumieť.

 7. Ak máte prístup na internet a pár minút času, môžete pomocou online kalkulačky rozlúštiť kód šarže a zistiť dátum exspirácie kozmetiky. Tento kód sa od čiarového kódu líši tým, že obsahuje údaje o dátume výroby. Kód šarže sa zobrazuje na obaloch kozmetiky a na tubách rovnako ako na bežných čiarových kódoch.

 8. Príklad čiarového kódu: 3 600530 794959 – tieto čísla sú umiestnené pod charakteristickými zvislými čiarami (tyčinkami) na obale, ktoré majú rôznu hrúbku.

 9. Príklad dávkového kódu: 26K700 – Tento alfanumerický kód sa nachádza kdekoľvek. Bytecode sa nachádza na dne fľaše, na dne, na šve výrobku, ak ide o plastovú tubu. Vo väčšine prípadov je však kód dávky vytlačený priamo pod čiarovým kódom.

online kalkulačka dátumu exspirácie kozmetiky

Mnohé priemyselné webové stránky poskytujú bezplatný prístup k online kalkulačke dátumu exspirácie kozmetiky všetkým registrovaným používateľom a bežným surfujúcim na webe.

Pomocou kalkulačky skontrolujte dátum exspirácie kozmetiky:

 1. Zadajte do internetového prehliadača frázu „dekódovanie čiarového kódu, dátum exspirácie kozmetiky“.

 2. Postupujte podľa jedného z odkazov, ktoré budú umiestnené na prvej strane výstupu.

 3. Zadajte kód dávky, ktorý môže byť v latinke a číslicami od 1 do 0 (na rozdiel od čiarového kódu, ktorý obsahuje len čísla).

 4. Vyberte si značku. Trvanlivosť akejkoľvek kozmetiky od domácich a zahraničných výrobcov si môžete overiť na špecializovaných webových stránkach.

 5. Kliknite na „Vypočítať“.

 6. Tieto údaje sa zobrazia na kozmetickom výrobku: „Produkt platí do“. V tomto riadku sa uvedie rok a mesiac. Tieto informácie nie je ťažké rozlúštiť, napríklad ak je na nich uvedené „december 2020“, znamená to, že výrobok môžete používať do 31. decembra 2020.12.2020 vrátane. To však len v prípade, že dodržíte podmienky skladovania prípravku. Ak sa výrobok neskladuje správne, môže sa dátum exspirácie skrátiť na polovicu alebo dokonca na trojnásobok.

trvanlivosť a vhodnosť nových alebo otvorených kozmetických výrobkov

Trvanlivosť a vhodnosť nových alebo otvorených kozmetických výrobkov

Všimnite si jeden aspekt dešifrovania kódu šarže – získaný dátum spotreby sa vzťahuje len na obdobie, počas ktorého sa môže neotvorená fľaštička kozmetického výrobku používať. Čo to znamená:

 1. Ak je uvedené, že výrobok je platný do decembra 2020, znamená to, že ak ste výrobok kúpili 28.12.2020, máte 4 dni na jej využitie – 28., 29., 30. a 31. decembra.

 2. Ak je na výrobku uvedené, že je platný do decembra 2020, a vy ste si ho kúpili v decembri 2019 a začali ste ho používať hneď, môžete ho používať až od 31.12.2020, čo je doba, počas ktorej môžete výrobok uchovávať po jeho otvorení. Vo väčšine prípadov sa už použitá kozmetika skladuje 6-12 mesiacov. Preto, aj keď je dátum skončenia platnosti platný do 31.12.2020, skončí sa približne v lete 2020. Dátum exspirácie kozmetických prípravkov po porušení obalu (RPL, doba po otvorení) je uvedený vedľa obrázku malej nádobky s otvoreným viečkom. Informuje vás, koľko mesiacov môžete výrobok používať – 6M, 12M atď..

Upozorňujeme tiež, že online kalkulačka má niektoré špeciálne funkcie:

 1. Niektoré značky, ktoré vyrábajú kozmetiku a parfumy, používajú rovnaké kódy pre rôzne kategórie výrobkov. Ale trvanlivosť parfému je zvyčajne dlhšia ako tých, ktoré sú zakódované v kóde.

 2. Algoritmy, ktoré sa používajú na dekódovanie kódov a určenie dátumu výroby kozmetiky, sú založené na dvoch faktoroch. Prvou sú informácie, ktoré sú verejne dostupné (vrátane informácií na obale alebo nádobe výrobku). Druhým sú údaje, ktoré sú obmedzené. Výrobcovia, distribútori, konzultanti ich súkromne odovzdávajú vývojárom služieb. Používatelia sa preto nemôžu úplne spoľahnúť na výsledky dešifrovania. Tvorcovia tematických zdrojov zasa nemôžu zaručiť a nezaručujú presnosť, spoľahlivosť, úplnosť a relevantnosť poskytnutých informácií, ktoré sú zakomponované do algoritmov a vydané ako výsledok kontroly.

V niektorých prípadoch môže kalkulačka poskytnúť informácie, ktoré nepotrebujete, a hlásenie typu „Zadaný kód sa nezhoduje s kódom značky“. Dôvodom môže byť:

 1. Kúpili ste si falzifikát.

 2. Pre tento typ kódu zatiaľ neexistuje možnosť dešifrovania alebo nie je na webovej lokalite. Skúste skontrolovať kód na kalkulačke na inej stránke.

 3. Systém chybne určuje dátum výroby a dátum exspirácie a nezobrazuje ich v stĺpci výsledkov. Opäť sa pokúste získať potrebné informácie z iného aktuálneho zdroja.

 4. Nezadávate kód šarže, ale kód, ktorý neobsahuje zašifrovaný dátum výroby kozmetiky. Napríklad čiarový kód.

Ak ste si istí, že nejde o posledné tri dôvody chyby, znamená to, že ste si naozaj kúpili falošný výrobok a nemali by ste ho používať, je lepšie pokúsiť sa výrobok vrátiť predajcovi a získať späť svoje peniaze.

Ako skontrolovať dátum exspirácie kozmetiky priamo pred nákupom

Kozmetika, ktorá obsahuje chemické konzervačné látky - parabény

Ak často používate výrobky menších alebo menej významných značiek, môžete získať oficiálne dekódovanie výrobcu od poradcu v kozmetickom obchode alebo predajcu.

Ak na obale nie je uvedený dátum výroby a dátum exspirácie a predajňa vám nedokáže poskytnúť potrebné informácie, radšej kozmetiku nekupujte alebo si vyberte iné predajné miesto.

Ako môžem skontrolovať dátum exspirácie svojej kozmetiky pomocou aplikácie?

Ak si do smartfónu nainštalujete aplikáciu, ktorá vám umožní rýchlo skontrolovať dátum spotreby výrobku, môžete získať informácie o výrobku priamo v obchode ešte pred jeho kúpou. Takýchto aplikácií je veľa a sú vyvinuté pre Android aj iOS.

Aplikáciu si môžete stiahnuť z Google play a AppStore a vybrať si tú najlepšiu pre vás. Často si môžete napríklad stiahnuť aplikáciu „Check your cosmetics“, „Cosmetic wizard“, pre smartfóny so systémom Android. Pre miniaplikácie iOS je obľúbená aplikácia Cosmetica. Čo je pre používateľov obzvlášť príjemné – všetky tieto aplikácie sú zadarmo.

Ako dešifrovať kód batteh a skontrolovať trvanlivosť kozmetiky pomocou tabuľky

Niektoré stránky s kalkulačkami dátumu exspirácie obsahujú aj tabuľky, ktoré vám pomôžu rozlúštiť kódy šarží. V tabuľke je uvedený zoznam výrobcov a stručný návod, ako rozlúštiť kód (alebo jeho časť) jednej firmy na druhú.

Príklad tabuľky s dešifrovaním kódov dávok:

Názov značky

Čo znamenajú čísla a písmená kódu

Arnaud.

Prvá a druhá číslica označujú rok vydania, tretia a štvrtá číslica mesiac.

CAC.

Prvá číslica kódu je rok výroby, prvé písmeno mesiac.

Covergirl.

Prvá číslica predstavuje rok výroby.

Môžete ísť na príslušnú stránku, nájsť takúto tabuľku a uložiť ju do smartfónu alebo počítača. Takto môžete aj v prípade, že nemáte prístup na internet, keď naliehavo potrebujete zistiť dátum exspirácie, zistiť, či je výrobok po exspirácii alebo nie.

Ako dešifrovať kód opravy výrobcu, ak nie je uvedený na webovej stránke

Ako dešifrovať kód, ak nie je uvedený na stránke

Ak si kúpite kozmetický prípravok neznámej alebo veľmi malej značky a nie je uvedený v zozname výrobcu na stránkach s online kalkulačkou, môžete zistiť dátum exspirácie priamo od výrobcu. Na tento účel môžete:

 1. Zavolajte na telefónne číslo uvedené na obale a získajte spätnú väzbu.

 2. Napíšte výrobcovi e-mailom.

 3. Ak na obale nenájdete kontaktné údaje spoločnosti, môžete ich nájsť na internete.

Je veľmi pravdepodobné, že spoločnosť odpovie na vašu otázku o dátume exspirácie, pretože je vo všeobecnosti flexibilnejšia voči spokojnosti zákazníkov.

Ako skontrolovať dátum exspirácie kozmetiky bez kódu náplasti

Predstavte si situáciu – potrebujete sa urgentne uistiť, že kozmetický výrobok nie je exspirovaný, na obale nemôžete nájsť čiarový alebo šaržový kód, ale pamätáte si, kedy ste výrobok približne kúpili (môžete sa spoľahnúť, že výrobok bol vyrobený krátko predtým). V tomto prípade môžete stanoviť dátum exspirácie pre neotvorené výrobky,sa vzťahuje na štandardnú dobu trvanlivosti výrobkov, ktoré patria do rôznych kategórií:

 1. Parfumérske výrobky obsahujúce liehoviny vydržia približne päť rokov.

 2. Výrobky na starostlivosť o pleť sa môžu používať do troch rokov od dátumu výroby. Krémy, pleťové vody, toniká a iné kozmetické výrobky vyrobené z prírodných zložiek však môžu mať oveľa kratšiu trvanlivosť.

 3. trvanlivosť opaľovacích krémov je dva roky.

 4. Tekutý, krémový a gélový make-up (napr. maskara) sa môže používať 6 až 36 mesiacov. Suchá dekoratívna kozmetika (púder, rúž, očné tiene a bronzer) sa môže používať 2 až 5 rokov alebo dlhšie.

Mali by ste však mať na pamäti, že tieto lehoty závisia od mnohých faktorov, ako je miesto skladovania, teplota okolia, tesnosť obalu a zložky výrobku. Termíny platia len pre neotvorené balenia. Po vniknutí vzduchu a vlhkosti do fľaše alebo tuby sa začne odpočítavať nový čas – dátum spotreby výrobkov použitých po otvorení obalu. Pripomíname, že má podobu otvorenej okrúhlej nádobky na dne alebo na boku tuby kozmetiky.

Prečo dešifrovať a kontrolovať dátum exspirácie kozmetiky podľa kódu

alergia

Ak sa vám dostal do rúk výrobok bez dátumu spotreby alebo ak ste ho používali tak dlho, že sa označenie na ňom zotrelo, odporúča sa skontrolovať informácie o dátume spotreby. Ak tak neurobíte a použijete prípravok, ktorý už teoreticky mohol byť neplatný,môže dôjsť k závažným komplikáciám tohto druhu:

 1. Začervenanie, pretrvávajúce podráždenie kože.

 2. Dermatitída s rozsiahlou vyrážkou.

 3. Alergické reakcie rôzneho stupňa závažnosti.

 4. vypadávanie vlasov na hlave alebo mihalníc (v prípade kozmetiky pre tieto časti tela).

 5. Problémy s nechtami (v prípade výrobkov na starostlivosť o nechty).

 6. Infekcia kože, nehojaci sa zápal.

Ak sa používa znečistená kozmetika na tvár, je to obzvlášť riskantné. Po prvé, riskujete trvalé poškodenie svojho vzhľadu. Po druhé, tkanivá tváre sú blízko štruktúr hlavy – napríklad mozgu. Ak sa v tejto oblasti vyskytne lokálna infekcia, je veľmi nebezpečná.

Je tiež dobré skontrolovať dátum spotreby na kozmetike, ak ju kupujete vo výpredaji. Tuzemské obchody sa totiž často dopúšťajú hriechu tým, že predávajú výrobky s uplynutou lehotou spotreby alebo výrobky, ktorým uplynula lehota spotreby, pričom svoje konanie maskujú pod rúškom rôznych zľavových aktivít. Je pravda, že kód sa dá rozlúštiť len pomocou mobilného internetu, keď ste v obchode a držíte v rukách konkrétny kozmetický výrobok.

Kozmetika a parfumy sú po zakúpení nevratné. Dokonca aj v prípade, že výrobku uplynula lehota spotreby, pravdepodobnosť, že ho od predajcu dostanete späť, je veľmi nízka a proces vrátenia je zdĺhavý, časovo náročný a nepríjemný. Je oveľa jednoduchšie chrániť sa pred nákupom nekvalitného alebo exspirovaného tovaru tým, že pred platbou rozlúštite kód šarže.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: