Pupienky po peelingu: 7 dôvodov a čo robiť, ak sa vám objavia pupienky

Dievčatá a ženy si olupujú pokožku, aby vyzerala lepšie, aby ju vyčistili, osviežili, oživili a dodali jej hladkosť a žiarivosť. Niekedy má však tento postup nešťastné následky, napríklad tvár plnú pupienkov. Prečítajte si článok Expertology o tom, prečo je to tak, ako s tým bojovať a ako tomuto problému v budúcnosti predísť.

1

Pupienky po peelingu – prečo sa objavujú?

Pleťový peeling sa považuje za jednu z najúčinnejších metód boja proti akné. Počas tohto postupu sa totiž odstraňujú odumreté kožné bunky, póry sa zbavujú kožného mazu, ktorý je živnou pôdou pre oportunistické mikroorganizmy, ktorých odpadové produkty a spôsobujú vznik zápalu. Prečo sa teda počet pupienkov po peelingu namiesto toho, aby klesal, zvyšuje?? Odpoveď je jednoduchá – počas zákroku sa naruší celistvosť kože, baktérie a iné mikroorganizmy rozmnožené v póroch sa dostanú von a za vhodných okolností sa rozšíria do oblastí, ktoré predtým neboli postihnuté zápalom.Čo to môže spôsobiť:

 1. Namiesto konzultácie s kozmetičkou si osoba čistí pleť sama a používa aj prípravky agresívne na epidermu. Ak sa vám po domácom peelingu objavil aspoň jeden pupienok, nevykonávajte postup sami, mali by ste sa aspoň poradiť s odborníkom.

 2. V rozpore so zákazom sa peeling vykonával pri poraneniach kože alebo ochoreniach, ktoré sú kontraindikované (škrabance, odreniny, rezné rany, pupienky spôsobené herpesom, ekzémom, alergiami).

 3. Exfoliačný vzorec je nesprávne zvolený, jednoducho nie je vhodný pre pacienta.

 4. Kozmetička porušuje antiseptické pravidlá: nenosí rukavice, nesterilizuje nástroje atď..

 5. Nedodržiava sa stanovený protokol postupu. Niektoré fázy sa môžu vykonávať v nesprávnom poradí alebo sa jednoducho vynechajú, aby sa ušetrili kozmetické výrobky alebo čas.

 6. Pravidlá správania počas rehabilitácie sa nedodržiavajú, tentoraz zo strany pacienta. Napríklad klient sa po peelingu dotýka pokožky na tvári, pretože ho svrbí a pálí, ale ruky si predtým neutrel antiseptickým prípravkom. Alebo ak chcete urýchliť proces normalizácie vzhľadu pokožky, strhnite kôry, ktoré sa vytvorili po peelingu. Nesprávna starostlivosť o pokožku (používanie agresívnych alebo nevhodných kozmetických prípravkov), kúpanie/saunovanie/opalovanie vo verejnom bazéne, nepoužívanie ochrany pred slnkom, cvičenie, ktoré spôsobuje nadmerné potenie pokožky a tváre, sú ďalšie faktory, ktoré prispievajú k tvorbe akné.

 7. individuálne vlastnosti a reakcie tela pacienta, ktoré odborník pred exfoliačným postupom nepozná. Alergia na peelingový prípravok alebo zložky prípravkov po peelingu môže byť bežná. Alebo hormonálna nerovnováha, ktorá sa zhoduje s peelingom a prejavuje sa ako zápal poškodenej kože. Akné môže byť spôsobené aj predtým nezistenými chorobami, ktoré sa zhoršia, keď sa imunita zníži v dôsledku kozmetického zákroku.

Ako vidíte, príčinou akné po peelingu môže byť mnoho situácií, keď sa vyrážky vyskytujú súčasne v dôsledku viacerých nepriaznivých faktorov. Len lekár alebo certifikovaná kozmetička môže diagnostikovať, prečo môže kozmetický zákrok spôsobiť vyrážku na tvári, najmä ak sa vyskytuje pravidelne. Samotné riešenie problému sa kategoricky neodporúča, inak ho môžete zhoršiť, čo vedie k jazvám a jamkám na koži, z ktorých bude veľmi ťažké sa zbaviť. Najhoršie, čo môžete v tejto situácii urobiť, je pokúsiť sa pupienky vytlačiť alebo inak pôsobiť na pokožku tváre. Mali by ste sa poradiť s dermatológom, možno budete potrebovať konzultáciu s ďalšími odborníkmi – endokrinológom, gastroenterológom, imunológom. Kvalifikovaní a skúsení lekári vám predpíšu liečbu (vrátane použitia antibiotík) a upravia starostlivosť o pokožku tváre tak, aby ste sa podobným problémom v budúcnosti vyhli.

Pupienky po peelingu – ako im predchádzať

Najskôr musíte identifikovať pravdepodobnú príčinu akné a odstrániť ju. Aj počas a po ďalšom peelingu,Dodržiavajte jednoduché pravidlá, ktoré znižujú riziko vzniku vyrážok, Ak bola príčina ich výskytu kombinovaná:

 1. Ošetrite si peeling tváre na kozmetickej klinike alebo s pomocou dermatológa. Nie je dobré robiť domáce pokusy.

 2. Uistite sa, že odborník, ktorý vykonáva ošetrenie, dodržiava protokol a sterilizuje nástroje.

 3. Po zákroku sa nedotýkajte pokožky holými rukami, ak vás veľmi svrbí, požiadajte svojho lekára alebo kozmetičku, aby vám odporučil prostriedok proti svrbeniu a na upokojenie pokožky.

 4. Používajte kozmetické prípravky na starostlivosť o pleť, ktoré vám odporučil odborník na starostlivosť o pleť. Môže to byť termálna voda na umývanie, antiseptiká, hydratačné krémy a prípravky, ktoré urýchľujú regeneráciu, obnovu epidermy.

 5. Nevystavujte pokožku ani slabému slnečnému žiareniu; UV žiarenie poškodzuje poškodenú epidermu. Vonku sa pohybujte až po použití opaľovacieho krému s ochranným faktorom SPF 30-50 (v závislosti od ročného obdobia a počasia).

 6. Nepoužívajte dekoratívnu pleťovú kozmetiku. Riasenka na riasy alebo rúž sa môže použiť, ale podkladová báza, podkladový krém, púder alebo rúž sú počas rehabilitačného obdobia zakázané.

 7. Dodržiavajte režim nechodenia na miesta, kam nemáte. Kúpanie, sauna, pláž a bazén sú zakázané, rovnako ako horúci kúpeľ. Takisto sa nemusíte vyčerpávať fyzickou námahou, kým sa nezapotíte. Ak je to možné, je lepšie zostať niekoľko dní mimo domu, kým sa vaša pokožka úplne nezotaví. Alebo vykonajte peeling v predvečer víkendov, štátnych sviatkov, prázdnin.

Vyhýbanie sa týmto jednoduchým pravidlám môže znížiť riziko vzniku akné po peelingu. Ak sa problém opakuje a nie je možné nájsť príčinu, mali by sa nájsť iné, menej agresívne a menej traumatizujúce metódy čistenia a osviežovania pokožky.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: