Podráždenie po depilácii: čo robiť a ako odstrániť

Podľa väčšiny žien je depilácia nežiaduceho ochlpenia oveľa jednoduchšia ako bolestivá depilácia. Predpokladá sa tiež, že existuje oveľa menej nežiaducich kožných reakcií. Vo väčšine prípadov sa však podráždenie kože vyskytuje aj po depilácii. Zistite, ako jej predchádzať a ako sa najlepšie starať o pokožku po depilácii.

Podráždenie dutín po depilácii voskom: čo robiť a ako ho zastaviť

Príznaky podráždenia kože

Ak chcete zistiť, prečo je vaša pokožka po odstránení nežiaducich chĺpkov podráždená, je dôležité pochopiť rozdiely medzi depiláciou a voskovaním.

Depilácia je proces odstraňovania chĺpkov spolu s vlasovými folikulmi. Zbavte sa nežiaduceho ochlpenia na tvári a tele dlhodobo. Nové chĺpky sú pri každom odstránení tenšie a svetlejšie. Patrí sem laserová epilácia, elektroepilácia, voskovanie, fotoepilácia a shugaring.

Depilácia je odstránenie viditeľnej časti chĺpkov. Vlasový folikul sa počas ošetrenia nedotýka. Nové vlasy rýchlo dorastajú. Patrí sem holenie a odstraňovanie chĺpkov depilačným krémom. Voskovanie sa považuje za šetrnejšie ako depilácia. Zároveň však traumatizuje pokožku a spôsobuje jej podráždenie.

Príznaky podráždenia kože po depilácii:

  1. Alergické reakcie. Môžu ich spôsobiť chemické látky obsiahnuté v niektorých kozmetických depilačných prípravkoch.

  2. Začervenanie, svrbenie, pálenie. Vznikajú v dôsledku agresívneho mechanického pôsobenia na citlivú pokožku počas odstraňovania chĺpkov.

  3. Šupinatá a suchá pokožka. Často sa vyskytuje po holení, ak nie je správne ošetrený.

  4. Mikrotrauma. Počas holenia môže dôjsť k poraneniam a rezným ranám.

  5. Červené škvrny, kde sa vyskytujú chĺpky. Spôsobené kapilárnou traumou z holenia.

  6. Zarastajúce chĺpky. Často po depilačnom kréme a holení.

Rany, odreniny a rezné rany sú nebezpečné, pretože ak nie sú správne ošetrené, môžu viesť k nebezpečnej infekcii.

Prečo spôsobuje podráždenie pokožky po depilácii??

Dôvody vzniku podráždenia a zápalu na pokožke po depilácii sú rôzne. Medzi najčastejšie patria.

Alergické reakcie

Niektoré holiace prípravky alebo depilačné prípravky obsahujú chemikálie, ktoré môžu u veľmi citlivej pokožky spôsobiť alergické reakcie. Vyrážky a začervenanie na koži, svrbenie a pocit pálenia. V závažných prípadoch sa môže objaviť opuch. Zvyčajne sa zmierni užitím antihistaminika. Používanie výrobkov spôsobujúcich alergie sa však už neodporúča.

Začervenanie a pocit pálenia

Poranenia epidermy spôsobené holením. Často sa vyskytuje najmä vtedy, ak ste na holiaci strojček vyvíjali príliš veľký tlak. To môže spôsobiť začervenanie pokožky, pocit pálenia a dokonca bolesť.

Šupinatá, suchá pokožka

Po odstránení nežiaducich chĺpkov žiletkou, ak sa o pokožku po zákroku správne nestaráte, začne sa olupovať, je suchá a drsná na dotyk. K tomu dochádza, pretože proces holenia poškodzuje celistvosť vonkajšej vrstvy pokožky.

Mikrotraumy

Pri holení môžu vzniknúť rezné rany, odreniny a poranenia. Príčinou je nedbalý postup pri ošetrovaní a otupené čepele.

Červené škvrny na tele

Červené škvrny po holení vznikajú preto, lebo počas zákroku sú poškodené kapiláry, ktoré vyživujú folikuly. Tento jav sa vyskytuje častejšie, ak sa depilácia vykonáva po prvýkrát. Pri pravidelnom opakovaní si pokožka na ošetrenie zvykne a dochádza k menšiemu podráždeniu.

Zarastajúce chĺpky

Zarastajúce chĺpky môžu byť problémom po depilácii krémami a holení. Najčastejšie sa vyskytuje v oblasti bikín a na nohách. K tomuto problému dochádza, pretože rastúce chĺpky majú problém preniknúť cez epidermis, čo spôsobuje, že sa ohýbajú dozadu a rastú horizontálne. Zarastajúce chĺpky môžu spôsobiť začervenanie a zápal kože.

Prevencia na zabránenie podráždeniu

Podráždenie po depilácii: čo robiť a ako sa s ním vysporiadať

Aby ste minimalizovali riziko podráždenia pokožky po depilácii, mali by ste pokožku na tento proces pripraviť.

Používanie čistiacich prostriedkov

Pravidelný peeling môže nielen pomôcť vyhladiť pokožku, ale aj odstrániť zarastajúce chĺpky. Exfoliačný proces odstraňuje vrchnú vrstvu odumretých kožných buniek. Hladšia, sploštená pokožka. Rastúce chĺpky sa ľahšie predierajú cez epidermis a správne rastú. Aspoň raz týždenne je potrebné používať peeling.

Hydratácia pokožky

Pokožka má po holení tendenciu odlupovať sa a môže byť suchá a drsná. Denné používanie hydratačných krémov a pleťových vôd môže tento problém odstrániť. Je dobré si telo 1-2-krát denne drhnúť, aby ste predišli nepríjemným pocitom a napätiu po depilácii voskom.

Pred ošetrením si pokožku naparujte

Pred holením tela žiletkou by ste si vždy mali pokožku naparovať. Vlasy sa tak stanú jemnejšími a poddajnejšími. To si vyžaduje teplý kúpeľ alebo horúcu sprchu. Vďaka tejto metóde je holenie pohodlnejšie a jednoduchšie. Po depilácii voskom je riziko podráždenia pokožky minimálne.

Čo robiť po depilácii voskom na zníženie podráždenia?

Ak po depilácii voskom pociťujete podráždenie pokožky, začervenanie alebo nepríjemné pocity, môžete ich rýchlo odstrániť nasledujúcimi spôsobmi.

Používanie kozmetických výrobkov

Po depilácii voskom môžete podráždenú pokožku upokojiť nanesením hydratačného krému, zvlhčovača alebo výživnej bariéry. Bylinné výťažky (harmanček, šalvia), aloe vera, panthenol. Sú vynikajúcim prostriedkom na upokojenie, regeneráciu a upokojenie podráždenej pokožky.

Esenciálne oleje proti zápalu kože

Mnohé esenciálne oleje sú známe svojimi antiseptickými vlastnosťami. Patria sem oleje z čajovníka, eukalyptu, levandule, citrónu a klinčekov. Môžu sa úspešne používať v pleťových vodách proti podráždeniu pokožky a problémom so zarastajúcimi chĺpkami. Stačí navlhčiť vatový tampón vodou, nakvapkať doň esenciálny olej a potrieť pruhovanú oblasť.

Upokojujúce obklady

Teplé bylinné obklady rýchlo zmierňujú zápal a začervenanie po depilácii. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je použiť zbierku harmančeka, šalvie, mäty piepornej, žihľavy atď. Majú protizápalové a regeneračné vlastnosti. Ak chcete urobiť obklad, musíte variť polievkovú lyžicu suchej trávy s pohárom vriacej vody, infúziu tenkého uteráka a namočiť do infúzie na 30 minút na miesto podráždenia.

Ľad a chlad proti podráždeniu

Ďalšou dobrou domácou metódou na upokojenie pokožky po depilácii je použitie ľadu. Zapálené miesta môžete utrieť kockou ľadu alebo na ne priložiť studený obklad zabalený do ľadu v tenkom uteráku. Pomáha minimalizovať póry, začervenanie a pálenie po ošetrení.

6 najlepších produktov starostlivosti po depilácii

Dôležitým krokom v starostlivosti o pokožku po depilácii je aplikácia špeciálnych kozmetických prípravkov, ktoré pomáhajú rýchlo zmierniť zápal a začervenanie. V tejto oblasti sú veľmi obľúbené tieto produkty.

NomináciaUmiestnenieNázovCena
Top 6 najlepších produktov starostlivosti po voskovaní1ARAVIA Professional AHA Acids krém proti zarastaniu vlasov600 €
2Depilačný gél Vitex 2 v 1105 €
3Rozmarínový olej po depilácii od Depilflax600 €
4Zmäkčujúci krémový gél po depilácii s aloe a bavlnou Velvet200 €
5Elseda protizápalová maska480 €
6Čistiaca pleťová voda na prípravu depilácieDepilActive300 €

ARAVIA Professional AHA Acid krém na zarastajúce chĺpky

Hodnotenie: 4.9

Krém proti zarastaniu vlasov s AHA kyselinami od Aravia Professional

Obsahuje ovocné kyseliny (citrónovú, vínnu, salicylovú), extrakt z koreňa sladkého drievka a olej zo sójových semien. Ovocné kyseliny pomáhajú uvoľniť vrchnú vrstvu pokožky a odstrániť hyperkeratózu. Extrakt z koreňa sladkého drievka má protizápalový účinok. Olej zo sójových semienok upokojuje a vyživuje pokožku po ošetrení.

Spotrebitelia tvrdia, že krém si dokonale poradí so zarastajúcimi chĺpkami. Po aplikácii menej podráždená pokožka. Odporúča sa používať denne, ale nie skôr ako 24 hodín pred depiláciou.

Witex 2 v 1 depilačný gél

Hodnotenie: 4.8

VITEX 2 V 1 GÉL PO DEPILÁCII

Výťažky z aloe vera, arniky a čarodejnice, ricínový olej. Gél rýchlo obnovuje pokožku, upokojuje podráždenie a spomaľuje rast chĺpkov. So sviežou mentolovou vôňou a chladivým účinkom. Gél sa odporúča nanášať každý deň ihneď po depilácii.

Depilflax Rozmarínový olej po depilácii

Hodnotenie: 4.8

Rozmarínový olej po depilácii od Depilflax

Španielska značka Depilflax obsahuje čajovníkový olej, rozmarín, olivový olej, kokosový olej a výťažok z harmančeka. Oleje poskytujú pokožke potrebnú starostlivosť po depilácii a výťažok z harmančeka zabraňuje vzniku zápalov. Príjemná vôňa. Odporúča sa aplikovať ihneď po ošetrení. Podľa väčšiny žien má depilflaxový olej dobré antiseptické a regeneračné vlastnosti.

Zmäkčujúci krémový gél Velvet po depilácii s aloe a bavlnou

Hodnotenie: 4.7

ZAMATOVÝ ZMÄKČUJÚCI KRÉMOVÝ GÉL PO VOSKOVANÍ S ALOE A BAVLNOU

Výrobok obsahuje výťažky zo semien bavlníka a aloe. Výťažok z aloe má antimikrobiálny a antiseptický účinok na pokožku a výťažok zo semien bavlny upokojuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku po zákroku. Odporúča sa aplikovať ihneď po depilácii. Na dosiahnutie optimálnych výsledkov by sa mal výrobok používať pravidelne.

Elseda protizápalová maska

Hodnotenie: 4.7

Elseda protizápalová maska

Krém obsahuje ošetrujúce látky, ako je biely íl, extrakt zo zeleného čaju a alantoín. Oxid zinočnatý je súčasťou základnej zložky. Maska neobsahuje parfumy, sulfáty, alkohol ani parabény. Prípravok sa odporúča používať po depilácii v oblasti bikín a podpazušia. Práve v tejto citlivej oblasti sa po zákroku vyskytuje najviac zápalov. Zužuje póry, vysušuje pokožku, upokojuje podráždenie a regeneruje.

Maska má konzistenciu podobnú prášku. Pred použitím sa musí zriediť vodou podľa návodu. Potom sa aplikuje na požadovanú oblasť tela. Po 10-20 minútach by sa maska mala opláchnuť teplou vodou a na pokožku by sa mal naniesť výživný krém.

Depilačná čistiaca pleťová voda DepilActive

Hodnotenie: 4.7

DEPILAČNÉ ČISTIACE TELOVÉ MLIEKO

extrakt z aloe a mentol, ktorý príjemne chladí pokožku. Aplikujte pred depiláciou. Naneste na vatový tampón a pretrite požadovanú oblasť pokožky. Krém pomáha zmierniť bolesť pred depiláciou a zabraňuje vzniku zápalu po zákroku.

Podráždenie pokožky po depilácii voskom sa preto dá zvládnuť, ak sa budete riadiť týmito jednoduchými prostriedkami.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: