Salicylový peeling – najlepšie prostriedky a recepty na domáce použitie

Kyselina salicylová, látka používaná v kozmetike na celom svete. Je to spôsobené tým, že výrobky na jeho báze pomáhajú zlepšiť pleť: odstraňujú zápaly, zosvetľujú tón a osviežujú epidermis. Salicylový peeling sa používa v kozmetických salónoch, ale je vhodný aj na domácu starostlivosť.

Ako lúpať doma?

Produkty na urýchlenie regenerácie pokožky po peelingu

Upozornenie – chemický peeling je pomerne závažný postup, ktorý preniká hlboko do epidermy. Preto sa postup musí vykonávať prísne v súlade s protokolom, čím sa zníži riziko vedľajších účinkov a minimalizujú komplikácie.

Salicylový peeling sa môže používať na všetky typy pleti, ale treba mať na pamäti, že protokol ošetrenia sa môže podľa toho líšiť. Predstavujeme vám klasickú schému postupu.

 1. čistenie pleti. Bezprostredne pred aplikáciou roztoku sa musí pokožka pripraviť na ošetrenie. V tejto fáze očistite pokožku od nečistôt a odumretých buniek. Môžu sa používať vo forme denných čistiacich gélov alebo pien. Na dosiahnutie maximálneho účinku možno pleť napariť a následne aplikovať hlinenú alebo medovú masku.
 2. Potom je potrebné pokožku vydezinfikovať. Na tento účel možno použiť antiseptický roztok, napríklad chlórhexidín. Je veľmi dôležité, aby antiseptikum neobsahovalo alkohol. Je veľmi nežiaduce ignorovať túto fázu, pretože po exfoliácii je pokožka najnáchylnejšia na patogénne baktérie, ktoré by sa na nej mohli množiť.
 3. Aplikácia peelingu. Pripravený výrobok naneste na pokožku pomocou silikónovej špachtle v rovnomernej vrstve. Kyselinu salicylovú nepoužívajte na citlivé miesta: oblasť očí a sliznice. Potom budete musieť nejaký čas počkať, kým sa vykoná exfoliácia.
 4. Odstránenie roztoku z pokožky.Keďže hlavnou zložkou peelingu je kyselina, musí sa po zákroku neutralizovať. Na tento účel by sa mala používať sóda. Zvyšky ošetrovacieho prostriedku sa musia opláchnuť pod tečúcou vodou a pokožka sa musí utrieť mäkkou handričkou. Neotierajte pokožku.
 5. Zvlhčujte. Po peelingu je potrebné vyrovnať nedostatok tekutiny na bunkovej úrovni. Veľmi dobre na to funguje nočný hydratačný krém.

Salicylový peeling na suchú pokožku

Používanie na suchú pokožku nie je dobrý nápad, pretože môže zhoršiť olupovanie. Ak sa rozhodnete pre túto metódu, je lepšie použiť komplex, ktorý obsahuje krém, aloe a ďalšie hydratačné zložky.

Peeling pre mastnú pleť

Ak máte mastnú pleť, použite jemné verzie salicylového peelingu. Na starostlivosť o tento typ epidermy sú vhodné kompozície, ktoré obsahujú 15-20% roztok kyseliny. Tento jemný salicylový peeling je ideálny aj pre pleť so sklonom k akné.

Ak sa u vás prejavujú tzv. príznaky po akné – jazvy, tmavé modrasté škvrny – odporúčame povrchový a stredný peeling kyselinou salicylovou doma. Hlavným rozdielom je koncentrácia roztoku.

Upozorňujeme, že pred zákrokom si nesmiete pokožku píliť exfoliačnou kyselinou salicylovou. Hrubé častice roztoku môžu spôsobiť mechanické poškodenie pokožky, čo môže mať za následok vážne popáleniny alebo podráždenie.

Omladzujúci peeling

Ide o jeden z najagresívnejších typov salicylových komplexov, pretože obsahuje 25 % až 30 % kyseliny. Vhodný na účinné ošetrenie involučných zmien pleti: aktívne vyrovnáva štruktúru pleti, zlepšuje pevnosť a pružnosť epidermy a pomáha odstraňovať jemné vrásky a hyperpigmentáciu.

Omladzujúci salicylový peeling sa môže aplikovať na pokožku maximálne 10 minút. Ak je doba exfoliácie dlhšia, existuje riziko komplikácií a vedľajších účinkov.

Najúčinnejšie recepty na prípravu doma

peeling

Existuje mnoho peelingov s obsahom kyseliny salicylovej, ktoré si môžete pripraviť doma. Väčšina zložiek sa nachádza v chladničke, čo z nej robí jeden z najdostupnejších liekov.

Aspirín a citrónová kôra

Na prípravu roztoku je potrebné rozomlieť 4 tablety aspirínu na homogénny prášok. Zmiešajte ho s dvoma žĺtkami. Dobre premiešajte, aby sa vytvorila penivá zmes. Do zmesi pridajte lyžičku citrónovej šťavy.

Roztok pripravený na použitie naneste na pokožku pomocou aplikátora. Vyhnite sa oblasti očí a úst. Pozor na kontakt so sliznicami.

Peeling s kyselinou salicylovou by mal trvať 10 minút. Na potlačenie kyslosti naneste na pokožku kúsok jedlej sódy (10 g) zmiešanej s teplou vodou (pol pohára). Peelingový prípravok zmyje salicylový film z epidermy. Tvár by sa mala dôkladne umyť teplou vodou.

peeling s aloe

Toto ošetrenie je vhodné pre citlivú a problematickú pleť, ako aj pre normálnu pleť s prvými príznakmi involúcie. Na prípravu peelingu potrebujete dva stredne veľké listy aloe. Rozdrvte ich v čistej sklenenej miske. Potom rozdrvte tabletu aspirínu a pridajte čajovú lyžičku kávovej usadeniny do dužiny z aloe. Celú zmes dôkladne premiešajte, aby sa zabránilo vzniku hrudiek.

Naneste prípravok na pokožku – použite vatový tampón alebo špeciálny štetec. Je dôležité, aby bol peeling rovnomerne rozložený. Po 5 minútach by ste mali masku opláchnuť z pokožky, na to je lepšie použiť infúziu harmančeka, nechtíka alebo šalvie.

Medová kôra

Kozmetický prostriedok na báze medu s jemným účinkom možno použiť prakticky na každý typ pleti. Na prípravu budete potrebovať

 1. Rozdrví 3 tablety aspirínu na prášok;
 2. pol čajovej lyžičky čistenej vody;
 3. 2 gramy medu.

Všetky zložky peelingu by sa mali dôkladne premiešať, kým nevznikne homogénna kaša.

Nečistoty by sa mali z pokožky odstrániť; peeling rozotrite po tvári, vyhnite sa oblasti očí. Zloženie nechajte pôsobiť na pokožke 15 minút. Potom opláchnite zvyšok peelingu teplou vodou a opláchnite pokožku studenou vodou, aby ste uzavreli póry. Po ošetrení pokožku hydratujte nočným krémom.

K dispozícii sú produkty pripravené na použitie?

Domáca príprava bezpečných prípravkov na starostlivosť je zložitá, pretože nie je možné overiť percentuálny podiel zložiek. Z tohto dôvodu kozmetológovia odporúčajú používať hotové profesionálne výrobky, ktoré obsahujú kyselinu salicylovú.

 1. Natura Bisse Glyco 3 Peeling. Je to ampulkový výrobok, ktorého aktívnymi zložkami sú kyselina salicylová a glykolová. Trojfázový peeling účinne odstraňuje odumreté kožné bunky a pomáha pri aktívnej exfoliácii pokožky. Tento peeling je obdobou karboxyterapie, ktorá odstraňuje toxíny z pokožky a uvoľňuje kyslík. Výsledkom je regeneračný účinok na epidermis. Bylinné zložky obsiahnuté v roztoku regenerujú, upokojujú, hydratujú a zjemňujú pokožku.

 2. Kontrola škvŕn
  Pleťový krém, Kiehl’s
  . profesionálny kozmetický prípravok s obsahom vitamínu B3 a kyseliny salicylovej (1,5 %). Aplikácia tohto krému na pokožku znižuje výskyt kožných škvŕn. Vďaka kyseline salicylovej sa zlepšuje vzhľad pokožky, tón a reliéf tváre. Pri pravidelnom používaní zlepšuje celkový stav pokožky odstraňovaním nedokonalostí.
 3. Effaclar, La Roche-Posay. Krém na stiahnutie pórov jemne odstraňuje nečistoty. Vyhladzuje pokožku vďaka obsahu lipohydroxykyselín. Je optimálne vhodný pre problematickú a mastnú pleť a možno ho použiť aj na citlivú pleť.

Akékoľvek kontraindikácie?

Kyselina salicylová je, samozrejme, veľmi účinnou zložkou každého kozmetického výrobku. Preto má používanie takýchto roztokov a výrobkov niekoľko relatívnych a absolútnych kontraindikácií:

 1. užívanie liekov na stabilizáciu hladiny glukózy v krvi a liekov obsahujúcich oxid zinočnatý alebo rezorcinol.
 2. Nadmerne citlivá pokožka.
 3. Vírusové, herpetické a plesňové infekcie v akútnom štádiu.
 4. Prítomnosť mechanického poškodenia kože vrátane otvorených pupienkov, popálenín.
 5. Ak existuje individuálna náchylnosť na tvorbu hyperpigmentačných zón.
 6. Ak ste v priebehu mesiaca podstúpili akékoľvek kozmetické alebo prístrojové ošetrenie v ošetrovanej oblasti, ako aj chirurgické zákroky.
 7. silné opálenie od slnka alebo návšteva solária.
 8. Tehotenstvo a dojčenie.
 9. Onkopatológia, znamienka, materské znamienka.

Ak chcete získať výhody salicylového peelingu nad možnými škodlivými účinkami, poraďte sa s odborníkom. Kozmetický terapeut vám môže vybrať ošetrenie tváre, ktoré najlepšie vyhovuje typu vašej pleti a aktuálnym problémom.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: