Ako odstrániť starý náter z chladiča

Odlupujúci sa liatinový radiátor kazí interiér každej miestnosti – aj keď bola vymaľovaná. Po premaľovaní hrozí, že sa problém ešte zhorší, pretože čerstvý lak zvýrazní topografiu radiátora. Jedinou možnosťou je odstrániť starý náter z chladiča, natrieť ho základným náterom a naniesť nový.

Pripravili sme zoznam odporúčaní, ktoré vám pomôžu rýchlo odstrániť starý náter z chladiča.

Ako odstrániť starý náter z chladiča

Základné ustanovenia

Odstráňte farbu z radiátora (a tiež ho premaľujte) až po skončení vykurovacej sezóny. Ak je radiátor horúci, opláchnutie bude neúčinné a nanesená farba sa z povrchu dostane v krátkom čase bez zaschnutia. Okrem toho nie je bezpečné pracovať s horúcou batériou – hrozí riziko vážnych popálenín.

Na odstránenie starej farby potrebujete:

 1. kovové hladidlo;
 2. Kefa s drôtenými štetinami;
 3. nosiť priliehavé textílie a gumené rukavice;
 4. Vysokokvalitné ochranné okuliare;
 5. respirátor;
 6. čo najviac starých handier.

Ak sa farba odstráni po vykonaní opravy, zakryte plochy priliehajúce k radiátoru fóliou alebo starými novinami. V opačnom prípade sa môže do povrchu tapety už v ranom štádiu absorbovať zápach škodlivých rozpúšťadiel.

Predtým, ako začnete s odstraňovaním farby, radiátor dobre utrite, aby ste odstránili prach alebo kúsky farby, ktoré sa už mohli samovoľne odlepiť.

Ako odstrániť starý náter z chladiča

Existujú 3 spôsoby, ako rýchlo odstrániť starý náter z chladiča.

Chemická metóda

Chemické výrobky predávané v obchodoch so stavebninami zahŕňajú tekuté a aerosólové výrobky. Sprej sa najlepšie používa na liatinové radiátory, pretože miesta medzi rebrami sa oveľa ľahšie opracovávajú prúdom ako štetcom. Kvapalné chladiace kvapaliny sú vhodné pre doskové chladiče. Pri používaní tekutých čistiacich prostriedkov ich nelejte do plastových nádob – berte ich z výrobných nádob.

S chemickými výrobkami pracujte len vtedy, ak je miestnosť dobre vetraná. Nezabudnite nosiť respirátor, ochranné okuliare, gumené rukavice a látkové rukavice. Látkové výrobky sú potrebné, pretože škodlivé zlúčeniny v krátkom čase prežerú gumové výrobky.

Okrem toho by sa mal chrániť nábytok, podlahové krytiny a steny, aby sa na ne pri striekaní nedostali žiadne čiastočky prípravku.

Postup:

 1. Na povrch radiátora naneste niektorú z vybraných zmesí. Dbajte na to, aby sa výrobok nedostal na gumové tesnenia. V opačnom prípade sa môžu poškodiť a chladič môže vytekať;
 2. Počkajte približne 15 minút;
 3. Uvoľnené čiastočky farby odstráňte špachtľou alebo štetcom;
 4. Zvyšky farby odstráňte handričkou;
 5. Umyte radiátor mydlovým roztokom a počkajte, kým vyschne.

Nevýhodou chemickej metódy je škodlivosť pre zdravie. Okrem toho tieto typy výrobkov odstraňujú len vrchnú vrstvu farby. Ak bol radiátor natretý viackrát, musíte postup opakovať, aby ste odstránili každú vrstvu.

Mechanická metóda

Ako odstrániť starý náter z chladiča

Ide o jeden z najúčinnejších spôsobov odstraňovania farby. Jednoducho vezmite ostrú špachtľu a zoškrabte ňou starú farbu zdola nahor. Táto metóda je však vhodná pri hladkých rúrach – pri reliéfnych je príliš náročná.

Môžete použiť vŕtačku, brúsku atď. . Pripojte trysku k vybranému nástroju (nezabudnite si chrániť tvár respirátorom a okuliarmi) a vyčistite radiátor pomocou stredného výkonu.

Výhodou tejto metódy je vysoká rýchlosť odstraňovania starého náteru, nevýhodou je prášenie. Preto pred začatím procedúry otvorte okná v miestnosti a zatvorte všetky dvere v byte.

Môžete použiť dierovač s nástavcom na špachtľu, ale pri nesprávnej manipulácii hrozí riziko poškodenia chladiča. Práca je hlučná – vibrácie sa prenášajú do stúpačky.

Nemôžete použiť mechanickú metódu čistenia. Zvyšky výrobku spolu s prachom z farby pokryjú celú miestnosť, čo bude neskôr veľmi škodlivé pre vaše zdravie.

Tepelná metóda

Táto metóda si vyžaduje použitie horáka. Rýchlo zahrieva farbu, ale potom začne horieť, čo vedie k nebezpečným výparom, sadziam a škodlivému zápachu. Túto metódu odporúčame, ak máte možnosť vziať radiátor von.

Ak musíte takéto manipulácie vykonávať doma, vykonajte všetky potrebné bezpečnostné opatrenia. Keď sa farba zahreje na najvyššiu teplotu, začne vydávať nielen štipľavý zápach, ale aj zdraviu škodlivé látky. Uistite sa, že je miestnosť dostatočne vetraná. Táto metóda si tiež vyžaduje asistenta, pretože práca s lampou a špachtľou je náročná.

Niektorí radia použiť stavebný sušič vlasov – údajne horúci vzduch zohrieva farbu, ktorá sa začne oddeľovať od batérie. V praxi je však táto metóda vhodná len na odstraňovanie farby, ktorá už z povrchu radiátora opadla.

Ďalšie tipy

Nie vždy sa odporúča úplne odstrániť farbu z chladiča. Niekedy stačí odstrániť zjavné voľné konce špachtľou a následne prebrúsiť priľahlé miesta šmirgľovou handričkou.

Šmirgľová handrička môže tiež pomôcť odstrániť hrubé škvrny predchádzajúcej farby. Na kozmetickú renováciu postačí aj ľahká úprava. Nepotrebujete žiadne škodlivé chemikálie ani špecializované nástroje.

Povrch liatinového radiátora bude nerovný aj po úplnom odstránení farby. Na zabezpečenie maximálnej priľnavosti je potrebné lak dodatočne natrieť základným náterom.

Mechanická metóda je vhodná na odstraňovanie farby na ťažko prístupných miestach. Pripravte si stredne hrubý brúsny papier a drevenú lištu. Vytiahnite šmirgľový pás a prebrúste ho medzi rebrami chladiča. Pri použití chemickej metódy je na čistenie neprístupných miest v chladiči potrebná úzka špachtľa.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: