Prečo vás po farbení svrbí pokožka hlavy a čo robiť

V snahe zmeniť svoj imidž alebo sa jednoducho upraviť sa ženy rozhodujú pre širokú škálu procedúr farbenia vlasov. Takéto farbenie môže mať niekedy nepríjemné účinky na pokožku hlavy. Proces farbenia niekedy spôsobuje svrbenie pokožky hlavy. Poradili sme sa s trichológmi a stylistami, aby sme zistili, prečo sa to deje, ako tomu predísť a čo robiť, ak vás už svrbí.

Prečo vás svrbí pokožka hlavy - a čo s tým?

Hlavné príčiny svrbenia

Všeobecne panuje názor, že svrbenie pokožky hlavy po farbení je často spôsobené používaním lacných farbív. Tento nepríjemný efekt však môžu spôsobiť aj farby zo salónov. Svrbenie môže mať mnoho príčin. Podrobne zvážte najzákladnejšie.

Nedodržiavanie pokynov

Aby zakryli šediny, dosiahli intenzívnejšiu farbu alebo odfarbili vlasy, niektorí ľudia to preháňajú s drsnými prípravkami obsahujúcimi amoniak a peroxid vodíka. Ich dlhodobý kontakt ovplyvní pokožku, ktorá začne svrbieť, sčervená a olupuje sa.

Zneužívanie ľudských vlasov a pokožky hlavy je problémom a výrobcovia napísali výslovné pokyny pre farby, v ktorých uvádzajú, ako dlho môžu byť vlasy a pokožka hlavy v kontakte s pokožkou. Nielenže prídete o žiarivosť a dlhú životnosť farby, ale poškodíte si aj pokožku hlavy a schudnete.

Nesprávne pripravené zložky

Pre správne a bezpečné farbenie je mimoriadne dôležité náčinie používané na miešanie farby a hrebene používané na jej nanášanie. Je dôležité vyhýbať sa používaniu kovových predmetov. V opačnom prípade začnú zložky farbiva po kontakte s kovmi oxidovať. Výsledkom bude úplne neočakávaná farba vlasov a podráždená pokožka.

Škodlivé zložky v prípravku

Prečítajte si o toxicite farieb na vlasy a zdravotných rizikách tu . Zvýraznite niektoré škodlivé zložky:

 1. R-finyl diamín. Obsahuje 75 % prípravkov na farbenie vlasov. Výrazne zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny. Môže byť toxický pre imunitný systém, nervový systém a spôsobiť problémy s pľúcami, pečeňou alebo obličkami.

 2. Persírany kovov. Používajú sa ako aktívne oxidanty. Spôsobujú podráždenie kože, bronchiálnu astmu.

 3. Octan olovnatý. Použitie pre tmavšie odtiene vlasov. Toxické chemické látky pre duševný a nervový systém. Môže viesť k demencii a problémom s duševným zdravím.

Každá chemická zlúčenina prítomná v zložke farbív na

Po požití na pokožke hlavy môže preniknúť do potných a vlasových kanálikov a preniknúť ďalej do systémového krvného obehu. Výsledkom je nielen svrbenie, ale aj výrazné zdravotné problémy.

dátum skončenia platnosti

Pri kúpe farby je dôležité venovať pozornosť nielen výrobcovi, vhodnému odtieňu, ale aj dátumu spotreby zmesi. Preexpirované farbivá často spôsobujú vážne chemické popáleniny.

Alergické reakcie

Každá zložka farby na vlasy môže spôsobiť alergickú reakciu. Aj prírodné farbivá (henna, bazma, antimón) môžu byť alergénne. Pred farbením vlasov vždy vyskúšajte zloženie na malej časti pokožky. Majte tiež na pamäti, že počas farbenia vlasov a po ňom sa môžu objaviť alergie, a to aj po 48 hodinách.

Dôležité! Napriek ubezpečeniam výrobcu, že jeho výrobky sú úplne hypoalergénne, sa môže vyskytnúť individuálna neznášanlivosť na niektoré zložky v zložení farbiva.

Náchylnosť na lupiny

Ak pokožka hlavy trpí psoriázou alebo seboroickou dermatitídou, pri nesprávnej technike maľovania sa môže objaviť svrbenie a väčšie šupinatenie.

Lézie na pokožke hlavy

Ak máte na pokožke hlavy rany, vredy alebo iné poškodenia, vlasy si nefarbite. Počkajte, kým sa pokožka hlavy zregeneruje. V opačnom prípade farbivo len zhorší stav tým, že spôsobí svrbenie a iné nepríjemné príznaky.

Dôležité! Ak máte na hlave znamienka, je dôležité chrániť ich pred nepriaznivými podmienkami nanesením jemného krému na báze oleja pred farbením.

Spôsoby úľavy od svrbenia

Prečo ma po farbení svrbí pokožka hlavy a čo mám robiť?

Ak je svrbenie jasným znakom komplexnej alergickej reakcie, neodkladajte návštevu lekára. Alergológ môže navrhnúť správnu liečbu a určiť zložku farbiva, ktorá reakciu vyvoláva. To ďalej pomôže pri výbere správnej farby bez identifikácie alergénu.

Pacientovi po farbení môžu byť predpísané antihistaminiká na perorálne užívanie, ako aj lokálne prípravky obsahujúce hormóny a látky proti svrbeniu. Ak svrbenie nie je také silné, aby ste potrebovali lekársku pomoc, ale stále vám prekáža pri bežnej činnosti, skúste tieto návrhy:

 1. Umyte si vlasy jemným čistiacim prostriedkom. Dôkladne opláchnite korienky vlasov a pokožku. Zvyšky farby sú preč a pokožka hlavy je zjemnená a upokojená.
 2. Vmasírujte si do pokožky hlavy oleje. Použite olivový, arganový alebo jojobový olej. Zahrejte ho v dlaniach a jemne vmasírujte do pokožky hlavy.
 3. Na hlavu si nasaďte turban z mäkkého froté uteráka a nechajte ho pol hodiny pôsobiť.
 4. Opláchnite si vlasy a pokožku bylinným odvarom(žihľava, harmanček, nechtík). Ich cieľom je tiež odstrániť podráždenie pokožky a znížiť svrbenie.

V tomto prípade dobre fungujú aj kondicionéry určené na poškodené vlasy. Výber účinných produktov, ktoré sa hodia k vašim farbeným vlasom.

Najlepší šampón na farbené vlasy

NomináciaUmiestnenieNázovCena
Najlepšia úprava farby pre farbené vlasy1Lebel Cosmetics Proscenia šampón na farbené vlasy2200 €
2Vichy Dercos
  tra Upokojujúce normálne až mastné vlasy
1020 €
3Matricový kondicionér Celková zásoba
  ts Color Obsessed Antioxidanty pre farbené vlasy
1600 €
4Arganový olej La’dor na vlasy1100 €
Najlepšie masky na farbené vlasy1Lebel Cosmetics Colour Care maska na rovné vlasy1700 €
2Vichy Kera-Solutions Instant Masque s Pro-Keratin komplexom1500 €
3BC Bonacure Color Freeze maska na farbené vlasy950 €
4L’Oreal Professionnel Blondifier Shine Mask na odfarbené a farbené vlasy1250 €

Lebel Cosmetics Proscenia šampón na farbené vlasy

Hodnotenie: 4.9

Lebel Cosmetics Šampón Proscenia na farbené vlasy

Lebel Cosmetics, japonská značka farebnej kozmetiky, uvádza na trh Proscenia, účinný šampón na farbené vlasy. Obohatený o cenné zložky, ako je kyselina fytová (rozkladá oxidačné mikročastice), hydrolyzovaný pšeničný proteín, extrakt z koreňa sladkého drievka, sójový fosfolipid. Tento produkt jemne čistí a zároveň sa stará o vaše pramene a pokožku hlavy.

Vichy Dercos
  tra Upokojujúce normálne až mastné vlasy

Hodnotenie: 4.8

VICHY DERCOS<ul></div><p>TRA SOOTHING NORMAL TO OILY HAIR“ src=“/wp-content/uploads/2023/05/1511666196961-77po.jpg“ height=“400″ title=“VICHY DERCOS</p><ul>UPOKOJUJÚCE NORMÁLNE AŽ MASTNÉ VLASY“><p>Francúzska značka drogérie Vichy uvádza na trh upokojujúci šampón pre normálne až mastné vlasy. Prípravok obsahuje: sensirín, panthenol a glycerín. Prípravok účinne odstraňuje svrbenie po tepelnom, chemickom alebo mechanickom poškodení. Tento šampón zanecháva vlasy jemné a lesklé. Uľahčuje česanie.</p><h3>Matrix Total Res kondicionér na vlasy<ul>ts Color Obsessed Antioxidanty pre farbené vlasy</h3><p>Hodnotenie: 4.8</p><div style=Matrix Total Res<ul></div><p>Antioxidanty pre farbené vlasy“ src=“/wp-content/uploads/2023/05/2751666196961-66po.jpg“ height=“400″ title=“Matrix kondicionér Total Res</p><ul>Antioxidanty pre farbené vlasy“><p>Americká značka Matrix uviedla na trh antioxidačný kondicionér na farbené vlasy. Obsahuje: tokoferol, rastlinné oleje a prírodné silikóny. Takéto produkty hĺbkovo vyživujú farbené vlasy a účinne obnovujú štruktúru každého vlákna. Tento kondicionér pomáha zachovať intenzitu farby, aj keď si vlasy umyjete približne 30-krát.</p><h3>Arganový olej La’dor na vlasy</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=ARGANOVÝ OLEJ LA'DOR NA VLASY

Kórejská značka La’dor vyrába účinný arganový olej na vlasy. Tento prípravok obsahuje mastné kyseliny a tokoferol, vďaka ktorým sú vlasy zdravé, jemné a lesklé. Obnovuje odolnosť vlasov tým, že im pomáha udržať prirodzenú vlhkosť. Má pozitívny vplyv na kučery a pokožku hlavy.

Ako si vybrať bezpečné farby

Bez ohľadu na to, akú farbu si vyberiete, nemôžete si byť stopercentne istí, že sa nevyskytnú alergické reakcie. Problémom alergie na farby je, že pri rozumnom výbere sa alergické reakcie minimalizujú. To sa dá dosiahnuť dodržaním troch jednoduchých pravidiel:

 1. Najprv skontrolujte zloženie a dátum exspirácie. Výrobok by nemal byť zastaraný a v ideálnom prípade by nemal obsahovať žiadne potenciálne alergény.

 2. Výrobok otestujte na malej, bezpečnej ploche, aby ste zistili individuálnu znášanlivosť. Urobte to, aj keď nemáte sklony k alergickým reakciám. Všetko je raz prvýkrát.

 3. Vyberte si prípravky, ktoré obsahujú nielen agresívne farbivá, ale aj ošetrujúce prísady, ako sú oleje, aminokyseliny a rastlinné výťažky.

Keď výrobcovia tvrdia, že ich farba je neškodná, klamú. Chemické prípravky môžu mať na organizmus škodlivý vplyv tak či onak. Je však celkom možné vybrať si tie najjemnejšie kompozície. Používajte len výrobky známych značiek. Kúpte si ho v profesionálnom obchode s vlasovou kozmetikou alebo priamo u svojho koloristu.

Ako sa vyhnúť svrbeniu po farbení vlasov

Väčšine vecí, ktoré spôsobujú svrbenie pokožky hlavy pri farbení, možno predísť dodržiavaním pokynov a jednoduchých pravidiel počas príprav a procesu farbenia.

Prípravná fáza

Skôr ako začnete vyfarbovať, zvážte tieto body:

 1. Komplexné oživenie kučier. Používajte špeciálne masky, oleje, kondicionéry. Rozmaznávajte svoje vlasy 3-5 dní pred farbením. Ak použijete farbiaci prípravok tesne pred farbením, sploštené šupinky vlasového stvolu môžu spôsobiť, že farba ľahšie prenikne do vlasového stvolu.

 2. Nepreexponujte vlasy.Minimálne 14 dní pred farbením sa vyhnite trvalým kučerám alebo tepelnému narovnávaniu. A 2-3 dni pred farbením sa vyhýbajte penám, penám a gélom na vlasy.

 3. Orezávanie rozštiepených končekov. Vlasy bývajú poškodené a suché, takže počas farbenia môžu prijímať farbu intenzívnejšie ako inde. Predchádzajúci strih vlasov vám dodá peknú a jednotnú pleť.

Ak sú vaše vlasy biele, mali by ste sa na farbenie vlasov pripraviť u odborníka. Váš technik po posúdení množstva šedín a stavu vašich vlasov určí najlepšiu metódu prípravy.

Dôležité! Umyte si vlasy deň pred plánovaným farbením. Všimnite si, že akýkoľvek šampón, dokonca aj veľmi jemný, zmyje mastný film na pokožke hlavy, ktorý chráni epidermis pred poškodením vplyvom prostredia.

Ako si farbiť vlasy doma

Pozorne si prečítajte pokyny dodané s farbivom, aby ste prácu vykonali správne. Zvyčajne sa v ňom uvádza, ako dlho si máte vlasy umývať a či ich máte umývať za sucha alebo za mokra.Vo väčšine prípadov je rozumné tieto pravidlá dodržiavať:

 1. Pripravený liek na vlasy naneste najprv ku korienkom a potom na celú dĺžku vlasov. Farbu nanášajte od čela smerom dozadu. Ak chcete farbu naniesť čo najrovnomernejšie, zaobstarajte si špeciálny široký kozmetický štetec.
 2. Pomocou rúk v rukaviciach naneste farbu na vlasy, akoby ste ju do nich vtĺkali.
 3. Kúpacie čiapky a uterák na hlave používajte len vtedy, ak je to uvedené v pokynoch.
 4. Čas zotrvania farby na vlasoch je prísne regulovaný výrobcom. Neprekračujte predpísaný interval.
 5. Farba zvyčajne obsahuje detergentnú zložku, preto ju umyte vlažnou vodou.
 6. Na mokré vlasy naneste kondicionér, ktorý je súčasťou súpravy šampónu. Neutralizujú všetky zvyšky chemikálií, čo pomáha správne dokončiť proces farbenia. Obsahuje aj zložky, ktoré sa starajú o vlasy a pokožku.
 7. Ak je to možné, nechajte vlasy vyschnúť prirodzene, bez použitia fénu.

Novo zafarbené vlasy budú vyzerať skvele dlhšie, ak sa bude správne používať základná starostlivosť, pravidelne sa budú používať tepelné ochranné prostriedky a bude sa dbať na to, aby sa zabránilo používaniu drsnej vody z vodovodu.

Starostlivosť po farbení

Počas prvých 48 hodín sa pigment z farby usadzuje na vlasoch, preto je potrebná základná starostlivosť. Prvé dva dni sa vyhýbajte umývaniu vlasov a akýmkoľvek iným procedúram, pretože prípravky na posilnenie farby môžu z vašich vlasov zmyť farbu.

Keď už vaše vlasy dostanú požadovaný odtieň, starajte sa o ne s ohľadom na tieto pravidlá:

 1. Pri zvažovaní základných produktov hľadajte produkty špeciálne určené pre farbené alebo veľmi poškodené vlasy.
 2. Denne si masírujte vlasy špeciálnymi masážnymi kefami na stimuláciu miestneho krvného obehu. Manipuláciu vykonávajte 5 minút.
 3. Odteraz až do ďalšej farebnej úpravy vlasy pravidelne vyživujte a hydratujte hydratačnou maskou. Aplikujte ich postupne.

Bylinné odvarky sú veľmi dobré pre vlasy a pokožku hlavy. Možno použiť harmanček, žihľavu, limetku. Výborne odstraňujú podráždenie pokožky a posilňujú vlasy. Po každom umývaní si vlasy opláchnite týmito odvarmi. Môžete použiť aj doma vyrobené masky alebo hotové masky na farbené vlasy.

Najlepšie farebné masky na vlasy

Lebel Cosmetics Colour Care maska na rovné vlasy

Hodnotenie: 4.9

Lebel Cosmetics Colour Care maska na rovné vlasy

Japonská značka Lebel Cosmetics vyrába masku na farbené vlasy, ktorá sa o ne výborne stará, hydratuje ich a nevymýva farbu. Vyhladzuje a leskne vlasy, ktoré sú hladké a lesklé. Hĺbkovo vyživuje a zanecháva vlasy lesklé. Chráni aj pred škodlivým UV žiarením vďaka ochrannému faktoru SPF 15.

Vichy Kera-Solutions Express maska s Pro-Keratin komplexom

Hodnotenie: 4.8

VICHY KERA-SOLUTIONS EXPRESS MASKA S PRO-KERATÍNOVÝM KOMPLEXOM

Francúzska kozmetická značka Vichy uvádza na trh masku Vichy Express. Obsahuje: keratín, vyživujúce oleje a proteíny. Výrobok má vynikajúce regeneračné funkcie. Maska hydratuje a vyhladzuje, zjemňuje a zjemňuje vlasy. Po jeho použití vlasy vyzerajú živé a hodvábne.

BC Bonacure Color Freeze maska na farbené vlasy

Hodnotenie: 4.8

BC Bonacure Color Freeze maska na zvýraznenie farby

Nemecká značka Schwarzkopf Professional vyvinula účinnú masku na farbené vlasy. Tento výrobok hĺbkovo vyživuje štruktúru vlasov, zachováva ich farbu a obnovuje optimálnu úroveň pH. Maska znižuje lámavosť vlasov, uľahčuje rozčesávanie, hydratuje a dodáva lesk. Obklopí každý vlas a vytvorí na jeho povrchu jemný ochranný film.

L’Oreal Professionnel Blondifier maska na odfarbené a melírované vlasy

Hodnotenie: 4.7

L'OREAL PROFESSIONNEL BLONDIFIER MASKA NA ODFARBENÉ A MELÍROVANÉ VLASY

Francúzska značka L’Oreal Professionnel uvádza na trh revitalizačnú rozjasňujúcu masku. Tento produkt je ideálny pre odfarbené kučery. Práve ich oživuje. Obsahuje polyfenoly z bobúľ açai, ktoré vyhladzujú, vyživujú, chránia a vyživujú pramene, chránia pred vyblednutím farby a dodávajú lesk.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: