Parná maska na tvár doma: ako ju vyrobiť a prehľad kozmetiky

Naparovanie pokožky je proces zahrievania epidermálnych tkanív horúcou parou alebo špeciálnymi zahrievacími zmesami. V súčasnosti je súčasťou mnohých profesionálnych a domácich kozmetických ošetrení. Výrobcovia naparovacích masiek sľubujú, že „saunový efekt“ pomôže rozšíriť a zjemniť póry, ako aj dokonale pripraviť pokožku na ďalšiu aplikáciu hydratačných a výživných produktov. Hoci nie všetky tieto tvrdenia sú podložené oficiálnymi štúdiami, naparovanie pomáha pri liečbe mnohých dermatologických problémov.

Parná maska na tvár doma: ako vyrobiť a prehľad kozmetiky

Domáce metódy naparovania tváre

Existuje niekoľko osvedčených spôsobov, ako si tvár naparovať doma bez použitia špeciálnej kozmetiky. Naši odborníci považujú za najúčinnejšie a najbezpečnejšie tri možnosti:

Metóda č. 1: parný kúpeľ

Táto metóda je založená na „saunovom efekte“. Naparovanie by sa malo vykonávať opatrne podľa algoritmu opísaného nižšie:

 1. Krok 1. V prvej fáze prevarte 2-3 poháre vody a vriacu vodu nalejte do vopred pripravenej čistej nádoby. Na tento postup je ideálna sklenená miska alebo malé umývadlo. Aby ste sa vyhli popáleniu citlivej pokožky, začnite s naparovaním tváre až vtedy, keď voda trochu vychladne. Optimálna teplota vody pre parný kúpeľ je +60 ̊C.

 2. Krok 2.V ďalšom kroku by sa do horúcej vody mali pridať sušené bylinky alebo prírodné esenciálne oleje. Na tento účel môžete použiť kvety rumančeka alebo nechtíka lekárskeho. Vhodné sú aj listy žihľavy, sladkého drievka, medovky, mäty piepornej a bylinné obklady. Postup naparovania môžete vykonať aj bez ďalších prísad, len s použitím čistej horúcej vody.

 3. Krok 3.Na naparovanie pokožky je potrebné nakloniť hlavu nad nádobu tak, aby vzdialenosť medzi vašou tvárou a hladinou vody bola približne 40 cm. Je dôležité zakryť si oči, aby ste ochránili sliznice pred priamym pôsobením horúcej pary. Na hlavu a ramená si položte uterák. Pomáha udržiavať vysokú teplotu vody dlhšie a zvyšuje účinok pary. Optimálne trvanie je 10-15 minút. Ak pocítite akékoľvek nepríjemné pocity, paru treba okamžite zastaviť.

Po parnom kúpeli je tvár dokonale pripravená na mechanické čistenie, odstránenie kožného mazu a ďalšie ošetrenia.

Metóda č. 2 – Teplý obklad

Naparovacia maska na tvár doma: ako ju vyrobiť a prehľad kozmetických výrobkov

Jemnejší prístup k naparovaniu sa dosahuje teplými obkladmi a aplikáciami. Tento spôsob aplikácie je medzi ázijskými kozmetičkami veľmi obľúbený, pretože nemá prakticky žiadne kontraindikácie. Umývanie tváre čistým bavlneným uterákom namočeným v horúcej vode alebo bylinkovým čajom pomôže odparovať pokožku. Uterák sa prikladá na pokožku na 7-10 minút alebo kým nevychladne.

Metóda 3 – Domáca „teplá“ maska

Existujú desiatky receptov domácich naparovacích masiek, ktoré sú pripravené na základe prírodných zložiek. Zvláštnosťou takýchto kompozícií je, že sa pred aplikáciou na pokožku zahrejú vo vodnom kúpeli na teplotu +40̊ C. Táto teplota eliminuje riziko tepelných popálenín a zároveň poskytuje zahrievací účinok na epidermálne tkanivá. Teplú zmes naneste rovnomerne na tvár v hrubej vrstve, pričom sa vyhnite oblasti očí a pier. Maska sa po 15-20 minútach zmyje teplou vodou.

Odborníci z expertológie odporúčajú starostlivo vyberať zložky pre domácu parnú masku, aby nedošlo k poškodeniu pokožky. Priaznivé účinky týchto zložiek na pokožku boli vedecky dokázané:

 1. Med. Med obsahuje prírodné ovocné kyseliny – kyselinu citrónovú, jablčnú a šťaveľovú. Tieto látky pomáhajú exfoliovať zrohovatené bunky epidermy, čo má pozitívny účinok na tkanivo. Hydratačný a zjemňujúci účinok na pokožku vďaka kyseline glukurónovej (prekurzor kyseliny hyalurónovej). Je bohatý na vitamíny, minerály a aminokyseliny a výrazne zlepšuje mikrocirkuláciu v epidermálnom tkanive.

 2. Modrá hlina. Prírodný modrý íl má optimálnu štruktúru a bohatý obsah minerálov na naparovacie masky. Oxid titaničitý zmäkčuje kožný maz a oxid hlinitý pôsobí ako abrazívny prostriedok. Masky na báze modrého ílu sú vďaka vysokému obsahu zinku účinné proti infekčným zápalovým procesom a akné.

 3. vaječný žĺtok. Vaječný žĺtok obsahuje karotenoid luteín, ktorý je vhodný pre pokožku. Tento prírodný antioxidant pomáha obnoviť lipidovú bariéru a hydratovať pokožku. Druhá prospešná zložka vaječného žĺtka, lycitín, aktivuje syntézu bielkovín a zlepšuje tón pleti. Žĺtok je tiež bohatý na vitamíny a minerály.

Pred použitím teplej domácej masky na tvár odborníci odporúčajú vykonať test precitlivenosti. Na tento účel sa na zápästie nanesie malé množstvo masky pripravenej a zohriatej vo vodnom kúpeli a nechá sa pôsobiť niekoľko minút. Je potrebné vyhnúť sa začervenaniu, svrbeniu a nepríjemným pocitom v testovanej oblasti.

Účinnosť naparovacích masiek

Hlavný mýtus o parných kúpeľoch sa týka ich schopnosti otvárať póry. Početné štúdie dermatológov dokázali, že zmeny teploty epidermálneho tkaniva nemajú vplyv na veľkosť pórov. Ich priemer závisí výlučne od geneticky podmienených vlastností pokožky každého jednotlivca. Ľudia so slabou elasticitou pokožky alebo napríklad s akné majú často rozšírené póry. Bohužiaľ ich nie je možné natrvalo zmenšiť pomocou metód modernej kozmetológie. Je však možné póry uvoľniť a opticky ich zmenšiť. Čistenie parou je na tieto účely veľmi vhodné.

Boli preukázané tieto účinky naparovacích masiek na tvár:

 1. čistenie pleti.V póroch sa hromadí maz, ktorý produkujú ľudské mazové žľazy. Obsah pórov obsahuje okrem kožného mazu aj mikročastice prachu a zrohovatené kožné bunky. Spaľovacie masky pomáhajú zmäkčiť obsah pórov, čo uľahčuje odstraňovanie kožného mazu a pomáha čistiť pleť. Preto je parný kúpeľ dôležitou fázou kozmetického čistenia.

 2. Zvýšená účinnosť kozmetických krémov, sér a masiek. Hlavným účinkom parnej masky je zvýšenie teploty pokožky. Hypertermia spôsobuje výrazné zvýšenie prekrvenia tkanív. Zvýšený krvný obeh uľahčuje zložkám kozmetického prípravku preniknúť cez kožnú bariéru a výraznejšie pôsobiť na hlbšie vrstvy epidermy. Tento účinok naparovania bol vedecky overený v štúdii vedcov z University of Mississippi a spoločnosti Aurobindo Pharma USA. Výskumníci zistili, že zvýšenie teploty pokožky o 10 °C vedie k trojnásobnému zvýšeniu povrchovej absorpcie. To znamená, že krém alebo sérum aplikované na pokožku po ošetrení parou budú mať 3-krát intenzívnejší účinok.

 3. Zvlhčuje a vyživuje tkanivá. Aktívne nasýtenie tkaniva živinami a molekulami kyslíka je ďalším priaznivým účinkom zahrievania a zlepšovania krvného obehu. Zlepšuje stav pokožky, znižuje opuchy a zápaly. Bojuje aj proti infekčným agensom tým, že zvyšuje mikrocirkuláciu.

Je dôležité si uvedomiť, že všetky tieto účinky sa dosahujú zničením ochrannej bariéry kože. Aby sa tkanivo príliš nevystavovalo a pokožka nestrácala svoju prirodzenú obranyschopnosť, postačujú maximálne dva parné kúpele tváre týždenne. Ľudia trpiaci rosaceou, ekzémom, akné a akné by nemali podstúpiť liečbu. Naparovanie môžete tiež odložiť, kým sa rany, škrabance a zápaly nezahoja.

Ako používať parnú masku doma?

Parná maska na tvár doma: ako ju vyrobiť a prehľad kozmetiky

Aby bola domáca naparovacia maska účinná a bezpečná, je dôležité dodržiavať odporúčania spoločnosti Expertology týkajúce sa jej použitia:

 1. Fáza 1– čistenie pokožky. Na odstránenie make-upu a povrchových nečistôt je potrebné použiť špeciálny čistiaci prostriedok. Potom je vhodné osušiť tvár suchou handričkou alebo čistým uterákom.

 2. Krok 2– Použitie masky. Naneste hrubú vrstvu masky na suchú, očistenú pleť, pričom sa vyhnite oblasti očí a pier, kde je tkanivo obzvlášť tenké a podkožné tukové tkanivo prakticky neexistuje. Po aplikácii masky sa odporúča zakryť tvár potravinovou fóliou alebo špeciálnou neimpregnovanou látkou, aby sa zvýšila účinnosť postupu. Tým sa zvyšuje skleníkový efekt a teplota epidermálneho tkaniva sa zvyšuje. Zloženie masky sa musí zvoliť individuálne s prihliadnutím na vlastnosti pokožky a dermatologické problémy, ktoré sa majú riešiť.

 3. Krok 3– Naparovanie. Prípravok by mal zostať na pokožke aspoň 10-15 minút, aby sa odparil z horných vrstiev epidermy. Počas tejto doby sa odporúča relaxovať v ľahu na chrbte. Ak je telo vo vzpriamenej polohe (v sede alebo v stoji), výrobok „skĺzne“, natiahne pokožku a zníži účinnosť viaczložkovej zmesi.

 4. Krok 4– Odstránenie masky. Po odstránení fólie, ktorá sa použila na vytvorenie saunového efektu, by sa maska mala z tváre jemne odstrániť vlhkými vatovými oblátkami. Zvyšky výrobku možno opláchnuť teplou vodou. Po parnej maske by sa mal na pleť aplikovať jemný peeling, ktorý ju očistí od zmäknutého kožného mazu a odumretých kožných buniek. Čistenie by sa malo vykonávať jemnými masážnymi ťahmi bez poškodenia jemného tkaniva tváre. Po použití sa peeling opláchne čistou vodou.

 5. Krok 5– Aplikácia produktov starostlivosti. Ošetrenie sa končí aplikáciou tonika a vhodnej kozmetiky na starostlivosť o pleť – krémov, sér a olejov. Po naparovaní sa kozmetické výrobky rýchlejšie vstrebávajú, čo si môže vyžadovať viac.

Naparovacia maska sa odporúča aplikovať večer pred spaním. To zaručuje najlepší možný účinok a umožňuje úplnú regeneráciu pokožky po ošetrení.

Hodnotenie najlepších naparovacích masiek na tvár

NomináciaUmiestnenieNázovCena
Hodnotenie najlepších naparovacích masiek na tvár1Garnier Zinková naparovacia maska145 €
2Premier Dead Sea Biox Thermal Beauty Experience5000 €
350ºC Kúpacia maska na tvár od Organic shop130 €
4Floresan „Kúpacia maska na tvár pre bezproblémovú tvár“100 €
5Samohrejivá sauna maska z červeného ílu od Montagne Jeunesse60 €

Garnier Zinková naparovacia maska

Hodnotenie: 4.9

GARNIER NAPAROVACIA ZINKOVÁ MASKA NA TVÁR

Známa kozmetická značka Garnier ponúka vlastnú verziu parnej masky na báze zinku a kyseliny salicylovej. Určené pre mastnú pleť, ktorá si vyžaduje pravidelné čistenie. Hustá, homogénna konzistencia zabezpečuje jednoduchú aplikáciu a rovnomerné rozloženie masky na pokožke. Výrobca odporúča aplikovať masku na T-zónu – bradu, nos a čelo. Príjemný pocit tepla už 1-2 minúty po aplikácii. Znamená to, že tkanivá sú v pare.

Jeho aktívne zložky pomáhajú adsorbovať kožný maz z pórov, čím pomáhajú čistiť pokožku od nečistôt. Základom výrobku je prírodný kozmetický íl (kaolín) a oxid titaničitý, ktorý vyrovnáva farbu pleti. Po použití sa maska ľahko opláchne a zanechá čistú pleť bez mastného lesku alebo začervenania. Používatelia si všimli výrazný účinok po prvom použití, príjemnú sviežu vôňu a hypoalergénne zloženie.

Výhody

 • Rýchle naparovanie tkaniva a zmäkčovanie obsahu pórov;
 • Vysušuje akné a zápaly;
 • Odstránenie mastného lesku;
 • Príjemná homogénna konzistencia;
 • hospodárne používanie.

Nevýhody

 • nezverejnené.

Premier Dead Sea Biox Thermal Beauty Experience

Hodnotenie: 4.8

Premier Dead Sea Biox Thermal Beauty Experience

Omladzujúca izraelská kozmetika Dead Sea Premier od spoločnosti Biox sa používa ako bezpečná a účinná alternatíva injekcií botoxu. Naparovacia pleťová maska Thermal Beauty Experience obsahuje minerály a vitamíny z Mŕtveho mora. Nielenže čistí pleť, ale má aj intenzívny liftingový účinok. Zážitok Thermal Beauty sa dodáva so špeciálnym magnéziovým minerálnym blokom, ktorý pomáha pripraviť pokožku na ďalšie naparovanie. Výrobca odporúča pred aplikáciou masky jemne masírovať tvár blokom 2-3 minúty, aby sa aktivoval prietok krvi.

Thermal Beauty Experience má neutrálnu vôňu a ľahkú gélovú konzistenciu, ktorá pomáha rovnomerne rozložiť masku na pokožke. Už minútu po aplikácii intenzívne teplo tkaniva, bez pálenia alebo nepríjemných pocitov. Pocit tepla trvá 2-3 minúty. Zloženie by sa malo na pokožke udržiavať 5 až 10 minút. Výrobok sa potom ľahko opláchne vlažnou vodou.

Medzi aktívne zložky patrí bahno z mŕtveho mora, kaolín, riasy a prírodné výťažky z aloe barbados a sladkých mandlí. Vďaka svojmu zloženiu pomáha hĺbkovo čistiť póry, účinne odstraňuje lesk a koriguje pleť. Odporúča sa pre vekovú kategóriu 35-45 rokov vďaka silnému účinku proti starnutiu.

Výhody

 • hĺbkové čistenie pórov a zlepšenie pleti;
 • vynikajúce zloženie, bohaté na prírodné zložky;
 • výrazný liftingový účinok;
 • Príjemná gélová konzistencia a neutrálna vôňa.

Nevýhody

 • Vysoká cena výrobku;
 • obmedzený vekový rozsah.

Maska na tvár do perličkového kúpeľa 50º C od Organic shop

Hodnotenie: 4.7

NAPAROVACIA MASKA

Charakteristickým znakom naparovacej masky z Organic shopu je úplne prírodné zloženie bez chemických konzervačných látok. Je to zmes prírodných olejov, mletých byliniek a hrubej soli. Jeho heterogénna konzistencia poskytuje dodatočný drhnúci účinok počas aplikácie. Maska obsahuje organické oleje z čajovníka, harmančeka a levandule. Príjemná vôňa esenciálnych olejov týchto prírodných zložiek uvoľňuje a upokojuje.

Výrobca odporúča naniesť hustú masku na vlhkú pokožku, vyhnúť sa oblasti očí a nechať ju pôsobiť 5-10 minút. Počas tejto doby sa dosiahne výrazný efekt zahrievania tkaniva, naparovania pokožky a zmäkčenia kožného mazu. Vďaka veľkým kryštálom soli, ktoré jemne drhnú tvár, sa obsah pórov opláchne vodou a zanechá čistú a sviežu pleť. Nízka cena a prírodné zloženie robia z tejto kozmetiky skvelú voľbu pre pravidelnú domácu starostlivosť.

Výhody

 • Má naparovací a čistiaci účinok;
 • prírodné bylinné zloženie bez konzervačných látok a vôní
 • príjemná vôňa éterických olejov;
 • prijateľná cena a hospodárna spotreba výrobku;

Nevýhody

 • Nejednotná konzistencia, nevhodná pre citlivú pokožku.

Floresan ‚No Problem Face Mask‘

Hodnotenie: 4.3

Floresan parná maska na tvár

Kúpelová maska na tvár Floresan má hustú konzistenciu pasty, ktorá zabraňuje „skĺznutiu“ výrobku po nanesení na pokožku. Miernym zahrievaním tkanív výrobok pomáha čistiť póry a zvyšovať krvný obeh bez toho, aby spôsoboval začervenanie pokožky. Vyrovnáva pleť, znižuje opuchy a tonizuje epidermis. Príjemná vôňa prispieva k celkovej relaxácii počas používania.

Základom masky je slávna salicylová zinková pasta, ktorá má silné protizápalové vlastnosti a po nanesení v hrubej vrstve na tkanivo poskytuje „mierny saunový efekt“. Vďaka kaolínu sa kožný maz obsiahnutý v póroch rýchlo absorbuje, čo uľahčuje ďalšie hĺbkové čistenie pleti. Komplex prírodných olejov a výťažkov pomáha zlepšiť celkový stav a tonus pokožky. Relatívne nízka cena masky „Face No Problem Face Mask“ z nej robí cenovo dostupnú voľbu pre väčšinu zákazníkov.

Výhody

 • Účinne odparuje a čistí pokožku;
 • protizápalový účinok;
 • hustá konzistencia výrobku;
 • relatívne nízka cena.

Nevýhody

 • silná vôňa;
 • Intenzívny otepľovací účinok.

Samohrejivá sauna maska z červeného ílu od Montagne Jeunesse

Hodnotenie: 4.2

SAMOOHRIEVACIA SAUNA MASKA Z ČERVENÉHO ÍLU OD MONTAGNE JEUNESSE

Ľahká hypoalergénna maska z červeného ílu od spoločnosti Montagne Jeunesse má konzistenciu jogurtu a príjemný ružový odtieň. Prípravok možno ľahko rozotrieť na mierne vlhkú pokožku, čím sa tkanivo intenzívne zahreje. Po nanesení prípravku je cítiť teplo približne 1-2 minúty, potom je vhodné zakryť tvár teplým uterákom a pokračovať v ošetrení ďalších 10-15 minút. Po odstránení masky z tváre si používatelia všimnú, že tkanivo sa viditeľne odparuje a obsah pórov sa zjemňuje. Uľahčuje čistenie znečistených oblastí od kožného mazu.

Zloženie výrobku je bohaté na prírodné zložky a samozahrievací červený íl, ktorý poskytuje parný efekt. Obsahuje prírodné výťažky z koreňa ženšenu, limetky, kvetu kaktusu, jazmínu, pupalky a vlašského orecha. Maska má príjemnú jemnú vôňu prírodných kvetov.

Výhody

 • výrazný parný efekt;
 • príjemná vôňa;
 • po použití sa pokožka nevysušuje ani neodlupuje.

Nevýhody

 • Jeho konzistencia je príliš riedka;
 • Nepohodlné jednorazové obaly.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: