Pupienky na brade: príčiny podkožného akné a vyrážok na brade a krku

Akné na tvári, najmä na brade a krku, je jedným z najnepríjemnejších estetických problémov, s ktorými sa ľudia stretávajú v rôznych obdobiach svojho života. Povaha tohto javu je taká, že akné sa môže vyskytnúť u dospievajúcich, mladých ľudí, žien a mužov v strednom veku. V tomto odbornom článku sa snažíme vysvetliť, prečo sa vyrážky objavujú na brade a krku, aké problémy môžu signalizovať a čo s nimi robiť, ako ich odstrániť.

Pupienky na brade: Príčiny podkožného akné a vyrážok na brade a krku

Bežné príčiny pupienkov na brade a krku

K vzniku pupienkov môže prispievať mnoho faktorov, napríklad:

 1. Endokrinné poruchy (nadobličky, hypofýza), poruchy tráviaceho systému.

 2. Zmeny hormonálnych hladín počas puberty.

 3. Genetická predispozícia, dedičnosť.

 4. poruchy príjmu potravy, nedostatok vitamínov a mikroživín a nadbytok tukov a sacharidov v strave.

 5. Metabolické poruchy, poruchy metabolizmu lipidov. Fosfolipidy, cholesterol, triglyceridy a iné organické látky sú v krvi zvýšené. Ich nadbytok má negatívny vplyv na krvný obeh a spôsobuje patologické stavy rôznych orgánov vrátane kože.

 6. Nesprávna starostlivosť o pokožku tváre alebo nedostatočná hygiena.

 7. Zápal na koži brady a krku môže súvisieť s výskytom infekcie, napríklad streptokokovej alebo stafylokokovej.

 8. Nepriaznivé podnebie. Reakcia organizmu na vysokú alebo nízku vlhkosť, teplotu, znečistenie ovzdušia a znečisťujúce látky je individuálna. Nepriaznivé faktory môžu spôsobiť abnormálne stavy kože.

Pupienky sa zvyčajne neobjavia len tak z ničoho nič. Najskôr sa vytvoria mazové zátky, komedóny alebo čierne bodky v póroch kože. To je vynikajúca živná pôda pre baktérie, ktoré sa bežne nachádzajú na povrchu pokožky každého človeka. Mazové zátky sú miestom, kde sa patogény cítia najlepšie. Neprepúšťajú vzduch, ktorý je pre anaeróbne mikroorganizmy jedovatý. Zároveň je tu potrava, kožný maz. Baktérie sa môžu aktívne množiť a ich odpadové produkty spôsobujú zápal. Výsledkom je jednoduchá mazová zátka alebo čierna škvrna, ktorá sa zmení na pupienok. Prečo na bradu?? Je to preto, že ide o oblasť so zvýšenou aktivitou kožného mazu. Na druhej strane, krk je trochu komplikovanejší. Ak sa pupienky zvyčajne vyskytujú u mužov, v tomto článku sa dozviete prečo.

Špecifické príčiny akné na brade a krku u mužov a žien

U žien sa akné na brade a krku najčastejšie vyskytuje v dôsledku jednej zo štyroch príčin alebo kombinácie viacerých nepriaznivých faktorov:

 1. Akákoľvek zmena hormonálnych hladín – nástup určitej fázy menštruačného cyklu (pred menštruáciou sa v tele zvyšujú steroidné hormóny, čo spúšťa procesy, ktoré nevyhnutne vedú k vyrážkam na tvári), tehotenstvo a pôrod, menopauza a menopauza.

 2. užívanie antikoncepčných tabletiek, kortikoidov, anabolických steroidov a iných hormonálnych farmakologických látok.

 3. Nedostatočná výživa.

 4. Chronický stres, problémy v centrálnom nervovom systéme. Ukázalo sa, že stresový hormón kortizol má priamy vplyv na mazové žľazy, najmä tým, že stimuluje vylučovanie kožného mazu a podporuje upchávanie pórov. Často sa preto koná tesne pred dôležitou a vzrušujúcou udalosťou.

Akné sa môže objaviť aj u mužov v dôsledku nesprávnej stravy, stresu, vnútorných ochorení alebo porúch vnútorných orgánov.Silnejšie pohlavie je však k tomuto problému náchylnejšie a tu je dôvod:

 1. Muži majú viac mazových žliaz.

 2. Mužské telo je náchylné na produkciu pohlavných hormónov androgénov, najmä testosterónu. Kožné bunky majú zároveň špeciálne receptory citlivé na hormóny, ktoré regulujú mnohé procesy prebiehajúce v bunkách epidermy a iných kožných tkanivách. Androgény ovplyvňujú mazové žľazy, ktoré sú na tieto hormóny veľmi citlivé, stávajú sa aktívnymi a produkujú maz. Prebytočný kožný maz sa mieša s odumretými kožnými bunkami, narúša sa rovnováha vody a tukov a póry sa upchávajú. Potom sa objavia baktérie spôsobujúce akné. Je zaujímavé, že androgény sa produkujú aj u žien. Z tohto dôvodu sa u žien vyskytuje aj akné a dokonca aj mužská androgénna alopécia.

Vyrážky na krku vznikajú ako alergická reakcia, zatiaľ čo u mužov sú dôsledkom holenia. Stane sa to takto: čepeľ naruší kožu a odstrihne nezrelé „hlavičky“ lézií. Infekcia sa šíri po celej koži, podráždenej holením, a spôsobuje ďalšie pupienky.

Ako presne určiť príčinu akné na brade a krku

Pupienky na brade: Príčiny podkožného akné a vyrážok na brade a krku

Aby ste správne diagnostikovali príčinu pupienkov na brade a krku a začali liečbu, ktorá vám pomôže vyrovnať sa s problémom, musíte podstúpiť testy a vyšetrenia. Neodporúča sa predpisovať kozmetické prípravky ani samoliečba; rovnako nesmiete pupienky vytláčať násilím, pretože to môže len zhoršiť zápal, ktorý len zhorší výskyt vyrážok a rozšíri sa do ďalších oblastí tváre.

Aké testy potrebujete:

 1. Všeobecný krvný test.
 2. Chemický test krvi.
 3. Test glukózy v krvi.
 4. Test na Demodex.
 5. Skríning infekcií.
 6. Krvný test na hormóny.

Všetky merania sa musia vykonať ráno nalačno. Ženám sa testujú hormóny v krvi v 3., 7. a 14. deň cyklu. Okrem toho môže byť potrebné ultrazvukové vyšetrenie vnútorných orgánov – vaječníkov, nadobličiek, štítnej žľazy, hypofýzy.

Pupienky na brade a krku, ako ich liečiť farmakologickými a kozmetickými prostriedkami

Liečba tohto kozmetického problému prebieha predpisovaním liekov, ktoré sa užívajú perorálne, a používaním krémov, mastí so zložkami, ako je kyselina salicylová, zinok, retinol a jeho deriváty.Tieto látky majú tieto vlastnosti:

 1. Protizápalový.

 2. Keratolytické.

 3. Antiseptické.

 4. Očista.

 5. Exfoliačný.

 6. Regenerácia.

 7. Čistenie.

 8. Sušenie.

Kozmetické ošetrenie akné na brade a krku

Pupienky na brade: Príčiny podkožného akné a vyrážok na brade a krku

Ak sa poradíte s kozmetológom alebo dermatológom, ten vám predpíše postup alebo sériu postupov.Môže to byť jedna z týchto možností:

 1. jemné čistenie tváre prírodnými, organickými kozmetickými prípravkami, kryomasáž a peeling.
 1. Plasmolifting. Liečba akné a obnovenie normálneho stavu pokožky injekčným podaním vlastnej krvnej plazmy, ktorá je bohatá na biologicky aktívne látky.
 2. Mezoterapia. Princíp je podobný plazmoliečbe, ale namiesto plazmy sa do pokožky vstrekuje koktail vitamínov, mikroprvkov a ďalších živín, ktorý má na pokožku silný hojivý účinok.
 3. Ošetrenie laserom. Zamerané na elimináciu patogénnej mikroflóry, ktorá spôsobuje zápalové procesy; ničenie mazových zátok; normalizáciu funkcie mazových žliaz; exfoliáciu a regeneráciu pokožky.

Kozmetička môže predpísať ďalšie postupy, ktoré pomôžu zbaviť sa pupienkov na brade a krku, v tejto oblasti sa neustále pracuje a takmer každý deň sa objavujú nové, účinnejšie liečby.

Prevencia akné na brade a krku – výživa a starostlivosť o pleť

Aj keď sú vyrážky spôsobené hormonálnou nerovnováhou, stresom alebo nezdravou stravou, ich zlé kožné podmienky sa môžu znásobiť a zhoršiť problém. Ak pokožke poskytnete primeranú starostlivosť doma, akné sa bude objavovať oveľa menej často, môžete sa ich zbaviť rýchlejšie.

Ako sa starať o mastnú a problematickú pokožku(približný plán vám poradí kozmetička po vyšetrení a diagnostike):

 1. Tvár si čistite 2-krát denne, ráno a večer. Pleť je potrebné čistiť bez ohľadu na to, či používate alebo nepoužívate make-up.

 2. Hydratujte a vyživujte krémami, emulziami a pleťovými vodami aspoň raz denne.

 3. Hĺbkové čistiace pleťové masky 1 až 2-krát týždenne.

 4. Návštevy kozmetičky alebo dermatológa na monitorovanie liečby a špecifických ošetrení – raz mesačne alebo v prípade potreby častejšie.

Komerčný prostriedok na mastnú pleť so sklonom k vyrážkam a zápalom:

 1. Čistiaca ílovitá maska od SkinCeuticals. Zloženie s prírodným ílom na čistenie pórov a hydroxykyselinami na exfoliáciu a vyhladenie.
 2. Rýchlo pôsobiaca liečba akné
  eakout Control Targeted Blemish Spot
  Kiehl’s
  . Obsahuje AHA kyseliny, síru a vitamín B3, vďaka čomu účinne zabraňuje vzniku akné v ranom štádiu.
 3. Magický íl od Loreal. Obsahuje tri druhy ílu a výťažok z rias, ktoré čistia póry a dodávajú pleti prospešné živiny.
 4. Effaclar A Point Gel. I. od La Roche-Posay. Neutralizuje patogénnu mikroflóru, exfoliuje, čistí a nasycuje vitamínmi.
 5. Gärner 3 v 1 hydratačný krém.Univerzálny produkt na starostlivosť o mastnú pleť. Obsahuje zložky, ktoré sú špeciálne určené na boj proti vyrážkam – extrakt z eukalyptu, zinok, kyselinu salicylovú, kaolín a čiastočky pemzy na účinné čistenie a odlupovanie odumretých buniek.
 6. Effaclar K(+) mulsion od La Roche-Posay.Prípravok nasycuje pleť biologicky aktívnymi látkami, vyrovnáva štruktúru pleti, normalizuje jej tón a odstraňuje lesk.
 7. Tonic Calend
   Tonikum s bylinným extraktom bez alkoholu od Kiehl’s. Neobsahuje alkohol, nevysušuje a má priaznivé účinky na funkciu kožného mazu. upokojuje a zjemňuje pokožku, zlepšuje jej vzhľad.

Ľudové recepty na kozmetické výrobky na starostlivosť o pleť a úľavu od akné na brade a krku:

 1. Škorica a med. Vezmite 1 čajovú lyžičku z každej zložky, dôkladne premiešajte, naneste na tvár, najmä na bradu a krk na 20 minút, opláchnite teplou vodou.
 2. Aloe, uhorka a citrónová šťava. Rozdrvte polovicu zeleniny na kašu, pridajte 1 čajovú lyžičku a 2 polievkové lyžice čerstvej citrónovej šťavy a šťavy z aloe. Naneste na bradu a krk na 20 minút.
 3. Prírodný krém s odvarom z harmančeka a nechtíka lekárskeho. Bylinky rozdeľte na rovnaké časti, povarte, nechajte vylúhovať a vychladnúť, preceďte, nalejte do nádoby a uložte do chladničky. Je to krém, ktorý sa má používať niekoľkokrát denne po hygienických procedúrach.

V boji proti pupienkom na brade a krku pomáha aj vyvážená strava. Vyvážený príjem vitamínov a minerálov, vyvážený príjem bielkovín, zdravých tukov a sacharidov. Žiadne sladkosti, mastné, korenené, údené, sýtené nápoje alebo alkohol.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: