Bifidobaktérie v kozmetike: prínos pre pokožku

Medzi 5 tisíc. Zo všetkých mikroorganizmov, ktoré obývajú ľudské telo, sú najviac preskúmané a najobľúbenejšie bifidobaktérie, ako ukazuje webová stránka o starostlivosti o pokožku. Mikroflóra dojčiat pozostáva z tohto typu baktérií až z 90 %. V tomto prípade patria k „dobrým“, v každej situácii podporujú správne fungovanie tela, čo ich odlišuje od neutrálnych. Je dôležité poznamenať, že tieto za určitých podmienok získavajú podmienečne patogénny status, t. j. začínajú poškodzovať organizmus.

Bifidobaktérie žijú na slizniciach a v črevách. Existuje dokonca druh, pre ktorý je ľudská krv prirodzeným prostredím. Štúdium epidermálneho mikrobiómu je v súčasnosti najvyhľadávanejšou oblasťou modernej dermatológie, pretože široký rozsah výskumu v tejto oblasti môže mať významný vplyv na kozmetický priemysel. Dermatológovia nepochybujú o tom, že probiotiká okrem vyrovnania tónu pleti a hydratácie pokožky ju chránia pred rôznymi vážnymi problémami vrátane začervenania, akné, ekzémov. Z tohto dôvodu sa v posledných rokoch na pultoch lekární a obchodov objavili rôzne kozmetické prípravky s obsahom probiotík.

História bifidobaktérií

Výskum a účinnosť

História probiotík sa začala výskumom črevnej mikroflóry. Vedci sa zaujímali, ako by sa dal obnoviť. Po experimentoch vedci rozdelili baktérie zhruba do dvoch skupín: „dobré“ a „zlé“. Zistilo sa, že sa zaoberajú tvorbou vitamínov pre ľudské telo z potravín, ktoré konzumuje. Mikroorganizmy sú nevyhnutné pre dobré zdravie všetkých ľudí.

V roku 2017. K dispozícii sú oficiálne informácie o výskume účinkov probiotík na epidermis a mikrobióm. Výskumníci pozorovali skupinu pacientov trpiacich ekzémom. Zistilo sa, že „zlé“ baktérie sa usadzujú na povrchu epidermy, ničia jej ochranný plášť a mikrobióm a spôsobujú negatívne príznaky. Keď sa do starostlivosti o epidermis pridajú „dobré“ baktérie, „zlé“ baktérie zmiznú.

Je zaujímavé, že objav pozitívnych vlastností probiotík sa spája s nositeľom Nobelovej ceny a slávnym Slovenskám vedcom Iljom Mečnikovom. V roku 1907. Dokázal, že pri bežnom kyslom mlieku obsahujúcom Lactobacillus b

  Garicus (bacil mliečneho kvasenia), ktorý ľahko obnovuje normálny stav črevnej mikroflóry.

  Aké sú výhody bifidobaktérií??

  Baktérie tohto typu úzko spolupracujú so všetkými telesnými bunkami a podporujú imunitnú obranu. Boli medzi prvými, ktoré si ľudstvo skrotilo. Vedci dokázali ich užitočnosť v rôznych nesúvisiacich oblastiach. Bifidobaktérie:

  1. podieľajú sa na absorpcii a syntéze vitamínu K a skupiny B

  2. zabezpečujú detoxikáciu, odstraňujú toxíny z tela a fungujú ako absorbenty;

  3. Posilnenie imunitného systému – približne 70 % imunitných buniek sa nachádza v črevách;

  4. Podieľajú sa na trávení a pomáhajú pri vstrebávaní živín z potravy (vitamín D, vápnik, železo);

  5. Eliminujú rôzne infekcie vytláčaním patogénnych organizmov;

  6. niektoré kmene baktérií sú účinné proti alergickým reakciám;

  7. majú priaznivý vplyv na funkciu nervového systému, čo potvrdzujú štúdie, ktoré zistili súvislosť medzi depresiou a črevnou mikroflórou.

  Podľa webovej stránky baktérie ovplyvňujú rozklad sacharidov. Vzdialeným príbuzným probiotík je laktobacilus.

  Pravidlá uplatňovania

  Mikrobióm kože obsahuje viac ako 500 rôznych typov mikroorganizmov. Bifidobaktérie nežijú na povrchu kože, hoci ich prospešné vlastnosti sú veľmi užitočné pre krásu epidermy. Probiotiká sú prospešné v situáciách, ktoré sa týkajú žien

  1. nadmerná suchosť;

  2. akné;

  3. precitlivenosť kože;

  4. výskyt stareckých škvŕn.

  Výskumníci potvrdili, že bifidobaktérie pri perorálnom užívaní kompenzujú určitý nedostatok ľudskej mikroflóry a preberajú jej úlohy pri potláčaní škodlivých mikroorganizmov. V prípade stresu zmierňujú stav pokožky a rýchlo ju obnovujú po pôsobení škodlivého UV žiarenia, mrazu a dlhých letov.

  Bifidobaktérie v kozmetike sa používajú vo forme špecifických stabilizovaných fragmentov lyzátov alebo ich enzýmov. Používanie živých mikroorganizmov v krémoch nie je povolené, pretože kozmetické výrobky by potom mali krátku trvanlivosť. Izolované enzýmy ho neznižujú, ale veľmi pozitívne ovplyvňujú bunky.

  V ktorej kozmetike sú probiotiká účinné?

  lieky v lekárni na šupinatú pokožku

  Ekaterina Dobrydneva, lekárska expertka kozmetickej značky La Roche-Posay, sa domnieva, že probiotiká sú účinné len v produktoch, ktoré zostávajú na epiderme dlhší čas. Okrem peelingových krémov môžu ženy používať aj balzamy a séra. čistiace prostriedky sa zmývajú vodou, takže nemajú vysokú účinnosť.

  Funkcia bifidobaktérií v kozmetike

  1. potlačenie patogénnych baktérií, obnovenie mikrobiómu.

  2. Optimalizácia prirodzenej rovnováhy epidermy.

  3. V produktoch proti starnutiu a regeneračných produktoch sa schopnosť pokožky regenerovať, obnovovať.

  4. Znižuje sa citlivosť kože a lokálne sa posilňuje imunitný systém.

  Čo vysvetľuje popularitu kozmetiky s probiotikami?

  Abrazívne peelingy, dermorolery, kyseliny, retinol. Princíp ich pôsobenia spočíva v kontrolovanom poškodení epidermy, aby sa spustil obvyklý proces obnovy. V minulosti mnohí ľudia s mastnou a problematickou pleťou používali produkty, ktoré nepomáhali riešiť problémy a zanechávali pokožku citlivú. Aktuálnou otázkou sa stala obnova mikrobiómu pokožky, ktorý spolu s vyššie uvedenými kozmetickými prípravkami ovplyvňuje jej zhoršovanie:

  1. Nevhodná strava;

  2. Zmeny hormonálnych hladín;

  3. stresy;

  4. nedostatok látok na ochranu pred slnkom v starostlivosti o pleť;

  5. Prítomnosť výrobkov s antibiotikami, ktoré úplne zabíjajú „zlé“ baktérie spolu s tými „dobrými“;

  6. znečistenie životného prostredia.

  Kombinácia probiotík s inými účinnými látkami

  Môžu sa výrobky obsahujúce bifidobaktérie kombinovať s kozmetickými prípravkami obsahujúcimi účinné látky? Lekársky expert Ekaterina Dobrydneva to neodporúča. Účinné látky vo forme alkoholu, retinolu a kyselín majú negatívny vplyv na mikrobióm epidermy. Výsledky kombinovaného používania je prakticky nemožné predpovedať.

  Ako správne aplikovať kozmetiku s bifidobaktériami?

  Ak osoba trpí začervenaním alebo podráždením, probiotické výrobky by sa mali okamžite vyradiť. Je dôležité vyhýbať sa kozmetike s vitamínom C, alkoholom, retinolom, kyselinami a inými účinnými látkami.

  Je potrebné vedieť, že probiotiká sú nestabilné. Najlepšie účinky sú možné len vtedy, ak sa používa najmenej 30 dní. Až potom sa prejavia účinky bifidobaktérií na epiderme, ktorá sa začne regenerovať.

  Bifidobaktérie v chladničke

  V skutočnosti sa baktérie lactobacillus nachádzajú nielen vo výrobkoch z obchodu, ale aj v tých, ktoré si môžete vyrobiť doma. Bohaté sú na ne napríklad tvaroh, kyslé mlieko a iné potraviny pripravené prirodzenou fermentáciou. Jedným z výrazných príkladov je kyslá kapusta, ktorá v skutočnosti obsahuje rovnaké množstvo laktobacilov ako kefír. Tento výrobok obsahuje aj množstvo makro- a mikroživín, vitamínov a ďalších látok, ktoré sú pre pokožku veľmi prospešné. Mliečne výrobky sa môžu používať pre svoje kozmetické účinky. Najjednoduchšie je vziať obyčajnú špongiu, namočiť ju do kefíru alebo jogurtu, potom masku naniesť na tvár a nechať ju pôsobiť dvadsať minút. Látka sa potom opláchne vodou izbovej teploty. Kefír môžete použiť aj na výrobu zeleninových a ovocných masiek.

  Hodnotenie účinných výrobkov na tvár s bifidobaktériami

  NomináciaMiestoNázovCena
  Náš zoznam účinných bifidobakteriálnych produktov na tvár1Lancôme. Advanced Génifique Youth Activator4 485 €
  2Esse, Sensitive sérum6 750 €
  3

  pacifica, horúca vegánska probiotická maska na tvár s korením

  1 200 €

  LancômeAdvanced Génifique Youth Activator

  Hodnotenie: 4.9

  Lancôme. Advanced Génifique Youth Activator

  Tento produkt sme zaradili do rebríčka, pretože bol vyvinutý výskumníkmi na základe novej receptúry, ktorá obsahuje komplex siedmich prebiotík a probiotík (bifido, laktobacily, niektoré druhy kvasiniek atď.). Vedci dokázali, že aktivátor pôsobí na desať kľúčových znakov mladosti epidermy, zlepšuje tón, pevnosť, žiarivosť, jasnosť, rovnomerný tón, sviežosť, pružnosť, hladkosť, hustotu epidermy. Po aplikácii vyhladzuje vrásky.

  Sérum Esse Sensitive

  Hodnotenie: 4.8

  Esse, Sensitive sérum

  Kozmetický prípravok pre citlivú pokožku, ktorý obsahuje viac ako miliardu laktobacilov na ml. Baktérie sa aktivujú pri kontakte s epidermou, čím posilňujú jej ochranné funkcie. Sérum tiež eliminuje podráždenie a začervenanie pokožky. Obsahuje bambucké maslo, sezamový olej, jojobový olej a slnečnicový olej. Komplex je doplnený vitamínom E, ktorý poskytuje antioxidačnú a hydratačnú starostlivosť.

  Pacifica Hot Vegan Probiotická maska na tvár s korením

  Hodnotenie: 4.7

  PACIFICA, HORÚCA VEGÁNSKA MASKA NA TVÁR S PROBIOTIKAMI A KORENÍM

  S ľahkou gélovou textúrou. Obsahuje bifidobaktérie, kokosovú vodu, ajurvédske byliny. Maska dokonale čistí póry, odstraňuje pupienky a zápaly, vyrovnáva tón a štruktúru pleti, dodáva jej žiarivosť a zdravý vzhľad.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: