Päť najlepších spôsobov liečby lupín

Lupiny sú malé alebo veľké odlupujúce sa šupinky. Lupiny zvyčajne sprevádza celkové zhoršenie pokožky hlavy. Je to veľmi nepríjemné a spôsobuje to nepohodlie. Lupiny nezriedka indikujú vznik seboroickej dermatitídy. Môže sa však vyskytnúť aj samostatne pod vplyvom negatívnych faktorov.

Príčiny lupín

Príčiny lupín

Epidermis sa musí pravidelne obnovovať. Tento prirodzený proces by mal takmer nepostrehnuteľne zbaviť pokožku odumretých buniek. Ak je pokožka hlavy ľahko poškriabaná, pod nechtami zostanú šupinky. Faktory životného prostredia alebo choroba však môžu spôsobiť nahromadenie odumretých buniek a vznik lupín.

Vzhľad šupín, ich veľkosť alebo umiestnenie pomáhajú približne určiť možné príčiny odlupovania:

 1. Životné prostredie. Nosenie klobúka na hlave, keď je slnečno, vietor alebo mráz, môže poškodiť pokožku a spôsobiť jej vysušenie a odlupovanie. Lupiny môže vážne poškodiť aj mestský prach, špina alebo znečistenie výfukovými plynmi.

 2. Neprimeraná starostlivosť. Chyby v starostlivosti, ako napríklad časté umývanie, nadmerné používanie stylingových prípravkov a časté používanie fénov a žehličiek, môžu vysušiť pokožku hlavy a poškodiť jej ochranné vlastnosti. Lupiny môžu byť aj dôsledkom trvalej ondulácie alebo používania agresívnych farieb na vlasy.

 3. Zdravotné problémy, stres. Lupiny môžu spôsobovať imunologické nedostatky, nedostatok vitamínov, hormonálna nerovnováha (dospievanie, tehotenstvo, menopauza, zvýšená produkcia testosterónu u mužov), alergie, poruchy trávenia, neustály stres.

 4. Seboroická dermatitída. Ak je toto ochorenie spôsobené lupinami patologické procesy: poruchy v mazových žľazách, zrýchlené odumieranie epidermálnych buniek a rozmnožovanie mikroorganizmov (aktívny rast kvasinkovej huby Malassezia furfur). Seborea môže byť suchá, mastná alebo zmiešaná.

Skôr ako začnete bojovať s lupinami, mali by ste sa poradiť s dermatológom alebo trichológom. Váš lekár zhodnotí vaše váhy, vyšetrí vašu kožu (sfarbenie, plaky alebo lézie) a odošle vás na lekársky krvný test alebo iné testy, ktoré pomôžu určiť váš stav.

Hoci mnohí ľudia chápu, že samoliečba nie je najlepšou voľbou, nie každý rád chodí k lekárovi. Naši odborníci preto pripravili 5 osvedčených prostriedkov, ktoré pomohli mnohým ľuďom zbaviť sa lupín.

Osvedčeným liekom číslo jeden sú šampóny proti lupinám

Existujú tri hlavné typy šampónov proti lupinám:

 1. Proti plesniam. Hlavnými účinnými látkami v takýchto prípravkoch sú zložky s protiplesňovou aktivitou (klotrimazol, ketokonazol, pyritión zinku). Tie sa považujú za terapeutické. Tieto šampóny pôsobia priamo na huby, ktoré spôsobujú lupiny.

 2. Exfoliačný. Tieto produkty často obsahujú ako účinnú zložku kyselinu salicylovú. Odstraňuje zrohovatenú pokožku z povrchu hlavy. Tieto šampóny pôsobia ako „peeling“ na pokožku, ako aj na celú dĺžku vlasov. Výsledkom je odstránenie nezdravých šupín, zníženie produkcie kožného mazu a lesklý, hodvábny pocit vlasov.

 3. Odvlhčovanie. Takéto výrobky obsahujú predovšetkým decht. Antimikrobiálny, protizápalový a vysušujúci účinok. Takéto šampóny podporujú lokálny krvný obeh, normalizujú tvorbu kožného mazu a stimulujú obnovu buniek. Výrobky na báze dechtu sa môžu používať na liečbu aj prevenciu.

Nepoužívajte šampóny proti lupinám príliš často, pretože telo má tendenciu prispôsobiť sa účinným látkam veľmi rýchlo a časom na ne môže prestať reagovať. Najlepšie je pravidelne meniť prípravky na starostlivosť o pokožku hlavy.

správna starostlivosť

Osvedčeným prostriedkom číslo dva je správny šampón

Užitočné tipy, ako si správne umyť hlavu:

 1. Umyte si vlasy teplou vodou. Vyhnite sa horúcej vode, pretože aktivuje kožný maz. Na záver opláchnite vlasy studenou vodou, aby ste uzavreli šupiny a dodali vlasom lesk.

 2. Vlasy si umývajte šampónom dvakrát denne. Prvá aplikácia očistí pokožku hlavy a vlasy od mazu, potu, prachu a stylingových prípravkov. A už pri druhej aplikácii môže byť pokožka nasýtená prospešnými látkami obsiahnutými v detergentoch.

 3. Pravidelne si umývajte vlasy. Nie je problém umývať si vlasy každý deň, ak musíte. V tomto prípade si však vyberte špeciálne výrobky určené na tento účel. Počas hygienického ošetrenia si jemne masírujte pokožku hlavy prstami. Odumreté čiastočky kože sa tak rýchlejšie odlupujú a dajú sa ľahko zmyť vodou.

 4. Nepreháňajte to so zložitými účesmi ani nepoužívajte fén. Ak si často sušíte vlasy horúcim vzduchom, môže to stimulovať tvorbu kožného mazu. Pred spaním odstráňte z vlasov všetky stylingové prípravky. Ak sa gély, peny alebo vosky neodstránia včas, môžu sa hromadiť v pokožke a spôsobiť jej mastnotu.

 5. Nenechávajte umyté vlasy zabalené v uteráku príliš dlho. najmä tí, ktorí majú mastnú pokožku, by si mali uvedomiť, že plesne, ktoré spôsobujú lupiny, sa najlepšie cítia v teplom a vlhkom prostredí.

 6. Z času na čas dezinfikujte aj predmety a veci, ktoré prichádzajú do kontaktu s vašimi vlasmi (hrebene, uteráky, klobúky). To môže pomôcť obmedziť šírenie huby.

Osvedčeným liekom č. 3 je zdravá strava

Pre úspešnú liečbu proti lupinám prehodnoťte svoje stravovacie návyky. Výživu je potrebné upraviť rôzne podľa typu lupín.

Výživa pri mastných lupinách

Lepkavé šupinky kože, charakteristické pre mastné lupiny, sa z vlasov nezbavujú ani po vyčesaní. Seboroická dermatitída môže mať za následok zápal pokožky hlavy spôsobený patogénnymi hubami a zvýšenou sekréciou kožného mazu. Zbavte sa tohto typu lupín znížením mastnoty pokožky.

Urobte nasledujúce kroky na zníženie tvorby kožného mazu:

 1. Obmedzte príjem cukru a iných rýchlych sacharidov. Ich vysoké množstvo v strave vedie k hormonálnej nerovnováhe, ktorá narúša metabolizmus vrátane tvorby kožného mazu.

 2. Obmedzte korenené alebo slané jedlá. Aktivuje mazové žľazy.

 3. Zvýšte príjem vlákniny prostredníctvom zeleniny a obilnín. Dermatologické problémy sú často spôsobené poruchami trávenia. Vláknina pomáha účinne čistiť črevné steny. Za kožné problémy často môžu gastrointestinálne problémy. Do stravy zaraďte aj mliečne výrobky, ktoré pomáhajú liečiť gastrointestinálny trakt.

 4. Pite veľa vody. Mastná pleť má tendenciu reagovať na celkovú dehydratáciu. Vypite v priemere 1,5 litra vody denne, aby ste si udržali správnu vodnú bilanciu.

 5. Vyhýbajte sa potravinám obsahujúcim kvasnice (pivo, pečivo). Toto drastické opatrenie môže niekedy pomôcť zastaviť rast huby.

 6. Na úspešnú liečbu mastných lupín vyskúšajte potraviny obsahujúce vitamín B6 (kuracie mäso, morčacie mäso, špenát, pečeň tresky), vitamín PP (syr, paradajky, kapusta), vitamín A (tvaroh, vaječné žĺtky, pečeň) a zinok (morské plody, cesnak, červená repa).

správna výživa

Výživa pri suchých lupinách

Suché lupiny zvyčajne nie sú spôsobené zvýšenou sekréciou kožného mazu. Vyššie uvedené tipy na liečbu mastných lupín však môžu byť účinné pri tomto type dermato-trichologického ochorenia. Tieto tipy majú na telo regeneračný účinok. Vyhýbanie sa veľkému množstvu kávy a fajčeniu je tiež skvelým spôsobom boja proti suchej pokožke hlavy.

Ak sa chcete zbaviť suchých lupín a obnoviť olejovú rovnováhu pokožky hlavy, môžete do svojho jedálnička zaradiť aj potraviny bohaté na polynenasýtené omega-6 mastné kyseliny. Nachádzajú sa v červených rybách, rastlinných olejoch (olivový, ľanový, repkový). Najlepšie je nahradiť niektoré živočíšne tuky, aby ste nevyčerpali rovnováhu bielkovín, tukov a sacharidov.

Vyskúšaný a overený liek č. 4 – recepty starých mám

Hoci ich rôzne „babské“ recepty často nemajú žiadne vedecké dôkazy, niektorí ľudia ich používajú na úspešnú liečbu lupín a dôverujú im viac ako šampónom z drogérie. Niektoré z obľúbených liekov:

 1. Ocot. Tento produkt je známy tým, že ničí baktérie a plesne. Vďaka svojmu kyslému zloženiu zmierňuje svrbenie a spomaľuje proces odlupovania. Recept: Vmasírujte ocot do vlasov, prikryte ich uterákom a nechajte pôsobiť asi pol hodiny. Po uplynutí predpísaného času opláchnite ocot a umyte si vlasy šampónom.

 2. Jogurt. Ak budete piť prírodný jogurt každý deň, vo vašom tele sa budú množiť prospešné baktérie. To normalizuje tráviaci trakt a pomáha pri lupinách. Z jogurtu sa dá vyrobiť aj hydratačná maska proti plesniam. Recept: Zmiešajte 150 g jogurtu a 2 PL.. mleté čierne korenie. Zmes si votrite do pokožky hlavy a nechajte ju pôsobiť 50 minút. Opláchnite masku a umyte si vlasy šampónom.

 3. sóda bikarbóna. Kyselina citrónová je známa svojimi protiplesňovými vlastnosťami a jej jemná štruktúra pomáha odstraňovať šupinky lupín z vlasov. Pomáha tiež zbaviť sa odumretých kožných buniek, a tým pomáha obnoviť rovnováhu oleja. Recept: Pridajte 1 polievkovú lyžicu vášho šampónu do jednej porcie. . Použite sódu bikarbónu a umyte si ňou hlavu.

 4. čajovníkový olej. Výrobok je známy svojimi protiplesňovými vlastnosťami. Recept: Zmiešajte 2-3 kvapky esenciálneho oleja z čajovníka s veľkým množstvom šampónu a rozotrite ho po vlasoch. Nechajte ju štvrť hodiny namočenú a potom ju opláchnite teplou vodou.

 5. Kyselina citrónová. Obnovuje kyslú rovnováhu pokožky hlavy, ktorá môže byť problémom pri lupinách. Recept: Zmiešajte kyselinu citrónovú s kokosovým olejom (1:5) a masírujte pokožku hlavy pol hodiny. Potom vlasy opláchnite teplou vodou a umyte šampónom.

Nepreháňajte to však, pretože pri snahe zbaviť sa lupín by ste si mohli vyvolať alergické reakcie alebo popáleniny pokožky hlavy.

Osvedčený prostriedok č. 5 – zvládanie emócií

Ak sa chcete zbaviť lupín, niekedy nestačí len správna starostlivosť a špeciálne šampóny z drogérie. Je potrebné zohľadniť psychosomatickú zložku. Keď je človek nervózny alebo napätý, jeho svalové vlákna sa napnú a hlava sa stiahne do ramien. Toto napätie sa šíri do lebky, čo vedie k narušeniu mazových žliaz a vlasových folikulov.

Keď sa lupiny objavia, spôsobujú veľké nepríjemnosti a len zvyšujú už prítomnú úzkosť. To všetko prispieva k zvýšenému stresu spojenému s negatívnymi emóciami, čo následne negatívne ovplyvňuje vaše zdravie. Stres zvyšuje uvoľňovanie adrenalínu v krvi a mení tlak v cievach a kapilárach, čo sa odráža na celkovom stave pokožky hlavy.

Ak chcete úspešne liečiť lupiny, musíte sa prestať zaoberať drobnými problémami a odstrániť príčinu. Ovládanie emócií a schopnosť kontrolovať napätie je jedným zo spôsobov, ako zabezpečiť, aby sa huba na pokožke hlavy neaktivovala. Joga, šport a prechádzky na čerstvom vzduchu sú vhodné na obnovenie vnútornej harmónie.

Vyššie uvedené metódy a prostriedky sú pomerne účinné, najmä ak sa používajú v kombinácii. Ak sa však do troch týždňov stav nezlepší, alebo naopak zhorší (silné svrbenie, začervenanie kože), určite vyhľadajte pomoc dermatológa alebo trichológa. Vo väčšine prípadov je však možné poraziť lupiny doma v relatívne krátkom čase.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: