Ako opraviť plastové panely v kúpeľni | Expert materiál

Obkladanie stien v kúpeľni plastovými panelmi je lacnejšia možnosť ako obkladanie keramickými obkladačkami, ale má svoje výhody. Naši odborníci v oblasti stavebníctva a opráv analyzovali výhody a nevýhody tohto druhu povrchovej úpravy a vypracovali návod na inštaláciu krok za krokom, ktorú možno vykonať dvoma spôsobmi.

Výhody a nevýhody plastových panelov sú

Výhody a nevýhody plastových panelov

Medzi výhody opláštenia patria⭐ Kúpeľňa môže byť vybavená plastovým obkladom:

 1. Výrazne nižšia cena samotného materiálu a práca na konečnej úprave v porovnaní s obkladom z keramických dlaždíc;

 2. Široká škála farieb a textúr. Výrobcovia vyrábajú mnoho druhov tohto dokončovacieho materiálu v širokej škále farieb a textúr imitujúcich prírodné materiály, s reliéfnymi vzormi, hladkým alebo matným povrchom a dokonca aj s dekoráciou z fototlače;

 3. Vysoká tepelná a zvuková izolácia;

 4. jednoduchá montáž – obklad môže vykonať laik so základnými manuálnymi zručnosťami;

 5. Možnosť ukryť elektroinštaláciu pod obkladom, čo v prípade obkladu nie je možné;

 6. Pri práci nevzniká množstvo odpadu, špiny a nečistôt typických pre obkladačské práce;

 7. Plastové výrobky sú trvanlivé – odolné voči trvalému pôsobeniu vlhkosti a vodných pár, nepodliehajú korózii ani škodlivým účinkom húb a plesní;

 8. Obklad sa ľahko čistí čistiacimi prostriedkami pre domácnosť alebo jednoducho vodou;

 9. Výrobky sú šetrné k životnému prostrediu – pri bežných teplotách nevypúšťajú žiadne zdraviu škodlivé látky;

 10. obklad sa dá ľahko opraviť – v prípade poškodenia sa jednotlivé prvky jednoducho vymenia.

Medzi nevýhody patria:

 1. nízka odolnosť voči mechanickým nárazom, ale táto nevýhoda je kompenzovaná jednoduchosťou opravy

 2. emisie toxických látok v prípade požiaru;

 3. Zmenšenie priestoru kúpeľne v prípade obkladu na ráme.

Vidíme, že výhod je oveľa viac ako nevýhod, čo robí túto možnosť úpravy kúpeľne celkom prijateľnou a obľúbenou medzi vývojármi.

Čo sú plastové panely

plastové panely

Plastové panely, ktoré možno použiť na dokončenie kúpeľne, sú vyrobené z PVC (polyvinylchloridová polymérna hmota) v dvoch typoch:

 1. Lamelové – vo forme latiek dlhých 3 m, širokých 100-125 mm;

 2. štandardné – v kusoch s dĺžkou od 2,6 do 3,0 m a šírkou 250-370 mm; – štandardné – v kusoch s dĺžkou od 2,6 do 3,0 m a šírkou 250-370 mm.

Lamelové aj štandardné panely sú vybavené spojovacími prvkami s perom a drážkou, ktoré umožňujú rýchle a jednoduché vzájomné spojenie.

Aké nástroje budú potrebné na prácu

Obkladové práce sa vykonávajú pomocou týchto nástrojov:

 1. elektrickou vŕtačkou alebo vŕtacím kladivom;

 2. skrutkovač a skrutkovač;

 3. Píly na drevo a kov;

 4. Sú šetrné k životnému prostrediu a pri bežných teplotách nevypúšťajú žiadne škodlivé látky; nevyžadujú použitie stavebného noža;

 5. zošívacia pištoľ;

 6. meter, vodováha, olovnica, značka;

 7. Kladivo.

Pokyny na inštaláciu plastových panelov v kúpeľni

Obkladanie možno vykonať dvoma spôsobmi – rámovaním a bezrámovou metódou.

Montáž panelov na rám

rámovanie

Rám pre obklad môže byť vyrobený z rôznych materiálov – drevený trámový profil 40×40 alebo 40×25 mm, oceľové pozinkované profily v tvare U, ktoré sa používajú pri konštrukcii podhľadov alebo sadrokartónových stien, ako aj profily z plastu.

Stretnutie s rámom zariadenia zahŕňa nasledujúce operácie:

 1. Príprava povrchu, ktorá spočíva v očistení stien od znečistenia a vyrovnaní, pretože akékoľvek nerovnosti spôsobia ťažkosti s inštaláciou rámu a ovplyvnia kvalitu následného zariadenia obkladu. Steny sa vyrovnávajú cementovo-pieskovou alebo vápennou maltou.

 2. Dokončené musia byť aj všetky práce na výmene vodovodného a kanalizačného potrubia a inštalácia elektrických systémov.

 3. Ochrana pred baktériami. Medzi obkladom a stenou alebo stropom vznikne uzavretý priestor, ktorý bude neustále vystavený vlhkosti, ktorá vytvorí živnú pôdu pre škodlivé mikroorganizmy – plesne a huby. Aby sa tomu zabránilo, steny sa ošetria špeciálnym bioprotektívnym náterom. V prípade zariadenia nosnej konštrukcie dreveného trámu sa tiež podrobuje ošetreniu komplexnou protipožiarnou kompozíciou, ktorá okrem antibakteriálnych vlastností dokáže zabrániť vznieteniu dreva.

 4. Montáž rámu. Najprv nainštalujte zvislé stĺpiky v rohoch a zárubniach, potom priečne vzpery na strope a soklové lišty. Rámové lišty sa pripevňujú k stenám pomocou hmoždiniek. Ak chcete upraviť vertikálnu polohu, vložte medzi povrch steny a stĺpiky niekoľko tyčových odrezkov. Nastavenie správnej inštalácie pomocou vodováhy a olovnice. Po montáži rámových rámov po obvode všetkých stien vložte medzi krajné stĺpiky šnúru a potom každých 500-600 mm nastavte medziľahlé stĺpiky. Potom namontujte vodorovné lišty každých 400 až 500 mm na výšku. Priskrutkujte lišty a soklové lišty k sebe.

 5. Najväčšie ťažkosti pri montáži rámu spôsobuje inštalácia obtokov stúpačiek a vodovodného a kanalizačného potrubia.

 6. Inštalácia plastových líšt– špeciálne profily, do ktorých drážok sa vkladajú konce obkladových panelov. Montáž stropných a soklových líšt, vonkajších a vnútorných rohov po obvode každej steny. Tieto profily sú pripevnené ku kovovým pásom rámu pomocou samorezných skrutiek; drevené trámy sú k nim pripevnené sponkovačkou.

 7. Inštalácia stránky. Montáž začnite inštaláciou v jednom zo vzdialených rohov štartovacieho panelu, do ktorého sa vstupuje úzkou montážnou policou v drážke rohovej lišty, horného a dolného okraja stropných a soklových líšt, druhá strana so širokou montážnou policou je pripevnená k lamelám rámu pomocou skrutiek. Potom sa pero východiskového panelu vloží do drážky ďalšieho panelu a tiež sa pripevní k rámu pomocou skrutiek na druhej strane. Všetky nasledujúce produkty sa inštalujú úplne rovnakým spôsobom. Posledný panel v sérii sa vloží silou tak, aby sa jednou stranou zasunul do drážky predposledného panelu, druhou stranou do rohovej lišty a koncovými hranami do hornej a dolnej stropnej a soklovej lišty.

Tipy odborníkov:

 1. panely a lišty sa dajú ľahko rezať pomocou pílky na kov a kuchynského noža;

 2. Pred začatím obkladacích prác sa musia všetky plastové výrobky skladovať pri izbovej teplote aspoň jeden deň, aby sa zabránilo ich deformácii;

 3. panely by sa mali v kúpeľni inštalovať vertikálne, aby voda mohla odtekať ľahšie ako horizontálne;

 4. Aby bolo možné panel ohnúť natoľko, aby sa na zadnej strane po celej dĺžke vytvorila štrbina alebo aby sa časť krytu odrezala v rámci jedného alebo dvoch rebier.

Spôsob montáže bez rámu

PVC panel v kúpeľni

Ak chcete inštalovať panely bez rámu, postupujte takto:

 1. prípravné práce. Príprava povrchu pozostáva z čistenia povrchu a vyrovnania steny. A v tomto prípade sa vyrovnanie stien musí vykonať starostlivejšie ako pri variante obloženia na ráme. Dôlky s výškou nepresahujúcou 3 mm sú prípustné. Po vyrovnaní omietkou a tmelením by sa povrch stien mal natrieť základným náterom s bioprotekčným účinkom, pretože aj potom existuje riziko vzniku škodlivých mikroorganizmov pod panelmi.

 2. Lepenie štartovacieho panelu,ktorá určuje polohu všetkých ostatných sadrokartónových dosiek. Na presnú inštaláciu je potrebné stenu označiť a na optimálne prichytenie zatĺcť v hornej a dolnej časti klince alebo samorezné skrutky. Najlepším materiálom na upevnenie panelov je tekuté lepidlo na klince, ktoré je veľmi odolné voči vlhkosti. Zadnú stranu štartovacieho panelu očistite od prachu a nečistôt vlhkou handričkou, po zaschnutí povrchu naneste lepidlo v cik-cakových pásoch a prilepte ho na stenu.

Dôležité!Technika lepenia tekutými klincami znamená, že po minúte prilepenia panelu na stenu by sa mal panel odlepiť a takto držať 5 až 6 minút, potom by sa mal opäť namontovať na pôvodné miesto. Táto technika je určená špeciálne pre tekutý variant nechtov.

Inštalácia ostatných panelov sa vykonáva rovnakým spôsobom – lepidlo sa nanesie na zadnú stranu, potom sa výrobok pritlačí na stenu, stiahne sa a po 5 – 6 minútach státia sa nainštaluje do navrhnutej polohy s jazýčkom v drážke predtým nainštalovaného panelu.

Dokončenie rohov a hrán. Pri tomto type obkladu nemusia byť rohy a spoje nevyhnutne ukončené zložitými lištami s drážkami pre okraje panelov. Môžete sa zaobísť bez lepenia štandardných plastových rohov silikónovým tmelom.

 1. panely a lišty možno ľahko rezať pomocou píly na kov a stavebného noža;

 2. Pred začatím obkladacích prác by mali všetky plastové výrobky stáť pri izbovej teplote aspoň jeden deň, aby sa predišlo ich deformácii;

 3. Najlepšie je umiestniť panely v kúpeľni vertikálne, pretože v tejto polohe voda steká ľahšie, ako keď sú umiestnené horizontálne;

 4. Ak chcete panel ohnúť, jednoducho urobte v zadnej časti štrbinu po celej dĺžke alebo odrežte časť poťahu v rámci jednej alebo dvoch výstuh.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: