Xeróza kože u detí a dospelých: príčiny, príznaky, liečba

Xeróza (suchá koža) je bežná patológia, ktorá často vedie k vzniku rôznych dermatóz. S týmto problémom sa stretávajú dospelí aj deti. Oslovili sme skúsených kozmetických dermatológov, ktorí objasnili príčiny a príznaky xerózy. Poskytli tiež praktické rady, ako ju kontrolovať správnou starostlivosťou.

Xeróza kože u detí a dospelých: príčiny, príznaky, liečba

Všeobecné informácie o xeróze

Xeróza je lekársky termín pre suchú pokožku. Tento jav môže byť dočasný alebo trvalý, dedičný. Vyznačuje sa nedostatkom vlhkosti v pokožke. Xeróza sa vyskytuje v staršom veku (geriatrická xeróza) alebo vzniká v dôsledku závažných patologických stavov (diabetes mellitus, hypotyreóza).

V rôznych hĺbkach pokožky prebiehajú tri hlavné procesy, ktoré regulujú hydratáciu:

 1. V epiderme sú močovina, kyselina mliečna, PCA (pyrolidón kyseliny karboxylovej), soli a aminokyseliny zodpovedné za absorbovanie a vylučovanie veľkého množstva vody.

 2. Stredné vrstvy pokožky obsahujú vlastné ochranné lipidy (ceramid-3 a iné), ktoré znižujú stratu vody pri odparovaní.

 3. V spodných vrstvách dermy prirodzený hydratačný systém pokožky transportuje vodu do epidermy prostredníctvom proteínov vodných kanálikov.

Tento fyziologický systém funguje harmonicky a dobre sa prispôsobuje potrebám hydratácie pokožky. Suchosť nastáva, keď vnútorné a vonkajšie faktory narúšajú tento systém.

Príčiny xerózy u dospelých a detí

Medzi základné patogenetické mechanizmy patriavzniku xerózy sú tieto:

 1. Zníženie bariérovej funkcie. Je to spôsobené poruchou lipidov stratum corneum. V medzibunkových lipidových vrstvách dochádza k defektom, ktoré vyvolávajú zvýšenú transepidermálnu stratu vlhkosti.

 2. Zníženie schopnosti zadržiavať vlhkosť. Vyvíja sa proti nedostatku prirodzeného hydratačného faktora, ktorý pozostáva z voľných aminokyselín a ich derivátov, kyseliny mliečnej, močoviny a ďalších zložiek, ktoré tvoria hydrolipidický plášť.

 3. Zhoršený prenos vlhkosti z dermy do epidermy a rohovej vrstvy.

Epidermis sa potom dehydruje a začína sa rozvíjať klinický obraz xerózy.

Možné príčiny a spúšťače:

 1. Vek. V priebehu života existuje niekoľko vekových období, ktoré sa vyznačujú zvýšenou suchosťou pokožky. Rozlišuje sa medzi novorodeneckým obdobím, ktoré často sprevádza fyziologická novorodenecká deskvamácia, a detstvom a starobou.

 2. Klimatické podmienky. Suchá pokožka je spôsobená nízkou vlhkosťou a teplotami pod bodom mrazu. UVA lúče pôsobia na epidermis aj dermis a poškodzujú elastín a kolagén.

 3. Centrálne vykurovanie a klimatizácia. Ak sú v prevádzke bez zvlhčovačov, pokožka môže byť veľmi suchá.

 4. Postupy s horúcou vodou. Časté a dlhodobé ošetrovanie vodou ničí lipidovú bariéru pokožky. Vplyv má aj chlórovaná voda v bazéne.

 5. Mydlá a sprchové výrobky. Mnohé čistiace prípravky obsahujú drsné povrchovo aktívne látky, ktoré narúšajú ochranný hydrolipidický plášť. pH mydla tiež spôsobuje vysušovanie a alkalizáciu pokožky.

 6. Nepohodlná obuv a nevhodné oblečenie. Syntetické tkaniny bránia pokožke dýchať a dráždia ju. Tesná obuv spôsobuje mikropoškodenie pokožky na chodidlách a zhoršuje suchosť.

 7. Kožné dermatózy. Atopická dermatitída, psoriáza a ichtyóza (u dojčiat a detí) sú najčastejšími príčinami xerózy.

 8. Somatické ochorenia. Hypotyreóza – znižuje aktivitu kožného mazu. Diabetes je častým spúšťačom psoriázy nôh. K nadmernej suchosti vedú aj nádorové a hematologické ochorenia.

Používanie diuretík (močopudných liekov) vedie k celkovej dehydratácii a suchej pokožke.

Typy xerózy

Existujú tri typy atletickej nohy:

 1. Detský atopik. Zabudované na genetickej úrovni.

 2. Staroba (senilita). Vzniká v dôsledku prirodzených zmien súvisiacich s vekom.

 3. Získané. Spôsobené nesprávnou starostlivosťou alebo rôznymi spúšťačmi.

Získaná xeróza je často spôsobená pôsobením vody, najmä studenej.

Prvé príznaky a symptómy

Xeróza kože u detí a dospelých: príčiny, príznaky, metódy liečby

Xeróza je často dočasný problém a postihuje nás len v určitých obdobiach roka. Hoci niektorí ňou trpia po celý rok. To, ako sa patologické stavy nôh prejavia, závisí najmä od veku a celkového zdravotného stavu a od miesta, kde žijete.

Vývoj tejto chyby prebieha v niekoľkých fázach:

 1. Fáza I.Koža prestáva plne plniť svoju ochrannú funkciu. Mierne nepohodlie z napätia a suchosti. Hydratačné krémy môžu tento problém ľahko vyriešiť. Vystavenie slnku, kontakt s vodou alebo dlhodobé pôsobenie suchého vzduchu môže spôsobiť olupovanie.
 2. Fáza II. Tuhá a suchá pokožka je trvalá. Dokonca ani veľkorysá aplikácia hydratačných krémov to neuľahčuje. Neustále nepohodlie. Pokožka reaguje aj na tie najmenšie veci: teplú sprchu, tečúci kondicionér. Občas je koža svrbivá a červená a rohovinová vrstva prerastá.
 3. Fáza III. Deformácia kožných štruktúr zasahuje hlbšie do epidermy. Akýkoľvek prípravok na starostlivosť o pleť je proti silnému olupovaniu a hlbokým vráskam neúčinný. Pokožka stráca pružnosť, stáva sa tvrdou a drsnou. Koža je veľmi reaktívna, náchylná na zápaly.
 4. Štádium IV.Výrazné zmenšenie objemu epidermy a dermy. Hlboké zápalové defekty kožného epitelu. Zvýšený počet geriatrických procesov.

Iba komplexný diagnostický postup môže potvrdiť xerózu, pochopiť jej príčiny a predpísať správnu liečbu.

Aký lekár vám môže pomôcť?

Ak sa u vás prejavia príznaky xerózy, mali by ste navštíviť svojho praktického lekára, ktorý vás pravdepodobne odošle k dermatológovi. Môže byť potrebné konzultovať ďalších špecialistov: endokrinológa, špecialistu na infekčné choroby, psychoterapeuta. Po kompletnom vyšetrení sa zistí príčina a zvolí sa účinná liečba a starostlivosť.

Metódy boja proti xeróze

Dermatológovia odporúčajú pacientom s xerózou kože tieto opatrenia:

 1. udržiavať dobrú vodnú bilanciu (vypiť približne 1,5-2 litre vody denne);

 2. Konzumujte pestrú a vyváženú stravu, najmä ovocie a zeleninu a potraviny s obsahom omega-3, -6, -9 (morské ryby, orechy, olivy, avokádo);

 3. Čo najviac sa vyhýbajte kontaktu so spúšťačmi (menej kontaktu s vodou, nevystavujte sa otvorenému slnku, mrazu alebo vetru);

 4. Venujte pozornosť športovým aktivitám (fyzická aktivita stimuluje regeneráciu epitelu a fyziologické procesy v dermis);

 5. vyberajte si na oblečenie prírodné tkaniny, ktoré minimalizujú poškodenie pokožky a nespôsobujú nadmerné potenie;

 6. čistí jemnými gélmi a penami s neutrálnym pH, nepoužíva drsné lufy, po sprchovaní alebo kúpaní používa zmäkčovadlá.

V boji proti skleróze je nevyhnutné používať lipidy (ceramidy a mastné kyseliny) podobné fyziologickým epidermálnym lipidom. Vazelína a minerálne oleje (nefyziologické lipidy) sú irelevantné.

Naša recenzia produktov starostlivosti o pleť

V našom prehľade nájdete najlepšie jemne čistiace a hydratačné prípravky pre veľmi suchú pleť.

NomináciaUmiestnenieNázovCena
Prehľad produktov1La Roche-Posay
 • Pikar syndet ap+
 • 1 500 €
  2Bioderma Atoderm sprchový gél1 100 €
  3Emolium Emulzia na kúpanie1 170 €
  4Uriage Xemose Creme Re telový krém
 • pidante Anti-Irritations
 • 1 100 €
  5Mustela zvláčňujúci krém Emollient STELATOPIA2 100 €
  6Topicrem Ultra hydratačné telové mlieko1 500 €
  7Bepanten Derma hydratačné telové mlieko420 €
  8Sensaderm Detská telová emulzia700 €

  La Roche-Posay
 • Pikar syndet ap+
 • Skóre : 4.9

  -    LA ROCHE-POSAY<li></div><p>PIKAR SYNDET AP+“ src=“/wp-content/uploads/2023/03/6871666196961-8ks.jpg“ height=“400″ title=“LA ROCHE-POSAY SPRCHOVÝ GÉL NA OBLIČEJ A TELO</p><li>PIKAR SYNDET AP+“><p>Francúzska značka La Roche-Posay vyvinula účinný krémový gél. Je vhodný na jemné čistenie tváre a tela dospelých a detí, počnúc dojčatami. Jemne odstraňuje nečistoty a obnovuje lipidovú rovnováhu pokožky. Gélový krém má príjemnú vôňu a konzistenciu, ktorá dobre pení. Pri systematickej aplikácii zanecháva pokožku jemnú, hladkú a hodvábne jemnú.</p><h3>Bioderma Atoderm sprchový gél</h3><p>Hodnotenie: 4.8</p><div style=Bioderma Atoderm sprchový gél

  Bioderma (Francúzsko) vyvinula sprchový gél Atoderm. Premyslené zloženie pomáha udržiavať rovnováhu lipidov, odstraňuje suchosť a napätie. Môžu ho používať všetci členovia rodiny vrátane novorodencov. Po jeho použití zostáva telo príjemne prevoňané a dochádza k vnútornému uvoľneniu.

  Emolium Emulzia na kúpanie

  Hodnotenie: 4.8

  Emolium Emulzia na kúpanie

  Poľská značka Emo

 • Urem vytvára účinnú emulziu na kúpanie. Je vhodný na jemné čistenie suchej a citlivej pokožky dospelých aj detí od narodenia. Obsahuje: makadamiový olej, bambucké maslo, avokádový olej a triglyceridy kyseliny kaprylovej a kaprinovej. Toto zmäkčovadlo dokonale znižuje účinky tvrdej vody, obnovuje vodno-lipidový plášť, hydratuje hlboké vrstvy pokožky.

  Uriage Xemose Creme Re telový krém
 • pidante Anti-Irritations
 • Hodnotenie: 4.8

    URIAGE XEMOSE CREME RE<li></div><p>PIDANTE ANTI-IRRITATIONS“ src=“/wp-content/uploads/2023/03/61816661961-73ks.jpg“ height=“400″ title=“URIAGE XEMOSE CREME RE</p><li>PIDANTE PROTI PODRÁŽDENIU“><p>Francúzska značka Uriage vyvinula Xemose Creme Re, silný krém na obnovu lipidov pre</p><li>pidante Anti-Irritations. Dokonca aj veľmi suchá pokožka sa rýchlo regeneruje a obnovuje sa pocit pohodlia. Posilňuje a podporuje prirodzené ochranné vlastnosti pokožky. Konzistencia výrobku je veľmi príjemná, mastná a rýchlo sa vstrebáva.<h3>Mustela zvláčňujúci krém Emollient STELATOPIA</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=Mustela zvláčňujúci krém Emollient STELATOPIA

  Francúzska značka Mustela uvádza na trh detský zvláčňujúci krém STELATOPIA. Zloženie tohto výrobku: organický destilát slnečnicového oleja a avokádový olej. Obsahuje tiež patentovanú zložku, ktorá stimuluje produkciu lipidov. Zmäkčovadlo upokojuje, zjemňuje a zabraňuje vzniku škvŕn na pokožke.

  Topicrem Ultra hydratačné telové mlieko

  Hodnotenie: 4.7

  ULTRA HYDRATAČNÉ TELOVÉ MLIEKO

  Ďalší francúzsky výrobca, spoločnosť Topicrem, tiež vyrába mimoriadne hydratačné telové mlieko. Zloženie s močovinou (2 %) a glycerínom (9,5 %). Mlieko spoľahlivo hydratuje a chráni pokožku počas 24 hodín a odstraňuje príznaky suchej pokožky. Vhodné pre všetkých členov rodiny. Krémová, mimoriadne hladká textúra mlieka obnovuje pružnosť, jemnosť a hladkosť pokožky.

  Telové mlieko Bepanten (Bayer) Derma hydratačné

  Hodnotenie: 4.6

  Telové mlieko Bepanten (Bayer) Derma hydratačné

  Nemecká farmaceutická spoločnosť Bayer uvádza na trh hydratačné telové mlieko Bepanten Derma. Vďaka vysokej koncentrácii fyziologických lipidov (ceramidy, lecitín), vitamínu E a provitamínu B5 chráni pokožku pred škodlivými vonkajšími faktormi, zachováva vlhkosť v pokožke. Krém sa rýchlo vstrebáva a zanecháva na pokožke príjemný pocit.

  Sensaderm detská telová emulzia

  Hodnotenie: 4.5

  SENSADERM DETSKÁ TELOVÁ EMULZIA

  Polish Sensaderm vyrába telové mlieko, ktoré je vhodné pre suchú, podráždenú a alergickú pokožku. Obsahuje: kaprylové a kaprylové triglyceridy, makadamiový olej, inka-inchi, hyaluronát sodný. Táto emulzia hĺbkovo hydratuje, vyživuje a chráni pokožku pred škodlivými vplyvmi životného prostredia.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: