Ako nainštalovať zástenu pod vaňu | 6 jednoduchých krokov

Kúpeľňa je často skladom nepotrebných vecí, náradia a domácich chemikálií. Máme tendenciu zastrčiť ich pod vaňu, než aby sme pokazili dizajn, ale z tejto situácie existuje východisko a odborníci, ktorí spolupracujú s časopisom Expertology, o ňom vedia. Výmenník tepla a sieťku radiátora môžete namontovať vlastnými rukami – bez poškodenia hodnotnej konštrukcie.

Čo je to kúpeľňová zástena a aké druhy výrobkov existujú?

zástena pod vaňou

Pre moderného človeka už kúpeľňa nie je len technická miestnosť, kde si môžete umyť ruky a osprchovať sa, ale miesto na relaxáciu. A o akom relaxe môžete hovoriť, ak je vonkajšia časť miestnosti nechutná?. Príčinou vašej nálady môžu byť zbytočné „veci“, ktoré vykúkajú spod luxusnej akrylátovej vane. Uložiť svoje nervy môže byť jednoduché zariadenie – obrazovka pod kúpeľňou, ktorá si môže kúpiť ready-made, alebo aby ich vlastné ruky. Zložitosť inštalácie závisí od zvoleného dizajnu a materiálu a zásteny môžu byť vyrobené z týchto materiálov

 1. robustné plasty a iné vysoko odolné plasty sú najčastejšou voľbou;

 2. organické sklo – skutočný kúpeľňový doplnok a dokonalé riešenie pre milovníkov neobvyklých interiérov;

 3. drevovláknitá doska s jemnou štruktúrou alebo MDF

 4. drevotrieskové dosky pokryté vrstvou laminátu alebo LDPB;

 5. sadrokartónové dosky, ktoré sa najčastejšie používajú v stavbách zhotovených svojpomocne.

V súčasnosti je na trhu široká ponuka vaní. Môžete si kúpiť luxusné kovové konštrukcie; robustné liatinové vane, ktoré dobre udržujú teplo, sú stále veľmi žiadané; svoje uplatnenie našli aj výrobky z akrylátu. Výrobcom záleží na ich imidži, preto robia všetko pre to, aby sa konečný používateľ cítil pohodlne, takže väčšina moderných modelov je vybavená obrazovkami a má niekoľko druhov:

 1. pohodlný dizajn s posuvnými dverami je možnosť, ktorú uprednostňuje väčšina používateľov;

 2. so samostatnými výklopnými dverami;

 3. výrobky s odnímateľnými panelmi, ktoré sú vhodné pre ľudí, ktorí neplánujú často používať priestor pod vaňou;

 4. s prázdnymi panelmi a kontrolnými poklopmi na kontrolu a opravu sanitárnych armatúr a potrubí.

Charakteristickým znakom väčšiny prefabrikovaných konštrukcií je jednoduchá montáž. So štandardnou sadou nástrojov zvládne túto úlohu aj človek, ktorý nie je v inštalatérstve žiadnym machrom. Pri inštalácii vlastnoručne vyrobenej zásteny sa môžete stretnúť s určitými ťažkosťami, ale ani v tomto prípade nebudete mať žiadne problémy – najmä ak využijete naše tipy, ako nainštalovať zástenu pod vaňu.

Montujeme hotové sprchové zásteny z predajne..

obrazovka vyrobená v obchode

Moderné vane, na rozdiel od „nudných“ dizajnov z minulého storočia, sú k dispozícii v širokej škále typov, ktoré sa líšia nielen dizajnom a farbou, ale aj veľkosťou. Široká ponuka prefabrikovaných výrobkov trochu sťažuje výber, ale pri správnych rozmeroch by to nemal byť problém. Stačí zmerať výšku a šírku vane a naši poradcovia vám pomôžu s ostatnými otázkami.

Musíte vedieť!Sita sa často dodávajú v štandardných verziách so šírkou 50, 55 a 60 cm a dĺžkou 1,5, 1,6 a 1,7 metra. Môžete sa tiež dohodnúť na dodávke neštandardných rozmerov výrobkov na objednávku.

Špecialisti vyberú model zásteny zodpovedajúci osobitostiam konštrukcie kúpeľne a vašim osobným preferenciám. Predajcom môžete dôverovať, ale nezaškodí, ak si uvedomíte, že si musíte vybrať výrobky z odolného plastu a iných vodeodolných materiálov s atraktívnym vzhľadom, ktorý sa hodí k dizajnu vášho interiéru. Až po správnom výbere je možné začať s inštaláciou – ako príklad si vezmeme liatinovú vaňu.

 1. Krok 1– Na inštaláciu zásteny budete potrebovať meter, skrutkovač, vodováhu, kľúč a v niektorých prípadoch aj tesniaci prostriedok.

 2. Krok č. 2.Skontrolujte konštrukčnú celistvosť zásteny a dodacej súpravy. Výrobca musí výrobok vybaviť hmoždinkami a nožičkami, ktoré sú dôležitým detailom pri zohľadnení rôznych výšok vaní.

 3. Krok č. 3.Vloženie nožičiek do otvorov zátok, konečné meranie a príprava zásteny na inštaláciu.

 4. Krok č. 4– Jednoducho ho umiestnite do medzery medzi okrajom vane a podlahou. V tomto prípade je obzvlášť dôležité, aby bola konštrukcia na úrovni. Zástena by nemala vyčnievať dopredu ani dovnútra – ideálnym riešením je inštalovať ju na úrovni kúpeľne.

 5. Krok č. 5. Nastavenie výšky pomocou nožičiek.

 6. Krok č. 6.inštalácia dverí alebo zaslepovacích panelov pozdĺž vodiacich koľajníc, ktorá je tiež jednoduchá

Ak ste si vybrali správnu zástenu podľa veľkosti vane, inštalácia vám nezaberie veľa času, najmä ak ide o inštaláciu prázdnych panelov, ktoré nie sú určené na otváranie a odstraňovanie. Proces inštalácie akrylátovej vane je trochu odlišný. Je potrebné si uvedomiť, že akryl je krehký a nepredvídateľný materiál, preto sa s ním musí zaobchádzať s maximálnou opatrnosťou. Nie je to ťažké, ale proces inštalácie akrylátovej posuvnej zásteny do vane bude trochu odlišný.

 1. Na inštaláciu zásteny na akrylovú vaňu je potrebné urobiť otvory pre čapy. Dávajte pozor, aby ste nepoškodili žiadne z rebier.

 2. Ďalším krokom je pripevnenie rámu zásteny ku konštrukcii vane, na čo sa používajú samorezné skrutky.

 3. Potom by ste mali postupovať podľa známej schémy – obrazovka sa umiestni na svoje miesto a jej poloha sa zafixuje pomocou spojovacích prvkov, ktoré sú súčasťou sady. Ak počiatočné merania nie sú presné, môžete plast narezať, rovnako ako akýkoľvek iný materiál, ak to rozmery umožňujú, ale bolo by to horšie, ak nie je dostatok miesta. Preto by ste si mali kúpiť výrobok s malou maržou.

To je dôležité!Aby zástena dokonale priľnula a nepoškodila sa váhou vody, musíte ju inštalovať s vaňou naplnenou vodou

Ak si myslíte, že to zvládnete sami, alebo ak chcete ušetriť peniaze za inštaláciu, môžete si ju skúsiť vyrobiť sami. Je to o niečo zložitejšie ako prefabrikovaný výrobok, ale zároveň nie tak komplikované, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Ako si ho vyrobiť a nainštalovať sami

obrazovka obchodu

Samotná výroba a montáž zásteny si nevyžaduje veľa úsilia, najmä ak si necháte poradiť od našich odborníkov. Určité ťažkosti môžu nastať pri posuvných dverách, preto zvážime možnosť výroby a inštalácie žalúziovej clony z vodeodolného sadrokartónu, s ktorým mnohí odborníci radšej pracujú. Ako testovací objekt opäť použijeme rozmarnú akrylovú vaňu.

Na začiatok si pripravíme sadu potrebných nástrojov a materiálov na výrobu samotného plátna a jeho rámu. Potrebujeme sadrokartónové dosky a kovové (najlepšie hliníkové) profily s rozmermi 75×40 a 60×27 mm. Môžete použiť aj drevený rám, ale v tomto prípade by malo byť drevo ošetrené vodotesnou impregnáciou. Postup inštalácie je nasledovný:

 1. Označte polohu rámových tŕňov, ktoré by mali byť umiestnené pod vaňou vo vzdialenosti rovnajúcej sa hrúbke sadrokartónu;

 2. zmerajte vzdialenosť od povrchu podlahy po okraj vane – tieto rozmery sú potrebné na výrobu stĺpikov;

 3. V kúpeľni sú okrajové stĺpiky pripevnené k stene pomocou samorezných skrutiek;

 4. K okrajovým stĺpikom je pripevnený vodiaci profil – pod okrajom vane a na úrovni podlahy;

 5. V tomto prípade je potrebné nainštalovať dva medzistĺpiky v mieste kontrolného poklopu;

 6. do prefabrikovaného rámu sa vloží vopred pripravená sadrokartónová doska a osadí sa poklop, ktorého dizajn sa musí vopred premyslieť.

Rovnakým spôsobom môžete vytvoriť nielen prázdnu obrazovku, ale aj nastaviť posuvné vzory a môžete použiť nielen sadrokartón, ale aj odolný plast, ako aj MDF a laminované drevovláknité dosky. Trochu ťažšie sa pracuje so sklom, kde je obzvlášť ťažké presne merať, pretože je ťažké prispôsobiť veľkosť skla na mieste.

Neobvyklé kúpeľové zásteny

Neobvyklé kúpeľové zásteny

Okrem veľkého počtu prefabrikovaných obrazoviek existuje mnoho zaujímavých riešení. Môžete tiež využiť trochu kreativity a prekvapiť ľudí okolo seba tým, že vlastnými rukami vytvoríte pod vaňou neobvyklú konštrukciu. Ponúkame niekoľko možností takýchto riešení:

 1. Tehla, pokrytá mozaikou alebo obložená dlaždicou. Dizajn môže byť v kúpeľni skutočným lákadlom pre oči a existuje niekoľko možností, ako navrhnúť takúto efektnú zástenu do vane.

 2. Drevená sadrokartónová doska so schodíkom – konštrukcia nazývaná „pódium“. Je to veľmi pohodlné a vyzerá to perfektne.

 3. Prírodný kameň je dobrým riešením pre rodinné domy, ale v bytoch možno masívny kameň nahradiť kamenným obkladom.

 4. Sklenená zástena, ktorá môže opticky zväčšiť kúpeľňu – dobré riešenie pre malé priestory.

 5. Milovníkov romantiky zaujme vyrezávaný, podsvietený panel.

 6. Za zmienku stoja aj drevené panely, ktoré dokážu zvýrazniť sofistikovanosť každého interiéru.

 7. Betónové konštrukcie, ktoré zdôrazňujú sofistikovanosť loftu a iných moderných dizajnových štýlov.

Radi by sme povedali, že zástena pod vaňou nie je nepodstatným detailom, ako sa predtým myslelo, ale úplným dekoratívnym prvkom. Ak sa k nemu hodí štýl, farba a veľkosť, bude dokonalým doplnkom každej dizajnovej schémy. Preto obrazovka, ktorá nezodpovedá celkovému dizajnu, môže pokaziť celkový obraz. Preto je potrebné zvoliť si ho vyvážene, s ohľadom na výhody a nevýhody.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: